גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

קרנות השתלמות – למה זה חשוב ואיך בוחרים?

מי הן קרנות ההשתלמות המובילות? ● איך עוברים אליהן? ● ואיך מורידים את דמי הניהול?

חיסכון לפנסיה / צילום: שאטרסטוק
חיסכון לפנסיה / צילום: שאטרסטוק

קרנות השתלמות הן מכשיר ההשקעה המועדף בעיקר תודות להטבות מס ואפשרות להנזיל את הכסף אחרי 6 שנים (ולא לחכות לתקופת הפנסיה).

קרנות ההשתלמות הן לא מוצר שהמעסיקים חייבים לספק לכם. מעסיקים שמפקידים לעובדים בגין קרן השתלמות מספקים לעובדים הטבה גדולה - לרוב הם מפרישם 7.5% פי 3 מהפרשת העובד. ההשקעה בקרן השתלמות נהנית מהטבות מס כבר בשלב ההפקדה לקרן (ההפקדות מוכרות לצורכי מס), וגם בהמשך.

אז אם יש לכם קרן כזו, הרווחתם. בחישוב שעשינו נמצא כי מדובר בהטבה שעשויה להסתכם בכמה אלפים בשנה. אגב, החיסכון בקרן השתלמות מוגבל בתקרה - הפקדות של כ-18.8 אלף שקל בשנה.

מעבר להטבות המס, קרנות ההשתלמות אמורות לספק תשואה. הקרנות האלו מנוהלות באופן אקטיבי על ידי מנהלי ההשקעות בבתי ההשקעות, אבל איך בוחרים קרן השתלמות?

ראשית, בקשר לבחירת קרן השתלמות, חשוב להבין שאתם יכולים לעבור בין המסלולים השונים של קרנות ההשתלמות, ואתם יכולים גם לעבור בין החברות המנהלות באופן שוטף ומידי. כלומר, אם החלטתם שאתם רוצים לעבור לקרן אחרת, אז אתם יכולים לעשות זאת מהר, ומבלי שהפעולה הזו תיחשב אירוע מס (אין אירוע מס ואין תשלום מיסים).

שנית - מה הפרמטרים לבחירת קרן השתלמות? ובכן, בוחרים קרן השתלמות כמו כל מוצר פיננסי אחר - בוחנים את הביצועים לאורך זמן. בפועל, ככל שטווח זמן הבדיקה ממושך יותר, כך המובהקות של הנתונים טובה ומהימנה יותר, והסיבה פשוטה - אנחנו רוצים לבחון את מנהל ההשקעות של הקרן על פני תקופות מגוונות - שוק חיובי, שוק חלש, משברים בשוק ועוד. תקופה שמבטאת לדוגמה רק עליות, לא תעזור לי להבין איך מנהלי ההשקעות מצליחים (והכל יחסי) לעומת מנהלי השקעות של קרנות אחרים.

אם לאורך זמן ממושך, קרן ההשתלמות שבדקתם טובה מיתר הקרנות, אז היא באמת הקרן המועדפת. אלא שחשוב להזהיר - מה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה, ובכל זאת - זו האינדיקציה הטובה ביותר לבחירת קרן השתלמות טובה.

כמו כן, חשוב להדגיש כי יש גם חשיבות לדירוגים לזמן קצר. דרכם אתם רואים מגמה בתיק ההשקעות ובתשואה של הגוף המנהל. אם מנהל השקעות החליט בתקופה מסוימת להעלות מרכיב של מניות, או ההיפך, זה צפוי להתבטא בתשואה ביחס לאחרים, ואם הכיוון שבחר מוצלח, הוא יעלה בדירוגים אבל הדירוג לטווח ארוך לא "יתפוס" זאת (כי הוא מורכב מתשואה רבת שנים) בעוד הדירוג הקצר יכן יעלה על השינוי וידרג את הקרן גבוה.

הדירוג הארוך מבטיח שבהינתן השינויים שעשה מנהל ההשקעות לאורך תקופה ארוכה, בהינתן העליות והירידות בשווקים, המנהל של הקרן, הצליח. זו ריצת מרתון (ויותר) והמנצח בה, אכן יודע לנהל את הכספים שלכם לזמן ארוך, אבל לפעמים אתם יכולים להשתמש בכמה רצים (כשכל אחד ירוץ מרחק קצר יותר).

מבחן התשואה ומבחן שארפ

בוחרים קרן השתלמות בהתאם לשני מבחנים - המבחן הראשון הוא מבחן התשואה, כשלמעשה בודקים מי הקרנות שסיפקו את התשואה הגבוהה ביותר? אתם תקבלו את הקרנות המובילות בתשואה באתר האוצר ובאתרים פיננסים, רק שזה עדיין לא סוף הבדיקה. קרן יכולה לנצח במבחן התשואה כי היא פשוט היתה מוטה לניירות ערך מסוכנים. צריך להתחשב ברמת הסיכון של הקרן, וזה מביא אותנו למדד שארפ - מדד פופולארי (שגם האוצר נצמד אליו בדירוגי הקרנות) שמבטא את הערך שהשיג מנהל ההשקעות של הקרן בהינתן הסיכון.

התוצאות - קרנות ההשתלמות המנצחות

במבחן ארוך הטווח הקרנות המובילות הן של ילין לפידות ואלטשולר שחם (ראו דירוג מפורט ומעודכן), ואילו בטווח הקצר לשנה אלטשולר שחם מובילים (לדירוג מעודכן), ובטווח של חודש - מיטב דש בראש (לדירוג המעודכן).

חשוב להדגיש שוב - לא בהכרח מה שהיה הוא שיהיה, אך האינדיקציה היחידה המוכחת היא ביצועי העבר ולכן משתמשים בה. כמו כן, חשוב להדגיש כי יש לכם כוח משמעותי בעניין דמי הניהול וזה חשוב. אם אתם עובדים בחברה גדולה ומסודרת אז סביר שהוועד דאג לכם לדמי ניהול נמוכים, אחרת - תצטרכו לדאוג לעצמכם. תעשו סקר שווקים. זה פשוט ממה שאתם חושבים - כמה טלפונים ותקבלו הצעות. ואז תבקשו להוריד את דמי הניהול ותראו שהצד השני לא נבהל. השוק היום תחרותי, ואתם בהחלט יכולים (תלוי בהיקף ההשקעה) להגיע לדמי ניהול של 0.4% עד 0.7%.

ואיך תדעו שדמי הניהול סבירים? - כאן תוכלו להרחיב על קרנות השתלמות וכמה זה דמי ניהול סבירים.

איך בודקים את מנהל הקרן טוב גם בתקופה של ירידות?

השווקים הפיננסים עולים כבר 7 שנים רצופות. פה ושם היו נפילות למשך תקופה קצרה. לא מפולת. אבל איך תדעו לבחור מנהלי השקעות שיהיו גם טובים בתקופות קשות בשווקים? והאם ניתן לתזמן את השוק - לממש בעיתוי מסויים כי חושבים שיקר? וההיפך - לקנות כשחושבים שהמחיר נמוך?

אם אתם משקיעים דרך המכשירים של בתי השקעות, לרבות קרנות ההשתלמות, אז יש לנו כמה תובנות חשובות.

ראשית - אם אתם משקיעים שלא צריכים את הכסף למטרה מוגדרת, ואופק ההשקעה שלכם הוא לטווח ארוך, אז השקעה במניות תמיד עדיפה על השקעה באג"ח. התשואה בשוק המניות לאורך זמן גבוהה יותר, וזה גם מגובה בכל המחקרים והבדיקות שנעשו בשוק המקומי ובשווקים בחו"ל. לכן כדאי לבחור בקרן עם הטייה למניות.

מעבר לכך - לא ניתן לתזמן את ההשקעה כך שלא כדאי לחכות בחוץ לירידות, כי אף אחד באמת לא יודע אם ומתי יהיו ירידות. וזה פועל גם הפוך - לא כדאי לברוח כשיש ירידות. זאת למעשה הבעיה הגדולה של המשקיעים - הם חוששים שמתחילות הירידות, בורחים מהשוק, ומפספסים הרבה פעמים את התיקון. ומכאן שאתם צריכים באופן שוטף ולפי הצרכים להגדיל או להקטין את קרן ההשתלמות (ואפיקים אחרים) ולא מסיבות של שוק יקר או זול.

בבחירת מנהל קרן השתלמות, חשוב לבדוק את הפרמטרים הבאים שיכולים לבטא התמודדות טובה בתקופה של ירידות:

פיזור רחב - תשואה גבוהה - ככל שהגוף המוסדי מפוזר יותר על פני יותר מניות, בעיקר מניות שפחות בפוקוס (מניות קטנות ובינוניות) כך העמידה שלו בירידות טובה יותר.

פיזור - עמידות בירידות - יתרון נוסף בפיזור הוא יכולת מימוש טובה יותר. כאשר גוף מסוים בוחר מספר מניות מצומצם ויש פדיונות הוא מוכר את המניות האלו. אבל כשגוף מסוים מפוזר על פני מספר רב של מניות, אפשרויות המימוש שלו בזמן פדיונות רחבות הרבה יותר - זה כמובן יתרון.

ביצועי עבר - ככל שתקופת הבדיקה שלכם לגבי ביצועי הקרן ארוכה יותר כך היא כוללת גם תקופות משבריות (לצד תקופות טובות) וכך הסיכוי שתאתרו מנהל שהוא גם טוב בתקופה של ירידות, גדל. כל מה שצריך לעשות, זה לבחון (כפי שמפורט במדריך) את התשואות ואת התשואות ביחס לסיכון (מדד שארפ). עם זאת, חשוב להבהיר שוב - הצלחה בעבר היא אמנם אינדיקציה טובה להמשך, אבל זה לא בהכרח שהמנהל שהיה טוב בעבר יהיה גם טוב בעתיד.

מתחילת השנה התשואה הממוצעת של קרנות ההשתלמות מסתכמת ב-9%. מדובר בתשואה חריגה, הממוצע הרב שנתי של קרנות ההשתלמות במסלול כללי היא 5%, כאשר התשואה הצפויה העתידית עומדת על שיעור נמוך משמעותית בגלל הריבית האפסית. עם זאת, המסלול המנייתי לאורך זמן הניב תשואות גבוהות יותר של 7% ומעלה, ואילו המסלול האג"חי הניב תשואות נמוכות יותר של 3%-4%.

* המדריך נכתב על ידי מערכת אתר הון, מדריכים פיננסים. המידע והנתונים במדריך אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור נכסים כלשהם; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

עוד כתבות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה על הנחיות חדשות למשבר הקורונה / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

לו הייתי בנימין נתניהו: כך הייתי מסכם את מורשתי המשפטית

השבוע בו איכזב רבים במחנה השמרני הוא הזדמנות טובה לנסות ולדמיין כיצד היה מסכם ראש הממשלה בנימין נתניהו את מורשתו המשפטית ● מסמך 10 הנקודות שמעולם לא נכתב, אבל אולי עוד ייכתב

רותם סלע בפרסומת של טורנדו / צילום: יח"צ

סלע קיומנו: הקיץ בעיצומו וטורנדו כובשת את הטבלה

גיאוקרטוגרפיה: בראש טבלת הפרסומות הזכורות ביותר מדורגת השבוע הפרסומת של טורנדו באמצעות מקאן ● תמי 4 – הפרסומת האהודה ביותר

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

זה היה סתם יום שני, אז למה דרור פויר כל כך מתגעגע אליו?

ממשלת ישראל התנהגה בכל הקשור לקורונה בדיוק כמו נבחרת ישראל בכדורגל בעשורים האחרונים: היא ניצחה במשחק הידידות הראשון ונכנסה לטריפ שהיא אלופת עולם - והתבוסה לא איחרה להגיע ● ובגלל זה אני מתגעגע ליום שני

מחזור בקבוקים / צילום: איל יצהר

לא הסכימו לקבל מכם בקבוקים למיחזור ב-am:pm? זו הפרה של החוק

בשלטים שניתלו ברחבי הרשת בת"א נכתב כי"על פי הנחיית משרד הבריאות החל מיום 6 ביולי ועד להודעה חדשה, חל איסור על קבלת אריזות בקבוקים למיחזור" ● אלא שמשרד הבריאות כלל לא היה מודע לאותה "הנחיה", וגילה על כך רק בעקבות פניית "גלובס"

תותי פיינר, מנכ"לית הרשת הקמעונאות המוזלת מיניסו / צילום: Held

מקסטרו-הודיס למיניסו: תותי פיינר תמונה למנכ"לית רשת הקמעונאות המוזלת

מנהלת הפיתוח העסקי והנכסים של קסטרו תחליף את עינת פורטגלי בתפקיד מנכ"לית מיניסו ● לרשת 18 סניפים בקניונים בולטים עם דמי שכירות גבוהים, ופיינר תידרש להתמודד עם עם אתגר זה בעקבות משבר הקורונה

מנהטן / צילום: שאטרסטוק

הקורונה מרוקנת את מנהטן, ושכר הדירה ברובע הניו יורקי נופל

שוק השכירות במנהטן מתחיל להראות סימני מצוקה על רקע עזיבה רחבה בעקבות התפרצות מגפת הקורונה בניו יורק ● שיעור הדירות הריקות ברובע בחודש יוני זינק לשיא של כל הזמנים ● שכר הדירה החציוני צנח ב-6.6% ל-3,242 דולר, הירידה הראשונה במחירי השכירות בשנה וחצי האחרונות

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

הנדל מודאג: ערך שיחות זום עם המפעילים לוודא היערכות למשבר

שר התקשורת ביקש לשמוע האם המשרד יכול לסייע למפעילים כדי שלא יווצרו עומסים ברשתות

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

מי הצליח לצאת מהארץ שנייה לפני שמגפת הקורונה סגרה את השמיים?

עומר לרנר תופס את ד"ר שחאדה לשיחה ומטלטל את עולמו ● למחרת שניהם כבר במקום אחר לגמרי, נפגשים בנפרד עם אותו בחור צעיר ● ומה קורה בין הבכירה בבנק לחוקר של משרד רואי החשבון? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, Associated Press

עצמאים יקבלו מענק מיידי, דמי האבטלה לשכירים הוארכו בשנה: נתניהו וכ״ץ הציגו את תוכנית החילוץ החדשה למשק

התוכנית מכונה "רשת ביטחון כלכלית 2020-2021” ואמורה לתת מענה לקשיים הכלכליים שנוצרו עקב משבר הקורונה ● היא מגיעה לאחר ביקורת ציבורית נרחבת על כך שהתכניות הקודמות שהוצגו על ידי נתניהו, כ״ץ ושר האוצר הקודם משה כחלון לא נתנו מענה מספיק וכי חלק גדול מן המענקים לא הוזרמו לידי בעלי העסקים ולידי הציבור

בניין קשת / צילום: תמר מצפי, גלובס

בעקבות הצניחה בהכנסות, קשת נערכת לצמצום של 15% בהוצאות

"נתוני מאי יוני מחייבים אותנו להסתכל נכוחה ובפיקחון על המצב", אומר ל"גלובס" בכיר בערוץ ● בנוסף, בוחנת החברה הקפאת הפקות חדשות המתוכננות ל-2021 ● בחברות המדיה טוענים: "הטלוויזיה היא הנפגעת הפחות משמעותית בענף"

פרופ' עומר מואב, פרופ' מנואל טרכטנברג  / צילום: שלומי יוסף, איל יצהר, גלובס

"צריך לבטל את מע"מ אפס על פירות וירקות, ואת הפטור ממע"מ באילת"

להכין את השוק להיעלמותם של מקצועות ולצמיחתם של אחרים, לא להגדיל את הגירעון בצורה מופרזת ולהעלות באופן זמני את נטל המס על העשירון העליון ● "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום, מדור יומי חדש

דנה וייס ויאיר נתניהו / צילום: Associated Press, אייל בן יעיש

הציוץ נגמר בפשרה: יאיר נתניהו התנצל פומבית בפני דנה ויס, והתביעה הוסרה

בנו של ראש הממשלה פרסם במאי האחרון ציוץ נגד הפרשנית המדינית של "חדשות 12", שבו תהה לגבי כישוריה ● בתגובה, ויס ו"חדשות 12" איימו בתביעת דיבה ● היום פרסם יאיר נתניהו התנצלות בחשבון הטוויטר שלו בנוסח שהוסכם מראש

אייפון / צילום: אתר החברה

איידיגיטל שיקרה ללקוח שהאייפון הגיע שבור, ותפצה אותו ב-5,000 שקל

הלקוח הדגיש בפני איידיגיטל כי התקלה היא בתוכנה ולא בחומרה, אך בחלוף מספר ימים קיבל הצעת מחיר תיקון תקלה בהיקף של 1,850 שקל עבור "שבר פנימי" על אף שבמכשיר האייפון לא הייתה כל בעיית חומרה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מניות הטכנולוגיה דחפו את הנאסד"ק לשיא, הדאו איבד 1.4%; אמזון קפצה ב-3.3%, למונייד זינקה בכ-11%

הדיווח כי הממשל האמריקאי יגבש תקנות שיביאו להחרמת מוצרי טכנולוגיה של חברות סיניות, בהן וואוי, מעיב על המסחר ● הדרישות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע החולף בארה"ב הסתכמו מתחת לתחזיות ● התחלות הבנייה בארה"ב בחודש יוני עלו מעבר לתחזיות ● מאסק: טסלה קרובה מאד לפיתוח כלי רכב אוטונומי

אלי אלעזרא, הבעלים ויו"ר אלבר / צילום: רמי זרנגר

פרשת אלבר: אלי אלעזרא לא יוביל זמנית את דירקטוריון הכשרה ביטוח

אלעזרא הינו יו"ר ובעלי הכשרה ביטוח ● את מקומו ימלא לבינתיים הדירקטור יצחק קאול ● המהלך קורה בעקבות הודעת הפרקליטות על הגשת כתב אישום כנגדו בכפוף לשימוע, בגין חלקו לכאורה בפרשת הייבוא העקיף באלבר ● בסביבת החברה מבהירים: אלעזרא לא עוזב את תפקידו

ג'ק מא מייסד ומנכ"ל עליבאבא / רויטרס

חברת הפינטק הסינית אנט בוחנת הנפקה לפי שווי של 200 מיליארד דולר

אנט, שהקים יו"ר עליבאבא ג'ק מא, תצא בהנפקה ראשונית בבורסה של הונג קונג ● תמכור עד 10% ממניותיה בהנפקה, כך לפי דיווח מעבר לים

בורסת הונג קונג / צילום: Vincent Yu, Associated Press

המשקיעים בחרדת קורונה מחודשת והמדדים העיקריים באסיה יורדים

מספר מקרי הקורונה המאומתים בעולם הכפיל את עצמו בששת השבועות האחרונים ויו"ר ארגון הבריאות העולמי ציין כי "ניתן להשתלט על הווירוס, אך ברוב העולם הוא אינו תחת שליטה אלא מתחזק" ● אמש המדדים בוול סטריט ננעלו במגמה מעורבת, הנאסד"ק עלה לשיא

השופט איתן אורנשטיין ועו"ד אפי נוה / צילום: שלומי יוסף

נציב תלונות הציבור על שופטים נזף בנשיא המחוזי השופט אורנשטיין

הנציב מתח ביקורת על האופי החברי של ההתכתבות בין מי שהיה יו"ר לשכת עורכי הדין והשופט אורנשטיין, אך קבע כי אין בהן היבט פלילי

ליהיא סגל / צילום: סמדר כפרי, יח"צ

"המכירות צנחו, היינו בהלם. אבל האמנו שאנשים יתחילו לשים דגש על הבריאות"

ליהיא סגל עומדת בראש הסטארט-אפ DayTwo שמספק המלצות תזונה אישיות על בסיס מחקרים וטכנולוגיה ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על תקופת הקורונה ("המכירות ירדו לאפס") ועל הבחירה להיות בתחום הבריאות ("אנשים מסמסים לי שהצלתי את חייהם")

תחנת הכוח רוטנברג ליד אשקלון / צילום: יוסי וייס

צפו: רבבות מדוזות מאיימות על תחנת כוח של חברת החשמל

גל ענק של מדוזות הגיע לתחנת הכוח רוטנברג באשקלון ● הן עלולות לשבש את הליכי הייצור בתחנה