גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

צומחים עם הטכנולוגיה: השחקנים הבולטים שכדאי להכיר

האינטרנט של הדברים, הבינה המלאכותית, הרכב האוטונומי, המציאות הרבודה, מחשוב הענן והביג דאטה – כל הטכנולוגיות הצומחות האלה דורשות גידול בכוח המיחשוב – ועמו גודל גם הביקוש לשבבים ולמעבדים ● הכירו את הבולטים שצפויים ליהנות מהצמיחה העולמית הזאת

אינטל / צילום: שאטרסטוק
אינטל / צילום: שאטרסטוק

שנת 2017 הייתה אחת השנים הטובות בתעשיית השבבים העולמית. כמעט כל החברות בסקטור דיווחו על גידול משמעותי בהכנסות, שהסתכמו ב-412 מיליארד דולר באופן מצרפי - גידול של 21.7% משנת 2016. 

הרבעון הראשון של 2018 נפתח גם הוא בסערה, עם הכנסות מצרפיות של 111.1 מיליארד דולר, עלייה של 20% במכירות מול הרבעון הראשון של 2017, ועל פי התחזיות, המגמה החיובית תימשך לתוך 2018. בסוף מארס הכפילה חברת המחקר IC Insights את תחזית הצמיחה בתעשייה, מ-7% ל- 15%. להערכתה, שוק הזיכרונות יוביל את המכירות בשנת 2018. 

בשנה החולפת הביקוש הגדל בשוק הזיכרונות ועליית מחירי שבבי ה-NAND וה-DRAM, הניבו רווחים אדירים ליצרניות הזיכרונות מיקרון, ווסטרן דיגיטל, סמסונג ו-SK Hynix.

בשנים האחרונות האלקטרוניקה הפכה לחלק בלתי נפרד מחיינו - החל בסמארטפון, שמלווה אותנו לכל מקום, דרך הרשתות החברתיות, הקניות המקוונות, התקשורת, הניווט, האינטרנט, והרשימה עוד ארוכה. המשמעות היא של עוד ועוד שבבים שאנו רוכשים, במכשירים ובשירותים שאנו רוכשים וצורכים, אבל המהפכה הגדולה עוד לפנינו.

האינטרנט של הדברים (IOT), הבינה המלאכותית (AI), הרכב האוטונומי, המציאות הרבודה, מחשוב הענן והשלב האבולוציוני הבא של ה-Big Data, ה-Huge Data. האינטרנט של הדברים צפוי לחבר 50 מיליארד מכשירים, רכיבים והתקנים בעולם בשלוש השנים הקרובות. אלה ייצרו כמות אדירה של מידע, כשהבינה המלאכותית תהפוך לכלי מרכזי בניתוח המידע. 

כדי לעבד כמות אדירה של מידע צריך כוח מחשוב משמעותי, וזה אומר עוד שבבים. מגמות אלה מגבירות את הביקוש לשבבי תקשורת, שבבי זיכרון ומעבדים. סביר להניח שהמקרר שנקנה בעתיד הקרוב, יכיל שבב שמתקשר עם Alexa של אמזון או סירי של אפל ודומיהם. העוזרת הווירטואלית תכין רשימת קניות ותשאל אותנו אם להוסיף עוד מוצר לרשימה או לבצע הזמנה מהסופרמרקט.

מרוץ על המידע של הצרכנים

את קצב החדירה של הטכנולוגיות, החל ביישומי הקצה של הפיתוח ועד לחיי היומיום שלנו, לא ניתן היה לצפות מראש, שכן הסאמרטפון שהפך לבן זוגנו האיץ את כל הטכנולוגיה הסובבת שאנו רוכשים. הפיתוח והקידמה הפכו למרוץ לא רק על כיסו של צרכן הקצה, אלא גם על המידע שנשאב ממנו.

תעשיית השבבים היא הבסיס לכל הטכנולוגיות האלה. בפילוח פנימי, התעשייה נחלקת לתשע קבוצות עיקריות - שמתוכן סגמנט הזיכרונות הוא הצומח ביותר בשנתיים האחרונות. כל אחת מהטכנולוגיות הצומחות החדשות, כמו הבינה המלאכותית, הרכב האוטונומי והאינטרנט של הדברים, מתחילה בפיתוח שבבים. הנה כמה ממנועי הצמיחה של תעשיית השבבים העולמית.

■ הבינה המלאכותית

עם ההתקדמות כוח המחשוב, שיפור ניכר בלמידת האלגוריתמים, וכמות עצומה של מידע זמין, המחשבים מסוגלים לבצע כיום משימות שנחשבו פעם כתחום הבלעדי של המוח האנושי. מערכות "למידה עצמית" אלה משפיעות כמעט על כל שוק - פיננסים, הייטק, תקשורת ומדיה, רכב, חינוך, רפואה וקמעונאות, תוך ייצור מודלים עסקיים חדשים.

כמעט כל שחקני הטכנולוגיה הגדולים מפתחים יישומים של בינה מלאכותית (AI), הודות לזמינות של פלטפורמות תוכנה או מערכות קוד פתוח וגם של כוח מחשוב זול (באמצעות ספקי שירותי ענן כמו אמזון, גוגל, מיקרוסופט ואחרים), שמאפשר גם לחברות סטארט-אפ ולחברות קטנות יותר לפתח באמצעות למידת מכונה אפליקציות AI ליישומים שונים.

המשמעות היא שכבר עכשיו תאגידים יכולים לאמץ טכנולוגיות AI, בין אם על ידי פיתוח, רכישת טכנולוגיה או מיקור חוץ. חברת גוגל, כמובילת שוק, שינתה באחרונה את המיקוד שלה מ-Mobile First ל-AI First.

■ האינטרנט של הדברים

שוק האינטרנט של הדברים (IOT) צפוי לצמוח בקצב שנתי של 28% לשווי של כ-475 מיליארד דולר בשנת 2020, לפי הערכות IC Insights. כחלק מכך, טכנולוגיות העיר החכמה, הבית החכם, הבריאות, התעשייה והתחבורה צפויות לצמוח גם הן בקצב מהיר.

■ הרכב האוטונומי

על פי IC Insights, שוק השבבים לרכב בעולם צפוי לצמוח השנה ב-18% - שנה שלישית רצופה של צמיחה דו-ספרתית. הרכב האוטונומי זקוק לעשרות סוגים של שבבים, מזיכרונות ומעבדים גרפיים ועד לשבבים אופטיים.

תעשיית השבבים צפויה כמובן ליהנות מהצמיחה בשוק העולמי. הנה כמה מהחברות הבולטות בשוק.

Nvidia הכתה את התחזיות

Nvidia (סימול: (NVDA) ממוקמת בליבה של מהפכת הבינה המלאכותית, שמכה שורשים בטכנולוגיית האינטרנט של הדברים, מחשוב הענן, מרכזי הדאטה, הלמידה העמוקה, הרכב האוטונומי ותעשיית המשחקים. כל אלה גדלים בקצב מהיר, ומצריכים מעבדים גרפיים (GPUs) המסוגלים לעבד מידע בכמה ערוצים במקביל.

בשנים האחרונות הפכה Nvidia מיצרנית מעבדים גרפיים למפתחת פלטפורמות מבוססות תוכנה, המאפשרות התאמתם של יחידות המעבדים הגרפיים שלה לשימושים בתעשיות השונות - מה שבא לידי ביטוי בשורת ההכנסות. כל זאת, כשהיקף שוק היעד של כלל מוצריה צפוי להגיע בשנים הקרובות ל-70 מיליארד דולר.
החברה הכתה את התחזיות 12 חודשים רצופים, וברבעון הראשון השנה דיווחה על גידול של 66% בהכנסות ו-132% ברווח בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

אינטל למדה מהטעות במובייל

אינטל (INTC) לא מתכוונת לחזור על הטעות שנעשתה במהפכת המובייל. כשהשוק כיום מושפע ממספר רב של מהפכות, אינטל משקיעה בכולן: מחשוב ענן, AI, IOT, הרכב האוטונומי ועוד. שוק ה-PC, שממשיך להיחלש, פוגע בפרה החולבת של אינטל, אבל צמיחה מהירה בחטיבת ה-DCG (מרכזי הדאטה) של כ-24% ברבעון הראשון של 2018 ו-11% בשנת 2017 מהווה מנוע צמיחה עיקרי לחברה. כמו כן, הציגה אינטל צמיחה בכל החטיבות שלה: חטיבת האינטרנט של הדברים, שמהווה 5.2% מהכנסות החברה, צמחה ברבעון הראשון ב-16.5% מול הרבעון המקביל אשתקד. חטיבת הזיכרונות, שמהווה 6.5% מההכנסות, צמחה ב-20% ברבעון הראשון, וחטיבת PS Group Programmable Solutions) שמהווה 3.1%, הציגה צמיחה של 17% מול הרבעון המקביל.

רכישת מובילאיי הופכת את אינטל לשחקן מוביל בשוק הרכב האוטונומי. בתחזית החברה לרבעון הבא, צופה אינטל גידול של 10% בהכנסות, לצד ירידה בשיעור הרווח התפעולי.

מיקרון העלתה את תחזית הרווח

מיקרון (MU) ביססה את עצמה כאחת הספקיות המובילות בעולם של פתרונות זיכרון. החברה מייצרת שבבי זיכרון מסוג DRAM ו- NAND(זיכרון פלאש), חיישני הדמיית תמונה CMOS ורכיבי זיכרון נוספים.

בדוח הרבעון הראשון השנה, החברה דיווחה על גידול של 58% בהכנסות ו-360% ברווח מהרבעון המקביל אשתקד. במאי עדכנה החברה את התחזית כלפי מעלה והכריזה גם על רכישה חוזרת של 10 מיליארד דולר.

מיקרון נסחרת במכפיל רווח עתידי של 5.2 - נמוך משמעותית ממניות השבבים. יש שתי סיבות עיקריות לכך שהחברה מוערכת בחסר: הראשונה היא תחרות מצד סין. לדעתנו, הסיכוי לתחרות מצד סין נמוך בשל חסמי הכניסה לתחום. נוסף על כך, מדובר בשוק שמאופיין בהתפתחות טכנולוגית מהירה - כלומר, גם אם הסינים יחליטו להעתיק את הטכנולוגיה, ביום שהם יסיימו הם ימצאו עצמם עם מוצר שמפגר בכמה דורות מול המוצרים שנמכרים בשוק.

הסיבה השנייה להערכת החסר של החברה היא המחזוריות בענף הזיכרונות. המחזוריות הממוצעת עומדת על שנתיים, כשהמחזור השלילי האחרון, במהלך 2015-2016, הסתיים ברבעון השלישי של 2016. כיום החברה פונה לשווקים מגוונים יותר, עם תמהיל מוצרים רחב יותר מבעבר. ענף ה-PC הופך לפחות ופחות משמעותי, וענפים כמו שרתי ענן, אחסון, מובייל, אוטומציה תעשייתית ועוד הפכו ליותר משמעותיים בתמהיל מוצריה.

הכותב הוא אנליסט ומנהל השקעות בבית ההשקעות יצירה. הגורמים בכתבה עשויים להשקיע בניירות ערך ו/או מכשירים, לרבות אלו שהוזכרו בה. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

המדדים בת"א מדשדשים; בזן והחברה לישראל צונחות ב-4%; הראל עולה 3%

אלקטריאון מזנקת 12% לאחר הצלחה בניסוי בשבדיה ● סאמיט מתחזקת על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נוסקת ב-50% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

נוסע נצור בספינת השיט "נסיכת דיאמונד"  / צילום: Eugene Hoshiko, AP

משרד הבריאות: ישראלית נוספת בספינה ביפן נדבקה בקורונה

עד כה אובחנו 3 חולים ישראלים על הספינה "דיימונד פרינס" ● לגבי יתר הישראלים על הספינה, ככל שלא יימצאו חיוביים לנגיף, הם יחזרו לישראל עד סוף השבוע הבא בטיסה מיוחדת

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אדם נוימן מנסה להיפטר מנדל"ן: מוכר פנטהאוז במנהטן ב-2 מיליון דולר מעל מחיר הרכישה

אדם נוימן מבקש 37.5 מיליון דולר על דירת היוקרה שלו במנהטן, 2 מיליון דולר יותר ממה ששילם עבורה ב-2017 ● הדירה ממוקמת ברחוב אירווינג פלייס 78 במנהטן, בין השדרה השלישית לפארק אבניו, ובמרחק קצר מיוניון סטייט פארק

רשת חברתית / שאטרסטוק

דעה: "אינני מטריל כי יש לי כוח להטריל, אני מטריל כי אין לי כוח לשתוק"

יש הרבה מגרעות בכניסה של העיתונאים לרשתות החברתיות, אבל דבר אחד חיובי יצא מכך: הציבור נחשף לדעות שלהם ● פרויקט מיוחד

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יחצ

אקורד סיום: ויולה מכרה את יתרת המניות שלה במטומי וסמי תותח פרש מתפקיד היו"ר

ויולה החזיקה ב-9.5% ממניות מטומי, ואם מכרה אותן במחיר השוק, הרי שהיקף המכירה עומד על פחות מ-2 מיליון שקל ● למרות הצניחה החדה בשווי מטומי בשנים האחרונות, ויולה כבר החזירה למעשה את ההשקעה הראשונית שלה בחברה

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

זוהר לוי - יו"ר סאמיט / צילום: יחצ

מכונת המזומנים של זוהר לוי: מחיקת החברה הבת מהמסחר בלונדון תניב לסאמיט תזרים של 176 מיליון אירו

סאמיט, הפועלת בשוקי הנדל"ן של ישראל וגרמניה, נסחרת בשווי שיא של 3.9 מיליארד שקל, לאחר שמנייתה הניבה תשואה של 800% בעשור האחרון ● החברה הבת, סאמיט גרמניה, מעוניינת לבצע רכישה עצמית של שליש ממניותיה, בפרמיה של 1.4% על מחיר המניה בבורסה

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת ת"א את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון ע"י הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות: לוועדת הבחירות אין סמכות לדון באפקליציית אלקטור

תשובת היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות הוגשה בתגובה לעתירה נגד השימוש באפקליקציית אלקטור, המשמשת בידי הליכוד ומפלגות נוספות להמרצת מצביעים ● בחוות-דעת שהגיש המכון הישראלי לדמוקרטיה ליו"ר ועדת הבחירות נטען כי "איסוף המידע והצלבתו פותח כר נרחב לזיופים"

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו ביקש מזנדברג קיזוז בהצבעת החסינות של כץ - אך הופיע ותמך

ל"גלובס" נמסר שבנימין נתניהו פנה לח"כ תמר זנדברג, שילדה בת בימים האחרונים, בבקשה להתקזז איתה בהצבעה היום ● בקשת החסינות של ח"כ כץ עברה ברוב של 62 נגד 43

רכבת המימן של אלסטום בגרמניה / צילום: Serene Stache, AP

הסכם ראשוני: אלסטום הצרפתית תקנה את בומברדייה הקנדית ב-7 מיליארד דולר

זהו ניסיון נוסף של אלסטום להתמזג עם חברה ובכך להגדיל את התחרות מול חברת CRRC הממשלתית הסינית - ספקית הרכבות הגדולה ביותר בעולם

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: ההבטחות הממוחזרות של ראש הממשלה נתניהו

הסרטון של נתניהו עם רמי לוי נראה לכם מוכר? אולי משום שהוא כיכב בקמפיינים של הליכוד גם ב-2013 וב-2015 ● ומה עם בני הפלשמורה? הם עדיין ממתינים במחנות המעבר באדיס אבבה ובגונדר מאז ההבטחות בקמפיין 2009 ● בחזרה לעתיד, גרסת ראש הממשלה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן נקנסו ב-4,000 שקל; בלוק הימין חתם על התחייבות אישית לנתניהו

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון והורה לבני גנץ להסיר פוסט שהציג תעמולה מנוגדת לחוק ● אריה דרעי הוביל את מהלך התמיכה בנתניהו

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "ימים קשים לפנינו וייתכן כי יידרשו צעדים דרמטיים והחלטות כואבות"

מנכ"ל אל על שיגר אימייל לעובדי החברה ובו התייחס להשלכות נגיף הקורונה ● "ימים קשים לפנינו"

מתחם לפינוי בשכונת נווה דוד, חיפה / צילום: פאול אורלייב

רוצים עוד 25 מ"ר? יש לכם 45 יום לחתום: בחיפה נכנסים למרוץ נגד הזמן בפרויקטי פינוי בינוי

עיריית חיפה הציבה אולטימטום להחתמה על מיזמי פינוי בינוי בתנאים משופרים - אחר כך תוגבל התמורה לדיירים ל-12.5 מ"ר בלבד

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים