גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פגישות קפה: איך מנהלים אותן נכון?

מפגשי הקפה שנועדו להצעיד קדימה את הקריירה כבר אינם נחלתם של מחפשי העבודה בלבד ● מה צריך לעשות כדי שמקבלי הפניות ייענו לבקשה שלכם?

פגישות על קפה / צילום: Shutterstock
פגישות על קפה / צילום: Shutterstock

משהו קרה למפגשי הקפה. כל מי שהחל בתהליך של חיפוש עבודה מכיר אותם, אבל בשנים האחרונות גלשה התופעה הזאת אל מעבר למחפשי העבודה, בעקבות הרשתות החברתיות שפתחו את האפשרות להכיר אנשים חדשים סביב תחומי עניין או עיסוק ואת האפשרות להושיט יד מתוך המסכים ולהכיר פנים אל פנים. למה דווקא קפה? הקומיקאי ג'רי סיינפלד עשה על הנושא הזה סדרת רשת שלמה, Comedian in cars getting coffee שמה, לאחר ששם לב לכך שבכל סדרות הטלוויזיה קפה הוא מעין כלי לניהול שיחה. פגישת קפה היא דרך נגישה, קומפקטית וניידת לפגוש אנשים. מקום המפגש לא משנה, וגם לא מה שותים באמת. "קפה" הוא לא ארוחה, הוא שיחה במקום נגיש עם משהו ביד.

בכל זאת, סיפור פגישות הקפה אינו פשוט כפי שהוא נשמע ויש בו כמה צדדים. מצד אחד, יש כאן הזדמנות ייחודית למפגש בין אנשים שעד לא מזמן לא היו יכולים למצוא זה את זה. ומצד אחר, קלות הפנייה לכל אחד בבקשה להיפגש יוצרת אתגר. נתחיל דווקא בצד של מקבלי הפניות. באתר השאלות והתשובות הקהילתי Quora נוצרה קבוצה שלמה שעוסקת בשאלה איך לדחות בנימוס בקשה לפגישת קפה. כי מבחינת מקבלי הפניות, כל פונה אולי מבקש חצי שעה מזמנם, אבל אם הם היו נענים לכולם לא היה נשאר להם זמן לעשות את הדברים שבגינם מבקשים להיפגש איתם מלכתחילה. לפי הדיונים בקבוצה הזאת, ההבדל בין מי שעובר את הסף מבחינתם ובין מי שלא עובר אותו נעוץ בין היתר בצירוף רקע לבקשה, עשייה שאפשר לבחון ושאלות במייל. מתברר שהרוב הגדול של הפונים לא עובר את הסף הזה.

בתחילת הקריירה שלי, לפני נסיעה עסקית למטה החברה בארה"ב, אמר לי המנהל המיתולוגי שלי לקבוע פגישות עם כל חברי ההנהלה הבכירה בארגון. בשביל מה? למה שייפגשו איתי, זו שבתחילת הדרך? העזתי לשאול בקול רם. התשובה שקיבלתי, בלוויית דחיפה לא מתפשרת, עיצבה את הקריירה שלי מאז. קודם כול, הוא הסביר, זה התפקיד שלהם להכיר את מי שמגיע מלמטה, לחנוך אותו. וחוץ מזה, הוסיף, חשוב לי שיכירו אותי ופגישות היכרות הן דבר מקובל.

בעולם היזמות, הטענה היא שעבור יזם 50 כוסות קפה מקבילות פחות או יותר ל-10,000 שעות התרגול הנדרשות לפיתוח מומחיות. הן מכריחות אותנו לצאת מאזור הנוחות, לפגוש אנשים, לקשור קשרים, לפעמים בלי סיבה נראית לעין. כדי שזה יקרה, צריך להתכונן לשיחה כך שתשאיר את הרושם הנכון מצד אחד ותייצר ערך מצד שני. זה לב העניין, והוא הרבה יותר קשה מסתם לבקש פגישה על כוס קפה.

אין ברירה אלא לעשות שיעורי בית

לכל בקשת פגישה כזאת צריכה להיות סיבה. זה נשמע טריוויאלי, אבל מתברר שלא. עוד לפני שאלת ה"עם מי" להיפגש, צריך להבין מה המטרה של הפגישה. אם אתם מנסים להבין טוב יותר תחום מקצועי מסוים או אופי של עבודה בארגון מסוים, הדרך הטובה ביותר היא לדבר עם מי שכבר נמצא שם. אם אתם מחפשים את עצת המומחים, תמצאו את המומחים. תבררו מי ממש טוב בתחום שאתם רוצים לעסוק בו, מיהם האנשים שאתם שואבים מהם ידע, השראה, שמובילים את השיח בתחום. אם אתם רוצים חשיפה, לקשור קשרים, להכיר אנשים חדשים בעולמות שלכם או בעולמות אחרים, לפגוש את מי שנמצאים כמה צעדים לפניכם - כל אלה סיבות טובות לבקש פגישה. אבל חשוב שתתחילו בהבנת הסיבה, כי היא הבסיס להמשך.

לפני ששולחים סדרת מיילים או בקשות ברשתות החברתיות לאנשים שלא מכירים אתכם, צריך לעשות שיעורי בית כדי להפיק את המרב מהשיחה. שאלו את עצמכם מה בדיוק אתם מנסים ללמוד שאינכם יכולים ללמוד מחיפוש פשוט בגוגל, מסרטוני וידיאו, מבלוגים או אפילו מקורסים מתוקשבים. פגישה לא יכולה להיות סתם קיצור דרך לדבר שיכולתם לעשות בעצמכם. אם מקבל הפנייה ייענה לה וזה מה שיקרה, בעתיד הוא עשוי להגיד "לא" דווקא למי שעשו שיעורי בית.

אחרי שהתכוננתם, נותר רק לפנות בהזמנה לקפה, ואופן הפנייה הוא חשוב מאוד. נתחיל בסוד קטן. אנשים סקרנים, חכמים ויצירתיים אוהבים לפגוש אנשים סקרנים, חכמים ויצירתיים. הדבר המסובך יותר הוא לגרום לאנשים להבין שאתם מאלה שהם רוצים לפגוש. יש מאפיינים מסוימים לפניות שנענות בחיוב. כאמור, הכנת שיעורי בית והכנה טובה הן אחד המאפיינים. מאפיין חזק אחר הוא חיבור באמצעות מכר משותף. הרשתות החברתיות מזמנות לנו שפע של דרכים למצוא אנשים שאנחנו מכירים ואנשים שמכירים את מי שאנחנו רוצים להכיר. אבל חשוב להבין, הבקשה ממכר לחבר אתכם למישהו אחר מחייבת את המכר, ולכן רצוי שזה יהיה מישהו שמכיר אתכם מספיק טוב וירגיש בנוח עם הקישור. ספרו לאיש הקשר למה אתם מבקשים את החיבור כדי לעזור לו להכין את הרקע לבקשה, ואולי בהזדמנות זו יהיו לו גם עוד רעיונות עבורכם.

ועכשיו תהיו אותנטיים. זוכרים את הסיבה שבגללה רציתם לפגוש דווקא את האדם הזה? הפנייה שלכם צריכה לספר באופן הכי אותנטי למה דווקא הוא, מה המטרה שאתם מנסים להשיג, מה כבר למדתם ומדוע אתם רוצים לפגוש אותו לקפה. תראו שהכנתם שיעורי בית. "נשמע לי נחמד לשוחח" או "מעניין אותי כך וכך" - זה לא מספיק. ספרו באופן הכי אותנטי שאתם רוצים ללמוד מהאדם המסוים או לדבר איתו על רעיון שממשיך עשייה שלו - פנייה שמראה שקראתם את הספר, חקרתם את הנושא, ביקרתם באתרים או שמעתם הרצאה, ויש לכם רעיונות, מחשבות, רצון לחקור עוד.

ויש עוד משהו. הפגישות האלה כבר מזמן לא קשורות אך ורק למבט כלפי מעלה. לא פחות חשובות הפגישות עם עמיתים, ואלה הרבה פחות מסובכות להשגה. אפשר ללמוד הרבה לא רק מהמומחים והבכירים אלא גם מאנשים שצעדו בדרך קצת לפניכם. הרשתות מלאות בקבוצות שוקקות שיח ואנשים בהן מושיטים יד לאנשים בתפקידים מקבילים, שעשו שינוי מסוג מסוים או פשוט מתוך כבוד ל-Serendipity, אותו תהליך שבו אנחנו מוצאים בלי לחפש. אבל כדי למצוא, צריך להיות שם, עם אדם שאתם לא מכירים, בשיחה על קפה.

יום יבוא ואולי אתם תהיו, ואולי אתם כבר, בצד השני של הבקשה לפגישת קפה. ולכן זה הזמן לפתח תרבות "העבר את זה הלאה" (Pay it Forward), שזה ההפך מיד רוחצת יד. אין כאן ציפייה לתמורה אלא הבנה שמישהו עזר לכם ותפקידכם כעת לעזור לאחרים. הפוך חזק בבקשה. 

■ הכותבת היא יועצת אסטרטגית לעולם העבודה העתידי ובעלת הבלוג "עולם העבודה העתידי". 

עוד כתבות

יירוט מעל שדרות/ צילום : שי גולדן

עצמאי זה לגמרי לבד: המגזר שסובל יותר מחרדה ודיכאון

אנשים שעובדים בעסק משלהם לא תמיד חוגגים עצמאות ● חוסר ודאות ובעיות כמו לקוחות שדוחים תשלומים או אפילו רצף של חופשות וחגים, גורמים לעצמאים חרדות ● איך מתמודדים עם עסק ביש? ומה עושים עצמאים בעוטף עזה?

מלינדה וביל גייטס /  צילום: Gettyimages ישראל

בעבור מיליארד דולר: המהלך של מלינדה גייטס

מלינדה גייטס הודיעה כי היא מתכוונת להשקיע סכום אגדי לקידום שוויון מגדרי בעשור הקרוב

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

המגפה הפוליטית שמתפשטת: שפעת ספרדית

זה זן חדש של מגפה שהולך ומתפשט: מספרד, דרך בריטניה ועד ישראל, דמוקרטיות מבוססות מתקשות להרכיב ממשלות ● פעם, פעמיים, אולי שלוש, אפילו ארבע ● מה יהיה? אולי צריך להתחיל לחשוב על דמוקרטיה 2.0

סיון שלחין / צילום: גני פפרמן

“קשה להיות עסק עצמאי בישראל, ובעוטף עזה זה קשה פלוס פלוס”

לסיון שלחין (37) יש עסק לשיווק דיגיטלי והיא מלווה עסקים קטנים מאוזר עוטף עזה ● "להיות בעלת עסק בעוטף זה אומר שכל כמה חודשים צריך לעצור הכל" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

שייקה שקד / צילום: תמונה פרטית

"לא הגיוני שהמדינה תחייב אותנו לשלם שכר מינימום לעובד זר בחקלאות"

שייקה שקד (67) הוא חקלאי מנתיב העשרה ● "לא נשאר לי כמעט כלום כי העלויות הן מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

המשקיעים שמתעלמים מההייטק והיזם המצליח שגדל בלי טכנולוגיה: מה קרה השבוע בהייטק

מה עומד מאחורי התוכנית של רשות החדשנות לעידוד השקעה בהייטק, מהם הנתונים מאחורי Wix ומה הקשר בין מיקרוסופט, הסטארט-אפ הישראלי והפלסטינים ביהודה ושומרון ● השבוע שהיה בהייטק

לורנס דאגלס פינק, יו"ר ומנכ"ל בלאקרוק   / צילום: Thomas Peter, רויטרס

חברות ניהול ההשקעות הגדולות בארה"ב: אנחנו לא פוגעות בתחרות

הפירמות בלאקרוק, ונגארד וסטייט סטריט מחזיקות בכחמישית ממדד 500 S&P באמצעות הקרנות שהן מנהלות עבור לקוחותיהן ● בימים אלה הן מנסות לשכך את החששות הגוברים בממשל ובאקדמיה, מכך שהחזקותיהן חונקות את התחרות במגזרים מסוימים

משתמשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

מדריך: כך "תעבדו" על פייסבוק ותשדרגו את הפיד

אם הפיד שלכם מתחיל להעיק, הפרסומות לא רלוונטיות, ואתם עוד לא בשלים לגמילה מפייסבוק – המדריך הזה בשבילכם ● כך תסלקו את כל החלודה שהצטברה בעורקים של הרשת החברתית ותלמדו אותה מחדש מה אתם אוהבים ● וגם בונוס: הפיצ'רים הכי חשובים למי שחשוב לשלוט על המידע שלו

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● על גבי הרשתות החברתיות פנה לנתניהו וכתב: "אני אעשה הכל כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

הני ושלמה מורג / צילום: תמונה פרטית

"בסבב הקודם לא קיבלנו פיצוי על הימים שבהם העסק היה סגור"

להני מורג (52) ובעלה שלמה יש מפעל בשם "האניס טכנולוגיות" בשדרות ● "הייתי רוצה שהמדינה תפצה אותנו בלי לתת לנו לרדוף אחריה" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

סמבוסק /  צילום: אנטולי מיכאלו

ירכא־תל אביב: תזכרו את השם של השפית נאיפה מולא

נאיפה מולא, השפית החדשה של מסעדת L28 מצליחה לשלב בין נפלאות המטבח הדרוזי למסעדת שף ● בקרוב מסעדה משלה?

קבלנים / צילום: שאטרסטוק

האם בעל זכות מזערית בקרקע יכול לגרום ליתר הבעלים לאבד אותה?

האמנם כל שותף בקרקע זכאי לדרוש פירוק שיתוף? 

 

יגן משה / צילום: איל יצהר

"חלמתי בכלל להיות שחקן, אבל אני לא מצטער"

פורטפוליו עם יגן משה, מנכ"ל שמיר אופטיקה, על החלום שלא הוגשם, על הכישלון ב"תפוז" ועל החיים על ציר סינגפור-ישראל

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

תל אביב בעליות; טבע ולייבפרסון מזנקות, הקנאביס מרכז עניין

עליות חדות גם באופקו ובפריגו ● מדד ת"א-35 עולה ב-0.9% ● סקטור הקנאביס מרכז עניין על רקע חשיפת גלובס כי משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין יצוא קנאביס מחר ● טבע זינקה ביום המסחר האחרון בוול סטריט בכ-9%; באפט לא שינה את החזקותיו במניית החברה ברבעון החולף

דיכאון וחרדה/  איורים: חן ליבמן

יותר קל לדבר על סרטן: למה הסובלים מדיכאון ומחרדה לא מדברים על זה

כל אחד מאיתנו חווה בעצמו או מכיר מישהו קרוב שסובל מדיכאון ומחרדה, אבל כמעט אף אחד לא מדבר על זה, אף על פי שההסתרה עלולה להחמיר את המצב. למה בעצם?

 האריה השואג / צילום: יחצ

התסכול של משה דבי, התיווך של רני רהב: איגוד יחסי הציבור מתפרק. מה יעלה בגורל תחרות האריה השואג?

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

פרופסור לאון גרינהאוס/ צילום: יונתן בלום

מה הקשר בין דיכאון לחרדה ומתי רצוי להיעזר בתרופות: דבר המומחה

מה ההבדל בין דיכאון לחרדה, מה הקשר לסטרס ומתי רצוי להיעזר בתרופות? ● פרופ' לאון גרינהאוס, מומחה לדיכאון וחרדה, נותן בהם סימנים וצופה כי בשנים הקרובות יהיה מהפך באבחנה ובטיפול

עין חיניה./  צילום:  יותם יעקובסון

למה יש סערה דווקא סביב עין חיניה, שבתוך הקו הירוק?

עין חיניה, מעיין בפארק ירושלים שבו שרידים ארכיאולוגיים רבים שעבר באחרונה שיפוץ מקיף, עומד במרכז סערה שמערבת טיולים ופוליטיקה ● על מה כל הרעש?

ספרים / צילום: איל יצהר, גלובס

למרות המועמדות לפרס הבוקר: גם הספרות הסקנדינבית יכולה לפספס

כל מי שעבד אי פעם על תוכנית התנתקות מהמקום שבו צמח וגדל, יזדהה עם דידיה אריבון ב'שיבה לריימס' ● אנדרה בארבה מציג דילמות מוסריות, שנובעות, בין היתר, מהחיבה האנושית למוד של בת יענה ● אחרי שהתרגלנו לספרות סקנדינבית איכותית, 'שיעור נהיגה' מייצר תחושה של פספוס