גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

למונייד תובעת את המתחרים מגרמניה - וזה לא בגלל כסף

מה הוביל את סטארט-אפ הביטוח האמריקאי-ישראלי לתבוע חברה שלטענתו העתיקה ממנו? התשובה היא ששי וינינגר ושותפיו קוראים נכון את המפה ● פרשנות

מייסדי למונייד, שי וינינגר ודניאל שרייבר /  צילום: שלומי יוסף
מייסדי למונייד, שי וינינגר ודניאל שרייבר / צילום: שלומי יוסף

הסיפור הזה, שהתפרסם השבוע, כמו לקוח מאחד ממותחני ההייטק שהפכו לפופולריים בשנים האחרונות: חברת הביטוח האמריקאית-ישראלית למונייד תובעת חברה מתחרה גרמנית בשם WeFox, בטענה כי העתיקה את התוכנה של למונייד ואת דרכי הפעולה שלה במטרה להציע שירותי ביטוח זהים תוך תחרות בלתי הוגנת.

למונייד, שיזמיה דניאל שרייבר ושי וינינגר הם אנשי הייטק מוכרים בנוף המקומי, מאשימה את WeFox בכך שמייסד החברה וכמה מעובדיו פתחו לעצמם פוליסות מזויפות על גבי פלטפורמת הביטוח המבוססת בינה מלאכותית של למונייד, הזינו את הפוליסות הללו בפרטים שקריים ובדרך זו עקבו אחרי תהליכי העבודה של חברת הביטוח הצעירה על-מנת ללמוד מהם ולהעתיק אותם.

בפוסט שפירסם נשיא למונייד דניאל שרייבר בלינקדאין, הוא תיאר כיצד אנשי WeFox המתחרה עשו Reverse Engineering על-מנת להשתמש - כך לדבריו - בנכסים האינטלקטואליים של החברה שלו כבסיס לשירותי ביטוח המתחרים בה ישירות - זאת במקום שיפתחו אותם בעצמם.

לטענת שרייבר, למונייד פנתה כבר בקיץ שעבר אל החברה הגרמנית בדרישה שתחדול מפעילות המעקב והזיוף, אך פנייה זו נענתה בהתעלמות. לדברי שרייבר, "אנחנו מאמינים במהפכה הטכנולוגית שתעשיית הביטוח חווה, וביחד עם רבים אחרים אנחנו עובדים קשה כדי שרגולטורים, משקיעים והציבור הרחב ישתכנעו באמינותם של החידושים האלה. אנו מאמצים לעצמנו את הסטנדרטים המשפטיים והאתיים הגבוהים ביותר, ולכן אנחנו חושפים את אלה שאינם נוהגים כך".

כדי לחזק את טענתו, שרייבר פרסם צילומי מסכים מקבילים, האחד של למונייד והשני של המתחרה WeFox. ואכן, המסכים נראים דומים, כמעט זהים. בשניהם מברכת רובוטית חביבה את הלקוח הפוטנציאלי ושואלת לכתובתו (למונייד קוראת לה "מאיה", בעוד WeFox מכנה אותה "מירי"). ברגע שנקלטת הכתובת, עולה מפת האזור למסך, ומכאן ממשיך תהליך דומה מאוד בשני המסכים של הזנת פרטים רלוונטיים נוספים.

האתר Insurance Insider הביא את תגובת WeFox הנתבעת: "הסברנו בזמנו שמדובר באי-הבנה, והנחנו שהעניין נפתר, לאחר שלא שמענו מהם שוב. התביעה הזו נראית כאילו לא נועדה לטפל במחלוקת אמיתית אלא להפריע למהלך העסקים שלנו לטובת למונייד".

כמי שנכח בחדרי ישיבות של דירקטוריונים לא פעם ולא פעמיים בזמן שנידונו קווי פעולה אפשריים לתביעת מתחרים בתואנה של פגיעה בזכויות יוצרים, הפרת פטנטים או גניבה וזיוף, אני מניח שההחלטה לתבוע את WeFox לא היתה פשוטה. מרגע שלמונייד החליטה לתבוע, נכונה לה עוד דרך ארוכה, מאתגרת ומייגעת, שתדרוש מהחברה להשקיע משאבים רבים, הן במובן הכספי ולא פחות חשוב מכך, במובן של זמן עבודה ותשומת-לב של מנהלים בכירים.

ישנם דפוסי פעולה נפוצים למקרי תביעה מסוג זה: סביר להניח כי החברה הגרמנית תפנה בקרוב לבית המשפט עם תביעה משלה כנגד למונייד, זו תגובה כמעט מתבקשת, והיא כתובה בספר של כל עורך דין מתחיל בתביעות קניין רוחני מסוג זה. WeFox תפנה כמובן לבית משפט גרמני, כדי לגרום למתחרה האמריקאית כמה שיותר סרבול, כמו גם בזבוז זמן וכסף.

המשך התהליך כרוך באיסוף מסמכים ועיבודם, גביית עדויות, גיוס עדים מומחים, הופעות לא מעטות בבתי משפט והמתנה לפסקי הדין. מיליוני דולרים ישולמו לעורכי דין מנוסים משני הצדדים, וחודשים רבים יעברו הרבה לפני שיוקרא פסק דין כלשהו.

פסק דין אינו השורה התחתונה: כדי לזכות בפיצוי כספי משמעותי, למונייד תצטרך להוכיח שניזוקה עסקית באופן שמצדיק פיצוי כספי שכזה. אם לא, היא תשמח להסתפק בהחזר הוצאות המשפט ואולי גם פיצוי על עוגמת-נפש. מדוע, אם כך, החליטה למונייד, חברה צעירה בתחילת דרכה העסקית, להשקיע כל-כך הרבה אנרגיה כדי לתבוע מתחרה?

התשובה נרמזת כנראה בהצהרתו של דניאל שרייבר, מנכ"ל למונייד: כל פיצוי כספי שהחברה תזכה בו יועבר לפעילותה של Code.org, עמותה ללא כוונת רווח המקדמת לימודי מחשבים בקרב בני נוער ואוכלוסיות מודרות ברחבי העולם.

והפרשנות להצהרה הזו: למונייד איננה מחפשת כאן בהכרח פיצוי כספי לעצמה, אלא מאותתת לכל מתחרה פוטנציאלית שהיא נמצאת בזירה כדי להילחם וכדי לנצח. וככל שהיא תוכל, היא לא תאפשר למתחרות לנסות להיכנס למשבצת המסוימת מאוד אותה היא כובשת בהדרגה מאז כניסתה לשוק הביטוח האמריקאי. כהגדרתה של למונייד, הנישה שלה היא פוליסות ביטוח מתומחרות נכון, המבוססות על אלגוריתמים של אינטליגנציה מלאכותית, תוך שמירה על יישור קו באינטרסים של למונייד ושל המבוטחים שלה, בניגוד למה שקורה בדרך כלל בשוק הביטוח המסורתי.

האם התביעה הזו תרתיע מתחרות לא הוגנות? כלל וכלל לא, להיפך. אם ההליך המשפטי לא יסתיים בניצחון מוחץ של למונייד, השוק ייפתח לתחרות מתגברת והולכת של חברות מתחרות, שתשתמשנה באותן טכניקות - שהבעייתיות שבהן היא שהן פסולות מוסרית.

למעשה, התוצאה הרצויה ביותר עבור למונייד היא לא תהליך משפטי ארוך ויקר מאוד אלא פשרה שתסתיים במכתב כניעה הצהרתי של WeFox, ותרומה מכובדת ל-Code.org. תוצאה כזו תהיה איתות אזהרה ראוי כלפי מתחרים בשוק הביטוח וגם הזדמנות עבור אלפי בני נוער להרוויח עשרות שעות חשובות של לימוד מחשבים, שיקדמו אותם לעתיד טוב יותר. וזו, תסכימו איתי, מטרה ראויה הרבה יותר מסכסוך משפטי בין סטארט-אפ אחד לאחר.

עוד כתבות

אוון שפיגל / צילום: JD Lasica

דיווח: סנאפ סייעה ל-FTC בחקירה נגד פייסבוק, בעזרת "פרויקט וולדמורט"

לפי הדיווח של "וול סטריט ג'ורנל", הצוות המשפטי של סנאפ ניהל תיק מסמכים בו שמר עדויות על מקרים בהם פייסבוק ניסתה לפגוע בתחרות

גלידת עינוגים של גלידות פלדמן / צילום: יח"צ

ריקול גדול: חשש לחיידקי ליסטריה בגלידות שונות של פלדמן

חברת פלקו, שמשווקת את גלידות פלדמן, הודיעה היום על עצירת שיווק ואיסוף מוצרים שונים של פלדמן ● מחלת הליסטריוזיס עלולה להיות מסוכנת מאוד לנשים בהריון, ילדים, קשישים ואנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת

תאונה באתר בנייה בפ"ת./  צילום: מד"א

ההסתדרות הלאומית תקיים הדרכות בטיחות לעובדים הזרים באתרי הבנייה

בהדרכות שיזמו ההסתדרות הלאומית וקרן עמית יושם דגש על הסכנות שבעבודה באתרי בנייה, בעבודה בגובה, הצורך להשתמש באביזרים ובאמצעי בטיחות ● "כל גורם בענף חייב לעשות כל שהוא יכול כדי שהעובדים יחזרו לבתיהם בריאים ושלמים"

מפעל בית השיטה / צילום: פאול אורלייב

נפטרת מהחמוצים: אסם מוכרת את מפעל בית השיטה תמורת כ-55 מיליון שקל

חברת דין שיווק וקלייה נמצאת בשלבים אחרונים לחתימת הסכם לרכישת מפעל החמוצים בית השיטה של אסם ● מבחינת אסם מדובר במכירה שלישית בתוך כשנה של פעילות שאינה חלק מעסקי הליבה שלה ● השלמת העסקה כפופה לאישורים רגולטוריים

רולף קימאייר, / צילום: שני מוזס

מעוניינים למכור דרך אמזון? המדריך להקמת עסק מקוון

כדי להפוך למוכר באמזון נדרשות השקעות משמעותיות, והבנקים הגדולים – הפועלים ולאומי – היו הראשונים לסמן את הפוטנציאל ● גורמים בענף מעריכים כי הקמת חנות מקוונת באמזון עשויה להגיע להשקעה של כ-30 אלף דולר ● לבעל העסק כדאי לבדוק את העמלות שדורשת אמזון ואת גובה ההשקעה הנדרשת

גיורא שחם / צילום: איל יצהר

רשות המים מתכננת להעביר פרויקט של מאות מיליוני שקלים לגוף פרטי ללא מכרז

ויכוח חריף ניצת בין רשות המים לבין משרד האנרגיה עקב הכוונה להעביר לחברה פרטית פרויקט תשתית לאומי לחיבור היישובים החקלאיים למערכת המים הארצית ● הרשות בתגובה: התערבות משרד האנרגיה בשיקול דעתנו המקצועי "לא נכונה ויש בה פוטנציאל לפגיעה במשק המים"

אסדת קידוח תמר / צילום: בן יוסטר

הצרכנים ירוויחו? חברת חשמל לקראת סיכום חוזה נוסף עם תמר לרכישת כמות נוספת של גז בהנחה משמעותית

החיסכון לציבור יעמוד על מאות מיליוני שקלים עד 2021 אם החוזה יאושר ● לוויתן צפוי להיפגע משום שהמחיר מול תמר על רכישת כמות נוספת, נמוך יותר ב-10% ממחיר המכרז שבו זכה המאגר

ליהיא גרינר / צילום: רפי דלויה, יח"צ

העלבון ועונשו: ליהיא גרינר נתבעת בסך רבע מיליון שקל

שוטר התנועה קובי שלום הגיש תביעת דיבה נגד כוכבת הריאליטי ● גרינר העלתה לרשת סרטון וידיאו בו היא מקללת את שלום, לאחר שרשם לה דוח תנועה

ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

המשנה ליועמ"ש: "חייבים ממשלה, שיהיה מי שיחתום על ניירת"

בכנס התחדשות עירונית של "גלובס" אמר המשנה ליועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ כי במשרד המשפטים עובדים על שורה של תיקונים בנושא פרויקטים של פינוי-בינוי ● עדיאל שמרון, מנכ"ל רמ"י, קרא ליזמים לקחת סיכון: "אני פקיד ממשלתי עם משכורת קבועה, אתם לא"

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין זימן את נתניהו וגנץ לפגישה משולשת בלשכתו

ראש הממשלה נתניהו אישר את השתתפותו וכעת ממתינים לאישור גנץ שנמצא בפגישה עם השליח האמריקאי למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ועם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון על חברות הסלולר: "נושא המיזוגים יכול לשפר את הסנטימנט כלפיהן, אבל עוד מוקדם לדבר על התאוששות בתוצאות"

על רקע הדיווחים בתקשורת בימים האחרונים, רשמו היום מניות הסלולר עליות שערים ● האנליסטית סבינה לוי מזכירה כי "השאיפה צריכה להיות תחרות ורמת מחירים יותר מאוזנות" - וכאן נכנס לתמונה הרגולטור, שלו "יש שיקולים פוליטיים וציבוריים"

אבי באום/  צלם: איל יצהר

גם עם אופנוע: חילן מבקשת לשדרג את שכר בעל השליטה ל-150 אלף שקל לחודש

מדובר העלאה של 30 אלף שקל בשכרו החודשי ● גם תקרת המענק השנתי תעלה: מ-1.8 מיליון שקל ל-2.75 מיליון שקל

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מתחדש סכסוך העבודה בקבוצת "ידיעות אחרונות"

חודשים ספורים לאחר שנראה היה כי המשבר ב"ידיעות אחרונות" נפתר, והעובדים וההנהלה עלו על מסלול בטוח לקראת הסכם קיבוצי - מתברר כי השמחה הייתה מוקדמת מדי

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

התבטאות ראשונה של נגיד בנק ישראל על המצב לאחר הבחירות

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, לאחר פגישה עם שר האוצר: "השווקים הפיננסיים לא מאוד הושפעו מאי-הוודאות שנוצרה בעקבות המצב הפוליטי, אולם אין להסיק מכך שאין בה נזק" ● כחלון: "התקופה הקרובה תהיה מאתגרת"

רה"מ נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו בסיעת הליכוד: "בלי פסילות ובלי חרמות. עלינו להגיע לאחדות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום את סיעת הליכוד בכנסת בירושלים ואמר כי הוא מכוון להקים ממשלת אחדות רחבה בין הליכוד לכחול לבן ● סיעות ימינה ויהדות התורה התייצבו הבוקר בבית הנשיא והמליצו לנשיא ריבלין על נתניהו לראשות הממשלה

בני גנץ ובנימין נתניהו בבפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

הנשיא סלל את הדרך לאחדות: המו"מ בין הצוותים יחל מחר

(עדכון) ● נשיא המדינה נפגש הערב עם נתניהו וגנץ במטרה לגשר על הפערים בין הצדדים ולהביא לפתיחת מו"מ על ממשלת אחדות ● לאחר מכן המשיכו נתניהו וגנץ לפגישה בארבע עיניים ובסיומה הודיעו כי ראשי הצוותים של שתי המפלגות יפגשו מחר

אביגדור ליברמן ובני גנץ / צילום: אלעד מלכה

ליברמן: "הוויכוח כרגע נסוב סביב השאלה מי יכהן כראש ממשלה ראשון"

יו"ר ישראל ביתנו נפגש היום עם יו"ר כחול לבן בני גנץ כדי לדון באפשרויות הקמת הממשלה ● בפוסט בפייסבוק, ליברמן הבהיר כי בפני ישראל ביתנו קיימת רק אופציה אחת: ממשלת אחדות

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

יו"ר ה-ECB הנכנסת לגארד: "מלחמת הסחר היא כמו עננה שחורה על הכלכלה העולמית"

"איום מלחמת הסחר כרגע הוא המכשול הגדול ביותר לכלכלה העולמית", אמרה לגארד שצפויה להיכנס לתפקידה כיו"ר הבנק המרכזי של אירופה בנובמבר הקרוב ● לדבריה התעריפים שארה"ב וסין השיתו אחת על השניה אמורים לגלח 0.8% מהצמיחה הכלכלית העולמית ב-2020

השופט מני מזוז / צילום:רפי קוץ

ביהמ"ש העליון: בית הדין הרבני לא מוסמך לדון בענייני מזונות

העליון קבע כי גם אם אחד ההורים הגיש תביעת מזונות ילדים לביה"ד הרבני יחד עם תביעת גירושים, להורה האחר ולילדים יש זכות להעביר את הדיון במזונותיהם לביהמ"ש לענייני משפחה, וזו תגבור על התביעה שהוגשה לביה"ד

זיו בירון /  צילום: יח"צ

דיסקונט מציג את המינוי הראשון של לוין והאחרון של אשר טופילסקי: זיו בירון ינהל את הבנק בניו יורק

בירון יחליף בתפקיד את אורי לוין שייכנס בקרוב לתפקיד מנכ"ל דיסקונט ● בדומה ללוין ולמנכ"לית דיסקונט היוצאת לילך אשר טופילסקי, בירון מחזיק בתואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטה בינלאומית מובילה, הגיע לדיסקונט מבנק הפועלים ועבד בחברת ייעוץ מובילה - במקרה שלו BCG, כמו אשר טופילסקי ● חברת מידרוג העלתה את הערכת האיתנות הפיננסית הפנימית של דיסקונט