גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מקרון לא נעצר ברכבת: הרפורמטור של צרפת ממשיך למיסוי

למרות השביתות האחרונות של עובדי הרכבת בצרפת, בשנה האחרונה חל שינוי חיובי בכלכלה הצרפתית, שנהנתה מהשיפור גם במצב הכלכלי הגלובלי וגם בסנטימנט לאור הרפורמות הרבות שהנשיא מקרון התחיל להניע

נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב
נשיא צרפת, עמנואל מקרון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

במאי 2017 נפל דבר בצרפת, כשעמנואל מקרון, שהקים תנועה חדשה בשם EN MARCH, זכה בבחירות לנשיאות לאחר שהתמודד בסיבוב השני מול מארין לה-פן. מקרון עלה לשלטון על רקע הבטחה גדולה לשינוי דרמטי בצרפת לאחר שנים של דשדוש.

בשורה התחתונה, מקרון הבטיח שינוי וקיים. הנשיא הצעיר (בן 40 בלבד) התגלה בשנה האחרונה כרפורמטור, שמשתמש בכוח שהעם נתן לו (רוב מוחלט בפרלמנט) כדי לבצע צעדים קשים, אבל הכרחיים.

אחת הרפורמות המרכזיות שעליהן התחיל לעמול מקרון בשנה הראשונה לכהונתו, היא קידום שוק העבודה, שבו איגודי העובדים נחשבים לחזקים במיוחד, לכיוון אירופה - ובפרט לגרמניה. בספטמבר 2017 חתם מקרון על כמה צווים ממשלתיים, ששינו לחלוטין את מערכת היחסים בין עובדים למעסיקים בצרפת. החוקים החדשים אפשרו למעסיקים יותר אפשרויות לפטר ולגייס עובדים, וגם שליטה רחבה בהוצאות השכר.

כך לדוגמה, מקרון ביצע שינוי מהותי בדרך שבה המעסיק מנהל את הסכמי השכר מול עובדיו. אם בעבר המעסיק התיישר לפי אמות המידה של ארגוני העובדים, השינוי של מקרון הביא להגברת כוחו בניהול משא ומתן על הסכמי השכר מול עובדיו. נוסף על כך, רפורמת הפנסיה נמצאת בתהליכים מתקדמים, כשאחת הדוגמאות הטובות היא הניעור שעשה מקרון לחברת הרכבות הצרפתית.

אף שמערכת הרכבות של צרפת נחשבת ליעילה, לחברת הרכבת חוב עצום, המוערך ב-57 מיליארד אירו. תנאי ההעסקה המפליגים של עובדי הרכבת מגדילים את החוב. לעובדי הרכבת יש קביעות, והם יכולים לעבוד בחברה כל חייהם. הם נהנים מתנאי פרישה מאוד נדיבים, כשנהגי הרכבת אף יכולים לפרוש לגמלאות בגיל 50. ואולם על פי הרפורמה שעברה בפרלמנט הצרפתי באפריל, עובדים חדשים שיגויסו כבר לא ייהנו מקביעות, והרכבת תיפתח לתחרות בין מפעילים שונים החל בשנת 2020. נוסף על כך, הרפורמה גם מניחה תשתית להפרטה של חברת הרכבת בעתיד.

נכון לכתיבת שורות אלה, ארגון עובדי הרכב הצרפתית ממשיכים בשיבושים, שהתחילו באפריל וצפויים להמשיך גם בשבועות הקרובים. ושוב, למרות אי הנוחות הגדולה שנגרמת לאזרחי צרפת, סקרי דעת הקהל נותנים תמיכה גדולה לרפורמה של מקרון.

כמובן שפעולות אלה מצד מקרון לא עברו בשקט, ובמהלך החודשים האחרונים יצאו ארגוני העובדים להפגנות ושביתות. עם זאת, נראה כי רובו המוחלט של העם הצרפתי ממשיך לתמוך במקרון, שכן הפגנות אלה היו בהיקפים מוגבלים ולא הצליחו לסחוף את ההמונים. 

הצמיחה והאבטלה בצרפת

רפורמת המסים מתקדמת במהירות

שמענו רבות על רפורמת המסים של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, במהלך השנה האחרונה, אבל באותו זמן גם מקרון ביצע רפורמת מסים דרמטית לא פחות במונחים אירופיים.

ראשית, הוא ביטל את המס המוכר כ"מס העושר" או "מס הסולידריות" על אזרחים צרפתיים שלהם נכסים (ריאליים ופיננסיים) בהיקף הגבוה מ-1.3 מיליון אירו, והחליף אותו במס עושר על נדל"ן בלבד. מעבר לכך, הרפורמה פישטה את המיסוי על רווחי הון, ממעבר ממיסוי פרוגרסיבי (שנע בין 15% ל-45%) למס אחיד בהיקף של 30%.

כאן זה לא מסתיים: מס החברות, שעומד כיום בצרפת על 33%, צפוי לרדת ל-28% בשנת 2020 ול-25% ב-2022. מקרון גם ביצע שינויים נוספים בקוד המס הצרפתי, שאמור לעודד חברות זרות לפתוח עסקים בצרפת. למרות מהפכות אלה, שלכאורה מיטיבות יותר עם העשירים, ההפגנות בצרפת היו מתונות יחסית, ובסקרי דעת הקהל הנשיא הצעיר שומר על פופולריות גבוהה.

לפחות עד כה, נראה כי מקרון ממשיך לדחוף עוד ועוד רפורמות: ייעול המגזר הציבורי והפרטת חברות ממשלתיות, הכשרת עובדים, ביטוח בריאות, מלחמה בעוני ועוד. חשוב לציין, נוסף על פעולות בתוך צרפת, מקרון גם מנסה להגביר את האינטרגרציה של כלל גוש האירו. בין הצעותיו, מקרון מציע להקים קרן אירופית ייעודית להשקעה במדינות החלשות יותר באירופה, יותר אינטגרציה פיסקאלית על ידי מינוי שר אוצר לגוש האירו, הקמת תקציב ממשלתי כלל-אירופי וסיום תהליך האיחוד הבנקאי של גוש האירו.

הצעדים באים לידי ביטוי בכלכלה

פעולותיו של מקרון תרמו לעלייה דרמטית בסנטימנט הצרכנים והעסקים בצרפת, כשיותר ויותר עסקים דיווחו על עלייה בכוונותיהם להגדיל את ההשקעה במשק הצרפתי - אינדיקאטור ברור לשיפור ברמת הציפיות לסביבה הכלכלית בעתיד.

חשוב לציין כי באחרונה הסנטימנט בצרפת קצת נפגע, יחד עם הסנטימנט בשאר אירופה, על רקע התגברות החשש ממלחמת סחר, השפעת התחזקות המטבע וההאטה בשווקים המתעוררים. עם זאת, האופטימיות בצרפת עדיין גבוהה.

בשורה התחתונה, במהלך השנה האחרונה רשמה צרפת שיפור מהותי בסביבה הכלכלית שלה, כשזו נהנתה גם מהשיפור במצב הכלכלי הגלובלי ומהשיפור המשמעותי בסנטימנט לאור הרפורמות הרבות שהנשיא מקרון התחיל להניע.

כך, קצב הצמיחה עלה ל-2.2% לעומת 1.4% לפני שנה, ונתמך משיפור מהותי בהשקעה וביצוא; שיעור האבטלה המשיך לרדת, ל-9.2% לעומת 9.6% לפני שנה; והגירעון הממשלתי ירד מתחת ל-3.0% תוצר, לראשונה מאז 2006.

להערכתנו, במבט קדימה, השפעת ההפחתות הצפויות במס החברות, וגם המשך ביצוע הרפורמות בשוק העבודה והפנסיה, יתמכו בצמיחה הכלכלית של צרפת, שהפכה מהכלכלה החולה של אירופה לכלכלה שצפויה להוביל את גוש האירו בשנים הבאות.

■ הכותבים הם מנהלת מחלקת מחקר ברוקראז' בבית ההשקעות פסגות ומנהל מחלקת מאקרו בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע. 

מניה מומלצת - אופנה עילית: Kering

כמו יין טוב, גם מותגי העל ובתי האופנה של צרפת משתבחים עם השנים. אלה משדרים ניחוח של יוקרה ומייצרים אצלנו תחושה של נוסטלגיה, בדיוק כמו טיול בסמטאותיה של פריז ובשאנז אליזה.

היוקרה והנוסטלגיה מפעילים אצלנו נכונות לפתוח את הארנק ולשלם סכומים, לעתים דמיוניים, על פריט אופנה בודד, שמתורגם לרוב לשולי רווחיות גבוהים. אלה מייצרים ערך רב לבעלי המניות, שמתורגם כמובן לשווי החברות הנסחרות, ובא לידי ביטוי במכפילים מחמיאים וממש לא נמוכים.

חברת Kering מאגדת כמה מותגי יוקרה תחת קורת גג אחת. החברה נסחרת במדד המרכזי של הבורסה בפריז, ועל פניו שוויה משקף רמות מכפילים גבוהות. למרות זאת, בחרנו להתמקד בה נוכח ההתפתחויות והמגמות, שצפויות לייצר שיעורי צמיחה נאים ורווחיות גבוהה עבור המשקיעים.

אם נצעד אחורה בזמן, נגלה שההיסטוריה של החברה פחות נוצצת ורחוקה מאור הזרקורים. קרינג התחילה את פעילותה הרחק בשנות ה-60 והתמחתה בכלל במסחר בעצים. מאז החברה שינתה את אופיה כמה פעמים, תוך חיפוש מתמיד אחרי מנועי צמיחה חדשים ופעילויות שישיאו ערך לבעלי המניות שלה. ממסחר בעצים התקדמה החברה בשנות ה-90 לפעילות קמעונית בתחומי הריהוט, בתי הכלבו, ספרים ומולטימדיה. נוסף על כך, נכנסה לתחום ההפצה ושירותי הדואר, והפכה לאחת השחקניות המובילות בתחום זה.

בסוף שנות ה-90 נרשם המהפך הגדול, שהוביל את החברה למקום שבו היא נמצאת כיום, עם רכישת השליטה במותג היוקרה גוצ'י (42%) תמורת כ-3 מיליארד דולר. כחלק מהעסקה החברה רכשה גם את מותג העל איב סן לורן, ואלה הובילו לרכישות נוספות ומיקוד האסטרטגיה של החברה בתחום אופנת העילית. אסטרטגיה זו הובילה לרכישות נוספות של חברות בתחום שעוני היוקרה ובתי אופנה נוספים, ובהם בושרון, כריסטופר קיין ואחרים.

פסיעה בנתיב ההתפתחות העסקית של קרינג, לצד התבוננות במספרים שייצרה החברה בעשורים החולפים, מעלה תמונה ברורה של הפחתת היקף המכירות לצד גידול ברווחיות. הקיטון במכירות הגיע, בין השאר, ממכירת פעילויות היסטוריות. הכניסה לפעילויות החדשות תרמה להיקף מכירות מצומצם, אבל עם שולי רווחיות גבוהים, ואלה הובילו לרווחיות גדולה יותר של הקבוצה.

את התבנית הזאת ניתן לזהות בשלושת העשורים האחרונים, והיא מצביעה על אסטרטגיה מובנית וניהול נכון של קבוצת קרינג. כמעט באופן עקבי, מכירות הקבוצה ירדו מ-25 מיליארד אירו עד לכדי חצי מהיקף זה, ובמקביל שיעור הרווח הגולמי עלה בהתמדה, מכ-30% ליותר מ-60% כיום, והצפי הוא להמשך עלייה.

ברווח התפעולי נרשמה מגמה דומה ומעבר מרווח תפעולי חד-ספרתי של 6%-7% לכ-19% בשנת 2017. השנה האחרונה הייתה גם שנת שיא ברווח הנקי של החברה, שהגיעה לרמה של 2.5 מיליארד אירו על מחזור של כ-15.5 מיליארד אירו, שהופקו באמצעות החזקה של כ-20 מותגים שונים בכל העולם.

מניית קרינג נסחרת לפי מכפיל 30 על הרווח הנקי, המגלם את פוטנציאל הצמיחה העתידי של החברה, שנובע לה מהמשך התרחבות גנרית גלובלית בפעילות, לצד צמיחה שעשויה לנבוע ממיזוגים ורכישות. המכפיל משקף מוניטין שנרשם על אסטרטגיה מוצלחת לאורך תקופה ארוכה.

עוד כתבות

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

סנונית ראשונה לקראת הפחתת שיעור ההיוון? ענקית הנדל"ן אמות תרשום רווח של 500 מיליון שקל מעלייה בשווי נכסיה

עלייה בשווי ההוגן של נכסים מניבים להשקעה, יכולה לנבוע משיפור צפוי בתזרים שיניבו אותם נכסים בשנים הקרובות, או לחלופין מירידה בשיעור ההיוון להווה של אותו תזרים עתידי

דב בהרב / צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון בעקבות הערכות על מגעים למכירת גילת: "פועלת בשוק שצומח מאוד; יש יותר אינטרנט בכל מקום"

לדברי מחלקת המחקר של בית ההשקעות, "גילת נמצאת בפוזיציה חיובית מאוד. מתוכננים לעלות אלפי לוויינים שיכסו שטחים נרחבים בעולם, וצריך טכנולוגיה וציוד שיתאימו לזה" ● קרן פימי מורווחת בכ-100 מיליון דולר "על הנייר" מהשקעתה בחברה

אוליבייר ג’ארי / צילום: תמר מצפי

"חברות התרופות חיות באשליה לגבי היקפי השימוש באפליקציות שלהן"

אוליבייר ג'ארי, נשיא חברת הבריאות הדיגיטלית דריו הלת', הגיע לסטארט-אפ הישראלי אחרי 30 שנה של תפקידי ניהול בחברות תרופות גדולות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע למערב כדאי ללמוד מהניסיון של מדינות עולם שלישי באימוץ אפליקציות בריאות

רהב רביב /צילום: עצמי

"עברתי להייטק מעבודה במוסך רכב. היום אני משפץ אופנועי אספנות"

רהב רביב, בן 43, מנהל מחקר ופיתוח בחברת GrowDirector • טווח שכר: 25-20 אלף שקל

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

לי איאקוקה / צילום: רויטרס

26 מיליון דולר והבית של לי איאקוקה יכול להיות שלכם

אייקוקה קנה את הבית בלוס אנג'לס ב־4.25 מיליון דולר ב־1993, זמן קצר לאחר פרישתו מתפקיד יו"ר קרייזלר; כעת הוא נמכר ע"י בנותיו ● הנכס, בעל 4 חדרי שינה ודירת למגורי צוות העובדים, מעוצב בסגנון עכשווי ובו ספרייה בציפוי עץ, חדר אוכל גדול שמוביל לגן וסוויטה עם סלון צמוד ושני חדרי אמבטיה

הפגנת התושבים. "הוותמ"ל דורסת הכול ממילא" / צילום: Avinary production

"כבר לקחו שטחים ולא בנו, אז למה עוד קרקע?"

מועצת קריית עקרון מתפשטת בדילוגים לכיוון כפר ביל"ו ● התושבים חוששים שתוכנית הוותמ"ל תביא לאובדן הפרנסה, הזהות הכפרית והנוף

מפעלי מפרץ חיפה / צילום: גיל ארבל

הכירו את התוכנית החלומית של מפרץ חיפה: תעלות כמו בוונציה, בית ליד נחל ופינוי המפעלים המזהמים

כמאה אלף דירות, חמש מרינות ותעלות "סטייל ונציה" • תוכנית "עמק החדשנות", שנחשבת לגרנדיוזית ביותר באזור הצפון ושמבקשת לשנות ללא היכר את מפרץ חיפה, זכתה לשבחים אפילו מגופים ירוקים • עם זאת, ללא מקור תקציבי וחוסר בהחלטת ממשלה קבועה, התממשותה נראית כרגע כחלום רחוק

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

לקראת הפתיחה בת"א: האם הירידות צפויות להימשך

אתמול בתל אביב נרשמו ירידות קלות, בעוד שבורסות וול סטריט היו סגורות לרגל יום מרטין לוטר קינג ● קרן המטבע הבינלאומית הנמיכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית

מנכל בזק דודו מזרחי / צלם: רונן טופלברג

בזק צפויה להחליט השנה על כניסה לפרויקט החשוב בתולדותיה

על פי המסתמן, החברה תיכנס השנה לפרויקט הסיבים האופטיים גם במקרה שמשרד התקשורת לא ישלים עד הסוף את מדיניותו בנושא ● שר התקשורת דוד אמסלם הורה להמשיך ולקדם את ההכנות לאישור הפרויקט אך הוא ישאיר את החתימה הסופית על המדיניות לשר התקשורת הבא

רוני חזקיהו / צילום: תמר מצפי

בזכות הדולר והשכר ולמרות הגירעון – יחס החוב של ישראל ירד ל-60%

שיעור החוב היחסי הוא קריטריון שיש לו חשיבות רבה מבחינת דירוג האשראי של ישראל, וסוכנויות דירוג האשראי צפויות לפיכך לראות בירידת שיעור החוב אינדיקציה חיובית

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

הונאה, תרמית, זיוף, עוקץ / שאטרסטוק

אישום: התחזו בטלפון לבנקאים ועקצו קורבנות בכחצי מיליון שקל

שלושה צעירים מואשמים בכך שהתחזו לבנקאים וכך קיבלו גישה לחשבונות של אלפי קורבנות, בהם עשו כבתוך שלהם ● בין היתר רכשו הצעירים גיפט קארד ומוצרי יוקרה באמצעות הכספים שקיבלו במרמה ● הפרקליטות על הנאשמים: "אופי עברייני של פשע מאורגן"

יובל לנדסברג / צילום: אמיר מאירי

התרגיל של סנו יעלה לה יותר ממיליון שקל

התובעים טענו כי החברה גרעה כ-7% מהמידות שעליהן היא הצהירה על גבי האריזה ● כעת תגדיל את המוצרים כפיצוי: ניילון נצמד במארז זוגי באורך כולל של 60 מטר יגדל לאורך כולל של 66 מטר ומארז של ניילון נצמד באורך של 150 מטר יוגדל לאורך של 160 מטר

ח"כ היבא יזבק / צילום: יח"צ

נציגי העבודה-גשר-מרצ יקבלו חופש הצבעה בדיון על פסילת ח"כ יזבק

היום יגיש ח"כ אופיר כץ מהליכוד את הבקשה לפסילת ח"כ היבא יזבק מבל"ד ● מפלגת העבודה צפויה לתמוך בפסילתה, אך במרצ צפויים להתנגד

אופיר אקוניס/ לשכת שר המדע

נתניהו ממנה שרים: אלה התפקידים החדשים של הנגבי, אקוניס וחוטובלי

לאחר החלטת בג"ץ שהגבילה את סמכות המינוי בממשלת מעבר, רה"מ החליט כי מינוי השרים יהיו אך ורק הוספת תפקידים לשרים שכבר מכהנים

אבי בן טל (מימין) ויוסי ורשבסקי / צילומים: יח"צ Ynet ואביב חופי

הדרמה בצמרת רשת: לאן מכוונים בעלי המניות, ומה אפשר ללמוד מהמינוי של בן טל

ההחלטה של בעלי המניות ברשת 13 להיפרד מיוסי ורשבסקי לא הפתיעה איש בתעשיית המדיה ● אבי בן טל המנכ"ל החדש חתום על הצלחות רבות ב-ynet ונחשב לבעל הבנה רבה בדיגיטל אולם פחות בתחום הטלוויזיה ● "גלובס" מנתח את הרקע ואת ההשלכות של המהלך

מוזיקה / צילום: שאטרסטוק

אקסלרטור מאסצ'אלנג' ישראל ישתף פעולה עם תאגיד המוזיקה יונברסל

תאגיד המוזיקה העולמי יוניברסל השיק ב-2017 תוכנית לשיתופי פעולה עם מאיצים טכנולוגיים ברחבי העולם, ומאסצ'אלנג' הוא המאיץ הישראלי הראשון המשולב בתוכנית זו, לצד עשרה מאיצים אחרים מרחבי העולם

רג'י פאולר, מבעלי מינסוטה ויקינגס לשעבר  / צילום: Eric Miller, רויטרס

בעלי מינסוטה ויקינגס לשעבר יודה בהעברות כספים בלתי חוקיות בין בורסות קריפטו לבנקים

משפטו של רג'י פאולר ייפתח באפריל, לאחר שהגיע להסדר טיעון עם התובע הכללי של ארה"ב ● לצדו נאשמים האחים הישראלים עוז ורביד יוסף באחת הפרשות הפליליות החמורות שנחשפו בשוק מטבעות הקריפטו

ניר דגן / צילום: תמר מצפי

הטלטלה בחברת התעופה נמשכת: המנכ"ל ניר דגן פורש מארקיע

דגן כיהן כמנכ"ל ארקיע בשש השנים האחרונות ● ארקיע עוברת טלטלה בחודשים האחרונים בעקבות סגירת שדה דב והירידה בביקוש בטיסות לאילת, התחרות מול חברות לואו קוסט בקווים לאירופה והאכזבה מהפעילות בטיסות להודו ולבנגקוק