גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יו"ר מטה הדיור: "אנחנו תומכים מאוד בדיור להשכרה"

זאב ביילסקי אמר את הדברים בכנס של החברה הממשלתית דירה להשכיר ● מנכ"ל דירה להשכיר: "יש 3 נקודות רווח למי שהולך לכיוון של דיור להשכרה" ● במקביל, אחד היזמים שהגיע לכנס יצא נגד היוזמה לבנייה להשכרה וטען: "דירות להשכרה במדינת ישראל זו טעות, בכייה לדורות"

יו"ר מטה הדיור זאב ביילסקי
יו"ר מטה הדיור זאב ביילסקי

"אנשים לא חייבים רק לקנות דירות. יש בעולם הרבה מקומות בהם אנשים חיים כל החיים בשכירות. אנחנו מנסים לשנות את התדמית גם בישראל. צריך דיור להשכרה גם כאן. ברעננה יש פרויקט להשכרה, 238 דירות שהקימה חברת רובינשטיין. זה עובד מצוין ומסייע לאנשים. רבע מהדירות בשכר דירה מפוקח. זה טוב גם לתקופת ביניים, לפני רכישת דירה ובעת צמיחת המשפחה" - כך אמר היום (ד') יו"ר מטה הדיור, זאב ביילסקי, בכנס שערכה החברה הממשלתית דירה להשכיר לקראת פרסום וסגירה של מספר מכרזים להשכרה ארוכת-טווח במקומות שונים בארץ.

נציין כי העובדה שיו"ר מטה הדיור הגיע לכנס עשויה להעיד על שינוי מגמה של מטה הדיור כלפי תחום הדיור להשכרה, כאשר עד כה עיקר הפוקוס של מטה הדיור היה על פתרונות דיור במכירה, באמצעות ניסיונות להגדלת היצע לצד שיווק במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

"אנחנו תומכים מאוד בדיור להשכרה", המשיך ביילסקי, "אנחנו לא פוסלים שום דבר, לא רכישת דירות ולא מגורים בהשכרה, אבל גם דיור להשכרה חשוב. הפרויקטים שהחברה מקימה הם מכוח החלטת ממשלה. היום, שהממשלה שהיא שמחזיקה ברוב הקרקעות, חלק מהקרקעות הולכות להשכרה. לפעמים באזורי ביקוש ולפעמים בפריפריה. חשוב לתת דרך נוספת שלא ברכישת דירה. היום רוב השוכרים הם מול אנשים פרטיים, והשכירויות קצרות-טווח ונתונות לגחמות של המשכיר. מטה הדיור וגם שר האוצר נמצאים מאחורי החברה הממשלתית דירה להשכיר".

עוד התייחס ביילסקי בדבריו גם לחודשים הראשונים שלו כיו"ר מטה הדיור. נזכיר כי ביילסקי החליף את אביגדור יצחקי שכיהן בתפקיד מאז 2015. "אחרי תקופה ארוכה ברעננה הגעתי למטה הדיור. אני חושב שזה אתגר בלתי רגיל לקדם פתרונות למשבר הדיור. אני כל יום לומד דברים חדשים. העבר שלי ברעננה עוזר, אבל יש הרבה תהליכי מאקרו וצריך לדעת בדיוק לאן אתה הולך, כמה אתה עושה ובאיזו מידה. אנחנו מנסים במטה הדיור להביא את הזוגות הצעירים ליכולת לרכוש דירה. פעם היו הרבה משקיעים אבל הצעדים האחרונים בעיקר בתחום המיסוי הוציאו אותם מהשוק. אחד התפקידים שלנו הוא לקצר את הליכי התכנון. זה לא יאומן. ואני מכיר את זה מקרוב גם מימיי ברעננה ועכשיו במטה הדיור אני עושה על זה דוקטורט. בעבר אמרו שכדי שערעור יהיה מהר יותר, יעשו את זה דרך ועדות ערר. אז הקימו את ועדות הערר. מה הסתבר? שהערר לוקח יותר זמן ממה שלוקח ההליך בוועדה המקומית. אז מה עשינו?".

עוזי לוי, מנכ"ל החברה הממשלתית דירה להשכיר, הציג בכנס המציעים את הפרויקטים שיוצאים למכרז ואמר. "אנחנו עושים את הדברים בהסכמה ושיתוף פעולה עם הרשות המקומית. יש להם אינטרס גדול לקדם פרויקט לשכירת. עוזר לצעירים וזה חשוב לרשות המקומית". לוי פנה גם ליזמים שהגיעו לכנס והסביר כי בהיבט הכלכלי יש לא מעט נקודות רווח בפרויקטים של דיור להשכרה: "יש שלוש נקודות רווח למי שהולך לכיוון של דיור להשכרה. הרווח הברור מהשכרת הדירות וממכירת הדירות לאחר תום התקופה. מעבר לזה, מבנה הפרויקט הוא מעין מגן מס, ועכשיו חוק עידוד השקעות הון נמצא על המדוכה ועושים עדכונים כדי שיהיו הקלות נוספות. זה עוד לא עבר אבל זה הכיוון. יתרון שלישי הוא במימון. פרויקט להשכרה נתפס כפרויקט בטוח יחסית ולכן המימון בהתאם, אפשר מימון גבוה יחסית".

נציין כי בעוד הכנס עסק בדיור להשכרה, היה גם מי שמצא לנכון לציין שאוזני המשתתפים כי לדעתו מדובר בתחום בעייתי. מדובר בציון חסיד, מבעלי חברת האחים חסיד, שאמר בכנס: "דירות להשכרה במדינת ישראל זו טעות. זו בכייה לדורות. מה אתם עושים? כל דירה עולה למדינה לפחות 300 אלף שקל אם לא מיליון. המדינה מפסידה הרבה כסף על יחידות דיור. תנו את הכסף הזה לדיירים שיקנו דירה. ויהיו בעלי הבית אחרי כמה שנים. זה יוציא אותם ממעגל העוני בהמשך הדרך. לנהל את המפעל הזה עוד 20 שנה יעלה למדינה הון תועפות". בתגובה לדברים אמר מנכ"ל החברה הממשלתית לוי כי: "זה לא המצב. החברה וגם המדינה מאמינה מאוד בתחום הדיור להשכרה. זה עובד בכל העולם, אין סיבה שזה לא יעבוד גם בישראל".

עוד כתבות

מנור וכפיר גינדי / צילום: דן שטרן

האחים מקניון TLV שרוצים לכבוש את אירופה ב-10 אירו לגרם קנאביס: "מאמינים שאנחנו יודעים לבנות מותג"

כשכבר היה נראה שגורלה נחרץ, חברת הקנאביס קאנומד קיבלה חבל הצלה מפתיע מהאחים מנור וכפיר גינדי, בעלי חברת הנדל"ן הפרטית גינדי השקעות ● בראיון ל"גלובס", מספר מנור גינדי מה גרם להם להצטרף לתחום

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

ליצמן: "עד עכשיו מנענו את הגעת הקורונה, אך מניחים שהנגיף יגיע"

נערכים לקורונה בישראל: שר הבריאות וראש המל"ל מחפשים  אתרים שישמשו כמרכזי קליטה לחולי קורונה, ושר הפנים הודיע כי תימנע כניסתם של אנשים ששהו בבסין, במקאו, בתאילנד, בסינגפור ובהונג קונג בשבועיים האחרונים ושאינם אזרחי או תושבי ישראל ● לפי איסתא, "ההיסטריה בארץ מוגזמת"

מתוך התוכנית "בואו לאכול איתי" / צילום: מתוך יוטיוב

ב"כאן" מקדמים שיתוף-פעולה עם נטפליקס. לא כולם מרוצים

ל"גלובס" נודע כי תאגיד השידור הציבורי פועל להעלות את התכנים שלו על הפלטפורמה של נטפליקס ● אם המהלך ייצא לפועל, התאגיד לא יקבל תשלום ● מפיקי הטלוויזיה זועמים: "הפרת הסכמי זכויות יוצרים"

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

אנשי עסקים בכירים פנו לח"כים: "לא לאפשר לנאשם נתניהו לקבל מנדט לשלוט"

120 אנשי עסקים מוכרים פנו היום במכתב ל-120 חברי הכנסת בבקשה שלא לאפשר לרה"מ נתניהו, הנאשם בעבירות חמורות, להקים את הממשלה הבאה ● "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה לתפקיד במוסד חינוכי - כך גם אין להטיל עליו להקים ממשלה"

שאול אלוביץ' / צילום: איל יצהר

פרשנות: אלוביץ' מקווה שהשופטים ייטו לו חסד יותר מאנשי הפרקליטות

ההחלטה לוותר על זכותו לשימוע בתיק בזק התקבלה אצל שאול אלוביץ' בראש ובראשונה בגלל האכזבה שלו מתוצאות הליך השימוע שנערך לו בתיק 4000, וגם כדי לא לחשוף את טענות ההגנה שלו בפני התביעה

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

"יש חברות סייבר מדהימות בישראל, צ'ק פוינט היא לא אחת מהן"

ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו נטוורקס, החל את דרכו המקצועית בצ'ק פוינט ועזב אותה לטובת הקמת חברות מתחרות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה האסטרטגיה של פאלו אלטו טובה יותר משל המתחרות, ועוקץ גם את מיקרוסופט: "הסתכלתי על החברות שהם רכשו ומצאתי דברים חסרי ערך"

בניין קבוצת NSO / צילום: AP Photo, AP

מהשב"כ ל-NSO: מינוי נוסף של איש ביטחון לחברת הסייבר התקפי

איש שירות הבטחון הכללי לשעבר, אלי עמר, ישמש כסמנכ"ל מערכות המידע בחברה ● המעבר של אנשי הבטחון  מתפקידים רגישים ובכירים לשורותיה של אחת מחברות הסייבר השנויות במחלוקת בישראל, מזכיר את המעברים של בכירי משרד האוצר לאורך השנים למשרות נחשקות בשוק הפרטי

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 17 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שלטי השכרה ומכירה בבניין בחדרה  / צילום:  תמר מצפי

הורשע עו"ד שהעלים הכנסות בסך 1.7 מיליון שקל מהשכרת שמונה דירות

ביהמ"ש קבע כי "עו"ד שמואל אריאלי העלים את ההכנסות מהשכרת הדירות במרמה, תוך שימוש פסול בפרטיהם של קרובי משפחתו, כדי לפטור עצמו מהצורך לדווח על הכנסותיו ולשלם מסים כדין" ● "הנאשם עשה שימוש יצירתי במיוחד – אם להשתמש במילים עדינות – בידע המשפטי שברשותו"

שביתת עובדים בוולמארט, שאורגנה על ידיקבוצת OUR, שנת 2014 / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

וולמארט מציגה דוחות נמוכים מהתחזית למרות שיא מכירות באונליין

החולשה במכירות הצעצועים ומשחקי הווידאו במהלך תקופת החגים, לצד המצב הפוליטי בצ'ילה, הכבידו על תוצאותיה של וולמארט ברבעון ● לגבי ההמשך, החברה צופה לשנה הפיסקלית 2021 רווח מתואם של 5.15-5 דולר למניה

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

ברשות המסים עובדים על חוק שיבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה

עמדת הטענה של רכב  חשמלי בגרמניה /  צילום: רויטרס, Ralph Orlowski

העולם דוהר לכיוון הרכב החשמלי, אז למה ישראל מתעקשת להישאר מאחור?

רוכשי רכב חשמלי בגרמניה יקבלו בונוס מוגדל, בדרום קוריאה מקצים מאות מיליוני אירו לפריסת עמדות טעינה ובאנגליה טוענים ש"המכוניות החשמליות צריכות להיות הנורמה החדשה" ● הטרנד העולמי הזה פוסח על הרגולטור הישראלי שדווקא מכביד את המס על רכבים ירוקים

נועם זילברשטיין, מנהל חטיבת הגלאים הגלובלית / צילום: יח"צ

GE מרחיבה את פעילותה בישראל בתחום הפיתוח של מכשירי הדמיה מתקדמים

ההחלטה להרחיב את הפעילות - בעקבות מענק של 50 מיליון שקל מרשות החדשנות

אבי יעקובוביץ/ צילום: איל יצהר

תחילתה של מגמה? גב ים הבטיחה גיוס של 777 מיליון שקל באג"ח הנושאת ריבית שלילית

החברה השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרה חדשה, במסגרתו זכתה לביקושים של 1.43 מיליארד שקל ● מנכ"ל סיגמא: "שוק ההון בישראל הצטרף לשורה של שווקים עולמיים שבו חברות מגייסות בריביות שליליות"

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי 13 שנה: קפה לנדוור נפרדת מאסם-נסטלה ותופץ ע"י שסטוביץ

ל"גלובס" נודע כי מוצרי הקפה של לנדוור יעברו בהדרגה להפצת שסטוביץ • לפי הערכות, פעילות זו צפויה להביא לשסטוביץ תוספת למחזור של כ-5 מיליון שקל בשנה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

מטוס הרטרו של אל על / יחצ אל על

"אל על בונה על תמיכה ממשלתית בעקבות משבר הקורונה"

בכיר באל על ל"גלובס": "אנו מברכים על היוזמה של שר התחבורה לסייע לחברות התעופה הישראליות. אנחנו חושבים שזה נכון בעת הזו מול האתגר הזה שמשלב כוח עליון והחלטות של המדינה שמשפיעות עלינו"