גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אותו רחוב, אותו הכפר - 100% פערים בשומה

רשות מקרקעי ישראל הוציאה שלושה שוברי תשלום להסבת מבנים בנחלות בכפר ביל"ו למשרדים - עם פער של 100% בין השומות ● רק אחרי בקשה להגיש השגה, תוקנו לפתע השומות בדיעבד

משרדים הסמוכים בכפר ביל"ו / צילום: איל יצהר
משרדים הסמוכים בכפר ביל"ו / צילום: איל יצהר

לא בכל יום מזדמן לראות פערי שומות גבוהים כל כך בנכסים דומים כל כך - שמבליטים את האבסורד בדוחות שמפיקים שמאי המקרקעין. על אחת כמה וכמה כשמדובר באותו שמאי, שקובע את גובה השומה לתשלום עבור המדינה - רשות מקרקעי ישראל, בעלת הקרקע.

להבדיל מעשרות מקרים אחרים שבהם יכולה הייתה המדינה להסביר שמדובר ביישוב שונה, ברחובות אחרים, במרחק מהכביש ועוד ועוד, פערי השומות באותו רחוב ובאותו מושב אילצו בסופו של דבר את רשות מקרקעי ישראל לרדת מהעץ, ולהתיישר על השומה הנמוכה.

דמי שימוש למדינה

בכפר ביל"ו יש מעט יותר מ-200 יחידות דיור רשמיות: 102 הן נחלות חקלאיות הרשומות באגודה החקלאית ועוד 107 יחידות בשיכון הבנים. שטח המושב הוותיק נחתך לשניים על ידי כביש 40, כך שחלקו הצפוני (ביל"ו א') גובל בעיר רחובות וחלקו הדרומי (ביל"ו ב') גובל בשטח מועצה מקומית קרית עקרון.

שלוש שומות התבצעו בבקשה להסבת מבני משק למשרדים באותו רחוב, מרחק עשרות מטרים זה מזה, בכפר ביל"ו ב'. בגין השימוש החדש נדרש מגיש הבקשה לשלם דמי שימוש לרשות מקרקעי ישראל, לפי שומה שקובע שמאי שמגיע למקום.

לפי שומה שהוציא השמאי אורן שמני באוגוסט 2016, ביחס לקרקע בשטח של 98.14 מ"ר המבקשת לקבל אישור לשימוש למשרדים, נקבע אומדן שווי מרכיב הקרקע בסך 167.3 אלף שקל - 1,705 שקל למ"ר.

בעל הנחלה אינו יכול כמובן למכור את המשרד הלאה, אולם שמני מדגיש בשומה כי בהתאם להחלטת מועצת מקרקעי ישראל מאפריל אותה שנה (1458), לבעל הזכויות בנכס קיימת אפשרות להשכיר את המבנה, "ובהתאם לכך לא הובאה בחשבון התאמה בגין אי סחירות". בדיקת עסקאות במושבים באזור העלתה כי דמי השכירות המתואמים למ"ר עומדים על כ-50 שקל בממוצע למ"ר.

פחות משנה לאחר מכן נערכה שומה לנכס סמוך שביקש לייעד מבנה למשרדים בשטח 77.11 מ"ר. השמאי גיא שרת מציין כי הפחית מהשומה 10% "בגין מגבלות המשתמשים". דמי השכירות שהשמאי הנוכחי מצא למשרדים באזור עמדו על 51.5 שקל בממוצע. בשורה התחתונה, ננקב שווי קרקע בסך 217 אלף שקל - 2,814 שקל למ"ר - קפיצה של 65% בתוך פחות משנה.

שלושה חודשים עברו, ובאוקטובר 2017 התבקש השמאי שרת לקבוע שומה למשרדים בשטח 100 מ"ר בביל"ו ב'. הפעם דמי השכירות הממוצעים למשרדים קרובים עמדו על 56 שקל למ"ר, ושווי הקרקע הוערך ב-349.4 אלף שקל - 3,494 שקל למ"ר - קפיצה של 24% באומדן הקרקע בתוך רבעון אחד וזינוק של יותר מפי שניים בשומה בתוך שנתיים.

פערי שומה להסבת  משק למשרד

"תיקונים ועדכונים"

אבל הסיפור קיבל תפנית מפתיעה. עו"ד אורן אבלה, בעצמו בעל משרד בכפר ביל"ו, שלח לרשות מקרקעי ישראל דרישה לתיקון השומות, "הגורמים לעיוות דין ממשי". אבלה ציין כי "מדובר בהפרשים כה גדולים ולא מידתיים בכל קנה מידה, ולמען הסר ספק יובהר כי מדובר באותו שמאי שערך את שתי השומות האחרונות בהפרש של חודשיים לערך, וכי המשקים סמוכים זה לזה".

רמ"י דחתה באופן רשמי את דרישתו ושלחה אותו להגיש השגה רשמית, הליך יקר ומסורבל הדורש בין השאר תשלום מידי בסך 75% מהשומה.

רק אחרי שביקש "שוברים להגשת השגה", נשלחו במפתיע שתי שומות חדשות - המשרד בשטח 77.11 מ"ר הוערך לפתע לפי שווי של 133,400 שקל. המשרד בשטח של 100 מ"ר הוערך בשווי 173 אלף שקל - שווי של 1,730 שקל למ"ר בשתי השומות, עלייה זניחה של 1.5% מול האומדן שיצא בקיץ 2016. בהינף קולמוס ויתרה המדינה על תשלום בסך 260 אלף שקל. למעשה, המדינה הודתה כי השומה הראשונה שהוציא שמני הוא המחיר האמיתי של היעוד החדש. 

איך משתנות ככה שומות לקרקע? לדברי שרת, "אני לא מתעסק בשומות אחרי שהן יוצאות. אם היה שינוי, יכול להיות שהגיעו ברמ"י להסכמות והסדרים מאחורי הקלעים. אני בסה"כ מקבל מרמ"י בקשה לשומות, לתיקונים ולעדכונים".

אבל בשורה התחתונה, הסיפור בכפר ביל"ו רק משמש דוגמה לנוהל קביעת דמי שימוש ושומות בלתי סביר. אלמלא נעשו שלוש עסקאות סמוכות כל כך, ואלמלא ידעו בעלי הנחלות זה על זה, קרוב לוודאי שהתשלום למדינה היה מתבצע - ללא השגה ולמרות הפרשים של עשרות אלפי שקלים.

יתרה מכך, הפערים הגדולים גם מצביעים על אי הוודאות בנוגע לכדאיות ולגובה התשלום בעת שינוי השימוש במבנים לא חקלאיים במושבים, מה שכמובן מונע מרבים לבצע את המהלך או להכשיר אותו כחוק בדיעבד. וכפי שמציין עו"ד אבלה, "כל זה יכול היה להיפטר על ידי פרסום טבלאות שווי מסודרות וידועות מראש, במקום כרוניקה של שליחת שומות פרטניות, המייצרות פערים בלתי סבירים".

עוד כתבות

מחפשי עבודה בלשכת תעסוקה במדינת ארקנסו, ארה”ב / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

הגירעון הפדרלי בארה"ב: קרוב ל-3 טריליון דולר, 14% מהתמ"ג, שיא של 75 שנה

הגירעון הפדרלי צפוי השנה להיות הגדול ביותר במונחי תמ"ג מאז מלחמת העולם השנייה ● הגירעון עלול להתרחב עוד יותר אם הקונגרס והבית הלבן יסכימו בהמשך חודש זה לעוד סבב של הוצאה לשעת חירום

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

הרוכש הפוטנציאלי של אל על מחמם מנועים – שכר משרד יחסי ציבור

וגם: יש קונצנזוס להשקעה בביומד וגם חדשות טובות גם בימי קורונה

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד האוצר: הזוגות הצעירים חשבו שהקורונה הסתיימה והתנפלו על שוק הדירות בחודש מאי

כך עולה מנתוני הכלכלנית הראשית באוצר על שוק המגורים ● בחודש מאי בוצעו 6,500 עסקאות, רובן מצד זוגות צעירים ● ואולם רק רבע מהרכישות שלהם בוצעו במסגרת מחיר למשתכן ● חמישית מכלל הקבלנים פנו לקרן להלוואות בערבויות מדינה, בבקשת סיוע

שלב הניסויים בבני אדם של אוניברסיטת אוקספורד, לקראת פיתוח חיסון לוירוס הקורונה  / צילום: אוניברסיטת אוקספורד

הגרף היומי: כמה אנחנו באמת קרובים לחיסון לקורונה?

יש יותר מ-160 מועמדים בדרך לחיסון יעיל ובטוח לקורונה, רובם המוחלט נמצאים בשלבים ראשונים ● יש מי שסבור שיכול להיות שנראה חיסון מוכן ליצור מסחרי כבר בסוף השנה, אף שגם בשלבים המתקדמים ההצלחה אינה מובטחת והסיכויים לא גבוהים

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

נעילה אדומה בתל אביב: מדד ת"א 35 ירד ב-1.3%

מדד ת"א 125 איבד 1.2% ומדד ת"א 90 ירד ב-0.5% ● מדד הבנקים איבד 1.8%, מניית דיסקונט ירדה ב-2.9%, פועלים נסוגה ב-2%

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר, גלובס

גילעד אלטשולר קונה: "הבנו שיש 'אובר שוטינג' במניות הנדל"ן המניב והבנקים"

לאחר שמימש נתחים משמעותיים מהחזקותיו במניות נדל"ן הנסחרות בת"א, חזר אלטשולר שחם לבצע השקעות של מאות מיליוני שקלים ● גילעד אלטשולר: "אפילו בירידה של כ-25% בשכר הדירה וירידה בתפוסות במרכזים המסחריים ובמשרדים, החברות האלה מעניינות להשקעה"

בדיקה גנומית מסייעת לטיפול בסרטן/ צילום: יח"צ

חברת הסרטן נקטין ת'רפיוטיקס השלימה סגירה ראשונה של גיוס בהובלת קרן aMoon

היקף הגיוס הכולל צפוי להגיע לכ-15 מיליון דולר

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

נשיא לשכת יועצי המס: "הביורוקרטיה שהייתה עד היום זאת קייטנה לעומת מה שהולך להיות"

נשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי אומר כי הכשלים והקשיים הטכניים שהעמיסה המדינה על התוכנית לעידוד החזרת עובדים לעבודה יעכבו את יישומה והכסף לא יגיע למעסיקים בקרוב ● רו"ח איריס שטרק: "אנשי שירות התעסוקה אף פעם לא עשו פרויקט כזה"

דורון ברזילי - ראש לשכת עורכי הדין לשעבר / צילום: שלומי יוסף

לשכת עוה"ד פרסמה את מועמדיה לוועדה לבחירת שופטים

חמשת המועמדים הם עורכי הדין יצחק נטוביץ, יצחק גורדון, מוחמד נעאמנה, דורון ברזילי וערן גולן ● המועצה הארצית של לשכת עוה"ד תיבחר באחד מהם לתפקיד

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל "חדשות 13" מגיב: "לא מתכוון להוריד את הראש בפני הברנז'ה"

מנכ"ל "חדשות 13" ישראל טוויטו הגיב בעקיפין במכתב לעובדים להאשמות הקשות של עורך מהדורת השבת, ניר בכר ● "אני לא מתכוון להתייחס ברצינות להכפשות האישיות ובטח שלא לטענות ההזויות על הטיות פוליטיות"

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

שר השיכון: "יש בפריפריה המון דירות ריקות - ניתן מענק לדירות יד שנייה בשווי של עד 700 אלף שקל"

ליצמן אמר בוועדת הכספים של הכנסת כי משרדו במגעים עם משרד האוצר על מנת לקדם את המהלך, אך לא ציין את גובה המענק והקריטריונים השונים לקבלתו ● עוד אמר השר: "אני לא עומד להזניח אף מגזר. יש גם תוכנית למגזר הערבי"

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מליאת הכנסת אישרה את התוכנית הכלכלית לסיוע למשק

ברגע האחרון הוסיף שר האוצר כ"ץ הבטחה לשר אריה דרעי לאשר תקציב משמעותי לשם הקמת רשת לביטחון תזונתי לשכבות מוחלשות

לוי הלוי, אייל רביד, איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף, איל יצהר  ויח"צ

אפקט הקורונה: רשתות המזון והגופים הפיננסיים מהדקים יחסים

כבר שנים רשתות המזון והגופים הפיננסיים מחפשים חיבור ● עכשיו זה קורה: שופרסל וכאל מוציאות לדרך מיזם הלוואות ● ויקטורי תוקפת עם פתרון משלה

מערכת מיזוג במשרד / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חלונות פתוחים וכיול המזגן: כך תפחיתו את הסיכון להידבק במשרד

מה המדע יודע על סיכויי ההידבקות בקורונה מווירוס שנישא באוויר ● מדוע מומחים לבריאות הציבור מעריכים שזו לא דרך ההדבקה העיקרית ● ואיך בכל זאת בנייני משרדים יכולים להפחית את הסיכונים

עובדי אל על מפגינים מול משרד האוצר / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

היום הגורלי של אל על: האם תחתום על הסכם עם הטייסים או שתלך להגנה מפני נושים?

מתווה הסיוע הממשלתי שאל על בחרה דורש חתימה עם ועדי העובדים על תוכנית התייעלות שתשקף חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר ● ההנהלה הגיעה להסכמה עם שלושה ועדים, אך הפערים מול הטייסים ממשיכים להיות גדולים מאוד ומחר ינסו לגשר עליהם בפגישת מו"מ רשמית

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הסדר מקל עם משפחת פישמן יובא מחר לאישור בית המשפט. הנאמן מתנגד נחרצות

בעקבות בקשת ״גלובס״ הותר לפרסם את עצם קיומו של הסדר הגישור שיובא מחר לאישור ● ביתם של בני הזוג פישמן יימכר אבל רק מחצית מהתמורה תגיע לקופת הנשייה ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

חיסון לקורונה / אילוסטרציה: Dado Ruvic, רויטרס

תקווה ישראלית? האוניברסיטה העברית מדווחת על תרופה "שיכולה להפוך את הקורונה להצטננות"

התרופה, שנועדה במקור לטיפול בעודף שומנים בדם, פוגעת ביכולת של הוירוס להתרבות בתוך שומן בתאי הריאה ● ממצאיו של פרופ' יעקב נחמיאס עשויים להסביר את הקשר בין מחלות מטבוליות לבין פגיעה חמורה מן הוירוס

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

אחרי הפיטורים: חובת ההוכחה עוברת ל"חדשות 13". אבל יש גם כוכבית

הציוץ של עורך "המגזין" ניר בכר המאשים את המנכ"ל ישראל טויטו ב"בלפוריזציה" מספר הרבה על "חדשות 13", אבל לא פחות על חולשת העיתונאים ●  קשה שלא לתהות: אם לא היה מפוטר, האם הציבור עדיין היה זוכה לשמוע את הדברים

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

התחום שלכם מושבת? בעולם מעודדים הסבה מקצועית, ישראל חותכת בדמי האבטלה למשתתפים בהכשרות

במדינות רבות מתמרצים את העובדים בתחומים שהושבתו לעבור הכשרות להחלפת מקצוע, אבל בישראל מי שפונה להכשרה מקצועית מאבד 30% מדמי האבטלה • המומחים מסכימים: כדי לעצור את הדימום בשוק התעסוקה, צריך לשלב ידיים עם המעסיקים, לממן את ההכשרות ולתגמל את העובדים