גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המהלך הגדול הבא? מגעים חשאיים למיזוג תע"א ורפאל

המנכ"ל הטרי של התעשייה האווירית, נמרוד שפר, יצטרך להחליט אם לחדש מו"מ חשאי שהתקיים עד לאחרונה - אפשרות של איחוד דרמטי בין התעשיות הביטחוניות הממשלתיות ● הנהלת תע"א תגדיר לשפר יעד חדש - העלאת שיעור הרווח התפעולי ל-9%, מהלך התייעלות שמשמעותו ברורה: קיצוצים בכוח אדם ● ברקע, סמנכ"ל הכספים של תע"א אייל יוניאן יפרוש לאחר שלא מונה למנכ"ל

נמרוד שפר / תמונה: יחצ
נמרוד שפר / תמונה: יחצ

האתגרים שעומדים לפני המנכ"ל הטרי של התעשייה האווירית, האלוף (במיל') נמרוד שפר שמינויו בדירקטוריון החברה אושר אך ביום חמישי - רבים ומורכבים. לצד היעד המרכזי שיוגדר לו בידי היו"ר הראל לוקר - טיפול בהול בבעיית היעילות של החברה לצד העלאת הרווח התפעולי שלה ל-9% לפחות, הוא יידרש להחליט אם לחדש מגעים שהתקיימו עד לפני כמה חודשים במסגרת ערוץ חשאי: איחוד של פעילויות או אפילו מיזוג מלא של התעשייה האווירית עם חברה ביטחונית ממשלתית אחרת - רפאל מערכות לחימה מתקדמות.

ל"גלובס" נודע מפי בכירים בתעשיות הביטחוניות כי הרעיון לאחד פעילויות של התע"א ושל רפאל גובש בקרב בכירים בתעשייה האווירית, שרתמו למען קידומו את רשות החברות הממשלתיות. "רשות החברות והתע"א רצו במיזוג, ובנושא התקיימו ישיבות עם רפאל תוך הקפדה על חשאיות מחשש שהרעיון הזה ידלוף ויסעיר את ארגוני העובדים בשתי החברות", אומר ל"גלובס" גורם בכיר שהיה מעורב במו"מ. "הצדדים לא הגיעו לדיונים שנגעו לסוגיות של יחסי עבודה. היה ברור לכל שהדיון על הנושא הזה רלוונטי, שכן לא ייתכן ששתי חברות ביטחוניות ממשלתיות שמנועי הצמיחה שלהן הם מסביב לפיתוח ויצור של מערכות טילים - יתחרו ביניהן בשוק המקומי ובשווקים בעולם".

רשות החברות הממשלתיות והעומד בראשה דאז, אורי יוגב, הביעו תמיכה בתוכנית ומצאו ביישומה היגיון ויתרונות. מדוע, אם כן היא נותרה - לפחות בינתיים - בין חדרי הדיונים? גורם אחד טוען כי הרעיון נזנח בתקופת החילופים ברשות החברות, עת הגיע בתחילת השנה ינקי קווינט והחליף את אורי יוגב. לדברי מקור אחר, הרעיון נזנח עוד קודם בגלל חוסר עניין ו"פסיביות" מצד משרד הביטחון, ולדברי גורם שלישי - רפאל סירבה להמשיך בקידום הרעיון כי חששה שבכל תרחיש של מיזוג עם התע"א היא פשוט תיבלע בתוכה, וזאת בשל העובדה שרפאל קטנה יותר מתע"א: מעסיקה כ-6,500 עובדים, לעומת התע"א שמעסיקה כ-15,000 עובדים. "רפאל היא חברה טובה. למה לה להכניס ראש בריא למיטה חולה? היא משלמת דיבידנדים למדינה, היא מוכרת טוב, התדמית שלה טובה. לא היתה שם התלהבות גדולה מאיחוד כזה", הסביר אחד הגורמים.

השקעות גדולות אחרונות של אלטשולר שחם

רפאל ותע"א: תחרות שפוגעת בשתיהן

ברקע של המגעים האלה, שנחשפים כאן לראשונה, קיים ניסיון של התעשייה האווירית לשפר את כושר התחרות שלה בשווקים העולמיים, תוך שיפור הרווחיות שלה. גם היא וגם רפאל מנהלות תחרות קשה בעיקר בתחום מערכות הטילים. הניסיון הזה נבנה בין היתר על רקע המהלך הדרמטי שחייב את שתי החברות הביטחוניות הממשלתיות לעשות הערכת מצב מחודשת: ההפרטה של תע"ש מערכות ומכירתה לאלביט שבבעלות מיקי פדרמן בכ-1.8 מיליארד שקל.

תע"א ורפאל הסתייגו פעמים רבות מהמהלך המתגבש, של מיזוג בין אלביט לתע"ש. בשתי החברות לא הסתירו את החשש מהכוח העצום שתצבור אלביט בעקבות הרכישה של תע"ש - ובאופן שישנה לחלוטין את השוק הביטחוני המקומי. חרף הסתייגויות אלה, משרד הביטחון תמך במכירת תעש לאלביט בנימוק שהוא יידע לווסת את התחרות בשוק הביטחוני הישראלי ולשמר יכולות ויתרונות ייחודיים בכל חברה. "המנכ"ל החדש של התע"א, נמרוד שפר, יצטרך להחליט מה הוא עושה עם זה. עוד לפני תע"ש ואלביט, המצב בשווקים בעולם לא פשוט, התחרות קשה ואי אפשר להמשיך עם המצב לפיו שתי יצרניות של טילים מישראל, ששתיהן בבעלות המדינה, מתחרות זו בזו בעולם. הרבה כסף נמנע משתי החברות הללו בגלל התחרות הזו", אמר גורם בכיר בשיחה עם "גלובס".

החששות של התע"א ורפאל מפני רכישת תעש בידי אלביט הובאו גם לידיעת הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, ואנשיה עדיין בוחנים את ההשפעה של מיזוג כזה על שאר התעשיות הביטחוניות בארץ. זאת, אף שגורמים רבים משוכנעים כי למיזוג תהיה השפעה משמעותית בעיקר על תע"א ורפאל.

בעבר הוזכר שמן של התע"א ורפאל בהקשר של מיזוגים, אבל דווקא עם תע"ש: בניסיון לפתור את בעיית התעשייה הצבאית, בסוף 2010 רשות החברות ומשרד הביטחון בחנו אפשרות למזג את תע"ש עם רפאל. התע"א רצתה לפרק את תע"ש, כך שחלק מהפעילויות שלה יחולקו איתה וחלק אחר - עם רפאל.

חלק מהגורמים שמעורים ברעיון למזג את תע"א עם רפאל הביעו במהלך סוף השבוע ספקנות בהיתכנותו בעידן שפר: היו"ר לוקר ויו"ר רשות החברות קווינט מתעניינים בחודשים האחרונים ביישום של תוכנית ישנה שגובשה בנוגע לתע"א - להוציא אותה להנפקה של מניות מיעוט (עד 49%). 

מה שהעיב בעבר ועוד עשוי להעיב בהמשך על התכנית להוציא את תע"א להנפקה הוא ההפסדים שלה בעיקר בפעילות האזרחית: ב-2017 הפעילויות בחטיבות בדק מטוסים וכלי טייס אזרחיים הסבו לתע"א הפסד מצטבר של כ-40 מיליון דולר.

שפר יצטרך להניע בחודשים הקרובים את התוכנית לאיחוד החטיבות האזרחיות לחטיבת תעופה חדשה, שתהיה יעילה ורווחית יותר. קל זה לא הולך להיות: כל תוכנית התייעלות כזאת תישא משמעות של קיצוצים בכוח אדם, או פגיעה בתנאי עבודה. "התע"א לא תוכל להיות תחרותית כשהיא משלמת למהנדס בין 80 ל-90 דולר לשעה. היא לא תרוויח כך לעולם", אמר מקור בחברה ל"גלובס".

מביט מן הצד, יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית יאיר כץ שנבחר לתפקיד זה במסגרת בחירות מיוחדות שנערכו באחרונה. מערכת בחירות נוספת לראשות הוועד ולמליאת מועצת העובדים יערכו בסוף השנה. בתע"א יש תמימות דעים לגבי התרחיש שבו מאבק קשה בין הוועד לבין ההנהלה הוא רק עניין של זמן, ולא הרבה מאוד זמן: "שפר יצטרך לנקוט במהלכים שישפרו את היעילות בחברה, כץ לא ישב בחיבוק ידיים כי הוא יצטרך להראות לעובדים שאך בחרו בו שהוא מגנם, מה גם שבסוף השנה יש בחירות נוספות - והרי התרכובות שייצרו ריאקציה שתוביל לפיצוץ", העריך גורם בחברה. "התקופה הקרובה עומדת להיות מאוד מתוחה בתעשייה האווירית".

הבוקר (א') כץ בירך את שפר על הבחירה בו למנכ"ל הבא של החברה: "רק בשיתוף פעולה בין העובדים וההנהלה נוכל להגיע לפסגות הגבוהות ביותר בשמירה על בטחונה וכלכלתה של מדינת ישראל", אמר והוסיף: "אנחנו נמצאים בתקופה של הסכם צמיחה ואתגרים רבים שעומדים לפנינו. ארגון העובדים יהיה הכוח המניע של התעשייה האווירית, כוח שיאפשר לצלוח כל אתגר ויעמוד איתן ונחוש כדי לשמור על מעמדם ועל זכויותיהם של עובדי החברה".

אייל יוניאן - קבלת אות הוקרה / צילום: אלה פאוסט

סמנכ"ל הכספים שלא מונה למנכ"ל תע"א - יפרוש

אייל יוניאן, סמנכ"ל הכספים של התעשייה האווירית ב-6 השנים האחרונות, יודיע בקרוב על סיום תפקידו בחברה. כך נודע ל"גלובס". יוניאן היה בין שלושת המועמדים הסופיים לתפקיד מנכ"ל החברה, במקום המנכ"ל היוצא יוסי וייס. הוא הגיע אל הישורת האחרונה, לצדם של האלוף (במיל') נמרוד שפר וסמנכ"ל ומנהל חטיבת טילים וחלל, בועז לוי.

גורמים בחברה העריכו כי פניו של יוניאן הן למגזר העסקי, וזאת בעקבות הצעות שקיבל במהלך החודשים האחרונות שחלקן עוררו אצלו עניין רב. הגורמים סירבו לפרט אודות הצעות אלה, אך ציינו כי חרף העניין שיוניאן גילה בחלק מהן, הוא בחר למצות את המאמץ להתמנות למנכ"ל התע"א.

מקורות בחברה אמרו בסוף השבוע ועל רקע אישור מינויו של שפר לתפקיד המנכ"ל בדירקטוריון תע"א, הציעה הנהלת החברה ליוניאן להתמנות לתפקיד בכיר יותר - משנה למנכ"ל עם סמכויות מורחבות. יוניאן דחה את ההצעה. עם זאת, גורמים אחרים בחברה טענו בחברה טענו כי הצעה כזו לא הועלתה.

יש לציין כי יוניאן קיים יחסי עבודה תקינים עם המנכ"ל היוצא של החברה, וייס ועם היו"ר לוקר. הוא נחשב לאחד מאדריכלי הסכם הצמיחה בחברה, שנחתם לפני כמעט שנתיים עם היו"ר לשעבר של ועד העובדים, אהוד נוף. לפי הסכם זה כ-800 מעובדי החברה פרשו.

לפיכך, היו"ר לוקר והמנכ"ל הנכנס שפר יצטרכו לפעול בקרוב למינוי של לא מעט בכירים בחברה: סמנכ"ל כספים חדש במקום יוניאן; סמנכ"ל מו"פ וטכנולוגיות חדש, במקום שפר שיתמנה למנכ"ל; מנהל חטיבת כלי טייס צבאיים, במקום שאול שחר שהודיע באחרונה על פרישה ומינוי של סמנכ"ל משאבי אנוש, במקום הסמנכ"לית עירית קליפר אבני שביקשה לפרוש מתפקידה. "למרות שהכל נראה כרגע לא יציב, המצב הזה אמור להגשים את החזון של היו"ר לוקר - להחליף חלק גדול מהנהלת החברה ולעדכן אותה", אומר גורם בחברה ל"גלובס". "לוקר ושפר יצטרכו לעשות מאמצים רבים כדי לוודא שבתהליך הזה הם לא יאבדו גם אנשים טובים".

עוד כתבות

רוני צ'אן / צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מה, ומסביר כי המו"מ בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים

אבי ניר, מנכ"ל קשת ויוסי ורשבסקי, מנכ"ל רשת / צילומים: רפי דלויה, תמר מצפי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משבר חריף בין קשת לרשת על רקע הדרך לחישוב הרייטינג

המשבר, ששיאו בפיצוץ פגישה שהתקיימה בין שתי בעלות הרישיון, עלול להשפיע על מכירת הפרסום בטלוויזיה החל מינואר 2020

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

ההנפקה המוצלחת של כלל ביטוח: גייסה 650 מיליון שקל במחיר הגבוה בכ-7% ממחיר המינימום

בעקבות גיוס ההון שהובילו מנהלי כלל ביטוח: בעלת השליטה לשעבר אי.די.בי צפויה להיות מדוללת להחזקה של פחות מ-10% ממניות החברה ● המניות הוצעו תחילה בהנחה על מחיר השוק, אך הביקוש הגבוה הוביל לבסוף לפרמיה של 0.5% שנדרשו המשקיעים לשלם ● ההנפקה הנוכחית תגדיל את שווי החברה בכ-21.5%

דודי אפל / צילום: אמיר מאירי

נדחתה על הסף תביעת דודי אפל נגד מיכאל צ'רנוי וזאב רום

ביהמ"ש קבע כי התביעה על סך 239 מיליון שקל שהגיש דודי אפל התיישנה זה מכבר, שכן מטענות שהעלה אפל בהליכים קודמים עולה כי כל העובדות הנדרשות לצורך הוכחת תביעתו, שנוגעת לעסקה שהתרחשה ב-2001, היו ידועות לו כבר אז

אוהד רוזן, שותף מנהל קרן ריאליטי / צילום: יח"צ

קרן ריאליטי רוכשת ב-100 מיליון שקל קרקע לתעשייה בפתח-תקווה

השטח ממוקם באזור התעשייה קריית אריה, וקיים עליו מבנה לאחסנה בשטח בנוי של 4,000 מ"ר וכן מבנה משרדים ● המוכרת: משפחת שטראוס

פרופ' אביעד הכהן, פרופ' איילת בלכר־פריגת והשופטת אסתר חיות / צילום: כפיר קרן

נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות מסבירה מה השלכות המחסור בעובדות ועובדים סוציאליים

לרגל ציון 30 שנה לחתימת ישראל על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד, נערך בשבוע שעבר במרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" כנס בינלאומי בנושא

ליאון אביגד ומטוס של ישראייר. המתווה יחייב אישור של בנק לאומי / צילום: כפיר זיו

נמצא פתרון להקמת מלון בנתב"ג: מלונות בראון וקבוצת אמן יקימו מלון בצמוד לטרמינל 3

מלון "בראון נתב"ג" ייבנה על שטח של 7.5 דונם בצדו המערבי של טרמינל 3 וצפוי לכלול כ-200 חדרים ● ליאון אביגד, מבעלי רשת בראון: "השאיפה היא להקים מלון שלא יהיה 'מלון שדה תעופה' רגיל, ושיהיה שווה להישאר בו"

משה כחלון / צילום: איל יצהר

דווקא בשלהי כהונתו של כחלון "מחיר למשתכן" מציגה שיא במכירת דירות

בליל נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מציג שיאי מכירות בתוכנית, קיצור משך הזמן לרכישת דירה ואת ממוצע ההנחות מול דירות "רגילות" • "גלובס" עושה סדר במספרים

נחום איצקוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

מנהל רשות ההשקעות עזב כנס לאחר מחאה של עשרות משתתפים

כנס משותף למשרד הכלכלה והתעשייה ולעיריית קריית שמונה שהתקיים היום בקריית שמונה התפוצץ זמן קצר לאחר שהחל, וזאת לאחר שעשרות ממשתתפיו התפרצו בצעקות ובשריקות לעבר מנהל רשות ההשקעות, נחום איצקוביץ'

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

מציאות כמעט בלתי אפשרית: דז'ה-וו למשקיעים בסלקום

למרות המציאות הענפית הקשה, רבים מאמינים כי השקעה סבלנית בפלטפורמה העסקית של סלקום עוד תביא עמה תשואות גבוהות בעתיד ● נראה כי אופוריה מוגזמת ביחס לשינוי כיוון בתנאי השוק עלולה להסתיים בפעם המי יודע כמה במפח-נפש

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים ירד ב-0.4%; מחירי הדירות טיפסו ב-2.6% בשנה האחרונה

מחירי הירקות והפירות ירדו ב-4.2% וגררו את המדד לירידה ברף התחתון של התחזיות לחודש נובמבר ● מחירי הדירות במחוז תל אביב עלו ב-1.2% בספטמבר-אוקטובר ● קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.3% בלבד

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מסע הקניות של צחי נחמיאס: מגה אור רוכשת השליטה בארנה גרופ, החזקותיו "על הנייר" שוות 1.2 מיליארד שקל

התמורה תשמש בעיקר להחזר הלוואות שנתן מרכוס וובר לחברת הנדל"ן הכושלת, שבה השקיע כמיליארד שקל - סכום שרובו ירד לטמיון ● מניית מגה אור יותר מהכפילה את ערכה מתחילת 2019

 בית חולים הדסה עין כרם / צילום: איל יצהר

הסכסוך בדרך לביהמ"ש? נשות הדסה רוצות לממש את הווטו ולהדיח את רוטשטיין

הארגון, שהוא הבעלים של ביה"ח הדסה בירושלים, מבקש לסלק מתפקידו את מנהל בית החולים בטענה שהוא פועל נגדו • בהדסה דוחים את "הניסיון לגמד את עשייתו" של רוטשטיין • במשרד הבריאות מסכימים שרוטשטיין אינו טיפוס "קל", אבל אומרים שאין לו כרגע תחליף

ילדים בטהראן עוטים מסיכות נגד זיהום אוויר / צילום: STR New, רויטרס

זיהום אוויר כבד הביא לסגירת בתי הספר בטהראן

מדובר בזיהום גבוה פי 6 מהמותר עפ"י ארגון הבריאות הבינלאומי

מעבדת פארמה / צילום: shutterstock

האם "המניות הבטוחות" של סקטור הבריאות חוזרות להיות אטרקטיביות?

תיאום מחירים, סקנדלים ושחיתויות הפכו בשנים האחרונות את "המניות הבטוחות" מפעם של סקטור הבריאות לשק חבטות פופולרי ● אומנם אי-אפשר להתעלם מעננת אי-הוודאות שמעל התחום, אך כדאי לשים לב לכך שהחברות הללו נהנות מקצב גידול מרשים למרות ההאטה הכלכלית בעולם, גידול שלא בא לידי ביטוי במחירי המניות שלהן

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

רה"מ נתניהו השתבח במדיניות הדיור ושיא המחירים נשבר

מדד מחירי הדירות רשם עלייה נוספת של 0.6% נוספים ובסך הכל ב-2.6% בשנה האחרונה, וב-3% מתחילת 2019 ● אפשר להאחז במדד, אבל יעד הורדת מחירי הדירות כבר לא ייושם בממשלה הנוכחית ויותר סביר, שהשיא יוסיף להשבר בחודשים הקרובים ● פרשנות

בנימין נתניהו וגדעון סער / צילומים: תמר מצפי, שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

גדעון סער לחדשות 12: לדחות את שידור סדרת הכתבות "ימי בנימין"

סער, המתמודד מול נתניהו בפריימריז בליכוד, טוען כי שידור סדרה בת 4 פרקים על רה"מ בעיתוי הנוכחי הוא בלתי סביר ופוגע קשות בעיקרון השוויון בבחירות, בשל החשיפה הרבה שיקבל נתניהו כתוצאה מכך ● פנה בנושא למנכ"ל חדשות 12 וליו"רית הרשות השנייה

ג'אק סבג, מנכ"ל שותפות רא"מ / צילום: אסף לב

המחשבה להפיק נפט בישראל פרנסה לא מעט סאטיריקנים: ראיון עם האיש שרוצה להחזיר אותה לאופנה

המחשבה להפיק נפט מאדמת הארץ ישראל פרנסה לא מעט סאטיריקנים, אבל לאחרונה נראה כי המשקיעים מאמינים מעט יותר להבטחות של השותפות רא"מ ● בראיון ל"גלובס", המנכ"ל ג'אק סבג מדבר על אתגרי המימון שבדרך ועל התקוות להכנסות גבוהות בעתיד

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך הודיע על תמיכה בגדעון סער

בפוסט בפייסבוק כתב קינסטליך כי "אני סבור שיש לסער את הכישרון, הניסיון, המנהיגות והיכולות להוביל את הליכוד ואת מדינת ישראל" ● סער קורא לנתניהו לבוא לעימות פוליטי טלוויזיוני

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 13-14 בדצמבר

בסופ"ש באיכילוב: 15 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים