גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אמזון רוצה לשפר את ההפצה בארץ? כך זה עובד היום

בואו נעשה סדר בדברים: אמזון היא לא זו שמחליטה כיצד תגיע החבילה שרכשתם עד אליכם - האחראית האמיתית היא ספקית המשנה ● לאחרונה, כפי שנחשף ב"גלובס", נפגשו נציגי אמזון עם חברת הלוקרים בוקסיט

חבילות מאמזון / צילום: שאטרסטוק
חבילות מאמזון / צילום: שאטרסטוק

מול מי באמת חותמת ענקית כמו אמזון את הסכמי השילוח שלה? לקראת הרחבת פעילותה של ענקית הקניות בישראל ועקב דיווחים סותרים, נראה כי יש צורך לעשות סדר באופן שבו דברים מתנהלים: ענקיות כמו אמזון, eBay, עלי אקספרס, נקסט או אסוס מקיימות קשרים לצורכי הפצה (כלומר, קשרים שיאפשרו להן להביא את הקנייה עד לרוכש) עם ספקי שירות המחזיקים במרכזים לוגיסטיים בכל העולם. החבילות מגיעות אל אותם ספקים גדולים, והם אלה שאחראים על הפצת החבילות עד לבית הלקוח. העברת החבילה בפועל נעשית באמצעות ספקי משנה - חברות המבצעות את המשלוחים במדינות היעד.

חלק מאתרי הענק הללו משמשים כספקים בעצמם (נקסט ואסוס), וחלקם משמשים כמתאמים בין המוכר לקונה (למשל אמזון, עלי אקספרס או eBay). כל אלה נעזרים בספקי שירות. בין השמות הבולטים חברות כמו I-Parcel, שנרכשה על-ידי UPS לפני כ-3 שנים; חברת Geodis הצרפתית; ו-DHL eCommerce, שנבחרה על-ידי עלי באבא ועלי אקספרס לשמש כספק בינלאומי. במקומות שונים ברחבי העולם מי שמשמשת כספקית השירות של אמזון היא UPS I-Parcel, כשאין מדובר בהסכמים מקומיים אלא בהסכמים ברמה גלובלית.

הספקים מתמודדים עם הלוגיסטיקה של קבלת החבילות והבאתן ללקוח, כשהם אלה שבוחרים את נקודות הקצה. בדרך אליהן יש יד נוספת שמקבלת את החבילות, מטפלת בהן מול המכס ומעבירה אותך לחברות המבצעות את המשלוחים: במקרה של אמזון בישראל מדובר בחברה שנקראת Gaash worldwide Ltd, אחת החברות הוותיקות בענף. געש היא ספק מקומי בין היתר של ענקית השילוח הבינלאומית AGS - Aramex Global Solutions.

געש וורלדווייד מבצעת את השחרור ממכס ואת ההפצה, כך שלמעשה כל מה שאמזון שולחת לישראל מגיע לגעש המחזיקה במרכז לוגיסטי גדול בנתב"ג. געש היא גם הצינור המגשר של אסוס בישראל: כל מה שאנחנו קונים באתר הבריטי מגיע לידי געש, והיא שמעבירה את החבילות לחברת אי פוסט המבצעת את השילוח במרכזי מסירה מקומיים - חנויות או לוקרים.

כדי להבין את המשמעות של הספק שבאמצע, כדאי לחדד כי אסוס, UPS I-Parcel וחברות רבות אחרות הן שבוחרות בגעש ומשלמות לה עבור השירות, וגעש זו שמשלמת לספקים שלה - חברות הפצה מקומיות. לפיכך, על כתפי געש מונחת האחריות לעמוד בדרישות השירות שאתרי הקמעונאות מציבים: לצד המהירות ואיכות השירות, הקטגוריה החשובה ביותר היא מחיר נמוך לכל התהליך. הציפייה למחיר נמוך קריטית כל-כך, עד שרבות מחברות השילוח והבלדרות המסורתיות פשוט לא יכולות לעמוד בו, והן מעדיפות להמשיך ולטפח את עסקיהן בתחום ה-B2B (כלומר לעבוד עם עסקים בלבד) וזונחות את ענף ה-B2C (עסק ללקוח) שבו חל גידול דרמטי בזכות קניות אונליין. כאן מדברות הכמויות - הגידול בהיקף הקניות הוא שמאפשר לספקים שמרוויחים סכומים קטנים על כל העסקה, לשמור על מאזן חיובי.

דואר ישראל: מונופול כמעט מוחלט בחבילות

30% מהמשלוחים של אמזון שמגיעים לישראל נשלחים דרך Geodis. גיאודיס מעבירה את החבילות שהיא מקבלת לספק שירות מקומי, פליינג קרגו, שבתורו מעביר את ההפצה לחברת Boxit (שבבעלות פליינג קרגו) לשם הפצה בלוקרים - חבילות אלה לא עוברות דרך חברת געש.

בין הדרישות המחמירות שהציבה אמזון היא מבקשת שילוח במרחק של 500-700 מטר מבית הלקוח - דרישה שלא תמיד אפשרית ליישום. בישובים קטנים דוגמת קיבוצים, מושבים או יישובים קטנים, החבילות לרוב יגיעו למזכירות היישוב ומשם ייאספו על-ידי בעליהן. בכל הנוגע לתושבי ערים האתגר שונה, משום שאמזון לא עובדת עם שירות הדואר המסורתי, שבו החבילה ממתינה ללקוח בסניף הדואר, אלא דואגת לכך שהחבילה תגיע עד הבית.

במעמד הקנייה הצרכנים בוחרים באופציית שילוח בהתאם ל-3 דרגות מחיר. אם לדוגמה לקוח בחר בשליח עד הבית, מיד בשלב זה החבילה שרכש תנותב ל-ups I-Parcel שמעבירה לגעש, שמבצעת את השחרור וההפצה - ומשם תשוגר החבילה באמצעות שליחי דואר ישראל עד לבית הלקוח. היות שגעש אחראית על מהירות ההפצה ועל טיב השירות (תחת פיקוחה של איי פרסל), היא זו שמחליטה על החלפת ספק ואפילו על הטלת סנקציות במקרה של אי-עמידה בדרישות של אמזון. בשלב זה, דואר ישראל היא הספקית שנבחרה להעביר לקונים עם שליח עד הבית את חבילות המגיעות מאמזון. על כל החברות לעמוד בציפיות השירות המחמירות של אמזון, הכוללות לדוגמה 96% הצלחה.

לעומת זאת, אם לקוח יבחר לקבל את החבילה שלו באמצעות לוקרים במקום בשילוח עד הבית, החבילה שלו לא תעבור כלל דרך געש אלא המשלוח ינותב מראש לגיאודיס וממנה לבוקיסט. עם זאת, חלק מהחבילות שמגיעות לקונים דרך אמזון, עושות את דרכן לישראל דרך חברות שילוח אחרות בהן למשל DHL, UPS או TNT - זה קורה בעיקר כאשר החבילה נשלחת מיעד קטן יחסית, שאין לו הסכם עם אחת מחברות ההפצה הגדולות.

בכל הנוגע למשלוחים המגיעים לישראל באמצעות הדואר, כלומר במשלוח במחיר הנמוך יותר, דואר ישראל שולטת על למעלה מ-90% מנתח שוק החבילות. כל חברות השילוח האחרות מחזיקות יחד בנתח של כ-10%. ועדה שהקימו משרדי האוצר והכלכלה, במטרה לצאת עם שורה של הקלות לקונים אונליין, העירה כי מצב זה חייב להשתנות: השוק חייב להיפתח לתחרות, שתפעל לטובת הצרכן.

הציפיות של אמזון מספקיות: הכול או כלום

דרישות השירות המחמירות של אמזון הן הסיבה שהיא אינה שולחת חבילות לשורה של מדינות באפריקה, היות שהפתרונות הלוגיסטיים בתהליכי ההפצה בהן לא עומדים בקנה אחד עם דרישותיה. במקום שבו אמזון לא יכולה לבחור בספק מהימן, היא מעדיפה שלא לספק את השירות. האם זו הסיבה שרבים מספקיה לא שילחו מוצרים לישראל? גורם בענף מסביר שלא.

לדבריו' מדובר בהרבה מקרים בספקים בארה"ב שפשוט לא ידעו או לא רצו להתעסק עם פרוצדורות שילוח בינלאומי, והם מסתפקים בשוק בארה"ב בלבד. "זה לא שלא אוהבים את ישראל, זה לגמרי נובע מחוסר הבנה או מבעיה לוגיסטית של המוכר. זו לא החלטה של אמזון אלא של הספקים שלה, והיא לא התערבה".

העובדה הזו הובילה לצמיחה של פתרונות באמצעות ספקי משנה, דוגמת יזמים ישראלים שהציעו פתרון עקיף: שירות שבו הם מספקים ללקוח הישראלי כתובת אמריקאית, אליו יישלחו החבילות - ומשם לארץ. אלא שעם הזמן חל שינוי ויותר ויותר ספקים שולחים גם לישראל.

הקמעונאים וכמוהם הסוחרים בשוק קניות האונליין דרוכים לקראת העמקת הפעילות של אמזון, שתטרוף את הקלפים בשוק בישראל. שינוי נוסף וחשוב בשוק הישראלי הוא שקהלים שעד כה לא היוו שחקן משמעותי בקרב צרכני האונליין - דוגמת צרכני הרשות הפלסטינית (תושבי רמאללה, בית לחם וכד') נכנסו לאחרונה לתחום. בענף מספרים על עלייה משמעותית בהיקף הקניות על-ידי צעירים, שמזמינים בעיקר פריטי ביגוד ואביזרי אופנה של מותגים מוכרים מהאתרים הגדולים, לרבות אמזון. 

בימים האחרונים מתפרסם כי אמזון מקיימת פגישות עם חברות בישראל. גורמים אישרו כי אכן מתנהלות פגישות, אולם הן מתקיימות מזה זמן בכמה היבטים לוגיסטיים, ולמעשה נציגי אמזון היושבים בחיפה מקיימים את הפגישות. לא ברור האם גם בתחום חברות המשלוחים מתכוונת אמזון לבצע שינויים או מהלכים דרמטיים, אבל מה שבטוח שהיא לא תהסס לשנות מערך קיים במקרה שהוא לא יעמוד בדרישות. 

עוד כתבות

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

פרוייקט הקריפטו של פייסבוק קורס? ויזה, מאסטרקארד ואיביי עוזבות

בין החברות שפרשו מן הפרויקט הן ויזה, מאסטרקארד, סטריפ, ואיביי ●  הרקע לעזיבת החברות הן בשל חששות רגולטוריות ● נזכיר כי בשבוע שעבר חברת פייפאל הודיעה כי תפרוש מן הפרויקט

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

משרד הבריאות בסיבוב פרסה: האם ביטול ההפרטה יציל את המכונים להתפתחות הילד

הורים שלא מצליחים להשיג תור לילדיהם במכון ציבורי להתפתחות הילד, יכלו בעשור האחרון לפנות למטפל פרטי ולקבל החזר התוצאה: מטפלים רבים עברו לעבוד בפרטי, והתורים הציבוריים התארכו ● ל"גלובס" נודע כי משרד הבריאות מתכוון לבטל את ההפרטה ולהפסיק את שיטת ההחזרים

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

אמבולנס של מגן דוד אדום / צילום: תמר מצפי

חשד לחיסול באור יהודה: גבר בן 37 נהרג מפיצוץ רכב

התקרית אירעה סמוך לכניסה לעיר בכביש 412 ● צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו של נהג הרכב, תושב העיר המוכר למשטרה וככל הנראה השתייך לארגון הפשיעה של מיכאל מור

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ / צילום: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל בדרום הארץ

דירת 3 חדרים באילת, קוטג' דו משפחתי במצפה רמון, דירת 4 חדרים בבאר שבע או וילה בת 6 חדרים בדימונה

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולניריה ירוקה שבה אוכלים הכל, כולל הכל

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

עליות קלות בארה"ב; בסין מעוניינים בשיחות מו"מ נוספות לפני חתימה על הסכם הסחר

המסחר באירופה ננעל בירידות ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון ● בורסת יפן בחופש

נאום מלכת בריטניה אליזבת השנייה בפרלמנט / צילום: REUTERS/Toby Melville

"להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר": שבוע ה"ברקזיט" המכריע של ג'ונסון נפתח בנאום המלכה בפרלמנט

מלכת בריטניה אליזבת השנייה הציגה היום את עיקרי המדיניות של הממשלה הבריטית ● "העדיפות העליונה של ממשלתי הייתה תמיד להבטיח את היציאה מהאיחוד האירופי ב-31 באוקטובר"

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה