גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכרז ערוץ הכנסת: האשמות בין היועצת ליו"ר מועצת הכבלים

היועצת הכלכלית של מועצת הכבלים והלוויין, אלינור כליפזאדה, פנתה למשרד התקשורת ולנציבות שירות המדינה וטענה כי יו"ר המועצה, יפעת בן-חי-שגב, התעמרה בה בגלל שביקרה את הצעת ערוץ 20 במכרז ערוץ הכנסת ● בן-חי-שגב: "טענות משוללות יסוד; היועצת כשלה מקצועית"

יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן-חי-שגב / צילום: איל יצהר
יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן-חי-שגב / צילום: איל יצהר

מכרז ערוץ הכנסת - שההליכים סביבו עדיין לא הסתיימו למרות שחלפה יותר משנה מאז הוכרז לראשונה על הגוף הזוכה בו - ממשיך להסעיר את מועצת הכבלים והלוויין. ההתפתחות האחרונה בסאגה היצרית קשורה למכתב חריף ששלחה היועצת הכלכלית של המועצה, אלינור כליפזאדה, למ"מ מנכ"ל משרד התקשורת ולנציבות שירות המדינה, בו היא טוענת כי היא סובלת מ"התעמרות קשה" מצדה של יו"ר המועצה, יפעת בן-חי-שגב, על רקע העמדה העצמאית שהובעה על-ידה בנוגע להצעת ערוץ 20 שנבחרה בתחילה כזוכה במכרז. 

בן-חי-שגב מגדירה בתגובה, במכתב נגדי ששלחה, את טענותיה של כליפזאדה "דברים משוללי יסוד המהווים לזות-שפתיים העולה לכדי הוצאת לשון הרע".

במאי אשתקד הכריזה מועצת הכבלים והלוויין על זכייתו של ערוץ 20 במכרז להפעלת ערוץ הכנסת ב-10 השנים הקרובות, אלא שעתירות שהוגשו לבג"ץ על-ידי שתי המתמודדות שהפסידו - חדשות 2, מפעילת הערוץ כיום; ו-RGE, בעלת ערוץ 10 - הביאו בסופו של דבר לכך שההחלטה שונתה, והמועצה פסלה את הצעת ערוץ 20.

מאחורי ההחלטה על הפסילה התנהלו קרבות שלא הוסתרו גם בהודעה הרשמית שנאלצו המועצה והעומדת בראשה, היו"ר בן-חי-שגב, להוציא לבסוף, ובה נכתב בצורה מודגשת כי חברי המועצה עדיין סבורים כי הצעת ערוץ 20 צריכה להיות הזוכה, וכי הפסילה נעשית רק בשל עמדת היועץ המשפטי למועצה, שגובתה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה.

כעת טוענת היועצת הכלכלית כליפזאדה כי הנסיבות שבהן נפסלה לבסוף הצעת ערוץ 20 הביאו להשפעה דרמטית גם עליה ועל היחס לו זכתה מבן-חי-שגב. "החל מאוקטובר האחרון (הצעת ערוץ 20 נפסלה סופית בדצמבר - י.כ) החלה מרשתי לסבול מהתעמרות קשה מצד היו"ר, הכוללת צעקות, עלבונות ופגיעה מקצועית", נכתב במכתב שנשלח לפני כחודשיים באמצעות עו"ד אילה-הונגימן, ונחשף כאן לראשונה. "שיאה של התנכלות והתעמרות זו היא הערכת העובד שנערכה למרשתי על-ידי היו"ר, שכל תכליתה… למנוע ממנה אפשרות להתקדם במועצה בפרט ובשירות הציבורי בכלל".

כליפזאדה, באמצעות עורכת דינה, תולה את השינוי לרעה שחל ביחס אליה בעמדה אותה הפגינה במהלך דיוני המועצה בנוגע לשאלה האם לפסול את הצעת ערוץ 20: "נוכח מחלוקת מקצועית בין מרשתי ליו"ר סביב המכרז, ונחישותה של מרשתי שלא לפעול בניגוד ליושרה המקצועי, היא החלה לחוות התנהלות תוקפנית מצד היו"ר… התנהגות זו הסלימה בישיבות שהתקיימו בנוכחות מרשתי והיו"ר במשרד המשפטים".

עוד נטען במכתב כי "מזה מספר חודשים שהיו"ר מקצצת בסמכויותיה, מוציאה מאחריותה תחומי עשייה רבים באופן שרירותי ומבלי מתן הסבר ומעבירה אותם לטיפול יועצים חיצוניים… שיאו של מהלך זה התרחש במהלך בחינת הבעיות בהצעה הזוכה במכרז, כאשר היו"ר הפעילה יועץ כלכלי חיצוני לשם כתיבת חוות-דעת הסותרת את חוות-הדעת של מרשתי".

לא הוציאה מילה 

בן-חי-שגב שוללת, כאמור, מכל וכל את העובדות והפרשנות שעולים מהמכתב של באת-כוחה של כליפזאדה. אבל עוד לפני כן כדאי לחזור ולהזכיר את השתלשלות העניינים. בישיבת המועצה שבה אושרה הצעת ערוץ 20, כליפזאדה, היועצת הכלכלית, ויועמ"ש המועצה באותה תקופה, דודו קובסניאנו, אכן העבירו ביקורת על ההצעה, אך לא טענו בפני חברי המועצה כי הביקורת שלהם מהווה עילה לפסילתה.

כליפזאדה ציינה כי "כאן (בהצעת ערוץ 20) יש לנו בעיה קצת יותר חמורה. כשניסינו לבדוק את התאמת פרק התוכן לתוכנית העסקית, מצאנו שאין התאמה כזו גם אחרי שאלות ההבהרה. נושא מליאה ושידור הכנסת כלל לא מופיעים במצבת כוח-האדם. בקטגוריית הדוקו, בחדשות הכנסת ובתוכנית הכלכלית לא מצוותים צוותי ENG (צוותי צילום - י.כ)".

כאשר המועצה התכנסה ביולי כדי לבחון שוב את ההצעה בעקבות הוראת בג"ץ, כליפזאדה, שעל-פי פרוטוקול הישיבה נכחה בה, לא הוציאה מילה, באופן שניתן אולי לפרשו כתחילת המתיחות בינה לבין היו"ר. בעתירת חדשות 2 נכתב בהקשר לדיון הזה כי "למרבה התמיהה נכחה בו רק אחת היועצות הכלכליות, אשר נאלמה דום שעה שוועדת המכרזים החליטה להתעלם מממצאיה המקצועיים ולבכר על פניהם חוות-דעת של יועצי התוכן שאינם יועצים כלכליים".

למרות שלפרק הכלכלי לא ניתנה חשיבות רבה מבחינת הניקוד במכרז - התקציב בסך 25.2 מיליון שקל בשנה (כולל מע"מ) מתקבל מהמדינה, והמתמודדים לא יכולים להגדיל אותו - הוא הפך בסופו של דבר למכריע, מכיוון שזאת הייתה העילה לפסילת ההצעה של ערוץ 20.

על רקע זה כותבת בן-חי-שגב במכתב התגובה שלה, שהגיע גם הוא לידי "גלובס", כי "כליפזאדה מציינת כי ביני לבינה התגלו 'מחלוקות מקצועיות'... לא מחלוקות מקצועיות עמדו בינינו, כי אם כישלון מקצועי מהדהד של גברת כליפזאדה במילוי תפקידה כממונה כלכלית של המועצה… עדות חיה לכך היא מאות ואלפי העמודים הנוגעים לכשלים בתחום ההערכה הכלכלית של ההצעות שהוגשו במכרז (הכוונה להליכים המשפטיים שכאמור מתנהלים למעלה משנה)... אכן בשלב מסוים נאלצתי לגייס יועץ כלכלי חיצוני… עשיתי זאת לנוכח קוצר היד המקצועי והמצוקה שהפגינה כליפזאדה, אשר הלך והתעצם עם ריבוי הטענות והיועצים הכלכליים מצד החברות שהשתתפו במכרז".

שני המכתבים כוללים גם טענות אישיות קשות שמעלות השתיים זו כנגד זו - כאמור, עילת המכתב של כליפזאדה הוא הערכת עובד נמוכה מדי לטענתה שקיבלה מבן-חי-שגב - אך אנו העדפנו להתמקד בכתבה בעניינים המקצועיים הקשורים להתמשכות ההליכים ולהחלטות שהתקבלו סביב מכרז ערוץ הכנסת. 

"מדובר בעובדת מדינה שמנסה לכפות על הממונה הישירה שלה להעניק קביעות למרות שנכשלה בתקופת המבחן"

עו"ד אילה הוניגמן, המייצגת את אלינור כליפזאדה, מסרה בתגובה כי "יו"ר המועצה ממשיכה בהתעמרות כלפיה ובהצגת מציאות מעוותת. בכוונתה של אלינור להילחם על שמה הטוב ולהמשיך לעמוד על עמדותיה המקצועיות". 

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "הנושא ידוע ומטופל על-ידי הדרג המקצועי האמון על כך במשרד, בשיתוף עם הנציבות".

ממועצת הכבלים והלוויין נמסר בתגובה: "מדובר בדברי-בלע העולים כדי לשון הרע, ויו"ר המועצה שוקלת את צעדיה המשפטיים בעניין. גברת כליפזאדה, שהחסירה למעלה מ-40% מימי העבודה במהלך ששת החודשים שקדמו למשלוח המכתב, נמצאת בתקופת ניסיון לפי נוהלי שירות המדינה, וכדי למנוע את סיום העסקתה האפשרית, היא בוחרת להשתלח בתקשורת בטענות משוללות יסוד נגד יו"ר המועצה, במטרה לשמור על מקום עבודתה ולקנות לעצמה קביעות בשירות, למרות כישלונה בתקופת הניסיון.

"הערכת העובד במקרה של גברת כליפזאדה הוגנת ונכתבה בגישת בית הלל. ההערכה מתייחסת לתפקודה כיועצת כלכלית מלווה של ועדת המכרזים במכרז ערוץ הכנסת. הגברת כליפזאדה כשלה בבחינה הכלכלית של ההצעות במכרז ערוץ הכנסת. כישלון מהדהד זה מתועד היטב בהליכים המתמשכים סביב המכרז, שהסבו נזק תדמיתי רב למועצה. ראוי לציין כי חברי מועצה (שאינם היו"ר) ביקרו בחריפות ובגלוי את תפקודה במהלך ההליך. כדי לתקן את הנזק ולהבטיח את המשך התנהלותו התקינה באופן מקצועי, נאלצה בחודש נובמבר 2017 היו"ר, ביחד עם משרד התקשורת, לגייס באופן דחוף וחריג את חברת הייעוץ הכלכלי בראשות ד"ר רועי שלם, שמלווה את המועצה בהליך מאז ועד הלום. 

"טענותיה של העובדת ל'התעמרות' של הממונה עליה לא מתיישבות עם המציאות, שכן: למרות האמור לעיל, מתוך התחשבות במעמדה כאם חד-הורית, פנתה היו"ר לנציבות שירות המדינה בבקשה לכלול אותה באופן חריג בפיילוט שיאפשר לה ביצוע עבודה מהבית, ואישרה לה שעות נוספות רבות ואפילו תוספת תשלום עבור אחזקת רכב; כך שהעובדות מדברות בעד עצמן: מדובר בעובדת מדינה שמנסה לכפות על הממונה הישירה שלה להעניק קביעות למרות שנכשלה בתקופת המבחן.

"ד"ר בן-חי-שגב מייחסת כבוד רב לשירות המדינה, שלא אמור לשמש מפלטם של הנחשלים והנכשלים. נהפוך הוא - עליו להקפיד על מצוינות מקצועית ואישית, ולכן לא תיכנע לניסיונות סחיטה". 

איפה עומד עכשיו ההליך היצרי שמסרב להסתיים?

מאז יצא לדרך המכרז על הפעלת ערוץ הכנסת, הוא שובר שיאים בכל הנוגע לקרבות יצריים ומאבקים קשים שמנהלים כל המעורבים בו. נכון שמבחינת גופי התקשורת שפועלים בשוק קשה וחסר ודאות מדובר בהצעה קורצת - 25.2 מיליון שקל (כולל מע"מ) מדי שנה מהמדינה, למשך 10 שנים, כשעל-פי תנאי המכרז הרווח בכל שנה מובטח, וחרב הקיצוצים והרייטינג אינה רלוונטית לגביו.

מבחינת חברת "החדשות" (לשעבר חדשות 2) מדובר גם בנכס שאותו היא מפעילה למעלה מעשור, והיפרדות ממנו תדרוש מהחברה גם לפטר עובדים וגם להכניס שינויים בסימביוזה שקיימת היום בינה לבין הערוץ (שינוי שהיה צריך לקרות גם אם הייתה זוכה). ועדיין, ההליך כלל חברי מועצה שנאלצו או החליטו לפרוש ברגע האחרון ולא להשתתף בהצבעה, ואפילו, כפי שנחשף ב"גלובס", חוקר פרטי שככל הנראה נשלח אל שניים מחברי המועצה בניסיון לבסס קשר בינם לבין ערוץ 20.

אבל כמובן שהבעיה המרכזית עם ההליך היא העובדה שהוא פשוט ממאן להגיע לקו הסיום. העברת המקל בין חדשות 2 לבין המפעיל החדש אמורה הייתה להתבצע במהלך יולי 2017, וכעת, שנה מאוחר יותר, החברה עדיין מפעילה את הערוץ לפי תנאי המכרז מ-2006.

אז איפה עומדים הדברים כעת? לאחר פסילת הצעת ערוץ 20 בסוף 2017 עברה המועצה לבדוק את הצעת RGE שהגיעה למקום השני במכרז, בפער של 8 נקודות מעל הצעת חדשות 2. במאי השנה הודיעה המועצה כי לאחר שבחנה את ההצעה ואת תשובות ההבהרה שקיבלה מ-RGE, היא מכריזה עליה כזוכה, כשהחילוף בינה לבין חדשות 2 אמור להתבצע ב-1 באוגוסט.

לרגע היה נראה כי החילוף אכן קרוב, לאחר שבג"ץ קבע כי ידון בעתירה שהגיש ערוץ 20 נגד ההחלטה רק במהלך ספטמבר, זאת לאחר ש-RGE כבר תתחיל בהפעלת הערוץ, אך השבוע החליט בג"ץ להקדים את הדיון, וזה ייערך כבר ב-8 ביולי. גם חברת "החדשות" צפויה להגיש עתירה משלה נגד ההחלטה, שתעלה לדיון באותו מעמד. 

עוד כתבות

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

השרים יאשרו הבוקר לעצמם - יועץ, נהג ואנשי לשכה. על חשבונכם

לאחר הישיבה היום יוכלו כל השרים שמונו להוסיף לצוותיהם יועצים, נהגים, אנשי לשכה ושאר אנשי צוות ● כדי לבצע את המהלך תחליט היום הממשלה על קיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציבי המשרדים

מחאת העצמאים בשדרות רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

"מעסיקים 'טרמפיסטים' שכלל לא נפגעו בתקופת המשבר יזכו לקבל את מלוא המענק"

החוק הכולל תוכנית סיוע בהיקף של 6 מיליארד שקלים לעסקים יובא היום לאישור הממשלה, אולם הביקורת עליו לא שוככת ● ארגוני העצמאים טוענים כי המשמעות של החוק בנוסח הנוכחי הנה פגיעה חמורה דווקא בעסקים החלשים ביותר ● "העסקים הקטנים חשים שהוליכו אותם שולל ובסוף שוב מצאו את עצמם אחרונים בשרשרת המזון"

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

הקורונה פגעה באימפריית המלונאות של דוד פתאל. ואז הגיע השיעור הקשה מכולם

האיש שעד לאחרונה נחשב לכוכב עולה בשוק ההון, נתקל לראשונה באופוזיציה פחות ידידותית כשנקלע לעימות מול מחזיקי האג"ח של קבוצת המלונות שלו ● איך זה ייגמר?

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מדוע אמר בר סימן טוב כי החלפת מסכות היא "חסרת משמעות"?

במסיבת עיתונאים שנערכה אמש, צולם מנכ"ל משרד הבריאות היוצא אומר: "אני מקווה שלא התבלבלנו במסכות", ומפטיר "ממילא זה חסר משמעות" ● משרד הבריאות: "בר סימן טוב התכוון בבדיחות הדעת כי אם המסכות התבלבלו בינו לבין סיגל או איתמר זה חסר משמעות כי הם נמצאים כל הזמן יחד"

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד שחוזר מחל"ת: המודל השנוי במחלוקת מגיע לממשלה ומאחורי הקלעים נחשפים

הממשלה תצביע על תוכנית המענקים למעסיקים בהיקף של 6 מיליארד שקל. מדוע פסל כ"ץ את המודל שהוצג לו, למה מתעכב נושא המענקים מאז סוף חודש מרץ ואיך כל זה קשור ליועץ המשפטי לממשלה

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

כאוס ופאניקה ברחובות ארה"ב, עוצר יציאות וכניסות הוכרז בבית הלבן

"חיי השחורים חשובים": הפגנות בעקבות חניקתו למוות של פלויד, אפרו אמריקאי בן 46, במינאפוליס ע"י שוטר ● השוטר החונק מואשם ברצח מדרגה שלישית ● בינתיים ההפגנות התפשטו למדינות וערים רבות, בהן לוס אנג'לס, וושינגטון הבירה, ניו יורק, דנבר, לאס וגאס ושיקגו

בית הקפה מתחת לעץ / צילום: שי הנסב

"בחודשים הקרובים נראה עוד סגירות בגלל התזרים"

דור ששון, שותף עם אחיו בבית הקפה "מתחת לעץ", גר בתל אביב, בן 24 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

התרופה פביפירביר / צילום: Issei Kato, רויטרס

רוסיה אישרה תרופה לשפעת לשימוש נגד הקורונה

משרד הבריאות אישר את התרופה פביפירביר לאחר שתוצאות ראשונות הראו שחולים שנטלו אותה התאוששו מהר יותר

רכבת קלה רח' יפו ירושלים / צילום: איל יצהר

שיא במקרי ההידבקות היומיים למאי; אלה הערים המובילות

ירושלים מובילה עם גידול של 98 מקרי קורונה חדשים בשלושת הימים האחרונים, אחריה תל אביב עם תוספת של 10 מקרים ● בבית הספר הגימנסיה בבירה אותרו עד כה 78 מקרי קורונה מתוך 700 בדיקות שבוצעו

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

עימות סקנדינבי: דנמרק פותחת את הגבולות לשכנותיה, אך לא לשבדיה

מנהיגת דנמרק הודיעה כי תיירים מגרמניה, איסלנד ונורבגיה יוכלו להיכנס למדינה, אך לא יורשו לישון בבירה קופנהגן; למרות לחצים כבדים, דנמרק תשמור את הגבול עם שבדיה סגור לכניסת תיירים בגלל מצב מגפת הקורונה במדינה

רונית גדיש / צילום: איל יצהר

המופרכות, הנדירות והנפוצות: הבכירה באקדמיה ללשון חושבת שהעברית היא שפה סקס-מניאקית

המילים שהציבור סירב לאמץ, המילים המופרכות שהציעו, המילים הנדירות שהפכו לנפוצות והמילה שמשתמשים בה הכי הרבה ● רגע של עברית עם רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

משרד הייטק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משבר הקורונה: גיוסי עובדים הוקפאו, פגיעה קשה בסטארט-אפים קטנים

מחסור במימון, ירידה במכירות, קיצוץ בכח אדם ובמשכורות וסכנת סגירה ● סקר חדש בחן את השפעות משבר הקורונה על סטארט-אפים בישראל מאז תחילת המשבר

אתי אנקרי / צילום: אסנת רום

אוצר מלים: אתי אנקרי חושבת שפשוט לאהוב, ובכל זאת מורכב

הזמרת-יוצרת אתי אנקרי מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אליעזר בן יהודה / צילום: ויקמדיה

הַּמִלָּה הראשונה של אליעזר בן יהודה

בבית קפה בפריז, לפני 140 שנה, הוא החליט לחפש מִלִּים כדי לחדש את השימוש בלשון העברית ● את הַמִּלָּה הראשונה הוא מצא במוחו: מילון ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

מפגין מול בית עסק להחלפת צ'קים שעולה באש ביום שישי במינאפוליס, העיר שבה נרצח ג'ורג' פלויד בן ה-46  / צילום: John Minchillo, AP

פרשנות: רצח ג'ורג' פלויד הוא הניצוץ שמצית מחדש מלחמת מעמדות בארה"ב

האלימות ברחובות והביזה של החנויות שבהן לוקחים חלק עשרות אלפי מפגינים זועמים אינן רק תוצאה של מחאה נגד יחס המשטרה לקהילה השחורה או לגזענות ארוכת השנים נגדה, אלא גם ביטוי לאי השוויון הכלכלי בין שחורים ללבנים בארה"ב

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

נתניהו: "אם לא נחזור לשמור על הכללים, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות"

הצהרת ראש הממשלה מתקיימת יממה לאחר תדרוך שקיים משרד הבריאות, ובו ניסו להתריע מפני קפיצה בנתוני התחלואה על רקע מה שכינו ״אופוריה״ ● נתניהו: "בימים האחרונים, עם הזלזול בשמירה על הכללים, אנחנו מתקרבים לתהום"

תעש רמת השרון / צילום: יח"צ

טיהור הקרקע במתחם תע"ש: המים יוחזרו לירקון

נוסף ליתרון שבטיהור הקרקע עצמה, המהלך עתיד בסופו של דבר לפתוח פקק של דירות חדשות בלב אזורי הביקוש

אנשי משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא: "עברנו מדאגה לאופוריה, עיקר הגידול בתחלואה מבתי הספר"

משרד הבריאות כינס מסיבת עיתונאים בעיצומו של החג על רקע עלייה במספר חולי הקורונה החדשים • במשרד שוקלים לסגור את הלימודים בחטיבת הביניים • משה בר סימן טוב: "גל שני איננו גזירת גורל, אנחנו לא בוודאות צועדים לסגר"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבנקים מובילים את הירידות בבורסה: מדד ת"א 90 עבר לירידות של 1%

פועלים יורדת ב-2.1%, מזרחי טפחות ב-2.7%, דיסקונט מאבדת 2.5% ולאומי יורדת ב-1.4% ● רני צים: סך הפגיעה הצפויה בהכנסות הקבוצה ממרכזי המסחר כתוצאה ממשבר הקורונה: 3.3 מיליון שקל ● פתאל צונחת ב-6.6%, קמהדע קופצת בכ-5%, אודיוקודס משלימה זינוק של יותר מ-100% מאמצע חודש מרץ האחרון