גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחזקים את הזרם: טכנולוגיות המים הישראליות משנות את העולם

מחסור עולמי במים אינו נבואת זעם, אלא בעיה ממשית ובוערת ● חידושים טכנולוגיים מישראל מנסים לתת לה מענה, עם המצאות כגון ייצור מים מאוויר, רשת מים עירונית חכמה, התפלה ועוד

טכנולוגיות המים הישראליות/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
טכנולוגיות המים הישראליות/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף שטראוס מים

אם יתממשו תרחישי האימים, הרי שהעולם ניצב בפני משבר מים חסר תקדים. כבר כיום, ליותר מ-2 מיליארד בני אדם אין גישה למי שתייה בטוחים, ומיליארדים נוספים יצטרפו אליהם עד שנת 2025. התחזיות השחורות אף צופות כי בעתיד מאגרי המים בעולם פשוט ייגמרו. ההשלכות עלולות להיות הרסניות - מפגיעה ביבולים ועד סכסוכים על מקורות מים. חשש זה הוביל את האו"ם להכריז כי משבר המים העולמי הוא אחד התחומים העיקריים לטיפול בעשור הקרוב.

בעיית המים אינה זרה לישראל, הסובלת מבצורות, מזג אוויר מדברי, ומיעוט משקעים ומקורות מים. אולם למרות המכשולים, ואולי דווקא בזכותם, הפכה ישראל למובילה עולמית בתחום טכנולוגיות המים. מדי שנה, חברות ישראליות מסייעות למדינות רבות עם פתרונות מים חדשניים, כאשר היקף הייצוא של התעשייה מסתכם במיליארדי שקלים, ומצוי בעלייה מתמדת. הנה כמה פיתוחים פרי יצירתן:

חור בצינור: המצאת הטפטפות

המצאת המים הישראלית הגדולה במאה ה-20 היא הטפטפות, ששיפרו משמעותית את שיטות ההשקיה הקיימות. בספרו של סת' סיגל, "המאבק על כל טיפה - כיצד הניסיון הישראלי מציל את העולם מצמא", מתואר האירוע שהוביל להמצאת הטפטפות: הוגה המוביל הארצי, שמחה בלאס, שם לב במהלך ביקור בקיבוץ ניר עם, לעץ חזק במיוחד בשורת עצים. כשבחן את העץ, גילה בסמוך לגזע חור בצינור ההשקיה. כך נולדו הטפטפות, שמשלבות כיום דישון והזנה, ומשווקות במיליארדי שקלים לרחבי העולם.

ממציאת הטפטפות היא חברת נטפים, שנחשבת לחברה הגדולה בעולם בתחומה. כיום, נטפים מובילה גם את תחום החקלאות הדיגיטלית, והשיקה את מערכת ניהול ההשקיה NetBeat, המספקת לחקלאים המלצות חכמות בזמן אמת. המערכת פותחה, אגב, בסיוע חברת mPrest, שפיתחה גם את מערכת השליטה והבקרה של "כיפת ברזל".

טפטפות: המצאת המים הגדולה במאה ה-20/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לשתות מחוף הים באולגה

הרגע הזכור ביותר בביקורו בישראל של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, היה כשביקר לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו במתקן נייד להתפלת מים בחוף אולגה. השניים שכשכו במי הים, וצפו בפעולה ברכב ההתפלה של חברת "גל מובייל". הפיתוח של החברה הוא מערכת התפלה משוכללת המותקנת על רכבי 4X4, המסוגלים להגיע לאזורים מרוחקים, ולספק מי שתייה מותפלים ליותר מ-22 אלף איש ביום.

זהו החידוש האחרון בתחום שבו ישראל נחשבת למובילה עולמית: התפלת מי ים. בישראל פועלים חמישה מתקנים להתפלת מי ים, כולל מתקן ההתפלה בשורק, שנחשב לגדול מסוגו בעולם. מתקנים אלו מספקים מי ים ומי תהום מליחים שעברו תהליך התפלה וטיהור ומגיעים באיכות מעולה, למערכת המים הארצית ומשמשים גם שתיה. אותם מתקנים פועלים בשיטת *אוסמוזה הפוכה, בדומה לאחד השלבים של טיהור מים במתקני בר מים ביתיים.

אוסמוזה הפוכה: שיטה חדשנית לטיהור מים/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

להפיק חשמל ממים

ערים רבות בעולם משלבות כיום אלמנטים של עיר חכמה, כולל רשת מים חכמה. זהו תחום הפעילות של בלו איי הישראלית, שפיתחה טכנולוגיה להפיכת רשת המים העירונית לחכמה, באמצעות ניטור רציף בזמן אמת של איכות המים. הטכנולוגיה של בלו איי מאפשרת לזהות עד שמונה פרמטרים שונים של איכות המים. זאת בליווי תוכנת ניהול ותוכנה אנליטית המשקללת נתונים סטטיסטיים, המלמדים על "טביעת האצבע" של המים, ומזהים כל חריגה מהנורמה.

פיתוח חכם נוסף מגיע מחברת הידרוספין, שייצרה גנרטור זעיר, המאפשר קשר רציף ויעיל למערכות בקרת מים. הוא עושה זאת באמצעות המרת האנרגיה הקינטית של המים הזורמים ברשת המים לאנרגיה חשמלית, המשמשת כמקור אנרגיה לאפליקציות שונות לניטור מים.

מכונת המים

הפיתוח בעל האופי העתידני ביותר ברשימה שייך כנראה לחברת Water-gen, שפיתחה פטנט עולמי לייצור מי שתייה מהאוויר, בקצב ייצור של יותר מ-20 ליטר מים ביממה. זאת באמצעות עיבוי הלחות המעטה שיש באוויר לכדי מים נוזליים (דומה לתהליך שכולנו מכירים מהמזגן הביתי). המכונה של Water-gen מסוגלת לייצר מהאוויר מספיק מי שתייה צלולים ליום שלם לבית חולים, וכמה מכונות יכולות לספק תצרוכת מים יומית לכפר או אפילו לעיר שלמה. מדובר במעין מיני בר מים, בגרסת נס פך השמן. בין היתר, החברה כבר סיפקה מי שתייה לאלפי תושבים ביוסטון ומיאמי, שנותרו ללא מים לאחר שסופות הוריקן פגעו בערים הללו.

להציל את העולם

מדינת ישראל התברכה ביתרונות רבים, אולם ריבוי מים אינו אחד מהם. זו כנראה הסיבה לכך שישראל נמצאת כיום במקום הראשון בעולם בטיהור שפכים, והיא המדינה היחידה בעולם שהצליחה לצמצם את שטחה המדברי ב-50 השנים האחרונות.

מזה עשרות שנים, חברות ישראליות מפתחות ללא הרף פתרונות חדשניים, שנועדו לפתור את בעיית המים המקומית והעולמית, על ידי טיהור מים, ניהול משאבי מים, השקיה חכמה ועוד. אותן חברות מספקות מדי יום מים לשתייה ולחקלאות לעשרות מדינות ומיליוני תושבים ברחבי העולם. אם נשפוט על פי קצב הפיתוחים, נראה כי טכנולוגיות המים הישראלית יגיעו בשנים הקרובות לנקודות רבות נוספות ברחבי הגלובוס. כולנו מקווים כי בזכות החדשנות והטכנולוגיה הישראלית, יימנע תרחיש האימים של משבר המים העולמי החזוי בעשור הבא.

* שיטת האוסמוזה ההפוכה (או פעפוע הפוך) היא שיטת טיהור מים מחומרים אורגניים, מזיקים, בקטריות וחיידקים הנמצאים במים באמצעות העברתם דרך מסנן מיקרוסקופי באמצעות הפעלת לחץ גבוה.

עוד כתבות

קורט יוליין, מנכ"ל ברליץ העולמי / צילום: יח"צ

קורונה שפה קשה: אי אפשר לטוס, אבל אנשים עדיין רוצים ללמוד שפות

בראיון ל"גלובס" מספר מנכ"ל ביה"ס הגדול בעולם ללימודי שפות קורט יוליין על האירוע ששינה את האופן שבו הם מלמדים ועל המזל שהיה להם בזכות הטכנולוגיה ● הוא משיב על שאלה קרדינלית הרבה יותר: מי בכלל צריך ללמוד שפה זרה כשאי אפשר לטוס

בנימין נתניהו / צילום: Matt Rourke, Associated Press

אנחנו במשבר הכלכלי החמור בתולדות ישראל (אבל יש גם חדשות טובות)

ההיסטוריה מראה כי לאורך השנים התמודדה הממשלה עם משברים גדולים שלוו באבטלה גבוהה, מיתון ואינפלציה תלת-ספרתית • האירוע הנוכחי הוא כנראה הגדול ביותר שידעה ישראל, אבל היא נכנסת אליו עם חוסן כלכלי שלא היה לה בעבר • "גלובס" חוזר למשברים הגדולים ולתוכניות החילוץ המוצלחות

אלון מאסק מנכ"ל טסלה / צילום: רויטרס

אינטל מאבדת את הבכורה והשפים שעושים הסבה מקצועית: השבוע בהייטק

למה טסלה, אנבידיה ולמונייד מסמלות על בועה בתעשיית ההייטק ● מה הבעיה בבוטקאמפס, ומה אפל חשפה על הפרקטיקות הפסולות של לינקדאין ● מה קרה השבוע בהייטק

תיירות מצטלמות השבוע ליד הספינקס במצרים / צילום: Mohamed Abd El Ghany, רויטרס

מצפצפים על הרופאים, חוזרים לתיירות וקורצים לישראל: כך מתמודדים בעולם הערבי עם הקורונה

הממשלה בקהיר ממהרת לפתוח מלונות, למרות שלא בטוח שהשתלטה על המגפה שעד כה הדביקה 80 אלף מצרים ● תיירי העולם מוזמנים לבוא, אך לא הישראלים ● למרות שהסיפוח עשוי לערער את היחסים עם איחוד האמירויות, חברות מקומיות עושות עסקים עם תעשיות ביטחוניות ישראליות

פרופ' מארק בליית / צילום: (c) Courtesy of Open Society Foundation

הוא חזה את עליית טראמפ ואת הברקזיט. הוא חושב שהקפיטליזם מת והוא בעיקר יודע למה כולם כל כך כועסים

איך ההסבר על ‘ביל גייטס שנכנס לבר' קשור לקורונה ולג'ורג' פלויד? פרופ' בליית משוכנע שהוא יודע מה השתבש בשיטה ואיך אפשר לתקן אותה ● בראיון פוקח עיניים ל־G הוא מתריע: הכעס בעולם יגיע לנקודת רתיחה - אלא אם כן מנהיגים יגלו סוף־סוף קצת אומץ פוליטי ● האזינו

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה על הנחיות חדשות למשבר הקורונה / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

לו הייתי בנימין נתניהו: כך הייתי מסכם את מורשתי המשפטית

השבוע בו איכזב רבים במחנה השמרני הוא הזדמנות טובה לנסות ולדמיין כיצד היה מסכם ראש הממשלה בנימין נתניהו את מורשתו המשפטית ● מסמך 10 הנקודות שמעולם לא נכתב, אבל אולי עוד ייכתב

תחנת המטרו - כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: נת"ע

עסקה ב-512 מיליון שקל בירושלים וקטטה על 18 מיליון בחיפה - כותרות הנדל"ן

קנדה ישראל רוכשת קרקע נחשקת בבירה, המנכ"ל הוותיק של אמות פורש, תקן החנייה בת"א מצטמצם, ירידה בהרוגים בתאונות עבודה בתחום הבנייה – בגלל הקורונה, או שדפוסי העבודה השתפרו ● וגם: כל מה שאפשר להגיד על "מס המטרו" החדש

מחזור בקבוקים / צילום: איל יצהר

לא הסכימו לקבל מכם בקבוקים למיחזור ב-am:pm? זו הפרה של החוק

בשלטים שניתלו ברחבי הרשת בת"א נכתב כי"על פי הנחיית משרד הבריאות החל מיום 6 ביולי ועד להודעה חדשה, חל איסור על קבלת אריזות בקבוקים למיחזור" ● אלא שמשרד הבריאות כלל לא היה מודע לאותה "הנחיה", וגילה על כך רק בעקבות פניית "גלובס"

דידס 6, ירושלים - התחדשות עירונית / הדמיה: קבוצת מנוס

"אסור שתיגמר היזמות של תמ"א. יש בניינים מאוד מסוכנים"

לדיירים ברחוב דידס 6 בירושלים היה חשוב ששיפוץ הבניין ישמור גם על האופי הייחודי של שכונת המושבה הגרמנית ● דיירת בבניין: "ראיתי איך הם חיזקו ואת החפירות לעומק - זה לביטחון כל התושבים"

משרדי לייטריקס. תפחית השנה בגיוס הג'וניורים (למצולמים אין קשר לכתבה) / צילום: איל יצהר, גלובס

ה"בוטקאמפים" של ההייטק עדיין מלאים. אבל איפה כולם יעבדו?

בכל שנה צעירים חסרי ניסיון ממלאים את ה"בוטקאמפים" - קורסים לתכנות - בשאיפה להשתלב בהייטק ● עובדים מנוסים פוטרו או הוצאו לחל"ת עקב המשבר, מה שמשנה את פני התעשייה • רונן ניר מויולה ונצ'רס: "השקעת משאבי המדינה בחינוך טכנולוגי, מייצרת ג'וניורים שלא ישתלבו בתעשייה"

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קרן וקסנר: אהוד ברק קיבל מאיתנו 2.3 מיליון דולר

הקרן פרסמה היום הודעה בנוגע למהות העסקתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כיועץ בין השנים 2004-2006 ● לפי הקרן, היא שילמה לברק עבור שני מחקרים, אחד בנושא מנהיגות והשני בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ● המחקר בנושא הסכסוך נכתב על פני 267 עמודים. המחקר בנושא מנהיגות לא הושלם

קוטג' במבשרת ציון / צילום: יח"צ

עסקת השבוע: הנחה של 400 אלף שקל על כניסה מיידית במבשרת ציון

המשא ומתן על הנכס התחיל במחיר מבוקש של 4.7 מיליון שקל והסתיים ב-4.3 מיליון שקל ● "תוך 10 ימים המשפחה הרוכשת כבר נכנסה לבית"

איור: מורן ברק

דיור מוגן מדי? אפס ביקורים, אפס יציאות, אפס קורונה

"חודשיים לא יצאנו מהדירה, היינו אסירים בכלוב של זהב" ● עד לפני המגפה היו רשתות הדיור המוגן היוקרתי בוננזה נדל"נית ● כעת, אחרי העוצר, הפטרנליזם והבדידות, מניותיהן בצניחה ובני הגיל השלישי כבר לא בטוחים שזה הפתרון עבורם ● רשתות הדיור המוגן: "לדיירים אצלנו היה הרבה יותר קל מאשר לחבריהם בבית"

עין הנצי"ב. מעיין בתוך קיבוץ / צילום: אורלי גנוסר

גם בלי להתקבל לחברות: ביקור במעיין שבתוך הקיבוץ

מעיין שבתוך קיבוץ וסדנת אמנות קצת אחרת

הדמיה: המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם
 / צילום: גו נודלס

הריחוק החברתי מגיע לשוק המסעדות: נפתחת המסעדה הראשונה בישראל ללא מגע יד אדם

במסעדה החדשה של גו נודלס אין נותני שירות – לא מארחים ולא מלצרים ● הלקוח נדרש לבצע את ההזמנה באמצעות מסך מקוון, והוא אוסף אותה באמצעות סיסמה מאחד מ-24 הלוקרים שניצבים בחדר

אמיר אורעד מנכ"ל סייסנס / צילום: יח"צ

"החלטנו להציע שימוש חינמי של הטכנולוגיה שלנו לכל ארגון שנלחם בקורונה"

אתגר המנכ"ל עם אמיר אורעד, מנכ"ל חברת הבינה העסקית סייסנס ● על התקשורת עם 800 עובדים ב-10 אתרים בעולם בימי קורונה, על ההחלטה לסייע בעזרת הטכנולוגיה של החברה במלחמה בנגיף ועל התמיכה בעובדים שהפגינו נגד האפליה הגזעית בארה"ב ● ויש גם המלצה על ספר

הלנה שלו וליאת רוזנפלד, בעלות הגן "יד ביד נצעד" בפתח תקווה / צילום: כדיה לוי, גלובס

"הגנים הפרטיים ספגו מהלומה מאוד קשה"

הלנה שלו וליאת רוזנפלד הן בעלות גן "יד ביד נצעד" בפ"ת ● "מאז הקורונה נסגרו מעל 2,000 גנים פרטיים, והיד עוד נטויה" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

פרופ' סיגל סדצקי / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד הבריאות משנה את הכללים: פחות אנשים יידרשו בבידוד

על פי הכללים החדשים, תיערך הבחנה בין מי שבא במגע עם חולה קורונה מאומת בעל תסמיני מחלה לבין מי שבא במגע עם חולה שלא פיתח תסמינים ● התוצאה: פחות אנשים יידרשו בבידוד

ליקר ביתי מדובדבנים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

להכין ליקרים ביתיים מפירות העונה - הרבה יותר קל ממה שחשבתם

הכנת ליקר ביתי מדובדבנים, שזיפים ושאר פירות קיץ עושה קאמבק, קצת בחסות הקורונה וקצת מנוסטלגיה לטעם של פעם, כשסבים וסבתות מרומניה או מטוניסיה היו מכינים ליקרים מפירות העונה

הכוח הגדול של העסקים הקטנים / איור: חן ליבמן

דווקא בעת משבר: הכוח הגדול של העסקים הקטנים

חדשנות, יצירתיות ותעוזה יכולות לסייע לעסקים קטנים לצלוח את משבר הקורונה ואפילו לצאת ממנו מחוזקים ● כך תעשו את זה נכון