גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פינטק, סייבר או שאולי בכלל קנאביס? אל תהמרו, תפזרו

ההבטחה הגדולה הטמונה במניות של חברות הפועלות בתחומים לוהטים כמו סייבר, קנאביס, רובוטיקה, פינטק ובינה מלאכותית, מפתה לא מעט משקיעים ● על איזה מהתחומים האלה כדאי להמר? ● מדריך קרנות נאמנות

אל תמהרו תפזרו / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
אל תמהרו תפזרו / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

על השאלה איך ייראה העולם בעוד 5 או 10 שנים, רובנו עדיין לא יודעים לענות, אבל אין ספק כי כמה מהמגמות המובילות של השנים האחרונות, צפויות לתפוס חלק נכבד משגרת היום שלנו ולשנות את החיים כפי שאנו מכירים.

כבר היום רבות מהתעשיות סביבנו מתנהלות באופן שונה מהדרך שבה פעלו רק לפני שנים בודדות וקצב ההתפתחות רק צפוי להתגבר - במידה רבה בזכות ההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה: מבינה מלאכותית ועד מחשבי על וביג דאטה, מפינטק ועד סייבר, משינוי הרגלי הקניות ועד הדרך שבה אנחנו מתניידים באמצעות רכב אוטונומי.

על רקע הצמיחה המהירה מאוד של רבים מהתחומים האלה, אין פלא כי בשוק ההון להוטים המשקיעים לנסות ולהצליח לאתר את התעשייה שתפגין את הצמיחה המהירה ביותר. השווקים הפיננסיים מאפשרים כיום חשיפה לכמעט כל תחום כזה, דרך השקעה ישירה במניות של חברות בתתי הסקטורים האלה או דרך קרנות סל (ETF), המאפשרות חשיפה למדדים חדשים העוקבים אחרי סל של חברות כאלה.

עם זאת, ברוב המקרים מדובר בחברות קטנות, שרובן עדיין רחוקות מלהיות רווחיות, ללא היסטוריה של ביצועים מוכחים ועם עתיד עתיר פוטנציאל אך גם סיכון לא מבוטל, כך שהתוצאה היא שרבים מתתי-הסקטורים האלה מתאפיינים בתנודתיות גדולה מאוד. מניות אלה עשויות לעלות בעשרות אחוזים בתוך חודשים ספורים, אך גם לרדת את כל הדרך בחזרה תוך תקופה קצרה. משקיעים מתוחכמים בעלי כיסים עמוקים יודעים אולי להתמודד עם תנודתיות כזו, אך רוב המשקיעים לא ישרדו אותה וייתכן כי הפתרון עבורם טמון דווקא בשילוב חשיפה רחבה לתתי-סקטורים שונים, באופן כזה שעל ירידה באחד מהם תפצה עלייה באחרים.

הביצועים של סקטורים לוהטים בתקופה האחרונה

רשימת התחומים בעלי הפוטנציאל להפגין צמיחה מטאורית בשנים הקרובות ארוכה מאוד. הנה כמה שניתן להיחשף אליהם ישירות או דרך פיזור נאות באמצעות שוק ההון:

פינטק: כשהטכנולוגיה מגיעה לפיננסים

הפינטק, שילוב של המילים "פיננסים" ו"טכנולוגיה", הוא אחד הלהיטים של השנים האחרונות, שכן ברור כי הטכנולוגיה צפויה לשנות מהקצה לקצה את אחד הענפים הוותיקים בעולם. כולנו כבר היום עושים לא מעט פעולות בחשבון הבנק דרך הטלפון הסלולרי או מעבירים כסף דרך אפליקציות שיתופיות. ניהול תיק השקעות דיגיטלי הוא אחד התחומים הצומחים בתעשייה הפיננסית, כאשר בעולם מנוהלים כבר מעל 250 מיליארד דולר דרך חברות הפועלות בתחום ההשקעה הרובוטית ומודלי השקעה מתוחכמים.

בשנים הבאות, אנו צפויים לראות מעבר של תשלומים ביותר ויותר תחומים לאינטרנט ולסלולר. גם החברות הוותיקות מזהות את הפוטנציאל הרב הטמון בתחום. באחרונה הודיעה ויזה העולמית על תוכנית להשקעת 100 מיליון דולר במיזמי פינטק באירופה ובישראל ולפי נתוני חברת המחקר KPMG, באירופה לבדה השקיעו ב-2017 חברות בפינטק כ-4.7 מילארד דולר.

בתחום האשראי אנו רואים בשנים האחרונות צמיחה של חברות בתחומי ההלוואות בין צרכנים (P2P), בראשן חברות כמו LendingClub ופרוספר, שגדלות הודות למעבר של צרכנים מהבנקאות המסורתית לפלטפורמות החדשות האלה. 10 החברות הגדולות בתחום כבר העניקו הלוואות של מעל 16 מיליארד דולר, לפי נתונים של גולדמן זאקס.

לתחום הזה נכנסים גם המטבעות הדיגיטליים כמובן, המבוססים על טכנולוגיית הבלוקצ'יין - תחום שצפוי להיכנס לחיינו מכיוונים נוספים רבים.

מניות הסקטור הזה עלו בשנה האחרונה ביותר מ-40%, אך הפגינו תנודתיות לא מעטה כאשר במהלך סוף ינואר, למשל, ירדו ביותר מ-10% בתוך ימים בודדים.

סייבר: השנה שהקפיצה את ההשקעה

שתי מתקפות הענק של 2017 (WannaCry שנעלה מאות אלפי מחשבים בעולם ומתקפת הכופר Not Petya) הובילו לקפיצת מדרגה בהשקעות סייבר מצד רבות מהחברות, הארגונים והמדינות בשנה החולפת. על פי הערכת חברות המחקר IDC וגרטנר, היקף ההשקעה של חברות בתחום הסייבר הסתכם ב-2017 בכ-90 מיליארד דולר וצפוי להגיע עד 2020 לכ-110 מיליארד דולר בשנה.

לפי ההערכות כיום, הנזק הכולל של פשעי סייבר צפוי להגיע לכ-6 טריליון דולר עד שנת 2021, לעומת אומדן של 3 טריליון דולר ב-2015. הנתון הזה לכשעצמו הוא אחד התמריצים הגדולים של חברות להגדיל את ההשקעה בהתגוננות מפני מתקפות סייבר. הסכומים האלה לא כוללים תחומים כמו האינטרנט של הדברים (IOT), מערכות בקרה לאבטחה בתעשייה, מערכות אבטחת רכבים וקטגוריות סייבר נוספות. ההוצאה המצרפית על מוצרי סייבר ושירותים צפויה להסתכם במעל 1 טריליון דולר בחמש השנים שבין 2017 ועד 2021, לפי חברות המחקר.

מניות הסייבר עלו במחצית הראשונה בכמעט 20%, למרות שתת הסקטור הזה נסחר במכפילים גבוהים של מעל 30 וחברות רבות בו עדיין מפסידות. גם כאן התנודתיות לעיתים חדה, כאשר רגע לפני סוף המחצית הראשונה הן הספיקו לרדת בכ-6% בתוך פחות משבועיים.

רכב אוטונומי: חוסך בזמן ובחיי אדם

רבים נוטים להמעיט בערך של הרכב האוטונומי ולצפות שכל מה שהוא יעשה זה לחסוך בזמן ולאפשר לנו לעבוד ולבצע מטלות אחרות בזמן הנסיעה, כמו שניתן כיום לעשות בזמן הנסיעה בתחבורה הציבורית. אבל הרכב האוטונומי טומן בחובו מהפכה גדולה הרבה יותר.

מעל 90% מהתאונות בארה"ב קשורות לגורם אנושי כלשהו ואם בעתיד הגורם הזה ייעלם, ניתן יהיה להציל יותר אנשים מאשר נהרגו במלחמת וייטנאם, לפי הפורום הכלכלי העולמי. ההערכה היא שעד שנת 2026, 10% מכל כלי הרכב בארה"ב יהיו אוטונומיים, מה שיוביל לא רק לפחות תאונות דרכים אלא גם לייעול כל מערך התחבורה. לפי התחזית של הפורום הכלכלי העולמי, עד 2026 תוקם העיר הראשונה עם מעל 50 אלף תושבים ללא מערכת רמזורים.

חברות ענק רבות מתחרות ביניהן מי תהיה הראשונה שתוציא לשוק את המוצר המושלם - ובהן חברות הייטק כגוגל ואובר, אך גם יצרניות רכב כמו וולוו, ניסאן, ג'נרל מוטורס, אאודי וטסלה. גם אינטל, שרכשה את מובילאיי הישראלית, מתכננת להיעזר בה במסגרת פיתוח מכונית העתיד.

קניות באינטרנט: לא צריך לצאת מהבית

ב-2017 הסתכמו הקניות באינטרנט ברחבי העולם ב-2.3 טריליון דולר ועד 2021 צפוי סכום זה לגדול ל-4.88 טריליון דולר, לפני נתוני Statista המספק מידע כלכלי בתחומים שונים. זה עשור ויותר שתחום המסחר באינטרנט גדל והולך משנה לשנה וגם בשוק המקומי אנו מרגישים היטב את הצמיחה הזו.

למגמת הרכישות באינטרנט יש השלכות רוחב על יצרנים, מרכזים מסחריים וגם על האינפלציה העולמית. סטארט-אפים וחברות רבות מעניקים שירותים שונים הקשורים במסחר מקוון, מאפשרים לקמעונאיות לזהות את צרכי הלקוח מראש, להציג בפניו מוצרים שהוא צפוי לאהוב, לספק חוות דעת של רוכשים אחרים, ולדאוג למשלוח מהיר ואמין. בארה"ב אנחנו כבר עדים לקניוני רפאים וקניונים שמוסבים לשימושים אחרים מאחר שהצרכנים כבר נטשו אותם מזמן.

הצמיחה המהירה של התחום הזה הובילה לזינוק מטאורי במניות שלו, במיוחד של חברות כמו אמזון שמפגינות צמיחה מהירה בפעילותן. בשנתיים האחרונות עלו מניות הסקטור הזה ב-80%, אך סטיית התקן של המניות האלה כמעט כפולה מזו של S&P 500. במהלך ינואר, למשל, איבד הסקטור כמעט 7% בתוך 4 ימים וכך גם במהלך מרץ.

בינה מלאכותית: הרובוטים עושים עבורנו יותר

הבינה המלאכותית (AI) כבר השיגה דריסת רגל בתחומים רבים בשנים האחרונות כמו איסוף וניתוח מידע על מחלות או תקשורת בין מכשירים חכמים. בשנים האחרונות גדלה ההשקעה בפיתוח רובוטים בעלי יכולות אנושיות לתעשיות ושירותים שונים, כמו ליווי וטיפול בקשישים.

בשנים הקרובות הפיתוחים האלה צפויים להתרחב גם בסיוע לקבלת החלטות בסקטור העסקי כמו מעבר לאלגוריתמים לניהול השקעות חכמות. זה יתאפשר הודות לפיתוח היכולות של הרובוטים ללמוד באופן עצמאי ממידע שהן מקבלות ולהסיק נתונים - כמו למשל מתן המלצות צפייה לצופי טלוויזיה על סמך סדרות וסרטים שאהבו בעבר, גילוי מוקדם של מחלות וניבוי הטיפול הטוב ביותר בהתבסס על נתונים אישיים של החולה.

באופן יחסי, בשנה האחרונה הביצועים של תת הסקטור הזה חלשים מהתחומים הדוהרים האחרים, עם עלייה של 16% בלבד מתחילת 2018 וזאת לנוכח ההתפתחות המאתגרת יותר של התחום. עם זאת, תחום הבינה המלאכותית והרובוטיקה צפוי להשפיע על רבים מהתחומים האחרים המוזכרים כאן, יחד עם העובדה שיותר ויותר רובוטים צפויים להחליף בעשורים הקרובים משרות בתחומי הקמעונאות, הנהיגה, השמירה, סיוע אישי, הבישול והכנת אוכל מהיר, ומכאן פוטנציאל הצמיחה העצום שלו במבט קדימה.

רפואה: גנטיקה, ביולוגיה וקנאביס

פיענוח הגנום האנושי יחד עם העובדה שיצרניות התרופות מיצו במידה רבה את יכולת פיתוח התרופות הכימיות, הובילו להאצה של תחום פיתוח התרופות הביולוגיות ופתרונות יצירתיים אחרים. חברו לתחום הזה גם התרת השימוש בקנאביס כתרופה לגיטימית ביותר ויותר מדינות. תעשיית המריחואנה נחשבת לרווחיות ביותר, כאשר בקליפורניה, למשל, צפוי הענף לרשום הכנסות של 5.2 מיליארד דולר ב-2018. ישראל נחשבת לאחד המקומות המובילים בגידול מריחואנה לשימוש רפואי.

הביוטכנולוגיה והקנאביס הם שניים מהענפים הבולטים בביצועי המניות. העובדה שהקנאביס רק הגיע לשווקים הפיננסים בשנה האחרונה גרמה להייפ גדול בתחום. ב-12 החודשים האחרונים הסקטור עלה ב-80%, אבל מתחילת 2018 הוא ירד ב-10% וזה כבר אחרי התאוששות מסוימת במניות, כי בתחילת השנה הוא ירד ב-30%. לא רבים המשקיעים שמסוגלים להתמודד עם תנודתיות ברמה כזו.

התנודתיות הזו יכולה ללמד מצד אחד על ההזדמנות האדירה שיש בכל הסקטורים האלה, אך מנגד גם על התנודתיות שבהם, לפחות בטווח הקצר. כדי ליהנות מהעלייה במניות האלה מבלי להמר על תת סקטור בודד ולהצליח להתמודד עם עליות וירידות חדות בטווח הקצר, הפיזור עשוי ליצור תמהיל מנצח - גם להיחשף לכמה שיותר תחומים, גם להרוויח בתשואה וגם להוריד תנודתיות. אל תהמרו, תפזרו. 

הכותב הוא מנהל הפרויקטים ופיתוח עסקי בהראל פיננסים. הכותב ו/או חברות בקבוצת הראל ו/או בעלי עניין בהן ו/או בעלי השליטה בקבוצה, עשויים להחזיק ו/או לסחור, בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסים המצוינים בכתבה זו. אין לראות בכתבה משום שיווק השקעות או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכיו האישיים והמיוחדים של כל משקיע

עוד כתבות

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

השחקנית ג'יין פונדה / צילום: רויטרס

השחקנית והאקטיביסטית ג'יין פונדה נעצרה בוושינגטון בעקבות הפגנות משבר האקלים

השחקנית נעצרה יחד 15 אקטיביסטים נוספים, כך דווח ממשטרת גבעת הקפיטול בוושינגטון ● לעצורים צפוי עונש של עד 90 יום בכלא

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

טראמפ אומר שהגיע עם סין להבנות משמעותיות בחלק מסעיפי הסכם הסחר

טראמפ אמר שארה"ב וסין הגיעו להסכם סחר ראשוני וסיימו את "השלב הראשון" בדרך לחתימה על הסכם סופי ● בהסכמות נכללים כמה תחומי מסחר, בהם שירותים כלכליים, קנין רוחני ורכישות של תוצרת חקלאית ● המכס על מוצרים תוצרת סין שהיה אמור להתחיל ביום ג' הקרוב מושהה לעת עתה

ברט טיילור / צילום: סיילספורס

האיש שהמציא את הלייק ועזב את שתי חברות האינטרנט הגדולות בעולם מסמן את הדבר הבא

אחרי שני אקזיטים והמצאות ששינו את ענקיות הטכנולוגיה, ברט טיילור הוא כיום אחד האנשים הבכירים בסיילספורס, ויש מי שמסמנים אותו כמנכ"ל הבא ● בראיון ל"גלובס" הוא מתאר את הסיפורים מאחורי הפיתוחים של הלייק ו-Google Maps, ומדבר על השפעות המהפכה התעשייתית הרביעית על ארגונים

אהרון ברק ואיילת שקד /צילום: רפי קוץ

האקדח המעשן שהעליונים הניחו על שולחן הממשלה

מי היו השרים שביקשו לאתגר את מערכת המשפט, ומה גרם לכישלונם הפוליטי בדרך לשינוי? • אילו מחירים אנחנו משלמים בגלל החובה שמטיל ביהמ"ש על שרי הממשלה לפרוש עם הגשת כתב אישום • וגם, מדוע צריך להתנגד למתווה הנבצרות של הנשיא ● דעה

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

חולות סמר בערבה./ צילום: Ariel Immerman - מתוך ויקיפדיה

עשה זאת בעצמך: האנשים שהחליטו לשמור על הסביבה במקום הממסד האדיש

במקום לחכות שגופי המדינה שאמונים על כך יתחילו לטפל בענייני הסביבה, יותר ויותר אזרחים מהשורה מתארגנים בעצמם כדי לשמור על קרקעות, לנטוע עצים ולהגן על הטבע ● רן סנדרס, איש הייטק מכוכב יאיר: "זה מכאיב שהרשויות בישראל לא דואגות לכך בעצמן. אנחנו עושים בחינם מה שהיה עולה למועצה עשרות אלפי שקלים"

אי הפלסטיק/ צילום:  Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כתם מוסרי: אי הפלסטיק באוקיינוס השקט זורע הרס וגדל לממדים בלתי נתפסים

הוא זכה לכינוי אי הפלסטיק, אבל למעשה מדובר בכתם עצום בגודלו – משהו בין מדינת טקסס לרוסיה כולה - שהולך ומתפשט באוקיינוס השקט, זורע הרס, ובעיקר לא הולך להיעלם לשום מקום ● האשמים: כולנו

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

מיליארדר / אילוסטרציה: Shutterstock

הגרף שמסעיר את ארה"ב: כך נהנים המיליארדרים של אמריקה משיעורי מס נמוכים במיוחד

בעיצומו של דיון ציבורי ער על אי השוויון בארה"ב, מפרסמים החוקרים פרופ' עמנואל סאיז ופרופ' גבריאל זוקמן, ממצאים חדשים: משקי הבית העשירים ביותר בארה"ב נהנים משיעור מסים של 23%, לעומת ממוצע של 28% בכלל האוכלוסייה • לשם השוואה, בשנות ה־60 הם שילמו מעל 50%

טקס הסמכת עורכי דין בשנה האחרונה/ צילום: איל יצהר

"הביאו לי חד קרן עם גלימה": הדרישות המוגזמות של משרדי עורכי הדין

על משרדי עורכי הדין להתאים את עצמם לשוק התעסוקה החדש על ידי שיטות מיון מקצועיות והגמשת תנאי הסף ● דעה

אמבולנס של מגן דוד אדום / צילום: תמר מצפי

חשד לחיסול באור יהודה: גבר בן 37 נהרג מפיצוץ רכב

התקרית אירעה סמוך לכניסה לעיר בכביש 412 ● צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו של נהג הרכב, תושב העיר המוכר למשטרה וככל הנראה השתייך לארגון הפשיעה של מיכאל מור

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

וול סטריט נסגרה בעליות; מניית אפל הגיעה לשיא כל הזמנים

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים על רקע האיתותים מוושינגטון ומסין על הבנות משמעותיות בשיחות הסחר ● מניית אפל קפצה ב-2.6% לשיא של כל הזמנים עם מחיר של כ-236 דולר למניה ● הפד צפוי להתחיל לרכוש אגרות חוב אמריקאיות לטווחים הקצרים בהיקף של עד 60 מיליארד דולר ● הנפט מזנק בלמעלה מ-2%

פקק תנועה / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

פקקים ומחסור בחניה: הפתרון הוא (גם) הסברתי

מאות חברות טכנולוגיה פועלות במטרה לסייע ולפתור בעיות תחבורה בארץ ובעולם ● אולם זה לא מספיק – נדרש מאמץ חינוכי והסברתי לשכנע את הציבור ● דעה

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

סינגפור מראה כללי/צילום:shutterstock אס איי פי קריאייטיב

תיירות ומשבר האקלים: סינגפור מדגימה איך אפשר להפוך לימון סביבתי ללימונדה תיירותית

סינגפור היא אחת המדינות המוטרדות מאוד כבר עכשיו מנזקי האקלים, בעיקר מעליית פני הים ● את הדאגה המוצדקת ניתבה לשורה של פרויקטים סביבתיים, שהפכו גם לאתרי פנאי ולאטרקציות תיירותיות

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית