גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם בנקים זרים לוחצים על בנק ישראל להעלאת הריבית?

כיצד קפצו הציפיות מבנק ישראל להעלאת ריבית אחת בשנה - לשלוש העלאות, ואיך כל זה קשור לחזרת האינפלציה, לעליות במחירי הנפט ולשורט של גופים זרים על האג"ח הממשלתיות הישראליות

בנקים זרים מנסים ללחוץ על בנק ישראל לזרז את קצב העלאות הריבית שלו בשנה הקרובה, כך מסבירים בשוק ההון את הזינוק בציפיות להעלאת ריבית לקראת ההחלטה החודשית שיפרסם הבנק היום.

בשוקי ההון והמט"ח יעקבו היום בדריכות אחר הודעת בנק ישראל על גובה הריבית במשק, אחרי שלוש שנים "משעממות" של יציבות וקיפאון. לא פחות מהודעת הריבית, תרכז עניין התחזית המעודכנת של חטיבת המחקר של הבנק על תוואי העלאות הריבית הצפוי במשק בשנה הקרובה. בעדכון האחרון של התחזית, במארס האחרון, צפתה חטיבת המחקר העלאת ריבית אחת עד סוף 2018 והעלאת ריבית נוספת ב-2019. אם הריבית עומדת כיום של עשירית האחוז, העריכה חטיבת המחקר שזו תעמוד על 0.5% בעוד שנה מהיום.

אולם הציפיות בשווקים הן שבנק ישראל יזרז משמעותית את קצב העלאת הריבית. כך למשל החוזים על הריבית הבין-בנקאית לשנה מהיום מגלמים ציפיות לשלוש העלאות ריבית לפחות, עד לגובה של 1% בעוד שנה. גם במסחר באיגרות חוב ממשלתיות ניכרו בימים האחרונים עליות בתשואה לכיוון של אחוז - מגמה שצפויה להעלות בין היתר את ריבית המשכנתאות.

תשואת אגח ממשלתיות

"בעוד שנה הריבית תהיה 1%"

מספר גורמים עומדים מאחורי התחושה בשווקים שהאינפלציה עומדת לחזור בגדול. ראשית, המדדים האחרונים מצביעים על אינפלציה חיובית והיו צפויים לחצות את קו ה-1% בחודשים הקרובים ולהיכנס לתוך יעד האינפלציה של בנק ישראל (שנע בין 1% ל-3%). לכך יש להוסיף את העליות החדות והבלתי צפויות במחיר הנפט ואת הזינוק במחירי הפירות והירקות ואת הציפיות לאינפלציה לשנה הקרובה שהגיעו בפעם הראשונה לקו ה-1%.

"באה קרנית פלוג לפני כמה חודשים ואומרת, 'מספיק לנו שציפיות האינפלציה יתכנסו לתוך היעד כדי שנעלה ריבית'", אומר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות. "אז עכשיו הציפיות כבר מתכנסות ליעד, ואפילו האינפלציה מתקרבת ליעד. אם בנק ישראל יעמוד מאחורי מה שהם אמרו במארס, אז כעיקרון הם אמורים להעלות ריבית.

"מעבר לכך, ההודעה היום הופכת לקריטית בגלל שבכל שנה חטיבת המחקר פרסמה שהיא עומדת להעלות ריבית ובכל פעם דחו את זה. אם בעדכון היום בנק ישראל לא ידחה את התחזית להעלאת ריבית - אז יש סיכוי מאוד גבוה שהפעם זה באמת יקרה, כלומר הם אכן יעלו ריבית בנובמבר".

אלא שהשוק כבר לא מחכה לבנק ישראל ורץ קדימה. "השאלה היותר גדולה היום היא מה הלאה, מה התוואי קדימה", אומר גרינפלד. "פה אני טיפה יותר מתון ממה שהבנקים אומרים, וראיתי כמה כותרות בשבוע האחרון".

את הסמן הקיצוני בין הבנקים הישראלים קבעה הכלכלנית הראשית של בנק דיסקונט, נורית שמיר, שצפתה שריבית בנק ישראל תעמוד בעוד שנה על 1%, כלומר 3 העלאות ריבית. התחזית של שמיר נתמכת על-ידי ירידות חדות יחסית במחירי איגרות החוב הממשלתיות שמגלמות ציפיות לשלוש העלאות ריבית (ל-0.75%) ועל-ידי המחירים במסחר בחוזים על הריבית הבין-בנקאית - שמבטאים שלוש וחצי העלאות ב-12 החודשים הקרובים.

פעילים בשוק ההון מסבירים את התנודות הקיצוניות האלה בפעילות של גופים זרים, בנקים כמו גולדמן זקס או ג'יי.פי. מורגן לדבריהם "העליות האחרונות במחירי הפירות והירקות העלו את ציפיות האינפלציה, והבנקים הזרים עשו אחד ועוד אחד וזיהו הזדמנות לשתי ציפורים במכה אחת: גם שורט על האג"חים וגם לונג על השקל מול הדולר. אם הבנקים הזרים יצליחו דרך שוק ההון להשפיע על הריבית, זה כמובן ישפיע על שער השקל. זה לא מקרי שהשקל התחזק בימים האחרונים מול הדולר בזמן שמחירי איגרות החוב הממשלתיות ירדו".

לא מיישרים קו עם התחזיות

בינתיים הכלכלנים בבתי ההשקעות לא ממהרים ליישר קו עם התחזיות להעלאת ריבית אגרסיבית.

"אני לא נמנה עם מי שצופים העלאת ריבית אגרסיבית", אומר יונתן כץ מבית ההשקעות מלידר. "עליית המחירים מגרדת את הגבול התחתון של היעד. אם מנטרלים מנתוני האינפלציה את מחירי האנרגיה, הפירות והירקות, הסביבה האינפלציונית היא פחות מאחוז אחד. היה פיחות מאוד מתון מול סל המטבעות, כשברור שכל רמז להעלאת ריבית יחזק את השקל. אני לא רואה מה הלהיטות להעלות ריבית דווקא עכשיו כשאין בועות. הנדל"ן מתקרר, האשראי הצרכני מתמתן, המרווחים באג"ח הקונצרני נפתחים, מה גם שהסביבה העולמית נראית שברירית עם ענן של מלחמת סחר. אני לא רואה מה בוער להעלות עכשיו ריבית".

"להערכתי נראה שתי העלאות ריבית ואולי אולי העלאה שלישית, כך שהריבית תגיע ל-0.75%", אומר גרינפלד. "לבנק ישראל אין מה למהר. מעבר לזה, צריך לזכור שהאינפלציה בישראל גם לפי התחזיות האופטימיות היא בסך הכל אחוז, אז לרוץ ולהעלות ריבית שלוש או ארבע פעמים נראה לי קצת מוגזם. מעבר לכך, יש הסתברות הולכת וגדלה שנתחיל לראות לקראת סוף 2019 האטה בארה"ב ולבנק ישראל יהיה מאוד קשה להמשיך ולהעלות ריבית". 

עוד כתבות

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

יולי אדלשטיין בנאום התפטרותו מתפקידו כיו"ר הכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

“דווקא המהלך הקיצוני של אדלשטיין הביא את נתניהו וגנץ להשיב את הממלכתיות על כנה”

ד"ר אסף הראל מנתח את התנהלות יו"ר הכנסת היוצא, שסירב לקיים הצבעה להחלפתו כהוראת בג"ץ, כדילמה של "אישיות דו-מהותית" הנקרעת בין הממלכתיות לבין המחויבות הפרטית-מפלגתית ● "אדלשטיין העדיף את היבטיו הפרטיים והמפלגתיים וגרם לפגיעה אנושה בדמוקרטיה"

חבילות של אמזון./צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עובדי אמזון: נשבות, החברה לא מספקת לנו אמצעי הגנה מהקורונה

מחריפה הביקורת על אחת מהחברות העשירות בעולם: בזמן שמגפת הקורונה משתוללת במדינה, היא אינה מחטאת את המחסנים ● כמו כן, לטענת העובדים, אמזון מספקת לחולי הקורונה רק שבועיים חופשה בתשלום - וחל"ת לעובדים אחרים

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחים / צילום: תמר מצפי

"מנורה מבטחים מגיעה מוכנה למשבר הקורונה, עם רווחי שיא"

מנורה מבטחים ביטוח רשמה ב-2019 רווח נקי של 537 מיליון שקל ● המנכ"ל יהודה בן אסאייג: "שנת 2019 הייתה השנה הטובה ביותר בתולדות הקבוצה"

הדמיה של מגדל שער העיר בכפר סבא / הדמיה: אלכס לובימוב ומיכאל לין, יח"צ

במקום קניון הצומת בכפר סבא: שופרסל תבנה מגדל בן 26 קומות

חברי ועדת המשנה של הוועדה המקומית כפר סבא אישרו היום את תוכנית שער העיר ● התוכנית כוללת תוספת קומות ושטחים לבניית מגדל של 26 קומות, בשטח של כ-50 אלף מ"ר, שתי קומות מסחר והשאר משרדים

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הבדיקות של רה"מ יצאו תקינות, בשלב זה הוא עדיין נשאר בבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

בזמן שאייל לפידות הפך לשיאן השכר ב-2019, שווי ההטבה ההונית שקיבל בשו"ב התכווץ ביותר מ-100 מיליון שקל

דוחות שיכון ובינוי חושפים כי חברת התשתיות והנדל"ן רשמה בשנה שעברה הוצאות שכר של כ-62 מיליון שקל בגין חמשת בכיריה, בראשות לפידות ● אלא שמאז השיא בפברואר צללה מניית החברה ב-50% כמעט ומחקה חלק ניכר מההטבה לבכירים

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

התוכנית לחילוץ המשק: 80 מיליארד שקל, מחציתם מקופת המדינה

במרכז התוכנית: סיוע בגובה של 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי ● כחלון נפרד מתיק האוצר: ״מאמין שהמשק יחזור לפעולה אחרי פסח״ ● במקביל החמרה במגבלות התנועה: העבודה תצומצם ל-15% בלבד מהעובדים בכל ארגון

גיא מונרוב / צילום: סיון פרג'

דווקא במשבר: 90% מהארגונים במשק הקטינו את פעילות מבקרי הפנים

כך עולה מסקרים שנערכו בימים האחרונים ● מומחה ניהול הסיכונים רו"ח גיא מונרוב מזהיר כי "דווקא בעיתות משבר יש חשיבות קריטית למבקרי הפנים" ● מבקר הפנים של אל על: "עבודה מהבית מהווה פתח נרחב לביצוע של מעילות והונאות"

עבודות בכביש / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אפקט הקורונה: נתיבי ישראל תקדים תשלומים בהיקף כמיליארד שקל

נוסף על מאות המיליונים שהחברה הממשלתית תעביר כערבויות לקבלנים, בנתיבי ישראל מנסים דווקא למנף את את הריקנות שבכבישי ישראל ● לדברי החברה, ארבע הנפות גשרים בוצעו בשבוע במקום בשלושה חודשים, בשל התנועה הדלילה בכבישים

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

J & J ואבוט מכריזות על חיסון פוטנציאלי נגד וירוס הקורונה שיהיה זמין עד ינואר

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

עבודות במיזם הסיבים אנלימיטד / צילום: איל יצהר

אנלימיטד תאיץ פריסת סיבים אופטיים על גבי תשתיות עליות של חח"י

בדיון אצל יו"ר חברת חשמל יפתח רון-טל בשבוע שעבר סוכם שחח"י תסייע בעבודות הפריסה היכן שניתן

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"