גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל טבע ישראל לשעבר מקים חברת קנאביס במימון המונים

וגם: סייפ-טי מפחיתה את מחיר המימוש של האופציות ● כנס ארצי ראשון לארגון קפיטליזם קשוב ישראל ● בעל השליטה באיסתא משקיע עם בנו כחצי מיליון שקל ברכישת מניות ● ועידן עופר משיק אקדמיה בבאר-שבע

איריס בינקוביץ' ורון מירון / צילום: פרטי
איריס בינקוביץ' ורון מירון / צילום: פרטי

מחיר המניה ירד וסייפ-טי מבקשת להפחית את מחיר המימוש של האופציות

זמן קצר לאחר שחברת אבטחת המידע סייפ-טי גרופ   הודיעה על הגשת תשקיף לגיוס הון בנאסד"ק, זימנה סייפ-טי אסיפת בעלי מניות ומבקשת לתגמל את בכירי החברה.

האסיפה תיערך ב-12 באוגוסט במשרדי החברה בהרצליה, ובעלי המניות יתבקשו לאשר הקצאת מענקים ליו"ר, מייסד החברה אמיר מיזהר, ולמנכ"ל, שחר דניאל. בנוסף מבקשים בסייפ-טי להפחית את מחיר המימוש של אופציות שהוענקו בעבר לבכירים בחברה. מדובר באופציות שהוענקו ב-2017-2016 למנכ"ל דניאל ולדירקטור יובל אילוז. דניאל קיבל כ-232 אלף אופציות במחירי מימוש של כ-4.9 שקל וכ-6.4 שקל, ואילוז קיבל כ-28 אלף אופציות במחיר מימוש של כ-4.9 שקל.

כעת מבקשת החברה להפחית את מחיר המימוש ל-4.5 שקל - הפחתה של 29%-8% במחיר המימוש. עדיין, מחיר המימוש החדש (אם אכן יאושר) רחוק מאוד ממחיר המניה בבורסה: אתמול (א'), אחרי זינוק של 26.4% במניה בעקבות דיווח על גידול בהיקף ההזמנות, מניית סייפ-טי ננעלה במחיר של 1.94 שקל. הנימוק להפחתה הוא "לעדכן את מחירי המימוש למחירים שיהוו תמריץ ראוי וירתמו את העובדים להצלחת החברה".

המענקים שמבקשת החברה לאשר הם מענק של כ-46 אלף שקל לדניאל ושל כ-63 אלף שקל למיזהר, "בגין מאמץ מיוחד ותרומתם לגיוסי הון מוצלחים שביצעה החברה, לקידום עסקיה ופיתוח מוצריה".

סייפ-טי נסחרת בבורסה בת"א ומעבר לדלפק בארה"ב לפי שווי של 55 מיליון שקל, אחרי ירידה של 39% במחיר המניה מתחילת 2018.

מחפשים ערך מוסף

בשבוע שעבר ערך ארגון קפיטליזם קשוב ישראל כנס ארצי ראשון, תחת הכותרת "ייעוד בעסקים - הסיבה לשמה העסק קיים מעבר להשאת רווח". אל הבורסה לניירות ערך בתל-אביב הגיעו המוזמנים, כדי לשמוע ולהשמיע דעות בנוגע לערך מוסף מסוג שונה.

בנג'י זינגר מנכ"ל wework ישראל, הזכיר כי: "50% משוק העבודה הוא דור ה-Y. זה כוח הקנייה הגדול בעולם שלא יקנה מחברות שהוא לא מאמין בערכים שלהן". עוד הוא הכריז כי "האתגר שלנו כרגע הוא לפתוח משרדים במזרח ירושלים; אני משקיע שליש מהזמן שלי לחשוב מה לעשות בתחום החינוך", הוא אמר. יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל סיכם ואמר כי: "הסיכוי של חברה ללא ייעוד רב ממדי לשרוד משבר הוא אפסי".

עוד אירחו והתארחו: ד"ר יעל אלמוג-זכאי, יו"רית קפיטליזם קשוב ישראל; צבי סטפק, ממייסדי הארגון, יו"ר מיטב דש ויו"ר איגוד החברות הציבוריות; אלונה בר און יו"ר "גלובס" שציינה כי "לתקשורת יש תפקיד חשוב בשיח בנושא ייעוד בעסקים"; איציק צאיג, מנכ"ל אסם הפורש; רויטל ביתן, מנהלת אחריות תאגידית באינטל ישראל; צורי דבוש, יו"ר קליל; יואל חשין, מייסד 2BGruop; אימי עירון שותפה-מייסדת ומנכ"לית סלונה; רועי יצחקי, מייסד ומנכ"ל יקב טוליפ שקיבל במקום תעודת הוקרה מיידי צאיג, על פועלו לשילובם של עובדים בעלי צרכים מיוחדים ביקב.

אחישי גל, בעל השליטה באיסתא, משקיע עם בנו כחצי מיליון שקל ברכישת מניות 

אחישי גל, בעל השליטה בחברת התיירות איסתא  והמנכ"ל שלה, שעלה לכותרות בימים האחרונים בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו בגין פרשת קרטל משלחות הנוער לפולין, מנצל את הביצועים החלשים של מניית החברה בשנה האחרונה להגדיל את החזקותיו, ומשקיע יחד עם בנו, נבו גל, כחצי מיליון שקל ברכישתן.

במסגרת הרכישות, שנעשו בעסקאות בבורסה, השקיע אחישי גל כ-400 אלף שקל, ובנו השקיע כ-100 אלף שקל נוספים, כשמרבית העסקאות נעשו בטווח מחיר של כ-66-64 שקלים למניה - דומה לערכה הנוכחי שעמד הבוקר (ב') על כ-64 שקלים ומשקף לאיסתא שווי נוכחי של כ-850 מיליון שקל.

העסקאות שביצעה משפחת גל בימים האחרונים נעשו אחרי שבשנה האחרונה נשחק מחיר המניה בכ-25%, ומתחילת השנה שומרת על יציבות.

למרות זאת, בפרספקטיבה נרחבת יותר מניית החברה מציגה ביצועים נאים, עם קפיצה של כ-80% בערכה בשלוש השנים האחרונות ותוך חמש שנים זינקה בכ-270%.

בסיכום הרבעון הראשון של השנה הכנסותיה של איסתא עלו ב-2% ל-87 מיליון שקל והרווח הנקי שלה עמד על קצת יותר מ-2 מיליון שקל - קפיצה של יותר מ-40% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

כאמור, בשבוע שעבר נודע כי בין הנאשמים בפרשה המכונה "קרטל המשלחות לפולין", נמנה גם אחישי גל. עלות העסקת גל, בתפקידו כמנכ"ל איסתא, עמדה ב-2017 על 3.2 מיליון שקל, ובנו נבו, שהחל לעבוד באיסתא בשנה שעברה כסמנכ"ל פיתוח עסקי, הסתפק בכ-440 אלף שקל.

מנכ"ל טבע ישראל לשעבר מקים חברת קנאביס במימון המונים 

רון מירון, לשעבר מנכ"ל טבע ישראל, הודיע על הקמת חברת קנאביס חדשה לה יגייס כסף באמצעות מימון המונים. שם החברה אינוקאן פארמה, והיא מתכננת לבצע גיוס המונים דרך פלטפורמת פיפלביז.

הגיוס יבוצע דרך המסלול החדש שהגדירה רשות ניירות ערך, שבה פלטפורמת מימון המונים משמשת כ"רכז הצעה" של השקעת המונים בחברה ציבורית. הציבור יכול להשקיע כך בחברות סטארט-אפ, מסכום של 1,000 שקל ומעלה, וכך מניות החברה למעשה מוחזקות בידי הציבור, למרות שהחברה לא הונפקה בבורסה. גישה זו שונה מפלטפורמות מימון המונים קלאסיות, שבהן הציבור למעשה רוכש זכויות מקדימות במוצר שמתכננת החברה לשווק, אולם לא בחברה עצמה. את פלטפורמת גיוס ההמונים מוביל אור בנון, מנכ"ל פיפלביז.

מירון משמש בשנים האחרונות בתפקידים שונים בחברות ביומד. בין היתר הוא מכהן כיו"ר חברת אייסקיור הבורסאית, דירקטור בחברת ביו-לייט וגם יו"ר חברת וייז פארמה. את החברה מנהלת איריס בינקוביץ', כימאית שעבדה בעבר בחברות קמדיס ופאואר מאט.

אינוקאן מפתחת תרופות למחלות עור המשלבות בין תרופות קלאסיות לבין חומרים המופקים מצמח הקנביס. המטרה היא להעביר את המוצרים המוגמרים רגולציה כתרופה, אולם דרך מסלול מקוצר המיועד למוצרים דרמטולוגיים (לעור) ללא מרשם. באחרונה התכנסה הנהלת אינוקן במשרדי פיפלביז שם השיקו את המיזם ואת הקמפיין, בנוכחות בינקוביץ' ומירון יו"ר אינוקן ומנכ"ל טבע לשעבר, במשרדי פיפלביז.

האחים חג'ג' חתמו על שותפות עם חיים הורביץ וזוגתו נעמי פיטקרקססרי

בשבוע שעבר הגיעו אנשי העסקים חיים הורביץ וזוגתו נעמי פיטקרקססרי, אל משרדי קבוצת חג'ג' בתל-אביב. הסיבה: הרמת כוסית לכבוד השותפות - הקמת מסעדה אסייתית בטרקלין מגדלי הארבעה  שבשליטת קבוצת חג'ג', אותה תנהל קבוצת ניטן תאי שבבעלות בני הזוג. ההשקעה במיזם מוערכת בכ-25 מיליון שקל.

המסעדה תוקם בקומה ה-14, המחברת בין שני מגדלי הפרויקט ויוצרת שטח רציף, ממנו נשקף נוף לעיר. שטח זה כולל גם אולם כנסים וחדרי ישיבות, והוא ומתפרש על פני כ-1,800 מ"ר. עוד נמסר כי במסעדה יפעל השף שחף שבתאי ואת המתחם יתכנן ויעצב מעצב העל ג'ורג'יו ארמני. 

מדעי הדשא: עידן עופר משיק אקדמיה בבאר-שבע

את ההפוגה במשחקי המונדיאל, ניצל אתמול (א') עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל, לביקור בבאר-שבע. שם, הושקה אתמול "האקדמיה לכדורגל", בנוכחות עופר, שחיבר בין הפועל באר-שבע לאתלטיקו מדריד הספרדית שהוא מבעליה.

עוד הגיעו לאירוע ההשקה: מיגל אנחל גיל, גם הוא מבעלי אתלטיקו מדריד וכמובן אלונה ברקת, נשיאת ובעלי הפועל באר-שבע. ברקת קיבלה במקום חולצה של אתלטיקו הנושאת את שמה. בהמשך, צפוי עופר להשקיע במועדון כ-10 מיליון שקל.
לדברי עופר, הקמת האקדמיה היא שדרוג לכדורגל הישראלי. הוא הזכיר כי שחקני אתלטיקו מפוזרים בנבחרות במונדיאל והשיא היה כששחקני אתלטיקו נפגשו על המגרש - גריזמן, כוכב נבחרת צרפת, התמודד מול גודין וחימנז כוכבי אורוגוואי, ובסופו של דבר ניצח גריזמן את שניהם. 
נזכיר כי בשבוע שעבר נודע כי עופר, מבעלי החברה לישראל, הוסיף ל-32% בהם הוא מחזיק באתלטיקו מדריד גם 51% בקבוצת פמליקאו הפורטוגלית, הנמצאת בליגה השנייה בפורטוגל, כאשר המטרה ברכישה זו היא השבחת שחקנים. האם בעוד 4 שנים נראה את בוגרי האקדמיה במונדיאל? ימים יגידו.

עוד כתבות

משתמשי סלולר / צילום: Shutterstock

החברות הסלולריות יקבלו דחייה בתשלום אגרות התדרים

הדחייה בתשלום היא לסוף הרבעון השני, ונועדה להקל במעט על המצוקה התזרימית של החברות בעקבות משבר הקורונה

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

יותר מרבע מהמדינה מובטלים: מעל מיליון דורשי עבודה בישראל

עד השעה 17.00 נוספו היום 3,538 דורשי עבודה חדשים ●מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,053,538 בני אדם

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט לנתניהו: תוקף כל תקנות החירום עלול להתערער, החלף אותן בחקיקה

מנדלבליט מוסיף כי "הימנעות הממשלה מאישור הצעות החוק המונחות על שולחנה והבאתן לכנסת, עלולה להיות בעלת תוצאות קשות להתמודדות של הממשלה עם נגיף הקורונה"

יפעת שאשא–ביטון / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי שבוטלו, כנסי מידע לזוכי מחיר למשתכן מתחדשים - באינטרנט

במשרד השיכון הודיעו שבשלב זה יחודשו כנסי המידע, כשבעתיד נבדקת האפשרות לבצע הליך של בחירת הדירות, גם כן באמצעים מקוונים

מטוס ישראייר / צילום: יחצ

הסכם בין הנהלת ישראייר לטייסים: ישארו לעבוד ויקצצו 50% משכרם לחודשיים

כדי לאפשר לחברה להמשיך לפעול ולמנוע פיטורי טייסים, השכר של 60 טייסים יקוצץ באפריל ובמאי ● הקיצוץ יתבצע על כל מרכיבי השכר, אך ההפרשות הסוציאליות יהיו מהסכום המלא

כוחות ההצלה הקזחיים מפנים את הריסות המטוס / צילום: ועדת החירום של משרד הפנים בקזחסטן

סיכום תאונות התעופה ב-2019: ירידה במספר התאונות ביחס ל-2018, אולם עם 240 קורבנות

שנת 2019 הסתיימה עם 53 תאונות אוויריות - 8 מתוכן הוגדרו כתאונות קטלניות שגבו את חייהם של 240 בני אדם, רובם נהרגו ב-3 תאונות

אייל אלחיאני, מייסד טריא. / צילום: איל יצהר, גלובס

ההלוואה שהסתבכה: לאן נעלמו 25 מיליון שקל שהלוותה טריא לחברה שקרסה?

חברת ההשקעות החברתיות העניקה הלוואה לקבוצת דלהום, שנכנסה לחדלות פירעון בחודש שעבר עם חובות המוערכים בכ–137 מיליון שקל לשורת גופים פיננסיים • אלא שההלוואה הגיעה לבעל השליטה בדלהום, ולא ברור שהיא אכן שימשה למטרה שלשמה ניתנה

עו”ד אלון בכר / צילום: איל יצהר, גלובס

בא לחזק: עו"ד אלון בכר, לשעבר ראש רשות התאגידים, מצטרף למיתר

וגם: דניאל בירנבאום, יו"ר סודהסטרים, תורם 200 אלף שקל לקרן חירום לסיוע לנפגעי משבר הקורונה, וגם חברת התרופות טבע תגדיל את תקציב התרומות שלה ותתרום כ-2 מיליון שקל

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

החסכונות נגמרו: הסיבה שהכלכלה לעולם לא תתקן את עצמה

כלכלן אחד טען כי מיתונים הם תוצר שדות מגנטיים על השמש, ואחר הסביר כי מיתון משתולל מפני שאנחנו חוסכים יותר מדי ● אך ישנה סיבה מדוע העולם גולש למיתון, והיא שונה מכל מה שחשבו בכלכלה הקלאסית ● האזינו

שוטר במעבר הגבול הסגור בין דנמרק לגרמניה / צילום: Ritzau Scanpix, רויטרס

אחרי שהצליחו לשטח את העקומה, דנמרק ואוסטריה יוצאות לקרב על חזרה לשגרה

בחלק ממדינות אירופה כבר מתחילים לדבר על הדרך לצאת מהמשבר ובאוסטריה ובדנמרק אפילו קבעו תאריך - 14 באפריל ● בדנמרק מדברים על "חזרה איטית" לשגרה מהשבוע הבא ● נראה כי המדינות שהצליחו "לשטח את העקומה" כבר עומדות בפני לחץ עסקי וציבורי לפתוח מחדש את המשק

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות של 5% לאחר הורדת הריבית

מדד ת"א 35 זינק ב-4.88%%,  מדד ת"א 90 קפץ ב-5.5% ומדד הבנקים עלה ב-2.2% ● לפי הערכה מעודכנת של חטיבת המחקר של בנק ישראל, המשק רשם צמיחה שלילית של 5% ברבעון הראשון

כמו לכל דבר, גם לעבודה מהבית יתרונות וחסרונות / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: קשה לסרב למעסיק, אבל לעובדים אסור לקחת חלק בהונאה

מעסיקים שהוציאו עובדים לחל"ת בזמן משבר הקורונה, ובכל זאת דורשים מהם להמשיך לעבוד - הם עבריינים ● לעובדים יש עילת תביעה נגד המעסיק

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת אמסלם הורה להחזיר את ניידות המספרים לפעולה מלאה

לאחר שנשקלה האפשרות להמשיך בהגבלות על הפעילות השיווקית בתחום הניידות, ולאחר שהתברר בשיחות עם החברות כי הניידות נמצאת תחת שליטה, ואין סכנה לרציפות התפקודית עקב כך – הוחלט על חזרה מלאה של ניידות המספרים לפעילות

אנשי הצוות הרפואי במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים בפדלונה, ברצלונה, מנסים להציל חולי קורונה במצב קשה / צילום: Anna Surinyach, Associated Press

מהראשונות בעולם: ישראל תבצע ניסוי קליני בתרופה יפנית נגד קורונה

התרופה אביגן נבחנת לטיפול במחלת הקורונה בשלביה הראשונים וכעת נבדק האם ביכולתה לקצר את משך המחלה ולמנוע הידרדרות למצבים קשים ● הניסוי, שיתבצע ב-80 חולים בבתי החולים הדסה ואיכילוב, צפוי להתחיל בשבועות הקרובים

צפייה בטלוויזיה / צילום: Shutterstock

ויאקום מממשת האופציה ורוכשת שליטה בקבוצת ענני תקשורת

כבר בשנת 2016 סוכם כי לחברה הבינלאומית ניתנת אופציה לרכישה עתידית של השליטה ● מייסד ענני תקשורת ויושב הראש של החברה יישאר בחברה בתפקיד יועץ מיוחד וישמש כשותף ומנהל בקרן הון סיכון חדשה

מאבטח בסניף בנק לאומי. בבנקים מסבירים כי הם ממשיכים לעבוד ויש להם הוצאות / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בנק ישראל טען שהבנקים לא מעלים ריביות, ואז הגענו לאותיות הקטנות

ראשי הבנקים הגדולים נפגשו עם שר האוצר, מנכ"ל משרד והחשב הכללי, בצל התקפות על הקושי של עסקים קטנים ובינוניים לקבל אשראי, דווקא כשהם זקוקים לפתרון תזרימי מיידי

שטרות ישראלים / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה צפוי להיות השווי של מיליון שקל בעוד 10 שנים ב-3 ניירות שונים?

האם השווקים הפיננסיים בישראל יצאו משיווי משקל? ● מה כדאי לרכוש כיום לטווח ארוך: אג"ח ממשלת ישראל, אג"ח בנקאיות או מניות בנקאיות? מה תעשה השקעה בת מיליון שקל בעוד 10 שנים?

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

עקב משבר הקורונה: בנק ישראל הוריד את גובה הריבית במשק ל-0.1%

בבנק המרכזי צופים כעת צמיחה שלילית של כ-5% בשנת 2020 ● מצפים כי תחילת ההתאוששות ברבעון השלישי תביא לצמיחה של כ-9% ב-2021 ● הבנק יפעיל תוכנית להגדלת היצע האשראי לעסקים קטנים וזעירים וירחיב את תוכנית הריפו כך שתכלול גם אג"ח תאגידיות כבטוחה

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל מוכרת חטיבה שמעסיקה בישראל 200-300 עובדים

החטיבה, שמתעסקת בשבבים למוצרים ביתיים, נמכרת תמורת 150 מיליון דולר ● לרוכשת מקסליניאר היה מרכז פיתוח בישראל אך החברה פיטרה את כל העובדים, מלבד עובדים בודדים

בוריס ג'ונסון במסיבת העיתונאים / צילום: אדי מוהאלנד, AP

בריטניה: ראש הממשלה בוריס ג'ונסון הועבר לטיפול נמרץ

מספרי מקרי הקורונה המאומתים מסביב לעולם עומד על 1,312,494 בני אדם, והנגיף גבה את חייהם של 72,636 אנשים ● בצד החיובי - 275,068 בני אדם כבר החלימו