גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"ל טבע ישראל לשעבר מקים חברת קנאביס במימון המונים

וגם: סייפ-טי מפחיתה את מחיר המימוש של האופציות ● כנס ארצי ראשון לארגון קפיטליזם קשוב ישראל ● בעל השליטה באיסתא משקיע עם בנו כחצי מיליון שקל ברכישת מניות ● ועידן עופר משיק אקדמיה בבאר-שבע

איריס בינקוביץ' ורון מירון / צילום: פרטי
איריס בינקוביץ' ורון מירון / צילום: פרטי

מחיר המניה ירד וסייפ-טי מבקשת להפחית את מחיר המימוש של האופציות

זמן קצר לאחר שחברת אבטחת המידע סייפ-טי גרופ   הודיעה על הגשת תשקיף לגיוס הון בנאסד"ק, זימנה סייפ-טי אסיפת בעלי מניות ומבקשת לתגמל את בכירי החברה.

האסיפה תיערך ב-12 באוגוסט במשרדי החברה בהרצליה, ובעלי המניות יתבקשו לאשר הקצאת מענקים ליו"ר, מייסד החברה אמיר מיזהר, ולמנכ"ל, שחר דניאל. בנוסף מבקשים בסייפ-טי להפחית את מחיר המימוש של אופציות שהוענקו בעבר לבכירים בחברה. מדובר באופציות שהוענקו ב-2017-2016 למנכ"ל דניאל ולדירקטור יובל אילוז. דניאל קיבל כ-232 אלף אופציות במחירי מימוש של כ-4.9 שקל וכ-6.4 שקל, ואילוז קיבל כ-28 אלף אופציות במחיר מימוש של כ-4.9 שקל.

כעת מבקשת החברה להפחית את מחיר המימוש ל-4.5 שקל - הפחתה של 29%-8% במחיר המימוש. עדיין, מחיר המימוש החדש (אם אכן יאושר) רחוק מאוד ממחיר המניה בבורסה: אתמול (א'), אחרי זינוק של 26.4% במניה בעקבות דיווח על גידול בהיקף ההזמנות, מניית סייפ-טי ננעלה במחיר של 1.94 שקל. הנימוק להפחתה הוא "לעדכן את מחירי המימוש למחירים שיהוו תמריץ ראוי וירתמו את העובדים להצלחת החברה".

המענקים שמבקשת החברה לאשר הם מענק של כ-46 אלף שקל לדניאל ושל כ-63 אלף שקל למיזהר, "בגין מאמץ מיוחד ותרומתם לגיוסי הון מוצלחים שביצעה החברה, לקידום עסקיה ופיתוח מוצריה".

סייפ-טי נסחרת בבורסה בת"א ומעבר לדלפק בארה"ב לפי שווי של 55 מיליון שקל, אחרי ירידה של 39% במחיר המניה מתחילת 2018.

מחפשים ערך מוסף

בשבוע שעבר ערך ארגון קפיטליזם קשוב ישראל כנס ארצי ראשון, תחת הכותרת "ייעוד בעסקים - הסיבה לשמה העסק קיים מעבר להשאת רווח". אל הבורסה לניירות ערך בתל-אביב הגיעו המוזמנים, כדי לשמוע ולהשמיע דעות בנוגע לערך מוסף מסוג שונה.

בנג'י זינגר מנכ"ל wework ישראל, הזכיר כי: "50% משוק העבודה הוא דור ה-Y. זה כוח הקנייה הגדול בעולם שלא יקנה מחברות שהוא לא מאמין בערכים שלהן". עוד הוא הכריז כי "האתגר שלנו כרגע הוא לפתוח משרדים במזרח ירושלים; אני משקיע שליש מהזמן שלי לחשוב מה לעשות בתחום החינוך", הוא אמר. יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל סיכם ואמר כי: "הסיכוי של חברה ללא ייעוד רב ממדי לשרוד משבר הוא אפסי".

עוד אירחו והתארחו: ד"ר יעל אלמוג-זכאי, יו"רית קפיטליזם קשוב ישראל; צבי סטפק, ממייסדי הארגון, יו"ר מיטב דש ויו"ר איגוד החברות הציבוריות; אלונה בר און יו"ר "גלובס" שציינה כי "לתקשורת יש תפקיד חשוב בשיח בנושא ייעוד בעסקים"; איציק צאיג, מנכ"ל אסם הפורש; רויטל ביתן, מנהלת אחריות תאגידית באינטל ישראל; צורי דבוש, יו"ר קליל; יואל חשין, מייסד 2BGruop; אימי עירון שותפה-מייסדת ומנכ"לית סלונה; רועי יצחקי, מייסד ומנכ"ל יקב טוליפ שקיבל במקום תעודת הוקרה מיידי צאיג, על פועלו לשילובם של עובדים בעלי צרכים מיוחדים ביקב.

אחישי גל, בעל השליטה באיסתא, משקיע עם בנו כחצי מיליון שקל ברכישת מניות 

אחישי גל, בעל השליטה בחברת התיירות איסתא  והמנכ"ל שלה, שעלה לכותרות בימים האחרונים בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו בגין פרשת קרטל משלחות הנוער לפולין, מנצל את הביצועים החלשים של מניית החברה בשנה האחרונה להגדיל את החזקותיו, ומשקיע יחד עם בנו, נבו גל, כחצי מיליון שקל ברכישתן.

במסגרת הרכישות, שנעשו בעסקאות בבורסה, השקיע אחישי גל כ-400 אלף שקל, ובנו השקיע כ-100 אלף שקל נוספים, כשמרבית העסקאות נעשו בטווח מחיר של כ-66-64 שקלים למניה - דומה לערכה הנוכחי שעמד הבוקר (ב') על כ-64 שקלים ומשקף לאיסתא שווי נוכחי של כ-850 מיליון שקל.

העסקאות שביצעה משפחת גל בימים האחרונים נעשו אחרי שבשנה האחרונה נשחק מחיר המניה בכ-25%, ומתחילת השנה שומרת על יציבות.

למרות זאת, בפרספקטיבה נרחבת יותר מניית החברה מציגה ביצועים נאים, עם קפיצה של כ-80% בערכה בשלוש השנים האחרונות ותוך חמש שנים זינקה בכ-270%.

בסיכום הרבעון הראשון של השנה הכנסותיה של איסתא עלו ב-2% ל-87 מיליון שקל והרווח הנקי שלה עמד על קצת יותר מ-2 מיליון שקל - קפיצה של יותר מ-40% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

כאמור, בשבוע שעבר נודע כי בין הנאשמים בפרשה המכונה "קרטל המשלחות לפולין", נמנה גם אחישי גל. עלות העסקת גל, בתפקידו כמנכ"ל איסתא, עמדה ב-2017 על 3.2 מיליון שקל, ובנו נבו, שהחל לעבוד באיסתא בשנה שעברה כסמנכ"ל פיתוח עסקי, הסתפק בכ-440 אלף שקל.

מנכ"ל טבע ישראל לשעבר מקים חברת קנאביס במימון המונים 

רון מירון, לשעבר מנכ"ל טבע ישראל, הודיע על הקמת חברת קנאביס חדשה לה יגייס כסף באמצעות מימון המונים. שם החברה אינוקאן פארמה, והיא מתכננת לבצע גיוס המונים דרך פלטפורמת פיפלביז.

הגיוס יבוצע דרך המסלול החדש שהגדירה רשות ניירות ערך, שבה פלטפורמת מימון המונים משמשת כ"רכז הצעה" של השקעת המונים בחברה ציבורית. הציבור יכול להשקיע כך בחברות סטארט-אפ, מסכום של 1,000 שקל ומעלה, וכך מניות החברה למעשה מוחזקות בידי הציבור, למרות שהחברה לא הונפקה בבורסה. גישה זו שונה מפלטפורמות מימון המונים קלאסיות, שבהן הציבור למעשה רוכש זכויות מקדימות במוצר שמתכננת החברה לשווק, אולם לא בחברה עצמה. את פלטפורמת גיוס ההמונים מוביל אור בנון, מנכ"ל פיפלביז.

מירון משמש בשנים האחרונות בתפקידים שונים בחברות ביומד. בין היתר הוא מכהן כיו"ר חברת אייסקיור הבורסאית, דירקטור בחברת ביו-לייט וגם יו"ר חברת וייז פארמה. את החברה מנהלת איריס בינקוביץ', כימאית שעבדה בעבר בחברות קמדיס ופאואר מאט.

אינוקאן מפתחת תרופות למחלות עור המשלבות בין תרופות קלאסיות לבין חומרים המופקים מצמח הקנביס. המטרה היא להעביר את המוצרים המוגמרים רגולציה כתרופה, אולם דרך מסלול מקוצר המיועד למוצרים דרמטולוגיים (לעור) ללא מרשם. באחרונה התכנסה הנהלת אינוקן במשרדי פיפלביז שם השיקו את המיזם ואת הקמפיין, בנוכחות בינקוביץ' ומירון יו"ר אינוקן ומנכ"ל טבע לשעבר, במשרדי פיפלביז.

האחים חג'ג' חתמו על שותפות עם חיים הורביץ וזוגתו נעמי פיטקרקססרי

בשבוע שעבר הגיעו אנשי העסקים חיים הורביץ וזוגתו נעמי פיטקרקססרי, אל משרדי קבוצת חג'ג' בתל-אביב. הסיבה: הרמת כוסית לכבוד השותפות - הקמת מסעדה אסייתית בטרקלין מגדלי הארבעה  שבשליטת קבוצת חג'ג', אותה תנהל קבוצת ניטן תאי שבבעלות בני הזוג. ההשקעה במיזם מוערכת בכ-25 מיליון שקל.

המסעדה תוקם בקומה ה-14, המחברת בין שני מגדלי הפרויקט ויוצרת שטח רציף, ממנו נשקף נוף לעיר. שטח זה כולל גם אולם כנסים וחדרי ישיבות, והוא ומתפרש על פני כ-1,800 מ"ר. עוד נמסר כי במסעדה יפעל השף שחף שבתאי ואת המתחם יתכנן ויעצב מעצב העל ג'ורג'יו ארמני. 

מדעי הדשא: עידן עופר משיק אקדמיה בבאר-שבע

את ההפוגה במשחקי המונדיאל, ניצל אתמול (א') עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל, לביקור בבאר-שבע. שם, הושקה אתמול "האקדמיה לכדורגל", בנוכחות עופר, שחיבר בין הפועל באר-שבע לאתלטיקו מדריד הספרדית שהוא מבעליה.

עוד הגיעו לאירוע ההשקה: מיגל אנחל גיל, גם הוא מבעלי אתלטיקו מדריד וכמובן אלונה ברקת, נשיאת ובעלי הפועל באר-שבע. ברקת קיבלה במקום חולצה של אתלטיקו הנושאת את שמה. בהמשך, צפוי עופר להשקיע במועדון כ-10 מיליון שקל.
לדברי עופר, הקמת האקדמיה היא שדרוג לכדורגל הישראלי. הוא הזכיר כי שחקני אתלטיקו מפוזרים בנבחרות במונדיאל והשיא היה כששחקני אתלטיקו נפגשו על המגרש - גריזמן, כוכב נבחרת צרפת, התמודד מול גודין וחימנז כוכבי אורוגוואי, ובסופו של דבר ניצח גריזמן את שניהם. 
נזכיר כי בשבוע שעבר נודע כי עופר, מבעלי החברה לישראל, הוסיף ל-32% בהם הוא מחזיק באתלטיקו מדריד גם 51% בקבוצת פמליקאו הפורטוגלית, הנמצאת בליגה השנייה בפורטוגל, כאשר המטרה ברכישה זו היא השבחת שחקנים. האם בעוד 4 שנים נראה את בוגרי האקדמיה במונדיאל? ימים יגידו.

עוד כתבות

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

"בחיים יש נסיכים ואחרים שצריכים לעבוד יותר קשה"

כשמנכ"ל שופרסל איציק אברכהן מונה לתפקיד, רבים הרימו גבה: "אמרו עליי, מי אתה שבאת ממגדל העמק ומהלוגיסטיקה וקיבלת את שופרסל הגדולה?" ● מאז הוא הצליח להפוך את החברה מרשת מסורתית למובילת שוק דיגיטלית וחדשנית ● מתוך הפודקאסט "חצי שעה של השראה" עם ערן גפן

ארמין לאשט שנבחר לראש להנהגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית. מאחוריו בזום מופיעים הנציגים שהצביעו לו / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

סוף עידן מרקל: מפלגת השלטון עשתה בחירה נועזת כשבחרה בנציג הכי פחות פופולרי להנהיג אותה

001 נציגים בכירים של המפלגה הנוצרית־דמוקרטית שמרקל הנהיגה במשך כשני עשורים, הצביעו בסוף השבוע זהות המנהיג הבא של המפלגה - ארמין לאשט (59), בנו של כורה שנחשב ידידותי למהגרים ● סוף עידן מרקל התחיל בניצחון ל"מרקליזם"

לוח שערי חליפין של ביטקוין  / צילום: צילום: רויטרס - Dado Ruvic

להשקיע או לא להשקיע? כל היתרונות והחסרונות של הביטקוין

בשנה האחרונה הכפיל המטבע הדיגיטלי את ערכו פי חמש האם זו השקעה נבונה?

דונלד טראמפ / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

החסימה שהטילו טוויטר ופייסבוק על טראמפ וחשבונות אחרים נושאת פירות

על פי מחקר שפורסם בוושינגטון פוסט, כמות המידע השגוי ברשת בנוגע לתוצאות הבחירות בארה"ב ירדה ב-73% מאז חסימת טראמפ ב־8 בינואר

חנויות סגורות בעקבות הסגר / צילום: כדיה לוי, גלובס

המחירים של הסגר השלישי: כ-130 אלף דורשי עבודה חדשים

129,747 דורשי עבודה חדשים נרשמו בשירות התעסוקה מאז תחילת הסגר ● עובדי ענף ההוראה, החינוך וההדרכה מהווים את הקבוצה העיקרית בקרב המובטלים

מיכל ברוורמן–בלומנשטיק / צילום: איל יצהר

"מנכ"ל מיקרוסופט הציע לי רילוקיישן וסירבתי"

מיכל ברוורמן-בלומנשטיק, מנכ"לית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, על העבודה בחברה ועל אתגרי הקורונה ● "מנכ"ל מיקרוסופט הציע לי רילוקיישן וסירבתי. האקו-סיסטם בארץ משרת אותנו טוב יותר"

ג'רי שנירר / צילום: יח"צ

אינטר גייסה 15 מיליון שקל מהפניקס ומקרן אלפא

בתגובה להודעה עולה היום מניית החברה ב-8.4% למחיר של 10 שקלים ומשלימה זינוק של 152% בשלושה חודשים

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מנצלת את הצרות של טבע: מה עומדת מאחורי ההשקעות החדשות של קרן פימי

קרוב למיליארד שקל השקיעה הקרן שמוביל ישי דוידי בחברות הפועלות בתחום הרפואי, ובחלקן היא כבר רואה השבחה נאה ● בקרן לא מחפשים השקעה על בסיס ניתוח של התעשייה כולה, אלא בודקים באופן פרטני חברות שאותן ניתן להשביח

שימוש באפליקציית ביט / צילום: אתר בנק הפועלים, יח"צ

בקצב הביט: למה אפליקציית התשלומים הפופולרית צריכה להטריד אתכם?

אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים הפכה למעצמה בתחום התשלומים ● האם השינוי הזה צריך להטריד אותנו, ואיך זה קשור לריכוזיות? ● האזינו

ביג פאשן דנילוף טבריה. בניגוד למגמה בקניונים / צילום: יח"צ

ירידה של 1.1% בתוצר: פגיעת הקורונה בכלכלה הישראלית ברבעון השלישי הייתה מהנמוכות במדינות המפותחות

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020 התכווצה הפעילות הכלכלית במשק ב-2.9% לעומת התקופה המקבילה בשנת 2019 ● העובדה שהפגיעה בכלכלה הישראלית נמוכה יחסית מוסברת בעיקר בעוצמה שהפגין היצוא הישראלי במהלך המשבר

לירן אבישר בן חורין / צילום: רפי קוץ

משרד התקשורת פועל להנגיש מידע רחב לציבור על שירותי התקשורת

המשרד פונה היום למפעילים ודורש מהם לפרט על תשתיות התקשורת שברשותם ועל דפוסי השימוש של הלקוחות

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

עד השבעת ביידן: פייסבוק אוסרת פרסום לרובים, אפודים וציוד מגן בארה"ב

זאת על רקע החשש של ה-FBI מפני מהומות או אפילו פעולות טרור-מבית לקראת השבעתו של ג'ו ביידן לנשיא

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בירידות: פורסייט זינקה ב-36%, טבע עלתה ב-6.5%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של כ-0.3% ומדד ת"א 90 ננעל בירידה של 0.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכמיליארד שקל ● עליות בולטות במניות נקסט ג'ן, מדיוי, וויטסמוק, בלייד ריינג'ר, ג'נסל ומיט-טק

מפלגת הרשימה המשותפת לאחר ביקורה בבית הנשיא / צילום: הרשימה המשותפת

רע"מ וחד"ש פרסמו את מועמדיהן לכנסת: עודה ועבאס נשארו בראש

מועצת חד"ש אישרה את סדר הרשימה כשבראש איימן עודה היו"ר, ואחריו עאידה תומא סלימאן, עופר כסיף יוסף ג'ברין וג'אבר עסאקלה ● גם ועידת רע"ם של הרשימה המשותפת אישרה את אותה הרשימה לכנסת ● בל"ד ותע"ל אמורות לבחור השבוע את נציגיהן

מטוס סאן דור / צילום: דני שדה

משנה מדיניות: חברת התעופה סאן דור תפסיק לטוס בשבת

סאן דור היא חברת-בת של אל על, ובשונה מהחברה-האם, שלא טסה באופן רשמי בשבתות ובחגים, סאן דור ביצעה טיסות צ'רטר בימי שבת ● כעת סיטונאי הנסיעות שביקשו להזמין את מטוסי סאן דור להרכבת חבילות נופש המשלבות טיסות הממריאות בימי שבת, נתקלו בשינוי המדיניות שכבר נכנסה לתוקף

רכישת דירה / צילום: Shutterstock, Shutterstock

הקשר בין אי אמון במערכת הפוליטית לעלייה ברכישת דירות

לאחר ההלם הראשוני, הקורונה דווקא הביאה לרתיחה בשוק הדיור ● לאחר שנתיים של שיתוק פוליטי, הזוגות הצעירים לא רואים אופק בתחום הדיור ולא הורידו את מספר הדירות שהם רוכשים ● המשקיעים חזרו אל השוק בעקבות הורדת מס הרכישה בסוף יולי

רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אושרה תביעה ייצוגית נגד בזק בינלאומי ו-012 סמייל על הטעיית צרכנים

ביהמ"ש דחה הבקשה נגד סלקום לאחר שקבע כי לא קמה עילת תביעה נגדה ● התביעה אושרה בשל הבטחות למהירות גלישה שהנתבעות לא יכלו לספק

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

במה יתרכז ביידן בעשרת הימים הראשונים: קורונה, כלכלה, אקלים ובמתח הגזעי

הממשל החדש שואף להפוך כמה מהמדיניות של טראמפ בסדרה של פעולות של הזרוע המבצעת

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

עצרה ב-2013 וחוזרת ב-2021: אל על תפעיל זמנית טיסות בקו נתב"ג-רמון

אל על אינה מפרטת את תדירות הטיסות, את מחירן ואת מועד התחלת הקו, למעט הצהרה כי "בתום הסגר הנוכחי ופתיחה מחודשת של האיים הירוקים, החברה תפעיל באופן זמני, בכפוף לקבלת האישורים הרלוונטיים, טיסות פנים-ארציות לאילת"

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

עמוס לוזון בהיי: מנפיק, ממזג, רוכש וכבר שווה יותר מ-300 מיליון שקל "על הנייר"

על רקע זינוק של 300% במניה בשנה האחרונה, השלימה קבוצת הבנייה והתשתיות של לוזון גיוס הון ממוסדיים, ושוקלת הצעת רכש למניות החברה הבת רונסון בפולין ● החברה שרכש לוזון מגזית גלוב בכ-10 מיליון שקל בלבד כבר שווה כמעט 400 מיליון שקל