גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחאת הלהט"בים: 80 אלף איש הפגינו למען שוויון בכיכר רבין

רבבות הפגינו היום בכל רחבי הארץ במחאה שהגיעה לשיאה בעצרת המונית בכיכר רבין בתל אביב ● יו"ר אגודת הלהט"ב חן אריאלי: "יחד אנחנו כוח - כוח ציבורי, כוח קהילתי, כוח אלקטורלי. הילדים שלנו, הילדים של כולנו, יגדלו בישראל אחרת - וזה מתחיל היום!"

הפגנת הלהט"בים בכיכר רבין / צילום: גיא יחיאלי
הפגנת הלהט"בים בכיכר רבין / צילום: גיא יחיאלי

אירועי מחאת הפונדקאות נערכו היום (א') ברחבי הארץ והגיעו לשיאם בעצרת מחאה בכיכר רבין בתל אביב, באירוע בו נכחו לפי המשטרה כ-80 אלף מפגינים.

חן אריאלי, יו"ר אגודת הלהט"ב נשאה דברים: "אדוני ראש הממשלה, פנית אלי מוקדם יותר הערב דרך התקשורת. אני אענה לך יחד עם הקהל כאן בכיכר. עכשיו תורנו להגיד לך אדוני ראש הממשלה, לא! לא לאמירות סרק, לא לפגישות יחצניות ריקות מתוכן, אנחנו דורשות מעשים! בחקיקה, בתקציבים, במדיניות".

עוד הוסיפה היו"ר "הערב - אנחנו עושות פה - היסטוריה. הקהילה שלנו, מורכבת ממגזרים שונים, מדעות שונות, ממגדרים שונים. הקהילה הזו הצליחה השבוע לאחד ולגבש את כל מי שמאס בשיח של שנאה ואלימות. המאבק הזה הוא לא רק להט"בי. הערב הזה, אנחנו עומדות כאן - הומואים, לסביות, ביסקסואליות, טרנס, קווירים, סטרייטים וסטרייטיות. אנחנו עומדות כאן, יחד עם ציבור ענק, שתומך, שמאמין, שרוצה לחיות פה, בהבנה שכולנו שווים".

אריאלי סיכמה: "יחד אנחנו כוח. כוח ציבורי. כוח קהילתי. כוח אלקטורלי. הילדים שלנו, הילדים של כולנו, יגדלו בישראל אחרת - וזה מתחיל היום!".

הפגנת השוויון בכיכר רבין / צילום: מיכאל לכיש

אחת ממשתתפות המחאה, ליעוז, אישה טראנסית, נשאה דברים על הבמה בכיכר רבין: "אני עומדת היום מולכם ואומרת לכם, אני ליעוז ואני אישה טראנסית ואני לא מפחדת יותר.אני וכל האחיות שלי אומרות לכם כאן היום תפסיקו לשלול את הזכויות שלנו. מגיע לנו להתפרנס בכבוד, די לאלימות כלפינו, מגיע לנו ללכת בביטחון ברחוב גם לא בתל-אביב, מגיע לנו שוויון הזדמנויות בכל אספקט בחיים."

השרה לשעבר, יעל דיין, הגיעה להפגנה ונאמה במפתיע: "אני בוודאי מהמבוגרים בכל קנל האלפים - 80 בעוד מספר חודשים. רוב שנות חיי הייתי בין פורצי הדרך ומקדמי הזכויות שלכם והיום באתי לבקש מכם לא להיות אגואיסטים. היום, מוצאי תשעה באב, חורבן הבית ואני פה כדי לנסות למנוע את חורבן הבית השלישי. כאן בכיכר הזאת, הבית השלישי שהממשלה רוצה להרוס הוא זכויות אדם, קידמה, מערכת החינוך, בתי המשפט, הלאום של מגילת העצמאות ולא חוק הלאום. הבית השלישי זה חופש הביטוי ולא סתימת פיות, חופש מכפייה דתית ולא הדתה. הבית השלישי הוא גם של המיעוטים, מבקשי מקלט וגל משפחות של הומואים ולסביות. לא ניתן להרוס בתשעה באב את הבית השלישי שאנחנו אוהבים, והוא של כולם. הפעם זה לא יום של אבל אלא פתח לניצחון שלנו".

עוד משתתפת בעצרת בכיכר הזמרת ריטה, שאמרה לפני הופעתה: "בתור אחת שרוב חיי שרה מכוונת מטרה לחבר ולקרב מטריד אותי שלאחרונה יש חוקים שמפלים בין אנשים שיוצרים חוסר שוויון וגזענות, שבמקום לחבר את העם שלנו, מפלג את העם שלנו. שום שאיפה פוליטית של אף אחד, ולא משנה מאיזה כיוון, יגרום לנו להיות אחד נגד השני".

המפגינים בעצרת השוויון / צילום: איל יצהר

מוקדם יותר הערב התקיימה בתל אביב גם צעדת מחאה נגד אלימות כלפי טראנסיות וטראנסים, שיצאה משכונת פלורנטין והתכנסה באזור התחנה המרכזית הישנה. כאלף אנשים צעדו במחאה בתגובה לנסיון רצח של צעירה טראנסית בשכונה בשבוע שעבר, בקריאות התולות את האשמה ואת האחריות בממשלה, בעירייה ובמשטרה. מפגינים רבים הגיעו בהסעות מאורגנות מירושלים ובאר שבע. 

ההפגנה בפלורנטין / צילום: אור סיגולי

מאיה, הצעירה שנדקרה בשבוע שעבר, נשאה דברים בעצרת בדרום תל אביב: "אני אחרי כמה ניתוחים ועברתי הנשמה והרדמה והכל ביחד. אני ממש גאה בכם אנשים. לעמוד על הרגליים! לא לתת להם! לא לוותר. אנחנו אנשים, אנחנו לא חיות ואנחנו צריכים זכויות שוות. אני עברתי חוויה מאוד קשה אז אני פונה לכולן ואומרת אני עברתי משהו מאוד קשה שקשה לתאר אותו. הייתי מונשמת ומורדמת לפני כמעט שבוע והצילו אותי בדקה האחרונה. אנחנו קהילה גאה כי אנחנו גאים בעצמנו, לא מתחבאים מאחורי ארונות. אנחנו איך שאנחנו, מרימים בכל. לא לוותר. תודה על כל התמיכה".

מאיה, צעירה שנדקרה בפלורנטין בשבוע שעבר / צילום: אמיר מאירי

הפגנות נערכו היום בכל רחבי הארץ, כולל אבן יהודה, כוכב יאיר-צור יגאל, כפר-סבא, עפולה, פרדס-חנה-כרכור, באר-שבע, כרמיאל, קריית שמונה, רעננה, מודיעין וחיפה.

המחאה בקריית שמונה / צילום: מור צור

בצעדת המחאה בבאר שבע אף דווח על אירוע דריסה, אך מבירור ותחקור ראשוני מסתמן כי אין מדובר בניסיון דריסה מכוון כלל אלא באירוע תנועתי לכל דבר ועניין. כמו כן, תלונה על כך הוגשה לאחר שניידת משטרה הגיעה אל מקום המחאה לבירור המקרה. יחד עם המתלונן עוכב גם הנהג החשוד שחזר למקום והשניים נחקרו במשטרה.

בשעות אחר הצהריים, ראש עיריית ראשון לציון דב צור החליט כאקט של תמיכה להניף על בניין העירייה שלט תמיכה בקהילה, עם היוודע הדבר ליו"ר ש"ס בעיר אריה כהן הוא שיגר מכתב התראה ליועצת המשפטית של העירייה, כי במידה והדגל יונף על בניין העירייה הוא יעתור לבית המשפט לחייב את העירייה להסירו. מראש העיר צור נמסר: "אני מתנגד לאפליה מכל סוג ומכל מין ולא משנה מה הרקע. לדעתי ולפי מיטב תפיסתי החוקתית זוהי גם רוח החוק ורוח מגילת העצמאות. הקהילה הלהטבי"ת היא קהילה ככל הקהילות בראשון לציון. היא זכאית למענה ציבורי, לתמיכה ולסיוע כמו כל קהילה אחרת. לא צריך החלטת מועצה לשם אימוץ מגילת העצמאות. חברותיי ואני מחזקים את ידי הקהילה ואת ידי כל מי מהחברה הישראלית שרוצה באימוץ מלא של רוח האבות המייסדים של המדינה, כפי שבאה לידי ביטוי במגילת העצמאות".

גם בעוטף עזה תמכו במחאה הכלל ארצית, זאת על אף אילו אלו טענות של הראפר "הצל" כי המחאה לא רלוונטית לתושבי העוטף. תושבי ניר עם אף יצאו לשער הישוב עם שלטי תמיכה במחאה.

הזדהות בניר עם / צילום: באדיבות תושבי הקיבוץ

נזכיר כי אירועי מחאת הפונדקאות נפתחו הבוקר בסדרת הפגנות ופעולות מחאה ברחבי הארץ. כ-300 מפגינים בירושלים חסמו את דרך עזה, הכביש הראשי מול מעון ראש הממשלה, ובמקביל בתל-אביב, אלפי אנשים צעדו על נתיבי איילון מצומת עזריאלי לכיוון לה גווארדיה.  מארגני המחאה מסרו כי הם בהלם מעוצמת ההיענות. במחאה בכיכר פריז בירושלים נעצרו 3 מפגינים שהפרו את הסדר ונלקחו לחקירה. 

מפגינים בנתיבי איילון / צילום: אבשלום ששוני

מחאת הפונדקאות בתל אביב \ צילום: אבשלום ששוני

מחאה הלהט"בים בתל אביב / צילום: אבשלום ששוני

במאהל המחאה שהוקם בשדרות רוטשילד בתל אביב פנו פעילי המחאה לנציגים של מפלגות (מרצ, יש עתיד) שניסו להקים דוכנים וביקשו לפרקם. הפעילים הבהירו כי לא מדובר במחאה פוליטית, וכי הם לא יהיו "צעצוע של אף מפלגה".

מפגינים מחוץ לבית ראש הממשלה בירושלים / צילום: עמירם ברקת

מחאת הפונדקאות/ צילום :עמירם ברקת

המחאה בצפת / צילום: קיבוץ ברעם

מחאת הפונדקאות בכפר סבא / צילום: יעל שורר

מחאת הפונדקאות / צילום:רעות נגר קרגיט

מחאת הלהט"בים / עדי ניב יגודה

מחאת הפונדקאות/ צילום :אבירם בלומנקרנץ

מפגינים במחאת הפונדקאות על נתיבי איילון

עוד כתבות

שי באב"ד / צילום: איל יצהר

"סגרתי לאנשים את העסק ביום אחד": מנכ"ל האוצר מסכם קדנציה סוערת בראיון מפויס

שי באב"ד, מנכ"ל האוצר היוצא, מודה בראיון פרידה שהסיוע שהמגזר העסקי נזקק לו בשל הקורונה לא הגיע בזמן, ומסכם קדנציה של עשייה ופעילות ענפה לצד עימותים ומאבקים, בטון מפויס ומפתיע ● "הלב שלי נמצא במגזר הציבורי, אשמח להיות מנכ"ל משרד הביטחון"

טים דרייפר / צילום: STEPHEN LAM, רויטרס

המיליארדר טים דרייפר יחלק ביטקוין בשווי יותר ממיליון דולר

בניסיון למשוך משתתפים לכנס הבלוקצ'יין שתערוך באוקטובר בלוס אנג'לס, מציעה קרן ההון סיכון של דרייפר מתנת ביטקוין בשווי 100 דולר לכל לקוח חדש בבורסת הקריפטו של eToro בארה"ב, שישקיע לפחות 50 דולר ברכישת מטבעות דיגיטליים

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

השיטה הגרמנית להשתקמות מהקורונה: לשפוך כסף ומהר

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות

שדה התעופה האנדה בטוקיו  / צילום: שאטרסטוק

כבר לא תהיה "גדולה ביפן": אלו קווים אל על מתכננת לבטל?

הקו לטוקיו שאמור היה להיות הראשון שמחבר ישירות בין שתי ישראל ויפן לא ייפתח בינתיים ● קווים נוספים שאל על מבטלת הם הקו לוונציה שסגור להזמנות עד לספטמבר והקו לסופיה שההזמנות אליו סגורות עד לחודש דצמבר ● הקו לסן פרנסיסקו סגור להזמנות עד לחודש מרץ 2021

זוג סיני מצטלם לתמונות חתונה בפארק העולמי בבייג'ינג / צילום: Ng Han Guan, Associated Press

גירושין בהקפאה: כך מתמודדים בסין עם משברי הזוגיות פוסט קורונה

לפי התקנה החדשה של הקונגרס הלאומי העממי בסין, שתיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2021, יישלחו זוגות הנרשמים לגירושים לתקופת צינון כדי לאפשר להם לשקול מחדש את הבקשה ולהתחרט

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

שוב התפוצץ המו"מ בין הנהלת אל על לנציגי הטייסים

נציגי הטייסים טוענים שהפיצוץ במו"מ הגיע על רקע הסירוב של בעלי החברה להזרים הון לחברה לפי דרישות האוצר ● עוד נטען לאי נכונותם של בעלי החברה, משפחת בורוביץ המחזיקה בחברת כנפיים, לדון עם הטייסים על התמורה להשקעה הנדרשת מהם, כלומר מתווה של אופציות או חלוקה של רווחים עתידית

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בבורסה בתל אביב: ת"א 90 הוסיף 0.6%

לייבפרסון איבדה 4.4%, אודיוקודס צנחה בכ-5.1% לאחר גל עליות מתמשך ● אלשטיין מציע הסדר חוב למחזיקי האג"ח של אי.די.בי ● גילת פרסמה דוחות חלשים לרבעון הראשון ● מבנה זינקה בכ-8%, מליסרון בכ-6%

תמונות מהתערוכה / צילום: הדרן יזמות

עוד קורבן לקורונה: ואן גוך נמצא בבידוד במרינה בהרצליה

וגם: עיריית תל אביב-יפו הודיעה על השלמת הנגשת החופים המוכרזים בעיר ● השיחה

 

IPO / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ה-IPO הטכנולוגית הגדולה ב-2020: זום אינפו נסקה ב-60% בנאסד"ק

חברת המודיעין העסקי זום אינפו שהוקמה על ידי היזם הישראלי יהונתן שטרן צלחה הערב הנפקה ראשונית בנאסד"ק לפי שווי חברה של יותר מ-8 מיליארד דולר

סוחרים בוול סטריט / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; מדד נאסד"ק נשק לשיא

המדדים דאו ג'ונס, ו-S&P 500 קפצו ב-3.15% ובכ-2.6%, בהתאמה ● כ-2.5 מיליון אמריקאים חזרו לשוק העבודה בחודש מאי ● ראלי בענף התעופה: מניית אמריקן איירלינס זינקה בכ-7% בואינג הוביל את העליות בדאו ג'ונס עם תוספת של 10% ● מחיר הנפט מתקרב ל-40 דולר ● הזהב יורד בכ-2.3%

פגישת האוצר ואל על אמש / צילום: חו"ל מהודר

שר האוצר ישראל כ"ץ במסר לבכירי משרדו: זרזו את ההליך מול אל על וסכמו את ההלוואה מולם

כדי לקבל את הסיוע המיוחל אל על תהיה חייבת להציג הסכם קיבוצי עם עובדיה, שיעבוד מניות, סגירת קווים חדשים ומכירת מטוסים ● אמש, שעות ספורות אחרי שהסתיימה הרמת הכוסית לפרידה ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, התכנסו נציגי האוצר ואל על בכדי לנסות ולמצוא את המתווה שייתן אור ירוק להלוואה

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

ביהמ"ש: הבנק אינו צריך להתערב כאשר משקיע פועל באובססיביות

המחוזי קבע כי התמכרות לביצוע עסקאות באופן אובססיבי בחדר העסקאות של הבנק אינה מעידה על אי-כשירות נפשית של המשקיע, וכי הבנק אינו צריך להודיע על כך לבני משפחתו

איור: חן ליבמן

עולם בהפרעה: ה"אסים" של המנהיגות העסקית החדשה

תשכחו ממה שהכרתם לפני הקורונה ● העולם הארגוני החדש ייראה אחרת לגמרי, והעשייה הניהולית תושפע בהתאם ● חשוב שתשחקו נכון עם הקלפים שבידיכם

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר החוזרים למעגל העבודה השבוע – פי עשרה ממספר היוצאים

ב-24 השעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 12,451 דיווחים על חזרה לעבודה ● במקביל, נרשמו 1,263 דורשי עבודה חדשים

שרית פירון / צילום: איל יצהר

עם אקזיטים של למעלה מ-4 מיליארד דולר, שרית פירון מחפשת לקחת את הסיכון הבא

הילדות במשפחה דלת אמצעים, ההתגלגלות המקרית לתחום הטכנולוגי, והאקזיט המרשים בסטארט־אפ דאטורמה ● שרית פירון, מנשות ההייטק הבולטות בישראל, עומדת בראש קרן ההשקעות Team8 Capital שהושקה השבוע, ומשוכנעת ש"חברות עם טכנולוגיה אמיתית" יוכלו לצלוח גם את משבר הקורונה

איקאה בצומת אשתאול / צילום: שלומי יוסף, גלובס

צו סגירה זמני לכשליש ממתחם איקאה באשתאול

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל חלקית את בקשת המדינה שלא להפעיל כ-8,000 מ"ר ממתחם איקאה החדש באשתאול ● מדובר בחלק התפעולי, ולא בשטחי החנות עצמה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות: הנאסד"ק איבד 0.7%, אמריקן איירלינס המריאה בכ-40%

אמריקן איירליינס דיווחה על עלייה של 71% בכמות הנוסעים היומית במאי לעומת אפריל ● מספר דורשי העבודה בארה"ב בשבוע החולף עלה מעבר לצפי ● פייסבוק תחל לסמן מידע מגופים ממשלתיים ברשת, בעיקר של סוכנויות ירידות מרוסיה וסין ● חשד להלבנת כספים בקזינו בסינגפור של לאס ווגאס סאנדס בבעלות שלדון אדלסון

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

לאחר שנקבעה פגישה עם האוצר, ועד רש"ת הפסיק את השבתת נתב"ג

ועד העובדים מחה על כך שאין מתווה לתוכנית חזרה ואין אופק לפתיחת השמיים ● הפגישה עם שרי התחבורה והאוצר צפויה להתקיים ביום שני

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

גל העזיבות בעדיקה: גם סמנכ"ל הכספים יסיים את תפקידו בחברה

סמנכ"ל הכספים של קמעונאית האופנה, ישי שמע, יסיים את תפקידו "בהסכמת הצדדים", כך עולה מדיווח שמסרה החברה לבורסה ● שמע שימש כסמנכ"ל הכספים של עדיקה מאז אוקטובר 2017, והוא צפוי לסיים את כהונתו בתחילת באוגוסט

איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית / צילום: צילום מסך מפייסבוק

הלכה לעולמה איירין טריפלט – האדם האחרון שקיבל פנסיה ממלחמת האזרחים האמריקאית

אביה של איירין, מוס טריפלט, נלחם במלחמה בין השנים 1862 ל-1865 ● כבת נכה של ותיק מלחמה, זכתה טריפלט לפנסיה בגובה 73.13 דולר בחודש מהממשל האמריקאי