גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ככה יוצרים מחאה: מאחורי הקלעים של מחאת הלהט"בים

היסודות לשביתת הלהט"בים, שהגיעה לשיאה היום ברחבי הארץ, ניטעו לפני כמעט שנה ● משרדי פרסום הוכנסו לסוד העניין, יועצי תקשורת ועיתונאים פעלו להפעיל לחץ על חברות במשק, "לעתים גם איימו" ● בדרך עמדו בעיות פנימיות - תתי-ארגונים של הקהילה שלא מדברים בשפה אחת ומורכבים מאג'נדות שונות

מחאת הלהט"בים / עדי ניב יגודה
מחאת הלהט"בים / עדי ניב יגודה

למי שלא עוקב אחרי מאבק הקהילה הלהט"בית - נראה כאילו בבת-אחת התפרצה כמעט משום מקום מחאה עוצמתית. מחאה שהוצתה עם חוק הפונדקאות ששבר את גב הגמל. אבל היסודות לשביתה שמתרחשת היום (א') הונחו לפני חודשים רבים.

הרעיון לקיים יום שביתה הועלה אחרי אירועי קיץ 2017, שהוציאו לרחובות 15 אלף איש מהקהילה הגאה כמחאה נגד נייר העמדה שהציג משרד הפנים לבית המשפט, לפיו משפחות חד-מיניות הן חריגות ולכן לא יוכלו לשמש כמשפחות מאמצות. "אנחנו מדברים על השביתה הזאת כבר כמה חודשים", אומרת ל"גלובס" חן אריאלי, יו"ר איגוד הלהט"ב. "נערכנו לקיץ של מחאה, כי היה ברור לנו שכל מה שהובטח לנו בקיץ הקודם לא קרה. נערכנו לקיץ שבו יש לנו שני בג"צים, וסוגיית הפונדקאות נכנסה כמעט באופן בלתי מתוכנן".

הרעיון החל מתגלגל במפגשים של חברי האגודה עם משרד הפרסום באומן-בר-ריבנאי, שמלווה אותם בחודשים האחרונים. בבאומן הציעו שכל אנשי הקהילה יצאו לשביתה שתהיה מבוססת על ימי חופש שייקחו. בארגונים פחות אהבו את רעיון יום המחלה. "אנחנו לא חולים. אנחנו יוצאים לרחובות בריאים וזועמים", אומרת אריאלי.

אנשי האיגוד התייעצו עם ארגונים בקהילה וגם עם גורמים בתקשורת. "כולם אמרו לנו זה לא יעבוד, והייתה סקפטיות גדולה לגבי שביתה. הבנו שהשטח מוכן, ויצאנו נגד כל העצות שקיבלנו מארגונים שעוסקים בזכויות עובדים ואחרים שמבינים. הקשבנו לקול פנימי, שהבין שזה המומנטום, ושצריך לתפוס את זה בשתי ידיים".

הטיימינג לשביתה לא היה ברור. לפני פחות משבועיים כשברקע ההצבעה על חוק הפונדקאות והבג"ץ שצפוי להתקיים מחר, התקשרו חברי האגודה למספר חברות היי-טק כדי לבחון אם יילכו איתם במקרה של שביתה. התגובות לא היו נלהבות. רק ביום רביעי, כשהתברר כי ראש הממשלה הפיל את הצעת תיקון החוק, נשלפה תוכנית המגרה, והארגונים הודיעו מיד על שביתה ביום ראשון. הכעס נתן דחיפה אחרונה, ולצד הפעילות המאורגנת קמו התארגנויות ספונטניות של חברי קהילה.

אחת החשובות בהן הייתה קבוצת וואטסאפ שהקימו מור שובבו, בעלי חברת יחסי הציבור ג'ינג'ר, שמשמש גם כיחצ"ן של חודש הגאווה בתל-אביב; עידו רוזנבליט, פרסומאי ופעיל חברתי; עופר נוימן, הדובר של סתיו שפיר; והפרסומאי אלון מיכאלי מוליאן. הקבוצה כללה 80 אנשים משפיעים בתחומי התקשורת, הפרסום ההיי-טק הקולינריה, עיתונאים, יועצים - רובם חברי הקהילה שהחליטו לרתום כמה שיותר חברות במשק.

"כשהבנתי שנתניהו הפיל את החוק, רעדתי מכעס והבנתי שאני הולך להילחם על החיים שלי", מספר שובבו. "בכל בית בישראל יש מישהו מהקהילה הגאה ובכל חברה עסקית. כאיש תקשורת הומו החלטתי שאני הולך לעשות שינוי במה שאני יכול. רצינו לקבל הצהרה מכל החברות לא רק על זה שהם לא מורידים כסף למי שייעדר מהעבודה, אלא שהם יוצאים בהצהרה פומבית שהם תומכים בקהילה הגאה. עידו, פלנר ממקאן, דפק לעמית משיח (מנכ"ל מקאן) בדלת באמצע ישיבת הנהלה ואמר 'תצא בהצהרה'. משיח יצא בהצהרה, והוא ואנשי ההנהלה שלו הקימו חמ"ל ופנו בעצמם ללקוחות אחד אחד וביקשו שיצטרפו. אחריהם הצטרפו עוד משרדי פרסום. רוב החברות הסכימו.

"על מי שלא הסכים, הפעלנו לחץ מאסיבי באמצעות האנשים בקבוצה. התקשרנו למנכ"לים, לסמנ"כלים, לדוברים. אמרנו להם 'נדאג לעדכן בתקשורת שאתם לא איתנו'. היה מספר מצומצם של חברות שהיה צריך להילחם מולם בצורה הזאת. רוב החברות יישרו קו. מרגע שזה התחיל להתגלגל כדבר נכון - נולד מומנטום. חברות התחילו להתקשר אלינו וביקשו 'תכניסו אותנו לרשימה'. כשההסתדרות יצאה עם מכתב התמיכה, הבנתי שנפל דבר. הייתי עם דמעות בעיניים".

הלהט"בים ויתרו על החזות הנחמדה. "לפעמים הם ממש איימו", אומר שלא לייחוס אחד מהמעורבים. "גם עיתונאים התקשרו לאיים. והמנהלים חושבים, 'מה אני צריך להיות קורבן של אמבוש תקשורתי?'". 

כשהתברר כי חברי האגודה צריכים כסף כדי להקים במה ראויה, גויסו 60 אלף שקל בתוך חצי שעה. כשנוכחו שחברה כמו אל-על, שלא מעט מחבריה נמנים עם חברי הקהילה, לא ממהרת לנקוט עמדה רשמית - עלו מולם בפוסטים, נכנסו לקבוצת הדיילים. עד שהקבוצה נעתרה. במקביל חברי קבוצה בעלי מהלכים בתקשורת גייסו מדיה - זמן אוויר, באנרים, שילוט.

לאחד קהילה שמורכבת מתתי-קהילות

גם אם המחאה נראית כלפי חוץ אחידה, היא מורכבת מגופים רבים בעלי אג'נדות שונות, דבר שגרר כיפופי ידיים ומחלוקות. קהילת הלהט"בים מורכבת מתתי-קהילות. מי שמכיר אותם מקרוב, מספר שזה קצת כמו לנהל גן ילדים: לכל אחד יש את האג'נדה שלו, עם לא מעט משחקי כבוד, חילוקי דעות אידאולוגיות.

שנים רבות תתי-הקהילות היו מסוכסכים. גם הפעם יש נושאים בהם הארגונים מחזיקים בדעות שונות: הפונדקאות, למשל, לא נתפס כחוק ראוי בקרב חלק מהלסביות שרואות בו חוק העושה שימוש לרעה בגוף האישה. "אין עוררין שזה נושא ששנוי במחלוקת", אומרת היו"ר חן אריאלי, "אבל מה שמונח לפתחנו זה לא הסוגיה המוסרית סביב פונדקאות אלא שאלת השוויון. יש בישראל פונדקאות משנות ה-90, וכל עוד היא מתרחשת, היא צריכה להיות שווה גם לזוגות חד-מיניים. הקולות השונים הם סגמנטים בתוך המאבק. המחאה היא על שוויון זכויות ובתוכו זכויות הטראנסיות, הפונדקאות, רישום ההורות, מאבק בטיפולי המרה - אנחנו קהילה מגוונת עם מגוון של זהויות, אבל המטרה הגדולה היא שוויון".

היא מדגישה כי המאבק הוא לא פוליטי במובן של מפלגות: "זאת נקיטת עמדה וניסיון לשנות את המציאות. פוליטיקה זה יחסי כוח, ואנחנו מראים שהכוח מתחלק אחרת. שיש לנו כוח בידיים שצריך למנף לטובת המטרה שלנו. זאת פעם ראשונה שאנחנו מקבלים הוכחה גורפת לעובדה שאנחנו כוח כלכלי. וזה משהו שהיו לנו הערכות לגביו - זה שמשרד התיירות לפני 3 שנים הוציא 11 מיליון שקל על קמפיין תיירות גאה שנועד להביא תיירים גאים לתל-אביב, כבר אז הבנו. יש בעולם דיבור על הכוח של הכלכלה הוורודה. אבל פה אנחנו מדברים על כוח אזרחי ככוח כלכלי שיש לו יכולת לאמירה, גם מבלי להיות מאורגן כארגון עובדים. הפן הכלכלי הוא עוד ביטוי לנוכחות שלנו במרחב שאי-אפשר להתעלם ממנה. וזאת גם האמירה של השביתה".

"זה רחוק מפוליטיקה", אומר שובבו, "יש בקבוצה הזאת אנשים ימניים שמצביעים לנתניהו. אנחנו מייצרים מהפכה אמיתית של שוויון חברתי, כי היום זה אנחנו, ומחר זה האתיופים או הצרפתים והנשים. המאבק הוא מאבק כלל-אזרחי. כמו המאבק לזכויות של שחורים בארה"ב שהוא מאבק בגזענות".

אוהד חזקיהו, מנכ"ל איגוד הלהט"ב, מודע לאפשרות שהמאבק ייתפס כמאבק של גברים שבעים, אבל מדגיש: "הפונדקאות זה הגפרור שהצית את המאבק, אבל ברור לכולנו שאנשים לא יוצאים לרחובות רק בגלל זה. הם יוצאים בגלל בעיות אקוטיות ואפליה פושעת בכל רצף החיים שלהם. ב-2018 אנשים נזרקים מהבתים שלהם בתל-אביב על זה שהם הציבו שלט גאווה על החלון. טראנסיות חוות התעללות פיזית יומיומית. לכן מבחינתנו ככל שיש יותר דגלי גאווה בתקשורת וברחובות, כשאנשים מדברים על הסוגיה של הקהילה הגאה - מבחינתנו זה מקדם אותנו. אם ביום שני יש בג"ץ של שתי לסביות על רישום הבת שלהן, זה יוצר לחץ כללי.

"לא נעשה חיים קלים - לא לנבחרי הציבור ולא לחברה הישראלית. אין מטרה אחת. לא נסתפק בלסמן וי על חוק אחד. הציבור הלהט"בי הרים את הראש. הציבור הלהט"בי מפסיק להיות ציבור שמבקש והופך להיות ציבור שדורש. נמשיך להיכנס לעמדות מפתח. בבחירות המוניציפליות יש לנו 20 מועמדים ומועמדות שרצים למועצות מקומיות. יש כאלה שירוצו לבחירות לכנסת, כדי שנשב במעגלי ההחלטות, כמו שאנחנו יושבים בתוך העסקים במשק הישראלי ומשפיעים משם".

"להראות בתקשורת גברים שעשו צבא"

ביומיים האחרונים מנסים הארגון למען זכויות הלהט"ב להסיט את המיקוד התקשורתי מהדיון בחוק בפונדקאות לדיון בזכויות הקהילה הגאה כולה. בהצלחה חלקית מאוד - לתקשורת, כמו לחברות המסחריות ולחלק לא מבוטל מהציבור, יותר קל לחבק את הגברים שרוצים משפחה.

שלומי לאופר, יועץ התקשורת של אגודת זכויות הלהט"ב, מכיר היטב מקרוב את המורכבות של הניסיון להרחיב את המסר. "בחרנו טיימינג, מתוך ידיעה מה זה טיימינג תקשורתי, ולכן המחאה נתפסת בעיני הרוב בתור תשובה להצבעה. ברור שהמאבק על השיח יהיה יותר קשה, ומצד שני הרווחנו את הרעש. הסיפור של חוק הפונדקאות קיבל יותר סיקור מחוק הלאום. אנחנו היינו הסיפו,ר וזה מדהים, כי כאזרחים חוק הלאום הרבה יותר משמעותי. עכשיו אנחנו נלחמים במה שיצר לנו את המומנטום.

"ידענו שנשתמש בפונדקאות כטריגר, אך משם ואילך נספר סיפור יותר רחב. עדיין בחלק גדול מהתקשורת נותנים עדיפות לסיפורם של גברים להט"בים שעברו או רוצים לעבור הליך פונדקאות. בין היתר כי הנושאים האחרים יותר קשים לסיקור. לסקר את האלימות כלפי הקהילה הטראנסית יותר קשה, רגיש, מורכב פחות נגיש. יש משהו בתמונה של גבר וגבר ששניהם היו בצבא ומשלמים מסים, שזה פניה לכל המשפחה. להנגיש את זה במהדורה של ערוץ 2, עם עומר ויואב הנחמדים והאינטליגנטים - זה קל יותר מלדבר על טראנסית שעובדת בזנות ונדקרה".

לפי לאופר, "מחר יתכנסו ארגוני הקהילה לסכם מסמך של דרישות ותנאים, ומה אנחנו רוצים. האם להפיק לקחים מהמחאה החברתית של 2011 - הסכנה הראשונה היא ערבוב מסרים שלא יתכנסו לכדי מסר מובהק".

יוסי לובטון, מנכ"ל משרד הפרסום באומן-בר-ריבנאי שמלווה את הארגון בחצי השנה האחרונה, אומר כי כל הקריאייטיב של המשרד עבד על זה יום שלם. חשבנו שיום אחד שכולם לא יגיעו לעבודה יעביר את המסר בצורה הטובה ביותר. חיכינו לטיימינג הנכון, וחוק הפונדקאות היה כזה. ממחר יצא לדרך מהלך דיגיטלי גדול שיעלה בהמשך השבוע בשיתוף דורון מדלי ואמנים רבים".

עוד כתבות

בני גנץ באירוע הבחירות הראשון שלו / צילום: שלומי יוסף

בני גנץ מחמם מנועים: מציע ליו"ר ההסתדרות ניסנקורן תפקיד שר והקים צוות "100 ימים"

יו"ר ההסתדרות החליט להמר על סוס יותר בטוח מכחלון - ונמצא במגעים עם חוסן לישראל • המדיניות של שר האוצר לחכות לכתב אישום סופי, משותפת לראשי סיעות הימין והדתיים • כך יוצא שההודעה הקרובה של היועמ"ש מנדלבליט לא באמת תשנה לפוליטיקה של הרכבת הממשלה

קורין גדעון וארז טל מנחי התכנית 2025/צילום: טל גבעוני

שבוע ראשון לריאליטי השאפתני: "מוקדם להספיד את 2025"

קשת השיקה השבוע את הריאליטי "2025" ומביאה איתה בשורה חדשה לזמן הפרסום בטלוויזיה המסחרית שלאחר המפץ הגדול ● כתבת המדיה של "גלובס", ענת ביין-ליבוביץ', מסבירה בגלובסטוק בהנחיית ליאת רון כי למרות הביקורות על הפרק הפתיחה, מוקדם מדי להספיד את קשת ● האזינו

נשים מפגינות בעד משרות ציבוריות, ניו יורק, 1933 / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מהניו דיל של רוזוולט לארה"ב של טראמפ: הדיון בתוכניות להבטחת עבודה חוזר

חוסר הנחת מימין ומשמאל מהשיטה הכלכלית הקיימת מצית בארה"ב דיונים סוערים ברעיונות חדשים-ישנים לשוק עבודה הוגן ● אחת התוכניות שנמצאות כעת בקדמת הבמה היא הבטחת עבודה לכל דורש, בעלות ממשלתית של מאות מיליארדי דולרים ● האם הממשלה תוכל למצוא משרות למיליוני עובדים ועד כמה הצליחו תוכניות דומות במקומות אחרים בעולם ● הרעיונות שמשנים את שוק העבודה

קוקטייל A passionate affair / צילום: אפיק גבאי

וולנטיינ'ס דיי הוא תירוץ טוב לנסות כמה קוקטיילים על בסיס וודקה איכותית

איכשהו, הפכו הקוקטיילים למשקה של יום האהבה, כמו ששבועות הפך לחג היין הלבן ● ואם כבר קוקטיילים, אז אין משקה מתאים יותר מוודקה

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ: אובמה קיבל פרס נובל לשלום, אני לעולם לא אקבלו

טראמפ: "ראש ממשלת יפן, שינזו אבה ננתן לי עותק יפהפה של מכתב שהוא שלח לוועדת פרס נובל . נאמר שם שיפן מינתה אותי לקבל את פרס נובל. לשלום. אמרתי לו, 'תודה רבה, גם אנשים רבים אחרים סבורים שאני צריך לקבל את הפרס הזה'"

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / רויטרס

האיש העשיר בעולם הפך לפילנתרופ הגדול בארה"ב ב-2018

אחרי שמעולם לא הפיעו ברשימת 50 התורמים הגדולים בארה"ב, מייסד אמזון ג'ף בזוס התברג ישר במקום הראשון ● בזוס ואישתו מקנזי הודיעו כי יתרמו 2 מיליארד דולר לעזרה לחסרי בית ושיפור החינוך לגיל הרך ● ומי עוד נכנס לעשירייה הפותחת?

שר האוצר האירי פסקל דונוהו / צילום: Clodagh Kilcoyne, רויטרס

בית החולים החדש לילדים באירלנד הפך בטעות ליקר בעולם

עם עלויות בנייה מוערכות של 1.93 מיליארד דולר - כמעט פי 3 מהערכות המקוריות - בית החולים לילדים סנט ג'יימס בדבלין, נמצא במרכז מחלוקת פוליטית שהולכת וגדלה

חפירות בעיר דוד שמנוהלות על ידי אלע"ד/  /צילום: רויטרס Ammar Awad

קפקא בירושלים: מה קורה כשבקשה לחשיפת מידע נתקלת בבקשה לדיון חסוי

הנה תסבוכת קשה להתרה - התנועה לחופש המידע ביקשה לברר על קרקעות עמותת אלע"ד, שמצידה ביקשה דיון סגור ● אף אחד לא טרח ליידע את התנועה לחופש המידע בעניין או לתת לה את מספר התיק ● מקרי או יד מכוונת? ● וגם - עד מתי נתניהו יוכל לכהן כראש ממשלה

אחמד טיבי / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

תעל בחרה ‏את חמשת המקומות הראשונים ברשימה לכנסת

ראשון נבחר חבר הכנסת אחמד טיבי מנהיג תעל, שהיה המועמד היחידי למקום זה ● אחריו נבחר חבר הכנסת לשעבר אוסאמה סעדי מערבה, במקום השלישי עורכת הדין סונדוס סאלח מהכפר משהד

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס מודיע על הקדמת הבחירות / צילום: Juan Medina, רויטרס

ראש ממשלת ספרד הכריז על בחירות בזק במדינה

זאת לאחר שלא הצליח להעביר את תקציב המדינה ל-2019 ● הבחירות צפויות להתקיים ב-28 באפריל

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה מעורבת בוול סטריט: נאסד"ק עלה כ-0.09% דאו ו-S&P 500 ירדו

המכירות הקמעונאיות לחודש דצמבר רשמו את הירידה החדה ביותר מאז ספטמבר 2009 ● מדד המחירים ליצרן בינואר בארה"ב ירד 0.1% - בניגוד לתחזיות ● אחרי הדוחות: סיסקו עלתה 2%, סייברארק הישראלית זינקה 20%

בני גנץ הרמטכל לשעבר / צילום: אביב חופי

התקדמות במגעים לאיחוד בין בני גנץ ועדינה בר-שלום

חוסן לישראל ואחי ישראלי כבר הסכימו בפגישות קודמות על עקרונות החבירה בסוגיות חברתיות וכן בענייני דת ומדינה ● לפי הסיכומים עד כה לבר-שלום הובטח מקום בעשירייה הראשונה ● במקביל, בר-שלום מנהלת מו"מ גם עם יאיר לפיד

פרופ' זאב רוטשטיין / צילום: אוריה תדמור

שביתת הרופאים בהדסה הגיעה לסיומה

השביתה פרצה בתחילת השבוע, אחרי שהדסה נסוגה מסיכומים מול קבוצה של כעשרה מתמחים, להחל בעבודתם בבית החולים

מארק צוקרברג, גרסת 2019 / צילום: Shutterstock

לכלכתם על פייסבוק? נכנסתם ל"רשימה שחורה" של משתמשים בעייתיים

האבטחה של הרשת החברתית כוללת גם מעקב אחרי מיקום "המסומנים" ●

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנק שלא מאמין בביטקוין מפתיע: ג'יי.פי מורגן ינפיק מטבע דיגיטלי

ענק הבנקאות האמריקאי, שהמנכ"ל שלו, ג'יימי דיימון, הוא אחד המבקרים החריפים של הביטקוין, נערך לקראת הנפקת מטבע דיגיטלי שייקרא JPM Coin, על פי דיווח ברשת CNBC ● המטבע יהיה צמוד למדד הדולר אינדקס (DXY) ויוכל לשמש אמצעי להעברת תשלומים בינלאומיים

הנהלת NSO ומייסדיה / צילום: בני סהר

מכרו בזול וקנו ביוקר: המהלכים הפיננסיים של מייסדי NSO בדרך לעסקה

השליטה בחברת NSO עוברת ידיים – מקרן פרנסיסקו פרטנרס לקרן נובלפינה האירופית ומייסדי החברה שלו חוליו ועמרי לביא ● שני המייסדים מגדילים את חלקם בחברה בשווי שמוערך בפי חמישה מזה שבו מכרו חלק ממניותיהם ב-2014 ● המכירה בזול, הדילול והדיווידנד - כל מה שקרה בחברה בחמש השנים האחרונות

V15/  /צילום: V15

לאן נעלמה התנועה שגרמה לנתניהו להאמין "ששלטון הימין בסכנה" בבחירות 2015?

הפעם כבר לא תראו ברחובות את תנועת V15, שניסתה להוביל מהפך בבחירות הקודמות, בגלל חוק חדש שאוסר על פעילותה ● איתמר ויצמן, מייסד התנועה שהיה אז בן 22 בלבד, מסתכל לאחור ומסביר מדוע המטרה לא הושגה: "היום הייתי מנסה לשכנע מצביעים במרכז–ימין להצביע לאופוזיציה"

נשיא ארגנטינה, מאוריסיו מאקרי / צילום: רויטרס, Andres Stapff

ארגנטינה בלוז: הסיפור העצוב של מעמד הביניים הארגנטינאי

משפחות נורמטיביות שנערכות לשנת לילה ברחוב, בני מעמד הביניים שאוספים את הלחם שלא נמכר מהמאפיות ואפילו רעב "כמו באפריקה" • שלומית לן חזרה מביקור בארגנטינה וניסתה להבין מדוע היא ושכנותיה נידונו לסבול לנצח משלטון הפכפך ומכלכלות לא מתפקדות

עמק מוצא/ צילום: יותם יעקובסון

לא חבל על היופי הזה? פריחתם של עצי השקד בעמק מוצא נמצאת בשיאה

בימים אלה, פריחתם של עצי השקד בעמק מוצא נמצאת בשיאה ● האם גם בשנה הבאה יישמר המרחב הקסום הזה?

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

יקבל פיצוי? רכב התנגש במטוס ונתניהו יחכה לטיסה חילופית

במהלך גרירה לאחור של מטוס אל על, שמטיס את נתניהו בחזרה לישראל מפולין, הגורר התנגש במטוס ● לא נגרם שום נזק לנוסעים, אך המטוס קורקע וכעת מחכים להגעתו של מטוס חלופי