גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ברן תהנדס את אפריקה: תבצע פרויקטים בהיקף כ-350 מ' דולר

חברת ההנדסה והפרויקטים תבצע פרויקטים בתחומי תשתיות מים וחקלאות באחת ממדינות היבשת ● המניה החבוטה הגיבה בעליות של עד כ-13%

מאיר דור / צילום: עינת לברון
מאיר דור / צילום: עינת לברון

חברת ההנדסה והפרויקטים ברן  עדכנה היום כי חתמה על שלושה מזכרי הבנות לביצוע פרויקטים באפריקה, בטווח הכנסות כולל של כ-355-430 מיליון דולר.

מדובר, לפי ברן, בהסכמים שנחתמו מול רשות ממשלתית לביצוע פרויקטים של תשתיות "בתחומי המים והפיתוח החקלאי הכוללים בין היתר, הכנת תוכנית אב לפיתוח חקלאי במדינה, וביצוע פרויקטים חקלאים בהיקף העולה על 500 אלף דונם".

מזכרי ההבנות כוללים פרויקט אחד מרכזי בתחום התשתיות והחקלאות, בהיקף מוערך של כ-300-350 מיליון דולר לתקופה של חמש-שש שנים, פרויקט נוסף בתחום דומה בסך של 50-70 מיליון דולר לתקופה של שנתיים-שלוש, ופרויקט שלישי מצומצם יותר בתחום הייעוץ וההנדסה, בסכום של 5-8 מיליון דולר לתקופה של שנה.

מניית ברן החבוטה הגיבה לעדכון בעליות חדות, שעמדו בשעות הצהריים על כ-13% ומחקו את עיקר הירידה שהיא הציגה בשנה האחרונה, כשלאחר העליות שווי החברה הנוכחי עומד על פחות מ-80 מיליון שקל.

בברן ציינו כי הפרויקטים הם עצמאיים "ולא קיימת תלות ביניהם", וכי ביצועם "כפוף לחתימת הסכמים מפורטים" וכן לסגירת חבילות מימון.

עוד ציינו בברן, שחתמה על מזכרי ההבנות באמצעות החברה הבת ברן אינטרנשיונל, כי סוכם על שיתוף פעולה על בסיס בלעדיות למשך חצי שנה, וכי "ניתן להאריך תוקף כל אחת מההתקשרויות פעם אחת".

ברן

הביטולים שמתאגרים את ברן

אפריקה היא אחד ממוקדי הפעילות המרכזיים של ברן, שרק בחודש יוני עדכנה על זכייה בחוזה גדול בפרויקט לאספקת מי שתייה בחוף השנהב, בהיקף מוערך של כ-40-60 מיליון אירו.

ברן עברה בשנים האחרונות תקופה מאתגרת, תחילה בהשפעת פרויקטים בישראל שנעצרו או בוטלו, והסבו לה נזקים, ובהמשך בהשפעת ביטול פרויקט מרכזי שלה ברוסיה, שבוטל.

על רקע רצף האירועים שעברה, מניית החברה צללה ב-50% בשלוש השנים האחרונות והתרחקה יותר מ-90% מרמת השיא אליה הגיעה בשנת 2007. עם העליות היומית, התרחקה מניית ברן ב-16% מרמת השפל אליה הגיעה במהלך 2016.

על רקע התקופה הלא פשוטה שאיתה התמודדה, בתחילת השנה שעברה דיווחה ברן על אפשרות להכנסת משקיע לחברה, אולם עד כה כל עסקה לא יצאה לפועל, וברן גם לא עדכנה בנושא בדוחותיה.

ברן, שבשליטת היו"ר מאיר דור ואלכסנדר נסיס, עוסקת במגוון פעילויות הקשורות למתן שירותים ופתרונות הנדסיים וניהוליים בפרויקטים בתחומי תשתית, בנייה ותעשייה, אנרגיה, חקלאות ומים, בארץ ובחו"ל. בסוף 2017 העסיקה החברה כ-820 עובדים.

בסיכום הרבעון הראשון של השנה צללו הכנסותיה של ברן ב-40% ל-97 מיליון שקל, ושחיקה ניכרת נרשמה גם בשורות הגולמית והתפעולית שלה. בשורה התחתונה, הרווח הנקי הרבעוני שלה צלל ביותר מ-80%, ועמד על 1 מיליון שקל בלבד.

מפילוח הכנסותיה של ברן, המחולקות לישראל ולחו"ל, עולה כי בסיכום רבעוני הצטמצמה הפעילות בחו"ל ב-45%, וההכנסות ממנה הסתכמו ב-51 מיליון שקל, ואילו הרווח התפעולי ממנה צנח ב-85%, ועמד על פחות מ-2 מיליון שקל.

יציאה ממדינות לא רווחיות

בברן מייחסים את הצמצום בהכנסות בעיקר לפעילות החברה ברוסיה, וכן לפרויקט הולכת מים באפריקה, ועוד ציינו בנושא, כי החברה המשיכה לטפל בסיום פרויקטים הפסדיים הנמשכים מהעבר, "כמו גם סגירת מדינות לא רווחיות או חזרה בהן לפסי רווחיות".

לפי החברה, סוגיה זו ממשיכה להיות אחת המרכזיות "ממשימות החברה מאז אמצע 2015".

לפי ברן, סיום פעילות ויציאה ממדינות פעילות שאינן רווחיות, "מושכים ומשפרים את אחוז הרווח הגולמי הכולל, גם במגזר אינטרנשיונל וגם במגזר ברן ישראל".

ההכנסות הרבעוניות של ברן בישראל הצטמצמו ב-34% ל-45 מיליון שקל, אולם החברה הצליחה להגדיל את הרווח התפעולי מהן, שהתקרב ל-4 מיליון שקל, כמעט פי ארבעה, תוך שיפור שיעורו מההכנסות.

בהתייחסות לירידת ההכנסות בישראל ציינו בברן, כי אלה הושפעו בעיקר מסיום פרויקט שיקום של מפעל תעשייתי, וכן מצמצום פרויקטים בתחום התעשייה התהליכית וההנדסה המסורתית, ומנגד, החברה הצליחה לשמור על רמת ההכנסות בתחומי התחבורה, התשתיות האזרחיות והתקשורת.

בסיכום שנת 2017 כולה, הכנסותיה של ברן שמרו על יציבות, ברמה של 572 מיליון שקל, הרווח הגולמי שלה עלה משמעותית וסייע לה לעבור לרווח תפעולי של 35 מיליון שקל, אחרי הפסד תפעולי של 31 מיליון שקל ב-2016, ובשורה התחתונה היא הציגה רווח נקי של 17 מיליון שקל, אחרי שהפסידה 64 מיליון שקל בשנתיים קודם לכן (2015-2016). 

עוד כתבות

פרוקטר אנ גמבל /צילום: רויטרס - John Sommers

P&G בשת"פ עם 8200EISP: "מחפשים את מותגי מיליארד הדולר הבאים"

החברה מחפשת מוצרים בתחום הבריאות, איכות החיים, איכות המגורים ומוצרים נגד "תשישות נשית"

בני גנץ נואם לאחר פרסום תוצאות המדגם / צילום: כדיה לוי, גלובס

גנץ לראשי בלוק הימין: שחררו את נתניהו מהתחייבות בלוק 55

חמישה ימים להרכבת הקואליציה: יו"ר כחול לבן פנה לראשי מפלגות הימין וביקש כי יסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות לאומית בין כחול לבן לליכוד ● בנט: "כל ניסיון שלכם להפריד בינינו ייכשל. אנחנו נאמנים לגוש הימין"

וורן באפט, תלמידו של בנג'מין גרהאם / צילום: ריק ווילקינג, רויטרס

ההשקעה של וורן באפט בטבע: השווי עלה, אך ברקשייר הת'אוויי עדיין הפסידה מאות מילוני דולרים

פורסמו ההחזקות הרבעוניות של ברקשייר הת'אוויי (שבבעלות וורן באפט) בחברת טבע. אין שינוי מרבעונים קודמים, עדיין מחזיק בסוף הרבעון השלישי בכ-43.2 מיליון מניות טבע ● השוני המרכזי הוא שמחיר המניה עלה מ-6.88 דולר בסוף הרבעון ל-9.37 דולר נכון לאתמול, לכן שווי ההחזקה של באפט הוא כ-405 מיליון דולר

רחוב שער פלמר בעיר התחתית, חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עם הגב לים: קמפוס נמל חיפה נפתח למגורים ומחירי הנכסים עולים

מסילת הרכבת עדיין חוצצת בין העיר חיפה לבין הים, אבל התוכנית של העירייה ל"קמפוס הנמל" מקדמת את התחדשות האזור כבר עכשיו, והיזמים שנכנסו לפני כמה שנים רואים עליות מחירים

תזונה /  צילום: Gettyimages ישראל

אלצהיימר, סוכרת, מחלות דם ולב: כמה אייג’ס אכלתם היום

חשבתם ששומן, סוכר וטיגון בעייתיים לתזונה שלנו? מתברר שגם לבישול ארוך, צלייה והשחמה יש השפעה, והם עלולים להאיץ תהליכים דלקתיים שיובילו למחלות כרוניות, כולל הזדקנות מוקדמת ● החוקרים מסבירים ל'ליידי גלובס' איך פועל מנגנון האייג'ס, למה זה מזיק לאכול מנת בשר מיד אחרי דג, ולמה חשוב לשתות קפה טורקי לפני הארוחה

חברת סיסקו / צילום: רויטרס

סיסקו מספקת תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות; המניה נפלה ביותר מ-7%

סיסקו אכזבה את המשקיעים כאשר סיפקה תחזית חלשה זה הרבעון השני ברציפות ● פסגות: "בעידן הנוכחי של ריביות נמוכות במיוחד, חברות בעלות תזרים מזומנים יציב וחזק מסוגה, המחזירות למשקיעים היקף גדול מהתזרים מהוות נכס מעניין"

דונלד טראמפ ממתין לנאום במליאת האו"ם / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

בעיצומה של עדות השגרירה טראמפ צייץ: הרסה כל מקום שהיתה בו

מארי יובאנוביץ', שגרירת ארה"ב באוקראינה: ציוצים כאלה מפחידים מאוד ● יו"ר ועדת המודיעין של בית-הנבחרים, אדם שיף: "ניסיון לאיים על עדים" ● טראמפ הורה לפטר את יובאנוביץ' בעקבות שיחה עם לב פרנס, חתן פרס "חובבי ציון", שאמר לו, כי השגרירה אינה נאמנה לו

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

המכתב והנזיפה: פרקליט המדינה ניסה לגייס שופטים לתמיכה בפרקליטות

לפי הדיווח, בין המכותבים הם שופט העליון, עוזי פוגלמן, בעבר בכיר בפרקליטות, ועוד שורה של כמה שופטים בבית המשפט המחוזי ● בפרקליטות מסרו: "הנהלת הפרקליטות נוהגת מזה שנים לשמור על קשר עם פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ● דוברות הרשות השופטת: "מדובר בתקלה והשופטים המכהנים יוסרו מרשימת התפוצה"

גיל הפרישה / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

הוויכוח על גיל הפרישה לנשים: להאריך או לא להאריך

העלייה בתוחלת החיים מדלדלת את קופות הפנסיה, וכבר לא מאפשרת להתעלם מהפתרון המתבקש: העלאת גיל הפרישה לנשים ● השאלה היא מה אמורות לעשות נשים שרוצות להמשיך לעבוד, אך לא מוצאות עבודה בגלל אפליה על בסיס גיל ● 'ליידי גלובס' פנה למנהלות הבכירות בישראל, כדי שיתפסו צד בוויכוח

 האריה השואג / צילום: יחצ

האריה השואג נדם: אחרי 60 שנות פעילות ובצל תככים וחילופי האשמות - איגוד יחסי הציבור מתפרק

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" בעקבות הבקשה לפירוק איגוד משרדי היח"צ הפועלים בישראל, חושפים את מאחורי הקלעים של התנהלותו ● בין הממצאים: היעדר דיווחים ופנקס חברים וטענות לרשימת "מומלצים"

אוכלים בכלים חד פעמיים בחברת הפינטק "טיפלתי" / צילום: אורי פרל

להוציא את החד"פ: כך ההייטקיסטים שוב מקבעים נורמות בשוק התעסוקה

יוזמה של עובדי הייטק שקוראת למעסיקים להוציא מחדרי האוכל את הכלים החד-פעמיים ויוזמות סביבתיות אחרות מובילות את המעסיקים לדבר בשפה אקולוגית ● האם מדובר בטרנד חולף בגלל מחאת האקלים או בשינוי כיוון?

אושר בן חמו / צילום: תמונה פרטית

"זה עסק שביום נכנסים אליו 30-40 לקוחות, ובעת אירוע ביטחוני - כלום, רק זבובים"

אושר בן חמו (28) הוא בעלים שותף של בית הדפוס "המדפיסים בע"מ" בשדרות ● "יש לנו קירות משותפים עם המפעל שנשרף, וכשנכנס כיבוי האש, הם שפכו המון מים, וזה הרס לנו הרבה ציוד" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il   

 מייק ויקינג /  צילום: Chris McAndrew

"אני האיש הכי מאושר בעולם כיום? אני אחד המועמדים לתואר": ראיון עם האיש שהקים מכון לחקר האושר בקופנהגן

איך זה שהסקנדינבים כובשים פעם אחר פעם את המקומות הראשונים בדירוגי האושר העולמיים? מייק ויקינג החליט להקים את המכון לחקר האושר בקופנהגן, כדי להגיע למסקנות שיסייעו לשפר את איכות החיים של האנושות כולה ● ראיון מיוחד ל'ליידי גלובס'

ורד רמון ריבלין / צילום: רמי זרנגר

יש לי חולשה לחוזקות

ב–2001 התפרסם המחקר של מכון גאלופ, שתפר תוכנה לזיהוי חוזקות אינדיבידואליות. ברור שרצתי לבדוק מה החוזקות שלי ● הטור הפותח בגיליון נובמבר של 'ליידי גלובס'

פסיכולוגיה / צילום: שאטרסטוק

להסתכל לחרדה בלבן של העיניים: כל מה שרצית לדעת על חרדה ודיכאון ולא העזת לשאול

חרדה ודיכאון: מה ההבדל בין השניים, איך עובד המנגנון, למה צריך לשים לב ובעיקר איך אפשר להיפטר מזה ● רויטל שוורץ מושיבה את החרדה על הכורסה

פולקסווגן טיגואן / צילום: יחצ

תג מחיר: טיגואן מודל 2019 מרשים, אבל יקר

הטיגואן מודל 2019 מגיע עם מנוע 1.5 טורבו ושלדה משודרגת ושומר על העיצוב המתנשא של קודמו ● המרחב הפנימי מרשים והשלדה הגרמנית מהוקצעת, אבל המחיר ממשיך לזחול כלפי מעלה

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מדד הדירות מוכיח: חוסר משילות, חוסר מנהיגות והמחסור במישהו שיעצור לרגע לעשות חושבים

מי זוכר שהמטרה של מחיר למשתכן הייתה להוריד את מחירי הדירות? ● תנו להם לדבר על הגי'האד האיסלאמי ועל הנבצרות – ונפוליטיקאים ינהרו לאולפנים בהמוניהם; תנו להם לדבר על מדיניות דיור – והאולפנים יישארו ריקים. ובמצב כזה המחירים עולים ● פרשנות

פערי שכר / צילום: שאטרסטוק

הנתון שמסתתר בדוחות הביטוח הלאומי וחושף את מצבם האמיתי של עצמאים בישראל

השימוש שעשה הביטוח הלאומי בנתון השכר הממוצע מציג תמונה מטעה, שממנה ניתן לחשוב כי מצבם של העצמאים טוב • בפועל עומדת ההכנסה החציונית של העצמאים על 5,491 שקל בחודש בלבד ● ארבעה עצמאים מעוטף עזה מסבירים איך מתנהלים כשהעסק תלוי בעוד סיבוב לחימה

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

התפתחות דרמטית בבג"ץ הקנאביס: משרד הבריאות חשף כי הנחיות בעניין ייצוא הקנאביס יפורסמו בשבוע הבא

משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין ייצוא קנאביס ביום שני הקרוב ● בהודעה לבג"צ אמר המשרד: "מבחינת משרד הבריאות, כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי – יוכל לשווק מוצריו לחו"ל" ● חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים לייצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע

משהו לא בסדר/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

7 וידויים מטלטלים על החיים בצל חרדה. כמעט מכל דבר

שבעה אנשים בחרו להסיר את מסך הבושה כדי שתוכלו להכיר ולהבין מהי החרדה ● אלה סיפוריהם ● מרימים את מסך הבושה, פרויקט מיוחד