גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"חוק הנגישות נכנס לתוקף וכבר מוגשות תביעות בגינו"

תקנות נגישות אתרי אינטרנט עסקיים בישראל נכנסו לתוקף ואי-ציות להם עלול לגרור סנקציה פלילית וקנס כספי. למרות זאת, ישנם אתרים שאינם מיישמים אותן ● "בעלי עסקים אומרים לעצמם: 'רק אם מישהו יפנה אליי, אתחיל להנגיש את האתר'. זו מחשבה מוטעית. אותו בעל עסק חשוף לתביעות, וחשוב מכול, הוא לא מאפשר לאנשים עם מוגבלויות לגלוש באתר"

נגישות באינטרנט/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
נגישות באינטרנט/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף נגיש בקליק

באוקטובר 2017 נכנסו לתוקפן באופן רשמי תקנות נגישות אתרי האינטרנט בישראל, המחייבות כל עסק בעל מחזור של יותר מ-300 אלף שקל להנגיש את אתר האינטרנט שלו לאנשים עם מוגבלויות. למועד זה קדמו שלוש שנים של "התאקלמות", תקופה שבה יכלו בעלי האתרים להנגיש את האתר שלהם בהדרגה ובזמן המתאים להם, מבלי להסתכן בסנקציות או בעונשים. כמו כן, נדחה המועד שבו נכנסו התקנות לתוקף (מאוקטובר 2016).

למרות זאת, אתרים רבים בישראל, קטנים כגדולים, עדיין לא מונגשים או שאינם עומדים בתקן העולמי, WCAG 2.1 (web content accesability guideline), במלואו. "רוב האתרים בישראל עדיין לא נגישים, ואפשר לראות כי מאז שהחוק בנושא נכנס לתוקף כבר מוגשות תביעות בגינו כנגד בעלי עסקים", מספר אדם איכר, מנכ"ל חברת "נגיש בקליק", המתמחה בהנגשת אתרי אינטרנט. "הוגשו תביעות פרטניות רבות, ומתחילת שנת 2018 כבר ישנן שמונה תביעות ייצוגיות בנושא, על סך של כ-50 מיליון שקל כל אחת. בעלי אתרים רבים מדווחים כי הוגשו כנגדם תביעות שעילתן היא חוסר נגישות האתרים שלהם".

הדין מגדיר סנקציות מנהליות, אזרחיות ואף פליליות על הפרה של הוראות חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ובכלל זאת החובה לבצע התאמות נגישות באתרי אינטרנט. מבחינה מנהלית ופלילית, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מוסמכת להוציא לעסק 'צו נגישות', שבו מפורטות ההתאמות שהוא נדרש לבצע ולוח הזמנים לביצוען. מדובר בצו מנהלי, שהפרתו עשויה להביא להגשת כתב אישום פלילי וכן קנס פלילי (בסך 75,300 שקל וקנס נוסף, בשיעור של 5% מהקנס האמור לכל יום שבו נמשכת העבירה מעבר לתקופת הזמן שנקבעה בצו הנגישות). כמו כן, במקרה כזה ניתן להגיש כתב אישום נגד נושאי משרה בכירים בעסק. מבחינה אזרחית, אדם עם מוגבלות רשאי לתבוע את החייב בנגישות על הפרה של חובת הנגישות. "בתביעה בנושא נגישות, ובין היתר נגישות של אתרי האינטרנט, בית המשפט רשאי לפסוק לאדם עם מוגבלות פיצוי בסך שלא יעלה על 50 אלף שקל, ללא צורך להוכיח את הנזק שנגרם לו", מציין איכר, "כלומר, החשיפה הכספית בגין הפרה של חובת הנגישות של אתרי האינטרנט היא ממשית, שכן התובע אינו צריך להוכיח את מידת או שיעור הנזק שנגרם לו".

תקנות מעודכנות - שאינן פוטרות את בעל האתר מאחריות

כאמור, נושא הנגשת אתרי האינטרנט נמצא גם על סדר היום הציבורי, ברמת מודעות כזו או אחרת, כבר כמה שנים. עם הזמן התעדכנו התקנות, חודדו ושונו, שכן חשוב לזכור שעולם האינטרנט הוא דינמי. אחד העדכונים החשובים ביותר הוא מתן ארְכָּה בת 60 יום לבעל העסק לתקן את הליקויים ולהציג אתר מונגש על פי הקריטריונים שנקבעו בחוק.

אדם איכר, מנכ"ל נגיש בקליק/צילום: נגיש בקליק

"בא המחוקק ואמר: אתרים הם דינמיים מטבעם ויכולים להשתנות ולהתעדכן, וכך גם התקנות בנושא הנגישות", מסביר איכר על הרציונל שעומד מאחורי התוספת לחוק. "אתר מונגש הוא לא כמו מדרגה מונגשת, שאם נבנתה היום היא תשאר אותה מדרגה גם עוד 20 שנה. באתרי אינטרנט חלים שינויים רבים - עדכון תכנים, הוספת דפים, שינוי רכיבים ותבניות, הוספת תמונות ועוד. יכול להיות גם עדכון חיצוני שלא קשור לאתר עצמו, אלא לדפדפן שבו משתמש הגולש או לתוכנת קורא המסך המיועדת לעיוורים. על כן, מאוד הגיוני וריאלי שיהיו ליקויים, לכן המחוקק מעניק 60 יום לתיקון בעיות נגישות, ורק לאחר תקופה זו אפשר להגיש תביעה - אם הליקויים לא תוקנו, למרות הפנייה אל בעל האתר".

בעל עסק, אל תחכה לתביעה, הנגש את האתר שלך כבר עכשיו>>>

הכול טוב ויפה, ואפילו הגיוני, אך מעצם העדכון הזה נוצרת בעיה חדשה: בעלי אתרים רבים מנצלים את אותה ארכה בת 60 יום, ולמעשה לא עושים דבר לפני שמוגשת נגדם תביעה. במילים אחרות, הם נמנעים מלהשקיע מיוזמתם בהנגשת האתר במלואו. הגישה הזו פסולה מסיבות רבות, וגם אינה יעילה כלל, כפי שמייד תבינו.

"בעלי עסקים כאלו אומרים לעצמם: 'אוקיי, אם יש לי 60 ימים להנגיש את האתר, אז לא אשקיע כסף ומשאבים בכך. רק אם מישהו יפנה אליי, אתחיל להנגיש את האתר'", מסביר איכר. "זו מחשבה מוטעית. ראשית, אותו בעל עסק חשוף לתביעות במצב כזה, מאחר והגנת 60 הימים אינה רלוונטית למקום בו לא בוצעו התאמות כלשהן. זאת מכיוון שמדובר בזמן מועט מדי לשם כך. שנית, וחשוב מכול, הוא לא מאפשר לאנשים עם מוגבלויות לגלוש באתר - והרי זו המטרה העיקרית של התקנות הללו. יש אוכלוסייה גדולה של אנשים עם מוגבלויות - עיוורים, אנשים עם בעיות מוטוריות, בני הגיל השלישי, ואפילו עיוורי צבעים, שמתקשים בגלישה. בעלי האתרים צריכים להציע להם נגישות מלאה, על מנת לסייע להם ולאפשר להם לגלוש באתר אינטרנט בצורה יעילה ונוחה".

אם כל זה לא ישכנע את בעל האתר, העובדה שנציג כעת בוודאי תעשה זאת: "בארץ ובעולם מדובר על יותר מ־15 אחוז מהאוכלוסייה המוגדרים כאנשים עם מוגבלות כזו או אחרת", מציין איכר, "ואלו לקוחות פוטנציאליים, כמו כל גולש אחר. לדוגמה, אדם עם מוגבלות שרוצה לעשות קניות באינטרנטוייתקל באתר שלא נגיש עבורו, פשוט יעבור לאתר אחר. על פי נתונים שנאספו לאחרונה, 71% מהגולשים עם מוגבלויות נוטשים את האתר אם הוא לא נגיש.

ישנה תופעה נוספת שחשוב להזכיר כאן: בעלי אתרים רבים שמעוניינים להנגיש את האתר שלהם במינימום השקעה, מורידים מהרשת רכיב חינמי כלשהו המיועד להנגשתו כביכול, או כזה שעולה כמה מאות שקלים לכל היותר. הרכיבים הללו לרוב לא עומדים בתקן ה-WCAG 2.1, כלומר גם במצב כזה הם יהיו חשופים לתביעות. "חשוב להבין, הנגשת אתר גדול ומורכב יכולה להימשך כמה חודשים", אומר איכר, "רכיב פשוט לא יכול לתת מענה כולל לעניין - וגם 60 הימים שמעניק המחוקק לטובת תיקון התקלות, עשויים שלא להספיק, אם האתר אינו מונגש כלל ברגע שבו נעשתה הפנייה מצד הגולש".

רוצה לעמוד בתקנות הנגישות? זה נוגע לכל התוכן הדיגיטלי שלך

עניין חשוב נוסף, שרבים מבעלי האתרים לא מודעים לו, הוא ההתייחסות המקיפה של תקנות הנגישות, הנוגעות למעשה לכל תוכן דיגיטלי באשר הוא. כלומר אדם אשר מנגיש את האתר שלו, אך לא את הטפסים שנמצאים בו או את דפי הנחיתה שהעלה לרשת, עושה רק 'חצי עבודה'. "עולם הנגישות בדיגיטל מכיל המון אלמנטים והכול צריך להיות נגיש מאותו תאריך שבו נכנסו התקנות לתוקף - כלומר החל מאוקטובר 2017", מציין איכר. "כוונת המחוקק הייתה שכל תוכן דיגיטלי צריך להיות מונגש, כולל מסמכים, דפים, טפסים ועוד - בין אם זהו אתר ישן ובין אם זהו אתר חדש.

לדבריו, "העולם של אנשים עם מוגבלויות היה קיים מאז ומתמיד. זה לא דבר זר והסטטיסטיקות נותרו אותן סטטיסטיקות במשך שנים. לצערי, זה לא גרם לבעלי עסקים להנגיש את התוכן הדיגיטלי שלהם, עד שנחקק החוק שגרם לכולם להתעורר. אין ספק שמדובר במהלך שכופה על בעלי העסקים צעד מסוים, ויש כאלו שלא מרוצים, בעיקר בשל ההוצאה הכספית הכרוכה בעניין. צריך לזכור שהמטרה היא, בסופו של דבר, להקל על אנשים עם מוגבלויות שרוצים לגלוש באתרי אינטרנט כאחד האדם".

כעת, אחרי שהשתכנעתם בחשיבות העניין, נסכם ונאמר: כי גם את ספק הנגישות שלכם צריך לדעת לבחור. "חשוב שהספק יהיה מקצועי, אמין, עם תיק לקוחות גדול, שאושר בעבר על ידי מורשי נגישות, שמעודכן כל העת בתקנות החדשות ביותר ושמתחייב בחוזה העבודה להנגשה על פי 'תקן 5568 רמה AA'", מציין איכר. "כמו כן, יש לבדוק שהוא יכול לתת מענה ושירות לאורך זמן ובאופן שוטף, שכן כפי שכבר אמרנו - תמיד ישנם שינויים ועדכונים".

השורה התחתונה ברורה כעת: אם תקפידו על בחירת ספק הנגישות המתאים, ותימנעו מהמתנה 'עד לדקה ה־90', תרוויחו, ואף תגלו שהתהליך כולו פשוט וקל משחשבתם, ללא סיבוכים מיותרים וללא חשיפה לתביעות.

בעל עסק, אל תעבור על החוק, הנגש את האתר שלך כבר עכשיו>>>

עוד כתבות

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

צניחה של 97% ברווח הנקי של סלקום ברבעון; מכניסה את קרן תש"י לשותפות במיזם הסיבים

שתי החברות ישקיעו ביחד בפרויקט הנחת סיבים אופטיים על גבי תשתיות חברת חשמל  ● קרן התשתיות צפויה להחזיק 35% מהמיזם היות וסלקום רכשה 70% ממנו ● מניית בזק צונחת 4% בתגובה לדיווח

ד"ר עופר רז–דרור /צילום: יוסי זמיר

במשרד התקשורת עולים למתקפה: "ניכנס בבזק עם הראש בקיר - עד שתפעיל את רשת הסיבים שלה"

ד"ר עופר רז–דרור, סמנכ"ל הכלכלה במשרד התקשורת, עולה למתקפה ומשיב לביקורת החריפה שנמתחה על ידי בכיר במשרד ונחשפה ב"גלובס" • בראיון מיוחד הוא מפנה אצבע מאשימה כלפי בזק שמונעת לדבריו תחרות ● מבזק נמסר: "ההצגה של בזק כחברה ה"יושבת רגל על רגל" אינה נכונה"

מכללת ספיר בשדרות. צילום: בר אל

אחרי חמישה שבועות: הסתיימה שביתת הסגל הבכיר במכללות הציבוריות

הסגל הבכיר ב-8 מכללות שבת מתחילת שנת הלימודים והגיע להישג: המשא ומתן ימשיך על בסיס הסכם העקרונות מאוקטובר 2017, ולא על בסיס ההסכם הקיבוצי שוועד ראשי המכללות ניסה לקדם

מדפסת ננו דיימנשן / צילום: יחצ

ננו דיימנשן רוצה להתרחב: הגישה תשקיף לגיוס של עד 28.8 מיליון דולר בנאסד"ק

ההון שיגויס ישמש את יצרנית מדפסות התלת-ממד, בין השאר, להמשך הרחבת המכירות והשיווק הגלובליים שלה ● ננו דיימנשן נסחרת במקביל ברשימה המשנית של בורסת נאסד"ק ובבורסה של תל אביב, ושווי השוק שלה הוא 37 מיליון דולר, לאחר ירידה של 52% במחיר המניה בשנה האחרונה

גונן אוסישקין / צילום:סיוון פרג'

די לצביעות. הגיע הזמן שאל על תחזור לטוס בשבת

בכירי אל על יודעים שמדובר בהתמודדות לא פשוטה ● הקהל החרדי מהווה נתח מכובד מנוסעי החברה, וחרם חרדי, כפי שיודעות גם חברות אחרות במשק, הוא לא דבר נעים ● אבל מה עם הקהל החילוני שמוותר על טיסות אל על בדיוק מהסיבה הזו?

ג'רוג' סורוס / צילום ארכיון: Luke MacGregor, רויטרס

קרן ההשקעות של ג'ורג' סורוס ניצלה עלייה של 33% במניית אלוט ומימשה אותן בכ-10 מיליון דולר

שווי ההחזקה הנוכחי של סורוס פאנד במניות אלוט עומד על 24.7 מיליון דולר ● הקרן אינה מחויבת לפרט מתי ובאילו מחירים מכרה את המניות שהיו ברשותה, אבל ניתן להעריך שהיא מכרה את המניות במחיר שנע סביב 6-6.5 דולרים למניה ● מניית אלוט, שעלתה ב-33% בחודשים האחרונים, נסחרת בשווי של 230 מיליון דולר בנאסד"ק ובבורסת תל אביב

נשיא טורקיה ארדואן / צילום: רויטרס, Umit Bektas

ארדואן מכפיש את ג'ורג' סורוס: "היהודי ההונגרי המפורסם" תמך בהפגנות נגד השלטון

נשיא טורקיה ארדואן מצרף להכפשות נגד ג'ורג' סורוס ובהערה אנטישמית אתמול (ד') אמר כי "היהודי ההונגרי המפורסם סורס" תמך בהפגנות נגד המשטר במדינה, ניסה לערער את האחדות בעם וחבר למתנגד השלטון אוסמן קאוואלה

מייסדי נוטרינו: יונתן ליפניק, יעל גלסמן וד"ר ירון חדד / צילום: נוטרינו

מדטרוניק רוכשת את חברת התזונה המותאמת אישית נוטרינו

שתי החברות, שמשתפות פעולה בשנתיים האחרונות, לא חשפו את סכום העסקה ● נוטרינו פיתחה מערכת ביג דאטה אשר פועלת לגלות את ההשפעה של סוגי מזון שונים על גוף האדם

עובדי אינטל / צילום: באדיבות נקסטליפ ונצ'רס

"בין גיוס המונים לאנג'לים": הכירו את קרן ההשקעות הלא שגרתית של יוצאי אינטל

חמישה יוצאי אינטל הקימו קרן השקעות שמתבססת על דעתם של עשרות עובדי אינטל לשעבר כדי להחליט במשותף באילו סטארט-אפים להשקיע • הם מכנים זאת "חוכמת ההמונים המנוסים", ובשונה מקרן הון-סיכון, הם קודם בוחרים את החברות ורק אחר כך מגייסים את ההשקעה

הגן הטכנולוגי בשכונת מלחה בירושלים / צילום: אריאל ירוזולימסקי

המלונאים מחייכים: 1.36 מיליון לינות תיירים באוקטובר

גידול של 12% לעומת אוקטובר 2017 וגידול של 82% לעומת מספר הלינות שנספרו באוקטובר 2016 ● תפוסת החדרים באוקטובר הסתכמה ב-78% תפוסת החדרים באוקטובר הסתכמה בממוצע של 78% - עליה של 2% לעומת אוקטובר 2017 - עלייה של 2% לעומת אוקטובר 2017

עופר גונן / צילום: ערן לביא

גידול בהכנסות כת"ב בעקבות גיוסים בוודנטרה וקאדנט; קיטון ברווח בשל חלקה בהפסדי החברות

בעקבות הנפקת גמידה סל וניאון לחברה כיום כ-120 מיליון דולר אחזקות ניתנות למימוש בחברות ציבוריות, אך אין כוונות מימוש מיידיות ● עופר גונן, מנכ"ל כת"ב: "האירועים הבאים העומדים על הפרק - עסקה במדיוונד והנפקת אנקיאנו"

בורסת יורונקסט/ צילום: Benoit Tessier

פתיחה אדומה בשוקי אירופה; סנטריקה הבריטית מתרסקת

נעילה מעורבת באסיה: ניקיי והנג סנג עלו, שנחאי ושנזן ירדו ● דירקטוריון קבוצת רנו-ניסאן מוטור יצביע היום על הדחתו של המנכ"ל קרלוס גוהן שנעצר על התנהלות כלכלית לא נאותה ביפן ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל חג ההודיה ● מחיר הנפט קפץ אתמול שוב על רקע ירידה מפתיעה במלאי הנפט בארה"ב

משה כחלון / צילום: איל יצהר

המוצא היחיד שיאפשר לכחלון להימלט מהגירעון הוא הליכה לבחירות

חשבונאות יצירתית. הנדסת מספרים. אקרובטיקה בתקציב. אלו דברים מוכרים וידועים. פה מכווצים, שם מרחיבים, דוחים הוצאות, מקדימים הכנסות. כמו איפור פנים. מגדילים עיניים, מבליטים שפתיים, לחיים, מעלימים קמטים. אבל כמה זמן זה יכול להחזיק?

לב לבייב/צילום:תמר מצפי

"עובדת התאבדה בשל לחץ לא הגיוני שהפעילה עליה המשטרה"

חברת היהלומים LLD שיגרה היום מכתב ליועמ"ש, בבקשה להקמת ועדת בדיקה לחקר נסיבות מותה של העובדת המנוחה ● בחברה מאשימים את המשטרה: "הם עובדים בצורה מאוד אגרסיבית" • בדיוני הארכות המעצר מתח השופט ביקורת על פגיעה בזכויות יסוד של החשודים • המשטרה: "מקפידים הקפדה יתרה על זכויות חשודים"

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

הצמיחה נעצרה? מניית מיטרוניקס יורדת לאחר שדיווחה על יציבות ברווחי הרבעון השלישי

לאחר כמה רבעונים של גידול מרשים ברווחים, דיווחה היום יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות על יציבות ברווח הנקי ברבעון השלישי ● בשורה העליונה הציגה החברה צמיחה של 7.5% בהכנסות ברבעון, לרמה של 144.5 מיליון שקל ● בשורה התחתונה, הרווח הנקי הסתכם ללא שינוי מהותי ב-15.5 מיליון שקל ● המניה יורדת בכ-2%

הצפות באשקלון/  צילום: רויטרס

טובעים בשלולית: למה גם הפעם כמה טיפות גשם יהפכו בישראל להצפות ענק?

החורף עוד בקושי בפתח וכבר ראינו הצפות בוץ ושלוליות ענק ● אירוע גשם לא משמעותי במיוחד הופך בתוך פרק זמן קצר יחסית את החיים לסיוט ● האם יורד כאן יותר גשם, או שכרגיל לא מתחזקים נכון את המערכות? ● "מכיוון שיש לנו תקופת יובש ארוכה, תחזוקה היא שם המשחק"

דני גולדשטיין/ צילום :איל יצהר

פורמולה ויז'ן נפרדת מרובוט המסחר שפגע בה: "ההשתוללות בבורסה ייצרה לנו כתם בתשואות"

לאחר שהסב לה הפסד של כ-10 מיליון שקל מתחילת השנה בשל זינוק חדד במדד הפחד (VIX), הודיעה החברה על סגירת הפעילות: "החלטנו 'להרדים' את הרובוט ולנקות את המאזנים" ● מניית פורמולה ויז'ן איבדה יותר מ-50% מתחילת השנה

ברק כהן / שלומי יוסף

הערעור של ברק כהן נדחה; העליון: "מחאה ציבורית אינה מצדיקה ביצוע עבירות פליליות"

בית המשפט העליון דחה את בקשתו של כהן, הפעיל החברתי המואשם בהטרדת ראשי המערכת הבנקאית, כנגד השעייתו מהעיסוק בעריכת דין למשך שנה וחצי, בשל האישומים נגדו

בנין הבורסה ליהלומים / צילום: תמר מצפי

בעלה של עובדת LLD שנפלה אל מותה: עננה שחורה מעל להב 433

הערב נערכה הלווייתה של מנהלת חשבונות בחברת LLD שנפלה אמש אל מותה ממשרדי החברה בבורסה ליהלומים ברמת גן

ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

תנודה חדה בליש"ט על רקע דיווח בנוגע להקמת אזור סחר חופשי בגבול האירי

הליש"ט מזנקת ביותר מ-1% מול הדולר על רקע דיווח ב"בלומברג" שלפיו בריטניה והאיחוד האירופי נחושים להקים אזור סחר חופשי בגבול עם אירלנד ● ראשת הממשלה תרזה מיי תנסה שוב להעביר את ההסכמות שהושגו עם האיחוד האירופי לאישור שרי ממשלתה ● סקירת המט"ח היומית של "גלובס"