גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כל מה שצריך לדעת על העלאת דירוג האשראי של ישראל

הבעת אמון במשק הישראלי שמגיעה דווקא בתקופה ביטחונית סוערת ● למי מגיע הקרדיט ואיך הברכה עוד יכולה להפוך לקללה? ● פרשנות

משה כחלון / צילום: סטרינגר ישראל, רויטרס
משה כחלון / צילום: סטרינגר ישראל, רויטרס

העלאת הדירוג של ישראל על ידי סוכנות דירוג האשראי S&P מגיעה בהמשך להעלאת תחזית הדירוג לפני שנה ל"חיובי" צעד שמשמעותו הייתה הסתברות גבוהה להעלאת דירוג האשראי במהלך 18 החודשים הקרובים. זו הפעם השישית שבה מעלה S&P את דירוג האשראי של ישראל מאז החלה לסקר אותו ב-1988.

דירוג האשראי של S&P (ושתי מתחרותיה מודי'ס ופיץ') נחשב למדד הבולט ביותר למצבה הכלכלי של מדינה. אמנם הדירוג לא נועד אלא להעריך את יכולתה של ממשלה לפרוע את חובותיה אך במסגרת הדירוג בוחנת הסוכנות שלל פרמטרים מקרו-כלכליים, פוליטיים ואסטרטגיים ומשווה את ביצועי המדינה בהם לביצועי המדינות האחרות בעולם. הדירוגים שומרים על יוקרתם ומעמדם למרות הביקורת החריפה שספגו סוכנויות דירוג האשראי לפני עשור לאחר שהורידו את הדירוגים רק בדיעבד.

לאחר העלאת הדירוג מצטרפת ישראל למועדון המצומצם והמכובד של המדינות המדורגות AA המונה 15 מדינות ובהן ארה"ב ואוסטריה (AA פלוס), בריטניה, ניו-זילנד וצרפת (AA). ברמת הדירוג של AA מינוס נמצאות קטאר, טיוואן, צ'כיה ואסטוניה וכן שני איי התעלה הבריטים גרנזי וג'רזי. 11 מדינות בעולם נהנות כיום דירוג אשראי מושלם של AAA.

להעלאת הדירוג על-ידי S&P צפויה להיות השפעה חיובית גם על שתי סוכנויות הדירוג האחרות. מודי'ס כבר הודיעה ב-20 ליולי על העלאת תחזית הדירוג שלה לישראל מ"נייטרלי" ל"חיובי". פיץ' יישרה קו עם שתי מתחרותיה כשהעלתה את דירוג האשראי ל-A פלוס בנובמבר 2016, נמצאת עדיין עם תחזית דירוג נייטרלית. 

מה עומד בבסיס ההעלאה?

מאז העלתה את תחזית דירוג האשראי שלה לחיובית ב-5 לאוגוסט 2017 היה צפוי כי S&P תעלה את הדירוג עצמו באחד העדכונים השוטפים המתפרסמים בפברואר ובאוגוסט. בעדכון הקודם בפברואר נותר הדירוג ללא שינוי אך בסוכנות הבהירו כי במרבית המקרים הם אינם מעלים דירוג בעדכון הראשון - מה שהפך את העדכון הנוכחי למתאים ביותר להעלאת דירוג.

במסגרת העדכון השוטף הקודם שפרסמה S&P בפברואר ציינו האנליסטים כי דירוג האשראי של ישראל צפוי לעלות אם יחול שיפור בביצועים התקציביים שיבוא לידי ביטוי בהמשך ירידת יחס החוב. אמנם בפרמטרים אלה לא חל שיפור מאז העדכון הקודם אולם כפי שמעירים כלכלנים המכירים היטב את עבודת הסוכנות "ההסתכלות של סוכנויות הדירוג היא ארוכת טווח".

המהלך הכלכלי שמרשים את סוכנויות הדירוג יותר מכל הוא הורדת יחס החוב לתוצר, נתון שכמעט ואינו מוכר בציבור הרחב אך נחשב לאינדיקטור המרכזי למדידת היכולת של ממשלה לפרוע את חובותיה.

ישראל הצליחה להוריד את יחס החוב שלה מאז 2008 מ-70% ל-60%, הישג כמעט ייחודי בין מדינות העולם, שרובן דווקא הגדילו את יחס החוב שלהם בניסיון להיחלץ ממשבר האשראי העולמי. כפי שציינה מודי'ס בנימוקיה להעלאת תחזית דירוג האשראי בחודש שעבר רק נורווגיה, סינגפור ושוויץ הצליחו להוריד את יחס החוב שלהן מאז 2008 ושלושתן מדורגות AAA. ההישג הישראלי הנוסף שמעורר רושם אצל הסוכנויות הוא העובדה שארבע השנים האחרונות הסתיימו בגרעונות תקציביים נמוכים, של כ-2%. כלכלנים בישראל מתרשמים פחות מההישג הזה בעיקר משום שהם מייחסים את הגרעונות הנמוכים להכנסות חד-פעמיות כתוצאה מייבוא מכוניות, מיסוי נדל"ן ומבצעי גביית מסים של רשות המסים.

הסיבה העיקרית השניה להעלאת הדירוג הצפויה (מעבר להורדת החוב וההתנהלות התקציבית האחראית של הממשלות האחרונות) היא הביצועים המרשימים של המשק הישראלי בשנים האחרונות: קצב הצמיחה בעשור האחרון, שעמד על 3.5% היה גבוה בכ-20% מהקצב במדינות האחרות בקבוצת הדירוג הישנה של ישראל. בסוכנויות התרשמו במיוחד מהרכב הצמיחה, שהתבססה על כלכלת ההייטק המשגשגת ומקורות נוספים וכן על תגליות הגז שצפויות להבטיח עצמאות אנרגטית ולהגדיל את הכנסות המדינה ממיסים בשנים הבאות.

ומה לגבי המצב הבטחוני?

"מדינת ישראל מאוימת בצורה דרמטית כפי שלא היתה בעבר" אמר שר האוצר משה כחלון בראיון שנתן לפני שבוע בגלי צה"ל. כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו טוענים כי יש צורך חיוני להגדיל באופן דרמטי את תקציב הביטחון לאור התגברות האיומים על ישראל. כיצד מתיישבים אזהרותיהם של ראשי ממשלת ישראל מפני הסכנה הוגברת לביטחון המדינה עם העלאת הדירוג הנוכחית? בסוכנויות דירוג האשראי מקפידים לציין את המצב הבטחוני כגורם הסיכון העיקרי ליציבות משק הישראלי בטווח הקצר והבינוני. ואולם ההחמרה האחרונה במציאות הבטחונית בחזית הסורית וברצועת עזה, לא קיבלה ביטוי של ממש בהחלטות הסוכנות. האנליסטים של S&P שואבים את בטחונם מעוצמתה הצבאית של ישראל, מהיחסים ההדוקים עם ממשל טראמפ וההבנות עם הממשל הרוסי. כשנשאלו על המצב בסוריה בעבר אמרו האנליסטים כי המצב בסוריה כאוטי מדי מכדי שניתן יהיה להעריך את משמעויותיו. ייתכן שגם מצבן הכלכלי הרעוע של יריבותיה העיקריות של ישראל: אירן ובמידה מסויימת גם טורקיה - הובא כשיקול. ומעל לכל הם משוכנעים כי ניתן להסיק לעתיד מהעובדה שלעימותים הצבאיים של ישראל בשנים האחרונות - ובראשם מלחמת לבנון השניה - הייתה השפעה מזערית על ביצועי הכלכלה הישראלית. אז נכון איום הטילים גבר אבל הוא מטופל באמצעות התכנית להשקיע 30 מיליארד שקל במיגון ובמערכות נגד טילים. דווקא הרעיון ששוקל נתניהו לקשור באופן קבוע בין גובה תקציב הביטחון לתוצר של המשק - אמור להדאיג את סוכנות הדירוג, אם אכן ייצא אל הפועל.

ונקודה אחרונה - האם הברכה תהפוך לקללה

מעבר להישג התדמיתי הדרמטי להעלאת הדירוג לא צפויות להיות השפעות מיידיות. תיאורטית העלאת דירוג אמורה לאפשר למדינה לגייס כסף בעלות נמוכה יותר, אלא שכבר היום נדרשת ישראל לשלם ריבית של מדינת AA על גיוסי החוב שלה. גם מבחינת השקעות המעבר מקבוצת מדינות ה-A לקבוצת מדינות ה-AA הוא משמעותי אך אינו מהווה קפיצת מדרגה כמו למשל מעבר לקבוצת המדינות בדירוג השקעה.

אבל השאלה הגדולה באמת היא כיצד תשפיע העלאת הדירוג על מקבלי ההחלטות - האם תגרום להם לחוש אחריות כבדה יותר או שלהיפך, תשפיע עליהם לנהוג דווקא בחוסר אחריות. שר האוצר משה כחלון סטה ממדיניות ה-"אין לי" הזהירה והמסורתית של שרי האוצר שקדמו לו, פעל בניגוד לעצת נגידת בנק ישראל הוריד מסים וחילק כסף. כעת עשוי כחלון לטעון כי העלאת הדירוג היא אישור לכך שמדיניותו הכלכלית נכונה.

כחלון נזכיר הוא האיש שאמור להתייצב מול הדרישות לתוספות תקציב - ואלה רק הולכות וגדלות ככל שמועד הבחירות מתקרב. רשימה חלקית כוללת תוספות של מיליארדים למערכת הביטחון (בתמיכת כחלון ונתניהו) דרישות לתוספת שכר ב-7 מיליארד שקל לאנשי כוחות הביטחון (בתמיכת השר לביטחון פנים גלעד ארדן) ודרישה שהאוצר יממן את גירעונות הביטוח הלאומי (של שר הרווחה חיים כץ). נזכיר כי בניגוד לשנים קודמות השנה לא צפויות הכנסות עודפות בתקציב, מעבר לתחזית, והגירעון צפוי להגיע ליעד שנקבע של כמעט 3%.

עוד כתבות

הליש"ט והאירו ראש בראש / אילוסטרציה: Shutterstock

שער הליש"ט צנח ב-5.2% מול הדולר מתחילת השנה: "דצמבר יהיה חודש קר מאוד עבור הפאונד"

התפטרותו של שר הברקזיט היום מובילה להתרסקות המטבע הבריטי ● מדד הדולר אינדקס עולה ב-0.44% מול סל המטבעות ● גם הין היפני מרוויח מצלילת הליש"ט ● השקל נחלש מול האירו, אבל מתחזק מעט מול הדולר ● סקירת המט"ח היומית של "גלובס"

קרלסברג / באדיבות החברה המרכזית למשקאות

קוקה קולה ישראל מייקרת גם את קלסברג וטובורג

למשל מדובר בייקור של בקבוקי 330 מ"ל של קרלסברג ב-2.8% ושל טובורג ב-3.2%

שלומי פוגל / צילום: זיו יהואש

שלומי פוגל רוצה שתיתנו לו צ'אנס "להרים את הפרויקטים הכלכליים בעזה"

"אתה חייב לתת לעם העזתי גם איזושהי תקווה. התקווה היא לתת להם את האפשרות, בראש ובראשונה, ללכת לעבוד, לעזור להם לייצר מקומות עבודה": כך אמר פוגל שעות לאחר התפטרותו של ליברמן ● "אם היו נותנים לי את התפקיד לנהל את התהליך הכלכלי הזה - הייתי מצליח, אני בטוח שהייתי מצליח"

ויט ידליצ'קה, נשיא מדינת הקריפטו "ליברלנד" / צילום: איל יצהר

על גדות הדנובה ייסדתי את מדינת הבלוקצ'יין: נשיא ליברלנד אופטימי גם לאחר נפילת הביטקוין

"כמו שהביטקוין עשה במגזר הפיננסי, ליברלנד רוצה לחולל מהפכה בתחום הממשל באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין", אומר בראיון ל"גלובס" ויט ידליצ'קה, מייסד ונשיא מדינת ליברלנד, הדוגלת באידיאולוגיה ליברטריאנית ● אף שקרואטיה וסרביה מסרבות להכיר במיקרו-מדינה שהוקמה על הגבול ביניהן, כבר חצי מיליון איש הגישו בקשות לאזרחות בליברלנד, ובהם יותר מ-4,000 ישראלים

ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם/ צילום: רויטרס

ארה"ב תצביע באו"ם לראשונה נגד גינוי שליטת ישראל ברמת הגולן

לאחר שנים של הימנעות, שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי הודיעה היום (ו') כי תצביע נגד גינוי הריבונות הישראלית ברמת הגולן באו"ם ● "ההחלטה מוטה נגד ישראל"

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטורס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט; היום הגרוע ביותר של אנבידיה, המניה התרסקה ב-18.8%

מניית אנבידיה גררה איתה מטה את שאר מניות השבבים ● טראמפ אמר לעיתונאים שייתכן שלא יצטרך להטיל מכסים על סין יותר ● חברת התשתיות PG&E חזרה להיסחר והמנייה זינקה ● הליש"ט התייצב היום, לאחר שאתמול ספג את הנפילה החדה ביותר מאז יוני 2016

שוטרות רושמות דוח/ צילום: שלומי יוסף

הממשלה תתבקש לאשר קיצוץ רוחבי של מיליארדים למימון תוספות שכר

הממשלה תתבקש לאשר קיצוץ רוחבי של 1.3% מתקציבי הפעילות של משרדי הממשלה ב-2019 וקיצוץ נוסף של 1.5% משנת 2020 והלאה ● הסיבה? מימון העלאות השכר שהובטחו לשוטרים, לסוהרים ולגמלאי המשטרה והשב"ס ותוספות תקציב נוספות שהובטחו בימים האחרונים

בלונים שנתפסו במעבר כרם שלום / דוברות מתפ״ש

הפסקת אש? אלפי בלונים נתפסו במעבר כרם שלום בדרכם לעזה

את הבלונים גילו בודקים ביטחוניים של רשות המעברים היבשתיים במשרד הביטחון, בזמן שבחנו את התכולה של משאית שהכילה צעצועים המיועדים לילדי עזה

מכלית דלק מגיעה לרצועת עזה./ צילום:  רויטרס Mohammed Salem

התפטרות ליברמן פותחת את הדלת למחוות כלכליות בהיקף של כ-250 מיליון דולר לחמאס

ההבלגה הישראלית והשבוע מעידה כי מתחת לפני השטח מתבשל מהלך גדול ● התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן הוציאה את העזתים לרחובות לחגיגות ניצחון ומסירה מכשול משמעותי משיחות ההסדרה ● החדשות הרעות: הסדר תמורת כסף מחזק את חמאס ואת הג'יהאד האסלאמי

ישיבת ממשלה/ צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

נמנע מחטף לפני הקדמת הבחירות - הוקפאו מענקי פרישה למנכ"לי משרדי הממשלה

מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הודיע לפני זמן קצר (ו') לשרים על הקפאת היוזמה לאשר מענקי פרישה מיוחדים (בונוסים) למנכ"לי משרדי הממשלה ● לפי ההצעה שהוקפאה, היו מנכ"לי משרדי ממשלה אמורים לקבל "מענק פרישה מיוחד" בגובה שתי משכורות אם כיהנו בתפקיד בין שנתיים לחצי ל-27 חודשים

פיז'ו פרטנר / צילום: יחצ

הדור החדש של המסחריות העירוניות רוצה לשנות את דעתכם

לא עוד רכבי עבודה סגפניים ונטולי סטייל: 2018 מסתמנת כשנת מפנה של המסחריות העירוניות עם הצגה של דורות חדשים ומתקדמים לכמה ממובילי השוק

בורסת מדריד / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בוול סטריט; סנאפצ'ט קפצה 5.4%; הנאסד"ק זינק כ-1.5%

מטומי דיווחה על מכירתה של חברת Mobfox לטדי שגיא ● מניית ג'י.פי מורגן קפצה, לאחר שוורן באפט הגדיל את החזקותיו בה ברבעון השלישי ● מניית פסיפיק גז משלימה קריסה של 50% השבוע בצל החשד לגרימת השריפה בקליפורניה ● הליש"ט צנחה 1.8% מול הדולר בצל הסערה בבריטניה

נשיא איראן חסן רוחאני / צילום: רויטרס - Eduardo Munoz

בצל העיצומים ולמרות הקושי: כניעה איראנית לא נראית באופק

מאז חמישה בנובמבר נותקה איראן רשמית מהדולר האמריקאי וממערכת הסוויפט הבנקאית הבינלאומית, שמרכזה בבלגיה ● בניסיון למצוא פתרונות פנימיים, הכריז משרד הכלכלה האיראני על הפשרה של 1.66 מיליארד דולר לקרן לסיוע למפעלים וחברות גדולים, הנפגעים ישירות מן העיצומים, כדי למנוע את קריסתם ● למרות זאת, בטווח הקרוב לא צפוי שינוי מהותי במדיניות האיראנית

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום

מטומי מוכרת לטדי שגיא את פלטפורמת הפרסום Mobfox ב-7.5 מיליון דולר; המניה מזנקת

חברת הפרסום הדיגיטלי מוכרת את Mobfox לחברת Tightline Holdings שנמצאת בשליטת המיליארדר טדי שגיא ● הפעילות הנמכרת הניבה למטומי הכנסות של 16.8 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2018 ● מניית מטומי מזנקת היום ב-16% בלונדון, לאחר שבשנה האחרונה צנחה 77%

מי שומר על המידע של משתמשי פייסבוק? שאלה טובה / צילום: shutterstock

דוח השקיפות של פייסבוק: מחקה 1.5 מיליארד חשבונות מזויפים בחצי שנה

כמו כן מחקה פייסבוק 5.4 מיליון ביטויים של דברי שטנה והסתה מהרשת החברתית ● במחצית השנייה של 2018 החברה אף הסירה 65.6 מיליון תכנים שהכילו עירום

ביטקוין / איור: רויטרס - Dado Ruvic

נפילה כואבת בשוק הקריפטו: ביטקוין בשפל של 13 חודשים; המטבע של ריפל עלה למקום השני בשוק

(עדכון) - הביטקוין נסחר בשעות הצהריים סביב שער של 5,500 דולר ● שוק המטבעות הדיגיטליים איבד ביממה האחרונה 14% משוויו ● המטבע של פלטפורמת הבלוקצ'יין את'ריום צנח ביותר מ-15%, ושווי השוק שלו נפל מהמקום השני לשלישי בשוק ● מחירו של XRP, מטבע הקריפטו של ריפל, ירד ביותר מ-12%, אבל הצליח לטפס למקום השני בשוק

אביגדור ליברמן מודיע על התפטרות/ צילום: רפי קוץ

כהונת ליברמן והמטרו בגוש דן, כמה אתם שולטים בחדשות?

מי הלך לעולמו, למה הורחק הפעם אורן חזן ומה השיא של עליבאבא ביום הרווקים? בואו לבחון מה אתם זוכרים מהסיפורים של השבוע

בעבור חופן זרעי צ'יה / איור : עומר הופמן

ביום שבו התחתנתי, הבנתי לפתע מהו האושר בחיים, אבל אז, מתברר, זה כבר היה מאוחר מדי

אחרי שלמדתי מיעלי שללכת לאיבוד ולמצוא את הדרך הם בעצם שני צדדיו של אותו מטבע, קיבלתי בהבנה את הסדנאות, את האבחונים בשיטת התדר וגם את המתקשרת ● הטור של ליאור טומשין

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

כדי לא לחלל את השבת: טיסת אל על נחתה באתונה

שלג שיורד בניו יורק בימים האחרונים מקשה על תנאי הטיסה וגורם לביטולים רבים ● בחברת התעופה הישראלית עשו את מירב מאמציהם על מנת לא לחלל את השבת

פועלי בניין / צילום: תמר מצפי

דרמה בענף הבניין: מהשבוע חובה להציב מנהל עבודה בכל סוגי עבודות הבנייה

לפי הוראה שנכנסה לתוקף השבוע כל עבודת בנייה בישראל לרבות שיפוצים מחייבת מנהל עבודה באתר ● גורמים בענף: אין מספיק מנהלי עבודה בישראל