גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לאומי קארד מעלה ריבית הלוואות ומחלקת כדיבידנד 100 מ' ש'

לאומי קארד נערכת להפרדה: הדוחות החצי שנתיים של החברה חושפים כי הריבית הממוצעת על הלוואות עלתה ל-6.9% בעקבות שינוי בתמהיל והגדלת רמת הסיכון • שלוש חברות כרטיסי האשראי רשמו ירידה של 10% ברווח במחצית הראשונה ל-340 מיליון שקל • קיפאון בפעילות אמריקן אקספרס

רון פאינרו - מנכ"ל לאומי קארד, צילום: איל יצהר
רון פאינרו - מנכ"ל לאומי קארד, צילום: איל יצהר

על רקע ההפרדה הצפויה של ישראכרט ולאומי קארד מהבנקים ורפורמת שטרום, סוגרות חברות כרטיסי האשראי מחצית שנה פושרת למדי בתוצאות הכספיות, אך מלאה בדרמות. על אף עלייה של כ-8% בהיקף השימוש בכרטיסי אשראי ל-159 מיליארד שקל וצמיחה של 10% בפעילות האשראי הצרכני, רווחי חברות כרטיסי האשראי ירדו במחצית הראשונה של 2018 ב-10% ל-340 מיליון שקל.

אלא שהירידה ברווח לא נרשמה בכל החברות. לאומי קארד הצליחה לרשום עלייה של קרוב ל-12% ברווח במחצית הראשונה ל-104 מיליון שקל. מדובר בהישג לא טריוויאלי לאור העובדה שמתחרותיה ספגו ירידה ברווח, וכן לאור העובדה שבמחצית הראשונה איבדה לאומי קארד את המועדון המשותף והגדול שלה עם שופרסל, שעברה לעבוד עם כאל.

בעקבות אובדן המועדון ירד מספר הכרטיסים הפעילים של החברה ביותר מ-100 אלף, והיקף מחזורי השימוש בכרטיסי לאומי קארד עלה במחצית הראשונה בכ-3% בלבד, לעומת ממוצע של כ-8% בענף. אולם למרות הירידה בהיקפי הפעילות, לאומי קארד הצליחה לרשום צמיחה ברווחים. החברה, בניהולו של רון פאינרו עשתה זאת באמצעות שינוי משמעותי בתיק ההלוואות שלה.

אמנם היקף התיק נותר כמעט ללא שינוי מתחילת השנה, והוא עומד על 5.4 מיליארד שקל, אולם החברה מבצעת תהליך אגרסיבי של שינוי תמהיל ההלוואות, לכאלו בעלות רמת סיכון ורווחיות גבוהה יותר. התהליך ניכר היטב בהכנסות המימון של החברה שזינקו בכ-38% לעומת המחצית המקבילה ל-144 מיליון שקל.

הריבית הממוצעת בתיק ההלוואות של לאומי קארד עמדה על 6.9% לעומת 6.1% ביוני אשתקד ו-6.7% בסוף הרבעון הראשון של השנה. מדובר בקפיצה משמעותית בשנה האחרונה, אולם הריבית הממוצעת של החברה היא עדיין הנמוכה ביותר בענף, אם כי בקצב הזה, הדבר עשוי להשתנות.

הכנסות עלו, הרווחים ירדו

אצל המתחרה כאל ישנה מגמה הפוכה של הקטנת הסיכון בתיק ומעבר מתיק המוטה לאשראי מתגלגל -הנחשב לתיק ברמת סיכון גבוה - לאשראי צרכני רגיל. כתוצאה מכך הריבית הממוצעת של כאל, שהיא הגבוהה בענף, נמצאת במגמת ירידה והפערים מול לאומי קארד הולכים ומצטמצמים. בשורה התחתונה הריבית הממוצעת בתיק של חברות כרטיסי האשראי עלתה ב-12 החודשים האחרונים מ-8.2% ל-8.4%.

בלאומי קארד מציינים כי החברה לא העלתה ריביות ללקוחות, אלא שינתה את התמהיל - תיק ההלוואות של החברה היה מוטה להלוואות לרכישת רכב המתאפיינות בריבית נמוכה מכיוון שהן נחשבות לבעלות רמת סיכון נמוכה יחסית. לאומי קארד הקטינה ברבעונים האחרונים את החשיפה לתחום זה ב-25%, כך שהיקף ההלוואות לרכב עומד כיום על 1.3 מיליארד שקל. במקביל היא העלתה את חלקו של האשראי הצרכני הרגיל המאפיין בריבית וסיכון גבוהים יותר.

העלייה ברמת הסיכון משתקפת גם בהיקף ההפרשות להפסדי אשראי של לאומי קארד שזינקו במחצית הראשונה בכ-60% ל-50 מיליון שקל, זאת בעוד אצל מתחרותיה נבלם הגידול בהפרשות. יחד עם זאת, עדיין היקף ההפרשות להפסדי אשראי בלאומי קארד הוא הנמוך בענף, על אף שיש לה את התיק הגדול ביותר.

מה שעוד תרם לשיפור הרווחיות בפעילות ההלוואות של לאומי קארד הוא הפסקת שיתוף הפעולה עם שופרסל. לאומי קארד חלקה באופן נדיב את ההכנסות עם שופרסל בתחום האשראי ללקוחות המועדון, וכעת כאשר שיתוף פעולה זה נגמר, היא יכלה להקצות את הסכומים בעצמה וליהנות מנתח גדול יותר של ההכנסות.

עוד נציין כי מדוחות לאומי קארד עולה כי החברה החליטה לחלק דיבידנד של 100 מיליון שקל לבעלי המניות שלה: בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%). לרוב מחלקת החברה אחת לשנה דיבידנד בסדר גודל של 50 מיליון שקל, אולם לקראת המכירה הצפויה של החברה לקרן ורבורג פינקוס, היא צפויה לחלק דיבידנד חד-פעמי של כחצי מיליארד שקל. נראה כי המנה הראשונה בדיבידנד חולקה כבר ברבעון זה.

הפרידה מהבנק עולה לישראכרט ברווחים

גם ישראכרט, החברה הגדולה בענף כרטיסי האשראי, פרסמה היום דוחות כספיים. החברה, בניהולו של רון וקסלר, רשמה ירידה של כ-12% ברווח במחצית הראשונה, שעמד על 158 מיליון שקל. הירידה ברווחים נבעה מהוצאות חד-פעמיות הקשורות בהיפרדותה הצפויה מבנק הפועלים: במסגרת הפרידה צריכה ישראכרט לקלוט או לבצע פרישה מוקדמת לעובדי החברה שעד כה היו מושאלים מהבנק.

מה שעוד הביא לירידה ברווח הוא זינוק של 17% בהוצאות השיווק ל-215 מיליון שקל. העלייה בהוצאות נובעת בעיקר על רקע חידוש שיתוף הפעולה עם רשת רמי לוי ורשת סופר פארם במועדונים המשותפים - חידוש השותפות נעשה במחיר של שינוי בחלוקת ההכנסות בין הצדדים לטובת רשתות הקמעונאות.

בעוד בכאל האסטרטגיה היא גידול אגרסיבי בנתח שוק, בעיקר באמצעות מועדון שופרסל, ובלאומי קארד האסטרטגיה היא שינוי חד בתמהיל תיק ההלוואות, בישראכרט נראה כי מנסים בעיקר לשמור על הקיים, לפחות עד שתושלם ההפרדה מבנק הפועלים. החברה עוסקת בעיקר בשימור המועדונים הקיימים, ולא מבצעת שינוי משמעותי בתמהיל ההלוואות שלה, ולראיה הריבית הממוצעת בתיק שומרת על יציבות - 8.2%.

אחד ממנועי הצמיחה של ישראכרט לאורך השנים היה המותג אמריקן אקספרס - מותג בוטיק, שנהנה ממונופול סליקה המאפשר גביית עמלות סליקה גבוהות מבתי העסק. לאורך השנים הציגה אמריקן אקספרס צמיחה גבוהה משמעותית לעומת הממוצע בענף, אולם נראה כי תנופה זו נעצרה. מדוחות אמריקן אקספרס עולה כי היקף המחזורים עלו בדומה לענף (8%), ומספר הכרטיסים הפעילים של החברה אף רשם ירידה קלה של 1.5% מתחילת השנה. בענף מסבירים את הקיפאון בחלק מיישום רפורמת שטרום, המטיל מגבלות על תהליך הפצת כרטיסי האשראי הבנקאיים.

האשראי לבתי עסק בצמיחה משמעותית

אף שהן פעילות באותו ענף, תוצאות חברות כרטיסי האשראי שונות למדי. כך, למשל בכאל נרשם גידול חד בפעילות לצד שחיקה ברווח בעקבות עלייה בהוצאות, ואילו בלאומי קארד נרשם קיטון בפעילות לצד שיפור משמעותי ברווחיות. אולם המשותף לכל החברות הוא ששלושתן הגדילו משמעותית את פעילות האשראי לבתי העסק. היקף האשראי לעסקים זינק בתוך 12 חודשים ביותר מ-40%, אולם הוא עדיין נותר נמוך ועומד על 2.6 מיליארד שקל.

שלוש החברות מסמנות את תחום האשראי לעסקים כיעד אסטרטגי, כאשר הערך המוסף שלהן בתחום הוא הדאטה שיש להן על העסקים בעקבות פעילות הסליקה שהן מבצעות להן. לפי הערכות עיקר המיקוד של החברות יישאר בפעילות האשראי הצרכני, אך גם האשראי לעסקים ילך ויתפוס יותר מקום בפעילות החברות. 

עוד כתבות

דירת 3 חדרים, תל ברוך, תל אביב / צילום: KW-TLV-NE

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בתל ברוך בתל אביב?

הדירה בת 18 שנים והקומפלקס שבו היא נמצאת כולל בריכת שחייה מקורה וחדר כושר

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

דיווח: הטלפון של מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס נפרץ ע"י יורש העצר הסעודי

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן"

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

טראמפ מגביר את הלחץ על אפל ודורש שתפתח אייפון של טרוריסט: "לא אכפת לי מהיחסים איתם"

"אפל צריכה לעזור לנו, ואני תקיף מאד בעניין הזה", אמר טראמפ בראיון לערוץ CNBC מפורום דאבוס ● מנכ"ל אפל טים קוק נחשב למי שיכול לעבוד עם טראמפ והממשל שלו באופן שחברות אחרות בעמק הסיליקון לא מצליחות

עו"ד זאב פרל  / צילום: תומר יעקובסון

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

משקיע ההון סיכון: "אני לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט  / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הראשונה מבין הענקיות: מיקרוסופט תקים בישראל דאטה סנטר לענן

מדובר בהשקעה של מאות מיליוני דולרים ● שירותי הענן של מיקרוסופט יחלו לפעול בישראל בתחילת 2021 ● מיקרוסופט היא החברה עם נתח השוק השני בגודלו בתחום הענן בעולם, אחרי אמזון

קתרינה סאקלארופולו  / צילום: EUROKINISSI, רויטרס

הפרלמנט היווני בחר לראשונה בנשיאה למדינה

קתרינה סאקלארופולו זכתה לתמיכה רב-מפלגתית וקיבלה 261 מתוך 300 קולות חברי הפרלמנט ● סאקלארופולו כיהנה עד כה כראשת מועצת המדינה של יוון, והייתה גם האישה הראשונה בתפקיד זה

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכול כלול, בלי יוצא מן הכלל"

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

משפחה בנמל תעופה בשנגחאי  / צילום: Aly Song, רויטרס

הווירוס הסיני ממשיך להתפשט: מקרה ראשון התגלה בארה"ב

הבהלה מפני התפשטות הנגיף ממשפחת ה-SARS גוברת, וארגון הבריאות העולמי יכנס מחר דיון חירום ● גם בפיליפינים התגלה מקרה ראשון של הידבקות במחלה ● קרוב ל-300 מקרים נרשמו רק בסין

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר, וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב / צילום: Dalati & Nohra/Handout, רויטרס

המשימות המרכזיות של ממשלת לבנון הטרייה: הרגעת החששות הכלכליים וביעור השחיתות

ראש הממשלה החדש חסן דיאב, שנתמך ע"י חיזבאללה, אמר שהמשבר הכלכלי הוא בעדיפות הראשונה שלו ● בינתיים, המחאות האלימות ברחוב נמשכות

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

צפו: החל משפט ההדחה של דונלד טראמפ בסנאט

עם פתיחת משפטו של טראמפ בסנאט, נחשפת אסטרטגיית ההגנה שלו: כתב האישום אינו טוען שהנשיא הפר חוק כלשהו, ולכן אין לו כל בסיס חוקי ● התובעים הדמוקרטים: טראמפ מגלם את חלום הבלהות של האבות המייסדים ● סקר: רוב קטן של האמריקאים תומך בהדחת טראמפ

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר-יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר-יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

מסחר זהיר באירופה על רקע החששות מהווירוס והכנס בדאבוס

המדדים באירופה נסחרים סביב רמות הפתיחה ● עליות חזקות נרשמו היום בבורסות אסיה ● צמיחה חזקה בכלכלת קוריאה הדרומית ● טראמפ: הפד מנע מארה"ב צמיחה של 4%; מנושין: הסכם הסחר יכול להיחתם גם אחרי הבחירות בנובמבר

רובע הים בחדרה./  הדמיה: יח"צ

בין חדרה לאבו דאבי: אלו הפרויקטים שישראל תציג בוועידת האו"ם על עירוניות

בכנס, שייערך באבו דאבי בחודש הבא, יוצגו מספר פרויקטים של בנייה ירוקה והתחדשות עירונית, שרובם יצאו לפועל במקרה הטוב רק בעוד שנים