גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סכסוך העבודה בקמהדע: העובדים הפגינו בצומת בית קמה

תוכן המייל הנחשד כמזויף: "הפחד של העובדים עובד לטובתנו. חבל שייצא תקציב מהבונוסים הנחמדים שלנו לעוד כמה גרושים למשכורות שלהם שיספיקו למסטיקים וסיגריות" ● במקביל, ההסתדרות תגברה את הצוות העוסק במשימה במטרה לסיים את השביתה בקרוב

הפגנת עובדי קמהדע בצומת קמה / צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות
הפגנת עובדי קמהדע בצומת קמה / צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

עובדים חברת התרופות קמהדע , השובתים מעל 3 שבועות, הסלימו אתמול והיום (ב') את המאבק מול ההנהלה. העובדים מימשו היום את איומם וחסמו לזמן קצר את צומת בית קמה הסמוכה למפעלי החברה. אתמול (א') הפגינו העובדים לפארק המדע ברחובות, מול משרדי הנהלת החברה, שאינה יושבת במפעל בבית קמה.

בהפגנות היום ואתמול השתתפו עשרות רבות של עובדי קמהדע, שהתנהלו באופן מכובד. רב השלטים והשירים נשאו מסרים עניניים למצב העובדים: "העובדים אינם שקופים", "חמור עובד פרה חולבת". רק שלט אחד התייחס למנכ"ל החברה, עמיר לונדון: "איפה אמיר? מבלה בלונדון" (הטעות בשמו - במקור). 

סכסוך העבודה בקמהדע נסוב סביב עומס העבודה הגובר במפעל וסביב השכר שלא השתנה משמעותית למרות הגידול המשמעותי בהכנסות החברה בשנים האחרונות. קמהדע מסרה עם פרסום הדוח הכספי שלה לרבעון השני של 2018 כי היא נערכה עם מלאים מספר חודשים קדימה, אולם אינה יכולה לאשרר את התחזיות השנתיות שלה עד שתסתיים השביתה. על הרקע הזה ועל רקע יחסי העבודה העכורים, יורדת מניית החברה 11% השבוע, למרות דוחות רבעוניים טובים. כעת נסחרת החברה לפי שווי של 772 מיליון שקל.

אחת הסוגיות שעלו במהלך השביתה בקמהדע הייתה סוגיית המכתב המזויף. לפני כשבוע פרסמה החברה כי הגישה תלונה במשטרה על זיוף מכתב שנשלח לכאורה על-ידי חברת הנהלה ליתר חברי ההנהלה ובו אמירות פוגעניות נגד העובדים. 

תלונת קמהדע שהוגשה במשטרה / באדיבות קמהדע

מקורבים לחברה מסרו בעבר ל"גלובס" כי המשא-ומתן כמעט הגיע להסכמות, אולם כאשר הופיע המכתב, דרשו לפתע העובדים דרישות נוספות ולא ריאליות ואיימו בפרסום המכתב. התלונה למשטרה כוללת גם תלונה נגד הועד על סחיטה באיומים, תוך שימוש במכתב.

ההסתדרות מצידה טוענת כי העובדים אינם מאמינים כי המכתב מזויף, וכי חובת ההוכחה היא על החברה.

תוכן המכתב הגיע היום לידי "גלובס". גם אם אמנם הוא מזויף (ופנייתה המהירה של קמהדע למשטרה מחזקת גרסה זו), הוא פותח צוהר לאופן שבו ההנהלה נתפסת על-ידי העובדים.

כותרתו של המכתב, אשר נשלח לכאורה עם הכרזת בסכוך העבודה ולפני פרוץ השביתה, היא: "דרכי התמודדות עם ועד העובדים". במכתב נכתב: "המענה לעובדים צריך להיות.... לשכנע אותם שפעולות הועד פוגעות בהם ולהמשיך לשכנע אותם שהם פוגעים בעתיד החברה. הפחד של העובדים פועל לטובתנו. הטלת ספק של העובדים ביכולת הועד ובכוונתו... אפקטיבית ביותר, ויש להמשיך כך... העובדים לא מעורבים בישיבות ההנהלה, בתוכניות ובכל מה שמתרחש באמת בחברה. הם ניזונים רק ממה שאנחנו אומרים להם ומפרסומים חיצוניים, ולכן לא יודעים מה באמת קורה מאחורי הקלעים, מה ביכולתם להשיג ומה מצב החברה האמיתי. אסור בשום פנים שיהיו מודעים לכך.

"הסכנה העיקרית היא נקיטת פעולות של הועד בזמן ביקורת... אסור לנו בשום אופן להגיע למצב שהם מרימים את הראש לפני או בזמן ביקורת!... אם הם מגיעים לעבודה, נכנסים אבל עובדים לאט מאוד ולא מייצרים תפוקה מספקת, אנחנו בבעיה. לזמן קצר נוכל להתעלם ולנסות את הטקטיקות הרגילות של הפחדה, איומים בהפחתת בונוסים ואף איומים בפיטורים וכדומה, אך אם הם לא יישברו זמן ארוך של מספר שבועות, נצטרך לדבר איתם ברצינות ולהתפשר.

"כמו שהסכמנו קודם, הכי קל לשחרר להם קצת הטבות כמו הסכמה לנופש במועדים נוחים יותר.. לא הייתי רוצה להוריד תקציבי הנהלה ולפגוע בבונוסים הנחמדים שלנו בשביל עוד כמה גרושים שהם יקבלו לנופש שלהם או תוספות מגוחכות למשכורות שלהם שיספיקו להם לעוד כמה מסטיקים וסיגריות.

"גם השיחות עם ההסתדרות עזרו מאוד. היה קל יותר לשלוט בעניינים לאחר עבודת הכנה שעשינו והשיחות עם ההסתדרות, כך שיפקפקו גם הם בכוונות הוועד וביכולתו.

"זיכרו כי כל שקל שהולך לעובדים המיוצגים יוצא מהתקציב של העובדים הלא מיוצגים וההנהלה, וחבל על כל טיפה". 

באחד השלטים היום בהפגנה נאמר: "מסטיקים וסיגריות הם טעם החיים", עדות לכך שהעובדים אכן מאמינים כי ההנהלה כתבה את המכתב.

מקורבים לחברה מסרו השבוע כי אם לא תסתיים השביתה בקרוב, הדבר עשוי לעודד את השותפה השיווקית של החברה, שייר, המשווקת בארה"ב את המוצר המוביל קמהדע, להעביר את הייצור אליה כפי שמתיר לה החוזה בין החברות, באופן שיפגע במפעל ובפרנסת העובדים לטווח ארוך.

ההסתדרות העובדים תגברה את הצוות העוסק במשימה במטרה לסיים את השביתה בקרוב. למשא-ומתן הצטרף כמגשר יובל רכלבסקי, לשעבר הממונה על השכר באוצר, וזאת בהסכמה בין יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לבין מנכ"ל החברה עמיר לונדון. 

מהנהלת קמהדע נמסר בתגובה: "ועד העובדים החליט לצאת לשביתה למרות שהפערים במשא-ומתן להארכת ההסכם הקיבוצי היו מצומצמים ביותר, ולא הייתה עילה אמיתית להשבתה. במסגרת סכסוך העבודה נחצו קווים אדומים, ומאז היציאה לשביתה מופצים בין העובדים וציבורית, על--ידי גורמים אינטרסנטיים, העתקי 'מיילים' אשר נשלחו כביכול בין מנהלים בחברה. הנהלת החברה אינה מכירה התכתבויות אלה, ומבדיקה מקיפה שערכה, לא נמצאו התכתבויות אלה בשרתי הדואר של החברה, ובוודאי שלא נשלחו על-ידי מי ממנהליה.

"הנהלת קמהדע הגישה תלונה רשמית במשטרת ישראל, בדרישה לחקור חשד לזיוף וסחיטה באיומים, שכל מטרתה הייתה לייצר לחץ לא לגיטימי על ההנהלה ולזרוע אי אמון בין ההנהלה לעובדים. ההנהלה מקווה שחקירת המשטרה כנגד אותם גורמים תמוצה כנדרש.

"הנהלת החברה מדגישה כי היא רואה בעובדי החברה שותפים מלאים לעשייה ולהצלחות החברה, וכי תמשיך להקפיד על התנהלות מכבדת והוגנת. בימים האחרונים, תוך הסכמה בין ההנהלה להסתדרות, מונה מגשר בין הצדדים, ואנו תקווה כי התערבותו הפעילה של יו"ר ההסתדרות תביא לסגירת הפערים, לחתימת הסכם הוגן ואחראי ולסיום השביתה". 

עוד כתבות

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המגמה נמשכת: 10 נדבקים מאובחנים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 16,717 בני אדם. 279 נפטרו, ו-14,153 החלימו ● מספר הנדבקים בעולם עומד על 5,453,135

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

אסף זמיר / צילום: עופר חג'יוב

האם רק אחד מחמישה דורשי עבודה באילת עדיין עובד?

שר התיירות אסף זמיר ציין את כניסתו לתפקיד בביקור בשיאנית באבטלה. ובהפצת נתון מופרז ● "המשרוקית של גלובס"

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: קמפיין הדה-לגיטימציה של נתניהו נכשל

מאז הגשת כתב האישום בתיקי האלפים, התחלנו לשמוע את בנימין נתניהו, בעיקר דרך כוחות פרוקסי, מפליא בביקורות על בית המשפט ועל הרכב השופטים שדן בעניינו ● רק לפני חצי שנה נתניהו התגאה שאין לו שום ביקורת על מערכת המשפט ● מה שהשתנה הוא מצבו המשפטי של נתניהו

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בראש ובראשונה בו

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

ג'ייסון ויליאמסון / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: מה אפשר ללמוד על המשבר הנוכחי מהטלפון בשפעת הספרדית

סטארט-אפים מוכנים לקחת סיכונים ואין להמעיט בחשיבותם ובתרומתם לחדשנות גם בזמנים קשים ● לכן ממשלות והחברות הגדולות צריכות לתמוך בפעילותם

דרור שרון, מנכ"ל מגל / צילום: איל יצהר, גלובס

פימי מנצלת צלילה של 40% במגל כדי להכפיל את החזקותיה

פימי הגישה הצעת רכש בהיקף של עד 26 מיליון דולר למניות החברה הביטחונית, כדי להגדיל את החזקותיה מ-42% ל-80% מהמניות

תיאטרון בית ליסין  / צילום: פרטים אדריכלים

ללא הפסקות ועם מדידת חום בכניסה: זהו מתווה ההצגות והמופעים

החל מתאריך 14 ביוני ישובו הצגות התיאטרון והמופעים. כך סיכמו הערב שר הבריאות אדלשטיין ושר התרבות טרופר ● עוד על פי המתווה תפוסה מקסימלית של 75%, רכישת כרטיסים באופן מקוון בלבד והפרדה של כסא אחד ● ומה נקבע באשר למוזיאונים?

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

דעה: מתלבטים אם לצפות במשדרי משפט נתניהו? אל תטרחו

משפט נגד ראש ממשלה מכהן הוא אירוע חדשותי ולאומי חשוב ומעניין מאוד, אבל כאירוע טלוויזיוני - אל תבנו עליו

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות; על בד זינקה ב-31% לאחר הדוחות

מחזור המסחר הסתכם בכ-812 מיליון שקל ● עליות בולטות נרשמו במניות פרשמרקט, אלוני חץ, קמהדע , אלקו ופוקס ● לאומי: "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר"

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?