גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כמה אתם תקבלו? 3 מיליון עובדים יקבלו השנה שי לחג

כמדי חג מוציאה חברת ועדים, המרכזת את המידע על הפעילות הכלכלית-חברתית של ועדי העובדים בישראל, את סקר תקציבי מתנות החג שיקבלו העובדים השכירים במשק ● מי יקבל תלושים וכמה?

מתנות חג / צילום:  רויטרס, Mark Blinch
מתנות חג / צילום: רויטרס, Mark Blinch

החופש הגדול עוד כאן אמנם, אבל ראש השנה נמצא ממש מעבר לפינה - אז כמה שי לחג תקבלו? כמדי חג מוציאה חברת ועדים, המרכזת את המידע על הפעילות הכלכלית-חברתית של ועדי העובדים בישראל, את סקר תקציבי מתנות החג שיקבלו העובדים השכירים במשק. הסקר מבוסס על מידע שהתקבל מוועדי כ-1,000 ארגונים בישראל.

הערכות ועדים הן כי ועדי עובדים והנהלות יוציאו יותר מ-4 מיליארד שקל על שי לחג שיחלקו לעובדים, נתון זה משקף גידול בהיקף ההוצאה על מתנות החג לאור התרחבות מעגל העובדים שיקבלו השנה מתנה. לפי נתוני ועדים, כ-75% מכלל העובדים השכירים במשק, כלומר כ-3 מיליון עובדים, יקבלו מתנת חג.

כמה יקבלו? כאן התשובה קשורה במקום העבודה ובדרגת העובד. התקציב הממוצע עומד בראש השנה הזה על 650-890 שקל לעובד, במנעד גדול. מדובר בשי לחג המוענק במסגרת תלושים/תווי קנייה או כמתנה. בוועדים מסבירים כי עובדים שבוחרים במתנות מגדילים את שווי השי בכ-30%, בהתאם להנחות שמשיג הוועד בהסכמים אל מול המשווקים.

מי יקבל כמה?

לפי ועדים, בראש רשימת מקבלי השי הגבוה עומדים גם השנה עובדי מפעלי ים המלח, שיקבלו לחג שי בסכום של 1,750 שקל. עובדי טבע בפתח-תקווה, שמתמודדים בימים אלה עם גל פיטורים, יקבלו שי לחג בסכום גבוה יחסית של כ-1,600 שקל. הדירוג משפיע: לשם הדוגמה, המנהלים בגוגל יקבלו שי בשווי 1,000 שקל ועובדי גוגל יקבלו שי בטווח של 250-600 שקל, בהתאם לוותק. בתחתית הרשימה נמצאים עובדי המועצה המקומית כפר שמריהו, שיקבלו לחג רק 100 שקל.

זאת ועוד, ועד חזק משפיע על היקף מתנות החג - ארגונים שבהם פועלים ועדים חזקים המייצגים את העובדים, יקבלו שי לחג שהוא גבוה בהרבה מהממוצע: עובדי אדמה (מכתשים), עובדי אי.די.אי טכנולוגיות ועובדי משרד הביטחון יקבלו 1,400-1,500 שקל. לפי נתוני ועדים, שי לחג בשווי של כ-1,200-1,100 שקל יקבלו עובדי חברת החשמל, עובדי הבנק הבינלאומי, עובדי בנק ירושלים, עובדי מועצה אזורית גזר ועוד.

שי בגובה של כ-1,000 שקל יקבלו: עובדי רשות שדות התעופה, בנק מזרחי-טפחות, עובדי רכבת ישראל, מקורות, עובדי בית חולים וולפסון, אליאנס, פריגו טבע כפר-סבא, מבטחים, מפעלי תובלה ועובדי בנק הפועלים.

שי בגובה של כ-900-950 שקל יקבלו: עובדי נציב שירות המדינה, עובדי תנובה, עובדי עיריית הרצליה, אלטשולר שחם, עשות אשקלון ונשר.

שי בסכום של 890-800 שקל יקבלו: עובדי מפעל הפיס, עובדי הקרן הקיימת, עובדי מחלבת טרה, מרכז רפואי איכילוב, משרד הכלכלה, איסכור, מרכז רפואי שערי צדק ויקב רמת הגולן.

שי בסכום של 750-700 שקל יקבלו: עובדי מכון התקנים הישראלי, עובדי קופת-חולים מאוחדת, פלרם, מלון שרתון תל-אביב, עמיגור, מעון טללים דימונה, משרד ראש הממשלה, טבע כפר-סבא, הסתדרות העובדים הלאומית ושטראוס מים. 

במדרגה הבאה, שי לחג של כ-650-600 שקל יקבלו: עובדי עיריית תל-אביב, דן תחבורה, האוניברסיטה העברית, מועצה אזורית באר טוביה, ECI, רפאל, ארגון עובדי צה"ל, EY, כרטיסי אשראי לישראל, אל אופ, אלישרא, תנופורט ואורביט.

שי בסכום של 550-500 שקל יקבלו: עובדי בית חולים שיבא, עיריית כפר-סבא, עובדי הטלוויזיה החינוכית שנפרדו השבוע מהערוץ, עובדי המועצה לצרכנות, עיריית נס-ציונה, ש.ל.ה שירותי רפואה, כלל ביטוח, הרשות הארצית לכבאות והצלה וכן שירותי בריאות כללית. 

שי בסכום של 450-400 שקל יקבלו: עובדי בית חולים קפלן רחובות, אלקטרה, עובדי "כאן" תאגיד השידור הישראלי, סלקום, אסם, עיריית רמת-גן, עובדי אל-על, אגד, זארה ישראל, אוניברסיטת אריאל, בזק און ליין, קבוצת אמן ושלמה סיקסט. 

שי בסכום של 350-300 שקל יקבלו: עובדי תע"ש, ווישיי ישראל, Am:pm, שחל, המכללה האקדמית הדסה, נעמת וטיב טעם.

עובדים שיסתפקו ב-250-200 שקל כוללים את עובדי yes, סנמינה, מנורה מבטחים פנסיה וגמל, מכון טכנולוגי חולון, תדיראן ומיברג; ושי בסכום של 100-150 שקל יקבלו גמלאי המשטרה, עובדי ארץ הצבי, ועובדי מועצה מקומית כפר שמריהו.

יעקב אלוש, מנכ"ל חברת ועדים, מציין כי "לשי לחג יש ערך סנטימנטלי בקרב העובדים, והוא נחשב ל'פרה קדושה' שאף מעסיק לא העז לפגוע בה". לדבריו, שי לחג, הוא נושא שחוצה מגזרים ודתות, וגם פלסטינים שמועסקים בישראל זוכים לקבל ממעסיקיהם שי לחג. "תעשיית השי לחג נחשבת לכוח משמעותי במשק לאור הגדלת תנועת הקונים בחנויות בתקופת החגים ובעיקר אלה המבקשים לממש את תווי הקנייה או להחליף את השי שקיבלו במוצר אחר".

תקופת ראש השנה ידועה כתקופה שבה צרכנים רבים מתחדשים במוצרי חשמל. לצד ירידים של מועדוני צרכנות דוגמת חבר שנערך בימים אלה, ועדי העובדים מצליחים להשיג לעובדים בנוסף לשי גם דילים טובים למוצרים ושירותים מבוקשים, כגון מכשירי חשמל, מכשירי אלקטרוניקה, נופשים מסביב לעולם וכדומה.

עוד כתבות

בלקברי / צילום: Mark Blinch, רויטרס

בלקברי סוגרת את מרכז הפיתוח בישראל; 40 עובדים יפוטרו

החברה הקנדית הקימה פעילות פיתוח בישראל ב-2015, על בסיס הסטארט-אפ Watchdox ● המוצר של Watchdox ימשיך להיות מתוחזק על ידי צוות של 20 עובדים בארה"ב

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון נעל את הכנס השנתי של הפדרל ריזרב בג'קסון הול והזהיר מפני גידול ביחס חוב-תוצר

הכנס התמקד ב"אתגרים בניהול מדיניות מוניטרית כעשור לאחר המשבר הפיננסי", ולקחו בו חלק נגידי הבנקים המרכזיים המובילים בעולם וראשי המערכת הפיננסית ● נגיד בנק ישראל אמיר ירון אמר כי הבנקים המרכזיים "צריכים לקחת בחשבון את המצב המחזורי של הכלכלה ולנסות לנתק את ההיזון החוזר בין התחזיות הכלכליות לבין הציפיות בשוק" ● ירון יהיה אורח "ועידת הנגידים" של "גלובס" ביום ראשון הבא, 1.9

ברוך מרזל / צילום: איל יצהר

בית המשפט העליון: מרזל וגופשטיין לא יתמודדו בבחירות

בית המשפט העליון קבע הערב כי בנצי גופשטיין ו ברוך מרזל לא יוכלו להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ה-21 ● ממפלגת "ימינה" נמסר: "שוב מסתבר שהגנה על מיעוט, ערך השיוויון והזכות לבחור ולהבחר שמורים רק לחברי הכנסת הערבים שונאי ישראל ותומכי טרור"

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

המס הצרפתי שגרם לטראמפ להילחם למען ענקיות הטכנולוגיה

ניסיונות לגבש מדיניות בינלאומית בנוגע למיסוי ענקיות הטכנולוגיה טרם צלחו, אך באחרונה החליטו בצרפת להטיל מס על שירותים דיגיטליים ● נשיא ארה"ב טראמפ הגיב בחריפות, ויחסי צרפת-ארה"ב עלו על שרטון ● נראה כי גם ועידת ה-G7 שמתקיימת השבוע לא תפתור את המחלוקת

שיגורי רקטות מרצועת עזה על ישראל / צילום: REUTERS/Amir Cohen

שלושה שיגורים לעבר ישראל מרצועת עזה; יירוט מעל פסטיבל בשדרות

התרעת צבע אדום נשמעה בשדרות ובישובים בשער הנגב, ולאחריה הודיע צה"ל כי זוהו 3 שיגורים מהרצועה לעבר ישראל וכי כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים ● שריפה פרצה בכביש בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטה ● בעקבות ההתרעה בוטל פסטיבל שהתקיים בשדרות, "אנשים רצו והיה מפחיד"

סוחר מודאג בוול סטריט

מלחמה שכל הצדדים מפסידים בה

הבעיה עם מלחמות סחר, כמו עם מלחמות של יריות, היא שכשהן מתחילות, אף פעם לא יודעים איך הן יסתיימו. וכן, גם לאויב יש זכות פעולה ● פרשנות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סגירה צורמת בבורסה: ת"א 35 צנח ביותר מ-3%, בזק ב-5.5%; האג"ח הממשלתיות הארוכות זינקו

בורסות וול סטריט צנחו ביום שישי בעד 3% בצל העלאת מכסים הדדית מצד סין וארה"ב, לצד החרפת הטון של טראמפ נגד יו"ר הפד פאואל ● בזק צללה על רקע מחיקה של נכס מס בגובה 1.2 מיליארד שקל שלא יתקבל כפי שציפתה מעסקת yes ● איי.די.או ופתאל זינקו כנגד המגמה לאחר פרסום הדוחות

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל בכנס אתמול / צילום: סטפן לם, רויטרס

גוגל מגבילה את השיח בפלטפורמות הפנימיות של החברה

לפי המדיניות החדשה, על העובדים להימנע מלבלות זמן רב בוויכוחים על פוליטיקה ונושאים נוספים שלא נוגעים לעבודתם בפורומים הפנימיים, באופן שיפריע לעבודה ● מגוגל נמסר כי הצעד הזה הגיע אחרי שיחות בוטות שעלו בפורומים הפנימיים

עופר מרום / יחצ דוברת המועצה לצרכנות

המועצה לצרכנות נגד "השטיח המעופף": פיצוי אינו כלי לקידום מכירות

במועצה מתנגדים לאופן בו הציגה החברה הנחה שהושגה כחלק מפשרה ייצוגית, עוד לפני שזו אושרה על ידי בית המשפט ● בתובענה הייצוגית שהובילה להסדר הפשרה המדובר נטען כי פורסמו "טיסות פיקטיביות" באתר ובאפליקציה ● חברת השטיח המעופף: "אין כל הטעיה, אין מדובר בקידום מכירות והחברה אכן מעניקה את ההטבות ללקוחותיה"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

סין וארה"ב שוברות את הכלים: שאלות ותשובות על הסחרור החדש במלחמת הסחר

נשיא סין הודיע כי הוא מעלה את המכסים על יבוא אמריקאי וגרם לנשיא ארה"ב לשחרר מטח של ציוצים נושאי עלבונות ואיומים חדשים ● מה הכריזו שני הצדדים, מי צפוי להיפגע, ואיך בכל זאת אפשר להמשיך מכאן ● כל מה שצריך לדעת על מלחמת הסחר

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

אבי ניסנקורן מול ניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

ברקת מול ניסנקורן: שתי דעות ראש בראש על הבור בתקציב

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד על 3.8% מהתמ"ג, הרבה מעל ליעד ● מדינת ישראל נמצאת במשבר תקציבי, אבל איך צריך להתמודד? ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של ניר ברקת ואבי ניסנקורן, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, לגבי החריגה בגירעון

גן ילדים / צילום: עינת לברון

לקראת 1 בספטמבר: מרווח נשימה לגננות בגני הילדים הפרטיים

בית המשפט המחוזי קבע כי גן ילדים שביקש היתר לשימוש חורג יוכל לפעול עד להכרעה בעניין, בלי שהרשות המקומית תפעל לסגור אותו ● "בית המשפט הבין שצריך תקופת חסד כי אף אחד לא רוצה גן ליד הבית"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומקבילו הסיני, שי ג'ינפינג / צילום: רויטרס

מלחמת הסחר מפילה את בורסות אסיה: הונג קונג נופלת ב-3%, הבורסה בשנחאי צונחת ב-2%

מלחמת הסחר מתגלגלת לפתיחת שבוע המסחר מעבר לים: המדדים באסיה מאבדים גובה,והחוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט יורדים ביותר מ-0.5% ● מניית סופטבנק נופלת בכ-3.5%, ניקון מאבדת 3.7%, בהונג קונד קבוצת WH צוללת ביותר מ-7%

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

מלחמות סחר זה לא הכל: תמונות מהצד היותר נינוח, וקצת מוזר, של הפסגה הכלכלית

אחת מהפסגות הכלכליות העולמיות החשובות ביותר החלה היום בביאריץ, צרפת, בהשתתפות שבע הכלכלות המתקדמות בעולם לפי קרן המטבע העולמית ● אך לא רק דיונים כלכליים כבדים נערכו במהלך היום ● מי התיידד מאוד עם הנשיא דונלד טראמפ ומה עשו נשות המנהיגים בזמן השיחות? "גלובס" ליקט בשבילכם את מיטב התמונות הלא רשמיות של הפסגה

נוני מוזס/  צילום: רוני שיצר

בדרך לעסקה ב"ידיעות אחרונות"? מה מלמד המהלך האחרון של דיסקונט

אחת השאלות המסקרנות העולות בעקבות המימוש של בנק דיסקונט את הבטוחה על מניות "ידיעות אחרונות", נוגעת לעיתוי ● ההערכה היא כי המהלך אמור לנטרל את השפעתו של הדם הרע בין בני משפחת יודקובסקי לבין מוזס, ולהבטיח שהפעם המילה האחרונה תהיה של האחרון ● ניתוח "גלובס"

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בדרך למיזוג? אגוד במגעים לרכישת תיק אשראי לרשויות מקומיות מדקסיה ודיסקונט

רשות התחרות אישרה את בנק אגוד כרוכש פוטנציאלי של תיק האשראי, שהרשות הכריחה את דיסקונט ואת דקסיה למכור על מנת שתתיר להם להתמזג ● אגוד בעצמו נמצא במאבק משפטי על מיזוגו לתוך מזרחי טפחות

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

השבוע בשווקים: עיני השוק מופנות לפסגת ה-G7 והודעת הריבית של בנק ישראל

פסגת ה-G7 כבר סיפקה הבוקר כותרות מצד הנשיא טראמפ לגבי ההסלמה ביחסי הסחר מול הסינים ● עיני השוק נשואות לתגובות נוספות בנושא מתיחות הסחר לאחר הדרמה בסוף השבוע האחרון ● בנק ישראל יכריז על גובה הריבית ביום רביעי וצפוי להתקפל מהכוונה להעלות ריבית בטווח הקרוב ● התחזית השבועית של "גלובס"

יו"ר הפד פאוול והנגיד הבריטי קרני, בסופ"ש בג'קסון הול / צילום: רויטרס

האויב הגדול ביותר של טראמפ? מתקפת הציוצים הביכה את הבנקאים הבכירים

בכירי הבנקאים בעולם נפגשו בכנס הפדרל ריזרב בג'קסון הול לדון באתגרים למדיניות המוניטרית בצל מלחמת הסחר - ונתקלו במתקפה חסרת תקדים של טראמפ על יו"ר הפד ● האם הריבית הנמוכה אומרת שהממשלות יכולות להגדיל את החוב ללא עלות? נגיד בנק ישראל גילה ספקנות ● אמיר ירון יהיה אורח ועידת הנגידים של גלובס שתתקיים ביום ראשון הבא ה-1.9 בתל אביב ● ניתוח "גלובס"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ האמריקאי מייק פומפיאו / צילום: ג'ים יאנג, רויטרס

ארה"ב לישראל: יש לכם זכות להתגונן מפני תוקפנות איראנית

בשיחת טלפון לבנימין נתניהו, אמר שר החוץ האמריקאי: ישראל זכאית לנקוט פעולה כדי לסוכך את עצמה מפני איומים של משמרות ההפיכה האיראניים ● אך בשיחה לשר החוץ הלבנוני, ג'יבאן בסיל, אמר פומפיאו: "אני מדבר עם כל הצדדים במאמץ להפחית את המתיחות"