גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נא להכיר: פייסדוק - רשת חברתית לרופאים בלבד

חברת Gmed הקימה רשת גלובלית שבה רופאים יכולים להתייעץ, לחבור למחקר וגם לדבר על רגשות קשים

רופאים / צילום: שאטרסטוק
רופאים / צילום: שאטרסטוק

רשת חברתית לרופאים? מדובר במשימה לא פשוטה בכלל. רופאים הם אנשים עסוקים, שחוקי חיסיון רפואי מגבילים אותם בשיתוף מידע, ומאחר שהם חשופים לתביעות, מדוע שירצו להשאיר ראיות בשטח להתלבטויות או חרטות? ובכל זאת, תמיכת הקולגות חשובה. רופאים רבים מרגישים בודדים, גם אם הם עובדים בבתי חולים. יש שמתקשים למצוא מישהו בעל התמחות דומה לזו שלהם שיוכלו להתייעץ איתו על החלטה הרת גורל שעליהם לקבל או שכבר קיבלו. יש שלא מרגישים נוח לשוחח עם אדם בסביבתם הקרובה על הרגשות הקשים הנובעים מחשיפה למוות, עייפות, סטרס ועומס החלטות. בגלל כל הסיבות האלה, כשחברת Gmed, שייסד אילן בן עזרי, החליטה להקים רשת כזאת, היא הייתה צריכה לעשות זאת ברגישות ובמחשבה רבה.

"רופאים לומדים ומתקדמים על ידי שיתוף מקרים עם קולגות", אומר בן עזרי", ועם זאת, מחקרים מראים שרופאים לא משתמשים ברשתות חברתיות פתוחות כמעט בכלל, כלומר לא מקימים קבוצות מקצועיות כמו במקצועות אחרים. יש רשתות מקומיות קטנות של רופאים בבריטניה ובארה"ב, ואנחנו רואים שהם מוכנים לשתף מידע רק עם מי שגם הוא רופא בוודאות . לכן גם אצלנו נכנסים לרשת אך ורק רופאים. זה תנאי קשיח. אנחנו אפילו מבקשים צילום של תעודת הרופא. כאשר נוצרת סביבה מעוררת אמון, הם מאוד מעוניינים לשתף מידע זה עם זה".

לדברי בן עזרי רואים כמה סוגים של שיתוף. תחת שמם ובפורומים הפתוחים, מציגים הרופאים את המקרים הקשים והמורכבים שהם נתקלים בהם ומבקשים עצה, הפניה למומחה ייחודי, תמיכה בדיעבד בהחלטה שקיבלו וגם מפרסמים כך את עצמם כמומחים בתחומם.

בקבוצות הסגורות משוחחים על הבוסים, על חולים מעצבנים (ללא חשיפת מידע) ועל האתגרים הרגשיים של עולם העבודה. "מדברים על דיכאון, על שחיקה. רוב הזמן השיחה היא בשמות מלאים ולעתים רחוקות יותר היא אנונימית, אבל עדיין כל מי שממשתתף בה הוא בוודאות רופא. יש למשל פורומים של מתמחים, שבהם נערכים למבחני ההתמחות ושם נשאלות שאלות אנונימיות. לא נעים להם להודות שהם לא יודעים".

סקר שנערך בקרב רופאים כדי לבחון מה מניע אותם גילה שתחושת שליטה במצב, סיפוק לאגו ואתגר קוגניטיבי הם שלושת המניעים העיקריים כשהם ניגשים למקרה (המניע של "עזרה לחולים" היה במקום הרביעי). "רשת של התייעצות הדדית לגבי מקרים מורכבים מספקת את כל הצרכים הללו", אומר בן עזרי. לדבריו, הרשת היא מעין הרחבה של המתרחש בכנסים רפואיים, כלומר, יש בה מפגש בינלאומי, הצגת מקרים מורכבים ושיחות אישיות פתוחות עם מי שאינו נמצא במעגל המקצועי המיידי. "היום הרגולציה מגבילה את הרופאים בקבלת מימון מחברות פארמה לנסיעה לכנסים כאלה", הוא מזכיר. כדי לחזק את אווירת הכנס, מאפשרת הרשת לערוך בקלות שיחות וידיאו או מצגות וידיאו ללא צורך להוריד תוכנה למחשב.

הרשת גם מאפשרת לרופאים המנהלים מחקר מסוים יחד להקים קבוצה משותפת. לפעמים מחקר מנוהל על ידי 4-5 רופאים ולפעמים מעורבים בו עשרות רופאים והם יכולים לדון בבעיות שעולות. כמו כן, הרשת מאפשרת למצוא שותפים למחקר.

איך מתמודדים רופאים עם הדרמות שנוטות להיווצר בקבוצות דיון באינטרנט? אתם מאפשרים למוביל הקבוצה להשתיק דובר? להוציא אותו מהקבוצה? מה קורה אם אדם מציג תעודת רופא ואז מפיץ מידע לא נכון?

בן עזרי טוען כי לא נתקל עד כה בתופעות של דרמות שקרעו קבוצה לגזרים או בטרולים שהם במקרה גם רופאים. "אנשים לא ירצו לפגוע בשם הטוב שלהם", הוא אומר.

ומה לגבי דיון מקצועי שהתחיל יפה והתלהט? נניח שמישהו אומר, "תסלח לי, אבל זו הייתה החלטה נוראית והרגת את הפציינט". האם זה לא ירתיע אחרים מלשתף?

"הם יכולים להעביר ביקורת. לא ראיתי שהגיעו לטונים כאלה. אנחנו מתרשמים שהדיון הוא ברמה גבוהה. משתמרת דינמיקה של כנס, לא של פייסבוק".

מתח עם חברות הפארמה

ברשת משתמשים היום 130 אלף רופאים, וזה ודאי חלום לחברות הפארמה שיכולות להגיע דרכה לכל כך הרבה רופאים, ועוד בפילוח נוח כל כך לפי מקצוע. אבל לדברי בן עזרי גם המודל העסקי של הרשת מחקה כנס בינלאומי. "קבוצות דיון ינוהלו תמיד על ידי רופאים מובילים שפונים אלינו. לפעמים הרופא עובד עם חברת פארמה, ואז הערוץ הוא בחסות אותה חברה, או שמוביל הדעה כותב פוסט ונאמר בגלוי שהפוסט הוא במימון חברת הפארמה.

"גם בכנס בינלאומי מקבלים לעתים מימון מחברות הפארמה והם יכולים להציג מקרה בשם החברה. אם המקרה מעניין והרופא מוערך, והטכנולוגיה המוצגת חדשנית, הרופאים רוצים להקשיב. אנחנו, בתור הפלטפורמה, מקבלים על עצמנו את הרגולציה של עולם הפארמה, ובהיותנו אתר בינלאומי צריכים לעמוד בכל הרגולציות סביב תקשורת בין חברת פארמה לרופאים בכל המדינות שתושביהן משתמשים ברשת. חברות הפארמה לפעמים רוצות מאיתנו יותר, ויש מתח, אבל אנחנו מחויבים קודם כול לכך שלרופאים יהיה נוח. אחרת הם לא יהיו שם".

לדברי בן עזרי, ברשת אין פרסום קלאסי, כדי לשמור על תחושה מקצועית. כרגע, החברה מממנת את עצמה מהכנסותיה, אחרי סבב גיוס ראשון של 4 מיליון דולר. בעתיד, היא מתכננת סבב נוסף להתרחבות, בהיקף של כמה עשרות מיליוני דולרים.

ג'ימד היא היום הרשת היחידה לרופאים שהיא גלובלית לגמרי. "מה שמבדיל בינינו לבין רשתות אחרות הוא שהתחלנו כרשת גלובלית בזמן שרשתות אחרות התחילו כמיזמים מקומיים שניסו להתרחב. קשה יותר לבצע בדיעבד את ההתאמות לשוק העולמי", אומר בן עזרי. "אם לפני עשור היית שואלת רופא אמריקאי עד כמה הוא מעוניין לשוחח עם רופאים שאינם מארה"ב , זה לא היה גבוה בסדר העדיפויות שלו. היום הוא מעוניין מאוד בכך".

מה החולים מקבלים מזה

בסופו של דבר, הרשת אמורה לעזור גם לחולים. בן עזרי נותן כמה דוגמאות לכך. "הוצג מקרה של חולה לישמניה מאזור שבו הלישמניה אינה נפוצה", הוא מספר. "רופא שמכיר טוב יותר את המחלה אמר, 'זו בכלל תופעת לוואי של תרופה ללישמניה'. במקרים אחרים מוצג מקרה של סרטן קשה ורופא אומר, 'יש לי ניסוי'. היה לנו מקרה שבו רופא מאזור כפרי שאין ברשותו מכשיר המאפשר טיפול מסוים הציג מקרה ורופא אחר אמר לו, 'בוא תטפל בו בקליניקה שלי'".

הצעד הבא הוא לפתח כלי בינה מלאכותית לניתוח התוכן כדי לאתר מגמות. האם המידע יוצע רק לרופאים או גם לחברות הפארמה? האם בתשלום או כחלק מהשירות ברשת? עדיין לא ברור. כרגע, אסור לנציגי חברות הפארמה אפילו לקרוא את המידע ברשת. עם זאת, יש מחשבה לתמצת חלק מהמסקנות של דיונים מעניינים ולהציגן לציבור כ"גישות הרפואיות המובילות לסוגיה שמטרידה אתכם". 

 

 

 

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

נתניהו התערב, ו"משבר העגלים" מול הרשות הפלסטינית נפתר

החל מהיום המחסומים לשני הכיוונים יוסרו, וישראל אף תתיר לעוד סוגי סחורה פלסטינית למצוא לעצמה שווקי יצוא, בעיקר במדינות ערב ● מי שלבסוף היה בעל המשקל העיקרי לסיום המשבר הם ראש הממשלה נתניהו ויו"ר הרשות אבו מאזן בלחצם של הסוחרים והחקלאים הישראלים והפלסטינים

אבי גבאי/ צילום: כדיה לוי

התוכנית של סלקום: גולן טלקום תשמור על המותג והעצמאות אחרי הרכישה

חלק מהפעילויות של סלקום וגולן טלקום, למשל נדידה בינלאומית, ימוזגו במטרה להקטין עלויות ● מנכ"ל סלקום אבי גבאי לעובדים: "גולן טלקום זו חברה מצוינת שיש מה ללמוד ממנה" ● המיזוג עשוי להקשות על אקספון, ששותפה ברשת של סלקום

אלי עזור / צלם: יחצ / צילום: יחצ

זה לא משחק: מניית הגיימינג של אלי עזור ופיני זהבי התרסקה במעל 30% בעקבות הפסד רבעוני

הסיבה המרכזית להפסד שרשמה אספייר - הסכם עם רשות המסים שבמסגרתו שילמה 13.7 מיליון אירו

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

חור אבטחה במאגר המידע שמחזיקה מפעילת אפליקציית ניהול הבוחרים / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

עתירה לבג"ץ: צו מניעה נגד השימוש באפליקציית אלקטור

לאחר שוועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירה שהגישו עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם בשל חוסר סמכות, פנו השניים לבג"ץ ● לאחרונה התגלה כי מאגר המידע של האפליקציה לניהול קשרי בוחרים, שבה עושה שימוש מפלגת הליכוד, לא מאובטח כראוי

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המדדים בתל אביב עברו לירידות בהובלת מניות הבנקים שמאבדות גובה

נייס עולה ב-2.5% ● מניית טבע מתחזקת בכ-1.5% לאחר שזינקה אתמול בניו יורק בכ-9% בהמשך למסיבת העיתונאים שנערכה בת"א ● אמש בניו יורק המדדים עלו לשיא כל הזמנים

שי ג'ינפינג / צילום: שאטרסטוק

פרשנות: מדינת משטרה - הקורונה עשויה לחזק את השליטה של הממשל הסיני

אפליקציות חדשות מאפשרות עכשיו לסין לבלוש אחר תנועותיהם של חצי תושביה במלחמתה נגד וירוס הקורונה ● אבל סדק של אי־אמון נפער ביחסים בין מדינת המשטרה המשוכללת ביותר בהיסטוריה לבין נתיניה ● הפחד שהיא מטילה עליהם מנע אזהרה מוקדמת ● האם הווירוס ידביק גם את המשטר?

נשים בדירקטוריון - יצרניות מזון ומשקאות

רק יו"רית אחת ופחות משליש נשים: כך נראים הדירקטוריונים בשוק המזון בישראל

תמונת המצב בדירקטוריונים של רשתות הקמעונאות ויצרניות המזון לא מזהירה ● עפרה שטראוס היא היו"רית היחידה, בתנובה יש רק נציגה אחת מתוך תשעה, ובאסם-נסטלה אין נשים כלל ● מי החברה שסירבה למסור את ל"גלובס" הנתונים ומי יצרנית הממתקים שבה יש 60% נשים?

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט מדלגת על הקורונה: מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו לשיא כל הזמנים; הזהב בשיא של 7 שנים

פרוטוקול הפד מהישיבה האחרונה של חברי ועדת השוק הפתוח חושף כי הריבית תישאר נמוכה זמן מה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הדאקס קפץ ב-0.76%, והפוטסי ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

גם הקורונה לא עוצרת בעדה: טסלה משלימה מהלך עליות מתמשך של יותר מ-120% רק השנה

המלצה של גוף המחקר פייפר סנדלר מספק עוד דלק למניית יצרנית הרכבים החשמלית שנושקת לשיא כל הזמנים ● האם מדובר בבועה?

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביה

 

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

עפ"י הודעת הפיקוח על הבנקים, בראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית ע"י הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות: "בשעה שענף התעופה העולמי נערך לשינויים מרחיקי לכת, חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי" ● "על הממשלה מוטלת האחריות לנקוט את כל האמצעים הדרושים כדי לעזור לאל על, ארקיע וישראייר לעמוד בתנאים שיאפשרו את המשך קיומן"

כביש 431. נפתח לתנועה במלואו ברבעון הראשון של 2009 / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי של זכיינית כביש 431 מוערך ב-325 מיליון שקל; החברה מקבלת מהמדינה 161 מיליון שקל בשנה

היקף התשלומים שמקבלת נתיבי היובל מתגלה בהערכת שווי של החברה שהגיעה לידי "גלובס" ● בעלת השליטה בחברה היא קרן תש"י, שמחזיקה ב-75% ממניותיה

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אירופה באדום; שנחאי זינקה ב-1.8% על רקע האטה במספר מקרי הקורונה החדשים

מספר החולים החדשים ירד אתמול דרסטית לעומת שלשום ● יפן אישרה כי שני נוסעים מתו על האונייה דיימונד פרינסס ● הבנק המרכזי של סין הפחית את ריבית הפריים על הלוואות ● עלייה בשיעור האבטלה באוסטרליה ● שיאים חדשים אמש בוול סטריט

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?