גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נא להכיר: פייסדוק - רשת חברתית לרופאים בלבד

חברת Gmed הקימה רשת גלובלית שבה רופאים יכולים להתייעץ, לחבור למחקר וגם לדבר על רגשות קשים

רופאים / צילום: שאטרסטוק
רופאים / צילום: שאטרסטוק

רשת חברתית לרופאים? מדובר במשימה לא פשוטה בכלל. רופאים הם אנשים עסוקים, שחוקי חיסיון רפואי מגבילים אותם בשיתוף מידע, ומאחר שהם חשופים לתביעות, מדוע שירצו להשאיר ראיות בשטח להתלבטויות או חרטות? ובכל זאת, תמיכת הקולגות חשובה. רופאים רבים מרגישים בודדים, גם אם הם עובדים בבתי חולים. יש שמתקשים למצוא מישהו בעל התמחות דומה לזו שלהם שיוכלו להתייעץ איתו על החלטה הרת גורל שעליהם לקבל או שכבר קיבלו. יש שלא מרגישים נוח לשוחח עם אדם בסביבתם הקרובה על הרגשות הקשים הנובעים מחשיפה למוות, עייפות, סטרס ועומס החלטות. בגלל כל הסיבות האלה, כשחברת Gmed, שייסד אילן בן עזרי, החליטה להקים רשת כזאת, היא הייתה צריכה לעשות זאת ברגישות ובמחשבה רבה.

"רופאים לומדים ומתקדמים על ידי שיתוף מקרים עם קולגות", אומר בן עזרי", ועם זאת, מחקרים מראים שרופאים לא משתמשים ברשתות חברתיות פתוחות כמעט בכלל, כלומר לא מקימים קבוצות מקצועיות כמו במקצועות אחרים. יש רשתות מקומיות קטנות של רופאים בבריטניה ובארה"ב, ואנחנו רואים שהם מוכנים לשתף מידע רק עם מי שגם הוא רופא בוודאות . לכן גם אצלנו נכנסים לרשת אך ורק רופאים. זה תנאי קשיח. אנחנו אפילו מבקשים צילום של תעודת הרופא. כאשר נוצרת סביבה מעוררת אמון, הם מאוד מעוניינים לשתף מידע זה עם זה".

לדברי בן עזרי רואים כמה סוגים של שיתוף. תחת שמם ובפורומים הפתוחים, מציגים הרופאים את המקרים הקשים והמורכבים שהם נתקלים בהם ומבקשים עצה, הפניה למומחה ייחודי, תמיכה בדיעבד בהחלטה שקיבלו וגם מפרסמים כך את עצמם כמומחים בתחומם.

בקבוצות הסגורות משוחחים על הבוסים, על חולים מעצבנים (ללא חשיפת מידע) ועל האתגרים הרגשיים של עולם העבודה. "מדברים על דיכאון, על שחיקה. רוב הזמן השיחה היא בשמות מלאים ולעתים רחוקות יותר היא אנונימית, אבל עדיין כל מי שממשתתף בה הוא בוודאות רופא. יש למשל פורומים של מתמחים, שבהם נערכים למבחני ההתמחות ושם נשאלות שאלות אנונימיות. לא נעים להם להודות שהם לא יודעים".

סקר שנערך בקרב רופאים כדי לבחון מה מניע אותם גילה שתחושת שליטה במצב, סיפוק לאגו ואתגר קוגניטיבי הם שלושת המניעים העיקריים כשהם ניגשים למקרה (המניע של "עזרה לחולים" היה במקום הרביעי). "רשת של התייעצות הדדית לגבי מקרים מורכבים מספקת את כל הצרכים הללו", אומר בן עזרי. לדבריו, הרשת היא מעין הרחבה של המתרחש בכנסים רפואיים, כלומר, יש בה מפגש בינלאומי, הצגת מקרים מורכבים ושיחות אישיות פתוחות עם מי שאינו נמצא במעגל המקצועי המיידי. "היום הרגולציה מגבילה את הרופאים בקבלת מימון מחברות פארמה לנסיעה לכנסים כאלה", הוא מזכיר. כדי לחזק את אווירת הכנס, מאפשרת הרשת לערוך בקלות שיחות וידיאו או מצגות וידיאו ללא צורך להוריד תוכנה למחשב.

הרשת גם מאפשרת לרופאים המנהלים מחקר מסוים יחד להקים קבוצה משותפת. לפעמים מחקר מנוהל על ידי 4-5 רופאים ולפעמים מעורבים בו עשרות רופאים והם יכולים לדון בבעיות שעולות. כמו כן, הרשת מאפשרת למצוא שותפים למחקר.

איך מתמודדים רופאים עם הדרמות שנוטות להיווצר בקבוצות דיון באינטרנט? אתם מאפשרים למוביל הקבוצה להשתיק דובר? להוציא אותו מהקבוצה? מה קורה אם אדם מציג תעודת רופא ואז מפיץ מידע לא נכון?

בן עזרי טוען כי לא נתקל עד כה בתופעות של דרמות שקרעו קבוצה לגזרים או בטרולים שהם במקרה גם רופאים. "אנשים לא ירצו לפגוע בשם הטוב שלהם", הוא אומר.

ומה לגבי דיון מקצועי שהתחיל יפה והתלהט? נניח שמישהו אומר, "תסלח לי, אבל זו הייתה החלטה נוראית והרגת את הפציינט". האם זה לא ירתיע אחרים מלשתף?

"הם יכולים להעביר ביקורת. לא ראיתי שהגיעו לטונים כאלה. אנחנו מתרשמים שהדיון הוא ברמה גבוהה. משתמרת דינמיקה של כנס, לא של פייסבוק".

מתח עם חברות הפארמה

ברשת משתמשים היום 130 אלף רופאים, וזה ודאי חלום לחברות הפארמה שיכולות להגיע דרכה לכל כך הרבה רופאים, ועוד בפילוח נוח כל כך לפי מקצוע. אבל לדברי בן עזרי גם המודל העסקי של הרשת מחקה כנס בינלאומי. "קבוצות דיון ינוהלו תמיד על ידי רופאים מובילים שפונים אלינו. לפעמים הרופא עובד עם חברת פארמה, ואז הערוץ הוא בחסות אותה חברה, או שמוביל הדעה כותב פוסט ונאמר בגלוי שהפוסט הוא במימון חברת הפארמה.

"גם בכנס בינלאומי מקבלים לעתים מימון מחברות הפארמה והם יכולים להציג מקרה בשם החברה. אם המקרה מעניין והרופא מוערך, והטכנולוגיה המוצגת חדשנית, הרופאים רוצים להקשיב. אנחנו, בתור הפלטפורמה, מקבלים על עצמנו את הרגולציה של עולם הפארמה, ובהיותנו אתר בינלאומי צריכים לעמוד בכל הרגולציות סביב תקשורת בין חברת פארמה לרופאים בכל המדינות שתושביהן משתמשים ברשת. חברות הפארמה לפעמים רוצות מאיתנו יותר, ויש מתח, אבל אנחנו מחויבים קודם כול לכך שלרופאים יהיה נוח. אחרת הם לא יהיו שם".

לדברי בן עזרי, ברשת אין פרסום קלאסי, כדי לשמור על תחושה מקצועית. כרגע, החברה מממנת את עצמה מהכנסותיה, אחרי סבב גיוס ראשון של 4 מיליון דולר. בעתיד, היא מתכננת סבב נוסף להתרחבות, בהיקף של כמה עשרות מיליוני דולרים.

ג'ימד היא היום הרשת היחידה לרופאים שהיא גלובלית לגמרי. "מה שמבדיל בינינו לבין רשתות אחרות הוא שהתחלנו כרשת גלובלית בזמן שרשתות אחרות התחילו כמיזמים מקומיים שניסו להתרחב. קשה יותר לבצע בדיעבד את ההתאמות לשוק העולמי", אומר בן עזרי. "אם לפני עשור היית שואלת רופא אמריקאי עד כמה הוא מעוניין לשוחח עם רופאים שאינם מארה"ב , זה לא היה גבוה בסדר העדיפויות שלו. היום הוא מעוניין מאוד בכך".

מה החולים מקבלים מזה

בסופו של דבר, הרשת אמורה לעזור גם לחולים. בן עזרי נותן כמה דוגמאות לכך. "הוצג מקרה של חולה לישמניה מאזור שבו הלישמניה אינה נפוצה", הוא מספר. "רופא שמכיר טוב יותר את המחלה אמר, 'זו בכלל תופעת לוואי של תרופה ללישמניה'. במקרים אחרים מוצג מקרה של סרטן קשה ורופא אומר, 'יש לי ניסוי'. היה לנו מקרה שבו רופא מאזור כפרי שאין ברשותו מכשיר המאפשר טיפול מסוים הציג מקרה ורופא אחר אמר לו, 'בוא תטפל בו בקליניקה שלי'".

הצעד הבא הוא לפתח כלי בינה מלאכותית לניתוח התוכן כדי לאתר מגמות. האם המידע יוצע רק לרופאים או גם לחברות הפארמה? האם בתשלום או כחלק מהשירות ברשת? עדיין לא ברור. כרגע, אסור לנציגי חברות הפארמה אפילו לקרוא את המידע ברשת. עם זאת, יש מחשבה לתמצת חלק מהמסקנות של דיונים מעניינים ולהציגן לציבור כ"גישות הרפואיות המובילות לסוגיה שמטרידה אתכם". 

 

 

 

עוד כתבות

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

יו"ר ה-ECB הנכנסת לגארד: "מלחמת הסחר היא כמו עננה שחורה על הכלכלה העולמית"

"איום מלחמת הסחר כרגע הוא המכשול הגדול ביותר לכלכלה העולמית", אמרה לגארד שצפויה להיכנס לתפקידה כיו"ר הבנק המרכזי של אירופה בנובמבר הקרוב ● לדבריה התעריפים שארה"ב וסין השיתו אחת על השניה אמורים לגלח 0.8% מהצמיחה הכלכלית העולמית ב-2020

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

סופטבנק היא חלק מהבעיה: אדם נוימן יכול ללכת, אבל הבלופים ב-WeWork יישארו

סופטבנק תומכת בהדחתו של אדם נוימן, האיש מאחורי WeWork, ודירקטוריון החברה ידון בנושא בימים הקרובים ● בסופטבנק מנסים להפיל את האשמה על נוימן, אבל החברה היפנית היא חלק מהבעיה - החל מממשל תאגידי בעייתי ועד לנסיון לשווק נרטיב מנותק מהמציאות

מיון חבילות אמזון בדואר ישראל / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אם אמזון ישראל הייתה קניון, כנראה שהישראלים היו נמלטים ממנו

הגרסה המקומית של אמזון נראית בשלב הנוכחי כמו קניון שרק 30% ממנו מאוכלס בחנויות שאינן מהשורה הראשונה ● מדוע אמזון התעקשה לבצע את ההשקה גם במצב של מוכנות חלקית? ● פרשנות

תאונה באתר בנייה בפ"ת./  צילום: מד"א

ההסתדרות הלאומית תקיים הדרכות בטיחות לעובדים הזרים באתרי הבנייה

בהדרכות שיזמו ההסתדרות הלאומית וקרן עמית יושם דגש על הסכנות שבעבודה באתרי בנייה, בעבודה בגובה, הצורך להשתמש באביזרים ובאמצעי בטיחות ● "כל גורם בענף חייב לעשות כל שהוא יכול כדי שהעובדים יחזרו לבתיהם בריאים ושלמים"

גרטה / צילומים: Gettyimages ישראל, רויטרס

גרטה יוצאת להציל את העולם: כל מה שרציתם לדעת על מובילת מחאת האקלים

כשהייתה בת 11 היא נכנסה לדיכאון והפסיקה לדבר ● מאוחר יותר אובחנה על הרצף האוטיסטי עם OCD ואילמות סלקטיבית ● היום, כשהיא בת 16, גרטה טונברג מובילה את מחאת הצעירים הגלובלית נגד הזנחת משבר האקלים ● פורסם במקור ביוני 2019

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

הליכוד וכחול לבן צפויים להיפגש היום למו"מ; נחשף התיאום בין הליכוד ורע"ם

צוותי מו"מ מטעם כחול לבן והליכוד יפגשו היום לראשית משא ומתן פוליטי להקמת ממשלת אחדות ● שיחת מתיחה טלפונית שהתקיימה ברדיו קול חי של השדרנים מנחם טוקר ויהודה שוקרון חשפה את המו"מ שניהלו בכירי הליכוד עם רשימת רע"ם-בל"ד בשלהי הכנסת ה-21

רצפת המסחר של הבורסה בניו-יורק / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בורסות אסיה נסחרות בעלייה בהמשך ליציבות בוול סטריט

המדדים המובילים באירופה עולים בהמשך לנעילה השלילית אתמול ● בורסת שנחאי עלתה ב-0.28%, הניקיי טיפס ב-0.1%, ההנג סאנג הוסיף 0.3% לערכו ● אמש בניו יורק המדדים ננעלו ללא שינוי מהותי

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

לידר שוקי הון על חברות הסלולר: "נושא המיזוגים יכול לשפר את הסנטימנט כלפיהן, אבל עוד מוקדם לדבר על התאוששות בתוצאות"

על רקע הדיווחים בתקשורת בימים האחרונים, רשמו היום מניות הסלולר עליות שערים ● האנליסטית סבינה לוי מזכירה כי "השאיפה צריכה להיות תחרות ורמת מחירים יותר מאוזנות" - וכאן נכנס לתמונה הרגולטור, שלו "יש שיקולים פוליטיים וציבוריים"

מתקני הנפט שנפגעו בסעודיה. / צילום: רויטרס

כולם בונים על מאגרי החירום העולמיים של הנפט, אבל כמה כאלה באמת יש?

ההתקפות על מתקני הנפט של סעודיה מחקו 5% מהיצע הנפט בעולם ● מאגרי נפט גדולים שמוסתרים במכלים ובמכרות מלח במדינות שונות הם כעת מרכיב מפתח

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הוט ופרטנר במגעים למיזוג, השיחות עם סלקום הופסקו כבר לפני חודשים

המגעים בין חברות התקשורת מתקיימים לאחר כישלון המגעים של הוט למיזוג עם סלקום בתחילת השנה • הפרסומים על עסקה עם סלקום נועדו ללחוץ על פרטנר להתמזג עם הוט

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

מבקר המדינה בודק היערכות המדינה לשוק העבודה העתידי

ל"גלובס" נודע כי אנשי מבקר המדינה בוחנים את הנושא ● הבדיקה נעשית בשני אפיקים: משרד החינוך שאחראי על הכשרה של ילדים ובני נוער; ומשרד העבודה, שאחראי בין השאר על הכשרות מבוגרים

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

מנכ"ל סלקום במסר ישיר לעובדים: אין מנוס מפיטורים

ניר שטרן: "אם רוצים לשמור על החברה יציבה, אי-אפשר לחכות יותר" ● קרא לעובדים לשתף פעולה עם תוכנית שתחזיר את החברה לרווחיות

שונית האלמוגים, אילת / צילום: shutterstock

"הילדים שלי הם הדור האחרון שיוכל לראות את שוניות האלמוגים בעולם"

דוח המשרד להגנת הסביבה מגלה כי שוניות האלמוגים ברחבי הגלובוס נפגעות בשל משבר האקלים והתנאים המשתנים בים ● בגלל ההתחממות הגלובלית, מתחת לפני המים כשהחום עולה במעלה עד שתיים – ישנן מערכות חיים שלמות שלא מסוגלות לשרוד ונכחדות ● שונית האלמוגים באילת מגלה עמידות מפתיעה והופכת לאוצר טבע נדיר

פרשמרקט / צילום: יחצ

אוויר לנשימה ליינות ביתן? פרשמרקט תרכוש 7 סניפים ב-110 מיליון שקל

אחרי שבועות ארוכים של מגעים, קבוצת יינות ביתן שנקלעה לקשיי תזרים תמכור 7 סניפים במרכזי ערים לרשת פרשמרקט ● העסקה תסייע לקבוצה לצמצם רק חלק מחובותיה לנאמני מגה, ממנה נרכשה לפני כ-3 שנים ● לראשונה פרשמרקט תמחק את מותגי הסניפים אותם היא רוכשת, והם יפעלו תחת מותגים שלה

המחסן של אמזון./ צילום: רויטרס

הצד האפל של אמזון: מחאות עובדים על תנאי העסקה בלתי אפשריים

עובד שמפחד ללכת לשירותים ועובדת שחשה ברע כשהייתה בהריון וקיבלה התרעה ● מה קורה במחסנים של אמזון, ובאילו מדינות צפויים העובדים לשבות?

חבילות של אמזון /  צילום: Shutterstock

בלי דמי משלוח, עם סטנדרט שירות אמריקאי: המדריך לצרכן המקומי באמזון ישראל

מי שביקר החל מאמש במתחם הישראלי של אמזון עשוי לחשוב שהסוחרים הישראלים בסך-הכול העלו את הקטלוג שלהם לאתר, ולא יותר מזה ● "גלובס" מציג חמש נקודות שחייבים להתייחס אליהן לפני שלוחצים על כפתור הצ'ק-אאוט מענקית הסחר המקוון

קאר שולץ / צילום: יח"צ

"טבע תוכל לספוג עלויות משפטיות של עד 2 מיליארד דולר"

סוכנות הדירוג הבינלאומית S&P מאשררת את דירוג החוב של טבע על BB באופק שלילי ● האופק השלילי לדירוג משקף את הסיכון שהעלויות מההליכים המשפטיים הנמשכים יהיו גבוהות מ-2 מיליארד דולר, וכן את העובדה שעסקי החברה עלולים להציג ביצועי חסר ● במקרה שההערכה תעלה ל-4-5 מיליארד דולר ומעלה, תיתכן הפחתת דירוג

יעקב קוינט / צילום: שלומי יוסף

מבקר המדינה יבדוק את הטיפול הממשלתי בפרויקטי תשתיות גדולים

ל"גלובס" נודע כי במסגרת הבדיקה צפוי המבקר לפנות לגורמים במשרד האוצר, בין היתר בחשב הכללי, באגף התקציבים ובחברות הממשלתיות

אבי באום/  צלם: איל יצהר

גם עם אופנוע: חילן מבקשת לשדרג את שכר בעל השליטה ל-150 אלף שקל לחודש

מדובר העלאה של 30 אלף שקל בשכרו החודשי ● גם תקרת המענק השנתי תעלה: מ-1.8 מיליון שקל ל-2.75 מיליון שקל

מפעל סודה סטרים בדרום / צילום: איל יצהר

בכירים בסודהסטרים נחקרו בחשד לשימוש במידע פנים; במוקד: האקזיט לפפסיקו

מדובר בחשד לביצוע עבירות של שימוש במידע פנים סביב רכישת החברה ע"י פפסיקו ● עפ"י החשד, מקורבת לבכיר בסודהסטרים עשתה שימוש במידע הפנים שנמסר לה ממנו וגרפה רווחים אסורים בחשבונה בסך כולל של כ-156 אלף שקל