גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פסיקות סותרות: לפנות או לא לפנות פולשים מפארק החורשות

שלושה חודשים לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי מחזיקי קרקע בדרום תל אביב לא יפונו ללא דיור חלופי, ניתן פסק דין הפוך באותו בית משפט, שקבע כי מחזיק יפונה ללא דיור חלופי וללא מתן פיצוי - משום שלא הוכיח זכויות

מבני המחלוקת בפארק החורשות בתל אביב/ צילום:  איל יצהר
מבני המחלוקת בפארק החורשות בתל אביב/ צילום: איל יצהר

שלושה חודשים לאחר שבית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי מחזיקי קרקע בדרום תל אביב לא יפונו ללא דיור חלופי, ניתן פסק דין הפוך באותו בית משפט, שקבע כי מחזיק שלא הוכיח זכויות בקרקע - יפונה ללא דיור חלופי וללא מתן פיצוי.

פסקי הדין מתייחסים לחטיבת קרקע המצויה בדרום תל אביב, ברחוב 3833, סמוך לדרך בן צבי, דרך צבי פרנק, ופארק החורשות. בעלת הקרקע היא המדינה ורשות הפיתוח. עד אפריל 2013 ניהלה את הקרקע חברת עמידר, ולאחר מכן עברה לידי עיריית תל אביב.

על הקרקע חלה תוכנית משנת 1957 לפיה היא מיועדת לשטח ציבורי פתוח ודרך. באוקטובר 2010 פרסמה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב הודעת הפקעה כי בכוונתה להקים על הקרקע את המשך פארק החורשות ודרשה את פינויה. לאחר שהמחזיקים שמתגוררים במקום לא פינו את הקרקע ואת המבנים הבנויים עליה, הגישה עיריית תל אביב כמה תביעות פינוי.

אין הכרח להוכיח בעלות או דיירות

בתחילת מאי 2018, פרסם "גלובס" כי ניתן פסק דין ראשון בעניין לגבי ארבע משפחות המתגוררות במתחם, כאשר שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב חנה פלינר, קבעה כי המשפחות לא יפונו מבתיהן בלי שהעירייה תעמיד לרשותן דיור חלופי. פלינר התבססה בהחלטה על סעיף 194 לחוק התכנון והבנייה, הקובע כי אין למסור את הקרקע מבלי שניתן דיור חלופי למחזיק בבית מגורים בקרקע, ונימקה את ההחלטה בכך שאין הכרח להוכיח בעלות או דיירות מוגנת כדי להיות זכאים לדיור חלוף, ודי בזכות שביושר.

ביולי האחרון הגישה עיריית תל אביב ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון, בטענה כי פסק הדין חריג ושגוי מבחינה משפטית ועובדתית. לטענת העירייה, התנאים שצריכים להתקיים כדי להיות זכאים לדיור חלופי לא הוכחו על ידי המחזיקים, לרבות שהמחזיקים גרים בבתים המדוברים בפועל, מכוח "זכות שביושר".

אלם עוד בטרם נדון הערעור, ניתן לאחרונה פסק דין אחר בתביעת פינוי כנגד מחזיק אחר בקרקע, הפעם על ידי שופטת בית המשפט המחוזי לימור ביבי, ושתוצאתו הפוכה.

גם במקרה זה טענו עיריית תל אביב והוועדה המקומית כי יש לדחות את טענת המחזיק כי הוא זכאי לדיור חלוף או פיצוי כספי בתמורה לפינוי הקרקע. לטענתן, הוא כלל אינו מתגורר במקום, וגם אם כן היה גר, הוא פלש אליה בניגוד לדין, ולכן אינו יכול להיות מוגדר כמחזיק מכוח "זכות שביושר". עוד לטענתן, תצלומי אוויר מראים כי המבנה שטען כי שייך לו, הוקם רק בשנת 2002 והדבר שולל את מהימנות גרסתו כי סבא שלו קנה את הקרקע לפני 40 שנה ובנה עליה בתים.

מנגד טוען המחזיק כי עיריית תל אביב והוועדה המקומית עיכבו את מימוש ההפקעה במשך 50 שנה ובכך הוכיחו כי הזניחו את מטרת ההפקעה. לטענתו, ההפקעה מיועדת למגורים ולא לחורשה, במטרה להפיק רווח. נוסף לכך טען כי הוא זכאי לפיצוי כספי, מאחר ובקרקע בנויים שני מבנים שהוקמו על ידי סבו לאחר שעלה לארץ מפרס בשנת 1950, וכי סבו העביר את הזכויות לאמו, שהעבירה אותן אליו לפני 30 שנה. לטענתו משפחתו מחזיקה בקרקע מאז באופן רציף במשך עשרות שנים. לטענתו גם מפקחי עמידר ידעו על מגוריו במקום והתירו לו להתגורר במקום.

בתשובה לטענה כי הוא לא מתגורר במקום טען המחזיק כי אמנם בבעלותו דירה אחרת ברחוב הדקל בתל אביב, אולם היא מושכרת לשם שכירת דירה אחרת בחולון שבה מתגוררת אשתו בנפרד עם הילדים. לטענתו, הוא מתגורר באופן חלקי בדירה בחולון, ובאופן חלקי בבית שאותו מבקשת עיריית תל אביב להפקיע, אותו הוא אף חילק והשכיר לטובת מימון הדירה בחולון.

"המחזיק לא הציג ראיה אחת"

ביבי קבעה בפסק הדין כי המחזיק לא הוכיח אף אחת משתי גרסאות סותרות שנתן, האחת כי סבו רכש את הזכויות בבית, והשנייה כי המדינה שלחה את סבו למקום לאחר שעלה מפרס. ביבי ציינה כי המחזיק לא הציג ראיה אחת לרכישה של הקרקע בטענה כי שריפה שפרצה בביתו שרפה את המסמכים הנוגעים לרכישת הקרקע. טענה זו אף נסתרה בתצלומי האוויר שהוצגו לפיהם הבתים שבנויים במקום נבנו בתחילת שנות ה-2000, עובדה השוללת את טענתו כי משפחתו מתגוררת במקום למעלה מ-30 שנה. "בהיעדר מבנה, נופלת גם טענת החזקה במבנה", קבעה ביבי.

ביבי מצאה גם כי עדותו של המחזיק בנוגע למקום מגוריו אינה אמינה, מכיוון שלא הציג מסמכים כלשהם המעידים על מגוריו במקום. על כן, קבעה כי דחיית הטענה כי הוא נחשב למחזיק, מייתרת את הדיון בטענות כי הוא זכי לפיצוי המושתתות על מגורים במקום.

ביבי הדגישה כי לשון סעיף 194 קובעת כי זכאות לדיור חלוף נתונה רק למי שמתגורר במקרקעין עצמם, ולכן המחזיק לא זכאי לא לדיור חלוף ולא לפיצוי. היא דחתה גם את טענתו כי יש להגדירו כ"בר רשות" מכוח חזקה בקרקע, מאחר שלא הוכחה חזקתו בקרקע. ביבי אף הדגישה כי הטענה למעמד של "בר רשות" סותרת את הטענה כי רכש זכויות בעלות בקרקע, או שקיבל רשות מהמדינה להחזיק בה. כלומר, בעדותו שלו, שלל את הטענה להכרה במעמד של "בר רשות".

בפסק הדין נדחתה גם טענתו של המחזיק כי הקרקע מיועדת לבנייה ולא לחורשה, וצוין כי טענתו התבססה על שלטים שהוצבו על קרקע אחת מחוץ למתחם המדובר. כך גם לגבי טענתו להפליה לעומת מחזיקים אחרים שכן קיבלו פיצוי, וזאת כאשר לא הוכיח כי נסיבותיו זהות לנסיבות של מחזיקים אחרים.

ביבי הורתה למחזיק למסור את הקרקע לעיריית תל אביב עד סוף חודש אוגוסט, כאשר לאחר מועד זה, תוכל העירייה לממש את פינויו באמצעות צו ולהרוס את המבנים על הקרקע. המחזיק חויב בתשלום הוצאות משפט בסך 11,500 שקל. את עיריית תל אביב והוועדה המקומית ייצג עו"ד אלירן מגער.

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים - 21 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 13 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

סגן הנשיא לשעבר, ג'ו ביידן / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

גמול על חקירת האימפיצ'מנט? הסנט יוזם חקירה נגד ג'ו ביידן

מנהלת ענייני רוסיה ואירופה במועצה לביטחון לאומי, בעדות בבית-הנבחרים, מוקיעה את דבקות הרפובליקאים בתיאוריות קונספירציה על מאמץ אוקראיני להכשיל את מסע הבחירות של טראמפ ב-2016 ● "מי שמפיץ את התיאוריות האלה הם שירותי הביטחון של הרוסים"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

כחול לבן דורשים מנתניהו: התפטר מכל תפקידך כשר בממשלה

נתניהו משמש כיום כשר הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות וזאת מעבר לכהונה כראש הממשלה ● ההערכה במערכת הפוליטית היא כי נתניהו יבקש חסינות

נוני מוזס / צילום: יוסי כהן

ארגון העיתונאים מצטרף לקריאה לנוני מוזס: השעה את עצמך

ארגון העיתונאים: "אנחנו קוראים לכל עיתונאי שחש על בשרו לחצים פסולים או נחשף לצעדים בלתי לגיטימיים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ משפטי ואת כל הגב שלו הוא יזדקק"

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי והמניה דוהרת; קיבוץ יזרעאל מחזיק מניות בשווי 2 מיליארד שקל

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על הכנסות של כ-165 מיליון שקל ברבעון השלישי, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● "העונה בחצי הכדור הצפוני התארכה לתוך הרבעון השלישי, שהתאפיין בהמשך ביקושים חזקים בארה"ב ופתיחה מרשימה של העונה באוסטרליה"

רוברט דה נירו ואל פצ'ינו ב"האירי" / צילום: באדיבות נטפליקס, יח"צ

"האירי": אם זו שירת הברבור של סקורסזה, היא הכי מושלמת שאפשר

העוצמה הרגשית ב"האירי" של סקורסזה מטשטשת את כל הפגמים, כמו האיפור הדיגיטלי שהצעיר את דה נירו ב-40 שנה

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ויו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל / צילום: Carlos Barria, רויטרס

הגענו ל"קומה החמישית": האם נמשיך לטפס או שמא ניפול?

לפני 75 שנה פרסם נתן אלתרמן את השיר "הקומה החמישית", ובו התייחס לכך שכאשר מטפסים, הפירוד יכול להפיל מטה במהרה את כל המקטע שטיפסנו ● אמירה זו נכונה גם בהקשר של תוצאות הבחירות בישראל, ולא פחות בהקשר של הכלכלה העולמית

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?

אילוסטרציה: shutterstock

מחיר הביטקוין נפל מתחת ל-7,000 דולר לשפל של חצי שנה

בשבוע האחרון ירד שער הביטקוין ביותר מ-15%, ועדיין מחירו גבוה פי שניים משהיה בתחילת 2019 ● שווי השוק של הביטקוין קרוב ל-130 מיליארד דולר - כשני שליש משווי של כלל שוק המטבעות הדיגיטליים

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

בנימין נתניהו / צילום: תמר מצפי

איך יכול להיות שראש הממשלה נתניהו לא למד לקח מאולמרט?

הייתכן שפיקוח טוב יותר, אתיקה קפדנית וערכי שקיפות מושרשים, יכלו למנוע מראש הממשלה את ההתדרדרות הזו? מי יבטיח לישראלים שזה לא יקרה במשרד ראש הממשלה פעם נוספת ● פרשנות