גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטוענים לכתר - התוכניות של המועמדים לראשות העיר ירושלים

הבחירות לרשויות המקומיות יתקיימו בעוד חודשיים • "גלובס" פנה אל המועמדים הלא מכהנים בערים הגדולות וביקש לשמוע על התוכניות שלהם בנושאי תכנון עירוני, בנייה ותחבורה • ירושלים

ירושלים / צילום: שאטרסטוק
ירושלים / צילום: שאטרסטוק

‎זאב אלקין
סיעת ירושלים תצליח

תוספת יחידות דיור גם בשטחים הפתוחים, התחדשות עירונית בקצב מואץ והסדרת מזרח העיר

גיל: 47

פעילות ציבורית: השר להגנת הסביבה, כשר לענייני ירושלים ומורשת מטעם הליכוד

הבעיות העיקריות של העיר:

"אין ספק שניר ברקת עשה מהפכה בירושלים ומגיע לו קרדיט גדול. מצד שני, בשנים האחרונות התחדדה מאוד הבעיה של מחירי הדיור, שלא מאפשרים למשפחות הצעירות לקנות דירה. שאר הנושאים, כמו תעסוקה, מקומות בילוי, המתח בין חרדים לחילונים - לא מתקרבים אפילו לדיור כסיבה לעזיבה.

"ירושלים נמצאת כרגע במחסור של 20,000 יח"ד מול הביקוש ורק כדי לענות על הריבוי הטבעי שלה, היא צריכה 100,000 יח"ד ב-20 השנים הקרובות".

הפתרונות שלך:

צריך התחדשות עירונית בהיקף של תוספת יח"ד של לפחות 40,000. כ-2,000 יח"ד נוספות בשנה בשנה כתוצאה מהתחדשות עירונית, כשהיום המספרים הרבה יותר נמוכים. זה אתגר גדול מאד לעיר.
"לא ניתן לענות על הצרכים של ירושלים בלי בנייה במערב העיר, על השטחים הפתוחים".
"במזרח ירושלים יש אתגרים תכנוניים גדולים מאוד. כרגע מה שקורה שם גורם לבנייה פראית, שמשתלטת על התשתיות התחבורתיות, על שטחים למבני ציבור עתידיים. היעדר הסדרת קרקעות מייצר קושי כלכלי עצום לכל המערכת הזאת, שפשוט לא יכולה להתפתח. הניסיון לדחות את הפתרון לימות המשיח פוגע מאוד במזרח ירושלים.

"במקביל, יש צורך בהסדרה תכנונית. ואין ספק שאי אפשר להתחיל אותו מאפס. צריך לקיים דיאלוג עם התושבים. יצטרכו לקבל דברים שלא היו מאשרים מלכתחילה, מצד שני, יכול להיות שאפשר להגיע להסכמות שתהיה הריסה במסגרת הסדרה כוללת".

זאב אלקין / צילום: איל יצהר

ח"כ רחל עזריה
סיעת ירושלמים

תחבורה ציבורית איכותית ויעילה, עוד בנייה חדשה ועוד התחדשות עירונית

גיל: 40

פעילות ציבורית: היתה חברת מועצת עיר מטעם סיעת "ירושלמים". מאז 2015 חברת כנסת מטעם סיעת "כולנו"

הבעיות העיקריות של העיר:

"לא נבנו מספיק דירות וזה גורם להגירה שלילית. שטח השיפוט שלנו הרבה יותר גדול ממנהטן, אנחנו כמו פריז, אבל מספר התושבים יותר קטן, והעיר מרגישה יותר צפופה מהערים הגדולות. חסר תכנון".

הפתרונות שלך:

"אני מאמינה בתחבורה ציבורית איכותית, יעילה וטובה. לא יכול להיות שלוקח עשור לבנות קו של הרכבת הקלה. צריך פינוי בינוי. כיום זה נעשה בצורה מאד בעייתית. המכפלות גבוהות, אין כמעט קרקעות משלימות, ואז הפרויקטים לא מקודמים בקצב כמו שצריך".

רחל עזריה / צילום: איל יצהר

משה ליאון

לפחות 5,000 יח"ד

גיל: 57

פעילות ציבורית: לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, חבר מועצת העיר ירושלים

הבעיות העיקריות של העיר:

"בעשר השנים האחרונות עזבו את העיר, מדי שנה, 10,000 איש. חלק גדול מהם הם זוגות צעירים שלא מצאו מקום מגורים בגלל המחיר הגבוה ומקום תעסוקה הולם. זה גרם להיחלשות כלכלית של כלל האוכלוסיה".

הפתרונות שלך:

"אני מתחייב לבנות לפחות 5,000 יח"ד בשנה. ע"י פינוי בינוי ופיתוח של אזורים ספציפיים. למשל, באזור התעשייה תלפיות. אני מדבר על בנייה גבוהה בשכונות הפריפריאליות: קטמונים, קרית מנחם, תלפיות. בכל מקום שתעבור רכבת קלה. אני מתכוון לבנות גם בנייה להשכרה לטווח ארוך. התנאי שלי הוא לבנות את זה תמיד עם התשתיות המתאימות, גם לכבישים וגם למוסדות ציבור.

"יש מחסור בבנייני משרדים, ואני מתחייב לבנות כמה שיותר בנייני משרדים. בלי קשר לפרויקט שער העיר.

"בחלק המזרחי של העיר צריך להסדיר את התשתיות, וגם תעשייה ומשרדים. יש עדיין שכונות במזרח העיר שאין בהם תשתית ביוב. זה סיפור מורכב כי חלק מצינורות הביוב עוברים מתחת לבנייה לא חוקית".

משה ליאון / צלם: יוסי כהן

יוסי חביליו
סיעת מצילים את ירושלים

הקפאת תוכניות בנייה, תחבורה ציבורית בשבתות

גיל: 59

פעילות ציבורית: עו"ד במקצועו, כיהן במשך שנים כיועץ המשפטי של עיריית ירושלים

הבעיות העיקריות של העיר:

"מחסור בדירות מגורים ומחירי דיור גבוהים, מחסור בשטחי תעסוקה, פקקים והיעדר מקומות חניה ותחבורה ציבורית לא טובה. וגם, העדר שטחים ירוקים".

הפתרונות שלך:

"אדאג לאישור תוכנית מתאר לירושלים דבר שמתעכב שנים רבות, אקפיא את תוכניות הבינוי הספציפיות ואדאג לתכנון כולל לרבות קידום תוכניות בינוי במזרח ירושלים דבר שיאפשר לתושבים שם לבנות כחוק.

"נוסף לכך: בנייה של דיור מוזל להשכרה בשטחים חומים של העירייה; שימור אופי השכונות בעיר ההיסטורית ולשימור מבנים; שמירת השטחים הפתוחים והגדלת הפארקים העירוניים במערב ובמזרח העיר; סלילת שבילי אופניים ותחנות להשכרת אופניים בכל ימות השבוע; הכנסת מפעיל נוסף לתחבורה ציבורית בנוסף לאגד, לתחבורה ציבורית חלקית של מוניות שרות ושאטלים גם בשבתות".

יוסי חביליו / צילום: ישראל כהן

עופר ברקוביץ'
סיעת התעוררות בירושלים

מרכז עיר תוסס, חללי עבודה משותפים, בתי קפה ציוריים ודיור מסובסד בשטחי ציבור

גיל: 35

פעילות ציבורית: יו"ר סיעת "התעוררות" הירושלמית. מזה 10 שנים שהוא חבר במועצת העיר ואף כיהן במשך תקופה כסגן ראש העיר

הבעיות העיקריות של העיר:

"בשונה מניר ברקת, אני מאמין שהיה צריך יותר עירוב שימושים ולהכניס מרכיבים של דיור גם בשער העיר וגם באזור התעשייה תלפיות, שם היה צריך להיות מרכז עיר שני. בעיני, בשכונות הקצה של ירושלים אין מספיק חיים אורבניים תוססים.

"חלק ממוסדות התרבות צריכים להיות גם בשכונות. לייצר את התשתית לאמנים וליוצרים גם בקרית יובל ואולי בארמון הנציב. מחירי הדיור בנחלאות גבוהים וצריך לפתח עוד אזורים תוססים. אולי צריך עוד תעסוקה, חללי wework בשכונות. לאנשים נמאס לעמוד בפקקים יום יום".

הפתרונות שלך:

"אני כבר עשר שנים בעירייה, אני מבין את תהליכי התכנון - אין בנייני משרדים מודרניים, הדברים מתממשים לאט. אני מביא איתי הבנה של איך מתפקדות ערים מודרניות: עירוב שימושים, איך נעים ללכת במרחב ציבורי. תשאל את המועמדים המבוגרים לראשות העיר, ובכלל לא בטוח שהם יודעים להגיד את המילים האלה.

"אני חושב שהביקושים בירושלים תמיד יהיו גבוהים ויהיה קשה להתמודד עם מצוקת הדיור. בעניין הזה אני עושה מהלכים כמו הפעלת המס על דירות רפאים, או מלחמה על השמשת נכסים נטושים. אני חושב שצריך לממש גם דיור להשכרה מסובסד בשטחים חומים (שטחי ציבור)".

עופר ברקוביץ' / צילום: איל יצהר

עוד כתבות

אסף אוני, ברלין / צילום: תמונה פרטית

"כשרק עברתי לברלין, מאוד הפריע לי שלכל העצים יש מספרים"

אסף אוני, כתב "גלובס" באירופה, הגיע לברלין לחודשיים ללימודים ונשאר 12 שנה, בינתיים ● תקופה מסוימת הוא חי חצי מהזמן שם וחצי ביפו, מדלג בין שמש ואפרוריות, סדר ובלאגן, אסף של פה ואסף של שם ● ואף מילה על מחיר המילקי - אבל על מחירי הדיור כן ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם" 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP

פרשנות: לביידן יש סיכוי במירוץ הדמוקרטי? יהודי ארה"ב מתפללים שכן

סבב הבחירות המקדימות בקרוליינה הדרומית בשבת, נותן לסגן הנשיא לשעבר הזדמנות כמעט אחרונה לגבור על ברני סנדרס ולזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ● הכרעה בין טראמפ לסנדרס בנובמבר היא אופציה שמחרידה את היהודים האמריקאים

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

הבורסות באירופה צוללות בכ-4%; צפי לירידות של עד 2% בארה"ב

בורסות בעולם בדרך לשבוע הגרוע ביותר מאז משבר 2008 ● דאקס מתרסק ב-4% וסטוקס 600 צונח ב-3.6% ● שנזן צנח ב-4.8%, שנחאי וניקיי התרסקו ב-3.7% ● מספר הנדבקים בנגיף הקורונה ברחבי העולם עומד על יותר מ-83 אלף איש

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר

אסתר חיות / צילום: ברני ארדוב וואלה

דעה: ראש הממשלה בני גנץ יגשים את חזון שלטון המשפטנים

בני גנץ מבקש לרסן את המערכת הפוליטית, ומנגד המערכת הפוליטית מבקשת לרסן את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ● מי הנואם מפתיע שטען כי בית המשפט ביצע "השתלטות עוינת על עולם קבלת ההחלטות", ולמה הממשלה תישאר תמיד חלשה למרות כל מאמציה, עד שבאמת יימאס לה

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

האם השקל הוא המטבע החזק ביותר בעולם? / צילומים: shutterstock, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המאזן הלאומי ל-2018: סך הרכוש בישראל עלה ב-7% ועמד על קרוב ל-3.5 טריליון שקל

הרכוש הלאומי גבוה פי 2.6 מהתוצר המקומי הגולמי - והוא מייצג סכום של 392 אלף שקל לנפש, לעומת 376 אלף שקל לנפש בסוף 2017 - עלייה של 4.4%

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

התפרצות נגיף הקורונה ביפן  / צילום: Jae C. Hong, AP

מעל ל-83 אלף איש נדבקו; חולת קורונה נוספת בישראל

מדובר באישתו של החולה שחזר לפני מספר מימים מאיטליה ● 2,858 איש נפטרו מהמחלה ו-36,593 איש החלימו ● הנגיף התגלה ב-56 מדינות ברחבי העולם ● ניו זילנד, ניגריה, ליטא ובלרוס דיוחו על מקרה ראשון היום

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

מצביעה בקלפי/ צילום: רויטרס

מסתירים את עמדתכם הפוליטית? אתם לא לבד ואין לזה קשר לשמאל או לימין

סקר "גלובס" ומכון שילוב מגלה: האמירה שרק מצביעי ימין מעדיפים שלא לגלות עבור מי הם מצביעים היא במקרה הטוב מיתוס ● לפי הממצאים, הישראלים מרגישים הכי בנוח לגלות למשפחה למי הם עומדים להצביע, והרבה פחות לחברים ולקולגות בעבודה

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"