גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רקח סגרה עם טבע עסקה המוערכת בעשרות מיליוני שקלים

ההסכם, שנחתם ל-10 שנים, קובע כי לרקח תהיה אפשרות לרכוש את זכויות הייצור והשיווק של חלק מהמוצרים הרפואיים של טבע ● בסיכום הרבעון השני, עלו הכנסותיה של רקח, שנמצאת בשליטת קרן פימי, לכ-50 מיליון שקל

מרדכי אלגרבלי, מבעלי רקח / צילום: איל יצהר
מרדכי אלגרבלי, מבעלי רקח / צילום: איל יצהר

כשלוש שנים וחצי לאחר שקרן פימי רכשה את השליטה ביצרנית התרופות רקח , כעת היא מייצרת שיתוף פעולה משמעותי עם ענקית התרופות טבע  .

הבוקר עדכנה רקח כי חתמה על מסמך עקרונות מחייב עם טבע, במסגרתו תקבל רקח בלעדיות לאספקת כמה מוצרים אותם משווקת טבע בישראל. מדובר בכמה תרופות מרשם, תרופות OTC (מעבר לדלפק) ומוצרים למניעת זיהומים בבתי חולים, אותם תספק רקח באמצעות החברה הבת ויטאמד, בה היא מחזיקה במלואה, לטבע, אשר תמשיך לשווק אותם תחת המותג טבע.

ההסכם, הכפוף לקבלת כמה אישורים, נקבע לתקופה של 10 שנים עם אפשרות הארכה אוטומטית לתקופות נוספות. עוד קובע ההסכם כי במקרה שבו טבע תפסיק לשווק את מוצריה למניעת זיהומים בתי חולים, לרקח תהיה אפשרות לרכוש את הזכויות על הייצור והשיווק של מוצרים אלה.

תוצאות רקח

ברקח ציינו כי ההסכם "קובע את התמורה בגין הייצור, כנגזרת של הכמויות שייוצרו בפועל, ואת חלוקת האחריות וחלוקת העלויות בתהליך העברת הטכנולוגיה", וכן הוא קובע "מנגנונים להתאמת תמורה במצבים מסוימים".

היקף התמורה בהסכם בין הצדדים לא נמסרה, אבל על פי הערכות של גורמים המעורים בשוק התרופות המקומי, העסקה יכולה להגיע לכמה עשרות מיליוני שקלים בשנה - סכום משמעותי לפעילותה של רקח, שמחזור ההכנסות השנתי שלה עמד ב-2017 על קצת יותר מ-200 מיליון שקל.

מהנהלת רקח נמסר כי "אנו שמחים על שיתוף הפעולה החשוב שהושג בין חברת רקח לבין טבע, ועל מאמציה הנחושים של טבע לשמר את ייצור מוצריה בישראל. מדובר במהלך בעל חשיבות לשוק הישראלי, אשר יחזק את הפעילות התעשייתית בארץ ויבטיח אספקה רציפה של מוצרים חיוניים בישראל. עבור רקח מדובר בקפיצת מדרגה משמעותית מבחינת היקפי הפעילות, הייצור והמעטפת הלוגיסטית, ואנו רואים בכך משום הבעת אמון של טבע ביכולותיה של החברה. אנו תקווה כי שיתוף הפעולה שהושג יניח את התשתית לשיתופי פעולה נוספים בארץ ובחו"ל".

רקח היא יצרנית, מייבאת, משווקת ומפיצת תרופות, מוצרי קוסמטיקה, ויטמינים ותוספי תזונה, וקרן פימי בראשות ישי דוידי מחזיקה בה יחד עם בני הזוג מרדכי וג'ורג'ט אלגרבלי.

מניית רקח , שהגיבה בחיוב לעדכון בנוגע להסכם עם טבע עם עלייה של כ-2% בשעות הצהריים, השלימה עלייה של יותר מפי 3 מאז הפכה פימי לבעלת השליטה בה, בפברואר 2015, והיא משקפת לחברה שווי נוכחי של כ-430 מיליון שקל.

שיפור ברווחיות במחצית

לצד ההסכם מול טבע, רקח פרסמה היום את דוחותיה הכספיים לרבעון השני ולמחצית 2018, בהם נהנתה מסיום שערוך אופציות שהוקצו לפימי, אשר העיבו על השורה התחתונה של תוצאותיה בשנים קודמות.

בסיכום הרבעון והמחצית, הכנסותיה של רקח עלו בשיעורים של כ-1%-2%, ועמדו על 50 מיליון שקל ברבעון ועל קצת יותר מ-100 מיליון שקל במחצית.

בשורה התחתונה, לאחר שסבלה אשתקד מהוצאות משמעותיות בגין שערוך אופציות לפימי, כאמור בסיכום הרבעון הציגה רקח רווח נקי של 2.5 מיליון שקל, ובמחצית השנה הוא עמד על קצת יותר מכפול מכך (כ-5 מיליון שקל). זאת, לאחר הפסד של 3 מיליון שקל ו-13 מיליון שקל בהתאמה בתקופות המקבילות ב-2017.

בשורות הרווח הגולמי והתפעולי הציגה רקח מגמות סותרות במחצית וברבעון השני, כשאת המחצית היא מסיימת עם שיפור ברווח הגולמי והתפעולי, שנשחק בתקופת הרבעון. 

גילוי מלא: אברהם ביגר, יו"ר רקח, הוא יועץ לדירקטוריון "גלובס".

עוד כתבות

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

(עדכון): קבוצת תיירים מדרום קוריאה שביקרו לאחרונה בישראל אובחנו כחולים בנגיף ● על הרקע הזה, נוסעים זרים בטיסה שנחתה הערב מסיאול לא יורשו להיכנס לישראל והישראלים יידרשו להיכנס לבידוד מיידי ● ההנחיות צפויות להתרחב בימים הקרובים למדינות נוספות

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"

טניה כהן עוזיאלי והיצירה 'נעליים ליציאה לדרך, 2017–1991', מרינה אברמוביץ׳ / אינפוגרפיק: יונתן בלום, גלובס

"אנחנו מאבדים את הזהות שלנו כמוזיאון, דברים יצאו מפרופורציות"

בעידן שבו הדימוי הוויזואלי הפך לכל כך נפוץ וכולנו מתקשרים דרך תמונות ברשת, האתגר הגדול של המוזיאונים הוא להיות רלוונטיים ● אז איך עושה את זה עכשיו מוזיאון תל אביב, שאליו הגיעו השנה 1.3 מיליון מבקרים? בראיון ל'ליידי גלובס' מודה המנכ"לית טניה כהן עוזיאלי: "נחוצה לנו הגדרה מחדש"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

לא משלנו/ צילום :  מעיין קאופמן

אנו-אנו הפלמ"ח: הקומדיה שעושה צחוק מאתוס האשכנזי הלוחם

הקומדיה "לא משלנו" של תאטרון באר שבע מגחיכה את הפלמ"חניקים האשכנזים