גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכרעת דנקנר: רגע האמת של התרבות העסקית בישראל כולה

הכרעת העליון בפרשת דנקנר ושטרום מלמדת רבות על הלכות "עדי מדינה" ● פרשנות

נוחי דנקנר / צלם: תמר מצפי
נוחי דנקנר / צלם: תמר מצפי

שופטי בית המשפט העליון יפרסמו היום (ד') את הכרעתם בערעוריהם של נוחי דנקנר ושל מנהל ההשקעות איתי שטרום על הרשעתם על-ידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב בהרצת מניות חברת אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012. דנקנר נידון במחוזי לשנתיים מאסר, והושת עליו קנס של 800 אלף שקל, שטרום נידון לשנת מאסר בפועל. דנקנר ושטרום ערערו על ההרשעה ועל העונש, ומנגד הפרקליטות ערערה ודרשה מצידה החמרה בענישה. 

1. מדובר באחת ההכרעות הדרמטיות הן ברמה הפרסונלית והן ברמה המשקית. האם מדובר ביום הדין או בסוף עידן הפירמידות? אם נקבל את תמונת דנקנר בפתח בית הכלא - אז כן, זהו סופו של עידן הפירמידות. אם יזוכה או ייגזר עונש "עבודות שירות" - תיפתח הדלת להליכי התאוששות, תוך החלשת חוק הריכוזיות, שבפועל ניתן לכנות "חוק דנקנר".

האם נגמר דור הטייקונים? במצב שבו דנקנר יישב בבית הסוהר, שאול אלוביץ נחשד בעבירות חמורות ועוד כמה "גבירים" של פעם נמצאים בתהליכים של ליקוק פצעים - אף אחד כבר לא באמת ירצה להיות "טייקון". עם זאת, במצב שבו סמלי ההצלחה (אמיתיים או מלאכותיים, זה לא ממש משנה) של הדור העסקי שדנקנר מייצג, ייחלצו בשן ועין בלי עונש ציבורי נראה לעין, אז תתרכך גם הסיסמה "רק לא טייקון".

"הנפקת החברים" - עוד מונח שהתבסס בפרשה. האם התופעה הזו תיעלם? כנראה שלא, אפילו אם העליון יחמיר את העונש של דנקנר, כפי שהפרקליטות ביקשה. פנייה ל"חברים" שיקנו מניות, בליווי הבטחות מיוחדות היא שיטה - והיא תימשך, אבל הרבה יותר בשקט. בלי טלפונים מחשש להאזנות. בלי ניירת, עם צמצום תנועות מחשב ובלי אנשי ביניים שעלולים פעם להתגלות כ"עד מדינה".

הערעורים מגיעים להכרעה

2. דנקנר כבר עשה את שלו. לטוב - כאשר רכש ב-2003 את אי.די.בי בתקופה של כלכלה קשה ושוק הון בקריסה. אבל גם לרע - כאשר גרם איכשהו לדירקטורים בקרן פנסיה גדולה - "מבטחים הוותיקה", לשים אצלו כספי גמלאים; כאשר חיבב במיוחד עסקאות בעלי עניין; כאשר פעל לרכישות שנבעו מאגו מנופח מדי, כמו "מעריב", קרקע בלאס וגאס ואפילו מניות קרדיט סוויס.

3. פרופ' שמואל האוזר היה יו"ר רשות ניירות ערך מ-2011 עד אמצע ינואר 2018. חקירת דנקנר, שנפתחה כשהוא היה עדיין בשיא מעמדו הציבורי, נחשבת לאחד משיאי הקדנציה של האוזר. יש לזכור שדנקנר עמד בראש פירמידת ענק, שחלשה על פלח גדול ומכריע בשוק והיה בעל השפעה גדולה בבנקים, בממשלה, בכנסת והיכן שרק רצה. זיכוי מחר או הקלה משמעותית בעונש, תחליש גם את יכולת החקירה וההכרעה של הרשות.

תיק דנקנר: ציר הזמן

4. שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, חאלד כבוב, הוא "ה-שופט ה-כלכלי" של המדינה. כבוב נודע כמי שלא מתכופף מול שועי הארץ ועורכי דינם בעלי השמות התקשורתיים המפוצצים. כבוב הוא זה שנטה להגביר את הענישה בעבירות כלכליות ובתביעות ייצוגיות, נגזרות וממשל תאגידי. הוא זה שפתח עידן של החלטות שחיזקו תביעות אזרחיות.

"גרסת הנאשם היא כה מופרכת", קבע ב-4.7.16 כשהרשיע את הנאשם דנקנר, "אין בה היגיון כלכלי. נתוני המסחר מוכיחים השפעה בפועל. לא רק מניע כלכלי עמד במרכז". עוד כתב אז: "לא נותר ספק סביר מהראיות. כל כוונתם של הנאשמים היתה להשפיע במרמה על שער המניה...".

כמה חודשים מאוחר יותר, כשהקריא את גזר הדין, אמר: "לא בלב קל... נאשם לא צעיר בימים... נעדר כל עבר פלילי... שנקלע למצוקה שהובילה אותו בדרך לא חוקית...", ושלח את דנקנר לשנתיים מאסר בפועל.

מחר הוא גם יום הדין של כבוב. עניין שמתעצם נוכח העובדה שבינואר 2018 הוא היה ברשימת המועמדים לבית המשפט העליון במשך כמה ימים, עד שמשך את מועמדותו כי העריך שסיכוייו להיבחר נמוכים.

5. קצב ישראלי. בפברואר 2012 יצאה הנפקת מניות אי.די.בי לדרך. בנובמבר 2012 דנקנר נקרא לחקירה. בינואר 2014 (יום אחרי איבוד השליטה באי.די.בי) זומן לשימוע. ביוני 2014 הוגש כתב אישום. ביולי 2016 דנקנר הורשע. בדצמבר 2016 הוקרא גזר דין. ב-29.8.18 הכרעה בעליון. עד עכשיו ספרנו 6 שנים. האם זה סוף הסיפור? לא בטוח. יש חגים, דיון בהרכב מורחב, מי יודע מה עוד?

6. פסק הדין של בית המשפט העליון יגיע במייל. השופטים ג'ורג' קרא, ניל הנדל ודוד מינץ הציעו, כנראה לראשונה בתיקים כל כך מתוקשרים, לא להתכנס, לא להופיע ולא להקריא, אלא לשלוח את ההחלטה במייל. הסניגורים והנאשמים קיבלו את ההצעה. לא ברור אם תובעי הפרקליטות נשאלו לגבי המהלך הזה.

"גששי-העליון" מנסים להמר: מייל זה אומר זיכוי? החמרת עונש? השארת העונש על כנו? אולי זו רק התפתחות טכנולוגית או רצון למתן במעט את החגיגות הפומביות של שמחה ושמחה-לאיד. פחות סנגורים מדושנים, פחות פרקליטים יהירים, הרבה פחות תקתוקי מצולמות.

7. עד מדינה. גם במשפט הזה יש עד מדינה. גם פה עדותו התבררה כבעייתית. עדי מדינה הפכו תחביב נוח וזמין של חוקרי משטרה ופרקליטות. האם ההכרעה מחר תתייחס במישרין לעניין גיוס עד המדינה, עדי שלג? ואם כן - האם ההתייחסות תשבור את רצף הגיוסים או שמא תעודד אותו?

המעורבים בפרשה

8. האם ההחלטה מחר תהיה כלכלית-עניינית-כספית (מבוססת עובדות, עדויות, ממצאים, עד מדינה), או שנראה (שוב?) התייחסות אישית, מבינה - ובעיקר מכילה לאשם, שהוא אחד מבכירי המשק של פעם, שעומד בפני החלטת השופטים העליונים. קוראים לזה "היסוד הנפשי" שנמצא במהות המחשבה הפלילית, שנדרשת להתקיימותה של עבירה פלילית.

האם השופטים "יבינו" לליבו של דנקנר, בן אחת המשפחות הוותיקות והמכובדות, בנקאי, עורך דין, תעשיין, מיליארדר של פעם, שמעשיו הונעו על ידי "הקשיים" ו"המצוקה" הקשה שנכנס אליהם במטרה "להציל את פרויקט חייו" (אלה מונחים המופיעים בהחלטת השופט כבוב), שמא או יפסקו שהאחריות נמדדת גם כאשר פחות קל בחיים?

האם אופיו "הקפדן" של נוחי דנקנר, שדווקא הוא זה שהביא את השופט חאלד כבוב להחלטה שהוא אשם במודע בהתערבות פלילית בעת ההכנות ובמהלך ההנפקה, יהפוך להיות העילה של בית המשפט העליון להוריד את רף האשמה והענישה?

אם זה יקרה - זו כבר תהיה בעיה גדולה בהרבה מאשמה או אי-אשמת דנקנר.

עיקרי פרשת הרצת המניות

עוד כתבות

המערכות של מצרפלס מיועדות בעיקר לתחום האינסטלציה הביתית / אילוסטרציה: Shutterstock

אינרום במו"מ לרכישת פעילות צנרת האינסטלציה של מצרפלס ב-150 מיליון שקל

לאחר השלמת העסקה ימשיך קיבוץ מצר להחזיק ב-100% ממניות מצרפלס, שתיוותר עם פעילות של פתרונות השקיה לחקלאות

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

פרויקט בזל של בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV / צילום: 3dvision

במקום בניין מד"א המיתולוגי בבזל: פנטהאוז ב-47.5 מיליון שקל

חברות בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV2, בעלות מבנה המגורים במתחם מד"א בזל בת"א, מכרו בפרויקט דירת פנטהאוז של 381 מ"ר עם גג של 149 מ"ר, באחת העסקאות היקרות ביותר שבוצעו במרכז העיר ● הרוכש הוא ישראלי, אך לא ידועה עדיין זהותו

ניצן לונברג / צילום: תמונה פרטית

"תרבות הדייטינג בארץ מושפעת מדיסני, אבל עדיין מחפשת את הנורמות שלה"

ניצן לונברג, בת 32 ● דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת אדינבורו, סקוטלנד ● חוקרת את הממשק בין חילוניות לחיפוש אהבה בישראל ● פרויקט מיוחד

ניו יורק - חנות וול מארט / צילום: תמר מצפי

וולמארט, פורד וארגו AI משתפות פעולה להשקת שירות משלוחים באמצעות רכבים אוטונומיים

ענקיות הקמעונאות והרכב מצטרפות למפעילת הנהיגה האוטונומית כדי לפתח שירות משלוחים ללא נהג ● הניסויים יתחילו בתוך כמה חודשים בשלוש ערים מרכזיות בארה"ב

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

ממרץ 2022: בזק תחל לספק שירותי אינטרנט מלאים ללא הפרדה

משרד התקשורת הודיע היום כי הוא מאשר הסכמי מדף של חברת בזק עם ספקיות אינטרנט ● המשמעות היא שבתוך חצי שנה החברה תספק שירות אינטרנט מלא, וכבר לא תחול בשוק התקשורת ההפרדה בין ספק לתשתית

''הבית הרזה'' בבוסטון / צילום: Associated Press, Elise Amendola

הבית הצר ביותר בבוסטון נמכר ב-1.25 מיליון דולר

הבית ברוחב של כשני מטרים, בעל ארבעה קומות והוא נבנה בסוף המאה ה-19 ● המבנה הייחודי הוא אטרקציה תיירותית מפורסמת בעיר

אביגדור ליברמן, שר האוצר / צילום: איל יצהר

האוצר מקדם חוק: סרבתם להתחסן ופוטרתם? לא תהיו זכאים לדמי אבטלה במשך 90 יום

רגע לפני כניסת חג סוכות, הפיץ משרד האוצר תזכיר חוק, שקובע כי עובד אשר פוטר או התפטר עקב סירובו להתחסן או להיבדק יהיה זכאי לדמי אבטלה רק לאחר 90 יום בדומה למי שהתפטר ● התזכיר פתוח להערות הציבור עד ליום שלישי הבא בלבד

דוג'קוין. העתק של העתק / צילום: Shutterstock, Jiri Hera

חיקויים לדוג'קוין? הקרב על הסימן המסחרי של המטבע שנהגה כבדיחה ושווה מיליארדים מתפרץ

המטבע הדיגיטלי שנועד להיות חסר ערך הגיח למרכז הבמה השנה בעזרתו של אלון מאסק. כעת ניטש קרב לגבי שמו

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

פייזר הודיעה על תוצאות חיוביות לניסוי החיסון נגד קורונה בילדים בני 5-11

במחקר פנימי של החברה נמצא כי הילדים שלקחו חלק בניסוי לא הראו תופעות לוואי חמורות, ופיתחו חסינות גבוהה

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

בית עם בריכה, במחיר דירת 3 חדרים בסן פרנסיסקו: ההייטקיסטים הישראלים נוהרים לאוסטין. אלון מאסק כבר שם

הקהילה הישראלית באוסטין טקסס צמחה פי שלושה בשנתיים האחרונות, כשמרבית המצטרפים הם הייטקיסטים שהעדיפו אותה על פני עמק הסיליקון  הנהירה של אנשי טכנולוגיה - אמריקאים וישראלים - לאוסטין, מתרחשת בשל יוקר מחיה נמוך וחיים שוקקים, ללא מגבלות קורונה ● אפילו טסלה ואלון מאסק כבר שם ● האזינו 

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

לשכת תעסוקה ת''א / צילום: שירות תעסוקה

המגזר העסקי לליברמן: לפתוח במבצע נרחב של הכשרות מקצועיות

נשיאות המגזר העסקי פנתה הערב לשר האוצר אביגדור ליברמן והתריעה: "תופעה מדאיגה: למרות שמספר המשרות הפנויות עומד על כ-135 אלף משרות (זהו שיא של כל הזמנים) לאחר פתיחת המשק, רמת האבטלה יורדת בקצב איטי"

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

אחיו של מנכ"ל מ' האנרגיה שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בשברון

ליאור שילת הוא מועמדה של שרת האנרגיה, קארין אלהרר לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה, כאשר אחיו, יניב שוינקלשטיין שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בחברת שברון ישראל (נובל אנרג'י לשעבר) ● במאמר שפרסם שילת בעצמו בעבר הוא דחף לעידוד תחום הגז

מי יכול להיות הייטקיסט

חולמים על משרה בהייטק? אלה חמשת המכשולים שתצטרכו לדלג מעליהם

אם נדמה לכם שכולם פתאום עוברים להייטק, אתם כנראה טועים ● לרבים הדרך למשרה מאתגרת בשכר דמיוני רצופה משוכות שצריך לדלג מעליהן: מחוסר ניסיון ועד קושי לדבר באנגלית ● בדקנו עם מגייסים ומנהלים מה הם באמת מחפשים ומה צריך לעשות כדי להכניס רגל בדלת של התעשייה

איך משפרים את חווית הלקוח? / איור: גיל ג'יבלי

בעידן הדיגיטלי, שיפור חוויית הלקוח מטריד את אנשי השיווק הרבה יותר

הקורונה האיצה את השימוש של סמנכ"לי השיווק בכלים חדשניים, כולל בינה מלאכותית, כך עולה מסקר עולמי חדש שערכה סיילספורס ● מה הכי מטריד אותם בעידן הנוכחי, באיזה ערוץ שיווקי הם מתמקדים, ולמה הם משקיעים הכי הרבה אנרגיה במידע ונתונים על הלקוחות

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

טורקיה נשארת אדומה, מקסיקו יוצאת מהרשימה: משרד הבריאות מעדכן את סיווג המדינות

משרד הבריאות פרסם את המלצת סיווג המדינות שתכנס לתוקף ב-27 בספטמבר ●  אוקראינה היא שיאנית שיעור התחלואה בחודש האחרון (לאחר הביקור ההמוני באומן) עם כ-5.5% שיעור הדבקה עד 10 ימים לאחר הנחיתה

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: Associated Press, Emmanuel Dunand

אקלים, הסברה והפלסטינים: הממשלה פרסמה את היעדים שלה

במלאת 100 ימים להקמת הממשלה, פורסמה היום את תוכנית היעדים לקדנציה ● במשרד ראש הממשלה שמים דגש על משבר האקלים, במשרד הביטחון רוצים להרחיב את הפעילות המדינית, במשרד החוץ מתמקדים בהסברה והמשרד לשת"פ אזורי רוצה לחזק את היחסים עם הפלסטינים

בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ

וול סטריט נצבעה אדום; הדאו בירידה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020, הביטקוין צנח ב-8%

חברות התעופה רשמו עליות לאחר שהבית הלבן אמר כי טסים בטיסות בינלאומיות שחוסנו בחיסון נגד קורונה יזכו להקלות במגבלות ● היום לא התקיים מסחר במרבית מדינות אסיה בשל חגים שונים במדינות ● בורסות אירופה נצבעו אדום ● בורסת הונג קונג ננעלה בירידת שערים של 3.3% ● הביטקוין צנח בכ-7.8%, ונסחר ברמה של 43,864 דולר

אלעד טנא / צילום: איל יצהר

אחרי 6 שנים ללא איוש: זה ראש מערך ההסברה הלאומי החדש

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על מינויו של סמנכ"ל וראש חטיבת הדיגיטל בתאגיד השידור הציבורי אלעד טנא לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי ● כניסתו של טנא לתפקיד מגיעה על רקע עזיבתו של יועצו של בנט משה קלוגהפט שעוזב לטובת ניהול קמפיינים בחו"ל