גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חצי שנה להכרעה בתיק 4000; רה"מ, רעייתו ובנו חשודים בשוחד

בדיון מתוח שעסק ברכוש התפוס של משפחת אלוביץ, אישרה המשטרה כי יש חשדות לשוחד בעניין אשת רה"מ שרה נתניהו ● חברת החדשות פרסמה הערב כי שם בעניין הבן יאיר נתניהו עולה חשד דומה ● מטעם משפחת נתניהו נמסר: "גם על הכלבה קאיה מצאנו כתבה חיובית בוואלה. מזלה של קאיה שהלכה מהעולם לפני שהספיקו לצרף גם אותה למעגל החשודים בשוחד"

משפחת נתניהו / צילום: אבי אוחיון - לע"מ
משפחת נתניהו / צילום: אבי אוחיון - לע"מ

בעל השליטה בבזק, איש העסקים שאול אלוביץ, התייצב היום (ה') יחד עם רעייתו איריס אצל השופט עלא מסארווה בבית משפט השלום בתל-אביב, במסגרת מאבקם הבלתי נגמר לשחרור רכושם בשווי עשרות מיליוני שקלים שתפסה המשטרה במסגרת החקירות הפליליות בתיק 4000, המכונה "פרשת בזק".

הדיון, שהסתיים לפני זמן קצר, עלה מפעם לפעם לטונים גבוהים ואף לחילופי צעקות בין באי-כוח הצדדים, שהביאו לעצירתו של הדיון וליציאתו של השופט מסארווה מהאולם למספר דקות עד שהצדדים נרגעו.

אם לא די, כבר בתחילת הדיון נזרקה "פצצה" לאוויר, עם אישורו של רב-פקד אורי קנר מצוות החקירה של תיק 4000 (תיק בזק) כי אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, חשודה בעבירת השוחד יחד עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. זאת, במסגרת חקירה שערכה לו באת-כוחה של איריס אלוביץ, עו"ד מיכל רוזן-עוזר. יוער כי ערוץ 2 פרסם הערב כי גם יאיר נתניהו, בנם של בני הזוג נתניהו, חשוד בעבירת שוחד.

בתגובה לפרסום מטעמה של משפחת נתניהו נמסר: "גם על הכלבה קאיה מצאנו כתבה חיובית בוואלה. מזלה של קאיה שהלכה מהעולם לפני שהספיקו לצרף גם אותה למעגל החשודים בשוחד. אין גבול לאבסורד, ובכל מקרה, הסיקור לראש הממשלה נתניהו בוואלה היה ונשאר שלילי באופן קבוע".

בכל הקשור לטענה כי בני הזוג אלוביץ ביצעו בצוותא את עבירת השוחד, נטען על-ידי המשטרה כי בדומה לזוג נתניהו, הם היו מודעים למשמעות הכלכלית של מעשיהם ולכך שתצמח להם טובת הנאה בדמות הטבה רגולטורית שוות-ערך לבזק.

לשאלת עו"ד רוזן-עוזר, האם אשת ראש הממשלה נחשדה או נחקרה בחשד לביצוע עבירות הלבנת הון, השיב חוקר המשטרה כי "התשובה לא. שרה נתניהו לא נחקרה בחשד לעבירות הלבנת הון".

טענה נוספת שעלתה מצד עו"ד רוזן-עוזר היא כי תפיסת כל רכושם של בני הזוג נועדה להפעיל עליהם לחץ פסול על-מנת שיחתמו על הסכם עד מדינה. עוד היא טענה כי "איריס אלוביץ לא הייתה אמורה להיות במצב שמשהו מרכושה ייתפס. רוצים לחקור אותה - תחקרו, רוצים לעצור אותה, ואלוקים יודע לשם מה עצרו אותה".

טענת האפליה

בהקשר זה העלו באי-כוחם של אלוביץ טענת אפליה, זאת נוכח אישור המשטרה כי בניגוד לאיריס אלוביץ, שרה נתניהו לא חשודה על-ידי המשטרה כי ביצעה עבירה של הלבנת הון, אלא שוחד בלבד. זאת, תוך שהם מציינים כי לשיטתם, לא זו ולא זו ביצעו את המיוחס להן.

בהתאם, במהלך חקירתו ביקשה עו"ד רוזן-עוזר מחוקר המשטרה, אורי קנר, כי יפנה את בית המשפט "לראיות המצביעות על קשר ישיר בעניין התמורה בין גברת אלוביץ לראש הממשלה בנימין נתניהו". המשטרה והפרקליטות התנגדו לכיוון החקירה הזה של ההגנה וניסו פעם אחר פעם לקבל את הגנתו של השופט מסראווה, תוך שהם מפנים בתשובתם לדוחות הסודיים המצויים בפניו.

במענה לטענות ההגנה בקשר לאיריס אלוביץ, ובכלל זאת טענת האפליה בינה ובין אשת ראש הממשלה בקשר לחשדות להלבנת הון, ציינה עו"ד וולקן "כי הטענות בקשר לתשתית הראייתית הן מחזור של טענות קודמות".

עוד היא ציינה בהקשר זה כי "בית המשפט קבע כי יש תשתית מספקת והיגיון משפטי לייחוס של עבירת הלבנת הון לאיריס אלוביץ. לזה צריך להוסיף - והדברים ברורים - את הביקורת המשפטית שנעשית כל הזמן... והאחרונה, גם אם באופן חלקי, רק לפני כ-3 שבועות בהחלטת בית המשפט העליון".

לשאלת השופט מסארווה, מדוע האבחנה הקיימת בין איריס אלוביץ לבין אשת ראש הממשלה, ציינה עו"ד וולקן כי "אנחנו לא חושבים שאיריס אלוביץ ושרה נתניהו נמצאות באותה קבוצה. שרה נתניהו לא מיוחסת לה פעולה ברכוש, והטיעון הזה של האפליה לא רלוונטי".

רב-פקד קנר ציין, בכל הקשור לאיריס אלוביץ ולטענה כי לא הוכח שעשתה שימוש ברכוש אסור (כנדרש בחוק איסור הלבנת הון), כי הוא "לא מכיר ראיה פיזית שאומרת שגברת איריס אלוביץ לקחה צ'ק והעבירה אותו ממקום למקום". תשובת המשטרה מלמדת כי נראה שנכון להיום אין ראיה פיזית הקושרת את איריס אלוביץ לכך שהיא ביצעה פעולה ברכוש אסור בהתאם לחוק הלבנת הון.

השופט מסראווה הביע חלק מתחושותיו בכל הקשור לטענת האפליה: "הייתה לי תחושה במהלך ההליך שהסתכלתם (הפרקליטות - מ' ש') על עבירת הלבנת ההון בצורה שונה ממה שהסתכלתם בתחילת התיק. אכן היה פער מסוים בין מה שהוצג על-ידיכם בנוגע לפעולה ברכוש אז בדיון לפניי, ולקח לכם זמן לשרטט את מעגל עבירת הלבנת ההון במקרה הזה".

על כך השיבה לו עו"ד וולקן: "אני רוצה לומר לאדוני שבחנו את זה, ואם לא היינו חושבים שזה רלוונטי, ביחס לחשודים הספציפיים האלה (בני הזוג אלוביץ - מ' ש') לא שינינו את עמדתנו".

אולם השופט מסארווה ציין כי הקושי, לפי טענות ההגנה, הוא שהם נמצאים במעגל הפנימי של התיק, ולגבי אחרים המצויים במעגל (וכאן הרמז לבני הזוג נתניהן) לא בוצעו פעולות כאלה.

לפי עו"ד וולקן, הדברים נבחנו פר חשוד הן בראשית החקירה והן לאחר מכן.

במהלך הדיון התברר כי המשטרה לא חושדת שאיריס אלוביץ ביצעה בעצמה את עבירת השוחד או את עבירת הלבנת ההון, אולם חרף האמור, צריך לזכור כי החשדות שהיו קיימים בעבר ורלוונטיים גם להיום הם כי איריס אלוביץ, יחד עם בעלה שאול אלוביץ, ביצעו בצוותא את עבירת השוחד ואת עבירת הלבנת ההון הנובעת מעבירת השוחד.

הדיון שהתקיים היום סבב סביב בקשת המשטרה להאריך את תוקף תקופת תפיסת שאר הרכוש של האלוביצים, שמרביתו נותר תפוס בידי המשטרה, מעבר ל-180 הימים שניתנו בצווים המקוריים. בדיון הקודם בעניין, שנערך לפני כשבועיים, נאלצו בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ להסכים להארכת הצווים מכוחם תפסה המשטרה את כל רכושם. זאת, לאחר שהשופטת התורנית אליה הגיע התיק, שופטת בית משפט השלום בתל-אביב שרית קריספין, הבהירה לאלוביצים כי היא אינה בקיאה בתיק, וכי עדיף להם לחכות לשובו מפגרת בתי המשפט של השופט עלא מסראווה, אשר דן בבקשות הראשונות שהגיש אלוביץ לשחרור הרכוש.

האלוביצים חיכו, מסראווה שב מחופשתו, אבל אין זה אומר כי הם יראו את רכושם בקרוב. מהערותיו של השופט מסראווה לא ברור כרגע לאן "נושבת הרוח" בכל הקשור לשחרור התפוסים, כולם או חלקם.

טענת המידתיות

בא-כוחו של שאול אלוביץ, עו"ד ז'ק חן, ציין כי כי על בית המשפט לפסוק בעניין של שחרור תפוסים במידתיות, תוך שהוא מפנה לפסיקות שונות של בית המשפט העליון, לרבות פסיקת העליון בעניינם של בני הזוג. עוד טען עו"ד חן בהקשר זה כי שווי העבירה שמייחסת המדינה לאלוביץ איננה הוכחה כדבעי על-ידי המדינה.

בהקשר לטענה זו השיבו הפרקליטים כי "שאלת המידתיות צריכה להיבחן לפי נסיבותיו הקונקרטיות של תיק זה".

עוד ציינו הפרקליטים כי "כאשר נשקלת מידתיות, יש חשיבות לשאלת שווי העבירה, וכאשר אני אומרת שווי העבירה, הכוונה לעבירת הלבנת ההון".

המדינה אישרה כי היא מוכנה לשחרר כסף לבני הזוג, "אבל השחרור של הכסף צריך להתבצע לפי ההליך המקובל, והוא על-ידי הגשת תצהירים". בהקשר זה השיבה עו"ד וולקן לטענת עו"ד חן כי הגשת תצהירים מהווה אקט משפיל: "המהלך המקובל הוא אקט משפיל ביחס לכל הנאשמים ולא רק ביחס למשפחת אלוביץ", אמרה.

השופט מסארווה ספק שאל-ספק רמז למדינה כי בהנחה שזכותם של בני הזוג אלוביץ לא לבקש דמי קיום, כפי שהורה להם בית המשפט השלום, ובהתקיים שאין שיתוף-פעולה בנושא זה מצידם, נוכח העובדה שכבר חצי שנה נמנעים בני הזוג מלהגיש תצהירים שבהם יפורטו הצרכים שלהם - מה מציעה המדינה לעשות על-מנת שתפיסת הרכוש של בני הזוג תהיה מידתית?

עו"ד וולקן ציינה כי "לא הגיוני שחצי שנה הם נמנעו מלהגיש תצהירים", וכי "לעמדת המדינה, היקף התפיסה ושיקולי מידתיות נשקלו גם בתחילת החקירה וגם בהמשכה", כל זאת תוך שהיא חוזרת על עמדת המדינה כי היא מוכנה לשחרר לבני הזוג כספים.

השופט מסארווה ציין כי יש למצב האמור פתרון, והוא "שחרור של המדינה של כספים שהם חושבים שאפשר לשחרר".

יצוין כי נראה שתיק 4000 נכנס לישורת האחרונה שלו מבחינת הליכי החקירה, וזאת נוכח אישור עוה"ד וולקן וארוניס כי תיק החקירה צפוי לעבור מהמשטרה לפרקליטות עד 180 ימים מהיום.

השופט מסארווה ביקש לדעת אם כך הדבר, מדוע דרושים למדינה 180 ימים ארכה, תוך שהוא מבקש מהפרקליטות לנקוב בתאריך מדויק. על כך השיבה עו"ד וולקן כי "בגלל המורכבות של פעולות החקירה, אני לא יכולה לנקוב כרגע במועד מדויק, אבל אני כן יכולה לומר שהכוונה היא להעביר בתווך היותר קרוב את התיק מהמשטרה לפרקליטות". 

מהווילות, דרך המרצדס ועד העגילים

שאול אלוביץ ורעייתו איריס נעצרו בפברואר השנה במסגרת סבב החקירות השני בתיק 4000, אז פשטה המשטרה על ביתם ותפסה רכוש בבעלותם בשווי עשרות מיליוני שקלים. בין היתר הוטל צו עיקול על 4 דירות של הזוג ברחוב יהונתן בתל-אביב וברחוב יואב בעיר, ועל נכסים נוספים שלהם. כמו כן, נתפסו 3 מכוניות - המרצדס של שאול, אאודי ששייכת לפי הנטען לבן ליאור ואאודי ששייכת לאיריס. בנוסף נתפסו חשבונות בנק וחשבונות ניירות ערך ופוליסות ביטוח שבבעלות הזוג אלוביץ וחפצי אומנות, תכשיטים ופריטים נוספים שנלקחו מביתם. במסגרת החיפוש בביתם, בין היתר, הורידו חוקרי המשטרה את טבעות הנישואים של בני הזוג מאצבעותיהם וכן את העגילים שענדה איריס אלוביץ ואת השעון שענד שאול אלוביץ.

בני הזוג אלוביץ חשודים בקיום מערכת יחסים שוחדית לכאורה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אשר קידם לכאורה את ענייני בזק במשרד התקשורת בתמורה לסיקור מוטה לטובת משפחת נתניהו באתר וואלה מקבוצת בזק. זאת, בנוסף לחשדות נגד בעל השליטה בבזק ונושאי משרה בכירים בה, שהועברו לפני מספר חודשים לבחינת הפרקליטות, בנוגע לביצוע עבירות ניירות ערך, לפיהם נהגו אלוביץ ובכירי החברה בכספי בזק כבשלהם, קידמו אינטרסים אישיים, העבירו מידע אסור בלי מעצורים וקיבלו בתוך כך מאות מיליוני שקלים.

עוד כתבות

אלי איצקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל מחלבות שטראוס עובר לנהל את פעילות הממרחים במערב אירופה

אלי איצקין יסיים כהונה של 3 שנים במחלבות ויוחלף בתפקיד ע"י רענן קובלסקי, סמנכ"ל המכירות של שטראוס ישראל ● בתקופתו של איצקין מחלבת שטראוס הובילה את הצמיחה בשוק החלב, נמנעה מעליית מחירים ופעלה להרחבת הייצור לקהלים מיוחדים שצורכים מוצרים נטולי לקטוז או גלוטן

אפי נוה, אסתר חיות / צילום: רפי קוץ

פסק הדין שצריך להדאיג את אפי נוה: ביהמ"ש העליון מרשיע גם אחרי פסילת ראיות

קו ההגנה של יו"ר לשכת עוה"ד המתפטר מתבסס בשלב זה על הטענה כי הראיות מהטלפון שלו הושגו תוך ביצוע עבירה; אלא שלמשטרה ראיות נוספות הודות לחשדות שביססה מהפריצה למכשיר ● מה דינן של הראיות הנגזרות הנוספות הללו? פסיקת העליון בעבר לא מבשרת לנוה טובות

כספת / צלם: sevenke/Shutterstock.com א.ס.א.פ קראייטיב .

רשות המסים: מצאנו צ'קים במיליוני שקלים בכספת של עו"ד מוכר

שני צ'קים בסכום כולל של למעלה מ-14.5 מיליון שקל נמצאו בכספת של עו"ד מוכר, מבלי שתועדו בספרי העסק - זאת במסגרת מבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בת"א-יפו, שהעלה כי 10% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

בבורסה בת"א: מדד הבנקים קופץ 1%, כת"ב מזנקת 4.4%

מניית סלקום יורדת בכ-3% בצל החשש להכרזת סכסוך עבודה לאחר שאתמול הודיעו בחברת התקשורת על כוונה לפטר 250 עובדים ● החברה המוחזקת של כת"ב, מדיוונד, הודיעה על הצלחה בניסוי ● המחזור היומי לקראת השעה האחרונה למסחר נע סביב חצי מיליארד שקל בלבד

חמאה תנובה מתוך סניף של שופרסל / מתוך צילום של שלומי יוסף

הפתרון למשבר החמאה: המדינה רוצה לפקח על מחיר החמאה המיובאת

מדובר בצעד דרמטי שכמעט ולא ננקט בישראל ● לפי טענות שהגיעו למשרד החקלאות, ספקיות מזון ישראליות המייבאות מוצר מקביל, מנצלות את המחסור החמור בחמאה של תנובה כדי לגבות מחיר גבוה בעשרות אחוזים

שעונים מחברות שונות/ צילום: יחצ

5 שעונים חכמים שעושים יותר מאשר להתממשק עם הסמארטפון

שעון מיוחד לנהיגה שיודע להפעיל את הרכב בהתאם למצבכם הפיזי, שעון שהוא גם מחשב צלילה משוכלל לחובבי המעמקים, שעונים שיעזרו לכם לעקוב אחר הבריאות ועוד שכלולים אחרונים בתחום

יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: יחצ

מיזוג רשת-עשר יצא לדרך, אך יוליה שמאלוב-ברקוביץ' ממשיכה להילחם

היו"ר היוצאת של הרשות השנייה, הטוענת כי כהונתה לא הוארכה בשל התנגדותה למיזוג רשת וערוץ עשר, ביקשה סיוע מתנועת אומ"ץ ● מאשימה את שר התקשורת איוב קרא ב"מינהל לא תקין ופגיעה בטוהר המידות"

הסמל של גוגל כיום / צילום: רויטרס

האם שירות גוגל ניוז יפסיק לפעול באירופה?

לפי דיווח של בלומברג, גוגל שוקלת להפסיק את פעולת שירות גוגל ניוז באירופה - בעקבות מאמצים באיחוד האירופי להעביר חקיקה שעשויה לאפשר לאתרי חדשות לדרוש תשלום מגוגל על הופעת כתבות בשירות

נתיבי איילון / צילום: איל יצהר

נת"י תקדם את הפרויקט להקמת המסילה החמישית והשישית באיילון

על פי הערכות מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ, תקציב הפרויקט יעמוד על כ-35 מיליארד שקל ● החברה מתכננת להקים מפרדות קשיחות במקטע הדרומי של כביש 90

יאיר לפיד בוועידת ישראל לעסקים 2018 / צילום: תמר מצפי

יאיר לפיד מנסה לחדד: "לא נעצור את פיתוח מאגר לוויתן"

בסוף השבוע האחרון לפיד אמר כי יפעל להעתיק את אסדת הגז של לוויתן ממרחק מתוכנן של 10 קילומטר מהחוף ל-40 קילומטר מהחוף ● על רקע הרעש התקשורתי, במפלגה מבהירים כי יפעלו להקמת ועדה שתבחן את האפשרויות השונות

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

"כך בניתי חברה של 5 מיליארד דולר": מנכ"ל Wix מגיע למיטאפ של "גלובס"

המיטאפ, שייערך בשיתוף "עוד פודקאסט לסטארט-אפים" ו-Wize, יתקיים ביום ראשון הקרוב, 27 בינואר ● אבישי אברהמי יספר על איך כמעט פיתחו פיצ'ר למייספייס במקום את Wix, על ההשקעות שלו בסטארט-אפים ואיך לומדים לנהל מעל 2,500 עובדים

דקלה פרסיקו / צילום: איל יצהר

"הותמ"ל הוא כלי אגרסיבי אבל לפניו מערכת התכנון תכננה פחות מקצב הבנייה"

כך אמרה מתכננת הותמ"ל, דקלה פרסיקו, בכנס על עתיד החקלאות והשטחים הפתוחים לנוכח משבר הדיור ● ראש מטה הדיור, זאב ביילסקי, אמר בכנס: "צריך לתכנן 2 מיליון דירות ולבנות 1.6 מיליון דירות. הצרכים לא משתנים ומדינת ישראל צריכה את הדירות"

משה כחלון / רויטרס

הלחצים, השופינג והמסר מדאבוס. מה גרם לשר האוצר לצאת נגד מנהלי הקניונים

שר האוצר: "היום קיבלתי הצעה – לחץ ממנכ"ל מליסרון לעלות את המסים ולגרום לכך שתשלמו עוד 17% על הרכישות. אני דוחה את ההצעה" ● כחלון התייחס לדבריו של אבי לוי, שטען הבוקר כי השר פועל ממניעים פוליטיים כשאינו מבטל את הפטור ממע"מ על רכישות בגדים בחו"ל

אסיפת חירום של עובדי סלקום/ צילום: ועד עובדי סלקום

העיוורון של הנהלת סלקום, חטא ההסכם הקיבוצי ומחדל הרגולציה: 6 הערות על מצבן של חברות הסלולר

ההודעה של הנהלת סלקום על פיטורי 250 עובדים היא לא תוצאה של ניהול כושל, אלא של כשל מערכתי • כשחבילת סלולר עולה 25 שקל בחודש, לא רק שאי אפשר להשקיע בתשתיות, גם אי אפשר להחזיק את כוח האדם הנדרש, ודאי שלא באותם התנאים ● ניתוח "גלובס"

השופטת יעל וילנר /  צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

דרמה בתחום נזקי הגוף: בית המשפט העליון ביטל הלכה בת 50 שנה

עד היום, פיצויים בגין נזקי גוף של פושט רגל היו שייכים לו עצמו במלואם; מעתה, הרכיב המיוחס לכושר ההשתכרות שלו יועבר לנאמן ● בכך בוטלה "הלכת ידידיה" המפורסמת

ידידיה יערי, יו"ר אירונאוטיקס / צילום: איל יצהר

ראש מועצת הר אדר נגד אירונאוטיקס: "מנעה ממני במכוון או לכל הפחות ברשלנות לממש אופציות"

בתביעה בגובה כחצי מיליון שקל טוען אל"מ (במיל') חיים מנדל-שקד, לשעבר מנהל לשכת רה"מ אהוד ברק, כי חברת המל"טים התנערה מהתחייבויותיה כלפיו בטענות-סרק ● אירונאוטיקס בתגובה: "המקרה מוכר ישן וכבר נדון רבות. אנו חושבים שאין ממש בטענות, ונשמיע את טיעונינו בבית המשפט"

משה ברקת / צילום:תמר מצפי

משה ברקת ויתר על מניותיו באודם מימון לטובת שותפיו בראשות דודי זקן - ואלה דוממו את פעילותה

בינואר 2018 נכשלה אודם במכרז המוסדי של הנפקת אג"ח פיקדונות, שבו ביקשה לגייס עד 1.5 מיליארד שקל ● הקושי של המנפיקים לקבל ציטוטי ריבית במרווחים אטרקטיביים מהבנקים

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל תנסה לגייס מהציבור כ-100 מיליון שקל בהנפקת מניות

ג'נריישן, שהוקמה לפני כחצי שנה ע"י יוסי זינגר וארז בלשה, מבקשת להפוך לקרן התשתיות הסחירה הראשונה בישראל ● השקיעה עד כה 226 מיליון שקל בחברת ההסעות בון תור, ברפק אנרגיה ובחברת האנרגיה הסולארית להב הרים ירוקים

משה חוגג / צילום:יונתן בלום

משה חוגג טוען: נפלתי קורבן לעוקץ "חצי מתוחכם" ברכישת מטבעות דיגיטליים

יזם הבלוקצ'יין ובעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים פרסם הבוקר בקבוצת פייסבוק של קהילת הביטקוין הישראלית הודעה על המקרה שבו, לדבריו, נגנב ממנו "סכום משמעותי" ● חוגג מקיים בשעה זו התייעצות עם עורכי דינו ושוקל את צעדיו

אבי לוי / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל מליסרון נגד כחלון: "מתנגד לביטול הפטור ממע"מ על האונליין משיקולים פוליטיים"

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון, בכנס של S&P מעלות: "אני מאד מקווה ששר האוצר הבא יהיה קשוב יותר למצב במשק ויבטל את הפטור ממע"מ על מוצרים באינטרנט" ● התייחס גם לדמי השכירות הגבוהים בקניונים ואמר: "אני לא בטוח שהירידה בדמי השכירות בקניונים המובילים היא רק כתוצאה מהאי-קומרס. היו כמה השפעות"