גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטוענים לכתר: המועמדים לראשות עיריית ראשון לציון

ראשון-לציון היא העיר הרביעית בגודלה בארץ עם רבע מיליון תושבים ● מה מציעים המועמדים לראשות העיר?

עיריית ראשון לציון / צילום: אמיר גוטפריד
עיריית ראשון לציון / צילום: אמיר גוטפריד

ליאל אבן זהר

סיעת בדרך חדשה

חיבור מזרח ומערב העיר באמצעות ציר תרבות ומוזיאונים

גיל: 49

פעילות ציבורית: עורכת דין בהכשרתה וחברת מועצת עיר בשתי הקדנציות האחרונות. היא התמודדה לראשות העיר גם בבחירות הקודמות והגיעה למקום שני

הבעיות העיקריות של העיר:

"ראשון-לציון סובלת מחוסר הבנה בענייני תחבורה. העיר היתה מושבה קטנה והתכנון של הרחובות ארכאי והעיר מעמיסה על עצמה עוד ועוד בלי שהבעיות נפתרות. הבעיה השנייה של ראשון היא אזורי התעסוקה הקיימים שבנויים נמוך. אני חושבת שהיה צריך להגביה אותם ולא לבנות את אזור תעסוקה האלף. יש לנו סדר גודל של 13,000 יח"ד שהן תחת סכנה של רעידות אדמה וטילים, אלה בניינים ישנים ושם צריך לעשות תכניות בינוי. התמ"א מצופפת, אך לא פותרת בעיות.

הבעיה הגדולה של ראשון-לציון היא החיבור של מזרח ומערב. השכונות המערביות נבנו כשכונות פרבריות, בעוד שראשון מרכז, התפתחה בצורה אורגנית".

הפתרונות שלך:

"צריך להסתכל על העיר בדומה לתכנית 5,000 של ת"א ולאפשר ניוד זכויות מהבניין למקומות אחרים בתוך הרובע. אני חושבת שצריך לעצור את בניית הקניונים שגורמים לנזק בלתי הפיך לעסקים הקטנים במרכז העיר.

"אני מאמינה שצריך להפוך את החיבור של מזרח ומערב, הרחובות רוטשילד, רבין ההסתדרות, לציר תרבות ומוזיאונים, עם שבילי אופניים. זה מה שישנה את פני העיר". 

עו"ד ליאל אבן זוהר / צילום: עידן מעוז

אסף דעבול

סיעת פז

חיזוק מבנים מרעידות אדמה והפגזות, דיור בר השגה ועוד כבישים

גיל: 52

פעילות ציבורית: חבר מועצת עיר ב-20 השנים האחרונות, עומד בראש רשימה עצמאית, "א-פוליטית".

"ראשון היא עיר מדהימה, יש לנו כל דבר שאנחנו חולמים. בתקופתו של ראש העיר מאיר ניצן היתה תכנית לחיזוק מבנים מסוכנים, הבעיה היא שדב צור, ראש העיר נוכחי, פיזר הכל על מדרכות. יש רחובות, כמו אברבנאל, רוטשילד, שבהם החליפו ארבע פעמים את המדרכה. מאפור ללבן, מלבן לירוק.

"מצד שני יש לנו כמה מתחמים ושכונות, כמו נחלת, שיכון המזרח או פואבלו אספניול, שחייבים לעשות בהם פינוי-בינוי. דב צור אמר שהוא לא רוצה פינוי-בינוי ולא רוצה תמ"א 38, אבל אין ספק שרעידת האדמה לא תעצור בטבריה ותגיע גם לראשון. המלחמה האחרונה הוכיחה לנו שגם ראשון-לציון לא חסינה.

"אנחנו משקיעים בצעירים, אבל מגלים שאין להם שום אפשרות לקנות דירות פה. הם עוברים ליבנה, לרחובות, למודיעין, לראש העין. אין היום הורים שלא רוצים את הילדים לידם. זה טבעי שכל אדם רוצה שהשושלת תהיה קרובה אליו. 

הדבר האחרון זה תחבורה: ראשון-לציון הפכה לפקק אחד גדול. היום לצאת מראשון זה סיוט. עד שאתה מגיע לכביש 4, או צומת בית דגן, אתה יכול להיתקע 40 דקות.

הפתרונות שלך:

"בעניין הדיור התוכנית שלי היא לעשות פרויקטים גדולים גם למכירה מוזלת וגם לשכירות. בעניין התחבורה יש בכוונתי להביא מומחים מכל העולם, לשבת, לראות איך פותחים את הסוגיה הזאת. לפתוח עוד צירים".

אסף דעבול/ צילום: יחצ

רז קינסטליך

סיעת הירוקים+ הצעירים

גיל: 40

פעילות ציבורית: חבר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כיהן כסגן וממלא-מקום ראש העיר.

הבעיות העיקריות של העיר:

"בראשון-לציון אין מספיק התחדשות עירונית. כל הפרויקטים נתקעו, החל מתמ"א 38 ועד התחדשות אמיתית שמדברת על פינוי-בינוי. אני מאמין בפינוי-בינוי כאמצעי לגרום לשכונות לקבל אופי שונה. כמה שיותר גבוה וכמה שיותר מרחבים פתוחים למטה.

"יש בעיה קשה של תחבורה ציבורית - אני מאמין שעם התחדשות עירונית תוכל לשפר את התשתיות האלה. לא מספיק מקדמים שבילי אופניים, שבילי הליכה. צריך לשפר את התחבורה הציבורית.

הפתרונות שלך:

"החזון שלי הוא התחדשות עירונית. לאפשר לצעירים לקנות דירה בראשון. דירת 5 חדרים נמכרת ביותר מ-2.6 מיליון שקל. זוג צעיר לא יכול להרשות לעצמו. מחיר מוזל לתושבי העיר. להוסיף גם דירות 3 חדרים. יש ביקוש לגרושים, לגרושות, לזוגות עם ילד אחד. לדאוג למעונות במוסד האקדמי שלנו וגם דיור להשכרה".

רז קינסטליך/ צילום: יחצ

מוטי עג'מי

סיעת "ראשון אחת"

גיל: 54

פעילות ציבורית: רו"ח ובעל תואר ראשון בחשבונאות ומימון. 20 שנה חבר מועצה, מתוכן 10 שנים מ"מ וסגן רה"ע. ראש העיר בפועל בתקופת נבצרותו של דב צור

הבעיות העיקריות של העיר:

ראשון-לציון נפגעה מהחקירות שהתנהלו נגד בכירי העירייה ובהם ראש העיר בנושא תכנון ובנייה. דבר זה מרחיק יזמים וחברות מהשקעה בעיר.

ישנן בעיות תחבורה קשות, הן בחיבור בין שכונות מזרח ומערב והן בחיבור בין ראשון לתל-אביב בעקבות ביטול הקו הישיר מתחנת "ראשונים".

הפתרונות שלך:

לקצר ביורוקרטיה בכל השירותים העירוניים, לפשט ולהנגיש אותם.

לשתף התושבים בכל ההחלטות המשמעותיות הנוגעות לחייהם וסביבת מגוריהם באמצעות הקמת מנהיגות שכונתית.

לקצר את זמני השקת הקו החום של הרכבת הקלה, ולייצר פתרונות תשתית דוגמת סלילת כביש טבעת צפוני בדומה לכביש 431, שיחבר את שכונות מזרח ומערב. סמוך למחלף חולון יש לקדם יציאה חדשה מצפון העיר לכביש 4.

יש להרחיב את חוק העזר העירוני שיזמתי לשיפוץ בתים משותפים באמצעות מתן הלוואות ייעודיות ללא ריבית גם לתחום התמ"א, כדי לייצר כדאיות כלכלית לפרויקט.

לפעול לשדרוג התשתיות של השכונות הוותיקות בעיר על ידי השקעה עירונית ועל ידי עידוד פרויקטים באמצעות ניוד זכויות.

מוטי עג'מי / יחצ

 

"הקמת מנהרה לכביש 4"

דורון אוזן

סיעת הצעירים והסביבה

גיל: 44

פעילות: עו"ד, מכהן כיו"ר הוועדה המרחבית לתכנון ולבנייה "שרונים". חבר מועצת ראשל"צ, כיהן גם כמשנה לראש העיר והקים את הוועדה לדיור בר השגה.

מה הבעיות העיקריות של ראשון לציון?

ההורים הצעירים פשוט קורסים תחת הנטל הכלכלי. תפקיד הרשויות המקומיות הוא לתת מענה להורים, ולא לוותר על איכות החינוך.

נוסף לכך יש בעיית תחבורה וחניה. זה תחום שהוזנח במשך שנים והתוצאה היא פגיעה ישירה באיכות החיים שלנו - זמן מבוזבז על מציאת חניה, עמידה בפקקים והוצאות על חניונים. במקביל, הכניסות והיציאות לעיר הופכות לעמוסות יותר בכל רגע.

הפתרונות שלך:

בכוונתי להקים מערכת עירונית תומכת הורים שתוביל להוזלה של אלפי שקלים בכל חודש על ידי הגדלת תקציב מערכת החינוך, שימוש בתשתיות קיימות, ייעול המערכת וסבסוד משמעותי בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי כאשר הבשורה הגדולה ביותר - הקמה של מוענות יום עירוניים לגילאי 0-3 במחיר מפוקח.

בנושא התחבורה, יש לי תוכנית בת 7 נקודות: בניית חניונים תת קרקעיים, יצירת כביש היקפי לראשון לציון שיפתור את העומסים בתוך השכונות, הקמת מנהרה לכביש 4, שדרוג מערך התחבורה הציבורית, יצירת קו שאטלים לרכבת, רישות העיר בשבילי אופניים ועוד.

דורון אוזן / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

עוד כתבות

צביקה שווימר / צילום:יחצ

עוד חוזר הארגון: מנכ"ל חדש, "ניקוי אורוות" ותוכנית התייעלות באלקטרה מוצרי צריכה

חברת מוצרי החשמל מסכמת רבעון שלילי במיוחד עם שחיקה ניכרת בפעילויות השונות, שהובילה לירידה של 18% בהכנסות ל-691 מיליון שקל ולצלילה של קרוב ל-70% ברווח הנקי, שהסתכם ב-13 מיליון שקל

ברמת גן רחוב: הביל"ויים 41 / צילום: איל יצהר

איזה נכס אפשר לקנות ב-1.6 מיליון שקל בפתח תקווה וברמת גן?

בפתוח תקווה רכשו לאחרונה דירת 4 חדרים בשטח 84 מ"ר ● ברמת גן נרכשה דירת 3 חדרים בשטח 66.5 מ"ר

קרלוס גוהן / צילום: רויטרס

סערה בתעשיית הרכב: קרלוס גוהן, יו"ר קבוצת רנו ניסאן, נעצר בחשד לאי-סדרים כספיים

העיתונות היפנית מדווחת כי נשיא רנו-ניסאן-מיצובישי, קרלוס גוהן, נעצר ביפן  ● בהודעת ניסאן נמסר כי חקירה פנימית העלתה אי סדרים ממושכים לאורך זמן ● גוהן צפוי להיות מודח ● מניית רנו צונחת ביותר מ-10%

אבי באום צילום יחצ

חילן צמחה ב-6% בהכנסות וב-10% ברווח הנקי ברבעון השלישי

הכנסות חברת שירותי המחשוב הסתכמו ב-353 מיליון שקל ● הרווח המיוחס לבעלי המניות עמד על 20.4 מיליון שקל

מנכ"ל ומייסד שיאומי לי ג'ון

בזמן שאפל חותכת הזמנות: שיאומי עברה לרווח ברבעון השלישי

יצרנית הסלול הסינית מציגה מעבר לרווח של 357 מיליון דולר ● ההכנסות עלו ב-49% בעיקר בשל העלייה במכירות מכשירי סלולר שמהווים יותר משני שליש מכלל ההכנסות

הבילויים 41 רמת גן / צילום: רויטרס  Wolfgang Rattay

התלבטויות בשוקי המניות ומחשבות בצידן: מיפוי חובק עולם

האם אנו לקראת סוף המחזור הכלכלי? מהן השלכות מלחמות הסחר על הכלכלה העולמית? אילו סיכונים כלכליים טמונים בסין, באירופה ובשווקים המתעוררים? וגם, האם נכון לצפות שגאות בת 10 שנים בשוקי המניות תימשך? ● חלק ראשון

ברקזיט/  צילום: רויטרס

הברקזיט יאושר או לא? מה המשמעות? המדריך המלא להיפרדות בריטניה מהאיחוד האירופי

הסכם הברקזיט מחייב תמיכה של כל 27 הממשלות שנשארות באיחוד האירופי ● האתגר הגדול של תרזה מיי: הפרלמנט הבריטי ● התרחישים האפשריים בדרך לפרידה

דפני ליף / צילום: תמר מצפי

דפני ליף עדיין מאוכזבת: "שר האוצר שם יותר מדי משקל על מחיר למשתכן"

דפני ליף, ממנהיגות מחאת האוהלים בקיץ 2011, לא מרוצה מתוכנית הדגל של כחלון ומספרת בשיחה עם "גלובס" מה לדעתה נשאר מאותה מחאה של מעמד הביניים, מה השתנה ואיפה הממשלה טועה

פועלים סינים/ צילום: רויטרס

חברת הסטארטאפ אוטוטוקס מתרחבת לסין

תשווק במדינה את הפתרון הגלובאלי שלה V2X לתקשורת בין כלי רכב ולתשתית ● אוטוטוקס, שהשבב שלה תוכנן במטרה למנוע תאונות דרכים, מעריכה שהשוק הסיני בשל לפריסה מסיבית של V2X ● ביולי 2018 גייסה אוטוטוקס מיליוני דולרים מענקית הרכב הקוריאנית יונדאי

הווילה ברחוב אהבת ציון ליד כיכר המדינה, תל אבי / בצילום: בר־אל

איתן ורטהיימר רכש וילה בכיכר המדינה בתל אביב ב-20 מיליון שקל

לדברי ורטהיימר, אל הווילה בת 3 המפלסים עתיד לעבור להתגורר אביו סטף ורטהיימר, מייסד חברת ישקר

מנכ"ל פלאפון רן גוראון \ צילום: שלומי יוסף

ללא בעל שליטה: דירוג האג"ח של בזק אושרר לקראת גיוס של 550 מיליון שקל ממוסדיים

לקראת הרחבת סדרת האג"ח 9, ב-S&P מעלות מדרגים את החוב ב-ilAA, המעיד שיכולתה של בזק לעמוד במחויבויותיה הפיננסיות גבוהה ביחס לחייבים ישראלים אחרים ● בדומה, במידרוג הדירוג הוא Aa2.il, שמשמעותו כושר החזר אשראי גבוה מאוד יחסית

אלכסנדר ינאי 35, חיפה צילום והדמיה: יח"צ

התחדשות עירונית בחיפה: חנייה בטאבו ו-12 דירות במקום 5

הדיירים בבניין שנמצא ברחוב אלסנדר ינאי 35 בחיפה מנסים להוציא לפועל את הפרויקט ההתחדשות העירונית כבר כ-9 שנים ● הבניין הישן, בן 3 קומות ו-5 דירות, נהרס, ובמקומו ייבנה בניין בן 5 קומות

אורית נוקד/ צילום: תמר מצפי

מהכנסת לקנאביס: אורית נוקד מונתה לדירקטורית חיצונית בהון אחזקות 

הח"כית והשרה לשעבר, אורית נוקד, תכהן כדירקטורית חיצונית בחברה שהשלימה אתמול עסקה למיזוג פעילות קנאביס לשימוש רפואי

העיתונאי ג'מאל חשוקג'י / צילום: Shutterstock

הדילמה של טראמפ: מה יעשה הנשיא אם הנסיך הסעודי מעורב ברצח העיתונאי בטורקיה

דילמה היסטורית מאיימת עכשיו לטרוף את קלפי ארה"ב במזה"ת ● כאשר מתחוורת והולכת אשמתו של הנסיך מוחמד בן סלמן ברצח ג'מאל חאשוקג'י, הנשיא טראמפ יצטרך, אולי עוד השבוע, להחליט אם לאמץ את הפרגמטיות הצינית של הנשיא רוזוולט, לפני 85 שנה, או את האידיאליזם של ג'ימי קרטר ושל ג'ורג' דאבליו בוש

בנימין נתניהו/צילום:אלכס קולומויסקי

כך התנהג שוק המניות המקומי לאחר עליית נתניהו לשלטון

לפי אלכס ז'בזינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, ב-6 מתוך 7 מערכות הבחירות השוק הישראלי השיג תשואה עודפת על השוק האמריקאי חצי שנה אחרי הבחירות ● בשנת 2009 עלייתו של נתניהו לשלטון הביאה ציפיה, שנמוגה בבחירות של 2013 ● ז'בזינסקי: "לבחירות יש השפעה חיובית על הכלכלה מכיוון שהממשלה החדשה יכולה לאמץ צעדים נחוצים אך פחות פופולריים ולטפל בבעיות שנזנחו קודם בתחילת קדנציה"

העולם נלחם בפערי שכר מגדריים / צילום: shutterstock

צרפת מצמצמת פערי שכר מגדריים: תקנוס חברות המפלות נשים

מדובר במגמה עולמית: בעשור האחרון, ארה"ב ומדינות נוספות הציגו חוקים שמקלים על נשים לתבוע מעסיקים על אפליית שכר ● בריטניה העבירה לאחרונה חוק שמחייב חברות לדווח על פערי שכר בין גברים ונשים ● איסלנד מחייבת חברות המעסיקות יותר מ-25 עובדים להשיג אישור על שוויון שכר

חוות כריית ביטקוין באיטליה/ צילום: רויטרס

שוק מטבעות הקריפטו ממשיך לצנוח, לאחר שבארה"ב חויבו גיוסי ICO להירשם כהנפקות ני"ע

(עדכון) שפל חדש של 13 חודשים נרשם הבוקר במחיר הביטקוין, שירד לרמה של 5,300 דולר, ובשווי השוק של כלל המטבעות הדיגיטליים, שצנח מתחת ל-173 מיליארד דולר ● בצעד תקדימי, חייבה רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) שתי חברות אמריקאיות לרשום את הנפקות המטבעות הדיגיטליים שלהן (ICO) כהנפקות של ניירות ערך ולהחזיר כסף למשקיעים

אריאל הרוש / צילום: שלומי יוסף

שוער נבחרת ישראל אריאל הרוש לא יאלץ לשלם לבית"ר י-ם כ-450 אלף שקל

חיובו של הרוש בדמי השבחה בוטל על ידי ביהמ"ש העליון ● זאת משום שהחיוב שנקבע על ידי המוסד למעמד השחקן, נעשה מבלי שהשוער היה נוכח בהליך שהתקיים בפני המוסד

נטע ברזילי

ורשבסקי נגד קובלנץ: "טעינו בגדול בתמיכה בתאגיד; לא ייתכן להציב את האירוויזיון כבן ערובה של המנכ"ל"

אלדד קובלנץ: "הפקת תחרות זמר אינה חלק מהמנדט של התאגיד" ● יוסי ורשבסקי: "למרות התקציב המנופח שלו, לא הצליח התאגיד להותיר שום חותם. תוצאות הצפייה שלו מבישות"

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

סאני תקשורת פרסמה דוחות טובים והמניה מזנקת בכ-6%

החברה על הכנסות של כ-316 מיליון שקל ברבעון השלישי, גידול של 17.7% בהשוואה להכנסות ברבעון השלישי של 2017 ● ה-EBITDA ברבעון זינק ב-22% והסתכם ב-31 מיליון שקל ● את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה סאני עם שיפור של 2.1% בהכנסות לעומת התקופה המקבילה אשתקד