גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטוענים לכתר: המועמדים לראשות עיריית ראשון לציון

ראשון-לציון היא העיר הרביעית בגודלה בארץ עם רבע מיליון תושבים ● מה מציעים המועמדים לראשות העיר?

עיריית ראשון לציון / צילום: אמיר גוטפריד
עיריית ראשון לציון / צילום: אמיר גוטפריד

ליאל אבן זהר

סיעת בדרך חדשה

חיבור מזרח ומערב העיר באמצעות ציר תרבות ומוזיאונים

גיל: 49

פעילות ציבורית: עורכת דין בהכשרתה וחברת מועצת עיר בשתי הקדנציות האחרונות. היא התמודדה לראשות העיר גם בבחירות הקודמות והגיעה למקום שני

הבעיות העיקריות של העיר:

"ראשון-לציון סובלת מחוסר הבנה בענייני תחבורה. העיר היתה מושבה קטנה והתכנון של הרחובות ארכאי והעיר מעמיסה על עצמה עוד ועוד בלי שהבעיות נפתרות. הבעיה השנייה של ראשון היא אזורי התעסוקה הקיימים שבנויים נמוך. אני חושבת שהיה צריך להגביה אותם ולא לבנות את אזור תעסוקה האלף. יש לנו סדר גודל של 13,000 יח"ד שהן תחת סכנה של רעידות אדמה וטילים, אלה בניינים ישנים ושם צריך לעשות תכניות בינוי. התמ"א מצופפת, אך לא פותרת בעיות.

הבעיה הגדולה של ראשון-לציון היא החיבור של מזרח ומערב. השכונות המערביות נבנו כשכונות פרבריות, בעוד שראשון מרכז, התפתחה בצורה אורגנית".

הפתרונות שלך:

"צריך להסתכל על העיר בדומה לתכנית 5,000 של ת"א ולאפשר ניוד זכויות מהבניין למקומות אחרים בתוך הרובע. אני חושבת שצריך לעצור את בניית הקניונים שגורמים לנזק בלתי הפיך לעסקים הקטנים במרכז העיר.

"אני מאמינה שצריך להפוך את החיבור של מזרח ומערב, הרחובות רוטשילד, רבין ההסתדרות, לציר תרבות ומוזיאונים, עם שבילי אופניים. זה מה שישנה את פני העיר". 

עו"ד ליאל אבן זוהר / צילום: עידן מעוז

אסף דעבול

סיעת פז

חיזוק מבנים מרעידות אדמה והפגזות, דיור בר השגה ועוד כבישים

גיל: 52

פעילות ציבורית: חבר מועצת עיר ב-20 השנים האחרונות, עומד בראש רשימה עצמאית, "א-פוליטית".

"ראשון היא עיר מדהימה, יש לנו כל דבר שאנחנו חולמים. בתקופתו של ראש העיר מאיר ניצן היתה תכנית לחיזוק מבנים מסוכנים, הבעיה היא שדב צור, ראש העיר נוכחי, פיזר הכל על מדרכות. יש רחובות, כמו אברבנאל, רוטשילד, שבהם החליפו ארבע פעמים את המדרכה. מאפור ללבן, מלבן לירוק.

"מצד שני יש לנו כמה מתחמים ושכונות, כמו נחלת, שיכון המזרח או פואבלו אספניול, שחייבים לעשות בהם פינוי-בינוי. דב צור אמר שהוא לא רוצה פינוי-בינוי ולא רוצה תמ"א 38, אבל אין ספק שרעידת האדמה לא תעצור בטבריה ותגיע גם לראשון. המלחמה האחרונה הוכיחה לנו שגם ראשון-לציון לא חסינה.

"אנחנו משקיעים בצעירים, אבל מגלים שאין להם שום אפשרות לקנות דירות פה. הם עוברים ליבנה, לרחובות, למודיעין, לראש העין. אין היום הורים שלא רוצים את הילדים לידם. זה טבעי שכל אדם רוצה שהשושלת תהיה קרובה אליו. 

הדבר האחרון זה תחבורה: ראשון-לציון הפכה לפקק אחד גדול. היום לצאת מראשון זה סיוט. עד שאתה מגיע לכביש 4, או צומת בית דגן, אתה יכול להיתקע 40 דקות.

הפתרונות שלך:

"בעניין הדיור התוכנית שלי היא לעשות פרויקטים גדולים גם למכירה מוזלת וגם לשכירות. בעניין התחבורה יש בכוונתי להביא מומחים מכל העולם, לשבת, לראות איך פותחים את הסוגיה הזאת. לפתוח עוד צירים".

אסף דעבול/ צילום: יחצ

רז קינסטליך

סיעת הירוקים+ הצעירים

גיל: 40

פעילות ציבורית: חבר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כיהן כסגן וממלא-מקום ראש העיר.

הבעיות העיקריות של העיר:

"בראשון-לציון אין מספיק התחדשות עירונית. כל הפרויקטים נתקעו, החל מתמ"א 38 ועד התחדשות אמיתית שמדברת על פינוי-בינוי. אני מאמין בפינוי-בינוי כאמצעי לגרום לשכונות לקבל אופי שונה. כמה שיותר גבוה וכמה שיותר מרחבים פתוחים למטה.

"יש בעיה קשה של תחבורה ציבורית - אני מאמין שעם התחדשות עירונית תוכל לשפר את התשתיות האלה. לא מספיק מקדמים שבילי אופניים, שבילי הליכה. צריך לשפר את התחבורה הציבורית.

הפתרונות שלך:

"החזון שלי הוא התחדשות עירונית. לאפשר לצעירים לקנות דירה בראשון. דירת 5 חדרים נמכרת ביותר מ-2.6 מיליון שקל. זוג צעיר לא יכול להרשות לעצמו. מחיר מוזל לתושבי העיר. להוסיף גם דירות 3 חדרים. יש ביקוש לגרושים, לגרושות, לזוגות עם ילד אחד. לדאוג למעונות במוסד האקדמי שלנו וגם דיור להשכרה".

רז קינסטליך/ צילום: יחצ

מוטי עג'מי

סיעת "ראשון אחת"

גיל: 54

פעילות ציבורית: רו"ח ובעל תואר ראשון בחשבונאות ומימון. 20 שנה חבר מועצה, מתוכן 10 שנים מ"מ וסגן רה"ע. ראש העיר בפועל בתקופת נבצרותו של דב צור

הבעיות העיקריות של העיר:

ראשון-לציון נפגעה מהחקירות שהתנהלו נגד בכירי העירייה ובהם ראש העיר בנושא תכנון ובנייה. דבר זה מרחיק יזמים וחברות מהשקעה בעיר.

ישנן בעיות תחבורה קשות, הן בחיבור בין שכונות מזרח ומערב והן בחיבור בין ראשון לתל-אביב בעקבות ביטול הקו הישיר מתחנת "ראשונים".

הפתרונות שלך:

לקצר ביורוקרטיה בכל השירותים העירוניים, לפשט ולהנגיש אותם.

לשתף התושבים בכל ההחלטות המשמעותיות הנוגעות לחייהם וסביבת מגוריהם באמצעות הקמת מנהיגות שכונתית.

לקצר את זמני השקת הקו החום של הרכבת הקלה, ולייצר פתרונות תשתית דוגמת סלילת כביש טבעת צפוני בדומה לכביש 431, שיחבר את שכונות מזרח ומערב. סמוך למחלף חולון יש לקדם יציאה חדשה מצפון העיר לכביש 4.

יש להרחיב את חוק העזר העירוני שיזמתי לשיפוץ בתים משותפים באמצעות מתן הלוואות ייעודיות ללא ריבית גם לתחום התמ"א, כדי לייצר כדאיות כלכלית לפרויקט.

לפעול לשדרוג התשתיות של השכונות הוותיקות בעיר על ידי השקעה עירונית ועל ידי עידוד פרויקטים באמצעות ניוד זכויות.

מוטי עג'מי / יחצ

 

"הקמת מנהרה לכביש 4"

דורון אוזן

סיעת הצעירים והסביבה

גיל: 44

פעילות: עו"ד, מכהן כיו"ר הוועדה המרחבית לתכנון ולבנייה "שרונים". חבר מועצת ראשל"צ, כיהן גם כמשנה לראש העיר והקים את הוועדה לדיור בר השגה.

מה הבעיות העיקריות של ראשון לציון?

ההורים הצעירים פשוט קורסים תחת הנטל הכלכלי. תפקיד הרשויות המקומיות הוא לתת מענה להורים, ולא לוותר על איכות החינוך.

נוסף לכך יש בעיית תחבורה וחניה. זה תחום שהוזנח במשך שנים והתוצאה היא פגיעה ישירה באיכות החיים שלנו - זמן מבוזבז על מציאת חניה, עמידה בפקקים והוצאות על חניונים. במקביל, הכניסות והיציאות לעיר הופכות לעמוסות יותר בכל רגע.

הפתרונות שלך:

בכוונתי להקים מערכת עירונית תומכת הורים שתוביל להוזלה של אלפי שקלים בכל חודש על ידי הגדלת תקציב מערכת החינוך, שימוש בתשתיות קיימות, ייעול המערכת וסבסוד משמעותי בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי כאשר הבשורה הגדולה ביותר - הקמה של מוענות יום עירוניים לגילאי 0-3 במחיר מפוקח.

בנושא התחבורה, יש לי תוכנית בת 7 נקודות: בניית חניונים תת קרקעיים, יצירת כביש היקפי לראשון לציון שיפתור את העומסים בתוך השכונות, הקמת מנהרה לכביש 4, שדרוג מערך התחבורה הציבורית, יצירת קו שאטלים לרכבת, רישות העיר בשבילי אופניים ועוד.

דורון אוזן / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

עוד כתבות

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ: אובמה קיבל פרס נובל לשלום, אני לעולם לא אקבלו

טראמפ: "ראש ממשלת יפן, שינזו אבה ננתן לי עותק יפהפה של מכתב שהוא שלח לוועדת פרס נובל . נאמר שם שיפן מינתה אותי לקבל את פרס נובל. לשלום. אמרתי לו, 'תודה רבה, גם אנשים רבים אחרים סבורים שאני צריך לקבל את הפרס הזה'"

יעקב ליצמן  / צלם: תמר מצפי

סגן שר הבריאות נחקר באזהרה בחשד שניסה להשפיע על חוות דעת פסיכיאטרית של חשודה בפדופיליה

על פי החשד, ליצמן שנחקר היום באזהרה שוחח עם פסיכיאטר שהיה אמון על כתיבת חוות-הדעת על החשודה, שנגדה תלויה ועומדת בקשת הסגרה לחו"ל לאחר שעל פי החשד ניצלה מינית קטינות ● ליצמן מכחיש את הדברים

פעילות מפלגת העבודה ביום הפריימריז  / צילום: שלומי יוסף

מצביעים ומצטרפים: כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

לאן פניו של ניסנקורן, כמה חברים בעבודה ומה הגובה של גנץ? 10 שאלות שיבחנו מה אתם זוכרים מהסיפורים הפוליטיים של השבוע

הלל קוברינסקי / צילום: תמוז רחמן

גיוס ענק של 110 מיליון דולר לחברת הענן של הלל קוברינסקי ועידו סוסן

חברת דרייבנטס מרעננה רוצה לעשות לעולם רשתות התקשורת את מה שגוגל ואמזון עשו לעולם השרתים ● החברה הוקמה לפני שלוש שנים אך מומנה על ידי היזמים וסכום הגיוס חריג לחברה שמעולם לא גייסה

בני גנץ באירוע הבחירות הראשון שלו / צילום: שלומי יוסף

בני גנץ מחמם מנועים: מציע ליו"ר ההסתדרות ניסנקורן תפקיד שר והקים צוות "100 ימים"

יו"ר ההסתדרות החליט להמר על סוס יותר בטוח מכחלון - ונמצא במגעים עם חוסן לישראל • המדיניות של שר האוצר לחכות לכתב אישום סופי, משותפת לראשי סיעות הימין והדתיים • כך יוצא שההודעה הקרובה של היועמ"ש מנדלבליט לא באמת תשנה לפוליטיקה של הרכבת הממשלה

מנכ"ל אמזון, ג'ף בזוס / צילום: Reuters, Joshua Roberts

המחאה עובדת: אמזון נסוגה מבניית הקמפוס בניו יורק

החברה אמורה היתה לקבל 3 מיליארד דולר מעיריית ניו יורק כדי להקים את הקמפוס בקווינס, ולהעסיק 25 אלף עובדים ● ככל הנראה המחאה הביאה את החברה לסגת מהתוכנית

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס מודיע על הקדמת הבחירות / צילום: Juan Medina, רויטרס

ראש ממשלת ספרד הכריז על בחירות בזק במדינה

זאת לאחר שלא הצליח להעביר את תקציב המדינה ל-2019 ● הבחירות צפויות להתקיים ב-28 באפריל

סייברקארק

סייברארק זינקה ב-20.5% לאחר דוחות מצוינים

(עדכון) ● בשורה העליונה החברה רשמה עלייה של 36% בהכנסות ברבעון הרביעי לעומת המקביל אשתקד ל-109.1 מיליון דולר ● מספקת צפי אופטימי לרבעון הבא

לאומי קארד / צילום מסך

יש תאריך: עסקת לאומי קארד תיסגר ב-26 בפברואר

עסקת לאומי קארד נחתמה לפני כשבעה חודשים, והוסכם כי קרן ורבורג פינקוס תרכוש את מלוא מניות חברת כרטיסי האשראי

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה בת"א: מניות הקנאביס התרסקו, IFF צנחה 7.8%

חברת הטעמים IFF פרסמה אמש דוחות מאכזבים ● המכירות הקמעונאיות בארה"ב רשמו את הירידה החדה מזה עשור ● מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.2 מיליארד שקל

חלב תנובה / צילום:  Shutterstock / .ס.א.פ קריאייטיב

כחלון נגד תנובה: קורא לציבור שלא לקנות ממי שמעלה את המחירים

(עדכון ) - מוצרי החלב המפוקחים עומדים להתייקר - כך עולה מתשובת המדינה לבג"ץ ● בתשובה לעתירה, מבהיר היועץ המשפטי כי לא ניתן יותר להגן על עמדת האוצר ועל תכניותו להעביר מתווה שיימנע את ייקור המחירים בשל הבחירות הקרובות

אהרון פרנקל / צילום: אלי אטקין

רוצה את השליטה באירונאוטיקס? הרכישות של אהרון פרנקל עלולות לסבך את עסקת המכירה לרפאל וסטולרו

לאחר שרכש עוד 5% ממניות אירונאוטיקס מידי לאומי, לפי שווי חברה של 800 מיליון שקל, הגיע פרנקל להחזקה של כ-30% בחברת המל"טים - מול 36% מהמניות שמחזיקות הקרנות השולטות בחברה ● לשון מאזניים בין פרנקל לקרנות, המבקשות למכור את החברה לרפאל וסטולרו, עשויה להיות מנורה, המחזיקה 10% מהמניות

קוקטייל A passionate affair / צילום: אפיק גבאי

וולנטיינ'ס דיי הוא תירוץ טוב לנסות כמה קוקטיילים על בסיס וודקה איכותית

איכשהו, הפכו הקוקטיילים למשקה של יום האהבה, כמו ששבועות הפך לחג היין הלבן ● ואם כבר קוקטיילים, אז אין משקה מתאים יותר מוודקה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

יקבל פיצוי? רכב התנגש במטוס ונתניהו יחכה לטיסה חילופית

במהלך גרירה לאחור של מטוס אל על, שמטיס את נתניהו בחזרה לישראל מפולין, הגורר התנגש במטוס ● לא נגרם שום נזק לנוסעים, אך המטוס קורקע וכעת מחכים להגעתו של מטוס חלופי

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

הראלי נמשך: הדאו ג'ונס בדרך לשבוע שמיני של עליות, מניית טבע עולה ב-2%

מניית יצרנית השבבים אנבידיה מזנקת בעקבות תחזית חיובית שהחברה פרסמה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות בהובלת מדד הדאקס שעלה ב-1.9%  ● נייס יורדת ב-2.5%

אזרח איראני חולף ליד פוסטר של האייטולה חומייני / צילום: TIMELINE-Morteza Nikoubazl

40 שנה אחרי המהפכה, שאיפות ההתפשטות של איראן מסוכנות יותר מהצנטריפוגות שלה

מהפכות שונאות את הערגה לנורמליות, הן זקוקות לדרמה בלתי פוסקת, אבל הפתיל המהפכני מתחיל להתקצר כשהתסביך המשיחי מתארך והולך, וההתפשטות האיראנית לסוריה עוד יכולה להיות ה"ווטרלו" של משטר האייטולות ● חבל רק שישראל הבחינה בכך באיחור

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / איור: גיל ג'יבלי

בראשל"צ פתחו מבערים, בהרצליה הורידו את הכפפות ועוד כתבות נדל"ן מומלצות

נתוני מכירת הדירות שהתפרסמו השבוע מצביעים על שינוי חד בשוק ● במשרד המשפטים מבקשים להקטין את כוחם של "סרבני" הפרוייקטים להתחדשות עירונית ● הניצחון של ג'קי בן זקן ● ההפסד של רמ"י ● המלחמה של ראש עיריית הרצליה במשרד שבראשו ניצב הפטרון הפוליטי שלו ● תל אביב רושמת שפל במכירת דירות חדשות ●ואיפה מוכרים כעת מגרש במחיר של כרבע מיליארד שקל

נשים מפגינות בעד משרות ציבוריות, ניו יורק, 1933 / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מהניו דיל של רוזוולט לארה"ב של טראמפ: הדיון בתוכניות להבטחת עבודה חוזר

חוסר הנחת מימין ומשמאל מהשיטה הכלכלית הקיימת מצית בארה"ב דיונים סוערים ברעיונות חדשים-ישנים לשוק עבודה הוגן ● אחת התוכניות שנמצאות כעת בקדמת הבמה היא הבטחת עבודה לכל דורש, בעלות ממשלתית של מאות מיליארדי דולרים ● האם הממשלה תוכל למצוא משרות למיליוני עובדים ועד כמה הצליחו תוכניות דומות במקומות אחרים בעולם ● הרעיונות שמשנים את שוק העבודה

הלסינקי / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

החוקר הפיני שסחף את העולם עם רעיון ההכנסה הבסיסית: "גם את העבדות חשבו שלא יהיה ניתן לבטל"

הניסוי הראשון מסוגו ברמת המדינה שבוחן מתן הכנסה בסיסית לכל אזרח הסתיים השבוע בפינלנד ועורר כותרות גדולות בכל העולם • בראיון ל"גלובס" הודף החוקר הראשי ומוביל הניסוי, פרופ' אולי קאנגאס, את הביקורת על הניסוי וטוען: "ההכנסה הבסיסית שניתנה בניסוי הוכיחה את עצמה כשווה למערכת הקיימת של הטבות סוציאליות"

קורין גדעון וארז טל מנחי התכנית 2025/צילום: טל גבעוני

שבוע ראשון לריאליטי השאפתני: "מוקדם להספיד את 2025"

קשת השיקה השבוע את הריאליטי "2025" ומביאה איתה בשורה חדשה לזמן הפרסום בטלוויזיה המסחרית שלאחר המפץ הגדול ● כתבת המדיה של "גלובס", ענת ביין-ליבוביץ', מסבירה בגלובסטוק בהנחיית ליאת רון כי למרות הביקורות על הפרק הפתיחה, מוקדם מדי להספיד את קשת ● האזינו