גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הטוענים לכתר: המועמדים לראשות עיריית ראשון לציון

ראשון-לציון היא העיר הרביעית בגודלה בארץ עם רבע מיליון תושבים ● מה מציעים המועמדים לראשות העיר?

עיריית ראשון לציון / צילום: אמיר גוטפריד
עיריית ראשון לציון / צילום: אמיר גוטפריד

ליאל אבן זהר

סיעת בדרך חדשה

חיבור מזרח ומערב העיר באמצעות ציר תרבות ומוזיאונים

גיל: 49

פעילות ציבורית: עורכת דין בהכשרתה וחברת מועצת עיר בשתי הקדנציות האחרונות. היא התמודדה לראשות העיר גם בבחירות הקודמות והגיעה למקום שני

הבעיות העיקריות של העיר:

"ראשון-לציון סובלת מחוסר הבנה בענייני תחבורה. העיר היתה מושבה קטנה והתכנון של הרחובות ארכאי והעיר מעמיסה על עצמה עוד ועוד בלי שהבעיות נפתרות. הבעיה השנייה של ראשון היא אזורי התעסוקה הקיימים שבנויים נמוך. אני חושבת שהיה צריך להגביה אותם ולא לבנות את אזור תעסוקה האלף. יש לנו סדר גודל של 13,000 יח"ד שהן תחת סכנה של רעידות אדמה וטילים, אלה בניינים ישנים ושם צריך לעשות תכניות בינוי. התמ"א מצופפת, אך לא פותרת בעיות.

הבעיה הגדולה של ראשון-לציון היא החיבור של מזרח ומערב. השכונות המערביות נבנו כשכונות פרבריות, בעוד שראשון מרכז, התפתחה בצורה אורגנית".

הפתרונות שלך:

"צריך להסתכל על העיר בדומה לתכנית 5,000 של ת"א ולאפשר ניוד זכויות מהבניין למקומות אחרים בתוך הרובע. אני חושבת שצריך לעצור את בניית הקניונים שגורמים לנזק בלתי הפיך לעסקים הקטנים במרכז העיר.

"אני מאמינה שצריך להפוך את החיבור של מזרח ומערב, הרחובות רוטשילד, רבין ההסתדרות, לציר תרבות ומוזיאונים, עם שבילי אופניים. זה מה שישנה את פני העיר". 

עו"ד ליאל אבן זוהר / צילום: עידן מעוז

אסף דעבול

סיעת פז

חיזוק מבנים מרעידות אדמה והפגזות, דיור בר השגה ועוד כבישים

גיל: 52

פעילות ציבורית: חבר מועצת עיר ב-20 השנים האחרונות, עומד בראש רשימה עצמאית, "א-פוליטית".

"ראשון היא עיר מדהימה, יש לנו כל דבר שאנחנו חולמים. בתקופתו של ראש העיר מאיר ניצן היתה תכנית לחיזוק מבנים מסוכנים, הבעיה היא שדב צור, ראש העיר נוכחי, פיזר הכל על מדרכות. יש רחובות, כמו אברבנאל, רוטשילד, שבהם החליפו ארבע פעמים את המדרכה. מאפור ללבן, מלבן לירוק.

"מצד שני יש לנו כמה מתחמים ושכונות, כמו נחלת, שיכון המזרח או פואבלו אספניול, שחייבים לעשות בהם פינוי-בינוי. דב צור אמר שהוא לא רוצה פינוי-בינוי ולא רוצה תמ"א 38, אבל אין ספק שרעידת האדמה לא תעצור בטבריה ותגיע גם לראשון. המלחמה האחרונה הוכיחה לנו שגם ראשון-לציון לא חסינה.

"אנחנו משקיעים בצעירים, אבל מגלים שאין להם שום אפשרות לקנות דירות פה. הם עוברים ליבנה, לרחובות, למודיעין, לראש העין. אין היום הורים שלא רוצים את הילדים לידם. זה טבעי שכל אדם רוצה שהשושלת תהיה קרובה אליו. 

הדבר האחרון זה תחבורה: ראשון-לציון הפכה לפקק אחד גדול. היום לצאת מראשון זה סיוט. עד שאתה מגיע לכביש 4, או צומת בית דגן, אתה יכול להיתקע 40 דקות.

הפתרונות שלך:

"בעניין הדיור התוכנית שלי היא לעשות פרויקטים גדולים גם למכירה מוזלת וגם לשכירות. בעניין התחבורה יש בכוונתי להביא מומחים מכל העולם, לשבת, לראות איך פותחים את הסוגיה הזאת. לפתוח עוד צירים".

אסף דעבול/ צילום: יחצ

רז קינסטליך

סיעת הירוקים+ הצעירים

גיל: 40

פעילות ציבורית: חבר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כיהן כסגן וממלא-מקום ראש העיר.

הבעיות העיקריות של העיר:

"בראשון-לציון אין מספיק התחדשות עירונית. כל הפרויקטים נתקעו, החל מתמ"א 38 ועד התחדשות אמיתית שמדברת על פינוי-בינוי. אני מאמין בפינוי-בינוי כאמצעי לגרום לשכונות לקבל אופי שונה. כמה שיותר גבוה וכמה שיותר מרחבים פתוחים למטה.

"יש בעיה קשה של תחבורה ציבורית - אני מאמין שעם התחדשות עירונית תוכל לשפר את התשתיות האלה. לא מספיק מקדמים שבילי אופניים, שבילי הליכה. צריך לשפר את התחבורה הציבורית.

הפתרונות שלך:

"החזון שלי הוא התחדשות עירונית. לאפשר לצעירים לקנות דירה בראשון. דירת 5 חדרים נמכרת ביותר מ-2.6 מיליון שקל. זוג צעיר לא יכול להרשות לעצמו. מחיר מוזל לתושבי העיר. להוסיף גם דירות 3 חדרים. יש ביקוש לגרושים, לגרושות, לזוגות עם ילד אחד. לדאוג למעונות במוסד האקדמי שלנו וגם דיור להשכרה".

רז קינסטליך/ צילום: יחצ

מוטי עג'מי

סיעת "ראשון אחת"

גיל: 54

פעילות ציבורית: רו"ח ובעל תואר ראשון בחשבונאות ומימון. 20 שנה חבר מועצה, מתוכן 10 שנים מ"מ וסגן רה"ע. ראש העיר בפועל בתקופת נבצרותו של דב צור

הבעיות העיקריות של העיר:

ראשון-לציון נפגעה מהחקירות שהתנהלו נגד בכירי העירייה ובהם ראש העיר בנושא תכנון ובנייה. דבר זה מרחיק יזמים וחברות מהשקעה בעיר.

ישנן בעיות תחבורה קשות, הן בחיבור בין שכונות מזרח ומערב והן בחיבור בין ראשון לתל-אביב בעקבות ביטול הקו הישיר מתחנת "ראשונים".

הפתרונות שלך:

לקצר ביורוקרטיה בכל השירותים העירוניים, לפשט ולהנגיש אותם.

לשתף התושבים בכל ההחלטות המשמעותיות הנוגעות לחייהם וסביבת מגוריהם באמצעות הקמת מנהיגות שכונתית.

לקצר את זמני השקת הקו החום של הרכבת הקלה, ולייצר פתרונות תשתית דוגמת סלילת כביש טבעת צפוני בדומה לכביש 431, שיחבר את שכונות מזרח ומערב. סמוך למחלף חולון יש לקדם יציאה חדשה מצפון העיר לכביש 4.

יש להרחיב את חוק העזר העירוני שיזמתי לשיפוץ בתים משותפים באמצעות מתן הלוואות ייעודיות ללא ריבית גם לתחום התמ"א, כדי לייצר כדאיות כלכלית לפרויקט.

לפעול לשדרוג התשתיות של השכונות הוותיקות בעיר על ידי השקעה עירונית ועל ידי עידוד פרויקטים באמצעות ניוד זכויות.

מוטי עג'מי / יחצ

 

"הקמת מנהרה לכביש 4"

דורון אוזן

סיעת הצעירים והסביבה

גיל: 44

פעילות: עו"ד, מכהן כיו"ר הוועדה המרחבית לתכנון ולבנייה "שרונים". חבר מועצת ראשל"צ, כיהן גם כמשנה לראש העיר והקים את הוועדה לדיור בר השגה.

מה הבעיות העיקריות של ראשון לציון?

ההורים הצעירים פשוט קורסים תחת הנטל הכלכלי. תפקיד הרשויות המקומיות הוא לתת מענה להורים, ולא לוותר על איכות החינוך.

נוסף לכך יש בעיית תחבורה וחניה. זה תחום שהוזנח במשך שנים והתוצאה היא פגיעה ישירה באיכות החיים שלנו - זמן מבוזבז על מציאת חניה, עמידה בפקקים והוצאות על חניונים. במקביל, הכניסות והיציאות לעיר הופכות לעמוסות יותר בכל רגע.

הפתרונות שלך:

בכוונתי להקים מערכת עירונית תומכת הורים שתוביל להוזלה של אלפי שקלים בכל חודש על ידי הגדלת תקציב מערכת החינוך, שימוש בתשתיות קיימות, ייעול המערכת וסבסוד משמעותי בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי כאשר הבשורה הגדולה ביותר - הקמה של מוענות יום עירוניים לגילאי 0-3 במחיר מפוקח.

בנושא התחבורה, יש לי תוכנית בת 7 נקודות: בניית חניונים תת קרקעיים, יצירת כביש היקפי לראשון לציון שיפתור את העומסים בתוך השכונות, הקמת מנהרה לכביש 4, שדרוג מערך התחבורה הציבורית, יצירת קו שאטלים לרכבת, רישות העיר בשבילי אופניים ועוד.

דורון אוזן / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

עוד כתבות

מייסדי אינסטגרם, קווין סיסטרום ומייק קריגר / צליום: רויטרס

קודם וואטסאפ, עכשיו אינסטגרם: למה מייסדי החברות שפייסבוק רוכשת נוטשים אותה?

6 שנים אחרי שמארק צוקרברג החליט לרכוש את רשת שיתוף התמונות במיליארד דולר, מייסדיה נפרדים: "לוקחים פסק-זמן" ● מאחורי המילים היפות מסתתר קונפליקט עמוק, שהוביל גם לעזיבת מייסדי וואטסאפ: פייסבוק רוצה לשלוט בחברות שקנתה ולהצמיח אותן מהר, בעוד שהן רק רוצות שיעזבו אותן בשקט ● פרשנות

אהוד ברק / צילום: תמר מצפי

אהוד ברק נכנס לעסקי הקנאביס הרפואי: מונה ליו"ר אינטרקיור

ברק יקבל 10,000 דולר בחודש ואופציות ל-5% מהחברה ● אינטרקיור, שפועלת בתחום הקנאביס הרפואי, הודיעה כי היא מתכוונת לבצע הנפקה בבורסת נאסד"ק ● מאז יולי זינקה מניית החברה ב-530%

מייסדי אינסטגרם, קווין סיסטרום ומייק קריגר / צליום: רויטרס

להתראות צוקרברג: מייסדי אינסטגרם עוזבים את פייסבוק

מייסדי אינסטגרם - קווין סיסטרום, שכיהן עד היום כמנכ"ל אינסטגרם, ומייק קריגר, שהיה סמנכ"ל הטכנולוגיה בחברה - הודיעו על פרישתם ● בפייסבוק החלו להתכונן לעזיבת השניים עוד לפני ההודעה

קריסה בבורסות אוסטרליה באוקטובר 2008 / צילום: רויטרס

עשור למשבר: אמות המידה הפיננסיות באג"ח המקומי חלשות

למרות כברת הדרך הארוכה שצעדה מערכת החיסכון המקומית במהלך העשור האחרון, עדיין אירוע קיצון כלכלי צפוי לטלטל באופן מהותי את כושר ההחזר של תאגידים ישראליים ● פרשנות

שכירות / צילום: שלומי יוסף

בלי שהרגשנו: מחירי השכירות מתחילים לזחול כלפי מעלה

מחירי השכירות לדירות שפרסמו בלמ"ס מצביעים על עלייה של 2.44% בהשוואה לממוצע השנתי של המחירים ב-2017 ● עם זאת, מחסור בפילוח נתונים לפי רשויות מקומיות מקשה על הבנת התמונה המלאה

יוחנן דנינו/ צילום: שלומי יוסף

"חברות הביטוח נתפסות כרעות וזו אשמתן"

משכורות העתק ("אנשים היו גרידים, השתכרו סכומים לא נורמליים"), הסערה סביב אי-הארכת כהונת המפכ"ל אלשיך ("הפתרון הוא לקבוע תקופה בחוק שלא נתונה להארכות") והמהפכה שהוא מתכנן לחולל בשוק הביטוח, עם חברת ביטוח דיגיטלית רזה וזריזה: "אנשים בתחום לא מוכנים לקבל את העובדה שהעולם הזה משתנה לנגד עיניהם" ● יוחנן דנינו בראיון בלעדי ל-G

רכבת נוסעים ראשונה בקו החדש ירושלים־ת"א /  צילום: יחצ

אחרי 17 שנים: הרכבת החשמלית הראשונה בישראל יצאה לדרך

עם אישורים זמניים לחודש ימים והרבה שאלות לגבי בטיחות הרכבת - יצאה הבוקר (ג') הרכבת החשמלית, בינתיים עד נתב"ג

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

נשיא איראן: ארה"ב מאפשרת את פשעי ישראל נגד הפלסטינים

בנאום בעצרת הכללית מגנה חסן רוחאני את ממשל טראמפ בגין ביטול ההסכם הגרעיני עם איראן ● "אי אפשר להביא אף מדינה בכוח אל שולחן המו"מ" ● "סקנציות בלתי חוקיות, חד-צדדיות הן כלשעצמן סוג של טרור כלכלי"

יניב פגוט / צלם: יחצ

"לא זוכר שנה שבה 3 חברות מהמדד המוביל נמחקו מהמסחר"

בעקבות האקזיטים של מזור, פרוטרום וסודהסטרים ומחיקתן מהמסחר, יניב פגוט, אסטרטג בית ההשקעות איילון, משוכנע: "בהחלט מדובר בפגיעה במוצר הזה שנקרא בורסת ת"א"

שוק דובי / צילום: שאטרסטוק

יש דובים בוול סטריט: המניות שיורדות למרות הזינוק במדדים

מדדי 500 S&P ודאו ג'ונס אמנם שוברים שיאים, אך התעשייה האמריקאית נפגעת מהמכסים שהטיל הנשיא שרוצה לעשות את אמריקה גדולה ● על המתיחות הגלובלית שמתחת לפני השטח

גיל סדיס / צילום: יחצ

"אנשי ביטוח לא רעים מטבעם, לימדו אותם לא להאמין לאחרים"

כיצד גייסה למונייד גייסה 180 מיליון דולר, ואיזו מהפכה היא עושה בעולם הביטוח? ● כ-3 שנים אחרי, עם מעל ל-100,000 לקוחות משלמים בארה"ב, ראיינו את גיל סדיס, מנהל המוצר של החברה, ב"עוד פודקאסט לסטארט-אפים", כדי לשמוע איך הכול התחיל

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא סין שי / צילום: תומאס פיטר, רויטרס

המכסים של ארה"ב וסין נכנסו לתוקף; אין צפי להמשך השיחות

ארה"ב הטילה מכסים על מוצרים סיניים בשווים 200 מיליארד דולר ואילו סין הטילה מכסים על מוצרים אמריקאיים בהיקף 60 מיליארד דולר ● ארה"ב עלולה להטיל מכסים נוספים על סין בהמשך ● סין ביטלה את שיחות הסחר, שהיו אמורות להתרחש בימים הקרובים

קניון TLV / צילומים: יח"צ

בעלי TLV והבנקים בוחנים חלופות להפחתת החובות של הקניון

ההלוואה, בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל, עתידה להיפרע רק ב-30 בספטמבר 2019, אבל ויכוח על עמידה בקובננטים יחייב מציאת פתרון כבר בקרוב

טורקיש איירליינס / צילום: יחצ

טסים לאוסטרליה? בקרוב - טיסה ישירה בין איסטנבול לסידני

אם החברה אכן תפעיל טיסה ישירה לסידני כבר בשנה הבאה, מדובר בבשורה לנוסעים הישראלים, שיוכלו לשלב טיסות קונקשן מאיסטנבול לאוסטרליה ● טורקיש איירליינס מפעילה כיום 10 טיסות יומיות מנתב"ג

יעקב ליצמן  / צלם: תמר מצפי

ישראל בין 6 המדינות היעילות בבריאות, אך יש גם חדשות רעות

קריאה מעמיקה משאירה פחות מקום לאופטימיות: לאורך השנים פחתה ההוצאה הציבורית לבריאות מתוך ההוצאה הלאומית, וכיום היא רק 63% ממנו - בתחתית דירוג מדינות OECD - ואילו ההוצאה הפרטית עלתה ● השימוש ברפואה פרטית התגבר, ולמעשה חלקם של הישגי מערכת הבריאות בישראל כיום הם תוצאה של כסף פרטי

רומן אברמוביץ' / צילום: רויטרס

משטרת שוויץ: "רומן אברמוביץ' מהווה איום לבטחון הציבור"

האוליגרך הרוסי ובעליו של מועדון הכדורגל צ'לסי, רומן אברמוביץ', הפסיד במאבק משפטי בן שבעה חודשים ביום חמישי האחרון, בו ניסה למנוע מקבוצת תקשורת בציריך לפרסם את הסיבות בגלל הוא לא מצליח לקבל תושבות קבע בשוויץ

מכונת הכרייה TBM של הרכבת הקלה /  צילום: נת"ע

אימת הבולענים: מאחורי הקלעים בקרב על הרכבת הקלה

"גלובס" חושף: שני בולענים באדמה הובילו את נת"ע להורות על המשך העבודות בשבת ● וגם, הלחצים שהפעילה עיריית בני ברק על הקבלן המבצע של הפרויקט – חברת דניה סיבוס ● המגעים השקטים עם האחרונה שחוששת מעבודות בשבת "כי יש לנו הרבה להפסיד" ● והמתווך המפתיע – מוטי בן משה בעל השליטה החדש באפריקה ישראל, שעדיין לא השלים את רכישת החברה

טים קוק/ צילום: רויטרס Stephen Lam

קוואלקום: אפל גנבה מאיתנו מידע חסוי ונתנה אותו לאינטל

חברת השבבים הגישה תלונה לביהמ"ש, שלפיה מהנדסים של ענקית הטכנולוגיה העבירו קודים חסויים של שבביה למתחרה, כדי שזו תשפר את שבביה

אופרה ווינפרי, נמצאת במועצת המנהלים של שומרי משקל / צילום: רויטרס

שומרי משקל ממתגת את עצמה מחדש: תתמקד בבריאות

החברה שינתה את שמה ל-WW ● "העולם אינו זקוק לדיאטה נוספת. במקום זאת, זקוקים הלקוחות לעזרה בשיפור בריאותם"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה מעורבת בניו יורק על רקע נאום טראמפ בעצרת האו"ם

הפדרל ריזרב צפוי לעלות מחר את הריבית בארה"ב ● נשיא ארה"ב טראמפ נאם בעצרת האו"ם ● ארה"ב הודיעה כי מוכנה ללכת להסכם סחר מלא עם מקסיקו, ללא קנדה ● מניות האנרגיה טיפסו על רקע מחיר שיא בנפט הגולמי ● המסחר באסיה ננעל במגמה מעורבת, המסחר באירופה ננעל בעליות שערים