גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסעם הגדול האחרון של יהודי מזרח אירופה

אלף פוגרומים עמדו להתחיל במערב הקיסרות הרוסית המתמוטטת בדיוק לפני מאה שנה, ומאות אלפי יהודים מיהרו אל שערי היציאה ● חלק קטן עלו ארצה, אבל 80 אלף שמו את פעמיהם אל ארגנטינה

מפגן הזדהות עם ישראל בבואנוס איירס / צילום: רויטרס
מפגן הזדהות עם ישראל בבואנוס איירס / צילום: רויטרס

אנחנו עומדים ערב השנה המאה למסעם הגדול האחרון של יהודי מזרח אירופה: מנוסתם של המונים משדות הקטל של מערב רוסיה. מיעוטם יצאו לארץ ישראל במה שנודעה כ"עלייה השלישית". רובם הפליגו אל מעבר לים, והתיישבו ביבשת אמריקה. רבבות הגיעו לארגנטינה. אחדים הצליחו להידחף ברגע האחרון לארצות הברית, ששעריה עמדו להיסגר כמעט הרמטית.

בנובמבר 1918 תמה מלחמת העולם הראשונה והקיץ הקץ על הסדר הישן. אוסטריה התפרקה מיד לגורמיה, ופה ושם גם לגורמי-גורמיה. גרמניה השילה שטחי כיבוש עצומים, בייחוד במזרח אירופה. שם התגוררו הרוב הגדול של יהודי העולם, בערך שישה מיליון בני אדם.

ההתמוטטות האוסטרית, ובעיקר ההתקפלות הגרמנית, הצמיחו כנפיים קצרות-מועד לאוסף של תנועות לאומיות. ממשלות ריבוניות הוכרזו במקומות שבקושי צוינו על המפה. מלחמות קטנות וגדולות השתוללו בין נהר הדנייפר במזרח לנהר הוויסטולה במערב, בין חוף הים השחור בדרום לחוף הים הבלטי בצפון.

במערב האימפריה הרוסית ניסו לקום אוקראינה ופולין. שני שמות הילכו אימים על היהודים. באוקראינה בקעה הקריאה "פטליורה"; ובמזרח פולין בקעה הקריאה "באלאחוביץ". הראשון היה מנהיג הממשלה קצרת הימים של אוקראינה העצמאית. הוא היה סוציאליסט, ובאופן אישי לא היה אנטישמי. אבל המיליציות שסרו למרותו דילגו מתחנת רכבת אחת למשניה, וניקו את העיירות הסמוכות מיהודיהן. בתוך פחות משנה, בין מאי 1919 לתחילת 1920, התחוללו יותר מאלף פוגרומים. ההערכה המפליגה ביותר מעמידה את מספר הקורבנות על 200 אלף; הערכות זהירות יותר מדברות על 30 עד 60 אלף.

באלאחוביץ היה גנרל פולני, שהמיליציות שלו השתוללו במשך חודשים ארוכים בדרום בלארוס של ימינו, באזורים בעלי האוכלוסייה היהודית הצפופה ביותר בעולם. בחג הסוכות של שנת תרפ"א (1920), ה"באלאחובצי" (זה היה כינויים ברוסית) תקפו את הכפר פלוטניצה, בלב אזור הביצות של נהר הפריפייט. הטבח ההוא תועד במידה מפתיעה של דיוק, כולל שמו של יהודי שהפורעים "קטעו את גפיו בעודם פושטים את עורו". אחר הועלה באש בעודו בחיים. שלישי, שבני משפחתו נשחטו לעיניו, "נתקף טירוף, התחיל לרקוד, ונורה". הקברן בן ה-70 של פלוטניצה נגרר אל בית הכנסת, ונתלה מתקרתו. זה האחרון היה יוסף פיבובוז, סבה של סבתי. סבא וסבתא עצמם נמלטו מבעוד מועד.

מנוסה משפחתית אחרת התרחשה בקיץ 1919, מאות קילומטרים דרומה משם, בכפר ששמו סטאנציה אוראטובה, בחצי הדרך מוויניצה לאומאן, באזור שהיה ערשה של התנועה החסידית. לפי מסורת משפחתית, אנשי פטליורה היו רחוקים כדי חמש שעות, כאשר ניתנה ההזהרה ליהודים לשאת את רגליהם ולהימלט. כך נמלטו בעור שיניהן משפחות מדובר וקרסניינסקי, שמחלציהן יצאתי. סבא תכנן להצטרף אל הגל הגדול דרומה, אל ארגנטינה. בן דודו, חלוץ ציוני בפלשתינה, דיבר על לבו לעלות לארץ. שמו של בן הדוד היה לוי שקולניק. לימים שינה את שמו לאשכול. הוא היה ראש הממשלה השלישי.

פיני ואלד לשלטון

בין 1895 ל-1930 מספר היהודים בארגנטינה גדל פי 20; הוא כמעט הוכפל בין 1915 ל-1930, התקרב ל-200 אלף, או אפילו עבר אותם (אין לי כאן המקום לציין מקורות). חלק מסוים של הבאים היו ספרדים, בייחוד ממרוקו, אבל הרוב המכריע היו אשכנזים מן האימפריה הרוסית. המקומיים קראו להם "הרוסים", ועיקמו את חוטמיהם.

אומנם ארגנטינה הייתה ב"עולם החדש", אבל לאנטישמיות שהתפתחה בה במהירות היו ניחוחות מובהקים של "העולם הישן", כולל תיאוריות קונספירציה מסמרות-שיער. היהודים הואשמו בהפצת נגיפיה של המהפכה הבולשביקית.

בינואר 1919, במהלך "השבוע הטראגי", ריחפה סכנת מוות על יהודי ארגנטינה. השבוע התחיל בשביתה כללית של האיגודים המקצועיים, שהשלטונות ייחסו לתעמלנים יהודיים. הם האשימו, שהשובתים מתכוונים לכונן דיקטטורה בנוסח סובייטי, ולהעמיד בראשה עיתונאי יהודי ששמו היה פיני ואלד. יהודים הוכו ברחובות, ורכושם הועלה באש לעיני המשטרה. בסופו של דבר, פנייה נרגשת של הארגונים היהודיים אל נשיא הרפובליקה שמה קץ לפוגרום-שבדרך. צריך להגיד שהנשיא לא היה מרוצה מן הפנייה הקולקטיבית בשם כל היהודים. הוא היה מעדיף שהם יפנו אליו כארגנטינים.

לא כל "הרוסים" היו אינטלקטואלים שמאליים. אלבום תמונות של משטרת בואנוס איירס מ-1894 הכיל 80 צילומים של סרסורים, כמעט כולם יהודים. כיוצא בזה, חלק ניכר של פרוצות העיר היו מנשי שלומנו. ערגתו המפורסמת של ביאליק אל חיים יהודיים נורמליים בתל אביב, עם גנבים ועם פרוצות, הקדימה להתממש בארגנטינה. כמובן, זו אנקדוטה בלבד. יהודי ארגנטינה עשו חיל בלתי רגיל בשורה של תחומים, ותרמו לחייה, לכלכלתה, לפוליטיקה שלה ולתרבותה.

השערים נטרקו

שערי דרום אמריקה התחילו להיסגר באמצע שנות ה-20. גם שערי צפון אמריקה נטרקו. בין 1880 ל-1923 הספיקו 2 מיליון יהודים מזרח אירופיים להיכנס לארצות הברית. אין קושי לשער מה היה קורה אלמלא נכנסו: שואת יהודי אירופה הייתה מחסלת כעבור רבע מאה הרבה יותר משליש העם היהודי. במובן מסוים, השואה הקטנה של 1920-1919 עשתה חסד עם מאות אלפים שלא המתינו להיטלר.

כמובן, בני הזמן ההוא לא התענגו על החסד. הם חשבו אותה לחורבן. בעיני הציונים היא מימשה את תחזיתו הפסימית של הרצל על חיסול היהודים "בתוך 50 שנה". היא הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית שבה יהודים נרצחו ללא אבחנה, באופן שיטתי, בכוונה לשים קץ לקיומם הפיזי. היסטוריונים אחדים טענו שמהגרים רוסים אנטי-קומוניסטיים נשאו את בשורת הפתרון הסופי מערבות אוקראינה אל רחובות מינכן, שנים אחדות אחר כך, והשפיעו במישרים על תוכניות הנאצים.

כך או כך, לפני מאה שנה בדיוק התחיל להיוודע ליהודים שאירופה לא תוכל עוד להכיל אותם.

עוד כתבות

אלכסנדר ינאי 35, חיפה צילום והדמיה: יח"צ

התחדשות עירונית בחיפה: חנייה בטאבו ו-12 דירות במקום 5

הדיירים בבניין שנמצא ברחוב אלסנדר ינאי 35 בחיפה מנסים להוציא לפועל את הפרויקט ההתחדשות העירונית כבר כ-9 שנים ● הבניין הישן, בן 3 קומות ו-5 דירות, נהרס, ובמקומו ייבנה בניין בן 5 קומות

ליעמי ויסמן/ צילום: יחצ

ישראל חתמה על הסכם נוסף לייצוא גז טבעי לירדן

כיום נאלצת ירדן לרכוש גז נוזלי מקטאר במחירים גבוהים, ולכן הגז הישראלי יכול להוות חלופה משתלמת עבורה ● ההסכם צפוי לצאת לפועל במהלך הרבעון הראשון של שנת 2019

השופט יצחק עמית / צילום: ליאור מזרחי

בית המשפט העליון: בגדה בבעלה והפסידה את חלקה בבית המשותף

כך קבע ביהמ"ש העליון בדעת רוב, בפסק דין שאישר את פסיקת בית הדין הרבני הגדול, ששלל מאישה את חלקה ברכוש, בין היתר בעקבות בגידה בבעלה ● השופט יצחק עמית בדעת מיעוט: "מכאן קצרה הדרך לתופעה של הבאת ראיות על מעשי בגידה וניאוף של מי מבני הזוג במסגרת סכסוך בענייני רכוש, ואנה אנו באים".

רונאל פישר / צילום: אוריה תדמור

"פישר עבורי היה אלוהים שמתקשר לחוקרים ומושך בחוטים של כל המשטרה. שילמתי לו מאות אלפי ד'"

ששון חי, אחד מעדי המדינה בתיק פישר, סיפר כיצד נפל במלכודת של פישר ● לדבריו, פישר אמרו לו שיש שתי חקירות בעניינו, וכי רק אם יעביר לו כספים עבור שוטרים, הוא יוכל להביא לסגירתן ● חי טוען: "שתי החקירות נגדי הגיחו לאוויר העולם רק בשל ניסיון של פישר לסחוט ממני כספים בתמורה לסגירתן ולא בשל חשדות ממשיים שהיו למשטרה"

מכרה פצלי שמן במישור רותם בנגב /צילום: שותפות רא"מ

שותפות נפט חדשה הונפקה בבורסה: רא"מ גייסה כ-28 מיליון שקל

השותפות מתכננת להקים מתקנים להפקת אנרגיה, אשר יוזנו בפצלי שמן יחד עם פסולת פלסטיק עירונית המיועדת להטמנה

יובל שטייניץ בוועידת אנרגיה ועסקים היום / צילום: כפיר סיון

יובל שטייניץ: "מאתמול בערב יש לנו שר ביטחון מעולה. להימנע מבחירות מוקדמות"

שר האנרגיה התייחס למצב הפוליטי בישראל בוועידת אנרגיה ועסקים הבינ"ל ה-16 שמתקיימת כעת בכפר המכבייה ● "לפי ה-OECD בכל שנה מתים בישראל 2,000-2,500 איש מזיהום אויר, פי 7 מתאונות דרכים. אני חייב להפחית זאת"

בנימין נתניהו/צילום:אלכס קולומויסקי

מנדלבליט לנתניהו: אין בסמכותך לאסוף מידע על עמותות שמאל

ההנחיה נמסרה בתגובה לפנייה של עו"ד שחר בן-מאיר ליועמ"ש, במסגרתה טען בן-מאיר כי נתניהו והממשלה חרגו מסמכותם כשהודיעו בחודש אוגוסט האחרון כי הם פעלו מול האיחוד האירופי לעצירת המימון לגוף הפועל בארץ בשם – "המועצה להגנה על החירויות" ● לדברי לשכת נתניהו הגוף מערער על זכות קיומה של מדינת ישראל

אביחי מנדלבליט / צילום:  מרק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

מנדלבליט נגד בנט: מגבה באופן מלא את הפרקליטות הצבאית

שר החינוך אמר הבוקר כי "הלוחמים שלנו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי מאשר מיחיא סינוואר" ● בתגובה, ביקש היועמ"ש להבהיר כי הוא עצמו שימש בתפקיד במשך שבע שנים, וכי הוא "מגבה באופן מלא את מלאכתם החשובה של הפרקליטות הצבאית" ● איזנקוט: "יש להשאיר את צה"ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי"

אבי באום צילום יחצ

חילן צמחה ב-6% בהכנסות וב-10% ברווח הנקי ברבעון השלישי

הכנסות חברת שירותי המחשוב הסתכמו ב-353 מיליון שקל ● הרווח המיוחס לבעלי המניות עמד על 20.4 מיליון שקל

איילת שקד ונפתלי בנט / צילום: רפי קוץ

בנט ושקד יצרו דרמה לא קטנה, אבל לא רקדו לפי החליל של נתניהו

הצהרת נתניהו, שהייתה חמורה, מפחידה, ואף קראה לציבור הישראלי להקרבה, נתקלה הבוקר בבוז ● לרוחב כל הזירה מבינים שתהליך הבחירות החל, והצדדים מנסים למצב את עצמם, מי דואג יותר מכולם לביטחון המדינה ● פרשנות

1 מכל 10 ישראלים מחזיק בארנק 500 שקל ומעלה / צילום: Shutterstock

שוק המט"ח במתח: "אי הוודאות הפוליטית תורמת להתחזקות הדולר"

הדולר איבד היום 0.24% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.708 שקלים; האירו עלה 0.45% ושערו היציג נקבע על 4.235 שקלים ● לדברי מנכ"ל פריקו, "אי הוודאות הפוליטית, ובזירה הגלובלית החשש מפרישה לא מוסדרת של בריטניה מהאיחוד האירופי, תורמים להתחזקות הדולר בעולם" ● סקירת המט"ח היומית של "גלובס"

אורית נוקד/ צילום: תמר מצפי

מהכנסת לקנאביס: אורית נוקד מונתה לדירקטורית חיצונית בהון אחזקות 

הח"כית והשרה לשעבר, אורית נוקד, תכהן כדירקטורית חיצונית בחברה שהשלימה אתמול עסקה למיזוג פעילות קנאביס לשימוש רפואי

ברמת גן רחוב: הביל"ויים 41 / צילום: איל יצהר

איזה נכס אפשר לקנות ב-1.6 מיליון שקל בפתח תקווה וברמת גן?

בפתוח תקווה רכשו לאחרונה דירת 4 חדרים בשטח 84 מ"ר ● ברמת גן נרכשה דירת 3 חדרים בשטח 66.5 מ"ר

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

סאני תקשורת פרסמה דוחות טובים והמניה מזנקת בכ-6%

החברה על הכנסות של כ-316 מיליון שקל ברבעון השלישי, גידול של 17.7% בהשוואה להכנסות ברבעון השלישי של 2017 ● ה-EBITDA ברבעון זינק ב-22% והסתכם ב-31 מיליון שקל ● את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה סאני עם שיפור של 2.1% בהכנסות לעומת התקופה המקבילה אשתקד

הראל ויזל \ צילום: תמר מצפי

פוקס רשמה זינוק של 70% ברווח ברבעון השלישי; המניה מזנקת

קבוצת האופנה סיכמה הבוקר את הרבעון השלישי של השנה במגמה חיובית מובהקת ●  מניית החברה זינקה בתגובה לתוצאות בכ-8%-10%

העולם נלחם בפערי שכר מגדריים / צילום: shutterstock

צרפת מצמצמת פערי שכר מגדריים: תקנוס חברות המפלות נשים

מדובר במגמה עולמית: בעשור האחרון, ארה"ב ומדינות נוספות הציגו חוקים שמקלים על נשים לתבוע מעסיקים על אפליית שכר ● בריטניה העבירה לאחרונה חוק שמחייב חברות לדווח על פערי שכר בין גברים ונשים ● איסלנד מחייבת חברות המעסיקות יותר מ-25 עובדים להשיג אישור על שוויון שכר

אבי ברזילי, משנה למנכ"ל אפריקה ישראל נכסים / צילום:  אירנה קוסטינסקי

עסקה של 1.8 מיליארד שקל: אפריקה נכסים בוחנת צירוף שותף אסטרטגי של עד 50% לקניונים ברומניה

על רקע הסדר החוב המתגבש בקבוצת אפריקה ישראל, בחינת ערך הנכסים של חברת הנדל"ן נעשתה ברבעון הקודם וברבעון הנוכחי לא נרשמו רווחי שערוך ● מסיבה זו, צנח הרווח הנקי ברבעון ל-58.7 מיליון שקל, לעומת 188.1 מיליון שקל ברבעון המקביל ● בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של 2018 זינק הרווח הנקי ב-46% ל-374.1 מיליון שקל

נתניהו בדרכו לנאום / צילום: אמיר מאירי

לא יהיה כאן ירח דבש: אחרי התקפלות בנט ושקד, נתניהו עולה למתקפה - עליהם

הגיע תורו של נתניהו להחטיף בחזרה לדברי בנט ● לפני ישיבת סיעת הליכוד צייץ מחשבון הטוויטר שלו "חיילי צה"ל לא מפחדים מאף אחד" ● עוד לעג נתניהו לבנט ושקד כאשר אמר "איני זקוק לפקחים מימין, כביכול. אני שומר על המדינה, על הבטחון, על הילדים שלנו"

דפני ליף / צילום: תמר מצפי

דפני ליף עדיין מאוכזבת: "שר האוצר שם יותר מדי משקל על מחיר למשתכן"

דפני ליף, ממנהיגות מחאת האוהלים בקיץ 2011, לא מרוצה מתוכנית הדגל של כחלון ומספרת בשיחה עם "גלובס" מה לדעתה נשאר מאותה מחאה של מעמד הביניים, מה השתנה ואיפה הממשלה טועה

פועלים סינים/ צילום: רויטרס

חברת הסטארטאפ אוטוטוקס מתרחבת לסין

תשווק במדינה את הפתרון הגלובאלי שלה V2X לתקשורת בין כלי רכב ולתשתית ● אוטוטוקס, שהשבב שלה תוכנן במטרה למנוע תאונות דרכים, מעריכה שהשוק הסיני בשל לפריסה מסיבית של V2X ● ביולי 2018 גייסה אוטוטוקס מיליוני דולרים מענקית הרכב הקוריאנית יונדאי