גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסעם הגדול האחרון של יהודי מזרח אירופה

אלף פוגרומים עמדו להתחיל במערב הקיסרות הרוסית המתמוטטת בדיוק לפני מאה שנה, ומאות אלפי יהודים מיהרו אל שערי היציאה ● חלק קטן עלו ארצה, אבל 80 אלף שמו את פעמיהם אל ארגנטינה

מפגן הזדהות עם ישראל בבואנוס איירס / צילום: רויטרס
מפגן הזדהות עם ישראל בבואנוס איירס / צילום: רויטרס

אנחנו עומדים ערב השנה המאה למסעם הגדול האחרון של יהודי מזרח אירופה: מנוסתם של המונים משדות הקטל של מערב רוסיה. מיעוטם יצאו לארץ ישראל במה שנודעה כ"עלייה השלישית". רובם הפליגו אל מעבר לים, והתיישבו ביבשת אמריקה. רבבות הגיעו לארגנטינה. אחדים הצליחו להידחף ברגע האחרון לארצות הברית, ששעריה עמדו להיסגר כמעט הרמטית.

בנובמבר 1918 תמה מלחמת העולם הראשונה והקיץ הקץ על הסדר הישן. אוסטריה התפרקה מיד לגורמיה, ופה ושם גם לגורמי-גורמיה. גרמניה השילה שטחי כיבוש עצומים, בייחוד במזרח אירופה. שם התגוררו הרוב הגדול של יהודי העולם, בערך שישה מיליון בני אדם.

ההתמוטטות האוסטרית, ובעיקר ההתקפלות הגרמנית, הצמיחו כנפיים קצרות-מועד לאוסף של תנועות לאומיות. ממשלות ריבוניות הוכרזו במקומות שבקושי צוינו על המפה. מלחמות קטנות וגדולות השתוללו בין נהר הדנייפר במזרח לנהר הוויסטולה במערב, בין חוף הים השחור בדרום לחוף הים הבלטי בצפון.

במערב האימפריה הרוסית ניסו לקום אוקראינה ופולין. שני שמות הילכו אימים על היהודים. באוקראינה בקעה הקריאה "פטליורה"; ובמזרח פולין בקעה הקריאה "באלאחוביץ". הראשון היה מנהיג הממשלה קצרת הימים של אוקראינה העצמאית. הוא היה סוציאליסט, ובאופן אישי לא היה אנטישמי. אבל המיליציות שסרו למרותו דילגו מתחנת רכבת אחת למשניה, וניקו את העיירות הסמוכות מיהודיהן. בתוך פחות משנה, בין מאי 1919 לתחילת 1920, התחוללו יותר מאלף פוגרומים. ההערכה המפליגה ביותר מעמידה את מספר הקורבנות על 200 אלף; הערכות זהירות יותר מדברות על 30 עד 60 אלף.

באלאחוביץ היה גנרל פולני, שהמיליציות שלו השתוללו במשך חודשים ארוכים בדרום בלארוס של ימינו, באזורים בעלי האוכלוסייה היהודית הצפופה ביותר בעולם. בחג הסוכות של שנת תרפ"א (1920), ה"באלאחובצי" (זה היה כינויים ברוסית) תקפו את הכפר פלוטניצה, בלב אזור הביצות של נהר הפריפייט. הטבח ההוא תועד במידה מפתיעה של דיוק, כולל שמו של יהודי שהפורעים "קטעו את גפיו בעודם פושטים את עורו". אחר הועלה באש בעודו בחיים. שלישי, שבני משפחתו נשחטו לעיניו, "נתקף טירוף, התחיל לרקוד, ונורה". הקברן בן ה-70 של פלוטניצה נגרר אל בית הכנסת, ונתלה מתקרתו. זה האחרון היה יוסף פיבובוז, סבה של סבתי. סבא וסבתא עצמם נמלטו מבעוד מועד.

מנוסה משפחתית אחרת התרחשה בקיץ 1919, מאות קילומטרים דרומה משם, בכפר ששמו סטאנציה אוראטובה, בחצי הדרך מוויניצה לאומאן, באזור שהיה ערשה של התנועה החסידית. לפי מסורת משפחתית, אנשי פטליורה היו רחוקים כדי חמש שעות, כאשר ניתנה ההזהרה ליהודים לשאת את רגליהם ולהימלט. כך נמלטו בעור שיניהן משפחות מדובר וקרסניינסקי, שמחלציהן יצאתי. סבא תכנן להצטרף אל הגל הגדול דרומה, אל ארגנטינה. בן דודו, חלוץ ציוני בפלשתינה, דיבר על לבו לעלות לארץ. שמו של בן הדוד היה לוי שקולניק. לימים שינה את שמו לאשכול. הוא היה ראש הממשלה השלישי.

פיני ואלד לשלטון

בין 1895 ל-1930 מספר היהודים בארגנטינה גדל פי 20; הוא כמעט הוכפל בין 1915 ל-1930, התקרב ל-200 אלף, או אפילו עבר אותם (אין לי כאן המקום לציין מקורות). חלק מסוים של הבאים היו ספרדים, בייחוד ממרוקו, אבל הרוב המכריע היו אשכנזים מן האימפריה הרוסית. המקומיים קראו להם "הרוסים", ועיקמו את חוטמיהם.

אומנם ארגנטינה הייתה ב"עולם החדש", אבל לאנטישמיות שהתפתחה בה במהירות היו ניחוחות מובהקים של "העולם הישן", כולל תיאוריות קונספירציה מסמרות-שיער. היהודים הואשמו בהפצת נגיפיה של המהפכה הבולשביקית.

בינואר 1919, במהלך "השבוע הטראגי", ריחפה סכנת מוות על יהודי ארגנטינה. השבוע התחיל בשביתה כללית של האיגודים המקצועיים, שהשלטונות ייחסו לתעמלנים יהודיים. הם האשימו, שהשובתים מתכוונים לכונן דיקטטורה בנוסח סובייטי, ולהעמיד בראשה עיתונאי יהודי ששמו היה פיני ואלד. יהודים הוכו ברחובות, ורכושם הועלה באש לעיני המשטרה. בסופו של דבר, פנייה נרגשת של הארגונים היהודיים אל נשיא הרפובליקה שמה קץ לפוגרום-שבדרך. צריך להגיד שהנשיא לא היה מרוצה מן הפנייה הקולקטיבית בשם כל היהודים. הוא היה מעדיף שהם יפנו אליו כארגנטינים.

לא כל "הרוסים" היו אינטלקטואלים שמאליים. אלבום תמונות של משטרת בואנוס איירס מ-1894 הכיל 80 צילומים של סרסורים, כמעט כולם יהודים. כיוצא בזה, חלק ניכר של פרוצות העיר היו מנשי שלומנו. ערגתו המפורסמת של ביאליק אל חיים יהודיים נורמליים בתל אביב, עם גנבים ועם פרוצות, הקדימה להתממש בארגנטינה. כמובן, זו אנקדוטה בלבד. יהודי ארגנטינה עשו חיל בלתי רגיל בשורה של תחומים, ותרמו לחייה, לכלכלתה, לפוליטיקה שלה ולתרבותה.

השערים נטרקו

שערי דרום אמריקה התחילו להיסגר באמצע שנות ה-20. גם שערי צפון אמריקה נטרקו. בין 1880 ל-1923 הספיקו 2 מיליון יהודים מזרח אירופיים להיכנס לארצות הברית. אין קושי לשער מה היה קורה אלמלא נכנסו: שואת יהודי אירופה הייתה מחסלת כעבור רבע מאה הרבה יותר משליש העם היהודי. במובן מסוים, השואה הקטנה של 1920-1919 עשתה חסד עם מאות אלפים שלא המתינו להיטלר.

כמובן, בני הזמן ההוא לא התענגו על החסד. הם חשבו אותה לחורבן. בעיני הציונים היא מימשה את תחזיתו הפסימית של הרצל על חיסול היהודים "בתוך 50 שנה". היא הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריה המודרנית שבה יהודים נרצחו ללא אבחנה, באופן שיטתי, בכוונה לשים קץ לקיומם הפיזי. היסטוריונים אחדים טענו שמהגרים רוסים אנטי-קומוניסטיים נשאו את בשורת הפתרון הסופי מערבות אוקראינה אל רחובות מינכן, שנים אחדות אחר כך, והשפיעו במישרים על תוכניות הנאצים.

כך או כך, לפני מאה שנה בדיוק התחיל להיוודע ליהודים שאירופה לא תוכל עוד להכיל אותם.

עוד כתבות

יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: יחצ

מיזוג רשת-ערוץ 10 מתנדנד; יו"ר הרשות השנייה תתנגד?

ל"גלובס" נודע כי יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', מערימה קשיים על מיזוג רשת וערוץ 10 ואף אותתה לצדדים כי עליהם להתחיל לבחון חלופות אחרות ● ביום חמישי תתכנס מועצת הרשות השנייה לדון בנושא ● ביטול המיזוג עשוי לסכן את המשך קיומו של ערוץ 10

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס,  Kevin Lamarque

סין מגיבה לטראמפ: מלחמת הסחר מחריפה

(עדכון): סין צפויה להטיל מכסים על סחורה אמריקאית בשווי 60 מיליארד דולר ● אמש, בניסיון ללחוץ על הממשל הסיני לקראת סבב שיחות שצפוי להיפתח בסוף החודש מימש טראמפ את האיום להחריף את הסנקציות והטיל מכסים נוספים על סחורה סינית ● יחד עם זאת, שיעור המס יעמוד כרגע על 10% בלבד ויעלה בסוף השנה ל-25% ● וול סטריט נעלה אמש בירידות על רקע החשש מהתגברות מלחמת הסחר ופגיעה במניות הטכנולוגיה

רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

אמיר קטאר העניק לארדואן מטוס פרטי בשווי חצי מיליארד דולר

נשיא טורקיה סיפר כי שליט קטאר החליט להעניק את המטוס במתנה לאחר שגילה כי טורקיה שוקלת לרכוש אותו ● ארדואן: "מטוס של רפובליקת טורקיה, לא שלי"

זוהר זיסאפל / צילום: אביב חופי

הטייפון בפיליפינים הפיל את מניית רדקום בכמעט 30%

לאחר צניחה של 29% במחיר המניה בנאסד"ק, התקיימה שיחת ועידה עם משקיעים ואנליסטים, רגע לפני כניסת יום כיפור ● משווי השוק של רדקום נחתכו אתמול 68 מיליון דולר והשווי הנוכחי שלה הוא 167 מיליון דולר

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית בתל אביב; מניות כיל ואופקו עלו ב-3.6%

כל מדדי המניות בת"א ננעלו היום בעליות, למעט מדד הביומד ומדד הבנקים ● מניית דיסקונט איבדה היום 1.95% ● גם מניות לייבפרסון ומזור רובוטיקה בלטו בירידות ● מניות סנו וסייפ-טי גרופ עלו בכ-11% ● מחר וביום רביעי לא יתנהל מסחר בבורסת תל אביב בשל יום הכיפורים. הבורסה תחזור למסחר ביום חמישי

ניסו שחם / צילום: שלומי יוסף

מח"ש: לגזור על ניצב בדימוס ניסו שחם עונש של עבודות שירות

זאת בגין הרשעתו בביצוע מעשה מגונה בשוטרת - כך התברר בדיון שנערך היום בשלב הטיעונים לעונש במשפטו ● סנגוריו של שחם מנגד מתכוונים לטעון לאי-הרשעה, ואם בקשתם תיענה, שחם ימנע מלערער על הכרעת הדין המרשיעה בעניינו

המכונית המעופפת של משפחת ויזלי / צילום: יח"צ

10 סיבות שבגללן מכוניות מעופפות יישארו חלום רחוק

עשרות חברות ובהן אובר, פולקסווגן, איירבאס ודיימלר מבקשות להפוך למציאות את סרטי המדע הבדיוני ולאפשר למכוניות לרחף באוויר • אלא שבדרך למטרה הזאת ניצבים מכשולים כלכליים, פיזיקליים ותכנוניים קשים, שלא לדבר על הרעש מחריש האוזניים • אם לא יימצאו לבעיות אלה פתרונות בשנים הקרובות, החזון המלהיב של עולמות הטק והתחבורה עלול להתרסק אל קרקע המציאות

עמית ביליה / צילום: מקס מורון

כמה אחוזי שומן יש ליזם? ירידה במכירות נדל"ן גם ברבעון השני

הירידה בהיקפי המכירות המשיכה גם ברבעון השני של 2018 ● שנה וחצי של ירידה עקבית במכירות מעלה את הסיכון בענף, האם השומנים שצברו חברות הייזום בשנות הגאות יאפשרו להן לצלוח את המשבר?

כחלון ונתניהו בישיבת הממשלה / צילום: רויטרס

נתניהו וכחלון ראיינו מועמד נוסף לתפקיד הנגיד: פרופ' אמיר ירון

בשבועות האחרונים ראיינו ראש הממשלה ושר האוצר מועמדים נוספים לתפקיד: פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר ● קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, תסיים את תפקידה בנובמבר הקרוב

בורסת פריז / צילום: Shutterstock

ירידות באירופה; מלחמת הסחר מחריפה

החוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב מצביעים על מגמה חיובית לקראת פתיחת המסחר בניו יורק ● הניקיי היפני ומדד שנחאי עלו בחדות, מדד הונג קונג רשם גם הוא עליות קלות ● היום ומחר לא יתקיים מסחר בבורסה בתל אביב בשל יום הכיפורים

איילת שקד/ צילום: שלומי יוסף

שקד חתמה על הקמת ביהמ"ש למשפחה בבית שמש

ביהמ"ש החדש לענייני משפחה צפוי לשפר את השירות שיינתן לתושבי בית שמש והסביבה, לקצר הליכים ולהוריד את העומס מביהמ"ש בירושלים ● שרת המשפטים: "אנחנו מתייעלים, מונעים בזבוז זמן ונותנים שירות טוב יותר לאזרח"

אלון מאסק, מנכ"ל SpaceX / צילום: רויטרס

המיליארדר היפני מאזאווה יהיה התייר הראשון שיטוס לירח

חברת SpaceX תטיס את המיליארדר היפני לסיבוב בירח, ובכך הוא יירשם בדפי ההיסטוריה כתייר הראשון אי פעם שטס לירח ● אלון מאסק: "שיהיה ברור שמדובר במסע מסוכן.. טיסה לירח אינה דבר בטוח ויש תמיד סיכון שדברים ישתבשו בדרך"

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

לראשונה זה שנה וחצי: התחלות הבנייה עלו ברבעון השני

נתוני הלמ"ס שפורסמו היום מעידים על עלייה של 12.9% בהתחלות הבנייה ברבעון השני לעומת הרבעון הקודם ● למרות הנתון החיובי - מדובר עדיין ברמת התחלות בנייה נמוכה יחסית לשנים הקודמות, וביחס לרבעון המקביל אשתקד מדובר דווקא בירידה של כ-12% ● בין הסיבות: עלייה בהתחלות בנייה בהתחדשות עירונית וגם הבשלה של פרויקטי מחיר למשתכן

ד“ר שלומית ווגמן–רטנר / צילום:יונתן בלום

"מלביני ההון לא מדמיינים אילו כלים יש לנו"

ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, ראשת הרשות לאיסור הלבנת הון, היא חלום הבלהות של עברייני הצווארון הלבן והפשע המאורגן ● בראיון ראשון מאז נכנסה לתפקיד ב-2016, היא הודפת את הזעקה הציבורית על שימוש דורסני בכלי החילוטים וחושפת טפח מהאופן שבו הרשות מתחקה אחר הכסף הגדול של העבריינות הכלכלית: "אצלנו לכסף יש ריח"

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

ניסנקורן חייב לעצור את מסחטת הכספים של עובדי בורסת ת"א

בתרבות הכוחנית של ישראל, שבה רק הפעלת כוח מניבה הישגים, איש לא יכול להתלונן על כך שגם העובדים מתנהגים בהתאם ומפעילים עוד מאותו כלי נשק ● אבל יש מי שמוציא שם רע מאוד לעבודה המאורגנת בחלק מהוועדים, ואלה בדרך-כלל העובדים שמרוויחים היטב ● פרשנות

אאודי E-TRON / יחצ

נחשף רשמית: רכב הפנאי-פאר החשמלי הראשון של אאודי

ה-E-TRON יציע טווח רשמי של עד כ-400 קילומטרים בין טעינות וביצועים ספורטיביים ● בשנה הבאה הוא בישראל

מטוס ממריא / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

טסתם ב-12 לספטמבר? ייתכן שעליכם להתחסן נגד חצבת

משרד הבריאות מפרסם היום כי במספר טיסות לישראל מקייב או מאמסטרדם שהתקיימו ב-12 לספטמבר קיים חשש להידבקות במחלת החצבת ● לפי הודעת המשרד, על נוסעי הטיסות האמורות המשתייכים לקבוצות סיכון לפנות ללא דיחוי לרופא המטפל לקבלת חיסון סביל עד מחר

תחזיות לשנה הקרובה / צילום: Shutterstock

זול לטוס, יקר לאכול ובעיקר פקוק: כל התחזיות לשנה הקרובה

השנה החדשה כבר כאן, והיא צפויה להיות סוערת במיוחד ● הבחירות בפתח, תיקי ראש הממשלה לקראת הכרעה, הפקקים נמשכים ואף מתארכים ועדיין לא ברור האם מחירי הדירות יורדים • כתבי "גלובס" בתחזית לשנה הקרובה

השטח לשכונת אור ים באור עקיבא / צילום: גיל ארבל

מחיר למשתכן: 875 יחידות דיור מוזלות באור עקיבא

על פי ההצעות הזוכות במכרז, דירה בשטח 94 מ"ר תעמוד למכירה לזכאי מחיר למשתכן בעבור החל מכ-823 אלף שקל, דירת 109 מ"ר בהחל מכ-955 אלף שקל ודירת 129 מ"ר בהחל מכ-1.13 מיליון שקל

פינוי בינוי

הרצליה: אישור למתן היתרי בנייה בפרויקט מנדלבלט-אבן עזרא

על פי התכנון, החברה תהרוס חמישה בניינים ישנים בני 3-4 קומות כל אחד ובמקומם תבנה ארבעה בניינים בני 12-15 קומות שיכללו 278 דירות