גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עזוב אותך מהייטק: תדע כל פריפריה אילו עסקים כדאי לפתח

ברשויות המקומיות בפריפריה מתחילים להתעורר מהפנטזיה על קהילת סטארט-אפים שוקקת, אך גם לא רוצים להיות תלויים בחברת ענק אחת ● אחד הפתרונות הוא יצירת שיתופי פעולה בין עסקים קטנים, חברות גדולות ואוניברסיטאות, אך מה תפקידה של המדינה בכך? ● האתגרים של עסקים קטנים ובינוניים | פרויקט מיוחד

אינטל קרית גת / צילום: איל יצהר
אינטל קרית גת / צילום: איל יצהר

בשנת 2014 עמד ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס סייבר בתל אביב ואמר: "באר שבע נהפכת למרכז סייבר לא של ישראל בלבד, אלא של כל חצי הכדור המערבי. זה החזון המעודכן שלי לחזון של דוד בן גוריון". האמירה התייחסה למהלך לחיזוק הדרום, שכולל את העברת בסיסי צה"ל דרומה והקמת מרכז הייטק חדש בבאר שבע, שבה יתחברו האקדמיה, הצבא, משקיעים וחברות הטכנולוגיה. גם חמ"ל הסייבר הלאומי הועבר לעיר.

מרכז ההייטק בבאר שבע התפתח במהלך השנים והגיע לכ-2,000 עובדים, אך קשה להגיד שהשינוי המיוחל קרה. הסטארט-אפים מעטים, וגם אלה שמתפתחים עוזבים לתל אביב בגלל מחסור בעובדים מיומנים, או נמכרים ומאבדים את הזיקה למקום. העיכוב בהעברת הצבא לדרום פוגע ביכולת לקדם את האקוסיסטם המקומי. "אם הצבא היה מגיע ולא הייתה תשתית בבאר שבע, אז היו אומרים, איך לא עשיתם כלום לפני כן?", אומר רן קויתי, שעומד בראש הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים.

"ריכוז עסקים במרכז - טוב למדינה"

מעטות הדוגמאות מהשנים האחרונות שבהן המדינה הייתה מעורבת ככה בפיתוח אזורי, במתן תמריצים ובמיתוג האזור, ויש גם כאלו שמסתייגים מההחלטה: "הסייבר בבאר שבע זאת השתלה, זה לשים הרבה משאבים כדי להנחית משהו מלמעלה", אומרת יעל ברנדל, מנהלת מרכז קפיצת מדרגה של קבוצת ראות, שעוסקת בפיתוח אזורי. "לפעמים, אם ההשתלה מספיק חזקה, אז היא תתפוס, אבל גם אם זה ימשוך אוכלוסייה חזקה, צריך לבחון מה קורה עם התושבים הוותיקים. אני הייתי מציעה לבדוק מה מיוחד בבאר שבע, ולא להתחרות בתל אביב", מוסיפה ברנדל.

ד"ר נעמי האוזמן מהאוניברסיטה העברית, שעוסקת בכלכלה עירונית, סבורה כי לא צריך לתמרץ עסקים לעבור מהמרכז לפריפריה. "אין לנו שום ראיות לכך שזה יעזור ברמה של מדינה. פיתוח אזורים בפריפריה אינו דבר קל, ויש סיבה לכך שהפעילות הכלכלית בה נמצאת בנחיתות בהשוואה למרכז. רוב הניסיונות בעולם לפתח אזורים חדשים כמרכזי תעשייה, יזמות, וחדשנות נכשלו, ובעלות גבוהה. מחקרים רבים מראים שריכוז פעילות עסקית במקום אחד יוצר יתרונות פרודוקטיביים עבור העסקים בו. עידוד של עסקים ואנשים לעזוב את המרכז - שיש בו ריכוז גדול של עסקים - ולעבור לפריפריה זה בעצם להוריד את הפרודוקטיביות של הפעילות הכלכלית גם בנקודת המקור וגם של העסקים המשתתפים במעבר. עבור ראש עיר בפריפריה, יכול להיות שמעבר העסקים עדיף על הישארותם במרכז. עבור המדינה, מדובר במהלך יקר ומסוכן".

"אם החלטנו בכל זאת להעביר פעילות עסקית מהמרכז לפריפריה, אנחנו צריכים לחשוב אילו מרכיבים מאפיינים מקום מוצלח. אוניברסיטאות, למשל, מביאות גם חדשנות וגם אוכלוסייה משכילה. אחד הדברים שאנחנו רואים שוב ושוב בעולם ובמחקרים הוא שמקומות שבהם גרים אנשים משכילים, מצליחים יותר. העובדה שהאוניברסיטאות מביאות רעיונות חדשים לעיר - גם היא חשובה: מחקר שעשיתי העלה כי ברגע שהעלו את התמריצים למסחור הידע האקדמי עבור אוניברסיטאות, מספר החברות הגדולות והסטארט-אפים שהתמקמו לידן גדל בחדות".

תפיסה מקובלת ביישובי הפריפריה היא שהדרך לחזק את הרשויות המקומיות שלהן, להפוך אותן לאטרקטיביות ולמשוך תושבים חדשים היא באמצעות עסקים קטנים, אך לא עסקים רגילים אלא סטארט-אפים - כאלו שמאופיינים בחדשנות, בחיבור לתעשיית ההייטק ומטרתם היא לצמוח מהר, להעסיק הרבה עובדים ולייצא את שירותיהם ומוצריהם לחו"ל. כך, למשל, ערים קטנות יחסית כמו ירוחם ומעלות תרשיחא מקימות בשטחן אקסלרטורים (מאיצים) שבהם מקבלים סטארט-אפים סיוע והכוונה.
אם המרדף אחרי תעשיית ההייטק עוד נשמע הגיוני בערים הגדולות, שבהן יש חברות ענק, אוניברסיטאות ותושבים רבים, הניסיונות של ערים קטנות ומרוחקות למשוך סטארט-אפים נראה קצת תלוש. "מדינת ישראל היא מדינה קטנה והרבה אקדמאים אומרים שבגלל הקוטן שלנו צריך להישאר עם מרכז עסקי-תרבותי-חברתי-פוליטי אחד, מחדרה לגדרה. היום הגישה היא שקיימת שונות מאוד גדולה, תרבותית וגיאוגרפית, ולכן אנחנו חושבים שצריך לנקוט גישת פיתוח אזורית", אומרת ברנדל.

האם הדרך לעשות זאת היא באמצעות ניסיון למשוך סטארט-אפים? זאת כנראה לא צריכה להיות מטרת על, אלא להשתלב בתוכנית אסטרטגית גדולה יותר. "לפני שמונה שנים כולם אמרו שהם רוצים הייטק, מילה גנרית. היום מרבית ראשי הערים יודעים לדבר אחרת, הם הבינו שכשהם מדברים על הייטק הם מדלגים מעל הראש של התושבים שלהם", מוסיפה ברנדל.

 

לזהות מומחיות בכל אזור

לאחר מבצע "צוק איתן", שהשבית את הפעילות העסקית בדרום לכמה שבועות, החל להתכנס פורום של תושבי האזור שעוסקים בתיירות, נציגי הרשויות המקומיות ונציג של הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה. הצוות החל לחשוב על דרכים לפיתוח האזור מבחינת תיירות, איך אפשר להביא קבוצות ולשכן אותן בכמה צימרים, לחבר בין מקומות לינה לשירותים נוספים כמו הדרכת טיולים, אטרקציות ואוכל. הפורום מתנהל באופן שוטף, ופגישות מתקיימות בכל כמה שבועות. הפורום בעוטף עזה היה הפיילוט, וכיום הסוכנות מפעילה כמה פורומים נוספים ברחבי הארץ.

אם פורום שמאגד צימרים ופעילויות נופש הוא דבר מתבקש, שכן אלו עסקים זעירים שיכולים להרוויח מיתרון לגודל ומחיבור עם עסקים שמתמקצעים בתחומים אחרים, בניית מערכת תומכת סביב תחומים אחרים היא כבר יותר מורכבת, ודורשת תהליך חשיבה ותכנון אסטרטגי. זה כבר לא רק חיבור בין עסקים קטנים, אלא בניית אקוסיסטם שלם שמחבר בין עסקים קטנים, עסקים גדולים, מוסדות אקדמיים ומחקר. המטרה: חיזוק אזורים נוספים בישראל כמו הנגב, הגליל או רמת הגולן, ולעסקים קטנים יש חלק חשוב בכך.

בדוח של ה-OECD, שפורסם לפני כשנתיים ועסק בעסקים קטנים ובינוניים בישראל, נכתב: "רוב מדיניות העסקים של משרדי הממשלה וסוכנויות הממשלה היא 'עיוורת לאזור', כלומר מציעה תמיכה זהה ברחבי המדינה ואינה שואפת לזהות חסמים והזדמנויות ייחודיים באזורים ספציפיים. ניתן לשלב אמצעים לתמיכה בשרשראות אספקה ובאשכולות מקומיים הן ברמה הלאומית והן ברמה האזורית". כדוגמה, נתנו ב-OECD את רשות החדשנות, שמפעילה פרויקט של חממות טכנולוגיות ברחבי המדינה, אך באופן מנותק מהיתרונות ומהפוטנציאל של האזור שבו הן ממוקמות, כמו נוכחותם של מוסדות מחקר רלוונטיים או קיומן של התמחויות נוספות באזור.

בפינלנד, בשנות ה-90 של המאה הקודמת, החלה המדינה לתמוך בפיתוח אזורי מומחיות שיוכלו להיות תחרותיים ברמה בינלאומית. כך היא משכה חברות בינלאומיות, השקעות ומומחים מובילים מחו"ל. בכל אזור קיימת יותר ממומחיות אחת. ב-OECD התייחסו לפינלנד בדוח שלהם, וציינו שלמרות שהייתה נטייה לתחום ההייטק, פותחו גם מומחיות בתחומים כמו תיירות ותרבות.

"לכן, מה שאנחנו ואחרים עושים זה ללכת לאזור מסוים, לזהות את הנכסים והאיכויות הייחודיים לו ולפתח אותם", אומרת ברנדל. "המטרה היא להתחרות מול העולם, ולא מול תל אביב. לבחון מה שונה בנגב ולקדם פעילות סביב תחום אחד או יותר, נגיד חקלאות. אפשר להכניס את נטפים, מרכזי מחקר ופיתוח, אקדמיה וחקלאים. לכאן אנחנו רוצים להכניס גם סטארט-אפים.

"ברמת הגולן עשו עבודה גדולה ויפה, והבינו שהנכס הייחודי שלהם זה מזון מרפא. הנכס שלהם הוא הפרשי הגבהים ברמה, וזה מאפשר לבחון 70% מהמזון בעולם. הם רוצים לייצר אקוסיסטם סביב מזון מרפא, ואז זה מחבר בין מכללת תל חי, החקלאים של הצפון, מיגל ועוד. מנגד, עבדנו בקרית מלאכי - שם אין כלום וחייבים להסתכל מסביב, לחפש מה יש. במקרה הזה הגבולות המוניציפליים הם לא נכונים, קרית מלאכי צריכה להתחבר לאשדוד ולנמל.

"המטרה היא שייווצר חיבור בין חברה גדולה, שיש לה מחקר ופיתוח, לעסקים קטנים שמחוברים יותר לשטח ולכן מביאים חדשנות. בסוף החקלאי שהיה צריך להשקות הוא זה שהמציא את הטפטפות. לכך מצטרפים גם עסקים כמו חקלאי שמקים מסעדה בשטח, מישהו שיש לו כוורת, חקלאי שמשווק ירקות ופירות אורגניים למרכז הארץ, וכולם גם צריכים טמבורייה, עורכי דין ורואי חשבון".

"פחות מדברים על מפעלי ענק"

"כשאני מדבר עם ראשי רשויות, הרבה לא מדברים על הייטק אלא על עסקים קטנים", אומר קויתי. "הם הבוחרים שלהם. כשאתה מדבר על פריפריה אז יש שם הרבה יזמות. אנחנו עושים הרבה כדי לחזק את זה, למשל על ידי חיבור בין עסקים גדולים עם יכולות למכור בשוק העולמי לעסקים קטנים. תוספת התעסוקה שתיווצר אצל העסק הקטן תהיה תוספתית לאותו אזור, וזה משמעותי".

לדברי קויתי, "היו אצלנו במשרד הרבה דיונים אם המדינה צריכה לכוון או לא. אני חושב שצריך לעזור לפתח סביב חברות גדולות, אבל בסוף יש את האקוסיסטם המקומי והדברים יתחברו. באילת יש נושא של ביולוגיה ימית, האם האקסלרטור חייב להיות ממוקד רק בתחום הזה? אני לא בטוח בכלל. זה עלול להיות מסוכן כי אולי זה לא הדבר הבא? לשמחתנו, הרשויות המקומיות מתחילות להבין שאם יש להן עסקים קטנים ובינוניים אז הכלכלה שלהן תהיה חזקה יותר. פעם היו מדברים על אינטל ומפעלים ענקיים, היום פחות מדברים על זה". ברנדל מוסיפה כי "אינטל עוזרת לארנונה של קריית גת, אבל לא נותנת תעסוקה, ובסוף אנשים צריכים פרנסה. מנגד, ערים בפריפריה התבססו על מפעל אחד - וכשהוא נסגר, נוצרה אבטלה גבוהה. עסקים קטנים יוצרים חוסן".

ואולם אין זה חד-משמעי שעסקים קטנים תורמים לצמיחה העירונית והאזורית. האוזמן מציינת כי "מחקרים מראים שיש מתאם חיובי חזק בין מספר העסקים הקטנים או שיעור העובדים בהם לבין הצמיחה העתידית של העיר או האזור. יש כמה תיאוריות לגבי הקשר הזה: אחת היא שידע עובר יותר בקלות בין עסקים קטנים - הם מעודדים מה שנקרא 'knowledge spillovers'. תיאוריה שנייה היא שהקיימות של מספר עסקים קטנים מאפשרת כניסה לעוד עסקים קטנים. אלה הקיימים משמשים ספקי שירות לחדשים, ולפעמים כבר נבנו תשתיות עבורם.

"עם זאת, מחקר שאני עורכת כעת (ועדיין לא פורסם) מראה כי לא מדובר בעסקים קטנים גרידא, שתורמים לצמיחה, אלא עסקים קטנים שהתאגדו כחברה בע''מ, מה שמסמן שהחברה מתכוונת לגייס השקעות, לקחת סיכונים, ולגדול. אלו החברות שמתכוונות לעשות משהו דינמי וחדש במשק. מספר גדול של עסקים קטנים - כמו הפלאפל בפינה - לא תורמים לחדשנות וצמיחה באותה צורה".

פרופ' שלמה חסון, ראש מרכז שאשא למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטה העברית, אומר גם הוא כי "לא צריך להעביר עסקים מתל אביב, אלא אם כן העסקים עצמם רואים בכך יתרון ואז צריך לסייע להם. מה שצריך לעשות זה לייעל ולשפר את הפעילות של העסקים הנוכחיים שנמצאים בפריפריה. קודם כול, יש לתת להם הכשרות ולשפר את היכולות הטכנולוגיות שלהם. זה יאפשר לפעול בפריון יותר גבוה, וגם יעלה את השכר של האוכלוסייה, שחלקה הגדול נמצא ברמה סוציו-אקונומית נמוכה. יש כלכלה מספיק גדולה בפריפריה, שלא מסתכלים עליה ולא מטפחים אותה". 

עוד כתבות

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

כולנו והליכוד לא יתאחדו; כחלון יציג את רשימתו הערב

(עדכון) ●  לדברי מקורביו של כחלון, הוא סמוך ובטוח כי למרות הספקות הוא יעבור את אחוז החסימה ●  גורם בכולנו אמר ל"גלובס" כי הפנייה אמש של אנשי גנץ לא הבשילה אל מעבר לגישוש ראשוני, וכי החבירה של גנץ ללפיד סתמה את הגולל על אפשרות כזו

יגאל טמיר/ צילום: שלומי יוסף

המשקיע שלקח את המיליונים שהרוויח באקזיט של מובילאיי והלך להקים מפלגה לא שגרתית

כבר שנים שיגאל טמיר משקיע מהונו לא רק בסטארט–אפים עסקיים אלא גם במיזמים פוליטיים, ונותר עמוק מתחת לרדאר ● כעת, עם השקת מפלגת ישר, הוא חושף לראשונה את סיפור חייו הלא שגרתי: "אני מוכן להיכנס לדברים שנראים הזויים, ובלבד שההתקדמות תהיה תלויה בי" ● מאיפה הכסף? על מובילאיי שמעתם

אבי ניסנקורן / צילום: שלומי יוסף

שר האוצר ניסנקורן: למה זה רעיון טוב, וגם למה לא

יו"ר ההסתדרות הכריז כי הוא מצפה להיות שר האוצר הבא בישראל בתמורה לתמיכתו בבני גנץ ● איפה יש לניסנקורן יתרון על כחלון ולמה זה לא יעבוד כל עוד נתניהו בשלטון ● פרשנות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בורסה תחת חקירות: שבוע סוער שבמרכזו חקירת חשדות לשימוש במידע פנים, אך גם עבירות של מרמה וסיוע להלבנת הון

תוך ימים ספורים התפרסמו פרשיות וחשדות הנוגעות ללא פחות מ-7 חברות בורסאיות, או לחילופין לנושאי משרה, בעלי שליטה ועניין הקשורים בהן ● החברות הגיבו בירידות, אבל נראה שהפרשות רחוקות מסיום, ולא מן הנמנע כי אלה יתרחבו בהמשך לחברות ולפעילים נוספים בשוק ● תמונת מצב

הווה מתמשך עם כליה / איור: תמיר שפר

כמה זמן נותר למוות או כמה נותר לחיות: דרור פויר מציין 5 שנים להשתלה

בתור אדם שחי עם איבר מושתל, אני יודע כמה דברים על סתירות, וכדאי שתאמינו לי: כמה שיותר, יותר טוב

קלייר פוי/ צילום: REUTERS Vincent West

על חרדה ודעה קדומה: כך הגיעה השחקנית קלייר פוי לשחק את המלכה אליזבת

"חרדה הייתה חלק מהחיים שלי, אבל הבנתי את זה רק כשהייתי בת 25" ● "להרגיש 'טיפשה' זה לא נעים. לא הייתי באמת טובה בשום דבר" ● "משחק לא היה אני, ולא היה הדרך שבה גידלו אותי" ● קלייר פוי, הוד מעלתה המלכה אליזבת בשבילכם, בראיון שינתץ את כל מה שאולי חשבתם עליה

רפי פרץ / צילום: פביאן קולדורף

עידית סילמן תשוריין בבית היהודי; אלי ישי ירוץ בנפרד

סילמן (38), פעילה ותיקה של הבית היהודי, תיכנס למקום המשוריין במקום יפעת ארליך, שהודיעה על פרישה

גן הפסלים של מאיר דודזון/ צילום: אורלי גנוסר

גם טבע, גם תרבות: קיבוץ אילון שבגליל המערבי הוא בית למוזיקה וקונצרטים

קיבוץ אילון שבגליל המערבי הוא בית למוזיקה וקונצרטים, וגם ממש קרוב למסלולי טיול מצוינים ● מרכז המוזיקה קשת אילון הוא פרויקט כיתות אמן לכלי קשת שפועל כ-30 שנה ● הוא מארח נגנים מהארץ ומהעולם למחנות קיץ בסטנדרט גבוה במיוחד

וול סטריט / צילום: רויטרס

אוויס רשמה רווח למניה שעלה בהרבה על ציפיות השוק

חברת השכרת הרכבים מסכמת את הרבעון הרביעי עם עלייה של 2% בהכנסות ורווח למניה שהדהים את השוק ● המניה בזינוק החד מזה 7 שנים ● רק לפני עשרה ימים בגולדמן זאקס העלו המלצה למניה

נתניהו ומקבילו הפולני מורבייצקי/ צילום: רויטרס - GazetaSlawomir Kaminski

נפילת ורשה: התנהלות נתניהו מול הפולנים היא הפקרות פוליטית

יומיים בפולין הזכירו למתבוננים עד כמה עשר שנות שלטון יכולות לעייף בן אדם ולהעמיד בספק את שכלו הישר ● זה קרה למנהיגים הטובים ביותר

שיעור רכיבה על מטאטא בטירת אניק/ צילום:סיוון סקריבנר

בני משפחת שפירא הם כנראה אלופי העולם בטירות

בני משפחת שפירא הם כנראה אלופי העולם בטירות, אחרי שביקרו כבר ביותר מ-90 טירות ובתי אחוזה ברחבי בריטניה, ועוד ידם נטויה ● המלצות? הטירה שצילמו בה לסרט "הארי פוטר", זו שבעליה הרסו אותה בכוונה, הארמון שהיטלר רצה לגור בו ועוד

וול סטריט IBM /  צילום: Reuters, Brendan McDermid

וול סטריט: ירידות של 0.5%, אטיוניטי הישראלית מזנקת

דריכות לקראת שיחות הסחר בין סין לארה"ב ● פרוטורול הפד מאתמול חושף כי חברי הבנק הפדרלי לא מחזיקים באג'נדה לגבי כיוון הריבית ● מניית דומינוס פיצה יורדת לאחר הדוחות ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות מלבד הפוטסי שירד 0.8%

יאיר לפיד בכנס יש עתיד / צילום: טל שניידר

כמה מנדטים יאבד האיחוד של גנץ ולפיד בחודשיים? ומה עם מרצ?

פאנל האסטרטגים של "גלובס" מלווה את הבחירות • והפעם: ד"ר גיל סמסונוב, נסים דואק ושירה מרגלית מנסים להבין האם האיחוד בין גנץ ללפיד ישרוד את החודשיים הארוכים עד יום הבחירות • שידורי התעמולה

דניאל וקסמן/ צילום: כפיר זיו

מירי רגב? "חיבוק זה לא דבר טוב. מי שמחבק אותך בדרך כלל רוצה ממך משהו"

דניאל וקסמן חתום על כמה מהסרטים החשובים והטעונים בתולדות הקולנוע הישראלי, מה שלא שינה את העובדה שעשר שנים הוא חיפש מימון לסרט החדש שלו, "עכו חלומות", וגם כשסוף־סוף מצא תקציב ל־14 ימי צילום, הילדים שלו עבדו על הסט ● ראיון

אחמד טיבי / צילום: איל יצהר

איימן עודה ואחמד טיבי מאחדים רשימות

יו"ר חד"ש ויו"ר תע"ל יכהנו במשותף כיו"ר המפלגה המאוחדת, כשבראש הרשימה יוצב עודה, וטיבי יהיה יו"ר הסיעה בכנסת ● העשיריה הראשונה ברשימה תורכב בחלוקה שווה של חמישה נציגים מכל מפלגה

קמפיין איחוד מפלגות השמאל / קרדיט: ראובני פרידן

כמה רמטכ"לים ומי בחוץ - כמה אתם שולטים ברשימות לכנסת?

מי מתמודד איפה, כמה רשימות ערביות יש ומה קורה אם מקבלים יותר מנדטים ממספר השמות ברשימה? 21 שאלות על רשימות המועמדים לכנסת ה-21 ● נסו לענות בלי להסתכל באתר ועדת הבחירות

גרגירי זהב/ צילום: רויטרס, Lisi Niesner

כך הפכה ההשקעה בזהב לתעודת ביטוח נגד סיכונים, גם עבור הבנקים המרכזיים

בעיני רבים נתפס הזהב לא כהשקעה, אלא כנכס המבטיח שמירת ערך בתקופות קשות ● מי היה הנשיא האמריקאי שחיסל את הזהב בארה"ב, איזה הסכם עולמי החזיר אותו ללב המערכת המוניטרית, מי היה הנשיא האמריקאי שביטל את אותו הסכם, ולמה הבנקים המרכזיים רק מגבירים את הרכישות ● המתכת היקרה שמסובבת את העולם - כתבה שנייה בסדרה

רון חולדאי / צילום: איל יצהר

מכה לעיריית ת"א ויום חג ליזמים: ועדת הערר ביטלה בצעד דרמטי שורה של הנחיות שעצרו פרויקטי נדל״ן חדשים

הנחיות מרחביות שניסחה עיריית תל אביב ושנכנסו לתוקף לפני שנתיים, הטילו מגבלות על הבנייה, ואיפשרו לוועדה המקומית לסרב לבקשות למתן היתרים מבלי להפעיל שיקול דעת ● שורה של עררים שהוגשו כנגד ההנחיות התקבלו וחלק ניכר מההנחיות המרחביות בוטל

החללית של ספייס איי אל Space IL / צילום: באדיבות תע"א

החללית הישראלית יוצאת לחלל: למה ומתי "בראשית" תשמיד את עצמה?

הלילה תשוגר לחלל החללית הישראלית הראשונה שעתידה לנחות על הירח בתחילת חודש אפריל ● 100 מיליון דולר הושקעו במיזם, שהופך את ישראל למדינה הרביעית שעתידה לנחות על הכוכב השכן ● יובל אזולאי, הכתב הצבאי של "גלובס", התארח בגלובסטוק בהנחיית ליאת רון והסביר מה יש לנו לחפש שם, ואיך הכל קשור בכלל למאדים ● האזינו

מודי בן שך / צילום: ענבל מרמרי

"הקנאביס בחר בי": מודי בן ש"ך משקיע בחברה של אהוד ברק, תומך בבני גנץ ולא מתגעגע לניהול פז

מודי בן ש"ך לא תכנן מעולם להשקיע בקנאביס, אבל ההחזקה שלו באינטרקיור כבר שווה 80 מיליון שקל ● בראיון בלעדי ל–G הוא מספר איך זה קרה, וגם למה היה מסרב כיום לנהל את פז, אפילו שניסה פעמיים בעבר לרכוש אותה, ומה הוא חושב על מפקדו לשעבר, בני גנץ