גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תחל שנה וברכותיה, גרסת האפליקציות: 5 המלצות לשנה הבאה

רוצים שתשע"ט תהיה טובה מקודמותיה? חמשת היישומים הבאים יעזרו לכם לעשות חשבון נפש, להגדיר מטרות לשנה החדשה - ולוודא שאתם גם עומדים בהן ● לא חייבים לחכות לאחרי החגים

אפליקציית Coach.me / צילום: יחצ
אפליקציית Coach.me / צילום: יחצ

ראש השנה וחגי תשרי בפתח, ואיתם הארוחות המשפחתיות, התלושים לחג, והתירוץ האולטימטיבי לדחיינים שבינינו - "אחרי החגים". למרות התירוץ הזה, השנה החדשה מביאה איתה הזדמנות לעצור לרגע ולהציב לעצמנו מטרות חדשות. אמנם קביעת ה"New Year's resolutions" הוא מנהג ששמור יותר לראש השנה האזרחית, אבל אפילו לא נדרש גיור כדי לאמץ אותו: גם במסורת היהודית יום כיפור המתקרב מקושר לחשבון נפש, וימי החופש הבאים עלינו לטובה יוצרים הזדמנות להרהר קצת, ולהסיק מסקנות לגבי השינויים הרצויים בחיינו.

בהרצאת טד בשם How to gain control of your free time , שרשמה עד היום קרוב ל-10 מיליון צפיות, מציעה המרצה לאורה ונדרקם שיטה להצבת מטרות, מקצועיות ואישיות כאחד. היא ממליצה לצופים לדמיין שאנחנו נמצאים עכשיו שנה מהיום - ולחשוב שזו הייתה שנה נהדרת, שבה השיגו כל מה שרצו. אחר כך היא ממליצה לכתוב את כל ההישגים ההיפותטיים שהיו הופכים את השנה הקרובה למעולה בתור מטרות, ולפרק אותן לצעדים.

לא משנה מה אתם רוצים לעשות כדי להפוך את השנה הקרובה למעולה - להיכנס לכושר, לפנות יותר זמן לתחביבים, לשמור על קשר טוב יותר עם המשפחה - אנחנו כאן כדי לעזור לכם להתמיד. כולנו יודעים שהרשמה לחדר כושר, למשל, זה החלק הקל, אבל להגיע אליו שלוש פעמים בשבוע, בחום, בקור ובעייפות זה כבר סיפור אחר.

לא מעט אפליקציות מוקדשות לפרודוקטיביות, שיפור עצמי ועמידה ביעדים. ריכזתי חמישה יישומים מומלצים שיסייעו לכם להתחייב לשינוי, להגדיר את המטרות החדשות שלכם וגם להתמיד בהן. האפליקציות יזכירו וילוו אתכם בכל צעד כדי לשבור הרגלים רעים, ולהחליף אותם בכאלה שיעשו לכם קצת יותר טוב, גם כשהחגים ייגמרו והשגרה תציף אותנו מחדש.

1. האישית: HabitBull

כשפתחתי את אפליקציית HabitBull הוצבה בפניי השאלה "מה תרצי לשנות בחייך?". זו שאלה גדולה, ולכן האפליקציה מחלקת לקטגוריות את המטרות האפשריות הרבות. בתוך הקטגוריה "כסף", למשל, נמצאות מטרות כמו "לחסוך" ו"לבנות תקציב".

אחד היעדים הפופולריים, לפי האפליקציה, הוא "ללמוד". מה זה אומר? זה כבר תלוי בכם. המשתמש מתבקש להגדיר כותרת אישית ליעד: להתכונן למבחנים או להקפיד על שיעורי בית, לדוגמה. אחר כך הוא מתבקש להגדיר את המדד להצלחה, בעזרת מדד מספרי ("אני רוצה לקרוא שני מאמרים ביום") או מדד של כן/לא ("האם הגעתי להרצאה?").

אחרי הגדרת היעדים המדויקת, מגיע שלב המעקב. לפי הנתונים שהזנתם, תוכלו לבדוק את עצמכם בכל יום. אם עמדתם ביעד, אותו יום יסומן כמוצלח באמצעות עיגול ירוק, וימים לא מוצלחים יסומנו בעיגול אדום. העיגולים הצבעוניים יופיעו על לוח השנה שבאפליקציה, במטרה לעודד את המשתמשים ליצור מחרוזות ירוקות. גורם נוסף שמטרתו לייצר מחויבות הוא הדרישה לקבוע דד-ליין להצלחה בשינוי ההרגל. אפשר גם להוסיף הערות שונות לצד כל יום.

האפליקציה מציגה סטטיסטיקות שונות על רמת העמידה ביעדים לאורך זמן, ומאפשרת לדבר עם משתמשים אחרים בעלי יעדים דומים. מפתחי האפליקציה ממליצים שלא תעמיסו על עצמכם ותבחרו רק בהרגל אחד או שניים שתרצו לשנות, אך שבמקביל תכתבו בצד יעדים להמשך.

בסך-הכול מדובר באפליקציה פשוטה ונוחה למדי, וגם מאוד פופולרית - היא הורדה מיליון פעמים מגוגל פליי וזכתה לדירוג של 4.5 כוכבים. 

HabitBull/ צילום: יחצ

2. המעוצבת: Goal Meter

אפליקציית Goal Meter מצטיינת קודם כל מבחינה ויזואלית. העיצוב שלה מקסים, ומבוסס על דמויות מצוירות ייחודיות שמלוות את המשתמש בכל שלב. היא מעט מורכבת יותר מהאפליקציה הקודמת, ומתבססת על שיטה שונה. לכן, היא מתחילה במדריך שמסביר על השימוש. זה אולי נשמע מרתיע ומייגע, אבל המדריך לא רק אסתטי, אלא גם די מצחיק. "עליך לקרוא את המדריך במלואו או שתמות!", מזהיר הטקסט כבר בפתיחה. הציורים וההומור בהחלט עודדו אותי להתחיל בהגדרת המטרות.

בשלב הראשון התבקשתי להגדיר מטרה גדולה מהרשימה שמציעה האפליקציה, או להגדיר אחת אישית. גם כאן היעדים מחולקים לקטגוריות שונות, כמו עבודה ובריאות. האפליקציה מציגה הסבר לגבי כל יעד, שיופיע לאחר לחיצה עליו. היעד "להגיש מועמדות לעבודה חדשה" מלווה בהסבר על היתרונות הבריאותיים והנפשיים של חזרה למעגל העבודה, והמטרה "לצפות פחות בטלוויזיה" מלווה בהסבר על סכנות ההתמכרות לטלוויזיה שכוללות פגיעה במערכות יחסים ורצון לבזבז כסף בשל צפייה בפרסומות. ההסברים לא מפורטים במיוחד או מביאים אסמכתא מדעית לטענות, אלא קצרים ומשעשעים.

בחרתם מטרה?השלב הבא הוא להגדיר את מספר הפעמים בשבוע שתרצו לעמוד בה. בניגוד לקודמו, ביישום הזה קביעת דד-ליין להצלחה הוא אופציונלי בלבד. אחר כך המשתמש נדרש להגדיר משימות קטנות שקשורות למטרה, שניתן לבנות מהן To do list ולשבצן בלוח השנה. היישום לא מציע משימות-משנה כאלה, והן תלויות לחלוטין בבחירת המשתמש. אם היעד שלך הוא "להקפיד על הפסקת צהריים", זו תהיה אחריותך להמציא משימות כמו קניית מצרכים בריאים פעם בשבוע והכנת הארוחה מדי ערב.

אחרי כל עמידה מוצלחת במטרה ניתן להזין זאת לאפליקציה, שמספקת סטטיסטיקות בנוגע ליעדים, ומאפשרת להתחרות עם חברים להגברת המוטיבציה. גול מיטר יצאה בשנה שעברה וזוכה גם היא לדירוג גבוה במיוחד של 4.6 כוכבים בגוגל פליי. 

Goal Meter/ צילום: יחצ

3. הקהילתית: Coach.me

הייחוד של אפליקציית Coach.me הוא הדגש על הקהילתיות. האפליקציה יוצרת קהילות של משתמשים שמנסים לעמוד באותה מטרה, ויכולים להתכתב עם חבריהם בפורום ייעודי ולעקוב אחר הישגיהם. המשתמשים מסמנים "צ'ק-אין" בכל יום שבו עמדו במטרה, ומציגים את מספר הימים שעמדו בה ברצף. אפשר לעודד אחרים שמסמנים צ'ק-אין באמצעות מעין לייק, שנקרא כאן Prop.

היישום מאפשר לבחור מטרה ולפרק אותה לצעדים קטנים - שבניגוד ליישום הקודם מוגדרים מראש ולא תלויים במשתמש. אם התכנית היא להתעורר מוקדם, הצעדים הם "להחליף את ההישארות במיטה בהרגל אחר" (כמו מקלחת על הבוקר), והיא כוללת טיפים, כמו לדאוג שהחדר יהיה חשוך בלילה ולא להשתמש בכפתור הנודניק בשעון המעורר. אפשר גם לבחור מטרות שאינן דורשות פירוק לצעדים (לנקות את הבית רבע שעה ביום, להעביר חוט דנטלי מדי יום).

האפליקציה מציעה אפשרות לקבוע תזכורות יומית בטלפון כדי לעמוד במטרה. למיטיבי לכת ניתן גם לשכור דרכה קואוצ'ר בתשלום, שמתמחה במטרה שבה המשתמש מעוניין לעמוד. 

Coach.me/ צילום: יחצ

4. הממוקדת: Remente

אחרי שמפעילים אותה לראשונה, אפליקציית Remente מבקשת מהמשתמש לדרג את רמת שביעות הרצון שלו מחייו בשמונה קטגוריות שונות, ביניהן אהבה, בריאות, קריירה ומשפחה, בסולם של 1-10. לאחר מכן הוא מתבקש לבחור את אחת הקטגוריות כזו שבה יתמקד. את שלב ההערכה המקדים הזה האפליקציה ממליצה לבצע מחדש אחת לשבוע, כדי לקבל פרספקטיבה ולקבוע סדר עדיפויות.

בשלב הבא האפליקציה ממליצה על מטרות מסוימות על סמך המשוב שהמשתמש סיפק, אם כי מאפשרת גם לבחור מטרות אחרות. כל מטרה (לדוגמה, "להתחיל לחסוך כסף בתוך שלושה ימים") מגיעה עם תכנית מובנית של צעדים, ומלווה בהסבר לגביה ולגבי הצעדים המובנים שהיא כוללת. חלק מהתוכניות מוצעות חינם, וחלק למשתמשי פרימיום בלבד. אם לא תרצו להתחייב לתכנית מובנית, אפשר גם להגדיר לבד את המטרה והצעדים בדרך אליה.

בנוסף, האפליקציה מציעה חומרי קריאה רבים בנושאים כמו פרודוקטיביות, התמודדות עם לחץ, דייטינג ועוד. בחלק מהתכניות המובנות לעמידה במטרות, האפליקציה תשלח אתכם לקרוא את חומרי הקריאה במסגרת הצעדים להשלמת האתגר, אך ניתן לגשת לחומרים גם ללא קשר לכך.

האפליקציה ממליצה לקבוע התראות לפני השינה ולאחר ההתעוררות, שיאפשרו למשתמש לתכנן את היום לפי מטרותיו ולחשוב בערב על היום שעבר עליו. ניתן לסמן את המטלות שהושלמו, לקבל דוח התקדמות ולציין את מצב-הרוח בכל יום. גם העיצוב של האפליקציה הזו יפה ומזמין במיוחד. 

Remente / צילום: יחצ

5. הרגשית: Daylio

היישום הזה אמנם לא קשור ישירות להצבת יעדים, אך בעיני יכול להוות צעד ראשון בדרך לשם, במיוחד עבור מי שלא בטוח במה להתמקד. דייליו עוזרת לקבל תמונה רחבה על חיי היומיום ולהבין איפה נדרש שינוי, וניתן גם להשתמש בה ככלי משלים לאחת מהאפליקציות האחרות.

הרעיון מאחורי Daylio פשוט. כשתכנסו אליה היא תשאל "מה שלומכם?", רק שבמקום לענות "בסדר" תצטרכו להיות כנים לגבי התשובה. אחרי שבחרתם מצב רוח בטווח שבין "נוראי" ל"מצוין", האפליקציה תציג בפניכם שאלת המשך - "מה עשיתם היום?". בתשובה ניתן יהיה לבחור פעילויות כמו עבודה, ניקיון, ספורט, צפייה בסרט ועוד.

ככל שנצברים יותר נתונים, האפליקציה תציג סטטיסטיקות כמו גרף שינוי מצב הרוח לאורך תקופה מסוימת, מצב רוח ממוצע ליום, וקורלציה בין פעילויות מסוימות למצב רוח מסוים. אם תראו לדוגמה שבכל פעם שאתם מבלים עם חברים אתם שמחים, אולי תבלו איתם יותר. אם אתם אומללים בעבודה, אולי תסיקו מסקנות לגבי הקריירה שבחרתם. המשתמשים התלהבו מהרעיון: דייליו הורדה מעל 5 מיליון פעמים בגוגל פליי, וזכתה לדירוג גבוה במיוחד של 4.8 כוכבים. 

Daylio/ צילום: יחצ

עוד כתבות

שמעון אלון/ צילום:איל יצהר

רגע אחרי מכירת אטיוניטי, שמעון אלון מסכם אקזיט שני: ״החלטנו למכור כי לא לעולם חוסן״

אטיוניטי הודיעה על מכירתה לחברת Qlik תמורת 560 מיליון דולר ● אלון מספר על המחיר בעסקה: "כשאתה אומר 'אנחנו רוצים עוד דולר', אתה לוקח סיכון שהצעה כזאת כבר לא תחזור פעם שנייה" ● ויש גם בונוס: האזינו לשיחה עמו, שערכנו ב-17 בספטמבר 2018, לפני המכירה

יגאל טמיר/ צילום: שלומי יוסף

המשקיע שלקח את המיליונים שהרוויח באקזיט של מובילאיי והלך להקים מפלגה לא שגרתית

כבר שנים שיגאל טמיר משקיע מהונו לא רק בסטארט–אפים עסקיים אלא גם במיזמים פוליטיים, ונותר עמוק מתחת לרדאר ● כעת, עם השקת מפלגת ישר, הוא חושף לראשונה את סיפור חייו הלא שגרתי: "אני מוכן להיכנס לדברים שנראים הזויים, ובלבד שההתקדמות תהיה תלויה בי" ● מאיפה הכסף? על מובילאיי שמעתם

וול סטריט / צילום: רויטרס

אוויס רשמה רווח למניה שעלה בהרבה על ציפיות השוק

חברת השכרת הרכבים מסכמת את הרבעון הרביעי עם עלייה של 2% בהכנסות ורווח למניה שהדהים את השוק ● המניה בזינוק החד מזה 7 שנים ● רק לפני עשרה ימים בגולדמן זאקס העלו המלצה למניה

שיגור בראשית \ צילום מסך מ-SpaceX

היסטוריה ישראלית: החללית בראשית שוגרה בהצלחה לירח

החללית שוגרה בשעה 03:45 שעון ישראל, ואיתה שוגרו גם לוויין תקשורת אינדונזי ולוויין אמריקאי ● נשיא המדינה ראובן ריבלין שיגר לתעשייה האווירית ברכה מצולמת ואמר: "מזל טוב מדינת ישראל! יש לך חללית בדרך לירח" ● החללית מתוכננת להגיע אל הירח ולנחות עליו בעוד 7 שבועות

שמעון אלון/ צילום: איל יצהר

אקזיט ענק לאטיוניטי הישראלית: נמכרת ב-560 מיליון דולר לחברת Qlik

מחיר המניה בעסקה הוא 23.5 דולר, שמשקף פרמיה של 18% על מחיר המניה אתמול ● שווי אטיוניטי עומד כיום על 430 מיליון דולר, לאחר שמניית החברה זינקה ב-180% בחודשים האחרונים

קלייר פוי/ צילום: REUTERS Vincent West

על חרדה ודעה קדומה: כך הגיעה השחקנית קלייר פוי לשחק את המלכה אליזבת

"חרדה הייתה חלק מהחיים שלי, אבל הבנתי את זה רק כשהייתי בת 25" ● "להרגיש 'טיפשה' זה לא נעים. לא הייתי באמת טובה בשום דבר" ● "משחק לא היה אני, ולא היה הדרך שבה גידלו אותי" ● קלייר פוי, הוד מעלתה המלכה אליזבת בשבילכם, בראיון שינתץ את כל מה שאולי חשבתם עליה

איילת שקד ורועי פולקמן / צילום: שלומי יוסף

למה מתכוונים הח"כים כשהם אומרים "הוצאה אזרחית"

חברי הכנסת סתיו שפיר ורועי פולקמן מצאו עצמם מתווכחים מה קרה להוצאה האזרחית בתקופת הממשלה האחרונה - האם היא עלתה או ירדה ● מי צודק? בדיקת המשרוקית של גלובס מצאה ששניהם לא מדייקים ומבלבלים בינה לבין מונחים אחרים

סלט קפרזה עם צנוניות בצל סגול ופוקצ'ה  / צילום: נועם פריסמן

איפה הייתה מתברגת הפיצה הירושלמית אם הייתה נמצאת בתל אביב?

פיצריית פלורה בירושלים אינה סיבה לעלות עבורה במיוחד לעיר הקודש, אבל אם אתם בסביבה, היא בהחלט עושה את העבודה

נתניהו ומקבילו הפולני מורבייצקי/ צילום: רויטרס - GazetaSlawomir Kaminski

נפילת ורשה: התנהלות נתניהו מול הפולנים היא הפקרות פוליטית

יומיים בפולין הזכירו למתבוננים עד כמה עשר שנות שלטון יכולות לעייף בן אדם ולהעמיד בספק את שכלו הישר ● זה קרה למנהיגים הטובים ביותר

וול סטריט IBM /  צילום: Reuters, Brendan McDermid

וול סטריט: ירידות של 0.5%, אטיוניטי הישראלית מזנקת

דריכות לקראת שיחות הסחר בין סין לארה"ב ● פרוטורול הפד מאתמול חושף כי חברי הבנק הפדרלי לא מחזיקים באג'נדה לגבי כיוון הריבית ● מניית דומינוס פיצה יורדת לאחר הדוחות ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות מלבד הפוטסי שירד 0.8%

שדה דב / צילום: תמר מצפי

עולם התעופה מול עולם הנדל"ן: המלחמה על שדה דב צריכה להיות בכלל מסיבות אחרות

ב-1 ביולי 2019 אמור שדה דב להיסגר לפעילות מסחרית ● על פניו, סגירת שדה דב משקפת מלחמה בין שתי חזיתות עיקריות: עולם התעופה מול עולם הנדל"ן ● אבל זאת חשיבה מצומצמת

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / איור: גיל ג'יבלי

רעידת האדמה, הסיוט של הדיירים באשדוד ועוד כתבות נדל"ן מומלצות מהשבוע החולף

במינהל התכנון רוצים לבטל את תוספות הבנייה ואת תקנת שבס ● המצוק המתפורר באשקלון והסכנה למלון שמעליו ● האם המחירים יורדים או שאנחנו פשוט קונים דירות זולות יותר ● פרויקט התמ"א באשדוד שלא נגמר כבר 8 שנים ● מי צפוי לקרות במתחם האומן 17 בת"א ובכיכר אתרי ● ומדוע לא כל דייר "סרבן" התחדשות עירונית הוא בהכרח סחטן

הווה מתמשך עם כליה / איור: תמיר שפר

כמה זמן נותר למוות או כמה נותר לחיות: דרור פויר מציין 5 שנים להשתלה

בתור אדם שחי עם איבר מושתל, אני יודע כמה דברים על סתירות, וכדאי שתאמינו לי: כמה שיותר, יותר טוב

הרי האנדים/ צילום: פרטי

דרום אמריקה בסטיישן: בלי דלק בלב האנדים ועם אובר-ווייט שעלה כמו יומיים טיול

בלי דלק בלב האנדים, עם אובר–ווייט שעלה כמו יומיים טיול, ובבקתה שהייתה עד לא מזמן מסעדה, עם מקרר של קוקה קולה ● תחזיקו חזק ● דרום אמריקה בסטיישן, שבוע 4

מערכת השקיה/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאטיב

הפיתוח הישראלי שיהפוך את מערכת ההשקיה בשדות לחכמה

סטארט-אפ האגריטק הישראלי פרוספרה חתם על שיתוף פעולה עם ענקית ההשקיה האמריקאית ולמונט • כך יוכלו מערכות הבינה המלאכותית של פרוספרה לנתח את מצב הגידולים בשדה ולדאוג בעצמן להשקיה, לריסוס ולדשן, בהתאם לצורך

חיסונים / צילום: שאטרסטוק

הורות לפי מערכת המשפט: חיסונים זה טוב, בית ספר ייחודי - פחות

על הקשר בין החלטת בית המשפט העליון לתת הכשר משפטי לאפלייה בין מוסדות חינוך בתל אביב, לבין החלטת בית המשפט למשפחה לחייב אבא לחסן את ילדתו מצהבת

קנאביס / צילום: רויטרס Nir Elias

מניות הקנאביס שהבורסה דוחה את כניסתן למדדים עד להשלמת המיזוג לענף

ועדת המדדים באחוזת בית מבקשת להמתין עם צירופן של מניות הקנאביס הרודיום ווייטסמוק לפחות עד השלמת מיזוג פעילות הקנאביס שכל אחת מהן מבקשת לבצע

הגג של מלון בראון בתל אביב / צילום: אתר החברה

רשת מלונות בראון תשכור 10 קומות בבית גאון תמורת 16 מיליון שקל בשנה

הרשת שנמצאת במגמת התרחבות שכרה מהחברות נתנאל גרופ ומאור מלונות את 10 הקומות שבבעלותן, מתוך 17 קומות בבית גאון שברחוב קויפמן בתל אביב, ותקים מלון נוסף בעיר

דניאל וקסמן/ צילום: כפיר זיו

מירי רגב? "חיבוק זה לא דבר טוב. מי שמחבק אותך בדרך כלל רוצה ממך משהו"

דניאל וקסמן חתום על כמה מהסרטים החשובים והטעונים בתולדות הקולנוע הישראלי, מה שלא שינה את העובדה שעשר שנים הוא חיפש מימון לסרט החדש שלו, "עכו חלומות", וגם כשסוף־סוף מצא תקציב ל־14 ימי צילום, הילדים שלו עבדו על הסט ● ראיון

מוח שמן, מוח רזה

מוח שמן, מוח רזה: מה הופך בטטת כורסה לרץ מרתון?

כולם יודעים שכדי לרזות יש להרבות בפעילות גופנית, אבל מה הופך בטטת כורסה לרץ מרתון? מחקרים חדשים מצביעים על קשר מפתיע בין רקמת השומן שבגוף לבין הרצון שלנו לנוע