גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תחל שנה וברכותיה, גרסת האפליקציות: 5 המלצות לשנה הבאה

רוצים שתשע"ט תהיה טובה מקודמותיה? חמשת היישומים הבאים יעזרו לכם לעשות חשבון נפש, להגדיר מטרות לשנה החדשה - ולוודא שאתם גם עומדים בהן ● לא חייבים לחכות לאחרי החגים

אפליקציית Coach.me / צילום: יחצ
אפליקציית Coach.me / צילום: יחצ

ראש השנה וחגי תשרי בפתח, ואיתם הארוחות המשפחתיות, התלושים לחג, והתירוץ האולטימטיבי לדחיינים שבינינו - "אחרי החגים". למרות התירוץ הזה, השנה החדשה מביאה איתה הזדמנות לעצור לרגע ולהציב לעצמנו מטרות חדשות. אמנם קביעת ה"New Year's resolutions" הוא מנהג ששמור יותר לראש השנה האזרחית, אבל אפילו לא נדרש גיור כדי לאמץ אותו: גם במסורת היהודית יום כיפור המתקרב מקושר לחשבון נפש, וימי החופש הבאים עלינו לטובה יוצרים הזדמנות להרהר קצת, ולהסיק מסקנות לגבי השינויים הרצויים בחיינו.

בהרצאת טד בשם How to gain control of your free time , שרשמה עד היום קרוב ל-10 מיליון צפיות, מציעה המרצה לאורה ונדרקם שיטה להצבת מטרות, מקצועיות ואישיות כאחד. היא ממליצה לצופים לדמיין שאנחנו נמצאים עכשיו שנה מהיום - ולחשוב שזו הייתה שנה נהדרת, שבה השיגו כל מה שרצו. אחר כך היא ממליצה לכתוב את כל ההישגים ההיפותטיים שהיו הופכים את השנה הקרובה למעולה בתור מטרות, ולפרק אותן לצעדים.

לא משנה מה אתם רוצים לעשות כדי להפוך את השנה הקרובה למעולה - להיכנס לכושר, לפנות יותר זמן לתחביבים, לשמור על קשר טוב יותר עם המשפחה - אנחנו כאן כדי לעזור לכם להתמיד. כולנו יודעים שהרשמה לחדר כושר, למשל, זה החלק הקל, אבל להגיע אליו שלוש פעמים בשבוע, בחום, בקור ובעייפות זה כבר סיפור אחר.

לא מעט אפליקציות מוקדשות לפרודוקטיביות, שיפור עצמי ועמידה ביעדים. ריכזתי חמישה יישומים מומלצים שיסייעו לכם להתחייב לשינוי, להגדיר את המטרות החדשות שלכם וגם להתמיד בהן. האפליקציות יזכירו וילוו אתכם בכל צעד כדי לשבור הרגלים רעים, ולהחליף אותם בכאלה שיעשו לכם קצת יותר טוב, גם כשהחגים ייגמרו והשגרה תציף אותנו מחדש.

1. האישית: HabitBull

כשפתחתי את אפליקציית HabitBull הוצבה בפניי השאלה "מה תרצי לשנות בחייך?". זו שאלה גדולה, ולכן האפליקציה מחלקת לקטגוריות את המטרות האפשריות הרבות. בתוך הקטגוריה "כסף", למשל, נמצאות מטרות כמו "לחסוך" ו"לבנות תקציב".

אחד היעדים הפופולריים, לפי האפליקציה, הוא "ללמוד". מה זה אומר? זה כבר תלוי בכם. המשתמש מתבקש להגדיר כותרת אישית ליעד: להתכונן למבחנים או להקפיד על שיעורי בית, לדוגמה. אחר כך הוא מתבקש להגדיר את המדד להצלחה, בעזרת מדד מספרי ("אני רוצה לקרוא שני מאמרים ביום") או מדד של כן/לא ("האם הגעתי להרצאה?").

אחרי הגדרת היעדים המדויקת, מגיע שלב המעקב. לפי הנתונים שהזנתם, תוכלו לבדוק את עצמכם בכל יום. אם עמדתם ביעד, אותו יום יסומן כמוצלח באמצעות עיגול ירוק, וימים לא מוצלחים יסומנו בעיגול אדום. העיגולים הצבעוניים יופיעו על לוח השנה שבאפליקציה, במטרה לעודד את המשתמשים ליצור מחרוזות ירוקות. גורם נוסף שמטרתו לייצר מחויבות הוא הדרישה לקבוע דד-ליין להצלחה בשינוי ההרגל. אפשר גם להוסיף הערות שונות לצד כל יום.

האפליקציה מציגה סטטיסטיקות שונות על רמת העמידה ביעדים לאורך זמן, ומאפשרת לדבר עם משתמשים אחרים בעלי יעדים דומים. מפתחי האפליקציה ממליצים שלא תעמיסו על עצמכם ותבחרו רק בהרגל אחד או שניים שתרצו לשנות, אך שבמקביל תכתבו בצד יעדים להמשך.

בסך-הכול מדובר באפליקציה פשוטה ונוחה למדי, וגם מאוד פופולרית - היא הורדה מיליון פעמים מגוגל פליי וזכתה לדירוג של 4.5 כוכבים. 

HabitBull/ צילום: יחצ

2. המעוצבת: Goal Meter

אפליקציית Goal Meter מצטיינת קודם כל מבחינה ויזואלית. העיצוב שלה מקסים, ומבוסס על דמויות מצוירות ייחודיות שמלוות את המשתמש בכל שלב. היא מעט מורכבת יותר מהאפליקציה הקודמת, ומתבססת על שיטה שונה. לכן, היא מתחילה במדריך שמסביר על השימוש. זה אולי נשמע מרתיע ומייגע, אבל המדריך לא רק אסתטי, אלא גם די מצחיק. "עליך לקרוא את המדריך במלואו או שתמות!", מזהיר הטקסט כבר בפתיחה. הציורים וההומור בהחלט עודדו אותי להתחיל בהגדרת המטרות.

בשלב הראשון התבקשתי להגדיר מטרה גדולה מהרשימה שמציעה האפליקציה, או להגדיר אחת אישית. גם כאן היעדים מחולקים לקטגוריות שונות, כמו עבודה ובריאות. האפליקציה מציגה הסבר לגבי כל יעד, שיופיע לאחר לחיצה עליו. היעד "להגיש מועמדות לעבודה חדשה" מלווה בהסבר על היתרונות הבריאותיים והנפשיים של חזרה למעגל העבודה, והמטרה "לצפות פחות בטלוויזיה" מלווה בהסבר על סכנות ההתמכרות לטלוויזיה שכוללות פגיעה במערכות יחסים ורצון לבזבז כסף בשל צפייה בפרסומות. ההסברים לא מפורטים במיוחד או מביאים אסמכתא מדעית לטענות, אלא קצרים ומשעשעים.

בחרתם מטרה?השלב הבא הוא להגדיר את מספר הפעמים בשבוע שתרצו לעמוד בה. בניגוד לקודמו, ביישום הזה קביעת דד-ליין להצלחה הוא אופציונלי בלבד. אחר כך המשתמש נדרש להגדיר משימות קטנות שקשורות למטרה, שניתן לבנות מהן To do list ולשבצן בלוח השנה. היישום לא מציע משימות-משנה כאלה, והן תלויות לחלוטין בבחירת המשתמש. אם היעד שלך הוא "להקפיד על הפסקת צהריים", זו תהיה אחריותך להמציא משימות כמו קניית מצרכים בריאים פעם בשבוע והכנת הארוחה מדי ערב.

אחרי כל עמידה מוצלחת במטרה ניתן להזין זאת לאפליקציה, שמספקת סטטיסטיקות בנוגע ליעדים, ומאפשרת להתחרות עם חברים להגברת המוטיבציה. גול מיטר יצאה בשנה שעברה וזוכה גם היא לדירוג גבוה במיוחד של 4.6 כוכבים בגוגל פליי. 

Goal Meter/ צילום: יחצ

3. הקהילתית: Coach.me

הייחוד של אפליקציית Coach.me הוא הדגש על הקהילתיות. האפליקציה יוצרת קהילות של משתמשים שמנסים לעמוד באותה מטרה, ויכולים להתכתב עם חבריהם בפורום ייעודי ולעקוב אחר הישגיהם. המשתמשים מסמנים "צ'ק-אין" בכל יום שבו עמדו במטרה, ומציגים את מספר הימים שעמדו בה ברצף. אפשר לעודד אחרים שמסמנים צ'ק-אין באמצעות מעין לייק, שנקרא כאן Prop.

היישום מאפשר לבחור מטרה ולפרק אותה לצעדים קטנים - שבניגוד ליישום הקודם מוגדרים מראש ולא תלויים במשתמש. אם התכנית היא להתעורר מוקדם, הצעדים הם "להחליף את ההישארות במיטה בהרגל אחר" (כמו מקלחת על הבוקר), והיא כוללת טיפים, כמו לדאוג שהחדר יהיה חשוך בלילה ולא להשתמש בכפתור הנודניק בשעון המעורר. אפשר גם לבחור מטרות שאינן דורשות פירוק לצעדים (לנקות את הבית רבע שעה ביום, להעביר חוט דנטלי מדי יום).

האפליקציה מציעה אפשרות לקבוע תזכורות יומית בטלפון כדי לעמוד במטרה. למיטיבי לכת ניתן גם לשכור דרכה קואוצ'ר בתשלום, שמתמחה במטרה שבה המשתמש מעוניין לעמוד. 

Coach.me/ צילום: יחצ

4. הממוקדת: Remente

אחרי שמפעילים אותה לראשונה, אפליקציית Remente מבקשת מהמשתמש לדרג את רמת שביעות הרצון שלו מחייו בשמונה קטגוריות שונות, ביניהן אהבה, בריאות, קריירה ומשפחה, בסולם של 1-10. לאחר מכן הוא מתבקש לבחור את אחת הקטגוריות כזו שבה יתמקד. את שלב ההערכה המקדים הזה האפליקציה ממליצה לבצע מחדש אחת לשבוע, כדי לקבל פרספקטיבה ולקבוע סדר עדיפויות.

בשלב הבא האפליקציה ממליצה על מטרות מסוימות על סמך המשוב שהמשתמש סיפק, אם כי מאפשרת גם לבחור מטרות אחרות. כל מטרה (לדוגמה, "להתחיל לחסוך כסף בתוך שלושה ימים") מגיעה עם תכנית מובנית של צעדים, ומלווה בהסבר לגביה ולגבי הצעדים המובנים שהיא כוללת. חלק מהתוכניות מוצעות חינם, וחלק למשתמשי פרימיום בלבד. אם לא תרצו להתחייב לתכנית מובנית, אפשר גם להגדיר לבד את המטרה והצעדים בדרך אליה.

בנוסף, האפליקציה מציעה חומרי קריאה רבים בנושאים כמו פרודוקטיביות, התמודדות עם לחץ, דייטינג ועוד. בחלק מהתכניות המובנות לעמידה במטרות, האפליקציה תשלח אתכם לקרוא את חומרי הקריאה במסגרת הצעדים להשלמת האתגר, אך ניתן לגשת לחומרים גם ללא קשר לכך.

האפליקציה ממליצה לקבוע התראות לפני השינה ולאחר ההתעוררות, שיאפשרו למשתמש לתכנן את היום לפי מטרותיו ולחשוב בערב על היום שעבר עליו. ניתן לסמן את המטלות שהושלמו, לקבל דוח התקדמות ולציין את מצב-הרוח בכל יום. גם העיצוב של האפליקציה הזו יפה ומזמין במיוחד. 

Remente / צילום: יחצ

5. הרגשית: Daylio

היישום הזה אמנם לא קשור ישירות להצבת יעדים, אך בעיני יכול להוות צעד ראשון בדרך לשם, במיוחד עבור מי שלא בטוח במה להתמקד. דייליו עוזרת לקבל תמונה רחבה על חיי היומיום ולהבין איפה נדרש שינוי, וניתן גם להשתמש בה ככלי משלים לאחת מהאפליקציות האחרות.

הרעיון מאחורי Daylio פשוט. כשתכנסו אליה היא תשאל "מה שלומכם?", רק שבמקום לענות "בסדר" תצטרכו להיות כנים לגבי התשובה. אחרי שבחרתם מצב רוח בטווח שבין "נוראי" ל"מצוין", האפליקציה תציג בפניכם שאלת המשך - "מה עשיתם היום?". בתשובה ניתן יהיה לבחור פעילויות כמו עבודה, ניקיון, ספורט, צפייה בסרט ועוד.

ככל שנצברים יותר נתונים, האפליקציה תציג סטטיסטיקות כמו גרף שינוי מצב הרוח לאורך תקופה מסוימת, מצב רוח ממוצע ליום, וקורלציה בין פעילויות מסוימות למצב רוח מסוים. אם תראו לדוגמה שבכל פעם שאתם מבלים עם חברים אתם שמחים, אולי תבלו איתם יותר. אם אתם אומללים בעבודה, אולי תסיקו מסקנות לגבי הקריירה שבחרתם. המשתמשים התלהבו מהרעיון: דייליו הורדה מעל 5 מיליון פעמים בגוגל פליי, וזכתה לדירוג גבוה במיוחד של 4.8 כוכבים. 

Daylio/ צילום: יחצ

עוד כתבות

סניף בנק אוצר החייל / צילום:  אבשלום ששוני

עכשיו זה רשמי: הבינלאומי ימזג לתוכו את בנק אוצר החייל

עלות פרישת העובדים הצפויה תעמוד על כ-40 מיליון ש' ● בבנק קיימו שיחות עם הוועד וההסתדרות בחודשים האחרונים אך לא הגיעו להבנות, וכעת לא מן הנמנע כי הסכסוך בין הצדדים יחריף ● בוועד העובדים כבר הכריזו בעבר סכסוך עבודה על רקע מהלכים אלה

רשת קשת וערוץ 10

עובדי חדשות עשר לרשות השנייה: "הערוץ עשוי לקרוס"

ועד עובדי החדשות מכתב להגיע לישיבה הבאה של המועצה כדי להציג בפניה את ההשלכות שעשויות להתרחש אם לא יאושר המיזוג של רשת עם ערוץ עשר

דני דנון / רויטרס

המשטרה: לא נמצאת תשתית ראייתית נגד דני דנון

משטרה סיימה בדיקה שהחלה בעקבות פרסום תחקיר של העיתונאי עמית סגל בעניינו של דני דנון שגריר ישראל באו"ם ● בתחקיר עלו חשד לביצוע עבירות בתחום טוהר המידות ושחיתות ציבורית ● לא נמצאה תשתית ראייתית המצביעה על חשד לביצוע עבירות פליליות

מטוס ישראייר / צילום: מוני שפיר

ישראייר מקזזת את העמלות לסוכני הנסיעות

העלייה בהוצאות ובמחירי הדלק תוביל לכך שסוכני הנסיעות יקבלו פחות עמלות גם מקבוצת ישראייר ● החברה הודיעה כי מינואר 2019 היא מקזזת את העמלה המשולמת לסוכני הנסיעות שימכרו את מוצריה, כאשר הם יקבלו עמלה אחידה של 5%

איתי בן זאב  / צילום: Gettyimages ישראל

ביטול הפרשה העביר את הבורסה לרווח רבעוני של 70 מיליון ש'

הבורסה לניירות ערך בתל אביב פרסמה היום לראשונה דוחות כספיים חצי-שנתיים, עם שיפור ניכר בתוצאותיה ● השיפור נזקף בעיקר לזכות ביטול כל ההפרשה לירידת ערך בגין המשכן המפואר שנבנה לבורסה בעלות של 350 מיליון שקל ● הבורסה הקצתה לכמה נושאי משרה הכפופים למנכ"ל, איתי בן זאב, אופציות לרכישת מניותיה בשווי 4.5 מיליון שקל

תחנת רכבל אוניברסיטת חיפה \ הדמיה: יפה נוף

ישראל רוצה לעבור לריחוף: רכבל הוא הפתרון לבעיית הפקקים?

ירושלים, נתניה, הרצליה, חיפה ונצרת עילית מקדמות תוכניות לבניית מערך רכבלים בשטחן ● הסיבה הרשמית: הקלה על עומס התחבורה ● המומחים מטילים ספק ביכולת של הרכבלים לספק פתרון תחבורתי יעיל, אך כשהבחירות באופק, אף אחד לא מקשיב להם

פרדי רובינסון / צילום: איל יצהר

נשיא המדינה ריבלין חנן את איש העסקים פרדי רובינסון

רובינסון בן ה-72, שעמד בראש החברה הציבורית מילומור ומרצה מחודש מאי האחרון עונש מאסר בגין מרמה ● ביולי 2016 הורשע רובינסון תוך שיוחסו לו ביצוע משיכות כספים אסורות של עשרות מיליוני שקלים

גיוס הון / צילום: Shutterstock

פלטפורמת גיטלאב מוערכת במיליארד ד' וזוכה לגיבוי מאלפבית

הפלטפורמה לשיתוף קוד, שמתחרה בגיטלאב, גייסה 100 מיליון דולר ● החברה-האם של גוגל הייתה אחת מהמשקיעות בגיוס

עומאר ישראק, נשיא מדטרוניק. העסקה על סף לחיצת יד / צילום: רויטרס

מאחורי האקזיט: מדוע מדטרוניק רוכשת את מזור רובוטיקה

מדטרוניק מחזקת את תחום עמוד השדרה הסטגנטי ● תשלב את הרובוט של מזור עם מערכת ניווט חדשה ● המוצר ייחשף לראשונה לציבור בשבוע הבא בכנס בתחום עמוד השדרה

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

בג"ץ למדינה: נמקו למה לא אושר ייקור מחירי החלב שבפיקוח

שוב דחייה בהחלטה על מחירי החלב המפוקחים: בג"ץ דן היום בעתירת תנובה נגד האוצר וקבע כי תוך 45 ימים המדינה תשיב מדוע לא אישרה את ייקור מחירי מוצרי החלב שבפיקוח כפי שאישרה ועדת המחירים ● בנוסף קבע בג"ץ כי אין חוק שמחייב את השרים לקבל את עמדת ועדת המחירים, אולם במקרה כזה נדרש נימוק מדוע

צינור גז / צילום: שאטרסטוק

מצרים וקפריסין חתמו על הסכם להקמת צינור הגז התת-ימי

בעקבות ההסכם שנחתם בין שתי המדינות להקמת צינור הגז, נשאלת כעת השאלה האם הגז ממאגר "לוויתן" יימכר למצרים דרך קפריסין ● לדברי שר האנרגיה הקפריסאי, יורגוס לקוטרופיס, ההסכם אמור "להבטיח את הפיתוח, הקמה והתפעול בזמן של הצינור התת-ימי ישירות למצרים דרך שתי המדינות"

יצחק תשובה / צילום: יחצ

קבוצת דלק מכרה עוד 0.5% ממניות הפניקס ב-25 מיליון שקל

קבוצת דלק השלימה בתוך פחות מחודש מימוש של 17% ממניות הפניקס בכ-850 מיליון שקל ● בעקבות המכירה האחרונה נותרה דלק עם החזקה של 30.1% ממניות הפניקס ● כעת נותרה לדלק, שנמצאת בשליטת יצחק תשובה, אפשרות לממש כ-0.1% בלבד ממניות הפניקס לפני החזקת שליטה מינימלית בקבוצת הביטוח

אמזון גו בסיאטל  / צילום:רויטרס

אמזון שוקלת לפתוח 3,000 חנויות אמזון גו ללא קופות עד 2021

לפי דיווח בבלומברג, בחנויות החדשות יימכר אוכל מוכן לצד מצרכים, או שהן יהיו מקום לקניית ארוחות קלות בלבד עבור אנשים מהרים

הצעת עבודה עשויה להיות מלכודת דבש / צילום: Shutterstock

עלייה מתונה במספר המשרות הפנויות ביוני-אוגוסט - 1.4%

בחודשי מרץ-מאי העלייה עמדה על כ-2.4% ● המספר הממוצע הגדול ביותר של משרות הפנויות הוא בתחום המכירות

ערן אדן וכפיר עובד / צילום: שלומי יוסף

חברת מימד גייסה 70 מיליון דולר מקבוצת משקיעים

את הגיוס הובילו קרן Ping An Global Voyager הסינית, חברת האלקטרוניקה הטיוואנית הענקית Foxconn, חברת קיסריה מדיקל אחזקות, מועדון האנג'לים OurCrowd, המוסדיים הישראלים כלל ביטוח והפניקס, קרן הורייזון ונצ'רס של לי קה שינג, קרן Social Capital ו-WTI ומשקיעים פרטיים

ד"ר ענת כהן-דייג /צילום: כפיר זיו

קומפיוג'ן תקבל תשלום נוסף מבאייר לקראת ניסוי בבני אדם

מדובר בתשלום אבן-דרך בהיקף 7.8 מיליון דולר מחברת באייר הגרמנית, עבור תרופה לסרטן ממשפחת התרופות האימונותרפיות ● מניית החברה עולה היום במסחר בת"א, והחברה נסחרת לפי שווי של 829 מיליון שקל ● קומפיוג'ן גייסה 19.3 מיליון דולר ברבעון השני של 2018

מחלקת עסקים של קתאי פסיפיק / צילום: יחצ

כמו התחלה של בדיחה: לאן נעלמה ה-F של קתאי פסיפיק?

טעות הגהה מביכה הפכה לבדיחה היומית ברשת ● חברת התעופה הציגה מטוס בואינג 777 חדש מהניילונים, ועליו הכיתוב של שמה עם טעות: במקום Cathay Pacific נשמטה ה-F והופיע הכיתוב Cathay Paciic

ליברמן למשרד האוצר: "תפסיקו לבלבל את המוח"

שר הביטחון זעם על הביקורת שנוגעת לתקציב הביטחון: "בפועל, מערכת הביטחון לא קיבלה שקל אחד - להפך. בקיצור, במקום מיליארדים - פרולה פרולה" ● גורם באוצר בתגובה: "תקציב הביטחון מעולם לא היה כל-כך גבוה. אנו מציעים לשר הביטחון להתעדכן מהרמטכ"ל"

הפגנות חרדים נגד הגיוס, מרץ 2017 / צילום: רויטרס

משבר הרכבת; שורת הצלחות לחרדים שיצאו הערב להפגנת ענק

מסגירת חופי הכנרת, דרך עיכוב העבודות על גשר יהודית וצו המניעה לעצירת החפירות מתחת לפני הקרקע בתחום השיפוט של עיריית בני ברק ועד עצרת תפילה המונית ביום שישי בערב בצומת הגדול של ז'בוטינסקי וגהה ● הדתיים והחרדים בשרשרת הישגים ציבוריים

עמית יפרח / צילום: תנועת המושבים

נקבע דיון בבג"ץ בעתירת המושבים והקיבוצים נגד הותמ"ל

הדיון הראשון בעתירה יתקיים ב-11 לנובמבר ● עיקר הטענות כנגד הותמ"ל מתייחסות לפגיעה בשטחים פתוחים ובשטחים חקלאיים ● עו"ד עמית יפרח: "כל משבר גדול, ככל שיהיה, לא מצדיק את רמיסת הזכויות של חברי המושבים המחזיקים בקרקע בדין במשך קרוב למאה שנים"