גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנה טובה למשטרת ישראל: הגיע הזמן לחשבון נפש

רשימת הפלופים המשטרתיים-תקשורתיים היא די ארוכה: מהחשדות שהתעופפו באוויר כאילו רה"מ נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד קציני המשטרה שחוקרים אותו - ועד החשדות בשוחד נגד שרה ויאיר נתניהו, שהתבררו כניפוח תקשורת ● הסימבוזיה ואת הערבוב בין אנשי המשטרה לאנשי הפרקליטות מובילה לפלופ אחרי פלופ, ומשטרת ישראל יוצאת בידיים נקיות עם גיבוי מהפרקליטות ● פרשנות

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך / צילום: שלומי יוסף
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך / צילום: שלומי יוסף

זו לא הייתה שנתה המשובחת של משטרת ישראל. רשימת הפלופים המשטרתיים-תקשורתיים היא די ארוכה: העדות של יאיר לפיד (שכונה "עד מפתח") בנושא ארנון מילצ'ן, שהתבררה כלא מדויקת בלשון המעטה; "פרשת" הילה גרסטל, ניר חפץ ואלי קמיר; החשדות שהתעופפו באוויר כאילו ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד קציני המשטרה שחוקרים אותו; ההדלפה המוזרה על הקלטות שבהן נתניהו נשמע אומר שהוא יחליף את גלעד ארדן (הדלפה שרק למשטרה יש אינטרס בה, ובמיוחד למפכ"ל רוני אלשיך); ומעל לכול - סימני השאלה והתהיות שעולים מסיכול מינויו של גל הירש למפכ"ל. ועוד פלופ לקראת סגירת תשע"ח: החשדות בשוחד נגד שרה ויאיר נתניהו, שהתבררו כניפוח תקשורתי.

פרוטוקול הדיון שהוביל לכותרות על השוחד של שרה ויאיר נתניהו ממחיש כיצד מתרחשים כל הפלופים. בדיון, שהיה בכלל על החילוטים שנעשו לשאול ולאיריס אלוביץ', נכחו נציגי המשטרה - רב-פקד אורי קנר, מפקד כוח וחבר צוות החקירה של ראש הממשלה; עורכי הדין ניצן וולקן ואבי ארוניס מפרקליטות מיסוי וכלכלה, ועו"ד איתן קרמר מהמשטרה; ופרקליטי בני הזוג אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר. מי שקורא את הפרוטוקול במלואו יכול להבין כמה דברים: כל אימת שרב-פקד קנר "נתקע" בתשובותיו או הולך צעד אחד יותר מדי קדימה, או אפילו טועה לשיטתם של הפרקליטים המלווים, מיד באה לחלצו עו"ד וולקן. אפשר לראות גם את הסימבוזיה ואת הערבוב בין אנשי המשטרה לאנשי הפרקליטות. זה ערבוב לא בריא, מפני שלשתי הרשויות יש תפקידים שונים. לערבוב הזה יש תוצאה די מסוכנת: פלופ אחרי פלופ, ומשטרת ישראל יוצאת בידיים נקיות עם גיבוי מהפרקליטות. הנה כמה קטעים מהפרוטוקול שמדברים בעד עצמם.

1. שרה נתניהו חשודה בשוחד? זה לא בדיוק מה שנאמר

עו"ד מיכל עוזר: "אתם חקרתם גם את גב' נתניהו?"

החוקר רב פקד אורי קנר: "נכון".

עוזר: "והיא קשורה לאירוע הזה של השוחד?"

חוקר: "לא, היא חשודה בתיק, נחקרה באזהרה על קבלת שוחד"

עוזר: "היא, לא ראש הממשלה?"

חוקר: "מאשר".

עוזר: "הטענה, אם אני מבינה, היא שהגב' נתניהו מבצעת בצוותא עם ראש הממשלה עבירה של לקיחת שוחד, האם נכון?"

חוקר: "נכון".

בשלב זה מתערבת עו"ד וולקן, וכנראה מנסה לחזור מקביעתו הנחרצת של החוקר: "העד לא משפטן".

עוזר: "ולפי התזה שלכם, גב' נתניהו ידעה שתמורת הסיקור ייתנו הטבות רגולטוריות? החקירה היא יותר מחצי שנה".

בשלב זה מתערב עו"ד ארוניס ושוב מנסה לסגת מקביעותיו הנחרצות של החוקר: "יש אנשים שעדיין לא נחקרו. לומר יש לנו את זה או אין לנו את זה - יש חשש לשיבוש החקירה. אמירה 'כן' או 'לא' היא אמירה של פגיעה בחקירה".

עוזר: "אני מבקשת לדעת את התזה".

תשובה (ככל הנראה של החוקר): "אני לא משפטן, אני לא נותן תזות".

■ הפרשנות שלי: אז לפי הפרקליט המלווה, אמירה של "כן" או "לא" לגבי עבירת שוחד של שרה נתניהו היא בינתיים "אמירה של פגיעה בחקירה", ובכלל, החוקר הוא לא משפטן והוא לא צריך לספק תזות מהסוג שהוא סיפק. השורה התחתונה: בלון תקשורתי שנוצר ממילה אחת. למי היה האינטרס לנפח את הבלון? באופן טבעי למשטרה ולפרקליטות, שגלגלו את זה בכותרות הראשיות. אחרי זה מתפלאים למה הציבור לא מאמין ואפילו בז לתקשורת.


2. התמריץ של הפרקליטות לנפח את החילוטים ולשבור את החשודים

עיקרו של הדיון בבית המשפט היה על החילוטים של בני הזוג אלוביץ'. עו"ד חן ציטט בדבריו, באופן חלקי, קטע די מדהים ומדאיג מהצעת התקציב של משרד המשפטים לשנת 2019 כפי שהיא מופיעה באתר משרד האוצר. הנה הוא במלואו: "להלן פירוט היעדים המרכזיים של משרד המשפטים בשנים 2018-2019 ... משנת 2017 ועד סוף 2019 כל פרקליט במחלקה הפיסקאלית של הפרקליטות יהיה מעורב בתהליך חילוט של לפחות 33 מיליון שקל. בנוסף, הפרקליטות תקצר את אורך חיי התיק הממוצע בפרקליטות ותפעל לכך שאורך חיי תיק הממתין לבירור דין לא יעלה על 12 חודשים".

בלי להרגיש, משרד המשפטים מייצר רף גבייה לפרקליטים בחילוטים. כל פרקליט במחלקה הפיסקאלית צריך לחלט 33 מיליון שקל ויותר. זה חסר תקדים ושערורייתי, סוג של תמריץ לגבייה של עוד ועוד כסף, המוביל לניפוח העבירה, ובמקביל לניפוח היקף החילוטים (למשל, הפרקליטות החליטה שהיקף העבירה במקרה של אלוביץ' הוא מיליארד שקל - החלטה שמנותקת לחלוטין מהמציאות). נדמה שלא פעם יש לתמריץ הזה עוד מטרה: לשבור את החשודים, לייבש אותם כלכלית ואז להפוך אותם לעדי מדינה.

עו"ד עוזר אומרת זאת במפורש בבית המשפט: "תפיסת רכושה של איריס אלוביץ' היא תפיסה שכל תכליתה היא הפעלת לחץ על בני הזוג כדי - ואומר זאת בצורה הבוטה ביותר - להביא לשבירתם ולהפוך אותם כמי שיסכימו להיות עדי מדינה. עד כמה מלאכותית התפיסה הזאת נלמד מהאופן המפלה והלא הגיוני שבו התביעה מיישמת את התפיסה המשפטית שלה בתיק הזה". ההוכחה לניסיונות השבירה המלאכותיים, לדברי עוזר, היא ההפליה של הפרקליטות והמשטרה בין בני הזוג אלוביץ' לבני הזוג נתניהו, אף שהעבירות דומות.

3. שרה נתניהו חשודה בהלבנת הון? רגע, החוקר צריך לברר

עוזר: "האם גב' נתניהו הוחשדה בעבירות של הלבנת הון?"

עו"ד ניצן מתערבת: "אנו מתנגדים לשאלה, הנתון הזה מופיע על שולחן בית המשפט".

עו"ד חן (כנראה בציניות): "הם נתנו תשובה במקומו, הם קוראים לזה התנגדות".

חוקר (לאחר שבית המשפט ביקש ממנו להשיב): "אני מפנה את בית המשפט לדוח הסודי. אני צריך לבדוק במשרד במה היא הוחשדה. העדות שלה לא פה, נבדוק את העניין כעת (מברר). לאחר בירור, אני משיב שהיא לא נחקרה בהלבנת הון".

■ הפרשנות שלי: חוקר בצוות לא יודע במה חשודה בדיוק שרה נתניהו? אולי זה בגלל שמנפחים חשדות לשווא וכבר לא מבחינים מה אמיתי ומה לא, מה נכון ומה לא, מה הוא באמת חשד ומה הוא חשד שנועד לנפח את כל הסיפור.


4. החוקר מודה: איריס אלוביץ' לא עשתה שום פעולה אסורה בהעברת כספים

עוזר: "אני מבקשת שתפנה את בית המשפט לראיות שיש לכם לפעולות פיזיות שאיריס אלוביץ' ביצעה ברכוש אסור".

חוקר: "על פי חוקר החקירה, קיים בדוח הסודי כל הפעולות שביצעה ברכוש אסור".

עוזר: "תפנה לדוח הסודי בפעולות שביצעה".

עו"ד וולקן מתערבת: "השאלה הזאת כבר נשאלה בגלגול הקודם וניתנה הכרעה... אנחנו חוזרים על אותם דברים, הייחוס הוא ביצוע בצוותא".

עוזר: "אני מבקשת שהוא יפנה לראיות ביחס לרכוש אסור".

חוקר: "היא לא חייבת לעשות פעולות פיזיות ברכוש בשביל להיות חשודה בהלבנת הון. אני לא משפטן".

עוזר: "זה לא מה שביקשתי. ביקשתי להפנות לראיות על פעולות פיזיות של אלוביץ' ברכוש אסור".

חוקר: "באפריל בית המשפט קבע ביצוע בצוותא, מאפריל היא לא נחקרה".

עוזר: "או שתגיד, אין היום פעולה פיזית של אלוביץ' לגבי הרכוש, או שתפנה את בית המשפט לפעולה פיזית לגבי הרכוש".

חוקר: "מפנה לדוח הסודי, יש התייחסות מלאה לגבי הרכוש".

עוזר: "זו לא תשובה... הם מורחים אותי ואת בית המשפט..."

חוקר: "מפנה לדוח הסודי, לעשיית פעולה ברכוש אסור, שמיוחסת גם לאיריס אלוביץ'. אוסיף ואומר שאני לא מכיר ראיה שאומרת שאיריס אלוביץ' לקחה צ'ק והעבירה אותו ממקום למקום, אני לא מכיר ראיה כזאת. אני לא מכיר ראיה פיזית שאיריס אלוביץ' לקחה צ'ק או הייתה אחראית לאיזושהי העברה בנקאית מפה לפה".

עוזר: "אני מבקשת לחייב את הטוען המשטרתי שישיב לשאלה".

חוקר: "אני משיב ביצוע בצוותא".

עוזר: "אם אני מבינה נכון, התזה שלכם..."

חוקר: "לא אתייחס לתזה, כי אני לא מוסמך לטענות בתזה".

הפינג פונג נמשך עוד שתי שאלות, ובסופו, כרגיל, מתערבת עו"ד וולקן: "הוא השיב כבר".


התבנית המשפטית החדשה של המשטרה-פרקליטות: "מבצעים בצוותא"

עוזר: "מה העובדות שמהוות עבירת שוחד לטענתכם (לגבי שאול ואיריס אלוביץ' - א"צ)?"

חוקר: "בדוח הסודי מצוינות כל הפעולות שנעשו על ידיהם שמעידות על עבירות השוחד".

עוזר: "הם לא עונים לשאלות - זה לא תקין ברמה הבסיסית... אין לנו גישה לראיות, הידיים שלנו קשורות, לכן אני מבקשת את עזרת בית המשפט שהטוען המשטרתי ישיב לשאלות, הוא ראש צוות החקירה".

עו"ד וולקן מתערבת: "אנו מנסים להאריך החזקת תפוסים" (הכוונה שהיא מנסה להסיט את הדיון לבקשה להארכת הקפאת הנכסים - א"צ).

בית המשפט: "מה נכון להיום לגבי איריס אלוביץ'"?

חוקר: "שוחד".

עוזר: "מה המעשים המיוחסים לה?"

חוקר: "אני לא ראש צוות החקירה. שאול ואיריס אלוביץ' פעלו יחדיו ליתן מתת לראש הממשלה בתמורה לקבלת הטבות רגולטריות".

עוזר: "מה בדיוק הטענה?"

חוקר: "מופיע בפני בית המשפט. סיקור אוהד לראש הממשלה ומשפחתו באמצעי התקשורת".

עורכי הדין של אלוביץ': "מי נתן את התמורה לשיטתכם?"

חוקר: "ראש הממשלה".

עוזר: "האם יש ראיה לאיזשהו קשר בין איריס אלוביץ' לבין ראש הממשלה ישירות?"

חוקר: "לא חייב להיות קשר ישיר בין איריס אלוביץ' לבין ראש הממשלה".

עוזר: "אני לא צריכה לראות ראיות, אבל אני רוצה שבית המשפט כן יראה..."

חוקר: "יש ראיות למעורבות של הלקוחה שלך".

עוזר: "... אנחנו באמת עומדים פה עם ידיים קשורות ועיניים מכוסות... יתכבד הטוען המשטרתי וישיב לשאלות. אני מדברת לעניין התמורה".

חוקר: "אני לא אכנס לראיות. יש ראיות שקושרות את איריס אלוביץ' גם לעניין התמורה".

עוזר: "זו לא תשובה, אני לא רוצה שיענו לי, אלא לבית המשפט... זה לא יכול להיות שהם יעמדו פה ויפגעו בזכות שלי... (בשלב זה מתערב שותפה של עוזר, עו"ד חן, ואומר: "לא סתם הם לא מעוניינים להציג, כי אין להם").

עו"ד וולקן שוב מתערבת: "הכול מונח בפני בית המשפט". 

עוד כתבות

המגרש שנמכר ומאחוריו פרויקט 'ירושלים של זהב '/ צילום: יוסי זמיר

עסקת הענק של שלמה אליהו בירושלים: מה ייבנה על 3.5 דונם שנמכרו ב-305 מיליון שקל

מדובר באחת מעסקאות הנדל"ן הגדולות שנעשו בבירה בשנים האחרונות • אליהו רכש את המגרש בשותפות תמורת 25 מיליון שקל לפני שנים רבות ועל חלקו נבנה הפרויקט היוקרתי 'ירושלים של זהב' • הרוכשת: חברת הדס קפיטל שבשליטת אנשי העסקים הלל זוריבין ואשר סבג

קבוצת הנשים של הפועל ב"ש/ צילום:  פרטי

גם בספורט: שוויון לנשים עובר דרך שוויון בהקצאת משאבים

חלק ניכר מהמשאבים של קבוצות הספורט בישראל מגיעים מהרשויות - והן מצידן משקיעות הרבה יותר בקבוצות הגברים • מעבר לאפליה בתקציב, קבוצות הנשים נאלצות להשתמש במתקנים מוזנחים • אם רוצים להשריש תרבות ספורט שתביא גם להישגים, חייבים לשנות את המשוואה המפלה

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

מה שווים כל היועצים האלה: המקרה של סיטיגרופ, טבע והעסקה הכושלת במקסיקו

עסקת הרכישה של רימסיה המקסיקנית הסתיימה בפיאסקו מביך מאוד ● אז מדוע טבע לא מצטרפת לבקשת התביעה הנגזרת נגד חברת הייעוץ על הרכישה ב-2.3 מיליארד דולר, לאחר שההשקעה נמחקה ברובה הגדול? ● פרשנות

הבניין שבו התגורר הרבי מלובביץ' בברוקלין שבניו־יורק/ צילום: רויטרס

על מרכז חב"ד, קבר הרשב"י והקמת בית הרבי מלובביץ' בישראל: הכירו את הסכסוך היצרי שמסעיר את מירון

מושב מירון, הנהנה מקרבה לקבר הרשב"י, הוא מוקד משיכה למבקשים להפיק רווחים ממיזמי מלונאות ונדל"ן ● לפני 12 שנה תכנן איש חב"ד, הרב מרדכי הלפרין, להקים במושב מלון בן מאות חדרים ● עכשיו הוא החל לקדם מיזם חדש: הקמת בית שהוא העתק בית הרבי מלובביץ' מברוקלין ● ועד היישוב טוען בתביעה שהגיש ל"השתלטות כוחנית ודורסנית על קרקעות, תוך פגיעה במרקם החיים העדין גם כך ביישוב"

כביש 6 / צילום: תמר מצפי

מרחיבים לחג: נתיב נוסף בכביש 6 בין עין-תות ליקנעם

הסימון החדש הוא שלב ראשון בהרחבה של הכביש בקטע המדובר, שאורכו 6.5 ק"מ, משני נתיבים לארבעה בכל כיוון ● הנסיעה בנתיב תהיה ללא תשלום

חגיגות הניצחון של נשיא אוקראינה החדש וולודימיר זלנסקי / צילום: Valentyn Ogirenko, רויטרס

בחירות באוקראינה: בעולם מברכים את הקומיקאי שהפך לנשיא; פוטין שותק

וולודימיר זלנסקי זכה אתמול בניצחון מוחץ עם 73% תמיכה בסבב השני של הבחירות באוקראינה ● הקמפיין של זלנסקי היה אנטי-רוסי במופגן, והוא אף הבטיח להשיב לריבונות אוקראינית את החלקים הבדלניים שהתפצלו ממנה ב-2015

מפעל טבע בהר חוצבים / צילום: איל יצהר

בעל מניות בטבע דורש גילוי מסמכים לפני תביעה נגזרת: "שיקול-דעת פגום במכירת נדל"ן; נזק של לפחות 29 מיליון שקל"

עו"ד טל בננסון, המחזיק בכ-4,700 מניות של החברה, טוען: טבע פועלת בניגוד לתכלית של השגת המחיר המקסימלי עבור נכסיה בעת מכירתם

פסטיבל ברנינג מן / צילום: שאטרסטוק

"האיש יבער"? עתידו של פסטיבל "ברנינג מן" מוטל בספק בגלל מחלוקת עם משרד ממשלתי

במינהל הקרקעות הפדרלי חוששים מהתקפות עם מספר נפגעים רב, ומבקשים להקיף את מתחם הפסטיבל בגדרות ולהציב אנשי ביטחון ● מארגני הפסטיבל מתנגדים בטענה כי היוזמה תהרוג את הרוח המרדנית של האירוע

סטודנטים באוניברסיטת תל אביב/ צילום: איל יצהר

אם רוב הסטודנטים הם סטודנטיות, למה הן מהוות בסוף רק שליש מהסגל הבכיר?

סטודנטיות מהוות את הרוב במוסדות להשכלה גבוהה, ואפילו 55% מסגל ההוראה הן נשים, אבל כשזה מגיע לסגל הבכיר - שיעור הנשים צונח לשליש • האשם העיקרי, כמו בתחומים רבים אחרים, הוא המחויבות הגדולה יותר של נשים לגידול הילדים • מחקר חדש חושף מדוע גם היועצות לקידום נשים באוניברסיטאות לא מצליחות לממש את תפקידן ● ישראל 2048

זאב פיין ועופר שמאי/ צילום: שלומי יוסף

זאב פיין: "יהיה לי עצוב אם הפרויקט ייכשל, אבל אני לא אצטער על ההחלטה. מה, לא לתת ליצירתיות שלי לפרוץ?"

זאב פיין לא למד חשבון בסיסי עד שהגיע לאוניברסיטה. עפר שמאי, שהיה המרצה שהתנדב ללמד אותו מתמטיקה, בילה שנים ארוכות באקדמיה. אחרי עשרות שנות חברוּת, הם הקימו את DecodeChess, סטארט–אפ שמנתח מהלכי משחק בשחמט ● שמאי: "בדיעבד אני רואה שהיה לי מסלול ברור: תמיד עניין אותי להבין את החשיבה האנושית" ● לייט בלומרס - פרויקט מיוחד

סרי לנקה לאחר הפיגועים / REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

מניין ההרוגים עלה ל-290: ממשלת סרי לנקה הוזהרה מפיגועים - אך לא פעלה

 (עדכון): מספר הקורבנות במתקפת הטרור ברחבי המדינה ממשיך לטפס, והרשויות הודו כי היה מידע מוקדם כלשהו על הכוונה לתקוף כנסיות ● 24 חשודים נעצרו, ומטען נוסף נוטרל ליד נמל התעופה בבירה ● אחד משבעת המחבלים המתאבדים נרשם כאורח למלון והתפוצץ בתור לארוחת הבוקר

יוסי ויליגר / צילום: גיא אסייג

וילי פוד במו"מ למכירת ביכורי שדה וגם של מעדני מיקי

חברת המזון הציבורית מדווחת על מזכר הבנות לרכישת 51% מחברת ביכורי שדה צפון שבשליטת האחים חכם ● במקביל, מנהלת מגעים להקמת חברה בשותפות עם מעדני מיקי, אשר תרכוש את כל פעילות ונכסי מעדני מיקי הקשורים לפעילותה בתמורה ל-10 מיליון שקל

הרמן קיין / צילום: רויטרס

'איש הפיצה' של טראמפ הסיר את מועמדותו לדירקטוריון הפד

הרמן קיין, איש העסקים שידוע בתור מי ששיקם בהצלחה רשת פיצריות, ומי שביקר בחריפות את הבנק המרכזי הסיר את מועמדותו לתפקיד ● מהתבטאויותיו בעבר: "צריך לפטר את ברננקי כי הזרמות שלו לשוק יצאו מכלל שליטה"

פול מולן/ צילום: פרי מנדלבוים

"חברות ישראליות לא הפנימו שאף אחד לא רוצה רק אלגוריתם, אלא פתרון רפואי מלא"

פול מולן, מנהל מיזם הבריאות הדיגיטלית המשותף של GE Healthcare וענקית התרופות רוש, הקים דווקא בישראל את מרכז הפיתוח של המערכת החדשה, שאמורה לעזור לרופאים בחדר מיון ובטיפול נמרץ לאבחן מחלות ולקבל החלטות טיפול ● "הימרתי את כל הקריירה שלי על אנשים מישראל", הוא אומר בראיון ל"גלובס" ומספר על החלום שלו להקים בנק מידע, שיפעל כמו בנק דם

אלמז מנגיסטו / צילום: עדי אורני

במקום הכי נמוך בשכונת התקווה הזדקקה עבורי חשיבותה של העבודה העיתונאית 

לכאורה, עבורי ועבור צוותי הצילום זאת הייתה עוד זירת רצח ● אבל עבור הילדים הסקרנים שהסתובבו באותה השעה שם בינינו זה הבית וזאת המציאות ● כל אחד ואחת מהם יכול היה להיות סילבנה צגאיי ● טור אורחת ● פירמה 

מלון קלאב הוטל אילת / צילום: איתמר לוין

קלאב הוטל תשלם 21.5 אלף שקל לאדם שנפל מכיסא במלון

האורח נפצע אחרי נפילה מכיסא בבית הקפה, שהיה ממוקם על במה במרכז הלובי בקלאב הוטל טבריה

קשטופ של קרפאט-היינץ / צילום: Shutterstock

אחרי מחיקת ערך של 15 מיליארד דולר: מנכ"ל קראפט-היינץ יפרוש מתפקידו

המנכ"ל הנוכחי ברננדו היז יסיים את תפקידו ביוני הקרוב, ובמקומו ימונה לתפקיד מיגל פטריסיו ● בחברה מקווים כי שהמנכ"ל החדש יביא עימו את שינוי הכיוון לו החברה מייחלת ● ענקית מוצרי המזון איבדה כ-43% מערכה בשנה האחרונה לאחר שהתקשתה להתאים את עצמה לשינויים בהרגלי הצריכה

מיכל עבאדי בויאנג'ו - החשבת הכללית במשרד האוצר / צילום: לע"מ

אחרי שנה וחודשיים בלבד בתפקיד, מיכל עבאדי-בויאנג'ו מסיימת את תפקידה בפסגות

מדובר בתפקיד הראשון של עבאדי-בויאנג'ו במגזר הפרטי לאחר שעזבה את משרד האוצר ● כיו"ר פסגות היא הייתה אמורה להוביל את בית ההשקעות למכירה ● ברקע העזיבה: חילוקי דעות עם מנכ"לית אייפקס זהבית כהן

הפקולטה למדעי המחשב בטכניון, חיפה / צילום:  /  shutterstock א.ס.א.פ קריאטיב

הטכניון בתביעה חריגה נגד חוקר בכיר: "נישל אותנו מהזכויות שלנו"

בטכניון הגישו תביעה חריגה נגד פרופ' אלי בן ששון, שלטענתם הקים "חברה במחשכים" מבלי לעמוד בתקנות של המוסד בקשר למסחור ידע ● בן ששון: החברה שהקמתי לא משתמשת בהמצאה ששייכת לטכניון

מדפי לחם ברשתות השיווק / צילום: shutterstock

מנעו מכם להיכנס למקום ציבורי עם חמץ - האם זה מותר עפ"י חוק?

כמדי שנה במהלך ימי הפסח עולה השאלה האם מותר למנוע ממבקרים במקומות ציבוריים, דוגמת קניונים או בתי חולים, להיכנס כשחמץ באמתחתם? ובכלל - האם מותר לחנויות או למסעדות למכור חמץ? "גלובס" עושה סדר