גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנה טובה למשטרת ישראל: הגיע הזמן לחשבון נפש

רשימת הפלופים המשטרתיים-תקשורתיים היא די ארוכה: מהחשדות שהתעופפו באוויר כאילו רה"מ נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד קציני המשטרה שחוקרים אותו - ועד החשדות בשוחד נגד שרה ויאיר נתניהו, שהתבררו כניפוח תקשורת ● הסימבוזיה ואת הערבוב בין אנשי המשטרה לאנשי הפרקליטות מובילה לפלופ אחרי פלופ, ומשטרת ישראל יוצאת בידיים נקיות עם גיבוי מהפרקליטות ● פרשנות

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך / צילום: שלומי יוסף
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך / צילום: שלומי יוסף

זו לא הייתה שנתה המשובחת של משטרת ישראל. רשימת הפלופים המשטרתיים-תקשורתיים היא די ארוכה: העדות של יאיר לפיד (שכונה "עד מפתח") בנושא ארנון מילצ'ן, שהתבררה כלא מדויקת בלשון המעטה; "פרשת" הילה גרסטל, ניר חפץ ואלי קמיר; החשדות שהתעופפו באוויר כאילו ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד קציני המשטרה שחוקרים אותו; ההדלפה המוזרה על הקלטות שבהן נתניהו נשמע אומר שהוא יחליף את גלעד ארדן (הדלפה שרק למשטרה יש אינטרס בה, ובמיוחד למפכ"ל רוני אלשיך); ומעל לכול - סימני השאלה והתהיות שעולים מסיכול מינויו של גל הירש למפכ"ל. ועוד פלופ לקראת סגירת תשע"ח: החשדות בשוחד נגד שרה ויאיר נתניהו, שהתבררו כניפוח תקשורתי.

פרוטוקול הדיון שהוביל לכותרות על השוחד של שרה ויאיר נתניהו ממחיש כיצד מתרחשים כל הפלופים. בדיון, שהיה בכלל על החילוטים שנעשו לשאול ולאיריס אלוביץ', נכחו נציגי המשטרה - רב-פקד אורי קנר, מפקד כוח וחבר צוות החקירה של ראש הממשלה; עורכי הדין ניצן וולקן ואבי ארוניס מפרקליטות מיסוי וכלכלה, ועו"ד איתן קרמר מהמשטרה; ופרקליטי בני הזוג אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר. מי שקורא את הפרוטוקול במלואו יכול להבין כמה דברים: כל אימת שרב-פקד קנר "נתקע" בתשובותיו או הולך צעד אחד יותר מדי קדימה, או אפילו טועה לשיטתם של הפרקליטים המלווים, מיד באה לחלצו עו"ד וולקן. אפשר לראות גם את הסימבוזיה ואת הערבוב בין אנשי המשטרה לאנשי הפרקליטות. זה ערבוב לא בריא, מפני שלשתי הרשויות יש תפקידים שונים. לערבוב הזה יש תוצאה די מסוכנת: פלופ אחרי פלופ, ומשטרת ישראל יוצאת בידיים נקיות עם גיבוי מהפרקליטות. הנה כמה קטעים מהפרוטוקול שמדברים בעד עצמם.

1. שרה נתניהו חשודה בשוחד? זה לא בדיוק מה שנאמר

עו"ד מיכל עוזר: "אתם חקרתם גם את גב' נתניהו?"

החוקר רב פקד אורי קנר: "נכון".

עוזר: "והיא קשורה לאירוע הזה של השוחד?"

חוקר: "לא, היא חשודה בתיק, נחקרה באזהרה על קבלת שוחד"

עוזר: "היא, לא ראש הממשלה?"

חוקר: "מאשר".

עוזר: "הטענה, אם אני מבינה, היא שהגב' נתניהו מבצעת בצוותא עם ראש הממשלה עבירה של לקיחת שוחד, האם נכון?"

חוקר: "נכון".

בשלב זה מתערבת עו"ד וולקן, וכנראה מנסה לחזור מקביעתו הנחרצת של החוקר: "העד לא משפטן".

עוזר: "ולפי התזה שלכם, גב' נתניהו ידעה שתמורת הסיקור ייתנו הטבות רגולטוריות? החקירה היא יותר מחצי שנה".

בשלב זה מתערב עו"ד ארוניס ושוב מנסה לסגת מקביעותיו הנחרצות של החוקר: "יש אנשים שעדיין לא נחקרו. לומר יש לנו את זה או אין לנו את זה - יש חשש לשיבוש החקירה. אמירה 'כן' או 'לא' היא אמירה של פגיעה בחקירה".

עוזר: "אני מבקשת לדעת את התזה".

תשובה (ככל הנראה של החוקר): "אני לא משפטן, אני לא נותן תזות".

■ הפרשנות שלי: אז לפי הפרקליט המלווה, אמירה של "כן" או "לא" לגבי עבירת שוחד של שרה נתניהו היא בינתיים "אמירה של פגיעה בחקירה", ובכלל, החוקר הוא לא משפטן והוא לא צריך לספק תזות מהסוג שהוא סיפק. השורה התחתונה: בלון תקשורתי שנוצר ממילה אחת. למי היה האינטרס לנפח את הבלון? באופן טבעי למשטרה ולפרקליטות, שגלגלו את זה בכותרות הראשיות. אחרי זה מתפלאים למה הציבור לא מאמין ואפילו בז לתקשורת.


2. התמריץ של הפרקליטות לנפח את החילוטים ולשבור את החשודים

עיקרו של הדיון בבית המשפט היה על החילוטים של בני הזוג אלוביץ'. עו"ד חן ציטט בדבריו, באופן חלקי, קטע די מדהים ומדאיג מהצעת התקציב של משרד המשפטים לשנת 2019 כפי שהיא מופיעה באתר משרד האוצר. הנה הוא במלואו: "להלן פירוט היעדים המרכזיים של משרד המשפטים בשנים 2018-2019 ... משנת 2017 ועד סוף 2019 כל פרקליט במחלקה הפיסקאלית של הפרקליטות יהיה מעורב בתהליך חילוט של לפחות 33 מיליון שקל. בנוסף, הפרקליטות תקצר את אורך חיי התיק הממוצע בפרקליטות ותפעל לכך שאורך חיי תיק הממתין לבירור דין לא יעלה על 12 חודשים".

בלי להרגיש, משרד המשפטים מייצר רף גבייה לפרקליטים בחילוטים. כל פרקליט במחלקה הפיסקאלית צריך לחלט 33 מיליון שקל ויותר. זה חסר תקדים ושערורייתי, סוג של תמריץ לגבייה של עוד ועוד כסף, המוביל לניפוח העבירה, ובמקביל לניפוח היקף החילוטים (למשל, הפרקליטות החליטה שהיקף העבירה במקרה של אלוביץ' הוא מיליארד שקל - החלטה שמנותקת לחלוטין מהמציאות). נדמה שלא פעם יש לתמריץ הזה עוד מטרה: לשבור את החשודים, לייבש אותם כלכלית ואז להפוך אותם לעדי מדינה.

עו"ד עוזר אומרת זאת במפורש בבית המשפט: "תפיסת רכושה של איריס אלוביץ' היא תפיסה שכל תכליתה היא הפעלת לחץ על בני הזוג כדי - ואומר זאת בצורה הבוטה ביותר - להביא לשבירתם ולהפוך אותם כמי שיסכימו להיות עדי מדינה. עד כמה מלאכותית התפיסה הזאת נלמד מהאופן המפלה והלא הגיוני שבו התביעה מיישמת את התפיסה המשפטית שלה בתיק הזה". ההוכחה לניסיונות השבירה המלאכותיים, לדברי עוזר, היא ההפליה של הפרקליטות והמשטרה בין בני הזוג אלוביץ' לבני הזוג נתניהו, אף שהעבירות דומות.

3. שרה נתניהו חשודה בהלבנת הון? רגע, החוקר צריך לברר

עוזר: "האם גב' נתניהו הוחשדה בעבירות של הלבנת הון?"

עו"ד ניצן מתערבת: "אנו מתנגדים לשאלה, הנתון הזה מופיע על שולחן בית המשפט".

עו"ד חן (כנראה בציניות): "הם נתנו תשובה במקומו, הם קוראים לזה התנגדות".

חוקר (לאחר שבית המשפט ביקש ממנו להשיב): "אני מפנה את בית המשפט לדוח הסודי. אני צריך לבדוק במשרד במה היא הוחשדה. העדות שלה לא פה, נבדוק את העניין כעת (מברר). לאחר בירור, אני משיב שהיא לא נחקרה בהלבנת הון".

■ הפרשנות שלי: חוקר בצוות לא יודע במה חשודה בדיוק שרה נתניהו? אולי זה בגלל שמנפחים חשדות לשווא וכבר לא מבחינים מה אמיתי ומה לא, מה נכון ומה לא, מה הוא באמת חשד ומה הוא חשד שנועד לנפח את כל הסיפור.


4. החוקר מודה: איריס אלוביץ' לא עשתה שום פעולה אסורה בהעברת כספים

עוזר: "אני מבקשת שתפנה את בית המשפט לראיות שיש לכם לפעולות פיזיות שאיריס אלוביץ' ביצעה ברכוש אסור".

חוקר: "על פי חוקר החקירה, קיים בדוח הסודי כל הפעולות שביצעה ברכוש אסור".

עוזר: "תפנה לדוח הסודי בפעולות שביצעה".

עו"ד וולקן מתערבת: "השאלה הזאת כבר נשאלה בגלגול הקודם וניתנה הכרעה... אנחנו חוזרים על אותם דברים, הייחוס הוא ביצוע בצוותא".

עוזר: "אני מבקשת שהוא יפנה לראיות ביחס לרכוש אסור".

חוקר: "היא לא חייבת לעשות פעולות פיזיות ברכוש בשביל להיות חשודה בהלבנת הון. אני לא משפטן".

עוזר: "זה לא מה שביקשתי. ביקשתי להפנות לראיות על פעולות פיזיות של אלוביץ' ברכוש אסור".

חוקר: "באפריל בית המשפט קבע ביצוע בצוותא, מאפריל היא לא נחקרה".

עוזר: "או שתגיד, אין היום פעולה פיזית של אלוביץ' לגבי הרכוש, או שתפנה את בית המשפט לפעולה פיזית לגבי הרכוש".

חוקר: "מפנה לדוח הסודי, יש התייחסות מלאה לגבי הרכוש".

עוזר: "זו לא תשובה... הם מורחים אותי ואת בית המשפט..."

חוקר: "מפנה לדוח הסודי, לעשיית פעולה ברכוש אסור, שמיוחסת גם לאיריס אלוביץ'. אוסיף ואומר שאני לא מכיר ראיה שאומרת שאיריס אלוביץ' לקחה צ'ק והעבירה אותו ממקום למקום, אני לא מכיר ראיה כזאת. אני לא מכיר ראיה פיזית שאיריס אלוביץ' לקחה צ'ק או הייתה אחראית לאיזושהי העברה בנקאית מפה לפה".

עוזר: "אני מבקשת לחייב את הטוען המשטרתי שישיב לשאלה".

חוקר: "אני משיב ביצוע בצוותא".

עוזר: "אם אני מבינה נכון, התזה שלכם..."

חוקר: "לא אתייחס לתזה, כי אני לא מוסמך לטענות בתזה".

הפינג פונג נמשך עוד שתי שאלות, ובסופו, כרגיל, מתערבת עו"ד וולקן: "הוא השיב כבר".


התבנית המשפטית החדשה של המשטרה-פרקליטות: "מבצעים בצוותא"

עוזר: "מה העובדות שמהוות עבירת שוחד לטענתכם (לגבי שאול ואיריס אלוביץ' - א"צ)?"

חוקר: "בדוח הסודי מצוינות כל הפעולות שנעשו על ידיהם שמעידות על עבירות השוחד".

עוזר: "הם לא עונים לשאלות - זה לא תקין ברמה הבסיסית... אין לנו גישה לראיות, הידיים שלנו קשורות, לכן אני מבקשת את עזרת בית המשפט שהטוען המשטרתי ישיב לשאלות, הוא ראש צוות החקירה".

עו"ד וולקן מתערבת: "אנו מנסים להאריך החזקת תפוסים" (הכוונה שהיא מנסה להסיט את הדיון לבקשה להארכת הקפאת הנכסים - א"צ).

בית המשפט: "מה נכון להיום לגבי איריס אלוביץ'"?

חוקר: "שוחד".

עוזר: "מה המעשים המיוחסים לה?"

חוקר: "אני לא ראש צוות החקירה. שאול ואיריס אלוביץ' פעלו יחדיו ליתן מתת לראש הממשלה בתמורה לקבלת הטבות רגולטריות".

עוזר: "מה בדיוק הטענה?"

חוקר: "מופיע בפני בית המשפט. סיקור אוהד לראש הממשלה ומשפחתו באמצעי התקשורת".

עורכי הדין של אלוביץ': "מי נתן את התמורה לשיטתכם?"

חוקר: "ראש הממשלה".

עוזר: "האם יש ראיה לאיזשהו קשר בין איריס אלוביץ' לבין ראש הממשלה ישירות?"

חוקר: "לא חייב להיות קשר ישיר בין איריס אלוביץ' לבין ראש הממשלה".

עוזר: "אני לא צריכה לראות ראיות, אבל אני רוצה שבית המשפט כן יראה..."

חוקר: "יש ראיות למעורבות של הלקוחה שלך".

עוזר: "... אנחנו באמת עומדים פה עם ידיים קשורות ועיניים מכוסות... יתכבד הטוען המשטרתי וישיב לשאלות. אני מדברת לעניין התמורה".

חוקר: "אני לא אכנס לראיות. יש ראיות שקושרות את איריס אלוביץ' גם לעניין התמורה".

עוזר: "זו לא תשובה, אני לא רוצה שיענו לי, אלא לבית המשפט... זה לא יכול להיות שהם יעמדו פה ויפגעו בזכות שלי... (בשלב זה מתערב שותפה של עוזר, עו"ד חן, ואומר: "לא סתם הם לא מעוניינים להציג, כי אין להם").

עו"ד וולקן שוב מתערבת: "הכול מונח בפני בית המשפט". 

עוד כתבות

ראשת ממשלת ברטיניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס

תרזה מיי שרדה את הצבעת האי אמון בפרלמנט הבריטי

מיי שרדה את ההצבעה ברוב של 325 חברי פרלמנט מול 306 חברים ● מיי הודתה לחברי בית הנבחרים על התמיכה בה, והודיעה כי תחל כבר הלילה ב"סדרת פגישות עם ראשי המפלגות בבית הנבחרים", במטרה לגבש פתרון מוסכם לפרישת בריטניה

יאיר רביבו / צילום: שלומי יוסף

ראש העיר לוד: "קניתי דירה בקבוצת רכישה - והיא תקועה"

ראש עיריית לוד יאיר רביבו הצטרף לפני יותר מארבע שנים לקבוצת רכישה שקנתה מגרש בשכונת אחיסמך בעירו, לבנייה למגורים ● בשיחה עם "גלובס" הודה: "מדובר בחוויה לא נעימה בכלל ואנו רחוקים מאוד מסיום הבנייה"

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד נפגש היום בביתו עם פעילי מטה לתיקון חוק הלאום בהובלת תא"ל (במיל') אמל אסעד

לא רק בני גנץ: גם גבאי ולפיד מתחייבים לתקן את חוק הלאום

פעילי המטה לתיקון חוק הלאום בהובלת תא"ל (מיל') אמל אסעד נפגשו היום עם יאיר לפיד ולאחר מכן עם אבי גבאי ● שני ראשי המפלגות הבטיחו לשלב את ערך השוויון בחוק הלאום

אפי נוה בבת המשפט היום / צילום: אמיר מאירי

פרשת אפי נוה והשוחד המיני: יו"ר לשכת עורכי הדין שוחרר למעצר בית

יו״ר לשכת עורכי הדין חשוד שפעל לקדם שופטת ובעלה של עורכת דין בתמורה לשוחד מיני ● חוקרי המשטרה: "רוחו ריחפה מעל הועדה למינוי שופטים" ● ביהמ"ש: "עדויות שנגבו ביממה האחרונה חיזקו את החשדות נגד החשוד" ● מעצר הבית יהיה עד לתאריך 23.1.19

אפי נוה/ תצלום: תמר מצפי

אפי נוה מאשר: עסקתי במינוי שופטים עוד לפני שהייתי חבר הוועדה למינוי שופטים

(עדכון) - יו"ר לשכת עוה"ד הודה בדברים במסגרת הליך גילוי מסמכים שמתנהל בתביעה שהגיש נגד העיתונאית שרון שפורר ● ידיעה זו פורסמה על-ידינו לראשונה בתחילת השבוע - נוה יצא היום לנבצרות מתפקידו כיו"ר לשכת עורכי הדין על רקע פרשה משפטית חמורה שרוב פרטיה אסורים בפרסום

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המסחר בבורסה ייפתח על רקע העליות אתמול בת"א ובארה"ב

נעילה חיובית אתמול בת"א: אינטרנט זהב התרסקה 18%, בי קומיונקיישנס איבדה 1.2%, ובזק עלתה 1.3% ● אופקו חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של 3.6%, טבע עם 2.77%, פריגו עם 2.9%

חדר חקירות, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

הפרשה המשפטית החמורה: זוהי גרסת עורכת הדין החשודה

(עדכון) ● גורמים המקורבים לעורכת הדין החשודה בפרשה אומרים: "הטענות כאילו ניצלה קשר עם אפי נוה כדי לקדם את בעלה מוכחשות"

הפגנת זכאי מחיר למשתכן באור יהודה,/ צילום: אמיר מאירי

זוכי מחיר למשתכן באור יהודה התקפלו: גינדי לא תחויב להקדים מסירת הדירות

124 זוכי הגרלת מחיר למשתכן בפרויקט של החברה באור יהודה ביקשו להקדים את מועד הכניסה לדירות באמצעות ההליך המשפטי • השבוע הם מחקו את העתירה לאור הצהרת החברה בבית המשפט שתפעל לקצר את לוחות הזמנים • מדובר בפרויקט רחב היקף של 1,400 דירות

אמי פלמור./ צילום: שלומי יוסף

עכשיו זה סופי: אושרה המהפכה בלימודי החשבונאות

מועצת רואי החשבון החליטה הערב כי שנת ההשלמה היקרה בלימודי החשבונאות תבוטל, משך הלימודים הכולל יתקצר בחצי שנה ויוקם צוות לעדכון נושאי הבחינות

חוזרים לעידן של 2 זכייניות: אושר המיזוג בין רשת וערוץ עשר צילום: שאטר

שני מינוסים יולידו פלוס? על ההשפעה של מיזוג רשת ועשר

ענת ביין, כתבת התקשורת של "גלובס", מדברת בפודקאסט על השפעת מיזוג רשת ועשר על שוק התקשורת הישראלי ● האזינו

עו"ד חיים רביה / צילום: איל יצהר

איסור פרסום: האם יד המשטרה קלה על ההדק והאם השופטים הם חותמות גומי?

מאז פרוץ "הפרשה המשפטית הדרמטית" התמלאו הרשתות החברתיות בחרושת שמועות • על רקע זאת מתעוררת השאלה מה ערכם של צווי איסור פרסום בעידן הדגיטלי וכיצד ניתן לאזן בין צורכי החקירה לבין זכות הציבור לדעת? • מומחי משפט מסכימים: "אין מקום יותר לצווים גורפים"

תייר בבהוטן / צילום: רויטרס

להעשיר את הקופה או להרחיק תיירים תפרנים: מה עומד מאחורי מס התייר?

ניו זילנד, ונציה, יפן ויוון כבר גובות מס כניסה מתיירים ● בבהוטן גובים 200-250 דולר ליום כדי להרחיק מהנסיכות הקטנה תרמילאים או תיירים תפרנים ● האם ההוצאה הנוספת היא גורם מרתיע לתיירים שרוצים לבקר בערים היפות בעולם?

קואופ שופ / צילום: אביבה גנצר

מכירת הקואופ: "עדיפה שבעתיים חוו״ד מעמיקה פחות, שמתקבלת בלוח זמנים רלוונטי"

ביהמ״ש המחוזי בירושלים דן היום בבקשת נאמני קו-אופ לקצר את לוח הזמנים שהציבו בממונה על ההגבלים העסקיים לבחינת הסביבה התחרותית שתאפשר לה להכריע בנוגע לרוכש העתידי של רשת הקואופ

אבי גבאי בוועידת ישראל לעסקים 2018 / צילום: תמר מצפי

מהחנופה לחיים סבן ועד העקיצות לנתניהו ולכחלון: הציטוטים שאסור לפספס מהספר החדש של אבי גבאי

אבי גבאי פרסם ספר שילווה את הקמפיין שלו שבו הוא מנסה להציג לציבור כיצד טיפס לצמרת "כנגד כל הסיכויים" • עוד הוא מספר כי "בחר לעבור לפוליטיקה כיוון שלא התעניין ברדיפה אחרי הרווחים הכספיים האישיים", אך לא מציין שהרוויח עשרות מיליוני שקלים מבזק"

בית משפט / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לבקשת "גלובס": השופטת זמיר דורשת הסברים מהמשטרה

השופטת שרית זמיר דרשה מנציג המשטרה להתייצב באולמה מחר בשעה 8:30 לצורך דיון בבקשת "גלובס" להסרת צו איסור הפרסום ולהבהיר מדוע הצו נחוץ

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

תשואה של פי 10 בעשר שנים: פימי השלימה מכירת החזקותיה בחברת מוצרי הבנייה אינרום ב-1.3 מיליארד שקל

הקרן שמוביל ישי דוידי מימשה היום את יתרת החזקותיה באינרום תמורת כ-130 מיליון שקל ● מאז ההנפקה זינקה המניה בכ-120% ומשקפת לחברה שווי נוכחי המתקרב ל-1.3 מיליארד שקל

איילת נחמיאס ורבין / צילום: איל יצהר

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין פורשת: "ביתי אינו אותו הבית"

הודיעה כי החליטה לא להתמודד בפריימריז במפלגת העבודה ● לדבריה, פירוק המחנה הציוני והדחתה של  ציפי לבני הייתה טעות קשה של אבי גבאי, דבר שעשוי להוביל להפסד בבחירות

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

המשקל של אינטל: מניית מאזני שקל קפצה באוסטרליה ב-11.1% לאחר שדיווחה על שיתוף פעולה עם ענקית הטכנולוגיה העולמית

מאזני שקל עוסקת בפיתוח וייצור של מאזניים ומערכות שקילה מתקדמות למגוון שימושים ויישומים, וכן סורקי ברקוד ● החברה תשתף פעולה עם מיזם שיתוף פעולה בין שחקנים שונים בתעשייה ובראשם אינטל, הכולל גם את Dell, HP, JD.com, וריפון וחברות אחרות

זוהר לוי, יו"ר סאמיט /  צילום: יחצ

זוהר לוי בוחן את הנפקת פעילות הנדל"ן של סאמיט בגרמניה גם בבורסה הראשית בפרנקפורט

הפעילות שתונפק מרוכזת כיום בחברה הבת סאמיט גרמניה, שמניותיה נסחרות בבורסת ה-AIM בלונדון ● סאמיט עצמה נסחרת בשווי של כ-2 מיליארד שקל

וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נעילה חיובית בארה"ב; גולדמן זאקס ביום הכי טוב בעשור האחרון

בנק אוף אמריקה היכה את התחזיות לרבעון הרביעי ● בנק ההשקעות גולדמן זאקס רשם הכנסות של 8.08 מיליארד דולר ברבעון - מעל לתחזיות ● נטפליקס איבדה גובה אחרי הזינוק אתמול ולקראת פרסום הדוחות מחר ● תרזה מיי שרדה את הצבעת אי האמון בממשלה, הליש"ט עולה מול הדולר ● נעילה מעורבת בבורסות אירופה יום לאחר כישלון העברת הברקזיט בפרלמנט הבריטי