גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנה טובה למשטרת ישראל: הגיע הזמן לחשבון נפש

רשימת הפלופים המשטרתיים-תקשורתיים היא די ארוכה: מהחשדות שהתעופפו באוויר כאילו רה"מ נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד קציני המשטרה שחוקרים אותו - ועד החשדות בשוחד נגד שרה ויאיר נתניהו, שהתבררו כניפוח תקשורת ● הסימבוזיה ואת הערבוב בין אנשי המשטרה לאנשי הפרקליטות מובילה לפלופ אחרי פלופ, ומשטרת ישראל יוצאת בידיים נקיות עם גיבוי מהפרקליטות ● פרשנות

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך / צילום: שלומי יוסף
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך / צילום: שלומי יוסף

זו לא הייתה שנתה המשובחת של משטרת ישראל. רשימת הפלופים המשטרתיים-תקשורתיים היא די ארוכה: העדות של יאיר לפיד (שכונה "עד מפתח") בנושא ארנון מילצ'ן, שהתבררה כלא מדויקת בלשון המעטה; "פרשת" הילה גרסטל, ניר חפץ ואלי קמיר; החשדות שהתעופפו באוויר כאילו ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד קציני המשטרה שחוקרים אותו; ההדלפה המוזרה על הקלטות שבהן נתניהו נשמע אומר שהוא יחליף את גלעד ארדן (הדלפה שרק למשטרה יש אינטרס בה, ובמיוחד למפכ"ל רוני אלשיך); ומעל לכול - סימני השאלה והתהיות שעולים מסיכול מינויו של גל הירש למפכ"ל. ועוד פלופ לקראת סגירת תשע"ח: החשדות בשוחד נגד שרה ויאיר נתניהו, שהתבררו כניפוח תקשורתי.

פרוטוקול הדיון שהוביל לכותרות על השוחד של שרה ויאיר נתניהו ממחיש כיצד מתרחשים כל הפלופים. בדיון, שהיה בכלל על החילוטים שנעשו לשאול ולאיריס אלוביץ', נכחו נציגי המשטרה - רב-פקד אורי קנר, מפקד כוח וחבר צוות החקירה של ראש הממשלה; עורכי הדין ניצן וולקן ואבי ארוניס מפרקליטות מיסוי וכלכלה, ועו"ד איתן קרמר מהמשטרה; ופרקליטי בני הזוג אלוביץ', ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר. מי שקורא את הפרוטוקול במלואו יכול להבין כמה דברים: כל אימת שרב-פקד קנר "נתקע" בתשובותיו או הולך צעד אחד יותר מדי קדימה, או אפילו טועה לשיטתם של הפרקליטים המלווים, מיד באה לחלצו עו"ד וולקן. אפשר לראות גם את הסימבוזיה ואת הערבוב בין אנשי המשטרה לאנשי הפרקליטות. זה ערבוב לא בריא, מפני שלשתי הרשויות יש תפקידים שונים. לערבוב הזה יש תוצאה די מסוכנת: פלופ אחרי פלופ, ומשטרת ישראל יוצאת בידיים נקיות עם גיבוי מהפרקליטות. הנה כמה קטעים מהפרוטוקול שמדברים בעד עצמם.

1. שרה נתניהו חשודה בשוחד? זה לא בדיוק מה שנאמר

עו"ד מיכל עוזר: "אתם חקרתם גם את גב' נתניהו?"

החוקר רב פקד אורי קנר: "נכון".

עוזר: "והיא קשורה לאירוע הזה של השוחד?"

חוקר: "לא, היא חשודה בתיק, נחקרה באזהרה על קבלת שוחד"

עוזר: "היא, לא ראש הממשלה?"

חוקר: "מאשר".

עוזר: "הטענה, אם אני מבינה, היא שהגב' נתניהו מבצעת בצוותא עם ראש הממשלה עבירה של לקיחת שוחד, האם נכון?"

חוקר: "נכון".

בשלב זה מתערבת עו"ד וולקן, וכנראה מנסה לחזור מקביעתו הנחרצת של החוקר: "העד לא משפטן".

עוזר: "ולפי התזה שלכם, גב' נתניהו ידעה שתמורת הסיקור ייתנו הטבות רגולטוריות? החקירה היא יותר מחצי שנה".

בשלב זה מתערב עו"ד ארוניס ושוב מנסה לסגת מקביעותיו הנחרצות של החוקר: "יש אנשים שעדיין לא נחקרו. לומר יש לנו את זה או אין לנו את זה - יש חשש לשיבוש החקירה. אמירה 'כן' או 'לא' היא אמירה של פגיעה בחקירה".

עוזר: "אני מבקשת לדעת את התזה".

תשובה (ככל הנראה של החוקר): "אני לא משפטן, אני לא נותן תזות".

■ הפרשנות שלי: אז לפי הפרקליט המלווה, אמירה של "כן" או "לא" לגבי עבירת שוחד של שרה נתניהו היא בינתיים "אמירה של פגיעה בחקירה", ובכלל, החוקר הוא לא משפטן והוא לא צריך לספק תזות מהסוג שהוא סיפק. השורה התחתונה: בלון תקשורתי שנוצר ממילה אחת. למי היה האינטרס לנפח את הבלון? באופן טבעי למשטרה ולפרקליטות, שגלגלו את זה בכותרות הראשיות. אחרי זה מתפלאים למה הציבור לא מאמין ואפילו בז לתקשורת.


2. התמריץ של הפרקליטות לנפח את החילוטים ולשבור את החשודים

עיקרו של הדיון בבית המשפט היה על החילוטים של בני הזוג אלוביץ'. עו"ד חן ציטט בדבריו, באופן חלקי, קטע די מדהים ומדאיג מהצעת התקציב של משרד המשפטים לשנת 2019 כפי שהיא מופיעה באתר משרד האוצר. הנה הוא במלואו: "להלן פירוט היעדים המרכזיים של משרד המשפטים בשנים 2018-2019 ... משנת 2017 ועד סוף 2019 כל פרקליט במחלקה הפיסקאלית של הפרקליטות יהיה מעורב בתהליך חילוט של לפחות 33 מיליון שקל. בנוסף, הפרקליטות תקצר את אורך חיי התיק הממוצע בפרקליטות ותפעל לכך שאורך חיי תיק הממתין לבירור דין לא יעלה על 12 חודשים".

בלי להרגיש, משרד המשפטים מייצר רף גבייה לפרקליטים בחילוטים. כל פרקליט במחלקה הפיסקאלית צריך לחלט 33 מיליון שקל ויותר. זה חסר תקדים ושערורייתי, סוג של תמריץ לגבייה של עוד ועוד כסף, המוביל לניפוח העבירה, ובמקביל לניפוח היקף החילוטים (למשל, הפרקליטות החליטה שהיקף העבירה במקרה של אלוביץ' הוא מיליארד שקל - החלטה שמנותקת לחלוטין מהמציאות). נדמה שלא פעם יש לתמריץ הזה עוד מטרה: לשבור את החשודים, לייבש אותם כלכלית ואז להפוך אותם לעדי מדינה.

עו"ד עוזר אומרת זאת במפורש בבית המשפט: "תפיסת רכושה של איריס אלוביץ' היא תפיסה שכל תכליתה היא הפעלת לחץ על בני הזוג כדי - ואומר זאת בצורה הבוטה ביותר - להביא לשבירתם ולהפוך אותם כמי שיסכימו להיות עדי מדינה. עד כמה מלאכותית התפיסה הזאת נלמד מהאופן המפלה והלא הגיוני שבו התביעה מיישמת את התפיסה המשפטית שלה בתיק הזה". ההוכחה לניסיונות השבירה המלאכותיים, לדברי עוזר, היא ההפליה של הפרקליטות והמשטרה בין בני הזוג אלוביץ' לבני הזוג נתניהו, אף שהעבירות דומות.

3. שרה נתניהו חשודה בהלבנת הון? רגע, החוקר צריך לברר

עוזר: "האם גב' נתניהו הוחשדה בעבירות של הלבנת הון?"

עו"ד ניצן מתערבת: "אנו מתנגדים לשאלה, הנתון הזה מופיע על שולחן בית המשפט".

עו"ד חן (כנראה בציניות): "הם נתנו תשובה במקומו, הם קוראים לזה התנגדות".

חוקר (לאחר שבית המשפט ביקש ממנו להשיב): "אני מפנה את בית המשפט לדוח הסודי. אני צריך לבדוק במשרד במה היא הוחשדה. העדות שלה לא פה, נבדוק את העניין כעת (מברר). לאחר בירור, אני משיב שהיא לא נחקרה בהלבנת הון".

■ הפרשנות שלי: חוקר בצוות לא יודע במה חשודה בדיוק שרה נתניהו? אולי זה בגלל שמנפחים חשדות לשווא וכבר לא מבחינים מה אמיתי ומה לא, מה נכון ומה לא, מה הוא באמת חשד ומה הוא חשד שנועד לנפח את כל הסיפור.


4. החוקר מודה: איריס אלוביץ' לא עשתה שום פעולה אסורה בהעברת כספים

עוזר: "אני מבקשת שתפנה את בית המשפט לראיות שיש לכם לפעולות פיזיות שאיריס אלוביץ' ביצעה ברכוש אסור".

חוקר: "על פי חוקר החקירה, קיים בדוח הסודי כל הפעולות שביצעה ברכוש אסור".

עוזר: "תפנה לדוח הסודי בפעולות שביצעה".

עו"ד וולקן מתערבת: "השאלה הזאת כבר נשאלה בגלגול הקודם וניתנה הכרעה... אנחנו חוזרים על אותם דברים, הייחוס הוא ביצוע בצוותא".

עוזר: "אני מבקשת שהוא יפנה לראיות ביחס לרכוש אסור".

חוקר: "היא לא חייבת לעשות פעולות פיזיות ברכוש בשביל להיות חשודה בהלבנת הון. אני לא משפטן".

עוזר: "זה לא מה שביקשתי. ביקשתי להפנות לראיות על פעולות פיזיות של אלוביץ' ברכוש אסור".

חוקר: "באפריל בית המשפט קבע ביצוע בצוותא, מאפריל היא לא נחקרה".

עוזר: "או שתגיד, אין היום פעולה פיזית של אלוביץ' לגבי הרכוש, או שתפנה את בית המשפט לפעולה פיזית לגבי הרכוש".

חוקר: "מפנה לדוח הסודי, יש התייחסות מלאה לגבי הרכוש".

עוזר: "זו לא תשובה... הם מורחים אותי ואת בית המשפט..."

חוקר: "מפנה לדוח הסודי, לעשיית פעולה ברכוש אסור, שמיוחסת גם לאיריס אלוביץ'. אוסיף ואומר שאני לא מכיר ראיה שאומרת שאיריס אלוביץ' לקחה צ'ק והעבירה אותו ממקום למקום, אני לא מכיר ראיה כזאת. אני לא מכיר ראיה פיזית שאיריס אלוביץ' לקחה צ'ק או הייתה אחראית לאיזושהי העברה בנקאית מפה לפה".

עוזר: "אני מבקשת לחייב את הטוען המשטרתי שישיב לשאלה".

חוקר: "אני משיב ביצוע בצוותא".

עוזר: "אם אני מבינה נכון, התזה שלכם..."

חוקר: "לא אתייחס לתזה, כי אני לא מוסמך לטענות בתזה".

הפינג פונג נמשך עוד שתי שאלות, ובסופו, כרגיל, מתערבת עו"ד וולקן: "הוא השיב כבר".


התבנית המשפטית החדשה של המשטרה-פרקליטות: "מבצעים בצוותא"

עוזר: "מה העובדות שמהוות עבירת שוחד לטענתכם (לגבי שאול ואיריס אלוביץ' - א"צ)?"

חוקר: "בדוח הסודי מצוינות כל הפעולות שנעשו על ידיהם שמעידות על עבירות השוחד".

עוזר: "הם לא עונים לשאלות - זה לא תקין ברמה הבסיסית... אין לנו גישה לראיות, הידיים שלנו קשורות, לכן אני מבקשת את עזרת בית המשפט שהטוען המשטרתי ישיב לשאלות, הוא ראש צוות החקירה".

עו"ד וולקן מתערבת: "אנו מנסים להאריך החזקת תפוסים" (הכוונה שהיא מנסה להסיט את הדיון לבקשה להארכת הקפאת הנכסים - א"צ).

בית המשפט: "מה נכון להיום לגבי איריס אלוביץ'"?

חוקר: "שוחד".

עוזר: "מה המעשים המיוחסים לה?"

חוקר: "אני לא ראש צוות החקירה. שאול ואיריס אלוביץ' פעלו יחדיו ליתן מתת לראש הממשלה בתמורה לקבלת הטבות רגולטריות".

עוזר: "מה בדיוק הטענה?"

חוקר: "מופיע בפני בית המשפט. סיקור אוהד לראש הממשלה ומשפחתו באמצעי התקשורת".

עורכי הדין של אלוביץ': "מי נתן את התמורה לשיטתכם?"

חוקר: "ראש הממשלה".

עוזר: "האם יש ראיה לאיזשהו קשר בין איריס אלוביץ' לבין ראש הממשלה ישירות?"

חוקר: "לא חייב להיות קשר ישיר בין איריס אלוביץ' לבין ראש הממשלה".

עוזר: "אני לא צריכה לראות ראיות, אבל אני רוצה שבית המשפט כן יראה..."

חוקר: "יש ראיות למעורבות של הלקוחה שלך".

עוזר: "... אנחנו באמת עומדים פה עם ידיים קשורות ועיניים מכוסות... יתכבד הטוען המשטרתי וישיב לשאלות. אני מדברת לעניין התמורה".

חוקר: "אני לא אכנס לראיות. יש ראיות שקושרות את איריס אלוביץ' גם לעניין התמורה".

עוזר: "זו לא תשובה, אני לא רוצה שיענו לי, אלא לבית המשפט... זה לא יכול להיות שהם יעמדו פה ויפגעו בזכות שלי... (בשלב זה מתערב שותפה של עוזר, עו"ד חן, ואומר: "לא סתם הם לא מעוניינים להציג, כי אין להם").

עו"ד וולקן שוב מתערבת: "הכול מונח בפני בית המשפט". 

עוד כתבות

אייפון Xs ו Xs max / צילום: יח"צ

בדקנו את האייפונים החדשים: האם כדאי לשדרג?

אייפון Xs ואייפון Xs הגיעו היום לחנויות במדינות נבחרות בעולם ● מבדיקה ראשונית עולה כי אף שהשיפורים לא דרמטיים, חלקם מורגשים מיד - עם דגש על המצלמה ● בדגם ה-Max הצפייה בסרטונים מהנה במיוחד ● ולמרות זאת, קשה שלא להרגיש תחושת דז'ה וו

פרופ' טל סבוראי/ צילום: באדיבות טל סבוראי

האם גם אתם סובלים מתסמונת המחסור בטבע?

מאז המהפכה התעשייתית האנושות הולכת ומתרחקת מהטבע, וחוקרים מובילים בעולם כבר מדברים על "תסמונת המחסור בטבע", שהופכת אנשים למאושרים פחות ● פרופ' טל סבוראי מאוניברסיטת בן גוריון, שחקר תמונות של טיולים ברשתות חברתיות, מסביר מה הופך גיחה לטבע למנוחה אמיתית ● וטיולי אקסטרים ויציאה לטיול עם הילדים לא ממש נחשבים

סניף וולמארט בניו ג'רסי \ צילום: רויטרס

וולמארט מזהירה כי המכסים על סין יגרמו לה לייקר מוצרים

ענקית הקמעונאות שלחה מכתב לנציב הסחר של ארה"ב, ובו הביאה דאגה ממלחמת הסחר עם סין ● "אנחנו מאוד מדואגים מהשפעת המכסים על סין על העסקים שלנו, הלקוחות שלנו, המלאי שלנו ועל כלכלת ארה"ב עצמה"

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל בכנס אתמול / צילום: סטפן לם, רויטרס

בעד מהגרים, נגד טראמפ: עובדי גוגל הציעו להשפיע על החיפוש

מסמכים פנימיים של החברה חושפים כי העובדים ביקשו לאזן את ההטיה, לדבריהם, של אלגוריתם החיפוש נגד מונחים הקשורים במוסלמים לאחר הודעת טראמפ על איסור כניסה לתושבי שבע מדינות מוסלמיות

אורי הדומי / צילום: איל יצהר

אורי הדומי: "הפיתוח של מזור יישאר בישראל. קיבלנו הבטחה"

רגע אחרי האקזיט, אורי הדומי, מנכ"ל מזור רובוטיקה, מדבר ● הדומי חושף לראשונה כי מאמצי הפיתוח של מוצר מזור X שהוביל למכירה, החלו כבר ב-2011 ● "ב-2016 מדטרוניק רצו לרכוש את מזור על בסיס המוצר הסודי. אמרתי להם – אני עלול לא לצאת טוב מול השוק. בוא נחשוף את המוצר והשת"פ וניתן לשוק להעריך אותו"

כריסטיאנו רונאלדו \ צילום: רויטרס, Murad Sezer

האם אפשר לאמוד שווי של שחקן כדורגל?

פירמות ייעוץ מנסות לבנות מדדים אובייקטיביים לקביעת שווי שחקנים שעומדים למכירה • אלא שהמדדים לא עומדים במבחן המציאות, והסכומים שמשולמים בפועל הם הרבה "מעל המחירון" • מה שטוב לשווקים רגילים, לא עובד בענף אמוציונלי שבו הבעלים מוכנים לעשות הכול בשביל תארים

מטוס ישראייר / צילום: מוני שפיר

ישראייר מקזזת את העמלות לסוכני הנסיעות

העלייה בהוצאות ובמחירי הדלק תוביל לכך שסוכני הנסיעות יקבלו פחות עמלות גם מקבוצת ישראייר ● החברה הודיעה כי מינואר 2019 היא מקזזת את העמלה המשולמת לסוכני הנסיעות שימכרו את מוצריה, כאשר הם יקבלו עמלה אחידה של 5%

מרצדס C300  קופה 2019 / צילום: יחצ

העתיד יצטרך לחכות: רכב הפנאי-פאר החשמלי של מרצדס

מאחורי הכסות המוכרת והספורטיבית של ה-C קופה, מסתיר מודל 2019 המחודש שדרוג הנדסי ואלקטרוני מקיף ומנוע קונבציונלי חדש ונמרץ

יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: יחצ

הרשות השנייה לערוץ 10: במקום מיזוג שדרו רק חדשות

ל"גלובס" נודע כי יוליה שמאלוב-ברקוביץ' הציעה לבעלי המניות של ערוץ 10 לבחון את האפשרות להפוך לערוץ חדשות בסגנון CNN, כחלופה למיזוג עם רשת ● בנוסף הוצע לעבור לפורמט של "ערוץ זעיר" - הגדרה ששמורה בעיקר לערוצים בתחילת הדרך עם היקף הכנסות נמוך ● בערוץ 10 מתנגדים בינתיים לרעיון

איתי בן זאב  / צילום: Gettyimages ישראל

ביטול הפרשה העביר את הבורסה לרווח רבעוני של 70 מיליון ש'

הבורסה לניירות ערך בתל אביב פרסמה היום לראשונה דוחות כספיים חצי-שנתיים, עם שיפור ניכר בתוצאותיה ● השיפור נזקף בעיקר לזכות ביטול כל ההפרשה לירידת ערך בגין המשכן המפואר שנבנה לבורסה בעלות של 350 מיליון שקל ● הבורסה הקצתה לכמה נושאי משרה הכפופים למנכ"ל, איתי בן זאב, אופציות לרכישת מניותיה בשווי 4.5 מיליון שקל

מחלקת עסקים של קתאי פסיפיק / צילום: יחצ

כמו התחלה של בדיחה: לאן נעלמה ה-F של קתאי פסיפיק?

טעות הגהה מביכה הפכה לבדיחה היומית ברשת ● חברת התעופה הציגה מטוס בואינג 777 חדש מהניילונים, ועליו הכיתוב של שמה עם טעות: במקום Cathay Pacific נשמטה ה-F והופיע הכיתוב Cathay Paciic

הפגנות חרדים נגד הגיוס, מרץ 2017 / צילום: רויטרס

משבר הרכבת: מחאות החרדים דוחקות את המדינה לפינה

מסגירת חופי הכנרת ועד עצירת העבודות בגשר יהודית, החרדים יכולים לרשום לעצמם לא מעט ניצחונות עד כה

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

טוויטר הודיעה כי תיקנה באג שעשוי היה לשתף הודעות פרטיות

הבאג היה עשוי לשתף הודעות פרטיות של משתמשים עם מפתחים חיצוניים שעובדים עם טוויטר ● על פי הערכות, פחות מאחוז משתמשי טוויטר הושפעו

מטבע ריפל

ריפל מאיימת על מעמד את'ריום במקום השני בשוק הקריפטו

(עדכון) ● המטבע הדיגיטלי XRP של ריפל זינק ביום שישי ביותר מ-50% ומתחילת השבוע השלים קפיצה של יותר מ-100%, שהובילה אותו לשווי שוק קרוב לזה של את'ר ● המטבע של ריפל הגיע היום למשך כמה שעות למקום השני בשוק הקריפטו, לראשונה מתחילת 2018

עומאר ישראק, נשיא מדטרוניק. העסקה על סף לחיצת יד / צילום: רויטרס

מאחורי האקזיט: מדוע מדטרוניק רוכשת את מזור רובוטיקה

מדטרוניק מחזקת את תחום עמוד השדרה הסטגנטי ● תשלב את הרובוט של מזור עם מערכת ניווט חדשה ● המוצר ייחשף לראשונה לציבור בשבוע הבא בכנס בתחום עמוד השדרה

הרכבת הקלה, עבודות בקרליבך/ צילום: רפי קוץ

צו מניעה זמני לחלק מעבודות הרכבת הקלה בבני ברק בשבתות

הצו הוצא לאחר שעיריית בני ברק טענה שעל פי ההסכם שנחתם ב-2012 התחייבה חברת נת"ע המבצעת את פרויקט הקו האדום בגוש דן לא לבצע עבודות בשבת ובחגי ישראל ● זאת "למעט עבודות הכרחיות מתחת לפני הקרקע שאי ביצוען במועד עלול להסב אבדות בנפש"

יודפת הראל בוכריס / צילום: כפיר זיו

קרן ההון סיכון Blumberg Capital מתרחבת, ויש זווית ישראלית

הקרן מסן פרנסיסקו פועלת גם בתל אביב ● השותפים המנהלים החדשים: יודפת הראל בוכריס ותא"ל (מיל) אהוד שניאורסון

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

הסכם שכר חדש לסגל האקדמי הזוטר; איום השביתה לא הוסר

האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב אישרו הסכם שכולל בין היתר העלאת שכר של 10.5% ● ההסכם בתוקף עד 2022 ● באוניברסיטאות תל אביב, חיפה ובן גוריון עוד לא חתמו על ההסכם ● ארגון הסגל הזוטר בחיפה דורש המשך מו"מ: "הסכם נחות מהסכמים אחרים במשק"

עמית יפרח / צילום: תנועת המושבים

נקבע דיון בבג"ץ בעתירת המושבים והקיבוצים נגד הותמ"ל

הדיון הראשון בעתירה יתקיים ב-11 לנובמבר ● עיקר הטענות כנגד הותמ"ל מתייחסות לפגיעה בשטחים פתוחים ובשטחים חקלאיים ● עו"ד עמית יפרח: "כל משבר גדול, ככל שיהיה, לא מצדיק את רמיסת הזכויות של חברי המושבים המחזיקים בקרקע בדין במשך קרוב למאה שנים"

נשים בעצרת יום השלום / צילום: נשים שרות שלום

קול באישה תקווה: אלפי נשים שרו יחד למען השלום

במסגרת יום השלום צעדו יחד אלפי נשים ערביות ויהודיות ● "מבקשות להזכיר שסכסוכים מסתיימים, ולא עוצרות עד הסכם מדיני"