גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המיליארדר ומייסד עליבאבא ג'ק מא פורש מתפקיד יו"ר החברה

מא, שהקים את עליבאבא ב-1999, הודיע כי הוא פורש מהחברה ביום שני ● הוא מתכנן להשקיע את זמנו בפילנתרופיה בתחום החינוך ● מא ימשיך לכהן בדירקטוריון עליבאבא בלבד

ג'ק מא, יו"ר קבוצת עליבאבא / צילום: feelphoto, שאטרסטוק
ג'ק מא, יו"ר קבוצת עליבאבא / צילום: feelphoto, שאטרסטוק

ג'ק מא, יו"ר ומייסד עליבאבא, הודיע כי הוא פורש מהחברה ביום שני. כך מסר מא לניו יורק טיימס. מא, שהקים את עליבאבא ב-1999, מתכנן להשקיע את זמנו בפילנתרופיה בתחום החינוך.

מא נחשב לאחד המנהלים המוכרים והמוערכים במגזר העסקי הסיני. פרישתו אינה מוחלטת והוא מתכנן להמשיך לשבת בדירקטוריון עליבאבא. למהלך הפרישה המפתיע מא קרא "תחילתו של עידן" ולא סופו. ביום שני יחגוג מא את יום הולדתו ה-54. יום שני הוא גם, בצירוף מקרים פואטי, חג לאומי סיני הקרוי "יום המורה".

עליבאבא נוסדה על ידי קבוצה של 18 אנשים בהובלתו של מא ובהשקעה של 60 אלף דולר. תחילה חברת האינטרנט שימשה פלטפורמה שבה סוחרים מוכרים לסוחרים אחרים, זאת בשונה מהמודל בשעתו של המקבילה האמריקאית - אמזון שבו החברה עצמה מכרה לאנשים פרטיים. ב-2003 הפלטפורמה התרחבה ואפשרה מכירת מוצרים לאנשים פרטיים. עליבאבא דיווחה כי במהלך 2017 פלטפורמת המסחר שלה היתה אחראית על 55 מיליון משלוחי חבילות ביום.


10 דברים שלא ידעתם על ענקית הקמעונאות הסינית עליבאבא

עצות ליזמים צעירים: ג'ק מא במפגש שאלות-תשובות עם סטודנטים באוניברסיטת ת"א

כמו חברות אינטרנט רבות אחרות, עליבאבא הרחיבה את פעילותה למגוון תחומים ומוצרים רבים מבוססים על פיתוחים טכנולוגיים. בין היתר היא השיקה ארנק דיגיטלי Alipay, שבו משתמשים היום 870 מיליון איש בכל העולם אך בעיקר תושבי סין, שירותי ענן, חברת תקשורת, רשת סופרמרקטים חכמים, והיא אף מחזיקה מניות בעיתון וברשת Weibo (הטוויטר הסיני).

בספטמבר 2014 עליבאבא יצאה להנפקה מתוקשרת באנסד"ק. החברה גייסה 22 מיליארד דולר לפי שווי של 168 מיליארד דולר, מה שיהפוך אותה בשעתו להנפקה הגדולה ביותר בבורסה האמריקאית אי-פעם. היום עליבאבא נסחרת לפי שווי של 420 מיליארד דולר.

באוגוסט דיווחה החברה על תוצאות הרבעון הפיסקאלי הראשון של 2018 עם הכנסות של 12 מיליארד דולר, זינוק של 61% לעומת הרבעון המקביל ב-2017. הרווח הנקי הסתכם ב-1.3 מיליארד דולר, נפילה של 40% שמיוחסת לאירועים חד-פעמיים. את שנת 2017 החברה סיכמה ברווח נקי של 23 מיליארד דולר.

היום עליבאבא היא אחת מחברות המסחר המקוון הגדולות והתשלום הדיגיטלי הגדולה בעולם. הצלחה שהפכה את מא - שמחזיק ב-6.4% מהחברה - לאחד האנשים העשירים בעולם, עם הון מוערך של 40 מיליארד דולר. לא רע עבור המורה לאנגלית לשעבר שנכשל פעמיים במבחני הכניסה לאוניברסיטה הלאומית של סין ושהעיד על עצמו כי התקבל רק "לאוניברסיטה הגרועה ביותר" באזור בו חיי.

במשך 14 שנה שימש מא גם כמנכ"ל עליבאבא, תפקיד ממנו פרש לפני חמש שנים בלבד. שנה מאוחר יותר בשנת 2014 הקים מא, שכינה עצמו בעבר כ"דובר של החינוך בספר" ומכונה "המורה מא", קרן שמתמקדת בעיקר בתחומי החינוך. בדצמבר האחרון הודיע כי קרן שהקים תשקיע 300 מיליון יואן (45 מיליון דולר) בעשר השנים הבאות לטיפוח ההוראה באזורים הכפריים שבסין. לפני שבוע בלבד הוא סיפר בשיחה עם "בלומברג" כי הוא מתכנן להשקיע זמן רב יותר בפעילותו בתחום החינוך.

"יש דברים רבים שאני יכול ללמוד מביל גייטס", אמר בשיחה עם בלומברג TV, "לעולם לא אוכל להיות עשיר כמותו, אבל דבר אחד שאני יכול לעשות יותר טוב הוא לפרוש מוקדם יותר (גייטס פרש בגיל 58 - ו"א). אני חושב שיום אחד בקרוב אני אחזור ללמד. זה משהו שאני חושב שאוכל לעשות הרבה יותר טוב מאשר להיות מנכ"ל עליבאבא".

במאי האחרון הגיע מא לביקור בישראל שבמסגרתו קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת תל אביב. מא ציין בביקור כי ישראל היא אחת משלושת השווקים העיקריים אליה החברה שוקלת להתרחב. "כולנו מדברים על להגיע לישראל. השקענו בחמש חברות כאן". מא אמר לסטודנטים בקהל, "כולם מתרגשים מאוד להיות בישראל ואנו חושבים שאנו יכולים לעשות פה הרבה".

אף שפרישתו של מא מפתיעה, שדרת המנהלים של עליבאבא נחשבת לאיתנה. מרבית מהגרעין המייסד נותר בחברה והיא ככלל ידועה בשמירה על כוח האדם הבכיר שלה לאורך שנים.

עם זאת, עזיבתו כן מגיעה בתקופה לא פשוטה לעסקים סיניים מסיבות גיאופוליטיות. מא היה אחד מאנשי העסקים הראשונים שנפגשו עם דולנד טראמפ אחרי שנכנס לתפקידו כנשיא ארה"ב. מא הבטיח בשיחה אישית עם טראמפ כי עליבאבא מתכננת להרחיב פעילותה בארה"ב ותביא כמיליון משרות חדשות מדינה.

עם זאת, מערכת היחסים רחוקה מלהבשיל. בינואר האחרון החליטו בנציבות להשקעות זרות בארה"ב, למנוע את עסקת רכישת MoneyGram, חברת העברת הכספים, לאנט פייננשלס (חברה-בת פיננסית של עליבאבא) תמורת 1.2 מיליארד דולר. בארה"ב חששו כי המכירה מהווה בעיית ביטחון מידע. מא נחשב לתומך הממשלה הקומוניסטית בראשותו של הנשיא שי ג'ינפינג.

בחודשים האחרונים סין וארה"ב מנהלות מערכת יחסים מתוחה עם הטלת מכסי מסחר כבדים שמטילות המדינות אחת על השנייה. רק השבוע הודיע טראמפ כי הוא שוקל הטלת מכסים על סחורות מסין בשווי 267 מיליארד דולר, זאת בנוסף למכסים על סחורות בשווי 200 מיליארד דולר.

עוד כתבות

מפעל טבע בהר חוצבים / צילום: איל יצהר

בעל מניות בטבע דורש גילוי מסמכים לפני תביעה נגזרת: "שיקול-דעת פגום במכירת נדל"ן; נזק של לפחות 29 מיליון שקל"

עו"ד טל בננסון, המחזיק בכ-4,700 מניות של החברה, טוען: טבע פועלת בניגוד לתכלית של השגת המחיר המקסימלי עבור נכסיה בעת מכירתם

אלאן גרסיה בימי כהונתו./ צילום: רויטרס, Ivan Alvarado

השאיר את גופתו (ואת הדמוקרטיה) לאויבים: השיעור החשוב שמלמדת התאבדותו של נשיא פרו לשעבר

התאבדותו של נשיא פרו לשעבר, אלאן גרסיה, חושפת שערוריית שחיתות עצומה, שמעמידה במבחן את המערכת הדמוקרטית ● זו בשורה רעה לארץ הידועה בפיתוי הקל ל"איש חזק", המבטיח להשליט סדר יש לכולנו סיבה טובה להתבונן בפרו, ולראות מה תעולל שחיתות האליטות לדמוקרטיה

יאיר טרצ'יצקי / צילום: שלומי יוסף

ארגון העיתונאים ועובדי "דבר ראשון" עותרים נגד ההסתדרות וטוענים להתנכלות

הארגון והוועד עתרו לרשות השיפוט של ההסתדרות ומחו על מה שהגדירו כפגיעה בהתארגנות העובדים והתנכלות ● טוענים כי ההסתדרות משתמשת בכוחה כריבון של ארגון העיתונאים, בין היתר ע"י פינוי כוחני של העובדים מחדריהם - כדי לפגוע ביכולתו ובעצמאותו של ארגון העיתונאים להגן על עובדי "דבר ראשון"

שר הכלכלה אלי כהן / צילום: תמר מצפי

יבואניות המזון לא עמדו בתנאי המכרז ויחויבו במיליון שקל

משרד הכלכלה והתעשייה הודיע ל-6 יבואניות מזון - ובהן רמי לוי ובלדי - על חילוט ערבויות בהיקף כולל של למעלה ממיליון שקל, בשל אי-עמידה בתנאי ההליך התחרותי ליבוא בפטור ממכס של גבינות, בשר טרי וחמאה

כנסיית סנט אנתוני, סרי לנקה / REUTERS/Dinuka Liyanawatte

הממשלה הטילה עוצר בסרי לנקה: מניין ההרוגים עלה ל-190; אין נפגעים ישראלים

(עדכון) - הפיצוצים בבירה קולומבו נמשכו גם בשעות הצהריים, והממשלה הטילה עוצר לילי והגבילה את הגישה לרשתות החברתיות ● דיווחים סותרים לגבי התרעה מודיעינית לפני המתקפה, שייתכן שבוצעה ע"י ארגון אסלאמי מקומי ● בעולם גינו: "עלינו להבטיח שאף אחד לא יתפלל בפחד"

סיני / צילום: shutterstock

למרות האזהרות: כ-40 אלף יצאו לנפוש בסיני בפסח

מדובר בעלייה של 20% לעומת פסח בשנה שעברה ● אזהרת המסע של המטה ללוחמה בטרור לנוסעים למצרים מוגדרת כ"איום קונקרטי בסיסי", כלומר לא מדובר בדרגת האזהרה הגבוהה ביותר

גיל שוויד / צלם: תמר מצפי

מניית צ'ק פוינט צנחה בתגובה לדוחות: "מספר אינדיקטורים גורמים לחששות המשקיעים"

בקרדיט סוויס מתייחסים לרבעון הראשון של צ'ק פוינט כאל אכזבה: שיעור הרווח התפעולי ירד מתחת ל-50% לראשונה זה למעלה מעשור, והדינמיקה בשוק תחרותית מאוד

בניתין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

התנועה לטוהר המידות ועו"ד בן מאיר עתרו נגד החלטת הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו

העותרים, עו"ד שחר בן מאיר והתנועה לטוהר המידות, מבקשים כי בג"ץ יקבע כי הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו אינה חוקתית ופוגעת בגרעין הקשה של שלטון החוק בישראל ● העתירה הוגשה על רקע החשדות הפליליים הכבדים המרחפים מעל ראשו של רה"מ

מחאת "האפודים הצהובים" בפריז,/צילום: רויטרס Gonzalo Fuentes ,

"האפודים הצהובים" מתעוררים מחדש בפריז: מיליארד אירו לנוטרדאם, אבל מה לגבינו, העניים?

יותר ממיליארד אירו שנתרמו לשיפוץ כנסיית נוטרדאם הציתו מחדש את מחאת "האפודים הצהובים" ● גם הנאום המתוכנן של נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שהיה אמור להצהיר על הורדת מס הכנסה והעלאת הפנסיות, לא הרגיע את המהומות שמתרכזות הפעם בבירת המדינה

רמי לוי / צילום: איל יצהר

רמי לוי יתקשה לשמור על הצמיחה ברווח של רשת הקמעונאות שלו, וזה לא בגלל התחרות

רשת המזון רמי לוי תתקשה לשכפל את הצמיחה שלה ב-2019 ● האם זה קשור לעסקי הרשת? ולמה ההתחייבויות של החברה יגדלו משמעותית בשנה הקרובה? ● ניתוח 

מיקרואינפלאונסרים / צילום: Shutterstock.com/ א.ס.א.פ קראייטיב

חולמים להיות משפיענים? הכירו את הצד האפל של הלייקים

בשנים האחרונות מתחזק כוחם של המשפיענים שצומחים ברשת, והפרסומאים נותנים להם נפח בכל קמפיין ● אלא שהמאמץ הסיזיפי לשמור על רלוונטיות על בסיס יומי, לצד החשיפה לקהל עצום וביקורתי, מייצרים לחצים נפשיים קשים ● "ליידי גלובס" בודק: מה קורה כשמכונת הלייקים נכנסת לדיכאון

נגיד הפד, ג'רום פאואל/ צילום: רויטרס / Jonathan Ernst

הבנקים המרכזיים מובילים לשיעבוד פיננסי

לבנק מרכזי שני תפקידים מרכזיים שלאורם הוא נבחן: שמירה על יציבות המחירים תוך עמידה ביעדי אינפלציה מוגדרים ושמירה על יציבות המערכת הפיננסית ● האם המהלכים בהם נוקט הפד לאחרונה יובילו לצורך הכפוי לקנות עוד מאותו הדבר כדי לא ליפול, עד לנפילה הבלתי נמנעת?

שכונת נווה זמר ברעננה / צילום: שלומי יוסף

עיר קטנה, ללא נוף לים: "קוטג' מינימלי ברעננה עולה 4 מיליון שקל, וזה לא יוקרה"

מאז ההגבלות על תושבי חוץ, כבר אין קונים שבאים עם מזומן לרכוש דירות יקרות, והעסקאות הגבוהות ברעננה מצטופפות בין 4 ל–5 מיליון שקל ● "אנחנו רואים המון יצירתיות מצד יזמים של תמ"א 38"

נתן אשל / צילום: אוריה תדמור

משרד המשפטים: אין מניעה שנתן אשל ישתתף כנציג הליכוד במו"מ הקואליציוני

ח"כ תמר זנדברג פנתה בעניין למשרד המשפטים והזכירה כי בהסדר הטיעון עם אשל סוכם על העמדתו לדין משמעתי ועל עונש של נזיפה חמורה, תמורת התפטרותו משירות המדינה והתחייבותו כי לא ישוב לעבוד בשירות המדינה ● משרד המשפטים: "הסדר הטיעון לא התייחס לתפקידים ציבוריים או בעלי גוון ציבורי"

הסטארט-אפים שפונים למילניאלים / אילוסטרציה: Shutterstock

מזרון לאנשים עסוקים ומסלול עוקף מכולת שכונתית: אלה הסטארט-אפים שפונים למילניאלז

בהלת הזהב החדשה מובילה לכך שמיליארדי הדולרים שמושקעים בתעשיית ההייטק לא מנותבים רק לפתרון הבעיות הגדולות של העולם, אלא גם כדי להפוך את חיי המילניאלז לנוחים יותר ● מהשכרת בגדים ועד המתנה לשליח - היזמים החדשים מטשטשים את רעיון הסטארט-אפ והחדשנות שבבסיסו

גד זאבי / צילום: איל יצהר

מאבק השליטה בבזק: גד זאבי סולל כביש עוקף אינטרנט זהב ומציע להשקיע 950 מיליון שקל בחברה הבת ביקום

עפ"י הצעת זאבי, 800 מיליון שקל מהסכום ישמשו לפירעון מוקדם של התשלום למחזיקי אג"ח ג', והיתרה תצטרף למזומן שבקופת ביקום (כ-700 מיליון שקל) ● במועד השלמת העסקה החברה תודיע גם על תשלום למחזיקי אג"ח ב', שהיה אמור להתבצע בסוף מארס

חשש לקריסת פיגומים ברחוב הירקון בתל אביב / צילום: גיא ליברמן

חשש לקריסת פיגומים: המשטרה חסמה חלק מרחוב הירקון בת"א

בעקבות מזג-האוויר הסוער והרוחות החזקות, הבחינו תושבים כי הפיגומים בבניין בן 6 קומות שעובר שיפוץ נרחב ברחוב הירקון 138 נוטים על צידם ● המשטרה חוסמת את האזור לתנועת כלי רכב

גבעת שמואל / צילום: שאטרסטוק

בלי חוזה כתוב: העליון הכיר בעסקת מקרקעין שנעשתה בעל-פה לפני כ-30 שנה

ב–1987 ערכו ביניהם שני בני משפחה עסקה לקרקע בגבעת שמואל ● התשלום עבר במזומן, מבלי שנכתב חוזה בכתב ושינוי בטאבו, והעסקה לא דווחה לרשויות המס ● לאחר מותו של אחד מהם, ניסה הצד השני לטעון לבעלות בחלקו מכוח הרישום בטאבו ● בית המשפט חשב אחרת

קו החוף של נתניה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מרכז המחקר והמידע של הכנסת: נכשל הניסיון להטיל כפל ארנונה על דירות רפאים

בעוד שבשלוש הערים הגדולות קיימות עשרות אלפי דירות ריקות, הרשויות הטילו ארנונה כפולה רק על אחוזים ספורים מהן ● מסקנת המחקר של מרכז המחקר והמידע של הכנסת: לרשויות המקומיות אין כלים מספקים לקבוע מהן דירות רפאים ומהן דירות שעומדות ריקות באופן זמני

מדפי לחם ברשתות השיווק / צילום: shutterstock

מנעו מכם להיכנס למקום ציבורי עם חמץ - האם זה מותר עפ"י חוק?

כמדי שנה במהלך ימי הפסח עולה השאלה האם מותר למנוע ממבקרים במקומות ציבוריים, דוגמת קניונים או בתי חולים, להיכנס כשחמץ באמתחתם? ובכלל - האם מותר לחנויות או למסעדות למכור חמץ? "גלובס" עושה סדר