גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ה-OECD: הכיתות בישראל צפופות, הסטודנטים מקבלים פחות

דו"ח חדש של ארגון ה-OECD: ההשקעה על החינוך בישראל ביחס לתוצר - גבוהה מהממוצע ● למורה בישראל לוקח עשר שנים יותר להגיע לשכר המקסימלי ● התלמידים לומדים יותר ימים מהממוצע בארגון

 

 

תלמידי תיכון / צילום: Shutterstock
תלמידי תיכון / צילום: Shutterstock

דו"ח חדש של ה-OECD שעוסק במערכות החינוך במדינות הארגון פורסם היום ונותן תזכורת נוספת על הבעיות והאתגרים של מערכת החינוך הישראלית. בעיקר בולט גידול תקציבי מובהק בעשור האחרון, שכידוע לא בהכרח בא לידי ביטוי בתוצאות משופרות של תלמידי ישראל. הגידול נותב בעיקר להגדלת שכרם של המורים, אך בישראל עדיין לומדים יותר ימים בשנה, מספר התלמידים גבוה, וההשקעה במערכת ההשכלה נמוכה.

עם זאת, חייבים לציין כי ביחס לתוצר - ההשקעה התקציבית על כלל מערכת החינוך גדלה בשנים האחרונות, והיא גבוהה מממוצע ה-OECD. בשנת 2015 עמדה ההשקעה הכוללת על 6% מהתוצר, לעומת 5% בממוצע ב-OECD. ההשקעה בבתי הספר היסודיים היתה המשמעותית ביותר ועמדה על 2.1%, לעומת 1.5% ב-OECD.

כמה נקודות חשובות נוספות שעולות מהדו"ח:

1. ההשקעה בגיל הרך עדיין נמוכה

מערכת החינוך לגיל הרך של ישראל מפוצלת - בגילאי 0-3 נמצאים חלק מהפעוטות תחת אחריות משרד העבודה ורוב הילדים עדיין נמצאות במסגרות פרטיות; בגילאי 3-6 עוברת האחריות למשרד החינוך. לאחר המחאה החברתית, המליצה ועדת טרכטנברג לספק חינוך חינם כבר החל מגילאי 3-4, דבר שהוביל לכך שישראל מובילה בגידול בהשקעה בגילאים האלו. כך, מספר הגננות גדל ב-53% בין השנים 2005 ל-2016, והשכר שלהן גבוה ב-15% מזה של מורות בבתי ספר יסודיים. ב-OECD ציינו כי שיעור ההשתתפות של נשים בשוק העבודה בישראל עלה, בכל רמות ההשכלה שלהן. זאת, בניגוד למגמה בארגון.

עם זאת, הבעיה בישראל נובעת מההשקעה בפעוטות בגילאי 0-3 (לא כולל 3), שרק כרבע מהילדים נמצאים במסגרות מסובסדות (ברמה של 50%). שנת הלימודים החלה בשבוע שעבר בשביתה בת יום אחד של חלק מהארגונים שמפעילים את מעונות היום. בארגונים טוענים כי ההשקעה נמוכה מדי, פוגעת בילדים וגורמת לתחלופה רבה של מטפלות. במשרד האוצר הסכימו לתת מענקי חגים למטפלות ולהקים ועדה שתבחן את הנושא. לפי ה-OECD, ההשקעה של ישראל נמוכה ועומדת על 2,700 דולר בלבד, לעומת כ-19.5 אלף בפינלנד, 15.5 אלף בניו זילנד וכ-7,000 בהונגריה.

2. הרבה ימי חופשה? התלמידים לומדים יותר ימים

חופשת ראש השנה והחופשות הצפויות בשבועות הקרובים בשל חגי תשרי גרמו לכך שההורים צריכים להעסיק את הילדים שלהם במשך ימים ארוכים ולאורך זמן, זמן קצר לאחר תחילת שנת הלימודים. ואולם הדו"ח של ה-OECD מזכיר לנו שבעצם מספר ימי הלימוד במערכת החינוך הישראלית הוא הגבוה ביותר מבין כל המדינות בארגון - 209 ימים, לעומת 201 ביפן, 188 בפינלנד, ו-162 בצרפת. הממוצע בקרב מדינות הארגון הוא 183 ימים.

כך, גם מספר שעות הלימוד של תלמידים ישראלים גבוה יותר. בבתי הספר היסודיים לומדים התלמידים הישראלים 5,755 שעות בסך הכל, נמוך מצ'ילה, דנמרק ואוסטרליה, אבל גבוה משאר מדינות הארגון. בנורווגיה, למשל, לומדים 5,272 שעות ובפינלנד 3,905 שעות בלבד. הממוצע בארגון עומד על 4,620 שעות.

הדו"ח של ה-OECD כולל גם פילוח של תחומי הלימוד בבתי הספר היסודיים, ממנו עולה כי בישראל מוקדש 22% מהזמן ללימודי קריאה, לעומת 25% בממוצע בארגון. 18% מהזמן מוקצה ללימודי מתמטיקה, לעומת 17% בארגון. לימודי דת וערכים מקבלים 14% מהזמן של התלמידים, לעומת 7% במדינות הארגון.

3. למורה בחט"ב לוקח 36 שנים להגיע לשכר המקסימלי

מספר התלמידים הממוצע בכיתה בבתי הספר היסודיים בישראל עומד על 27 תלמידים, לעומת 21 בממוצע ב-OECD. בחטיבת הביניים לומדים בישראל 29 תלמידים בממוצע בכיתה, בהשוואה ל-23 ב-OECD. מספר התלמידים למורה בישראל עומד על לבין 12 ל-15, בדומה ל-OECD, כך שנשאלת השאלה האם ניתן לנצל אותם באופן אפקטיבי יותר.

הרפורמות במערכת החינוך ובמודל התגמול של המורים שהונהגו מתחילת שנות ה-2000 הובילו לגידול של 15%-20% בשעות העבודה של המורים. למרות זאת, מלבד בבתי הספר היסודיים, מספר שעות העבודה של המורים עדיין נמוך יותר מהממוצע בארגון. בישראל יש לוותק משקל גדול, אולי גדול מדי, בשכר המורים. ועדיין, ב-OECD מציינים כי למורה בחטיבת ביניים בישראל לוקח 36 שנים להגיע לשכר המקסימלי אליו הוא יכול להגיע, לעומת 26 שנים בממוצע בארגון. שכר המורים גדל בעקבות הרפורמות - בין שנת 2000 ל-2017 גדל שכר מורים ביסודי ב-33%, שכר מורים בחטיבת ביניים ב-45% ושכר מורים בתיכון ב-34% - ועדיין, הוא יותר נמוך מהממוצע בארגון. למרות זאת, השכר של מורים בישראל עומד על בין 81% ל-95% מהשכר הממוצע של בעלי השכלה דומה, ואילו של מנהלים גבוה ב-60% מבעלי השכלה דומה.

4. השכלה גבוהה: ההשקעה בסטודנטים ירדה

ב-OECD הצביעו על כמה מגמות ונתונים מעניינים הקשורים למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, לתקציב שלה וליכולת שלה לתרום למוביליות חברתית. מספר הסטודנטים עלה בין 2010 ל-2015 ב-22%, אך התקציב של המערכת עלה ב-13% בלבד, כלומר התקציב לכל סטודנט רשם ירידה של 7%. באותן שנים נרשמה עלייה של 12% בממוצע במדינות ה-OECD.

ל-51% מבני גילאים 25-64 יש השכלה גבוהה (בדומה ליפן, הכי גבוה בארגון), ובקרב גילאי 25-34 שיעורם יורד ל-48%, אך עדיין גבוה מהממוצע ב-OECD (44%). בעשור האחרון נרשמה מגמה מעניינת - גדלו הפערים בין ההשכלה האקדמית של נשים לזאת של הגברים. ב-2017 58% מהנשים בגילאי 25-34 היו בעלי תואר אקדמי, לעומת 38% מהגברים. ב-2007 הפער עמד על 13%, והוא צמח כאמור ל-20%.

כדי לבדוק אפשרות למוביליות חברתית, בחנו ב-OECD את השיעור מהאוכלוסיה של צעירים בגילאי 18-24, שההורים שלהם הם בלי תואר אקדמי. בסך הכל, שיעורם מכלל אוכלוסיית הגיל עומד על 56% ובקרב הסטודנטים החדשים - 39%. כלומר מתקיים כאן קשר בין הורים נעדרי השכלה גבוהה לילדיהם, דבר שמשפיע גם על השכר שלהם. עם זאת, יכול להיות שסטודנטים מרמה סוציו-אקונומית נמוכה יותר מתחילים ללמוד בגילאים מעט יותר מאוחרים. לפי ה-OECD, בעל תואר בישראל נהנה משכר גבוה יותר בשיעור של 59%, לעומת 54% בממוצע בארגון.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הדוח מוכיח באופן מובהק שמדינת ישראל הציבה את חינוך דור העתיד בראש סדר העדיפויות הלאומי, עם השקעה חסרת תקדים בחינוך וקידום נושאים שבמשך שנים נותרו מאחור. כך למשל, הועלה שכר המורה המתחיל בצורה משמעותית, צומצם מספר התלמידים בכיתה (רפורמה שצפויה להתרחב בשנים הקרובות) והוכפל מספר התלמידים ב-5 יחידות מתמטיקה בשנים האחרונות .

" הדוח מציין באופן ברור כי ההשקעה הציבורית (היקף המשאבים המושקעים ע"י המדינה) בחינוך בישראל גדולה פי 4.6 מההשקעה הפרטית. גם הגידול בשכר המורים תפס את המקום הראשון בשיעור העלייה מבין כלל המדינות החברות בארגון: ביסודי חל גידול של 42% לעומת 9% בממוצע ב-OECD, בחטיבות הביניים חל גידול של 41% לעומת 5% בממוצע ה -OECD, ובחטיבה העליונה חל גידול של 31% לעומת 2% בממוצע ב -OECD.

"הדוח מצביע על שורה של מדדים חיוביים, בהם העובדה ששיעור האזרחים המשכילים בישראל הוא מבין הגבוהים בעולם, וכן היותם מורי ישראל צעירים יותר, דבר המצביע על טיפוח ההון האנושי במערכת, וכן נוכחים יותר בבית הספר. בנוסף, התלמידים בישראל לומדים יותר מדעים, מתמטיקה וקריאה . בד בבד, הדוח מצביע גם על תחומים בהם עדיין דרוש שיפור, דבר טבעי במערכת גדולה ורוויית אתגרים כמערכת החינוך בישראל . יצוין, כי בהקשר הפערים, הדוח אינו לוקח בחשבון את רפורמת צמצום מספר התלמידים בכיתה שהיום מוחלת עד כיתות ד', וכן אינו מתייחס להסכם השכר החדש שנחתם עם מורי החטיבה העליונה, שקבע כי שכרו של מורה מתחיל יעמוד על כ-8,000 שקל".

"משרד החינוך ימשיך להשקיע משאבים וחשיבה ללא לאות על מנת להבטיח את המשך המגמות החיוביות שעליהן מצביע הדו״ח, לצד שיפור התחומים בהם יש עדיין לצמוח, למען מטרת על אחת ויחידה: חינוך ילדי ישראל". 

עוד כתבות

מתחם התחנה המרכזית בפתח תקווה/ צילום :שלומי יוסף

בפתח תקווה יש ראש עיר חדש והקמת מגדל משרדים בתחנה המרכזית בסכנה

בעיריית פ"ת התגאו בשנים האחרונות בפרויקט משרדים שייבנה כחלק מהתחנה המרכזית בעיר אליו יעברו כל משרדי העירייה ושיכניס כסף לקופה הציבורית מהשכרת משרדים ● כעת טוען ראש העירייה החדש רמי גרינברג "אני בכלל לא משוכנע שאני תומך בפרויקט"

שרית להב/ צילום: יחצ

גיוס ראשון מזה 16 שנה: סיסאייד המקומית גייסה 30 מיליון דולר בסבב A

מדובר בסבב גיוס ראשון של החברה, שהוקמה לפני 16 שנה ופעלה עד כה במימון עצמי ומהכנסותיה ● מערכת SysAid משמשת לתפעול מרכזי תמיכה ארגוניים, ניהול מלאי וקריאות שירות, והיא מותקנת אצל כ-10,000 לקוחות בישראל ובעולם, עם 9 מיליון משתמשים

חוות כריית ביטקוין באיטליה/ צילום: רויטרס

שוק הקריפטו מדמם והביטקוין בשפל של 4,400 דולר - נפילה של 78% מהשיא שקבע בדצמבר 2017

(עדכון) הביטקוין צנח ביממה האחרונה ב-16% לשפל של 13 חודשים ● שוויו הכללי של שוק המטבעות הדיגיטליים נפל לכ-145 מיליארד דולר ● המטבע של את'ריום איבד בשבוע האחרון יותר מ-36% מערכו ● הנפילות מסתמנות כתגובה למהלך של רשות ניירות ערך האמריקאית, שבסוף השבוע חייבה חברות לרשום את הנפקות המטבע הדיגיטלי (ICO) שלהן כהנפקות ני"ע ולהחזיר כסף למשקיעים

דירה עם נוף לכיכר רבין / צילום: יח"צ

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים עם נוף לכיכר רבין בתל אביב?

הדירה, ברחוב מלכי ישראל 10 וללא חניה, נרכשה ב-3.5 מיליון שקל על ידי בני זוג, שרכשו את הדירה עבור בתם ● הדירה לא משופצת ושטחה עומד על 105 מ"ר

ראובן קפלן / צילום: איל יצהר

מנכ"ל עמידר ראובן קפלן פורש מתפקידו; מצטרף לסטארט-אפ בתחום רפואי

בהודעת הפרישה לדירקטוריון החברה אמר קפלן, שנכנס לתפקיד במרץ 2015, כי "השירות במגזר הציבורי בכלל ובעמידר בפרט, היווה עבורי הזדמנות להיות חלק משינוי חיובי הנוגע לחייהם של עשרות אלפי משפחות

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

לב לבייב מבקש התחייבות מצד המדינה כי לא ייעצר

גורם המכיר את החקירה מסר ל"גלובס" כי לבייב מבקש התחייבות המדינה כי לא ייעצר בתמורה לכך שיגיע לישראל ● לבייב, העומד בראש מצעד החשודים במסגרת החקירה המתנהלת בענף היהלומים, מתגורר בלונדון ולא זה כמה חודשים לארץ

קניון מלכת שבא / צילום: יחצ

אמנון ברזילי בדרך לאילת: במגעים לרכישת קניון מלכת שבא תמורת 170 מיליון שקל

קניון "עופר מלכת שבא", המשתרע על 3,300 מ"ר בלב טיילת החוף הצפוני של אילת, הוא נכס קטן יחסית של ענקית הקניונים מליסרון ● מליסרון בתגובה: "החברה בוחנת כל פנייה לגופה" ● ברזילי (ברזני) מכר ב-2010 את חלקו בחברת מטיס קפיטל לידי שותפו דאז, מוני הראל, תמורת פחות ממיליון דולר, על רקע חוב כבד לבנק מזרחי טפחות, שמימן לשניים את ההשקעה בחברה

הנשיא טראמפ והנסיך בן סלמן/  צילום: רויטרס Kevin Lamarque

רצח העיתונאי: טראמפ צפוי להיפגש עם הנסיך הסעודי ב-G20

רק בשבוע שעבר ה-CIA הסיק כי הריגתו של חאשוקג'י בוצעה על פי הוראות הנסיך, כך דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל" ● כעת טראמפ מסביר כי ארה"ב מתכוונת להישאר כ"שותף איתן" עם הסעודים ● מחיר הנפט צלל 6.6% מתחת ל-54 דולרים בצל החשש כי קיצוץ התפוקה מצד אופ"ק לא יכסה על עודף ההיצע העולמי

 ניו יורק/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הסטארט–אפ הישראלי שיקבע מה יהיו השקעות הנדל”ן הבאות של דויטשה בנק

DWS, זרוע ההשקעות של דויטשה בנק, תבצע בקרוב השקעות נדל"ן בעזרת טכנולוגיית הבינה המלאכותית של הסטארט–אפ התל אביבי סקייליין • דויטשה בנק אף השקיע בחברה והצטרף לסבב גיוס של 18 מיליון דולר מחודש יולי

יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל / צילום: איל יצהר

חברת החשמל סיימה את הרבעון השלישי של השנה ברווח נקי של כ-3.77 מיליארד שקל

מדובר בעלייה של 14.5% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד ● בתשעת החודשים הראשונים של 2018 שיעור השימוש בפחם ל-42.9% בסל הדלקים ● מתחילת השנה קטן החוב הפיננסי של חברת חשמל בכ-4 מיליארד שקל והסתכם לסוף התקופה לסך של 38 מיליארד שקל

רפי רותם

רפי רותם חושף השחיתות ברשות המסים העיד בוועדת גולדברג נגד מינוי צ'יקו אדרי למפכ"ל

טוען: אדרי זרק אותי מתחנת המשטרה כשבאתי למסור ראיות נגד רות דוד ● שוטרים היכו אותי

קטר דיזל גורר קטר חשמלי על גבי המסילה/ צילום :Shutterstoc .ס.א.פ קרייטיב

בגלל העומס והעיכוב במעבר לחשמל: ברכבת שוקלים לרכוש קטרים מזהמים ויקרים פי 2

פרויקט החישמול - הסבת הרכבת מדיזל מזהם לחשמל נקי - מתקדם בעצלתיים, מה שגורם לעומסים ולעיכובים • ל"גלובס" נודע שברכבת שוקלים להזמין 15 קטרים שיכולים לנוע גם על חשמל וגם על דיזל, שיספקו בינתיים פיתרון חלקי • העלות: 300 מיליון שקל, כפול מהקטרים החשמליים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירידות חדות: מדד הבנקים נפל 3.2%, בהובלת פועלים שצנחה 5.6%

הירידות בשוקי העולם העיבו על הבורסה בתל אביב ● מניית פועלים צנחה 5.6% והפילה את מדד הבנקים ב-5.6% ● מדד ת"א 35 איבד 1.6%, מדד ת"א 90 נפל 1.8% ● מניית בזק צנחה 4.16% אחרי הדוחות ● מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל

השעונים החכמים של אפל. "זה ישנה את כללי המשחק" / צילום: רויטרס

צלצול השכמה: יצרני השעונים המסורתיים עובדים על גירסאות חכמות כדי להיאבק באפל

מותגי יוקרה כמו TAG Heuer ופוסיל עובדים בעיקר על שעונים היברידיים, שמציעים תכונות הייטק באריזה מסורתית

חיים כצמן / צילום: יחצ

גזית גלוב נהנתה ברבעון השלישי משיפור תפעולי - אבל הסתפקה ברווח נקי של מיליון שקל בלבד

תוצאותיה הכספיות של החברה נפגעו משחיקה בשער הריאל הברזילאי ומקנסות על פירעונות מוקדמים של חובות יקרים ● מתחילת השנה מציגה גזית גלוב הפסד כולל של 703 מיליון שקל - בין השאר, בהשפעת מכירת יתרת ההחזקה בחברת ריג'נסי ● החברה רכשה בחודש שעבר את קולנוע רב חן בתל אביב ואת סניף בנק לאומי בדיזנגוף סנטר בתמורה כוללת של 102 מיליון שקל

מייסדי אלסייד רני נחמיאס וגדי נאור / צילום: אלסייד

שני סטארט-אפים של אבטחת מידע גייסו כ-13 מיליון דולר

אלסיד השלימה סבב גיוס של 7 מיליון דולר בהשתתפות אינטל ● Team8 השקיעה 5.3 מיליון דולר בחברת הסייבר פורטשיפט, שמתכננת להשתמש בכסף לצורך הרחבת צוות העובדים שלה

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטורס - Brendan McDermid

בורסות וול סטריט ננעלו בירידות חדות; הנפט צלל 6.6%; סגירה אדומה באירופה

הנאסד"ק נפל 1.7%, דאו ג'ונס איבד 2.2%; מדד S&P 500 איבד 1.8% ובכך השלים נפילה של 9.85% מהשיא ● מחיר הנפט צלל מתחת לרמה של 54 דולרים לחבית ● מדד הפחד (VIX) זינק 13% ● מדד דאו ג'ונס נפל ב-50 נקודות מחק את העליות שנרשמו מתחילת השנה ● באירופה הדאקס נפל 1.5%, הקאק ב-1.2%

נטע ברזילי זוכה באירוויזיון \ צילום: רויטרס

האיום מעל קיום האירוויזיון בישראל הוסר

מועצת תאגיד השידור הנחתה את הנהלת "כאן" לבחון מול משרד האוצר את תנאי ההלוואה שתאפשר את הפקת תחרות האירוויזיון ● הממשלה אשרה את הסכום הדרוש לצורך קיום האירוויזיון כהלוואה ולכן הצהיר אתמול מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ כי ימליץ למועצה שלא לקבל את המתווה

שי נוביק / צילום: תמר מצפי

סוף שהוא התחלה: אנלייבקס מתמזגת לתוך השלד הבורסאי ביובלאסט של דליה מגידו

חברת התרופות בראשות שי נוביק מפתחת טיפול נגד פעילות-יתר של מערכת החיסון - מוצר שעבר בהצלחה ניסוי שלב IIa באחת ההתוויות ועומד להיכנס לשני ניסויים נוספים במהלך 2019 ● ביובלאסט, הנסחרת בנאסד"ק, לא הצליחה להציג תוצאות קליניות דרמטיות - ובהמשך התקשתה לגייס הון

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

ירידות באסיה על רקע הצניחה בוול סטריט אמש

ירידות חדות אמש בנעילה בוול סטריט:  מדד הנאסד"ק נפל 1.7%, דאו ג'ונס איבד 2.2% ומדד S&P 500 איבד 1.8% ● הנפט נפל אתמול ב-6%