גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ה-OECD: הכיתות בישראל צפופות, הסטודנטים מקבלים פחות

דו"ח חדש של ארגון ה-OECD: ההשקעה על החינוך בישראל ביחס לתוצר - גבוהה מהממוצע ● למורה בישראל לוקח עשר שנים יותר להגיע לשכר המקסימלי ● התלמידים לומדים יותר ימים מהממוצע בארגון

 

 

תלמידי תיכון / צילום: Shutterstock
תלמידי תיכון / צילום: Shutterstock

דו"ח חדש של ה-OECD שעוסק במערכות החינוך במדינות הארגון פורסם היום ונותן תזכורת נוספת על הבעיות והאתגרים של מערכת החינוך הישראלית. בעיקר בולט גידול תקציבי מובהק בעשור האחרון, שכידוע לא בהכרח בא לידי ביטוי בתוצאות משופרות של תלמידי ישראל. הגידול נותב בעיקר להגדלת שכרם של המורים, אך בישראל עדיין לומדים יותר ימים בשנה, מספר התלמידים גבוה, וההשקעה במערכת ההשכלה נמוכה.

עם זאת, חייבים לציין כי ביחס לתוצר - ההשקעה התקציבית על כלל מערכת החינוך גדלה בשנים האחרונות, והיא גבוהה מממוצע ה-OECD. בשנת 2015 עמדה ההשקעה הכוללת על 6% מהתוצר, לעומת 5% בממוצע ב-OECD. ההשקעה בבתי הספר היסודיים היתה המשמעותית ביותר ועמדה על 2.1%, לעומת 1.5% ב-OECD.

כמה נקודות חשובות נוספות שעולות מהדו"ח:

1. ההשקעה בגיל הרך עדיין נמוכה

מערכת החינוך לגיל הרך של ישראל מפוצלת - בגילאי 0-3 נמצאים חלק מהפעוטות תחת אחריות משרד העבודה ורוב הילדים עדיין נמצאות במסגרות פרטיות; בגילאי 3-6 עוברת האחריות למשרד החינוך. לאחר המחאה החברתית, המליצה ועדת טרכטנברג לספק חינוך חינם כבר החל מגילאי 3-4, דבר שהוביל לכך שישראל מובילה בגידול בהשקעה בגילאים האלו. כך, מספר הגננות גדל ב-53% בין השנים 2005 ל-2016, והשכר שלהן גבוה ב-15% מזה של מורות בבתי ספר יסודיים. ב-OECD ציינו כי שיעור ההשתתפות של נשים בשוק העבודה בישראל עלה, בכל רמות ההשכלה שלהן. זאת, בניגוד למגמה בארגון.

עם זאת, הבעיה בישראל נובעת מההשקעה בפעוטות בגילאי 0-3 (לא כולל 3), שרק כרבע מהילדים נמצאים במסגרות מסובסדות (ברמה של 50%). שנת הלימודים החלה בשבוע שעבר בשביתה בת יום אחד של חלק מהארגונים שמפעילים את מעונות היום. בארגונים טוענים כי ההשקעה נמוכה מדי, פוגעת בילדים וגורמת לתחלופה רבה של מטפלות. במשרד האוצר הסכימו לתת מענקי חגים למטפלות ולהקים ועדה שתבחן את הנושא. לפי ה-OECD, ההשקעה של ישראל נמוכה ועומדת על 2,700 דולר בלבד, לעומת כ-19.5 אלף בפינלנד, 15.5 אלף בניו זילנד וכ-7,000 בהונגריה.

2. הרבה ימי חופשה? התלמידים לומדים יותר ימים

חופשת ראש השנה והחופשות הצפויות בשבועות הקרובים בשל חגי תשרי גרמו לכך שההורים צריכים להעסיק את הילדים שלהם במשך ימים ארוכים ולאורך זמן, זמן קצר לאחר תחילת שנת הלימודים. ואולם הדו"ח של ה-OECD מזכיר לנו שבעצם מספר ימי הלימוד במערכת החינוך הישראלית הוא הגבוה ביותר מבין כל המדינות בארגון - 209 ימים, לעומת 201 ביפן, 188 בפינלנד, ו-162 בצרפת. הממוצע בקרב מדינות הארגון הוא 183 ימים.

כך, גם מספר שעות הלימוד של תלמידים ישראלים גבוה יותר. בבתי הספר היסודיים לומדים התלמידים הישראלים 5,755 שעות בסך הכל, נמוך מצ'ילה, דנמרק ואוסטרליה, אבל גבוה משאר מדינות הארגון. בנורווגיה, למשל, לומדים 5,272 שעות ובפינלנד 3,905 שעות בלבד. הממוצע בארגון עומד על 4,620 שעות.

הדו"ח של ה-OECD כולל גם פילוח של תחומי הלימוד בבתי הספר היסודיים, ממנו עולה כי בישראל מוקדש 22% מהזמן ללימודי קריאה, לעומת 25% בממוצע בארגון. 18% מהזמן מוקצה ללימודי מתמטיקה, לעומת 17% בארגון. לימודי דת וערכים מקבלים 14% מהזמן של התלמידים, לעומת 7% במדינות הארגון.

3. למורה בחט"ב לוקח 36 שנים להגיע לשכר המקסימלי

מספר התלמידים הממוצע בכיתה בבתי הספר היסודיים בישראל עומד על 27 תלמידים, לעומת 21 בממוצע ב-OECD. בחטיבת הביניים לומדים בישראל 29 תלמידים בממוצע בכיתה, בהשוואה ל-23 ב-OECD. מספר התלמידים למורה בישראל עומד על לבין 12 ל-15, בדומה ל-OECD, כך שנשאלת השאלה האם ניתן לנצל אותם באופן אפקטיבי יותר.

הרפורמות במערכת החינוך ובמודל התגמול של המורים שהונהגו מתחילת שנות ה-2000 הובילו לגידול של 15%-20% בשעות העבודה של המורים. למרות זאת, מלבד בבתי הספר היסודיים, מספר שעות העבודה של המורים עדיין נמוך יותר מהממוצע בארגון. בישראל יש לוותק משקל גדול, אולי גדול מדי, בשכר המורים. ועדיין, ב-OECD מציינים כי למורה בחטיבת ביניים בישראל לוקח 36 שנים להגיע לשכר המקסימלי אליו הוא יכול להגיע, לעומת 26 שנים בממוצע בארגון. שכר המורים גדל בעקבות הרפורמות - בין שנת 2000 ל-2017 גדל שכר מורים ביסודי ב-33%, שכר מורים בחטיבת ביניים ב-45% ושכר מורים בתיכון ב-34% - ועדיין, הוא יותר נמוך מהממוצע בארגון. למרות זאת, השכר של מורים בישראל עומד על בין 81% ל-95% מהשכר הממוצע של בעלי השכלה דומה, ואילו של מנהלים גבוה ב-60% מבעלי השכלה דומה.

4. השכלה גבוהה: ההשקעה בסטודנטים ירדה

ב-OECD הצביעו על כמה מגמות ונתונים מעניינים הקשורים למערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, לתקציב שלה וליכולת שלה לתרום למוביליות חברתית. מספר הסטודנטים עלה בין 2010 ל-2015 ב-22%, אך התקציב של המערכת עלה ב-13% בלבד, כלומר התקציב לכל סטודנט רשם ירידה של 7%. באותן שנים נרשמה עלייה של 12% בממוצע במדינות ה-OECD.

ל-51% מבני גילאים 25-64 יש השכלה גבוהה (בדומה ליפן, הכי גבוה בארגון), ובקרב גילאי 25-34 שיעורם יורד ל-48%, אך עדיין גבוה מהממוצע ב-OECD (44%). בעשור האחרון נרשמה מגמה מעניינת - גדלו הפערים בין ההשכלה האקדמית של נשים לזאת של הגברים. ב-2017 58% מהנשים בגילאי 25-34 היו בעלי תואר אקדמי, לעומת 38% מהגברים. ב-2007 הפער עמד על 13%, והוא צמח כאמור ל-20%.

כדי לבדוק אפשרות למוביליות חברתית, בחנו ב-OECD את השיעור מהאוכלוסיה של צעירים בגילאי 18-24, שההורים שלהם הם בלי תואר אקדמי. בסך הכל, שיעורם מכלל אוכלוסיית הגיל עומד על 56% ובקרב הסטודנטים החדשים - 39%. כלומר מתקיים כאן קשר בין הורים נעדרי השכלה גבוהה לילדיהם, דבר שמשפיע גם על השכר שלהם. עם זאת, יכול להיות שסטודנטים מרמה סוציו-אקונומית נמוכה יותר מתחילים ללמוד בגילאים מעט יותר מאוחרים. לפי ה-OECD, בעל תואר בישראל נהנה משכר גבוה יותר בשיעור של 59%, לעומת 54% בממוצע בארגון.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "הדוח מוכיח באופן מובהק שמדינת ישראל הציבה את חינוך דור העתיד בראש סדר העדיפויות הלאומי, עם השקעה חסרת תקדים בחינוך וקידום נושאים שבמשך שנים נותרו מאחור. כך למשל, הועלה שכר המורה המתחיל בצורה משמעותית, צומצם מספר התלמידים בכיתה (רפורמה שצפויה להתרחב בשנים הקרובות) והוכפל מספר התלמידים ב-5 יחידות מתמטיקה בשנים האחרונות .

" הדוח מציין באופן ברור כי ההשקעה הציבורית (היקף המשאבים המושקעים ע"י המדינה) בחינוך בישראל גדולה פי 4.6 מההשקעה הפרטית. גם הגידול בשכר המורים תפס את המקום הראשון בשיעור העלייה מבין כלל המדינות החברות בארגון: ביסודי חל גידול של 42% לעומת 9% בממוצע ב-OECD, בחטיבות הביניים חל גידול של 41% לעומת 5% בממוצע ה -OECD, ובחטיבה העליונה חל גידול של 31% לעומת 2% בממוצע ב -OECD.

"הדוח מצביע על שורה של מדדים חיוביים, בהם העובדה ששיעור האזרחים המשכילים בישראל הוא מבין הגבוהים בעולם, וכן היותם מורי ישראל צעירים יותר, דבר המצביע על טיפוח ההון האנושי במערכת, וכן נוכחים יותר בבית הספר. בנוסף, התלמידים בישראל לומדים יותר מדעים, מתמטיקה וקריאה . בד בבד, הדוח מצביע גם על תחומים בהם עדיין דרוש שיפור, דבר טבעי במערכת גדולה ורוויית אתגרים כמערכת החינוך בישראל . יצוין, כי בהקשר הפערים, הדוח אינו לוקח בחשבון את רפורמת צמצום מספר התלמידים בכיתה שהיום מוחלת עד כיתות ד', וכן אינו מתייחס להסכם השכר החדש שנחתם עם מורי החטיבה העליונה, שקבע כי שכרו של מורה מתחיל יעמוד על כ-8,000 שקל".

"משרד החינוך ימשיך להשקיע משאבים וחשיבה ללא לאות על מנת להבטיח את המשך המגמות החיוביות שעליהן מצביע הדו״ח, לצד שיפור התחומים בהם יש עדיין לצמוח, למען מטרת על אחת ויחידה: חינוך ילדי ישראל". 

עוד כתבות

איילת שקד/ צילום: שלומי יוסף

שקד חתמה על הקמת ביהמ"ש למשפחה בבית שמש

ביהמ"ש החדש לענייני משפחה צפוי לשפר את השירות שיינתן לתושבי בית שמש והסביבה, לקצר הליכים ולהוריד את העומס מביהמ"ש בירושלים ● שרת המשפטים: "אנחנו מתייעלים, מונעים בזבוז זמן ונותנים שירות טוב יותר לאזרח"

יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: יחצ

מיזוג רשת-ערוץ 10 מתנדנד; יו"ר הרשות השנייה תתנגד?

ל"גלובס" נודע כי יו"ר מועצת הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', מערימה קשיים על מיזוג רשת וערוץ 10 ואף אותתה לצדדים כי עליהם להתחיל לבחון חלופות אחרות ● ביום חמישי תתכנס מועצת הרשות השנייה לדון בנושא ● ביטול המיזוג עשוי לסכן את המשך קיומו של ערוץ 10

בנייה ישנה וחדשה בנווה שרת/ צילום: שלומי יוסף

ועדת ערר: לא יתאפשר פרויקט תמ"א 38 במתחם לפינוי בינוי

ועדת הערר המחוזית ביטלה לאחרונה היתר שנתנה עיריית תל אביב לפרויקט תמ"א 38 בבניין אחד בשכונת נווה שרת בעיר, לאחר שהשתכנעה כי מימוש הפרויקט יסכל מימוש של תוכנית פינוי בינוי גדולה יותר שכוללת 22 בניינים ישנים

בורסת פריז / צילום: Shutterstock

ירידות באירופה; מלחמת הסחר מחריפה

החוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב מצביעים על מגמה חיובית לקראת פתיחת המסחר בניו יורק ● הניקיי היפני ומדד שנחאי עלו בחדות, מדד הונג קונג רשם גם הוא עליות קלות ● היום ומחר לא יתקיים מסחר בבורסה בתל אביב בשל יום הכיפורים

דודו מזרחי / צילום: איל יצהר

אושר שכרם של מנכ"ל ויו"ר בזק: עלות שנתית של 7.5 מיליון ש'

המנכ"ל דודו מזרחי יהנה מעלות שכר שנתית של 2.5 מיליון שקל וממענק שנתי, בכפוף לעמידה ביעדים, בהיקף 1.9 מיליון שקל ● היו"ר שלמה רודב יקבל דמי ניהול שנתיים בהיקף 3 מיליון שקל על 75% היקף משרה

הטיל החדש נגד טנקים של רפאל, ספייק ER-2 / צילום: רפאל מערכות לחימה

התחרות מתחממת: רפאל נושפת בעורפה של אלביט-תע"ש

התחרות על שיווק ויצוא של המערכות הישראליות להגנה אקטיבית על טנקים ועל נגמ"שים מתגברת: הצבא האמריקאי מתעניין במערכת פורצת דרך של רפאל

אור הלר / צילום: אלון רון

ערוץ עשר דוחה את הורדת רצועת הבוקר בשבועיים

הפסקת שידורי רצועת הבוקר של הערוץ נדחית בשבועיים וצפויה להתרחש כעת ב-15 בנובמבר ● זאת על רקע אי וודאות לגבי עיתוי המיזוג בין ערוץ עשר ורשת

אייל יוניאן – קבלת אות הוקרה / צילום: אלה פאוסט

יוניאן נשאר בתע"א? קיבל הצעה לתפקיד המשנה למנכ"ל

זאת במטרה להשאיר את סמנכ"ל הכספים בתע"א ● לאייל יוניאן הוצעו סמכויות נרחבות במסגרת תפקידו כמשנה למנכ"ל החברה - מעין פיצוי על כך שלא נבחר לכהן בתפקיד המנכ"ל שלה

מבט דרך סימטה ברח' הארבעה לכיוון דרומה למתחם גבעון ומגדלי גינדי תל אביב / צילום: יונתן בלום

העיר והעדשה: קו הרקיע של תל אביב כפי שלא ראיתם

ביום כיפור אפשר לראות את העיר כאילו קפואה בזמן - לפני שהמנופים והדחפורים משנים את פניה. ואז מתגלה תל-אביב כפי שמעולם לא נראתה ● פרויקט מיוחד של הצלם יונתן בלום

בן ברננקי/ / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

כל אנשי המשבר: מהאנליסטית שחזתה ועד המנכ"לים שחמקו מאשמה. מה קרה ל"כוכבי" הקריסה ב-2008

האנליסטית שהקדימה לזהות את הקטסטרופה, שר האוצר שפספס את ממדי הביצה הטובענית, המנכ"ל המנותק שהצדיק את הלא מוצדק, יו"ר הבנק המרכזי שכשל בזיהוי אבל יצא כמנצח, הכלכלן שהתריע לפני כולם, השותפה הבכירה ששילמה את המחיר והמנכ"לים שצלחו בשלום את הסערה המושלמת  ● כל דמויות המפתח שכיכבו במשבר הכלכלי הגדול, ובסופו של דבר רובם יצאו עם פגיעה תדמיתית בלבד ● עשור למשבר הפיננסי, פרויקט מיוחד

כחלון ונתניהו בישיבת הממשלה / צילום: רויטרס

נתניהו וכחלון ראיינו מועמד נוסף לתפקיד הנגיד: פרופ' אמיר ירון

בשבועות האחרונים ראיינו ראש הממשלה ושר האוצר מועמדים נוספים לתפקיד: פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר ● קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, תסיים את תפקידה בנובמבר הקרוב

שר האוצר משה כחלון בטקס חנוכת פרויקט מחיר למשתכן בלוד / צילום: אורי חודי

הגרלה חדשה למחיר למשתכן: לראשונה בנס ציונה ובבנימינה

ההגרלה, שתצא לדרך ביום חמישי הקרוב, תכלול 5,841 יח"ד ב-21 יישובים ברחבי הארץ ● 60% מיחידות הדיור צפויות להיות באזורי ביקוש

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

ניסנקורן חייב לעצור את מסחטת הכספים של עובדי בורסת ת"א

בתרבות הכוחנית של ישראל, שבה רק הפעלת כוח מניבה הישגים, איש לא יכול להתלונן על כך שגם העובדים מתנהגים בהתאם ומפעילים עוד מאותו כלי נשק ● אבל יש מי שמוציא שם רע מאוד לעבודה המאורגנת בחלק מהוועדים, ואלה בדרך-כלל העובדים שמרוויחים היטב ● פרשנות

פרויקט תמ"א 38 ברמת גן./ צילום: תמר מצפי

תמ"א 38 מדשדשת: ירידה חדה בבקשות להיתרים

בתל אביב ובהרצליה נרשמה השנה ירידה ניכרת בבקשות להיתר, ואילו ברמת גן המספרים מתייצבים מעט לאחר ירידה ● "השוק עוד לא יודע לאכול את תוכנית הרובעים ואת תוכנית המתאר של תל אביב" ● הקבלנים, היזמים ובעלי הדירות מעדיפים את הריסת המבנה הישן ובניית בניין חדש במקומו

השטח לשכונת אור ים באור עקיבא / צילום: גיל ארבל

מחיר למשתכן: 875 יחידות דיור מוזלות באור עקיבא

על פי ההצעות הזוכות במכרז, דירה בשטח 94 מ"ר תעמוד למכירה לזכאי מחיר למשתכן בעבור החל מכ-823 אלף שקל, דירת 109 מ"ר בהחל מכ-955 אלף שקל ודירת 129 מ"ר בהחל מכ-1.13 מיליון שקל

שופר וטלית \ צילום: שאטרסטוק

אתר "גלובס" ישוב להתעדכן עם צאת יום כיפור

מטוס F16 / רויטרס

רוסיה: "פרובוקציה מכוונת של ישראל, שומרים זכות להגיב"

(עדכונים שוטפים): משרד ההגנה במוסקבה זועם על ישראל אחרי שמשטר אסד הפיל מטוס עם 15 אנשי צוות, שכולם נהרגו ● לטענתו, ההתרעה שקיבל על הייתה קצרה מדי: "פרובוקציה מכוונת, שומרים את הזכות להגיב" ● שר ההגנה הרוסי נזף בליברמן: "פעולות חוסר אחריות" ● בירושלים טרם הגיבו ● לפי דיווחים במוסקבה, השגריר הישראלי גרי קורן זומן לשיחת בירור

תחזיות לשנה הקרובה / צילום: Shutterstock

זול לטוס, יקר לאכול ובעיקר פקוק: כל התחזיות לשנה הקרובה

השנה החדשה כבר כאן, והיא צפויה להיות סוערת במיוחד ● הבחירות בפתח, תיקי ראש הממשלה לקראת הכרעה, הפקקים נמשכים ואף מתארכים ועדיין לא ברור האם מחירי הדירות יורדים • כתבי "גלובס" בתחזית לשנה הקרובה

סיכום שנה בהייטק / צילום: Shutterstock

הרגעים הגדולים של גלובס טק: כתבות שכדאי לקרוא ביום כיפור

חברת ההייטק של בני גנץ נחשפת, העולם המטורף של הביו-האקרים, סודות המחשוב הקוונטי, הרחפנים פוגשים את הבלוקצ'יין, הריגול הטכנולוגי במקומות העבודה ולמה אנחנו מדברים עם שואבי אבק ● עורך מדור הטכנולוגיה של גלובס חוזר לכמה מהכתבות הבולטות של השנה

אבי ניסנקורן / צילום: אבשלום ששוני

הנהגים כבר לא חולים: הסתיימה השביתה ברכבת

ההסתדרות דיווחה הלילה כי בתום למעלה מ-11 שעות של מו״מ הגיעו הצדדין להסכמות לפיהן ייכנסו למו״מ בתחילת חודש אוקטובר ● כזכור, לפני יומיים פרצה בפתאומיות ״שביתה איטלקית״ בקרב למעלה מ-30 נהגי קטרים מאזור הדרום שטענו שהם חולים ולא התייצבו לעבודה