גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עסקה אסטרטגית לאליום לשיווק מוצר רפואי של גרדיה בארה"ב

מוצר ה-Wirion של החברה הבת גרדיה הוא פילטר למניעת תסחיפים בעת טיפול בחסימות כלי דם ● אם אליום תממש את האופציה, העסקה לרכישת גרדיה עשויה להגיע ל-70 מיליון שקל

אסף אלפרוביץ', מנכ"ל אליום מדיקל / צילום: עינת לברון
אסף אלפרוביץ', מנכ"ל אליום מדיקל / צילום: עינת לברון

חברת אליום  הבורסאית הודיעה היום כי חתמה על מזכר הבנות לעסקה אסטרטגית עם חברה בינלאומית מובילה, שתשווק את מוצר ה-Wirion של החברה הבת של אליום, גרדיה. על פי ההסכם, החברה הבינלאומית תשווק את המוצר באופן בלעדי בשוק האמריקאי למשך שלוש שנים, שבמהלכן תקבל החברה אופציה לרכישת נכסי גרדיה.

על פי הערכות אליום, ההכנסות משלב השיווק הבלעדי עשויות להגיע לעשרות מיליוני שקלים. העסקה לרכישת גרדיה עשויה להגיע לסכום של 70 מיליון שקל - מתוך כך, סכום שהיקפו לא נמסר כמקדמה במועד החתימה על העסקה הנוכחית, והיתר אם תמומש אופציית הרכישה.

אליום מדגישה כי כל עוד לא ממומשת אופציית הרכישה, הזכויות על המוצר ניתנו לחברה הגדולה רק בארה"ב, ואליום יכולה להמשיך לשווק את המוצר במדינות אחרות.

אליום כבר מסרה בעבר כי היא חותרת לעסקה בגרדיה, והשוק כבר תמחר במניית החברה פוטנציאל לעסקה כזו. 70 מיליון שקל לעסקה הכוללת הוא סכום נמוך יחסית, כשמדובר במכירת חברת מכשור רפואי שהמוצר שלה נמצא כבר בשלב השיווק, אבל זהו סכום משמעותי ביחס לשווי השוק של אליום, שעמד היום טרם העסקה על 95 מיליון שקל. בשעות הצהריים עלתה מניית החברה בכ-2%.

אליום זכתה במוצר של גרדיה ב-2012 כשגרדיה מוזגה (100%) לתוכה תמורת מניות אליום בהיקף של 11.3% שהונפקו לקרן מדיקה, בעלת השליטה בגרדיה. זו הייתה עסקה ראשונה במה שאמורה הייתה להיות סדרה של עסקאות, שבסופה קרן מדיקה הייתה עתידה להשתלט על אליום ולהזרים את פעילותה לתוך החברה הבורסאית.

בסופו של דבר, משקיעים משני הצדדים (מדיקה ואליום) לא אישרו את העסקה, אך אליום נותרה עם מלוא ההחזקה בגרדיה, אותה קיבלה תמורת כמות קטנה יחסית של מניות, בעסקה שנראית היום בדיעבד משתלמת מאוד מנקודת המבט של אליום.

מוצר ה-Wirion הוא פילטר למניעת תסחיפים בעת טיפול בחסימות כלי דם, הן בעורקי הלב והן בעורקי הגפיים. חסימות בעורקי הרגליים גורמות לכאבים עזים, צליעה ואף קטיעות גפיים. תסחיפים הנוצרים בעת פתיחת העורקים יכולים להגיע לעורקים אחרים ולסתום גם אותם, וכך בעצם לחבל בהצלחתה ארוכת הטווח של הפרוצדורה לפתיחת החסימה.

לדברי מנכ"ל החברה, אסף אלפרוביץ', אליום שלחה את הפילטרים שלה לבדיקה אחרי השימוש בניסוי, ו"ב-100% מהפילטרים מצאנו קרישי דם שהצלחנו לעצור מהמשך היסחפות לתוך כלי הדם. ב-31% מהמקרים גודל החלקיקים עלה על 1 מ"מ".

אליום היא חברת מכשור רפואי רב-תחומית. היא כבר משווקת שני מוצרים - סטנטים לתחום האורולוגי וכן מוצר לטיפול ברצפת האגן לתחום הגינקולוגי, אשר הניבו לה במחצית הראשונה של 2018 הכנסות של 4.8 מיליון שקל עם רווח גולמי של 1.9 מיליון שקל. מדובר בגידול של 50% בהכנסותיה ממוצרים אלה לעומת 2017, אולם עדיין בסכומים אבסולוטיים נמוכים יחסית.

אליום מקווה כי השקת מוצר חדש - סטנט לטיפול בהרחבה שפירה של הפרוסטטה - תגדיל את ההכנסות בתחום זה וגם את הסיכוי לשיתוף פעולה בתחום השיווק של מוצרים אלה עם חברה גדולה.

את המחצית הראשונה השנה סיכמה אליום בהפסד נקי של 12.7 מיליון שקל, בעיקר עקב ההשקעה במוצרי המו"פ שלה - המוצר של גרדיה שעומד בבסיס ההסכם הנוכחי, ושני מוצרים נוספים הנמצאים בפיתוח - מכשיר להחלפת מסתם מיטראלי באופן לא פולשני ומכשיר לטיפול בסוכרת המחליף ניתוח בריאטרי.

מניית אליום מדיקל בשנה האחרונה

עוד שני מוצרים בפיתוח מחוץ לתחום הסטנטים

בראיון עם "גלובס" לפני חתימת מזכר ההבנות, הסביר המנכ"ל אלפרוביץ' כי "הסינרגיה בין המוצרים שלנו, שלכאורה נראים כמגיעים מתחומים לא דומים, מתבטאת בכך שאנחנו מנצלים את כוח האדם שלנו בניצולת גבוהה. בחברות אחרות המפתחות מכשיר רפואי אחר, ניצול כוח האדם הוא אולי 50%, כי כל הזמן מחכים - לסיום ניסוי, לאישור FDA וכדומה". לדבריו, דוגמה נוספת לסינרגיות בין התחומים היא שהקבוצה שפיתחה את מכשיר החלפת המסתם המיטראלי בחרה כמשקיעה דווקא את אליום, לאחר שהכירה אותה דרך הפעילות של גרדיה.

לחברה שני מוצרים בפיתוח מחוץ לתחום הסטנטים מלבד המוצר של גרדיה: החברה הבת אלווטיקס, בה מחזיקה אליום 80%, מפתחת מוצר המחליף ניתוח בריאטרי. זהו שרוול בקיבה המושתף באופן זעיר פולשני, אשר גם נותן תחושת שובע באמצעות הנפח בקיבה, וגם מונע ספיגה של רוב הרכיבים התזונתיים של המזון במעי; כן מפתחת החברה ניתוח זעיר פולשני להחלפת מסתם הלב המיטראלי. 

ב-2016 טענה קרן מדיקה (שהיא עדיין בעלת מניות באליום בעקבות הניסיון שנכשל להשתלט על החברה ב-2012) נגד ההשקעה הזו, שכן מדובר בתחום תחרותי וכי המוצר ידרוש השקעה שמעבר לכוחותיה של אליום, אולם אלפרוביץ' מאמין כי באמצעות עבודה יעילה (וגם ההכנסות ממסחור מוצר גרדיה) תוכל החברה להגיע לעסקה למסחור המוצר. ב-2019 אמורה החברה לדווח על תוצאות ניסויים בבעלי חיים גדולים. אליום מדווחת היום כי הפיתוח הזה זכה למימון לא מדלל מרשות החדשנות, בהיקף של 5.2 מיליון שקל. 

עוד כתבות

נשים בעצרת יום השלום / צילום: נשים שרות שלום

קול באישה תקווה: אלפי נשים שרו יחד למען השלום

במסגרת יום השלום צעדו יחד אלפי נשים ערביות ויהודיות ● "מבקשות להזכיר שסכסוכים מסתיימים, ולא עוצרות עד הסכם מדיני"

דליה קורקין/צילום: נעה זני

"בסופ"ש עבדתי במשק, ומהר מאוד הכניסו אותי להנה"ח"

הפורטפוליו של דליה קורקין, בת 57, בעלים ומנכ"לית של חברת הסיעוד עמל ומעבר

 יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: יחצ

הרשות השנייה: ״המיזוג בין רשת לערוץ עשר - לא חוקי״

במכתב שהוציאה הבוקר הרשות לבעלי הרישיון היא מודיעה להם כי הבקשה שלהם אינה עולה בקנה אחד עם המנגנון הקבוע בחוק הרשות השנייה לביטול הרישיון

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

"ממשל טראמפ מאוכזב מיהודי ארה"ב: לא מעריכים העברת השגרירות"

דו"ח של המכון למדיניות העם היהודי, מכון חשיבה בירושלים, מצטט פקיד בכיר בממשל: "לו אובמה היה מעביר את השגרירות, הקהילה היהודית כולה היתה מתאחדת בתרועות הלל" ● "ישראל צריכה להיערך למציאות שבה ארה"ב תרצה להקטין מעורבותה באזור"

אורי הדומי / צילום: עינת לברון

הכירו את אורי הדומי, מאבטח שהפך למנכ"ל והוביל אקזיט ענק

אורי הדומי, המנכ"ל שהוביל את מזור לאקזיט ענק, התחיל את דרכו המקצועית כמאבטח באינטל ● הוא מנהל את מזור כבר 15 שנה וצפוי לממש בעסקה אופציות בשווי 20 מיליון דולר

עסקים קטנים/צילום:תמר מצפי

למה עסקים קטנים לא מעניינים את כלכלני המאקרו בישראל

כ-99% מהעסקים בישראל עונים להגדרה של עסק קטן או בינוני. ולמרות הנתון המרשים הזה, הם לא מעניינים את כלכלני המקרו בישראל ● רוצים לדעת למה?

מכרה של קובלט בקונגו / צילום: רויטרס, Kenny Katombe

רוצים את האייפון החדש? הצד האפל מאחורי ייצור המכשירים

תחקיר של "וול סטריט ג'ורנל" מצא כי במכרה קובלט בקונגו בבעלות חברת Chemaf SARL, שמספקת את המתכת לאפל, פולקסווגן וחברות נוספות, תנאי העבודה קשים במיוחד ● זאת על אף שהחברות התחייבו לטפל בתנאים כבר לפני שנתיים

מחאת החרדים הערב

אלפי חרדים מחו בבני ברק נגד הרכבת; כביש 4 נפתח לתנועה

אלפי חרדים התכנסו לעצרת תפילה סמוך למתחם הבנייה בעיר במחאה על חילול השבת עם הימשכות העבודות ברכבת הקלה

עצרת של החמאס / / צילום:רויטרס

בכיר בחמאס לאתר יהודי: אנחנו לא שונים מהימין בישראל

בראיון נדיר למגזין האמריקאי המקוון טאבלט, אמר חוסאם בדראן, שהיה מפקד הזורע הצבאית של חמאס בגדה: לו הישראלים היו יודעים מה אנו מציעים (בשיחות עקיפות עם ישראל), הם היו יוצאים להפגין ברחובות נגד הססנות ממשלתם ● מכריז: שחרור שני השבויים הישראלים והחזרת גופות הדר גולדין ואורון שאול – בעסקת חילופי שבויים "לא פחות משמעותית מעסקת גלעד שליט"

 

בניין הפדרל ריזרב / צילום:רויטרס, Chris Wattie

והרי התחזית: בעוד 15 שנים נראה שיטה מוניטרית חדשה

למה העתיד של הכלכלה האמריקאית נראה קודר אם עכשיו הכול צומח ופורח, איך זה שהבנקים המרכזיים לא מבינים את זה, מתי התחזית הקודרת תהפוך למציאות, ומה יצמח מההריסות ● הקוראים שוב שאלו, ואלה תשובותיי

נשיא רוסיה פוטין/ צילום: רויטרס

החושך בקצה המנהרה: הדמוקרטיה הליברלית במשבר עמוק

ההתקפה הרב-יבשתית על הדמוקרטיה הליברלית נעה עכשיו בצירים מסוכנים. לא, לא כל מבקריה הם "פשיסטים", גם אם הם מצידם מאמינים שכל הליברלים הם "אליטיסטים" - אבל תכונות של מה שאומברטו אקו קרא "פשיזם נצחי" מתחילות להסתמן ● יואב קרני בניתוח מיוחד ל-G

חממת גידול קנאביס של טילריי /צילום: אתר החברה

מה עומד מאחורי הזינוק של כוכבת הקנאביס התורנית

חברת הקנאביס טילריי הקנדית זינקה בוול סטריט פי 15 תוך 3 חודשים לשווי של 20 מיליארד דולר, למרות שהיא מוכרת בפחות מ-10 מיליון דולר ברבעון ומפסידה 7 מיליון ● איך זה קרה?

אהוד אולמרט / צלם: נועם מושקוביץ'

ראש הממשלה לשעבר אולמרט בפריז: אפשר היה להשיג שלום

לדברי אולמרט, אם הוא היה ממשיך בתפקידו כראש ממשלה למשך מספר חודשים נוספים ניתן היה להגיע להסכם שלום עם הרשות הפלסטינית

הכפר מקרניצה | צילום: Pornalis

ארץ הפלאות המיתולוגית: ביקור קסום בחצי האי פיליון

על אף יופיו של חצי האי פיליון, הוא הצליח לחמוק מהרדאר של הקהל הישראלי (באופן יחסי) ● לאחרונה, עם קו טיסות חדש, אפשר לגלות ביתר קלות את קסמיה של אחת הפנינים הנסתרות של יוון

הפגנות חרדים נגד הגיוס, מרץ 2017 / צילום: רויטרס

משבר הרכבת: מחאות החרדים דוחקות את המדינה לפינה

מסגירת חופי הכנרת ועד עצירת העבודות בגשר יהודית, החרדים יכולים לרשום לעצמם לא מעט ניצחונות עד כה

טיל "טמיר" בתוך ה"קסטה". / צילום באדיבות רפאל

ביקור באתר כיפת ברזל הסודי: "אין להשאיר טילים במסדרון"

למרות האחוזים הגבוהים של ההצלחות ביירוט רקטות ופצמ"רים, למפתחי מערכת ההגנה האווירית כיפת ברזל אין זמן לשבת על זרי הדפנה ● "ארגוני הטרור מנסים כל היום את הכיפה ומחפשים נקודות תורפה", אומר בכיר ברפאל, "ואנחנו מחויבים להיות שני צעדים לפניהם" ● הצצה נדירה לבונקר השמור שבו מתרחש תהליך ההרכבה של הטילים - וגם ולאתגרים שניצבים בפני הכיפה עם הקונצנזוס הכי גדול בישראל

אייפון Xs ו Xs max / צילום: יח"צ

בדקנו את האייפונים החדשים: האם כדאי לשדרג?

אייפון Xs ואייפון Xs הגיעו היום לחנויות במדינות נבחרות בעולם ● מבדיקה ראשונית עולה כי אף שהשיפורים לא דרמטיים, חלקם מורגשים מיד - עם דגש על המצלמה ● בדגם ה-Max הצפייה בסרטונים מהנה במיוחד ● ולמרות זאת, קשה שלא להרגיש תחושת דז'ה וו

Bank of Cyprus/צילום: רויטרס Yiannis Kourtoglou

איגוח: מגורם למשבר כלכלי - לכלי לפתרון

עשור לאחר קריסת ליהמן ברדרס, כלי האיגוח עדיין מתמודדים עם סטיגמות ועם חששות שנובעים מהשימוש הלקוי שנעשה בהם במשכנתאות הסאב-פריים ● ואולם המציאות במערכת הבנקאית באירופה, שעדיין מתמודדת עם חובות בעייתיים בכטריליון דולר, מלמדת שעם שימוש מושכל וחקיקה נכונה יכול האיגוח לסייע למערכת הפיננסית להתאושש ממשברים

ברני סנדרס / צילום: רויטרס

מתכונן ל-2020: סנדרס מנסה לגבש חזית פרוגרסיבית בינלאומית

עפ"י הערכות, ברני סנדרס צפוי לנסות ולהתמודד שוב במערכת הבחירות הבאה בארה"ב ● אם טראמפ רץ ב-2016 על America First, סנדרס מרכיב חזון סותר: מצד אחד, הוא מצביע על כך שטראמפ בעצם מוביל רישות גלובלי של עשירים הדואגים לאינטרסים הכלכליים של החזקים ● מצד שני, הוא מצביע על תמת יחסי החוץ החדשה שלו, גלובליזם משולב בסולידריות בינלאומית ● פרשנות

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

טוויטר הודיעה כי תיקנה באג שעשוי היה לשתף הודעות פרטיות

הבאג היה עשוי לשתף הודעות פרטיות של משתמשים עם מפתחים חיצוניים שעובדים עם טוויטר ● על פי הערכות, פחות מאחוז משתמשי טוויטר הושפעו