גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עסקה אסטרטגית לאליום לשיווק מוצר רפואי של גרדיה בארה"ב

מוצר ה-Wirion של החברה הבת גרדיה הוא פילטר למניעת תסחיפים בעת טיפול בחסימות כלי דם ● אם אליום תממש את האופציה, העסקה לרכישת גרדיה עשויה להגיע ל-70 מיליון שקל

אסף אלפרוביץ', מנכ"ל אליום מדיקל / צילום: עינת לברון
אסף אלפרוביץ', מנכ"ל אליום מדיקל / צילום: עינת לברון

חברת אליום  הבורסאית הודיעה היום כי חתמה על מזכר הבנות לעסקה אסטרטגית עם חברה בינלאומית מובילה, שתשווק את מוצר ה-Wirion של החברה הבת של אליום, גרדיה. על פי ההסכם, החברה הבינלאומית תשווק את המוצר באופן בלעדי בשוק האמריקאי למשך שלוש שנים, שבמהלכן תקבל החברה אופציה לרכישת נכסי גרדיה.

על פי הערכות אליום, ההכנסות משלב השיווק הבלעדי עשויות להגיע לעשרות מיליוני שקלים. העסקה לרכישת גרדיה עשויה להגיע לסכום של 70 מיליון שקל - מתוך כך, סכום שהיקפו לא נמסר כמקדמה במועד החתימה על העסקה הנוכחית, והיתר אם תמומש אופציית הרכישה.

אליום מדגישה כי כל עוד לא ממומשת אופציית הרכישה, הזכויות על המוצר ניתנו לחברה הגדולה רק בארה"ב, ואליום יכולה להמשיך לשווק את המוצר במדינות אחרות.

אליום כבר מסרה בעבר כי היא חותרת לעסקה בגרדיה, והשוק כבר תמחר במניית החברה פוטנציאל לעסקה כזו. 70 מיליון שקל לעסקה הכוללת הוא סכום נמוך יחסית, כשמדובר במכירת חברת מכשור רפואי שהמוצר שלה נמצא כבר בשלב השיווק, אבל זהו סכום משמעותי ביחס לשווי השוק של אליום, שעמד היום טרם העסקה על 95 מיליון שקל. בשעות הצהריים עלתה מניית החברה בכ-2%.

אליום זכתה במוצר של גרדיה ב-2012 כשגרדיה מוזגה (100%) לתוכה תמורת מניות אליום בהיקף של 11.3% שהונפקו לקרן מדיקה, בעלת השליטה בגרדיה. זו הייתה עסקה ראשונה במה שאמורה הייתה להיות סדרה של עסקאות, שבסופה קרן מדיקה הייתה עתידה להשתלט על אליום ולהזרים את פעילותה לתוך החברה הבורסאית.

בסופו של דבר, משקיעים משני הצדדים (מדיקה ואליום) לא אישרו את העסקה, אך אליום נותרה עם מלוא ההחזקה בגרדיה, אותה קיבלה תמורת כמות קטנה יחסית של מניות, בעסקה שנראית היום בדיעבד משתלמת מאוד מנקודת המבט של אליום.

מוצר ה-Wirion הוא פילטר למניעת תסחיפים בעת טיפול בחסימות כלי דם, הן בעורקי הלב והן בעורקי הגפיים. חסימות בעורקי הרגליים גורמות לכאבים עזים, צליעה ואף קטיעות גפיים. תסחיפים הנוצרים בעת פתיחת העורקים יכולים להגיע לעורקים אחרים ולסתום גם אותם, וכך בעצם לחבל בהצלחתה ארוכת הטווח של הפרוצדורה לפתיחת החסימה.

לדברי מנכ"ל החברה, אסף אלפרוביץ', אליום שלחה את הפילטרים שלה לבדיקה אחרי השימוש בניסוי, ו"ב-100% מהפילטרים מצאנו קרישי דם שהצלחנו לעצור מהמשך היסחפות לתוך כלי הדם. ב-31% מהמקרים גודל החלקיקים עלה על 1 מ"מ".

אליום היא חברת מכשור רפואי רב-תחומית. היא כבר משווקת שני מוצרים - סטנטים לתחום האורולוגי וכן מוצר לטיפול ברצפת האגן לתחום הגינקולוגי, אשר הניבו לה במחצית הראשונה של 2018 הכנסות של 4.8 מיליון שקל עם רווח גולמי של 1.9 מיליון שקל. מדובר בגידול של 50% בהכנסותיה ממוצרים אלה לעומת 2017, אולם עדיין בסכומים אבסולוטיים נמוכים יחסית.

אליום מקווה כי השקת מוצר חדש - סטנט לטיפול בהרחבה שפירה של הפרוסטטה - תגדיל את ההכנסות בתחום זה וגם את הסיכוי לשיתוף פעולה בתחום השיווק של מוצרים אלה עם חברה גדולה.

את המחצית הראשונה השנה סיכמה אליום בהפסד נקי של 12.7 מיליון שקל, בעיקר עקב ההשקעה במוצרי המו"פ שלה - המוצר של גרדיה שעומד בבסיס ההסכם הנוכחי, ושני מוצרים נוספים הנמצאים בפיתוח - מכשיר להחלפת מסתם מיטראלי באופן לא פולשני ומכשיר לטיפול בסוכרת המחליף ניתוח בריאטרי.

מניית אליום מדיקל בשנה האחרונה

עוד שני מוצרים בפיתוח מחוץ לתחום הסטנטים

בראיון עם "גלובס" לפני חתימת מזכר ההבנות, הסביר המנכ"ל אלפרוביץ' כי "הסינרגיה בין המוצרים שלנו, שלכאורה נראים כמגיעים מתחומים לא דומים, מתבטאת בכך שאנחנו מנצלים את כוח האדם שלנו בניצולת גבוהה. בחברות אחרות המפתחות מכשיר רפואי אחר, ניצול כוח האדם הוא אולי 50%, כי כל הזמן מחכים - לסיום ניסוי, לאישור FDA וכדומה". לדבריו, דוגמה נוספת לסינרגיות בין התחומים היא שהקבוצה שפיתחה את מכשיר החלפת המסתם המיטראלי בחרה כמשקיעה דווקא את אליום, לאחר שהכירה אותה דרך הפעילות של גרדיה.

לחברה שני מוצרים בפיתוח מחוץ לתחום הסטנטים מלבד המוצר של גרדיה: החברה הבת אלווטיקס, בה מחזיקה אליום 80%, מפתחת מוצר המחליף ניתוח בריאטרי. זהו שרוול בקיבה המושתף באופן זעיר פולשני, אשר גם נותן תחושת שובע באמצעות הנפח בקיבה, וגם מונע ספיגה של רוב הרכיבים התזונתיים של המזון במעי; כן מפתחת החברה ניתוח זעיר פולשני להחלפת מסתם הלב המיטראלי. 

ב-2016 טענה קרן מדיקה (שהיא עדיין בעלת מניות באליום בעקבות הניסיון שנכשל להשתלט על החברה ב-2012) נגד ההשקעה הזו, שכן מדובר בתחום תחרותי וכי המוצר ידרוש השקעה שמעבר לכוחותיה של אליום, אולם אלפרוביץ' מאמין כי באמצעות עבודה יעילה (וגם ההכנסות ממסחור מוצר גרדיה) תוכל החברה להגיע לעסקה למסחור המוצר. ב-2019 אמורה החברה לדווח על תוצאות ניסויים בבעלי חיים גדולים. אליום מדווחת היום כי הפיתוח הזה זכה למימון לא מדלל מרשות החדשנות, בהיקף של 5.2 מיליון שקל. 

עוד כתבות

ישיבת ממשלה/ צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

נמנע מחטף לפני הקדמת הבחירות - הוקפאו מענקי פרישה למנכ"לי משרדי הממשלה

מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הודיע לפני זמן קצר (ו') לשרים על הקפאת היוזמה לאשר מענקי פרישה מיוחדים (בונוסים) למנכ"לי משרדי הממשלה ● לפי ההצעה שהוקפאה, היו מנכ"לי משרדי ממשלה אמורים לקבל "מענק פרישה מיוחד" בגובה שתי משכורות אם כיהנו בתפקיד בין שנתיים לחצי ל-27 חודשים

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

למרות הביקורת על תפקודו: צוקרברג לא יוותר על תפקיד יו"ר פייסבוק

תחקיר של הניו יורק טיימס צייר תמונה לא מחמיאה של צוקרברג וסנדברג, והעלה כי משרד יחסי ציבור של פייסבוק, דפיינרס, ניסה לקשור את מותחי הביקורת על החברה לג'ורג' סורוס ● צוקרברג לעיתונאים: "לא הכרתי את שיתוף הפעולה עם דפיינרס עד התחקיר"

נתי כהן מנכל משרד התקשורת / יח"צ

בכיר במשרד התקשורת בכתב האשמה חריף: "נכשלנו. הידרדרנו למיקום מביך בכל המדדים"

חיים גרון, סמנכ"ל בכיר טכנולוגיות עתידיות וסייבר, כתב לראשי המשרד במכתב שהגיע לידי "גלובס": "כדי להציל את השוק נדרשים צעדים קשים וחישוב מסלול מחדש ברגולציה" ● גרון טוען קובע באופן חד-משמעי כי תחרות מחירים חריפה היא בבחינת פירות באושים שהובילה לעצירת השקעות ולדרדורה של ישראל בכל המדדים ההשוואתיים לעולם

משה חוגג / צילום:יונתן בלום

התכתשות משפטית בין משה חוגג לבעלי מניות בחברה שרכש

17 בעלי מניות בחברת AOH, שעסקה בשיווק אופציות בינאריות ונרכשה על ידי IDC מקבוצת סינגולריטים, שנמצאת בשליטת חוגג, טוענים כי הוא מבריח נכסים, כספים וזכויות של IDC לתאגידים אחרים בשליטתו או לאנשי קש מטעמו • חוגג לא נשאר חייב: "הם רימו את סינגולריטים במצגי שווא מגמתיים. בקשת הפירוק היא תגובה לתביעה שהגשנו נגדם בקפריסין"

ויט ידליצ'קה, נשיא מדינת הקריפטו "ליברלנד" / צילום: איל יצהר

על גדות הדנובה ייסדתי את מדינת הבלוקצ'יין: נשיא ליברלנד אופטימי גם לאחר נפילת הביטקוין

"כמו שהביטקוין עשה במגזר הפיננסי, ליברלנד רוצה לחולל מהפכה בתחום הממשל באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ'יין", אומר בראיון ל"גלובס" ויט ידליצ'קה, מייסד ונשיא מדינת ליברלנד, הדוגלת באידיאולוגיה ליברטריאנית ● אף שקרואטיה וסרביה מסרבות להכיר במיקרו-מדינה שהוקמה על הגבול ביניהן, כבר חצי מיליון איש הגישו בקשות לאזרחות בליברלנד, ובהם יותר מ-4,000 ישראלים

קרלסברג / באדיבות החברה המרכזית למשקאות

קוקה קולה ישראל מייקרת גם את קלסברג וטובורג

למשל מדובר בייקור של בקבוקי 330 מ"ל של קרלסברג ב-2.8% ושל טובורג ב-3.2%

פרופ’ ראם סרי / צילום: איל יצהר

פיצוץ בחלל: מה קורה כששני כוכבים מתנגשים ולמה כדאי להשקיע במחקר על היווצרות זהב בחלל

לפני כשנה פיצחו מדענים תעלומה ארוכת שנים והראו שמקור הבזקי האור בחלל הוא התנגשות בין כוכבים ● פרופ' ראם סרי, שהיה שותף לגילוי, לא פוסל את האפשרות שפיצוץ כזה השמיד חיים בכדור הארץ ● וגם: מה הקשר בין הבזקי האור להיווצרות זהב ומדוע כדאי לממשלה להשקיע במחקר כזה

חממת גידול קנאביס של טילריי /צילום: אתר החברה

ועדת הפנים אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לייצוא קנאביס

ועדת הפנים אישרה היום לקריאה ראשונה את הצעת החוק ליצוא קנאביס רפואי מישראל אך חוסר הוודאות סביב המשך קיומה של הממשלה מאפיל על הדיווח ● מניות הקנאביס מגיבות בעליות בבורסה בתל אביב ● חבר הכנסת יואב קיש: "המשטרה הרגישה לא בנוח להתקדם עם המתווה שלא מעגן את כלי הפיקוח שלהם בחקיקה"

מפגין נגד ברקזיט בצעדה היום בלונדון / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: שורת התפטרויות בממשלה מאיימת על הסכם הברקזיט ומטלטלת את השווקים

רק אמש הצליחה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לאשר הסכם ברקזיט המשמר ברובו את המצב הקיים מול האיחוד מבחינת סחר ומסים ● היום התפטרו במחאה שרים בכירים בממשלתה - ועתידה הפוליטי נמצא בסכנה ● הליש"ט משלימה נפילה של 5.2% מתחילת השנה ● סקטור הבנקאות באירופה נסחר תחת לחץ, מניית הבנק הסקוטי RBS צונחת ב-7%

מי שומר על המידע של משתמשי פייסבוק? שאלה טובה / צילום: shutterstock

דוח השקיפות של פייסבוק: מחקה 1.5 מיליארד חשבונות מזויפים בחצי שנה

כמו כן מחקה פייסבוק 5.4 מיליון ביטויים של דברי שטנה והסתה מהרשת החברתית ● במחצית השנייה של 2018 החברה אף הסירה 65.6 מיליון תכנים שהכילו עירום

נשיא איראן חסן רוחאני / צילום: רויטרס - Eduardo Munoz

בצל העיצומים ולמרות הקושי: כניעה איראנית לא נראית באופק

מאז חמישה בנובמבר נותקה איראן רשמית מהדולר האמריקאי וממערכת הסוויפט הבנקאית הבינלאומית, שמרכזה בבלגיה ● בניסיון למצוא פתרונות פנימיים, הכריז משרד הכלכלה האיראני על הפשרה של 1.66 מיליארד דולר לקרן לסיוע למפעלים וחברות גדולים, הנפגעים ישירות מן העיצומים, כדי למנוע את קריסתם ● למרות זאת, בטווח הקרוב לא צפוי שינוי מהותי במדיניות האיראנית

בלונים שנתפסו במעבר כרם שלום / דוברות מתפ״ש

הפסקת אש? אלפי בלונים נתפסו במעבר כרם שלום בדרכם לעזה

את הבלונים גילו בודקים ביטחוניים של רשות המעברים היבשתיים במשרד הביטחון, בזמן שבחנו את התכולה של משאית שהכילה צעצועים המיועדים לילדי עזה

מכלית דלק מגיעה לרצועת עזה./ צילום:  רויטרס Mohammed Salem

התפטרות ליברמן פותחת את הדלת למחוות כלכליות בהיקף של כ-250 מיליון דולר לחמאס

ההבלגה הישראלית והשבוע מעידה כי מתחת לפני השטח מתבשל מהלך גדול ● התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן הוציאה את העזתים לרחובות לחגיגות ניצחון ומסירה מכשול משמעותי משיחות ההסדרה ● החדשות הרעות: הסדר תמורת כסף מחזק את חמאס ואת הג'יהאד האסלאמי

ניקי היילי, שגרירת ארה"ב באו"ם/ צילום: רויטרס

ארה"ב תצביע באו"ם לראשונה נגד גינוי שליטת ישראל ברמת הגולן

לאחר שנים של הימנעות, שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי הודיעה היום (ו') כי תצביע נגד גינוי הריבונות הישראלית ברמת הגולן באו"ם ● "ההחלטה מוטה נגד ישראל"

מרים פיירברג / צילום: שלומי יוסף

בחירות תחת עננת חשדות: כמה הציבור בישראל מוכן לסלוח לנתניהו

האם הציבור הישראלי יבוא חשבון בקלפי עם הליכוד וראש הממשלה בשל החשדות נגד נתניהו ובני משפחתו? ● תוצאות הבחירות לרשויות המקומיות לא יכולות לנבא את התשובה ● וגם: אם לאסירים בבתי הכלא מגיע שטח מחיה סביר, אז גם לחולים המאושפזים בבתי החולים ● פרשנות

האמן דיויד הוקני / צילום: רויטרס

שיא המכירות לאמן חי: ציור של דיוויד הוקני נמכר ב-90.3 מיליון דולר

המכירה, שהתרחשה ביום חמישי האחרון, הדיחה את "כלב הבלון" שנמכר ב-58.4 מיליון דולר מהשיא

מריו דראגי / איל יצהר

דראגי רומז: האינפלציה באיחוד האירופי תעלה לאט מהצפוי

נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, נאם בפני קונגרס הבנקאות האירופי בפרנקפורט ● דראגי רמז בנאומו למהלכים הצפויים במדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי האירופי

יוסי ואסה / צילום: כפיר זיו

יוסי ואסה מחפש חליפה לטקס האמי: "חשבנו איך נשווק אותה בחו"ל"

גם כשיוסי ואסה מתארגן על חליפה לטקס פרסי האמי בשבוע הבא, משחק בהפקה בינלאומית וכותב את העונה השנייה של "נבסו", הוא זוכר את המפגש הראשון שלו עם החברה הישראלית ואת הדרך הארוכה מאתיופיה ● ראיון

בעבור חופן זרעי צ'יה / איור : עומר הופמן

ביום שבו התחתנתי, הבנתי לפתע מהו האושר בחיים, אבל אז, מתברר, זה כבר היה מאוחר מדי

אחרי שלמדתי מיעלי שללכת לאיבוד ולמצוא את הדרך הם בעצם שני צדדיו של אותו מטבע, קיבלתי בהבנה את הסדנאות, את האבחונים בשיטת התדר וגם את המתקשרת ● הטור של ליאור טומשין

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום

מטומי מוכרת לטדי שגיא את פלטפורמת הפרסום Mobfox ב-7.5 מיליון דולר; המניה מזנקת

חברת הפרסום הדיגיטלי מוכרת את Mobfox לחברת Tightline Holdings שנמצאת בשליטת המיליארדר טדי שגיא ● הפעילות הנמכרת הניבה למטומי הכנסות של 16.8 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2018 ● מניית מטומי מזנקת היום ב-16% בלונדון, לאחר שבשנה האחרונה צנחה 77%