גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"התאוששות בעולם הערבי תקפיץ מחיר המלט המיובא"

בחוות הדעת שתידון מחר בוועדה להיטלי היצף במשרד הכלכלה קובע פרופ' יוסי שפיגל כי "עליית מחירי המלט תשמש ביטוח, במחיר צנוע, נגד סכנה ממשית לפגיעה בלתי חוזרת בתעשיית המלט המקומית ● לטענת יבואני המלט, לעומת זאת, בזכות היבוא הנרחב ירד מחירו בארץ ב-30%

מפעל המלט נשר / צילום: יונתן בלום
מפעל המלט נשר / צילום: יונתן בלום

"עליית מחירי המלט תהווה ביטוח, במחיר צנוע, נגד סכנה ממשית לפגיעה בלתי חוזרת בתעשיית המלט המקומית שוועדה בין משרדית לקידום התחרות בענף המלט ראתה בה צורך אסטרטגי", כך קובע הפרופ' יוסי שפיגל מבית הספר למינהל עסקים שבאוניברסיטת תל אביב בחוות דעת שגיבש בשם חברת מלט הר טוב לקראת דיון שייערך מחר (ה') בוועדה המייעצת להיטלי היצף שבמשרד הכלכלה.

הפרופ' שפיגל מתייחס בחוות הדעת שחיבר להמלצות של הממונה על היטלי הסחר במשרד הכלכלה והתעשייה, דני טל, להטיל היטלי היצף בשיעורים משתנים שבין 7% ל 21% על מלט שמיובא מטורקיה ומיוון ושוחק את הרווחיות של תעשיית המלט הישראלית.

בדוח שהממונה השלים באחרונה ועיקריו נחשפו לראשונה ב"גלובס" נכתב, כי יש להטיל היטלי היצף על מלט זה במטרה להגן על התעשייה הישראלית. היצרניות היחידות של מלט בישראל הן המונופול נשר וחברת מלט הר טוב שליד בית שמש. היבואנית המרכזית של מלט היא סימנט איי.אס, חברה בת של מספנות ישראל. הממונה מצא כי מלט שמיובא מיוון ומטורקיה נמכר בשוק הישראלי במחיר נמוך מזה שבו הוא נמכר בארץ הייצור שלו.
על רקע הדריכות בתעשיית המלט לקראת הדיון שיערך מחר בוועדה המייעצת, עובדי מלט הר טוב הפגינו היום מול משרד האוצר בירושלים בקריאה לשר האוצר, משה כחלון, לאמץ את המלצותיו של הממונה על היטלי הסחר. העובדים חוששים משתדלנות של יבואני מלט שתוביל לעיכובים או לגניזת המלצות הממונה על ההיטלים. מצב זה, כך חוששים העובדים, יוביל לסגירת המפעל ולאובדן מטה לחמם.

סימנט אס.איי מסרה בתגובה להפגנה: "זאת הצגה אחת גדולה, היות שהעסקתם ותנאי עבודתם של עובדי הר טוב מובטחים לשנים בהסכם סודי שנחתם על המונופול נשר. בקומבינת המלט הבינלאומית נחשף כי תמנון המלט נשר מוליך שולל את גורמי הממשלה והרגולטורים השונים. סימנט תמשיך לייבא מוצרי מלט איכותיים משורה ארוכה של מדינות ולהוריד את יוקר המחיה".

"הביקוש הנמוך ביוון ובטורקיה זמני"

ראשי מספנות ישראל טענו בעבר כי בזכות היבוא הנרחב של מלט חלה ירידה של עד 30% במחירו בארץ. אלא שבחוות הדעת שכתב עבור הוועדה המייעצת של משרד הכלכלה מזהיר הפרופ' שפיגל כי ירידת המחירים נובעת מירידה שאינה פרמננטית בביקוש למלט ביוון ובטורקיה: "המשבר הכלכלי ביוון עתיד לחלוף בשנים הקרובות ואיתו תחול עלייה בביקוש למלט ביוון. העלייה צפויה להיות חדה, שכן כלכלת יוון חוותה מיתון עמוק וממושך ולכן כאשר היא תתאושש - יהיה צורך להדביק את הפיגור שנוצר בענף הבנייה היווני".

פרופ' שפיגל הוסיף והזהיר כי הצפי הוא לגידול של מאות אחוזים בצריכת המלט ביוון, מה שיעלה את מחירו ויקטין את הזמינות שלו ליצוא.

גם בהתייחס למלט שמיוצר בטורקיה צופה שפיגל עלייה דרסטית בביקוש, וזאת עם סיום המשבר בעולם הערבי שהחל בעקבות האביב הערבי. עלייה בביקוש למלט תחול, על פי הערכות, גם בסוריה שתזדקק למלט רב לשיקום ההריסות ממלחמת האזרחים הממושכת. לצד אלה, גם תחזית של HSBC צופה התייקרות של המלט במזרח התיכון עד סוף 2019, וזאת בשיעור ממוצע של 5.2%.

במצב הקיים של יבוא נרחב - שאף צפוי להתרחב עוד על פי הצהרות מן העבר של יבואנית המלט המרכזית סימנט - היצרנית מלט הר טוב, שמעסיקה כ-120 עובדים, עלולה לחדול מפעילותה. חשש זה מקבל ביטוי גם בדוח שגיבש הממונה על היטלי הסחר, שבו הוא העריך כי סיכויי ההישרדות של החברה במצב הקיים נמוכים מאוד.

עד 2015 מלט הר טוב היתה יחידת ייצור של המונופול נשר. הסדר שאליו הגיעו ראשי נשר והממונה על ההגבלים העסקיים דאז, דיויד גילה, הוביל את נשר למכירת הפעילות בהר טוב - כדי להעמיד תשתית מקומית לייצור שיתחרה בנשר.

מלט הר טוב נרכשה בידי משפחת וייל, שהתכוונה לקיים השקעות משמעותיות כדי להגביר את היעילות בייצור במפעל. היישום של תוכנית ההשקעות מתעכב בשל אי הוודאות של הבעלים בנוגע למעמד המפעל נוכח התרחבות היבוא בהיצף.

לפי חוות הדעת של הפרופ' שפיגל, המצב הקיים חושף גם את היצרנית הגדולה, נשר, ל"הסתברות גבוהה של נזק עתידי": "ביום שבו יעלו מחירי המלט המיובא, נישאר בישראל עם תעשייה מקומית שהיא פחות תחרותית ופחות יעילה ממה שהיא יכולה להיות, בלי תחרות ועם יבוא בהיצף", הזהיר.

עוד מציין הפרופ' שפיגל כי התערבות המדינה ביבוא המלט והטלת היטל היצף לריסונו "תוביל לעליית מחירים צנועה בטווח הקצר, אך תמנע פגיעה בייצור המקומי של מלט ישראלי בטווח הארוך".

הלפרין צפויה להתנגד להיטל

בתוך כך, מחוות הדעת עולה כי כבר כיום, כ-30% מהמלט שנצרך בישראל מיובא - חריגה מהיעד שקבעה ועדה ממשלתית בראשות מנכ"ל האוצר לשעבר, גל הרשקוביץ, של שמירה על כושר ייצור של 80% מתצרוכת המלט השנתית של המשק.

הדריכות שמאפיינת בשבועות האחרונים את ענף המלט הישראלי צפויה להימשך גם בתקופה הקרובה - ככל שיתקרבו שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, להכרעה אם לקבל את המלצת הממונה על היטלי הסחר ולחתום על היטלי היצף שיגבילו את היבוא לתקופה של 5 שנים. אישור של היטל כזה, דורש הסכמה מצד שני השרים.

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, צפויה להתנגד להיטל היצף, מחשש שיוביל להתייקרות פרויקטים בתחום התשתיות ולפגוע בתחרות שנוצרה בענף המלט.

עוד כתבות

תוכנת בבילון / צילום: shutterstock

אבד בתרגום: הליך הגישור בתביעה הייצוגית נגד בבילון נכשל

במארס אשתקד אושרה לניהול תובענה ייצוגית נגד חב' בבילון ונושאי משרה בכירים בה בהווה ובעבר - נועם לניר, אלון כרמלי ועוד - בטענה כי החברה הסתירה את כוונתה של גוגל לסיים את ההתקשרות עימה ● היום הודיעה החברה כי הגישור בין הצדדים הסתיים ללא הצלחה

נתוני נדל"ן / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מדד מחירי הדירות עלה ב-0.1%; מדד המחירים לצרכן באוקטובר עמד בציפיות ועלה ב-0.3%

מחירי הדירות ב-12 החודשים האחרונים רשמו ירידה של 1.9% ומחירי הדירות החדשות ירדו באוגוסט-ספטמבר ב-0.6% ● מחוז הצפון בלט עם עלייה של 1.1% במחירי הדירות באוגוסט-ספטמבר ● קצב עליית המחירים ב-12 החודשים האחרונים עומד בעקבות המדד האחרון על 1.2%

נשיא איראן חסן רוחאני / צילום: רויטרס - Eduardo Munoz

בצל העיצומים ולמרות הקושי: כניעה איראנית לא נראית באופק

מאז חמישה בנובמבר נותקה איראן רשמית מהדולר האמריקאי וממערכת הסוויפט הבנקאית הבינלאומית, שמרכזה בבלגיה ● בניסיון למצוא פתרונות פנימיים, הכריז משרד הכלכלה האיראני על הפשרה של 1.66 מיליארד דולר לקרן לסיוע למפעלים וחברות גדולים, הנפגעים ישירות מן העיצומים, כדי למנוע את קריסתם ● למרות זאת, בטווח הקרוב לא צפוי שינוי מהותי במדיניות האיראנית

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה / צילום: איל יצהר

שקד לא תאפשר למשנה ליועמ"ש דינה זילבר להופיע בכנסת

שרת המשפטים הודיעה כי "לפי חוק יסוד: הכנסת, הסמכות על בחירת נציגי משרדי הממשלה בוועדות הכנסת נתונה לשר הממונה, ולו בלבד"

נפתלי בנט / רויטרס

מערכת הבחירות נפתחת בקרב על הנרטיב, מי הפיל את ממשלת הימין

לפני שידעו אזרחי ישראל מתי תתקיים מערכת הבחירות, נראה שהצדדים - נתניהו, ליברמן ובנט - מתכוונים לנהל קרב פתיחה על הנרטיב: מי הוא זה שפיזר את הממשלה, מי אחראי להתפרקות הממשלה ● פרשנות

מכלית דלק מגיעה לרצועת עזה./ צילום:  רויטרס Mohammed Salem

התפטרות ליברמן פותחת את הדלת למחוות כלכליות בהיקף של כ-250 מיליון דולר לחמאס

ההבלגה הישראלית והשבוע מעידה כי מתחת לפני השטח מתבשל מהלך גדול ● התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן הוציאה את העזתים לרחובות לחגיגות ניצחון ומסירה מכשול משמעותי משיחות ההסדרה ● החדשות הרעות: הסדר תמורת כסף מחזק את חמאס ואת הג'יהאד האסלאמי

ישיבת ממשלה/ צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

לזה יש כסף: מנכ"לי משרדי הממשלה סידרו לעצמם מענקי פרישה

הבונוס המרבי עומד על כ-200 אלף שקל, והוא ישולם למנכ"ל שכיהן בתפקידו 45 חודשים או יותר ● העלות התקציבית של המענקים נאמדת ב-2.5 מיליון שקל

שרת המשפטים איילת שקד בפורום האחד עשר / צילום: שלומי יוסף

האם שקד מתחמקת ממענה ברור בשאלת הסמכות של בג"ץ בעניין פוזננסקי-כץ?

נשיא העליון בדימוס א' גרוניס שעמד בראש בית הדין המשמעתי, קבע כי העונש עליו הסכימו הצדדים אינו בסמכות ביה"ד. על כך הגישה השופטת עתירה לבג"ץ ● בסיום הדיון בבג"ץ בעניינה של השופטת, ביקשו השופטים משקד כי תבהיר כיצד היא סבורה שיש לנהוג במקרה שיימצא כי העונש המוסכם חורג מסמכות ● היום הוגשה תגובת שקד: "העונש בסמכות. לא די בנזיפה"

אילן זיבוטופסקי אדם אייזנברג  ג'סטין בורוס/ צילום: איל יצהר

"לא אכפת לנו להשקיע בברווזון המכוער שכולם לפנינו דחו"

קרן הגידור IBEX השקיעה בישראל למעלה מ–300 מיליון דולר, בין השאר ב–Dome9, שנמכרה לאחרונה לצ’ק פוינט • למרות זאת שותפיה לא מתרכזים דווקא בסטארט–אפים ואין להם בעיה להשקיע זמן ומרץ גם בחברות שנשארו בשוליים • בראיון ל“גלובס” הם מספרים איך פיספסו השקעה במובילאיי ומתארים את הקושי שלהם בניהול מו”מ עם ישראלים

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום

מטומי מוכרת לטדי שגיא את פלטפורמת הפרסום Mobfox ב-7.5 מיליון דולר; המניה מזנקת

חברת הפרסום הדיגיטלי מוכרת את Mobfox לחברת Tightline Holdings שנמצאת בשליטת המיליארדר טדי שגיא ● הפעילות הנמכרת הניבה למטומי הכנסות של 16.8 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2018 ● מניית מטומי מזנקת היום ב-16% בלונדון, לאחר שבשנה האחרונה צנחה 77%

שרגא ברוש / צילום: אסף שילה

מכה לתעשייה: ועדת ההיצף ממליצה לא להגביל את יבוא המלט

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש: "זה יום שחור לתעשייה הישראלית"

מפגין נגד ברקזיט בצעדה היום בלונדון / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: שורת התפטרויות בממשלה מאיימת על הסכם הברקזיט ומטלטלת את השווקים

רק אמש הצליחה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי לאשר הסכם ברקזיט המשמר ברובו את המצב הקיים מול האיחוד מבחינת סחר ומסים ● היום התפטרו במחאה שרים בכירים בממשלתה - ועתידה הפוליטי נמצא בסכנה ● הליש"ט משלימה נפילה של 5.2% מתחילת השנה ● סקטור הבנקאות באירופה נסחר תחת לחץ, מניית הבנק הסקוטי RBS צונחת ב-7%

הליש"ט והאירו ראש בראש / אילוסטרציה: Shutterstock

שער הליש"ט צנח ב-5.2% מול הדולר מתחילת השנה: "דצמבר יהיה חודש קר מאוד עבור הפאונד"

התפטרותו של שר הברקזיט היום מובילה להתרסקות המטבע הבריטי ● מדד הדולר אינדקס עולה ב-0.44% מול סל המטבעות ● גם הין היפני מרוויח מצלילת הליש"ט ● השקל נחלש מול האירו, אבל מתחזק מעט מול הדולר ● סקירת המט"ח היומית של "גלובס"

בוב צ'יאוטי ואיל ולדמן/ צילום: צילום: מלאנוקס טכנולוגיות

עם הרגליים על הקרקע: איל וולדמן מארח בכיר מנאס"א

מלאנוקס טכנולוגיות ערכה במלון שרתון בדאלאס שבטקסס ארה"ב את הכנס השנתי שלה ● וגם: במרכז הירידים בתל אביב נערך הכנס הבינלאומי החמישי לביטחון המולדת והסייבר

גוגל מאפס/ צילום: שאטרסטוק

אפליקציית המפות של גוגל תאפשר ללקוחות להתכתב עם עסקים מקומיים

פיצ'ר ההודעות שירכז את הצ'טים השונים של משתמש עם עסקים יופיע בתפריט הצד של גוגל מאפס באנדרואיד ו-iOS ● האפשרות להתחיל שיחה תופיע בפרופיל של העסק באפליקציה

פיצה מעדנות / צילום: יחצ

ריקול בתנובה: בפיצה של מעדנות עלולים להימצא שבבי מתכת

בהודעת החברה מודגש כי מדובר במספר מצומצם של פיצה משפחתית על בסיס קמח מלא, 500 גרם, מק"ט 7290014218093, תאריך אחרון לשימוש 24.10.19 ● "מעדנות מחויבת לבריאות הציבור, לאיכות ולטיב מוצריה ופועלת בשקיפות מלאה מול הצרכנים"

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

עובדי מיקרוסופט יקבלו בונוסים על הגדלת מספר הנשים ובני המיעוטים המועסקים בחברה

מיקרוסופט מעוניינת להפוך מגוון בכוח העבודה שלה ל"עדיפות מרכזית" עבור כל אחד מעובדיה ● "עובדים ומנהלים יעברו שיחות בנושא הדרך שבה כל אינדיבידואל במיקרוסופט יוכלו לתרום להפיכת החברה ליותר מגוונת"

אובר מול מונית צהובה בניו-יורק / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בדרך להנפקה ראשונית, ההפסדים מעמיקים: אובר נערכת לוול סטריט

מתחילת השנה צברה אובר הפסדים בשווי כולל של 2.5 מיליארד דולר ● תוכנית Uber Eats למשלוחי מזון מוכן סיפקה נקודת אור

האמן דיויד הוקני / צילום: רויטרס

שיא המכירות לאמן חי: ציור של דיוויד הוקני נמכר ב-90.3 מיליון דולר

המכירה, שהתרחשה ביום חמישי האחרון, הדיחה את "כלב הבלון" שנמכר ב-58.4 מיליון דולר מהשיא

פועלי בניין / צילום: תמר מצפי

דרמה בענף הבניין: מהשבוע חובה להציב מנהל עבודה בכל סוגי עבודות הבנייה

לפי הוראה שנכנסה לתוקף השבוע כל עבודת בנייה בישראל לרבות שיפוצים מחייבת מנהל עבודה באתר ● גורמים בענף: אין מספיק מנהלי עבודה בישראל