גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משולש היחסים תקשורת-יח"צ-פוליטיקה נחשף במערומיו

בעדות שהפתיעה אפילו את שופט המחוזי ירון לוי, חשף איש יחסי הציבור ניסן זאבי חלק מהפרקטיקות שבהן נהג משרד צור תקשורת לקדם את עניינה של חה"כ לשעבר פאינה קירשנבאום בתקשורת ● השופט ירון לוי על "שיתוף-הפעולה" בין אתר ynet לקירשנבאום בפרסום "כנס הצעירים" שאותו יזמה: "קניתם את זה. שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?"

ניסן זאבי / צילום: שלומי יוסף
ניסן זאבי / צילום: שלומי יוסף

יועץ התקשורת ניסן זאבי, עובד לשעבר במשרד יחסי הציבור "צור ייעוץ אסטרטגי בע"מ" בבעלותו של רונן צור, מסר היום (ד') עדות במסגרת פרשת התביעה בפרשת השוחד ב"ישראל ביתנו" (242), שהצליחה להפתיע אפילו את שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ירון לוי.

עדותו של זאבי שפכה אור על "משולש היחסים" הקיים בין התקשורת-משרדי יחסי הציבור-פוליטיקאים, וחשפה בפני בית המשפט חלק מדרכי הפעולה בהן נוקטים משרדי יחסי הציבור בישראל. מעדותו של זאבי, שנמשכה כ-6 שעות, עולה כי הוא ניסה להימנע ככל האפשר מלהיכנס בעובי הקורה בנושא משולש היחסים הזה, אך גם הוא ציין במהלך עדותו, ובחשש מסוים, כי דבריו "ישרפו אותו בכל כלי תקשורת אפשרי".

בטרם נצלול לעדותו של זאבי, אשר קצרה היריעה מלהביא את כולה כאן, נזכיר כי עדות זו, נועדה, בין היתר, להוכיח את טענת הפרקליטות כי פאינה קירשנבאום ויד-ימינה דאוד (דוד) גודובסקי, ששימש כמנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו, הגיעו ב-2014 לסיכום מושחת עם עמותת "איילים", לפיו בתמורה לכספים קואליציוניים שתדאג קירשנבאום להעביר לעמותה, "איילים" תשלם על שירותי יחסי ציבור של צור, שייראו כאילו יינתנו ל"איילים", אך בפועל יינתנו לקירשנבאום.

לפי זאבי, השירות אותו סיפק המשרד לקירשנבאום נועד "להביא לידי ביטוי את הערכים שפאינה ביקשה להעביר לציבור ולהגדיל את החשיפה התקשורתית שלה". לצורך כך העיד זאבי, התקיימו פגישות סטטוס דו-שבועיות בהן השתתפו קירשנבאום, הדובר שלה (יקותיאל-קותי צפרי), גודובסקי, מזכיר הממשלה לשעבר והיועץ האסטרטגי בהווה עובד יחזקאל וצוותו וכן צור וצוותו (שכלל מלבד זאבי, גם את המנכ"ל אמיר נעמי ואת חגי פיינגולד).

השופט ירון לוי: אין סיכוי שסגן שר ינאם ויהיה על זה דיווח ניטרלי?

במסגרת הפגישות, ציין זאבי, נקבעו שורה של נושאים שבהם קירשנבאום תעסוק בזירה הציבורית, וביניהם: תאגידי מים אזוריים, חוק הנכבה, ארנונה לעסקים קטנים, תעשיית דוחות החניה, בניית קמפיין בנושא עבירות של תכנון ובניה ועוד.

כחלק מהמעקב אחר הטיפול, שלח זאבי פעם בשבוע לממונים עליו סטטוס שבועי, הכולל "דברים שפורסמו בתקשורת, דברים שצפויים להתפרסם, ואייטמים על הפרק". נוכח תשובה זו, התערב השופט לוי, וביקש מזאבי שיפרט כיצד עובד עולם יחסי הציבור, מה הממשק בין משרדי היח"צ לגופי התקשורת השונים וכיצד בא לעולם דיווח תקשורתי:

השופט לוי: "אין סיכוי שסגן שר ינאם ויהיה על זה דיווח נייטרלי בתקשורת?"

ניסן זאבי: "אין דיווח על סגני שרים, אלא אם כן הם יקשרו עצמם באזיקים"

השופט לוי: "לא יכול להיות שאתה זוקף לזכותך פרסום אמיתי בתקשורת שלא אתה עשית?"

זאבי: "קותי (הדובר של פאינה; מ"ש) ואני עבדנו בשיתוף-פעולה. כל פרסום בדרך-כלל הוא פרסום יזום... העבודה שלי הייתה להביא את פאינה לבמה התקשורתית".

השופט לוי: "מה אתה עושה בעצם? אתה מתקשר לנציגים בנענע, ערוץ 7 וכו' ומבקש מהם לפרסם?"

זאבי: "לא. הלוואי שזה היה עובד ככה..."

שאלות הפרקליטות מצד אחד וחידודיו של השופט לוי מצד שני בנוגע ל"כנס הצעירים" שיזמה פאינה קירשנבאום בכנסת וסוקר על-ידי אתר ynet, הביאו את זאבי לשתף את בית המשפט בפרקטיקה נוספת הנוגעת למשולש היחסים והיא והיא הפקת כנסים העוסקים בנושאים הנמצאים על סדר היום הציבורי.

בהתאם העיד זאבי כי במסגרת השירות שקיבלה פאינה ממשרדו של צור, סוכם כי זו תוביל כנס של צעירים בכנסת, אשר יעסוק בירידה מישראל, ובו ייטלו חלק עמותות כגון איילים, רוח חדשה ועוד, אשר יגבירו את "הבאז" סביב הכנס. "באותה עת היה שיח ציבורי מאוד רחב על ברלין וירידה מהארץ וזו הייתה הזדמנות נהדרת לייצר אוריינטציה תקשורתית...", אמר זאבי.

לדבריו, המטרה העיקרית שעמדה מאחורי הכנס, "הייתה לייצר שיח שיגיע לתקשורת וימצב את פאינה כמי שפועלת ויוזמת להיאבק נגד הדבר". לדבריו של זאבי, לקראת עריכתו של כנס הצעירים בכנסת, אשר התקיים בסוף חודש יוני 2014, הוא הציע ל"צוותה של פאינה", אשר כלל את דאוד גודובסקי וקותי צפרי הדובר, לתגבר את הסיקור התקשורתי של הכנס, ולקיים שיתוף-פעולה עם אתר ynet בעניין זה.

בעדות היום, סיפר זאבי כי מדובר בפרקטיקה נהוגה בעולם יחסי הציבור והתקשורת, המהווה את אחת הדרכים להבטיח את הצלחת הכנס מבחינה תקשורתית. שיתוף-פעולה כאמור, מסביר זאבי, עולה כסף והמון: "זו לא פעולה שחבר כנסת יכול לעשות מתקציב שיש לו מהקשר עם הבוחר. זה לא משהו שח"כ יכול להרשות לעצמו מבחינה תקציבית". למרות העלות הכלכלית הנכבדת, אשר בסופו של דבר הסתכמה ב-76 אלף שקל, העיד זאבי כי קותי וגודובסקי "התלהבו מהרעיון, ואמרו שלא אדאג מהכסף".

השופט לוי: "אז קניתם את זה. שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?

השופט ירון לוי, לא הסתיר את פליאתו מהגילויים השונים בדבר הקשר שבין עולם היח"צ לבין עולם התקשורת, וביקש מזאבי להסביר לו מדוע, אם בכל מקרה יש עניין חדשותי בפרסום כנס הצעירים מצד אתר ynet, מדוע נדרש היה לשלם בעבור אותו פרסום:

זאבי: "ynet רוצה לשמור על...הם לא יעלו משהו שהוא לא חדשותי.... זו לא פרסומת בטלוויזיה לסנו, זה כן מחייב ממערכת החדשות למצוא את העניין"

השופט לוי: "אם זה מעניין למה צריך כסף?"

זאבי: "כי לא ידענו שהכנס יצליח"

השופט לוי: "אז קניתם את זה? שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?

זאבי: "כן"

השופט לוי: "אתה מוכר שטח פרסום"

זאבי: "צריך דחיפה"

השופט: "דחיפה זה כסף"

לפי כתב האישום, ואת זה ניסו באי כוח הפרקליטות, עורכי הדין נטלי קוקוי ויונתן קרמר להוכיח היום, לאורך כל התקופה הרלוונטית, קירשנבאום הייתה מודעת לכך שאיילים היא שמממנת את השירותים שהיא מקבלת מצור ומ-ynet, התייחסה לכספים שמשלמת העמותה ככספים שמצויים בשליטתה, עקבה אחר התוצרים שמתקבלים והנחתה את גודובסקי לסיים את ההתקשרות מקום שחשבה שאין בה עוד תועלת עבורה.

זאבי התייחס בעדותו גם לרגע שבו הבין מגודובסקי וקותי כי עמותת איילים משלמת על שיתוף-הפעולה עם ynet: "זה היה מוזר מאוד, לא הכרתי סיטואציה כזו. שבה איילים נכנסים לתמונה... במערכת יחסים שלי עם הלקוח הם לא היו גורם בתמונה התקשורתית. ופתאום הם נכנסנו בבת אחת".

לשאלת בא כוח הפרקליטות עו"ד יונתן קרמר, מדוע בחקירתו במשטרה אמר "שזה היה מוזר, חשוד ומטריד", השיב זאבי כי נוכח העובדה שהסיקור בynet נועד לשרת את פאינה ואת האינטרסים שלה, "זה מטריד שגוף חיצוני ממן את שיתוף-הפעולה עם ynet".

זאבי, לא זכר האם לאחר שהתברר לו שעמותת איילים היא זו שנושאת בתשלום עבור שיתוף-הפעולה עם אתר ynet, הוא הציף זאת לממונים עליו, אך "הניח שכן". יחד עם זאת, הוא זכר שהוא שוחח על כך עם רן לבנה, אז עובד במשרד הייעוץ האסטרטגי ת.א.ר.א (בבעלותו של עובד יחזקאל) וכיום מנכ"ל קרן רמון, אשר "אמר שזה נשמע כמו משהו שיתפוצץ בפנים או משהו בסגנון הזה ושגם הוא מוטרד מהדבר הזה".

לשאלת הפרקליטות האם רן ידע להסביר לו מדוע פאינה נהנית מהפרסום ואיילים נושאת בתשלום, השיב זאבי כי רן חשף בפניו "חלק מהסיפור, הנוגע לכספים הקואליציוניים, שפאינה מעבירה והם (עמותת איילים; מ"ש) החיילים שלה".

חקירתו הנגדית של זאבי

בחקירתו הנגדית של זאבי, שבוצעה על-ידי עו"ד גיורא אדרת המייצג יחד עם בנו עו"ד אורן אדרת את קירשנבאום, ניסו אלה, למצוא בקיעים בעדותו של זאבי, בין השאר, בכל הקשור לטענה כי פאינה היא זו שקיבלה את שירותי היח"צ ולא עמותת איילים ששילמה עבור שירותים אלה. בנוסף, עומת זאבי עם העובדה, שהוא נחקר לראשונה במשטרה, לאחר שהפרשה התפוצצה ופורסמה בתקשורת. בהקשר זה נטען כלפי זאבי כי במסירת עדותו, הוא הגיע עם מספר השערות, שהפכו לקביעות נחרצות, שלטענת ההגנה, לא היה להן על מה להתבסס, מלבד פרסומים בעיתון.

בנוסף הטיח עו"ד אדרת בפניו של זאבי כי אין כל ראיה לכך שלאחר שגילה כי מי שמשלם עבור שיתוף-הפעולה עם אתר ynet הם עמותת איילים ולא קירשנבאום, הוא פנה לממונים עליו ויידע אותם על כך. בכל הקשור לכנס הצעירים עצמו, ניסה עו"ד אדרת להוכיח דרך עדותו של זאבי כי הכנס תאם את האג'נדה הן של פאינה והן של עמותת איילים. זאבי, דחה ניסיון זה וטען בלהט כי "הכנס לא היה בהלימה למטרות עמותת איילים, והמטרה שלו הייתה בסופו של דבר שהנושא יקבל תודעה, ובמרכז הנושא עומד הלקוח (פאינה; מ"ש)".

■ נזכיר כי ניסן זאבי ורונן צור (שצפוי להעיד בהמשך פרשת התביעה), כמו גם עובד יחזקאל ורן לבנה, הם עדים בלבד במשפט, ואין כל חשד למעורבות שלהם במעשים הפליליים לכאורה. נגד חברת הכנסת וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום הוגש כתב אישום, והיא בגדר נאשמת במעשים האמורים. קירשנבאום היא עדיין בחזקת חפה מפשע, אלא אם תורשע בדין. 

עוד כתבות

עורך דין  עודד ערן / צילום: איל יצהר

הבנקים לא מגיעים להסכמה: לא נבחר מנכ"ל לאיגוד הבנקים

יו"ר בנק הפועלים ייפגש עם המועמדים מכיוון שהוא צפוי להתמנות לנשיא האיגוד בתחילת 2019 ● המועמדים הסופיים: אורן הלמן, רוחמה אברהם בלילא, עו"ד אלון בכר ואיתן מדמון

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

לראשונה זה שנה וחצי: התחלות הבנייה עלו ברבעון השני

נתוני הלמ"ס שפורסמו היום מעידים על עלייה של 12.9% בהתחלות הבנייה ברבעון השני לעומת הרבעון הקודם ● למרות הנתון החיובי - מדובר עדיין ברמת התחלות בנייה נמוכה יחסית לשנים הקודמות, וביחס לרבעון המקביל אשתקד מדובר דווקא בירידה של כ-12% ● בין הסיבות: עלייה בהתחלות בנייה בהתחדשות עירונית וגם הבשלה של פרויקטי מחיר למשתכן

אלון מאסק, מנכ"ל SpaceX / צילום: רויטרס

המיליארדר היפני מאזאווה יהיה התייר הראשון שיטוס לירח

חברת SpaceX תטיס את המיליארדר היפני לסיבוב בירח, ובכך הוא יירשם בדפי ההיסטוריה כתייר הראשון אי פעם שטס לירח ● אלון מאסק: "שיהיה ברור שמדובר במסע מסוכן.. טיסה לירח אינה דבר בטוח ויש תמיד סיכון שדברים ישתבשו בדרך"

 עובד ליהמן ברדרס שפשט רגל / צילום: רויטרס, Andrew Winning

10 שנים אחרי המשבר: למשק האמריקאי שלום

עשור לאחר הקריסה הפיננסית הגדולה אפשר להודות שהציפיות הקודרות ביותר התבדו, בין שאלה הציפיות להתמוטטות הקפיטליזם או לשחיקת הדולר ● לאחר 8 שנים של צמיחה חיוורת, כלכלת אמריקה עומדת בעיצומה של גאות היסטורית - אבל המשבר המערכתי הבא אורב מעבר לפינה ● עשור למשבר הפיננסי, פרויקט מיוחד

אור הלר / צילום: אלון רון

ערוץ עשר דוחה את הורדת רצועת הבוקר בשבועיים

הפסקת שידורי רצועת הבוקר של הערוץ נדחית בשבועיים וצפויה להתרחש כעת ב-15 בנובמבר ● זאת על רקע אי וודאות לגבי עיתוי המיזוג בין ערוץ עשר ורשת

חמי פרס ורונאלד לאודר / צילום:צילום: נעה גרייבסקי

חמי פרס העניק לרון לאודר את "מדלית השלום והחדשנות"

פרס הבן, יו"ר מרכז פרס לשלום ולחדשנות: "השגריר לאודר הוא אחד המנהיגים היהודים הבודדים שמדברים, שמביעים את דעתם, שאכפת להם, שנוקטים פעולות בכל מקום, ואני גאה להעניק לו את הפרס דווקא היום"

פינוי בינוי

הרצליה: אישור למתן היתרי בנייה בפרויקט מנדלבלט-אבן עזרא

על פי התכנון, החברה תהרוס חמישה בניינים ישנים בני 3-4 קומות כל אחד ובמקומם תבנה ארבעה בניינים בני 12-15 קומות שיכללו 278 דירות

רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

אמיר קטאר העניק לארדואן מטוס פרטי בשווי חצי מיליארד דולר

נשיא טורקיה סיפר כי שליט קטאר החליט להעניק את המטוס במתנה לאחר שגילה כי טורקיה שוקלת לרכוש אותו ● ארדואן: "מטוס של רפובליקת טורקיה, לא שלי"

סיכום שנה בהייטק / צילום: Shutterstock

הרגעים הגדולים של גלובס טק: כתבות שכדאי לקרוא ביום כיפור

חברת ההייטק של בני גנץ נחשפת, העולם המטורף של הביו-האקרים, סודות המחשוב הקוונטי, הרחפנים פוגשים את הבלוקצ'יין, הריגול הטכנולוגי במקומות העבודה ולמה אנחנו מדברים עם שואבי אבק ● עורך מדור הטכנולוגיה של גלובס חוזר לכמה מהכתבות הבולטות של השנה

שרת המשפטים איילת שקד בוועידת המשפט / צילום: שלומי יוסף

שקד לח"כים בשמאל: "אתם לא באמת רוצים בימ"ש עצמאי"

שרת המשפטים אמרה את הדברים במסגרת נאום מלא ציניות בדיון שהתקיים היום במהלך פגרת הכנסת, תחת הכותרת "המתקפה של איילת שקד על בג"ץ והסכנה לדמוקרטיה" ● תקפה את השמאל: "מעולם לא הייתם חסידים של ביהמ"ש ולא דוגמה לנימוסים והליכות" ● התייחסה גם להפגנות נגד היועמ"ש מנדלבליט: "הסתה פרועה"

שי באבד / צילום: תמר מצפי

ההחלטה על זהות הממונה על שוק ההון נדחתה לאחרי כיפור

ועדת האיתור זימנה אמש 3 מועמדים נוספים ובסך הכל ראיינה 10 מועמדים ● ההחלטה נדחתה בשלב זה ליום חמישי לאחר שמספר מועמדים ערעורו על ההחלטה שלא לזמנם במקור לראיונות

בן ברננקי/ / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

כל אנשי המשבר: מהאנליסטית שחזתה ועד המנכ"לים שחמקו מאשמה. מה קרה ל"כוכבי" הקריסה ב-2008

האנליסטית שהקדימה לזהות את הקטסטרופה, שר האוצר שפספס את ממדי הביצה הטובענית, המנכ"ל המנותק שהצדיק את הלא מוצדק, יו"ר הבנק המרכזי שכשל בזיהוי אבל יצא כמנצח, הכלכלן שהתריע לפני כולם, השותפה הבכירה ששילמה את המחיר והמנכ"לים שצלחו בשלום את הסערה המושלמת  ● כל דמויות המפתח שכיכבו במשבר הכלכלי הגדול, ובסופו של דבר רובם יצאו עם פגיעה תדמיתית בלבד ● עשור למשבר הפיננסי, פרויקט מיוחד

מגרש מכבי יפו / צילום: תמר מצפי

מחיר למשתכן: המכרז החוזר בת"א נכשל

היום נסגר ללא תוצאות המכרז החוזר על שני המתחמים שנותרו במתחם מכבי יפו, לאחר שבסבב הראשון הוגשו הצעות רק למתחם השלישי ●  גורמים הבקיאים במכרז טוענים כי בשל מורכבות המכרז לא היה ליזמים ולקבלנים די זמן להיערך להגשת הצעות

משה גפני / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אלימות לפני יום כיפור: ח"כ גפני הותקף אמש על ידי צעירים

(עדכונים): מדובר בקבוצות של צעירים אלימים, המתנגדים לגיוס לצה״ל ורואים בגפני כנבחר ציבור מתון מדי לטעמם ● הנשיא ריבלין: "אלימות שכזו לא תעלה על הדעת ולא משנה איזה מאבק היא משרתת"

כחלון ונתניהו בישיבת הממשלה / צילום: רויטרס

נתניהו וכחלון ראיינו מועמד נוסף לתפקיד הנגיד: פרופ' אמיר ירון

בשבועות האחרונים ראיינו ראש הממשלה ושר האוצר מועמדים נוספים לתפקיד: פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר ● קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, תסיים את תפקידה בנובמבר הקרוב

בנייה ישנה וחדשה בנווה שרת/ צילום: שלומי יוסף

ועדת ערר: לא יתאפשר פרויקט תמ"א 38 במתחם לפינוי בינוי

ועדת הערר המחוזית ביטלה לאחרונה היתר שנתנה עיריית תל אביב לפרויקט תמ"א 38 בבניין אחד בשכונת נווה שרת בעיר, לאחר שהשתכנעה כי מימוש הפרויקט יסכל מימוש של תוכנית פינוי בינוי גדולה יותר שכוללת 22 בניינים ישנים

לאן מועדות פנייה של פלורנטין/צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ג'נטריפיקציה של בחירות 2018: העשירים יבריחו את המקומיים?

האם מעבר של אוכלוסייה מהמעמד הבינוני והגבוה לשכונות חלשות במרכזי ערים תעלה את ערכי הדירות ותבריח את התושבים המקומיים? המתמודדים בבחירות טוענים בלהט שכן. אנחנו לא כל כך בטוחים

מטוס F16 / רויטרס

רוסיה: "פרובוקציה מכוונת של ישראל, שומרים זכות להגיב"

(עדכונים שוטפים): משרד ההגנה במוסקבה זועם על ישראל אחרי שמשטר אסד הפיל מטוס עם 15 אנשי צוות, שכולם נהרגו ● לטענתו, ההתרעה שקיבל על הייתה קצרה מדי: "פרובוקציה מכוונת, שומרים את הזכות להגיב" ● שר ההגנה הרוסי נזף בליברמן: "פעולות חוסר אחריות" ● בירושלים טרם הגיבו ● לפי דיווחים במוסקבה, השגריר הישראלי גרי קורן זומן לשיחת בירור

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

דוח: עובדי הבורסה משנים דיווחי שעות כדי לקבל תעריף גבוה

כך עולה מטיוטת דוח בדיקת נוכחות וגמול של עובדי הבורסה שערכה פירמת רואי החשבון זיו-האפט ● הטיוטה חשפה, בין היתר, כי התנאים הנדיבים מאוד שזכאים להם עובדי הבורסה על כל תורנות, כוננות ומשמרת הם חריגים ביחס למה שמקובל במשק

אאודי E-TRON / יחצ

נחשף רשמית: רכב הפנאי-פאר החשמלי הראשון של אאודי

ה-E-TRON יציע טווח רשמי של עד כ-400 קילומטרים בין טעינות וביצועים ספורטיביים ● בשנה הבאה הוא בישראל