גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משולש היחסים תקשורת-יח"צ-פוליטיקה נחשף במערומיו

בעדות שהפתיעה אפילו את שופט המחוזי ירון לוי, חשף איש יחסי הציבור ניסן זאבי חלק מהפרקטיקות שבהן נהג משרד צור תקשורת לקדם את עניינה של חה"כ לשעבר פאינה קירשנבאום בתקשורת ● השופט ירון לוי על "שיתוף-הפעולה" בין אתר ynet לקירשנבאום בפרסום "כנס הצעירים" שאותו יזמה: "קניתם את זה. שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?"

ניסן זאבי / צילום: שלומי יוסף
ניסן זאבי / צילום: שלומי יוסף

יועץ התקשורת ניסן זאבי, עובד לשעבר במשרד יחסי הציבור "צור ייעוץ אסטרטגי בע"מ" בבעלותו של רונן צור, מסר היום (ד') עדות במסגרת פרשת התביעה בפרשת השוחד ב"ישראל ביתנו" (242), שהצליחה להפתיע אפילו את שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ירון לוי.

עדותו של זאבי שפכה אור על "משולש היחסים" הקיים בין התקשורת-משרדי יחסי הציבור-פוליטיקאים, וחשפה בפני בית המשפט חלק מדרכי הפעולה בהן נוקטים משרדי יחסי הציבור בישראל. מעדותו של זאבי, שנמשכה כ-6 שעות, עולה כי הוא ניסה להימנע ככל האפשר מלהיכנס בעובי הקורה בנושא משולש היחסים הזה, אך גם הוא ציין במהלך עדותו, ובחשש מסוים, כי דבריו "ישרפו אותו בכל כלי תקשורת אפשרי".

בטרם נצלול לעדותו של זאבי, אשר קצרה היריעה מלהביא את כולה כאן, נזכיר כי עדות זו, נועדה, בין היתר, להוכיח את טענת הפרקליטות כי פאינה קירשנבאום ויד-ימינה דאוד (דוד) גודובסקי, ששימש כמנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו, הגיעו ב-2014 לסיכום מושחת עם עמותת "איילים", לפיו בתמורה לכספים קואליציוניים שתדאג קירשנבאום להעביר לעמותה, "איילים" תשלם על שירותי יחסי ציבור של צור, שייראו כאילו יינתנו ל"איילים", אך בפועל יינתנו לקירשנבאום.

לפי זאבי, השירות אותו סיפק המשרד לקירשנבאום נועד "להביא לידי ביטוי את הערכים שפאינה ביקשה להעביר לציבור ולהגדיל את החשיפה התקשורתית שלה". לצורך כך העיד זאבי, התקיימו פגישות סטטוס דו-שבועיות בהן השתתפו קירשנבאום, הדובר שלה (יקותיאל-קותי צפרי), גודובסקי, מזכיר הממשלה לשעבר והיועץ האסטרטגי בהווה עובד יחזקאל וצוותו וכן צור וצוותו (שכלל מלבד זאבי, גם את המנכ"ל אמיר נעמי ואת חגי פיינגולד).

השופט ירון לוי: אין סיכוי שסגן שר ינאם ויהיה על זה דיווח ניטרלי?

במסגרת הפגישות, ציין זאבי, נקבעו שורה של נושאים שבהם קירשנבאום תעסוק בזירה הציבורית, וביניהם: תאגידי מים אזוריים, חוק הנכבה, ארנונה לעסקים קטנים, תעשיית דוחות החניה, בניית קמפיין בנושא עבירות של תכנון ובניה ועוד.

כחלק מהמעקב אחר הטיפול, שלח זאבי פעם בשבוע לממונים עליו סטטוס שבועי, הכולל "דברים שפורסמו בתקשורת, דברים שצפויים להתפרסם, ואייטמים על הפרק". נוכח תשובה זו, התערב השופט לוי, וביקש מזאבי שיפרט כיצד עובד עולם יחסי הציבור, מה הממשק בין משרדי היח"צ לגופי התקשורת השונים וכיצד בא לעולם דיווח תקשורתי:

השופט לוי: "אין סיכוי שסגן שר ינאם ויהיה על זה דיווח נייטרלי בתקשורת?"

ניסן זאבי: "אין דיווח על סגני שרים, אלא אם כן הם יקשרו עצמם באזיקים"

השופט לוי: "לא יכול להיות שאתה זוקף לזכותך פרסום אמיתי בתקשורת שלא אתה עשית?"

זאבי: "קותי (הדובר של פאינה; מ"ש) ואני עבדנו בשיתוף-פעולה. כל פרסום בדרך-כלל הוא פרסום יזום... העבודה שלי הייתה להביא את פאינה לבמה התקשורתית".

השופט לוי: "מה אתה עושה בעצם? אתה מתקשר לנציגים בנענע, ערוץ 7 וכו' ומבקש מהם לפרסם?"

זאבי: "לא. הלוואי שזה היה עובד ככה..."

שאלות הפרקליטות מצד אחד וחידודיו של השופט לוי מצד שני בנוגע ל"כנס הצעירים" שיזמה פאינה קירשנבאום בכנסת וסוקר על-ידי אתר ynet, הביאו את זאבי לשתף את בית המשפט בפרקטיקה נוספת הנוגעת למשולש היחסים והיא והיא הפקת כנסים העוסקים בנושאים הנמצאים על סדר היום הציבורי.

בהתאם העיד זאבי כי במסגרת השירות שקיבלה פאינה ממשרדו של צור, סוכם כי זו תוביל כנס של צעירים בכנסת, אשר יעסוק בירידה מישראל, ובו ייטלו חלק עמותות כגון איילים, רוח חדשה ועוד, אשר יגבירו את "הבאז" סביב הכנס. "באותה עת היה שיח ציבורי מאוד רחב על ברלין וירידה מהארץ וזו הייתה הזדמנות נהדרת לייצר אוריינטציה תקשורתית...", אמר זאבי.

לדבריו, המטרה העיקרית שעמדה מאחורי הכנס, "הייתה לייצר שיח שיגיע לתקשורת וימצב את פאינה כמי שפועלת ויוזמת להיאבק נגד הדבר". לדבריו של זאבי, לקראת עריכתו של כנס הצעירים בכנסת, אשר התקיים בסוף חודש יוני 2014, הוא הציע ל"צוותה של פאינה", אשר כלל את דאוד גודובסקי וקותי צפרי הדובר, לתגבר את הסיקור התקשורתי של הכנס, ולקיים שיתוף-פעולה עם אתר ynet בעניין זה.

בעדות היום, סיפר זאבי כי מדובר בפרקטיקה נהוגה בעולם יחסי הציבור והתקשורת, המהווה את אחת הדרכים להבטיח את הצלחת הכנס מבחינה תקשורתית. שיתוף-פעולה כאמור, מסביר זאבי, עולה כסף והמון: "זו לא פעולה שחבר כנסת יכול לעשות מתקציב שיש לו מהקשר עם הבוחר. זה לא משהו שח"כ יכול להרשות לעצמו מבחינה תקציבית". למרות העלות הכלכלית הנכבדת, אשר בסופו של דבר הסתכמה ב-76 אלף שקל, העיד זאבי כי קותי וגודובסקי "התלהבו מהרעיון, ואמרו שלא אדאג מהכסף".

השופט לוי: "אז קניתם את זה. שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?

השופט ירון לוי, לא הסתיר את פליאתו מהגילויים השונים בדבר הקשר שבין עולם היח"צ לבין עולם התקשורת, וביקש מזאבי להסביר לו מדוע, אם בכל מקרה יש עניין חדשותי בפרסום כנס הצעירים מצד אתר ynet, מדוע נדרש היה לשלם בעבור אותו פרסום:

זאבי: "ynet רוצה לשמור על...הם לא יעלו משהו שהוא לא חדשותי.... זו לא פרסומת בטלוויזיה לסנו, זה כן מחייב ממערכת החדשות למצוא את העניין"

השופט לוי: "אם זה מעניין למה צריך כסף?"

זאבי: "כי לא ידענו שהכנס יצליח"

השופט לוי: "אז קניתם את זה? שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?

זאבי: "כן"

השופט לוי: "אתה מוכר שטח פרסום"

זאבי: "צריך דחיפה"

השופט: "דחיפה זה כסף"

לפי כתב האישום, ואת זה ניסו באי כוח הפרקליטות, עורכי הדין נטלי קוקוי ויונתן קרמר להוכיח היום, לאורך כל התקופה הרלוונטית, קירשנבאום הייתה מודעת לכך שאיילים היא שמממנת את השירותים שהיא מקבלת מצור ומ-ynet, התייחסה לכספים שמשלמת העמותה ככספים שמצויים בשליטתה, עקבה אחר התוצרים שמתקבלים והנחתה את גודובסקי לסיים את ההתקשרות מקום שחשבה שאין בה עוד תועלת עבורה.

זאבי התייחס בעדותו גם לרגע שבו הבין מגודובסקי וקותי כי עמותת איילים משלמת על שיתוף-הפעולה עם ynet: "זה היה מוזר מאוד, לא הכרתי סיטואציה כזו. שבה איילים נכנסים לתמונה... במערכת יחסים שלי עם הלקוח הם לא היו גורם בתמונה התקשורתית. ופתאום הם נכנסנו בבת אחת".

לשאלת בא כוח הפרקליטות עו"ד יונתן קרמר, מדוע בחקירתו במשטרה אמר "שזה היה מוזר, חשוד ומטריד", השיב זאבי כי נוכח העובדה שהסיקור בynet נועד לשרת את פאינה ואת האינטרסים שלה, "זה מטריד שגוף חיצוני ממן את שיתוף-הפעולה עם ynet".

זאבי, לא זכר האם לאחר שהתברר לו שעמותת איילים היא זו שנושאת בתשלום עבור שיתוף-הפעולה עם אתר ynet, הוא הציף זאת לממונים עליו, אך "הניח שכן". יחד עם זאת, הוא זכר שהוא שוחח על כך עם רן לבנה, אז עובד במשרד הייעוץ האסטרטגי ת.א.ר.א (בבעלותו של עובד יחזקאל) וכיום מנכ"ל קרן רמון, אשר "אמר שזה נשמע כמו משהו שיתפוצץ בפנים או משהו בסגנון הזה ושגם הוא מוטרד מהדבר הזה".

לשאלת הפרקליטות האם רן ידע להסביר לו מדוע פאינה נהנית מהפרסום ואיילים נושאת בתשלום, השיב זאבי כי רן חשף בפניו "חלק מהסיפור, הנוגע לכספים הקואליציוניים, שפאינה מעבירה והם (עמותת איילים; מ"ש) החיילים שלה".

חקירתו הנגדית של זאבי

בחקירתו הנגדית של זאבי, שבוצעה על-ידי עו"ד גיורא אדרת המייצג יחד עם בנו עו"ד אורן אדרת את קירשנבאום, ניסו אלה, למצוא בקיעים בעדותו של זאבי, בין השאר, בכל הקשור לטענה כי פאינה היא זו שקיבלה את שירותי היח"צ ולא עמותת איילים ששילמה עבור שירותים אלה. בנוסף, עומת זאבי עם העובדה, שהוא נחקר לראשונה במשטרה, לאחר שהפרשה התפוצצה ופורסמה בתקשורת. בהקשר זה נטען כלפי זאבי כי במסירת עדותו, הוא הגיע עם מספר השערות, שהפכו לקביעות נחרצות, שלטענת ההגנה, לא היה להן על מה להתבסס, מלבד פרסומים בעיתון.

בנוסף הטיח עו"ד אדרת בפניו של זאבי כי אין כל ראיה לכך שלאחר שגילה כי מי שמשלם עבור שיתוף-הפעולה עם אתר ynet הם עמותת איילים ולא קירשנבאום, הוא פנה לממונים עליו ויידע אותם על כך. בכל הקשור לכנס הצעירים עצמו, ניסה עו"ד אדרת להוכיח דרך עדותו של זאבי כי הכנס תאם את האג'נדה הן של פאינה והן של עמותת איילים. זאבי, דחה ניסיון זה וטען בלהט כי "הכנס לא היה בהלימה למטרות עמותת איילים, והמטרה שלו הייתה בסופו של דבר שהנושא יקבל תודעה, ובמרכז הנושא עומד הלקוח (פאינה; מ"ש)".

■ נזכיר כי ניסן זאבי ורונן צור (שצפוי להעיד בהמשך פרשת התביעה), כמו גם עובד יחזקאל ורן לבנה, הם עדים בלבד במשפט, ואין כל חשד למעורבות שלהם במעשים הפליליים לכאורה. נגד חברת הכנסת וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום הוגש כתב אישום, והיא בגדר נאשמת במעשים האמורים. קירשנבאום היא עדיין בחזקת חפה מפשע, אלא אם תורשע בדין. 

עוד כתבות

מוטי בן משה / צילום: אניה בושמן

מוטי בן משה מגיב להצעת ביג ומגה אור: הגיש הצעה נגדית

איש העסקים מוטי בן משה מגיב להצעת ביג, מגה אור והמשקיעים המוסדיים, במטרה לנסות ולהחיות את הסדר החוב של אפריקה ישראל ● לקראת הדיון מחר בעתיד הסדר החוב בביהמ"ש העביר היום בן משה הצעה מעודכנת, שמבוססת בעיקר על שינוי חבילת התגמולים המוצעת למחזיקי האג"ח בגין מניות השליטה באפריקה נכסים

אחמד טיבי / צילום: איל יצהר

ביוזמת ראש עיריית נצרת: ניסיון אחרון לאיחוד הרשימה המשותפת

עלי סאלם הזמין אליו את ארבעת ראשי המפלגות, חד"ש, רע"מ האיסלמית, בל"ד ותע"ל ● סאלם יציע שטיבי יעמוד בראש הרשימה המשותפת במקום איימן עודה

אבי ניסנקורן / צילום: שלומי יוסף

מכה לכחלון, חיזוק לגנץ? מה יעשה החיבור עם ניסנקורן לחוסן לישראל

פאנל האסטרטגים של "גלובס" מלווה את הבחירות • והפעם: ד"ר גיל סמסונוב, נסים דואק ושירה מרגלית מנסים להבין מה בני גנץ יכול להרוויח מהחיבור עם אבי ניסנקורן, אבל גם מה הוא יכול להפסיד • שידורי התעמולה

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

מדוחות טאואר ועד למלחמת הסחר: מה צפוי השבוע בשווקים?

"זה עשוי להיות אחד השבעות הקריטיים במירוץ לסיום מלחמת הסחר", כותבים באלומות ● עונת הדוחות נמשכת - טאואר תפרסם בשלישי ● בגוש האירו יפורסמו ביום שישי נתוני האינפלציה ● מדד מנהלי הרכש בגוש האירו ובגרמניה יפורסם בחמישי ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

הרכבת הקלה בתל אביב \ צילום: איל יצהר

טרגט מרקט זכתה במכרז לניהול השיווק החוויתי של הרכבת הקלה בת"א

המכרז הוא למשך שלוש שנים עם אפשרות להארכה של עד שנתיים נוספות ● בעבר פיצלה נת"ע את תקציב האירועים בין חברות שונות, השנה הוחלט לרכז את התקציב תחת קורת גג אחת והחברה יצאה למכרז בו התמודדו 7 חברות

קובי מרימי בגמר הכוכב הבא  לאירוויזיון / צילום: רונן אקרמן

רייטינג שבועי: גמר "הכוכב הבא" בראש, "2025" מדשדשת

תוכנית הגמר של "הכוכב הבא לאירוויזיון" החזירה אותנו השבוע לנתונים שזכורים מימי טרום פיצול ערוץ 2 עם רייטינג ממוצע של 30.8% ● הרף של הצפייה ב-"2025" הלך וירד בהדרגה עד שהגיע ל-16.4% ביום רביעי האחרון - האם השבוע הרייטינג יעלה?

יסוד המעלה / הדמיה: באדיבות חברת לבנת הזהב

דיור בר-השגה: עיריית ת"א מגרילה 84 דירות להשכרה בדרום העיר

בעירייה, בשיתוף חברת עזרה ובצרון, פתחו היום את ההרשמה להגרלת 84 דירות להשכרה במחיר מוזל, מרביתן בשכונת שפירא ● בין הקריטריונים לזכאות: תושבות בעיר ומשפחות בתחילת דרכן ● שכירות החודשית בפרויקט תעמוד על 3,500 שקל לדירת 3 חדרים, 3,900 לדירת 4 חדרים

מחאה/ צילום: רויטרס

מזדורוב ועד MeToo#: איך משיגים את "הגביע הקדוש" של הקמפיינים החברתיים

מ"כל האמת על פרשת רצח תאיר ראדה ז"ל", דרך מחאת "#לא_התלוננתי" ועד לרגע שהקמפיין נגד התאונות בענף הבנייה חצה את הרשת ואיים להשבית את המשק ● כל הקמפיינים מכוונים למקום אחד – ויראליות – הארץ המובטחת שבה כולם ראו, שמעו ורוצים לקחת חלק ● כך תעשו את זה נכון ● מגזין פירמה

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

הלמ"ס: ירידה בצמיחה - המשק צמח ב-2.2% במחצית השנייה של 2018

לפי הלמ"ס, מדובר בירידה משמעותית בקצב הצמיחה לאחר עלייה של 3.4% במחצית הראשונה של 2018 ועלייה של 4.3% במחצית השנייה של 2017 ● הירידה בצמיחה מוסברת בקיפאון ביצוא הסחורות והשירותים, בירידה בהשקעות ובהאטה בצריכה הפרטית ובעיקר ברכישת כלי רכב

אבי ניסנקורן / צילום: שלומי יוסף

האם ועד העובדים הגדול בישראל יתגייס לטובת ניסנקורן וגנץ?

הצטרפות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן לבני גנץ מסעירה את ועדי העובדים ● ועד עובדי קופת חולים כללית, שמקיף כ-45 אלף עובדים, אמנם שקל להצביע לכחלון, אך כעת הוא מאיים לערוק

פוקימון גו' / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

נתפוס את כולם, כמעט: פוקימון גו יוגבל בשל תביעה ייצוגית

חברת נינטיק, שפיתחה את המשחק, תכניס שינויים במשחק כך שלא יהווה מטרד עבור בעלי בתים ● כך, בין השאר, החברה התחייבה כי תשפר את התהליך שבו בעלי בתים מבקשים שתחנות של המשחק יוסרו מהשטח הפרטי שלהם

רקפת רוסק עמינח / צילום: תמר מצפי

עוד עיכוב באישור עסקת לאומי קארד - אך הושגו ההבנות הנדרשות

בנק לאומי דיווח על דחייה שנייה של המועד האחרון להשלמת מכירת חברת כרטיסי האשראי לורבורג פינקוס בתמורה ל-2.5 מיליארד שקל, ל-26 בפברואר ● בבנק מדווים על "צפי לכך שבימים הקרובים יתקיימו התנאים המתלים", וזאת משום שהמממנים של הרוכשת התיישרו לדרישות הבנק המרכזי

בורסת תל אביב / צילום: תמר מצפי

סגירה חיובית בת"א: רציו פטרוליום זינקה ב-44.5%

מדד ת"א 35 עלה 0.7%, בהמשך לקפיצה של 1.2% בשבוע החולף ● רציו פטרוליום זינקה בחדות ברקע לדיווח בנוגע לקידוח בגינאה ● מניות הקנאביס חזרו לעליות לאחר הירידות בחמישי ● מחזור המסחר הסתכם ב-560 מיליון שקל בלבד

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) / צילום: איל יצהר

יש עתיד, יש טעויות: האם יאיר לפיד סגר גירעון של 40 מיליארד שקל

האם יאיר לפיד סגר גירעון של 40 מיליארד שקל? • וכמה נמוכה ההשקעה הציבורית על בריאות בישראל בהשוואה לשאר המדינות המפותחות? ● מי דייק ומי פחות? ● האזינו לפודקאסט החדש של צוות "המשרוקית של גלובס"

משה כחלון / צילום: שלומי יוסף

"כחלון בניגוד עניינים ויש להשעותו מתפקיד יו"ר מועצת מקרקעי ישראל"

במכתב שנשלח היום ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מציינים אנשי האגודה לצדק חלוקתי כי שר האוצר משה כחלון פועל למען הסקטור החקלאי במועצה ● זאת לאחר שמזכיר תנועת המושבים, מאיר צור, הודיע לפני מספר חודשים על הצטרפותו ל"כולנו" ● מכחלון לא נמסרה תגובה

סניף של קואופ שופ. / צילום: תמר מצפי

רכישת קואופ תידחה: ביהמ"ש שלח את המציעות לשפר את הצעותיהן

השופט אלכסנדר רון שלח את הרשתות רמי לוי, זול ובגדול ומחסני השוק לשפר את הצעותיהן ולהגיע להסכמות מול נציגות העובדים ● המשמעות של רכישת הקואופ עבור הרוכשת הזוכה היא התרחבות בין-לילה לרשת שמחזיקה עשרות סניפים בתוך הערים, עם פריסה משמעותית בירושלים ומחוץ לה

שכר הבכירים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שבעת החטאים של השכר בשירות המדינה

עובדים מינהליים ואקדמאים ברשות המסים משתכרים שכר גבוה ב-28%-39% מהממוצע בשירות המדינה ● למה? כי יש להם כוח, והם מנצלים אותו להשגת שכר גבוה יותר מחבריהם

ארנון בר-דוד \ צילום: תמר מצפי

המחליף של ניסנקורן בהסתדרות: "אני איש מפלגת העבודה כל החיים, אבל עכשיו מחפש בית פוליטי חדש"

בהתייחסות ראשונה אחרי שאבי ניסנקורן הכריז על יורשו בהסתדרות, מצהיר ארנון בר–דוד, כי הוא "יחתור לשנות את ההסתדרות" עם כניסתו לתפקיד • הכל בתנאי שניסנקורן יתברג לתפקיד כלכלי בכיר בממשלה הבאה

אסדת הגז תמר / צילום: בן יוסטר

הקפאת מחיר הגז ממאגר "תמר": תעריף החשמל עשוי לרדת בעד 1.5%

לפי תיקון הסכם הגז מ-2012 עם חברת החשמל, יוקפא מחיר הגז שהחברה רוכשת ממאגר "תמר" למשך קצת יותר משנתיים ● זאת, ללא קשר למועד העדכון הראשון במחיר הגז, שנקבע ליולי 2021, ובמסגרתו ניתן יהיה להפחית את המחיר המקורי בהסכם בעד 25%

הפגנה נגד תוכנית הבנייה של אמזון / צילום: רויטרס, Carlo Allegr

ביטול מטה אמזון בניו יורק:"הופכת לשק חבטות הן מימין והן משמאל"

ההחלטה הפתאומית של אמזון לנטוש את התוכנית לקמפוס חדש בניו יורק אמנם מסיימת את המחאות נגד הפרויקט בעיר, אבל לא מבטלת את תשומת הלב הלאומית ● "25,000 מקומות עבודה בליבה של ניו יורק היו דבר טוב. אבל אי-אפשר להוציא את זה לפועל אם אי-אפשר להעביר את המסר"