גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משולש היחסים תקשורת-יח"צ-פוליטיקה נחשף במערומיו

בעדות שהפתיעה אפילו את שופט המחוזי ירון לוי, חשף איש יחסי הציבור ניסן זאבי חלק מהפרקטיקות שבהן נהג משרד צור תקשורת לקדם את עניינה של חה"כ לשעבר פאינה קירשנבאום בתקשורת ● השופט ירון לוי על "שיתוף-הפעולה" בין אתר ynet לקירשנבאום בפרסום "כנס הצעירים" שאותו יזמה: "קניתם את זה. שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?"

ניסן זאבי / צילום: שלומי יוסף
ניסן זאבי / צילום: שלומי יוסף

יועץ התקשורת ניסן זאבי, עובד לשעבר במשרד יחסי הציבור "צור ייעוץ אסטרטגי בע"מ" בבעלותו של רונן צור, מסר היום (ד') עדות במסגרת פרשת התביעה בפרשת השוחד ב"ישראל ביתנו" (242), שהצליחה להפתיע אפילו את שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ירון לוי.

עדותו של זאבי שפכה אור על "משולש היחסים" הקיים בין התקשורת-משרדי יחסי הציבור-פוליטיקאים, וחשפה בפני בית המשפט חלק מדרכי הפעולה בהן נוקטים משרדי יחסי הציבור בישראל. מעדותו של זאבי, שנמשכה כ-6 שעות, עולה כי הוא ניסה להימנע ככל האפשר מלהיכנס בעובי הקורה בנושא משולש היחסים הזה, אך גם הוא ציין במהלך עדותו, ובחשש מסוים, כי דבריו "ישרפו אותו בכל כלי תקשורת אפשרי".

בטרם נצלול לעדותו של זאבי, אשר קצרה היריעה מלהביא את כולה כאן, נזכיר כי עדות זו, נועדה, בין היתר, להוכיח את טענת הפרקליטות כי פאינה קירשנבאום ויד-ימינה דאוד (דוד) גודובסקי, ששימש כמנהל אגף הארגון של מפלגת ישראל ביתנו, הגיעו ב-2014 לסיכום מושחת עם עמותת "איילים", לפיו בתמורה לכספים קואליציוניים שתדאג קירשנבאום להעביר לעמותה, "איילים" תשלם על שירותי יחסי ציבור של צור, שייראו כאילו יינתנו ל"איילים", אך בפועל יינתנו לקירשנבאום.

לפי זאבי, השירות אותו סיפק המשרד לקירשנבאום נועד "להביא לידי ביטוי את הערכים שפאינה ביקשה להעביר לציבור ולהגדיל את החשיפה התקשורתית שלה". לצורך כך העיד זאבי, התקיימו פגישות סטטוס דו-שבועיות בהן השתתפו קירשנבאום, הדובר שלה (יקותיאל-קותי צפרי), גודובסקי, מזכיר הממשלה לשעבר והיועץ האסטרטגי בהווה עובד יחזקאל וצוותו וכן צור וצוותו (שכלל מלבד זאבי, גם את המנכ"ל אמיר נעמי ואת חגי פיינגולד).

השופט ירון לוי: אין סיכוי שסגן שר ינאם ויהיה על זה דיווח ניטרלי?

במסגרת הפגישות, ציין זאבי, נקבעו שורה של נושאים שבהם קירשנבאום תעסוק בזירה הציבורית, וביניהם: תאגידי מים אזוריים, חוק הנכבה, ארנונה לעסקים קטנים, תעשיית דוחות החניה, בניית קמפיין בנושא עבירות של תכנון ובניה ועוד.

כחלק מהמעקב אחר הטיפול, שלח זאבי פעם בשבוע לממונים עליו סטטוס שבועי, הכולל "דברים שפורסמו בתקשורת, דברים שצפויים להתפרסם, ואייטמים על הפרק". נוכח תשובה זו, התערב השופט לוי, וביקש מזאבי שיפרט כיצד עובד עולם יחסי הציבור, מה הממשק בין משרדי היח"צ לגופי התקשורת השונים וכיצד בא לעולם דיווח תקשורתי:

השופט לוי: "אין סיכוי שסגן שר ינאם ויהיה על זה דיווח נייטרלי בתקשורת?"

ניסן זאבי: "אין דיווח על סגני שרים, אלא אם כן הם יקשרו עצמם באזיקים"

השופט לוי: "לא יכול להיות שאתה זוקף לזכותך פרסום אמיתי בתקשורת שלא אתה עשית?"

זאבי: "קותי (הדובר של פאינה; מ"ש) ואני עבדנו בשיתוף-פעולה. כל פרסום בדרך-כלל הוא פרסום יזום... העבודה שלי הייתה להביא את פאינה לבמה התקשורתית".

השופט לוי: "מה אתה עושה בעצם? אתה מתקשר לנציגים בנענע, ערוץ 7 וכו' ומבקש מהם לפרסם?"

זאבי: "לא. הלוואי שזה היה עובד ככה..."

שאלות הפרקליטות מצד אחד וחידודיו של השופט לוי מצד שני בנוגע ל"כנס הצעירים" שיזמה פאינה קירשנבאום בכנסת וסוקר על-ידי אתר ynet, הביאו את זאבי לשתף את בית המשפט בפרקטיקה נוספת הנוגעת למשולש היחסים והיא והיא הפקת כנסים העוסקים בנושאים הנמצאים על סדר היום הציבורי.

בהתאם העיד זאבי כי במסגרת השירות שקיבלה פאינה ממשרדו של צור, סוכם כי זו תוביל כנס של צעירים בכנסת, אשר יעסוק בירידה מישראל, ובו ייטלו חלק עמותות כגון איילים, רוח חדשה ועוד, אשר יגבירו את "הבאז" סביב הכנס. "באותה עת היה שיח ציבורי מאוד רחב על ברלין וירידה מהארץ וזו הייתה הזדמנות נהדרת לייצר אוריינטציה תקשורתית...", אמר זאבי.

לדבריו, המטרה העיקרית שעמדה מאחורי הכנס, "הייתה לייצר שיח שיגיע לתקשורת וימצב את פאינה כמי שפועלת ויוזמת להיאבק נגד הדבר". לדבריו של זאבי, לקראת עריכתו של כנס הצעירים בכנסת, אשר התקיים בסוף חודש יוני 2014, הוא הציע ל"צוותה של פאינה", אשר כלל את דאוד גודובסקי וקותי צפרי הדובר, לתגבר את הסיקור התקשורתי של הכנס, ולקיים שיתוף-פעולה עם אתר ynet בעניין זה.

בעדות היום, סיפר זאבי כי מדובר בפרקטיקה נהוגה בעולם יחסי הציבור והתקשורת, המהווה את אחת הדרכים להבטיח את הצלחת הכנס מבחינה תקשורתית. שיתוף-פעולה כאמור, מסביר זאבי, עולה כסף והמון: "זו לא פעולה שחבר כנסת יכול לעשות מתקציב שיש לו מהקשר עם הבוחר. זה לא משהו שח"כ יכול להרשות לעצמו מבחינה תקציבית". למרות העלות הכלכלית הנכבדת, אשר בסופו של דבר הסתכמה ב-76 אלף שקל, העיד זאבי כי קותי וגודובסקי "התלהבו מהרעיון, ואמרו שלא אדאג מהכסף".

השופט לוי: "אז קניתם את זה. שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?

השופט ירון לוי, לא הסתיר את פליאתו מהגילויים השונים בדבר הקשר שבין עולם היח"צ לבין עולם התקשורת, וביקש מזאבי להסביר לו מדוע, אם בכל מקרה יש עניין חדשותי בפרסום כנס הצעירים מצד אתר ynet, מדוע נדרש היה לשלם בעבור אותו פרסום:

זאבי: "ynet רוצה לשמור על...הם לא יעלו משהו שהוא לא חדשותי.... זו לא פרסומת בטלוויזיה לסנו, זה כן מחייב ממערכת החדשות למצוא את העניין"

השופט לוי: "אם זה מעניין למה צריך כסף?"

זאבי: "כי לא ידענו שהכנס יצליח"

השופט לוי: "אז קניתם את זה? שיתוף-פעולה זו קצת מילה מכובסת, לא?

זאבי: "כן"

השופט לוי: "אתה מוכר שטח פרסום"

זאבי: "צריך דחיפה"

השופט: "דחיפה זה כסף"

לפי כתב האישום, ואת זה ניסו באי כוח הפרקליטות, עורכי הדין נטלי קוקוי ויונתן קרמר להוכיח היום, לאורך כל התקופה הרלוונטית, קירשנבאום הייתה מודעת לכך שאיילים היא שמממנת את השירותים שהיא מקבלת מצור ומ-ynet, התייחסה לכספים שמשלמת העמותה ככספים שמצויים בשליטתה, עקבה אחר התוצרים שמתקבלים והנחתה את גודובסקי לסיים את ההתקשרות מקום שחשבה שאין בה עוד תועלת עבורה.

זאבי התייחס בעדותו גם לרגע שבו הבין מגודובסקי וקותי כי עמותת איילים משלמת על שיתוף-הפעולה עם ynet: "זה היה מוזר מאוד, לא הכרתי סיטואציה כזו. שבה איילים נכנסים לתמונה... במערכת יחסים שלי עם הלקוח הם לא היו גורם בתמונה התקשורתית. ופתאום הם נכנסנו בבת אחת".

לשאלת בא כוח הפרקליטות עו"ד יונתן קרמר, מדוע בחקירתו במשטרה אמר "שזה היה מוזר, חשוד ומטריד", השיב זאבי כי נוכח העובדה שהסיקור בynet נועד לשרת את פאינה ואת האינטרסים שלה, "זה מטריד שגוף חיצוני ממן את שיתוף-הפעולה עם ynet".

זאבי, לא זכר האם לאחר שהתברר לו שעמותת איילים היא זו שנושאת בתשלום עבור שיתוף-הפעולה עם אתר ynet, הוא הציף זאת לממונים עליו, אך "הניח שכן". יחד עם זאת, הוא זכר שהוא שוחח על כך עם רן לבנה, אז עובד במשרד הייעוץ האסטרטגי ת.א.ר.א (בבעלותו של עובד יחזקאל) וכיום מנכ"ל קרן רמון, אשר "אמר שזה נשמע כמו משהו שיתפוצץ בפנים או משהו בסגנון הזה ושגם הוא מוטרד מהדבר הזה".

לשאלת הפרקליטות האם רן ידע להסביר לו מדוע פאינה נהנית מהפרסום ואיילים נושאת בתשלום, השיב זאבי כי רן חשף בפניו "חלק מהסיפור, הנוגע לכספים הקואליציוניים, שפאינה מעבירה והם (עמותת איילים; מ"ש) החיילים שלה".

חקירתו הנגדית של זאבי

בחקירתו הנגדית של זאבי, שבוצעה על-ידי עו"ד גיורא אדרת המייצג יחד עם בנו עו"ד אורן אדרת את קירשנבאום, ניסו אלה, למצוא בקיעים בעדותו של זאבי, בין השאר, בכל הקשור לטענה כי פאינה היא זו שקיבלה את שירותי היח"צ ולא עמותת איילים ששילמה עבור שירותים אלה. בנוסף, עומת זאבי עם העובדה, שהוא נחקר לראשונה במשטרה, לאחר שהפרשה התפוצצה ופורסמה בתקשורת. בהקשר זה נטען כלפי זאבי כי במסירת עדותו, הוא הגיע עם מספר השערות, שהפכו לקביעות נחרצות, שלטענת ההגנה, לא היה להן על מה להתבסס, מלבד פרסומים בעיתון.

בנוסף הטיח עו"ד אדרת בפניו של זאבי כי אין כל ראיה לכך שלאחר שגילה כי מי שמשלם עבור שיתוף-הפעולה עם אתר ynet הם עמותת איילים ולא קירשנבאום, הוא פנה לממונים עליו ויידע אותם על כך. בכל הקשור לכנס הצעירים עצמו, ניסה עו"ד אדרת להוכיח דרך עדותו של זאבי כי הכנס תאם את האג'נדה הן של פאינה והן של עמותת איילים. זאבי, דחה ניסיון זה וטען בלהט כי "הכנס לא היה בהלימה למטרות עמותת איילים, והמטרה שלו הייתה בסופו של דבר שהנושא יקבל תודעה, ובמרכז הנושא עומד הלקוח (פאינה; מ"ש)".

■ נזכיר כי ניסן זאבי ורונן צור (שצפוי להעיד בהמשך פרשת התביעה), כמו גם עובד יחזקאל ורן לבנה, הם עדים בלבד במשפט, ואין כל חשד למעורבות שלהם במעשים הפליליים לכאורה. נגד חברת הכנסת וסגנית שר הפנים פאינה קירשנבאום הוגש כתב אישום, והיא בגדר נאשמת במעשים האמורים. קירשנבאום היא עדיין בחזקת חפה מפשע, אלא אם תורשע בדין. 

עוד כתבות

בנק אוצר החייל / צילום: איל יצהר

מחריף סכסוך העבודה באוצר החייל: עובדי הבנק פתחו בעיצומים בכל הסניפים

בעקבות כישלון המשא ומתן עם הנהלת הבנק הבינלאומי על רקע הכוונה למזג את שני הבנקים, הכריז ועד עובדי בנק אוצר החייל על החרפת העיצומים החל מהיום בצהריים בסניפים ברחבי הארץ ● הבנק הבינלאומי בתגובה: "ועד אוצר החייל נמנע לקיים משא ומתן, מקשה על קביעת מועדים לפגישות ומבטל פגישות שנקבעות"

רפי רותם

רפי רותם חושף השחיתות ברשות המסים העיד בוועדת גולדברג נגד מינוי צ'יקו אדרי למפכ"ל

טוען: אדרי זרק אותי מתחנת המשטרה כשבאתי למסור ראיות נגד רות דוד ● שוטרים היכו אותי

קפה גרג בקניון רננים/ צילום :בר אל

אישום: בעלי קפה גרג בקניון רננים השמיטו הכנסות של 1.8 מיליון שקל באמצעות "תוכנת מחשב"

שיטת ההעלמה המתוארת בכתב האישום ייחודית: הנאשמים ביצעו את ההשמטה באמצעות תוכנה ייעודית לניהול בית הקפה, שאיפשרה לבטל חשבוניות לאחר הרכישה ●  לפי כתב האישום, בעלי בית הקפה השמיטו מדי יום כ-10% מהמחזור הכספי ● ב"כ הבעלים: "מכחישים את העבירות"

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה בת"א תיפתח בצל הירידות העולמיות

ירידות בשוקי אסיה: מדדי טוקיו, הונג קונג ושנחאי בטריטוריה שלילית ● ירידות חדות בסיום המסחר בוול סטריט אמש ● היום יפרסמו תוצאות הרבעון השלישי של שנת 2018 החברות אל על, פרטנר, מיטרוניקס, קבוצת עזריאלי, פז נפט והבנק הבינלאומי

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

לב לבייב מבקש התחייבות מצד המדינה כי לא ייעצר

גורם המכיר את החקירה מסר ל"גלובס" כי לבייב מבקש התחייבות המדינה כי לא ייעצר בתמורה לכך שיגיע לישראל ● לבייב, העומד בראש מצעד החשודים במסגרת החקירה המתנהלת בענף היהלומים, מתגורר בלונדון ולא זה כמה חודשים לארץ

חיים כצמן / צילום: יחצ

גזית גלוב נהנתה ברבעון השלישי משיפור תפעולי - אבל הסתפקה ברווח נקי של מיליון שקל בלבד

תוצאותיה הכספיות של החברה נפגעו משחיקה בשער הריאל הברזילאי ומקנסות על פירעונות מוקדמים של חובות יקרים ● מתחילת השנה מציגה גזית גלוב הפסד כולל של 703 מיליון שקל - בין השאר, בהשפעת מכירת יתרת ההחזקה בחברת ריג'נסי ● החברה רכשה בחודש שעבר את קולנוע רב חן בתל אביב ואת סניף בנק לאומי בדיזנגוף סנטר בתמורה כוללת של 102 מיליון שקל

אריה דרעי / צילום: תמר מצפי

חזר לכאורה למקום הפשע: ההרשעה הקודמת עלולה לשחק לרעת דרעי

השורה התחתונה מבחינתו של דרעי היא מורכבת: רבע הכוס המלאה מבחינתו היא שהחשד כי קיבל שוחד מאנשי עסקים בין היתר בכסות של תרומות לעמותות שבראשן עומדת אשתו - ירד, אבל דרעי בוודאי שלא יכול לשמוח - יתר פרטי החקירה מלאים בראיות שלעמדת המשטרה צריכות להביא להעמדתו לדין בגין עבירות חמורות

גל הסלקורן / צילום: יחצ

"אנשי מכירות לא נחים. רק פעם ברבעון, וגם זה – אם הצלחת"

גל הזלקורן הצטרף לנייס כשהעסיקה 200 עובדים, שצמחה מאז לכ-3,000 איש, במהלך הזמן הזה ניהל צוות מכירות של איש שייצרו מעל ל-100 מיליון דולר הכנסות בשנה ● בפרק החמישי של "עוד פודקאסט למכירות" ● אדיר צימרמן שוחח איתו על תפקידו של איש המכירות, ומה ההבדל בין למכור בחברה גדולה לעומת סטארט-אפ קטן

מתחם התחנה המרכזית בפתח תקווה/ צילום :שלומי יוסף

בפתח תקווה יש ראש עיר חדש והקמת מגדל משרדים בתחנה המרכזית בסכנה

בעיריית פ"ת התגאו בשנים האחרונות בפרויקט משרדים שייבנה כחלק מהתחנה המרכזית בעיר אליו יעברו כל משרדי העירייה ושיכניס כסף לקופה הציבורית מהשכרת משרדים ● כעת טוען ראש העירייה החדש רמי גרינברג "אני בכלל לא משוכנע שאני תומך בפרויקט"

השעונים החכמים של אפל. "זה ישנה את כללי המשחק" / צילום: רויטרס

צלצול השכמה: יצרני השעונים המסורתיים עובדים על גירסאות חכמות כדי להיאבק באפל

מותגי יוקרה כמו TAG Heuer ופוסיל עובדים בעיקר על שעונים היברידיים, שמציעים תכונות הייטק באריזה מסורתית

יובל שטייניץ/ צילום: תמר מצפי

הוכרזו הבנקים הזוכים בהפעלת קרן הלוואות להתייעלות אנרגטית בערבות המדינה

הבנקים מרכנתיל דיסקונט, הפועלים, מזרחי טפחות והבינלאומי נבחרו להעמיד הלוואות לפרויקטי התייעלות אנרגטית בערבות המדינה, כך הודיע היום (ג') משרד האוצר ● במסגרת פעילות הקרן פעילותה יועמדו הלוואות בערבות מדינה לעסקים להתייעלות אנרגטית בהיקף של כ-3.5 מיליארד שקל

אפליקציית טאמבלר / צילום: SHUTTERSTOCK

בעקבות תכנים פדופיליים: טאמבלר הוסרה מחנות האפליקציות של אפל

טאמבלר אמרה בתגובה לפרסום כי חסימת תכנים המכילים התעללות מינית בילדים היא בעיה איתה מתמודדת כל התעשייה

 ניו יורק/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הסטארט–אפ הישראלי שיקבע מה יהיו השקעות הנדל”ן הבאות של דויטשה בנק

DWS, זרוע ההשקעות של דויטשה בנק, תבצע בקרוב השקעות נדל"ן בעזרת טכנולוגיית הבינה המלאכותית של הסטארט–אפ התל אביבי סקייליין • דויטשה בנק אף השקיע בחברה והצטרף לסבב גיוס של 18 מיליון דולר מחודש יולי

לוויין מסוג TecSAR  המבוסס על מכ"ם/ צילומים והדמיה : התעשיה האוירית

תע"א על סף עסקה למכירת לווייני ריגול לחברה אמריקאית במאות מיליוני ד'

חדשות טובות למפעל הלוויינים של התעשייה האווירית לאחר שנתיים קשות: חברת הביון האמריקאית XpressSAR חתמה על מזכר הבנות עם תע"א לרכישת שלושה לווייני ריגול

Airbnb / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתביעה משפטית? יש כבר מי שקנה את הדומיין Airbnb-westbank

הודעת Airbnb כי בכוונתה להוריד ממאגריה 200 נכסים הרשומים בהתנחלויות הצליחה לעורר סערה ● למרות שיש מי שטוען ש-Airbnb חסינה מבחינה משפטית שכן היא חברה פרטית, חוק החרם בארץ קובע כי ניתן לתבוע באופן אזרחי את מי שנמנע מקשר כלכלי עם ישראל ● "Airbnb מנצלת את כוחה המונופוליסטי. זה בדיוק כמו שהיא תחליט שלא למכור ללקוחות ג'ינג'ים"

גונן אוסישקין / צילום:סיוון פרג'

אל על: הרווח הנקי ירד, ההכנסות גדלו ב-2.5%

הכנסות החברה ברבעון השלישי השנה הסתכמו בכ-2 מיליארד וארבע מאות אלף שקל זאת לעומת כ-2 מיליארד שלוש מאות וארבעים אלף שקל ברבעון המקביל אשתקד ● הרווח הנקי ברבעון השלישי השנה הסתכם בכ-157 מיליון שקל בהשוואה לרווח של כ-183 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

פייסבוק / צילום: רויטרס

משתמשי פייסבוק מדווחים: תקלת טעינה באתר הדסקטופ

בטעינת אתרי הדסקטופ של פייסבוק ושל אינסטגרם: שני האתרים לא נטענים כלל, נטענים באופן חלקי, או שאינם מתעדכנים מאז שעות הבוקר היום (ג') ● שתי אפליקציות המובייל עובדות כרגיל

בצל. המחירים עולים / צילום: shutterstock

הבצל מתייקר ומחירו הסיטוני טיפס ל-7 שקלים לק"ג; משרד החקלאות: "החקלאים גובים מחיר מופרז"

משרד החקלאות הכריז כי הוא פותח את האפשרות לייבוא בצל באופן בלתי מוגבל, וזאת "על מנת לאלץ את הסוחרים להוציא את הסחורה מהמחסנים במחיר סביר ולהביא למחיר סביר לצרכן"

אייל גולן ואחינועם ניני/ צלומים: יחצ

הסדר פשרה בין הזמר אייל גולן לבין הזמרת אחינועם ניני בתביעת לשון הרע שהגיש הזמר נגד ניני

בחודש ספטמבר 2015 ציינה ניני מעשים שגולן עשה לדבריה, ואשר בגינם הציבור מחל לו, בעוד שלה מתקשים למחול על התבטאויותיה הפוליטיות ● גולן טען כי לא ביצע את המעשים המדוברים מעולם ● "בימים אלה של קיטוב ושנאה בין חלקים בקרב הציבור בישראל, נכון יהא לסיים את התביעה בהסכמה ובהבנה"

משה גפני / צילום: איל יצהר

אלה פתרונות הפיצוי לתושבי הדרום שנפגעו כלכלית מהאירועים הבטחוניים השנה

לדרישת וועדת הכספים של הכנסת גיבשה רשות המיסים מתווה לפיצוי הורים לילדים שנשארו בבית, בעלי עסקים ועובדים באזור הדרום שספגו פגיעה כלכלית כתוצאה מהתקיפות מרצועת עזה בחודשים האחרונים