גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

3 חודשי עבודות שירות לסייעת שתקפה תינוק בן שנה וחצי

השופט מנחם מזרחי: "הנאשמת ביצעה מעשה חמור, מכוער, פגעה בגופו של קטין רך בשנים והסבה לו מכאוב"

שופט בית משפט השלום ברמלה, מנחם מזרחי, גזר היום את דינה של שלומית ברגמן, שהורשעה לפי הודאתה בעבירת "תקיפת קטין על ידי אחראי" והשית עליה, בין השאר, 3 חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות וכן עונשים נלווים נוספים.

לפי עובדות כתב האישום המתוקן, ברגמן אשר עבדה כסייעת בפעוטון "ילד לילד" במודיעין תקפה בחודש מרץ 2017 את א.א., קטין שלמד באותו הגן והיה באותה העת בן שנה וחצי.

לפי הודאתה של ברגמן, תקיפתו של א.א. אירעה בזמן שזה שיחק עם ילדי הפעוטון בצעצועים, בעוד היא עצמה ישבה על כיסא. אז קמה הנאשמת מהכיסא, "אחזה בקטין, העבירה אותו ממקומו לעבר הכיסא עליו ישבה, הושיבה אותו על הרצפה והתיישבה על הכיסא מעליו, כשהיא מונעת ממנו לזוז". לאחר מספר דקות, בשעה שניסה הקטין לחמוק מאחיזתה של ברגמן, זו משכה אותו בידיו, תוך שגרמה לו "מכאוב וידו קובעה על-ידי אורתופד".

בפני ביהמ"ש הוצג סרטון המתעד את עובדת כתב-האישום ו"ממחיש בצורה טובה" (כך לפי גזר הדין) - "מה הייתה מנת חלקו של הקטין, השכוב ארצה, המוצמד בחוסר אונים אל הקרקע, כאשר הנאשמת יושבת מעליו וממשיכה להתבונן באדישות במכשיר הטלפון הסלולארי שלו".

ביהמ"ש ציין כי "הערכים המוגנים העומדים אחר העבירה בה הורשעה הנאשמת ברורים והם השמירה על שלומם, גופם, ביטחונם, נפשם של קטינים, שלא יהיו מושא לאלימות ופגיעה בידי האחראים עליהם, האמונים על שלומם וביטחונם".

השופט מזרחי: קיימת חובה להוביל להחמרה הדרגתית ומתונה ברמת הענישה בקשר לאלימות שנוקטים בעלי תפקיד בגנים כלפי קטינים שבפיקוחם

בכל הקשור לשיקולי הענישה, ציין ביהמ"ש כי פגיעתה של ברגמן בקטין רך בשנים והעובדה שהסבה לו מכאוב, מהווים "מעשה חמור, מכוער". בנוסף נקבע, כי במעשיה פגעה ברגמן לא רק בקטין, אלא, "גם באמונם של הוריו, של כלל הורי הילדים ושל חברותיה לצוות". בכך ציין מזרחי, חטאה ברגמן קשות "לתפקיד החינוכי המצופה ממנה, להוות דוגמא לילדי הגיל הרך, שאין לפתור וויכוחים בדרך של אלימות".

נוכח האמור, סבר ביהמ"ש "שקיימת חובה להוביל להחמרה הדרגתית ומתונה ברמת הענישה בכל הקשור לאלימות שנוקטות גננות וסייעות גנים כלפי קטינים שבפיקוחם, כדי ליצור מימד של הרתעה הרבים". חובה המתגברת, נוכח הקושי הקיים בהוכחת המעשים עליהם הקטינים בדרך כלל אינם יכולים להעיד".

ביהמ"ש הדגיש, כי בן משפחה המוסר את ילדו הקטין, "בבוקרו של יום", אל זרועותיהם של הצוות המטפל והמסייע בגן או בפעוטון, "חייב להיות סמוך ובטוח, כי הוא מפקיד את היקר לו מכל בידי בגיר, אשר אף הוא ישמור עליו כעל בבת עינו, יחנכו, יטפל בו, ידאג לשלומו, לכל צרכיו, כאילו היה ילדו ממש, וכי דלתות הגן הנסגרות אחר ילדו אינן פותחות שער אחר של התנהגות אלימה כלפיו".

עוד הוסיף ביהמ"ש, כי במעשיה, פגעה ברגמן "במרקם העדין ביותר הקיים בין הורים לצוות החינוכי, שהוא לב ליבו של האמון המאפשר קיומה של מערכת חינוכית לגיל הרך".

ביהמ"ש לא התעלם מכך ש"גננות וסייעות בגנים ובפעוטונים נדרשות, לעתים, לעבודה בתנאי קשים". אולם, יחד עם זאת הוא הדגיש, כי "עדיין מצופה מהם לבצעה בחרדת קודש, בסבלנות ובאהבה אין קץ ולא לעבור אל הקו האדום של אלימות הנובעת מתסכולן תוך איתור צידוק עצמי לאלימות זו".

ביהמ"ש מצא לנכון לציין, כי למרות, שכתב האישום שהוגש נגד ברגמן, אינו מצוי "בראש סולם החומרה", הרי שמבחינת חווייתו האישית של א.א., אשר נמשך ע"י ברגמן והוצמד אל הקרקע בכוח, מדובר אירוע קשה הכרוך בכאב, השפלה, בביזוי ובחוסר הבנה מדוע כך נוהגים בו מי שאמונים לדאוג לו.

השופט מזרחי: ברגמן הפכה את היוצרות עת הפכה את הקטין לעבריין ואותה לקורבן ודברים שכאלה צורמים את האוזן וממליחים את העין

נוכח האמור נקבע, כי השיקול של הרתעת הרבים הוא שיקול מרכזי בענישה בעניינים אלה, ובית-המשפט בגזרו את הדין במקרים כגון אלה חייב להביא לידי ביטוי את הערך הקדוש שבשמירה על שלומם של קטינים.

בהגיעו לגזור את דינה, הביא ביהמ"ש לחובתה של ברגמן הרשעה קודמת בעבירת איומים שאותה ביצעה בשנת 2011. "זוהי עבירה רלוונטית הנושקת לתחום האלימות ויש להביאה לחובתה", ציין השופט מזרחי.

בנוסף גם תסקיר המבחן שהוגש בעניינה של ברגמן, לא היה מלבב כלשון השופט מזרחי. הרושם שעלה מהתסקיר הצביע על כך שברגמן, היא בעלת דפוסים תוקפניים, אשר בדבריה לביהמ"ש, הפכה את היוצרות - "עת הפכה את הקטין לעבריין ואותה לקורבן ודברים שכאלה צורמים את האוזן וממליחים את העין".

ממילותיה האחרונות של הנאשמת, עולה, כי ברגמן לא התחרטה ולא הפנימה את חומרת מעשיה, תוך שהייתה מלאה בטענות כלפי אמו של הקטין, והפכה אותה לנאשמת ("כולם מפחדים מהאימא הזאת"). נוכח האמור, התרשם ביהמ"ש, כי יש להעביר לנאשמת זו ושכמותה מסר ענישתי חד וברור.

על כן, גזר ביהמ"ש על ברגמן, 3 חודשי מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות במרכז יום לקשיש בלוד, 6 חודשי מאסר על תנאי, קנס בסך 2,000 שקל ופיצוי בסך 5,000 שקל להורי הקטין.

עורך דינה של שלומית ברגמן, אייל בסרגליק מסר בתגובה: "מרשתי לקחה אחריות ובשום שלב לא הייתה לה כוונה להתעלל בילדים כפי שנטען בחקירה המשטרתית, ולא נטען בכתב האישום. מרשתי היא גננת מנוסה, מקצועית ומאז המקרה הזה, ובעקבות החקירות במשטרה היא בטראומה. שום דבר מהמיוחס לה ושבו הודתה לא עשתה בזדון או בכוונה. למרות כתב האישום המקורי, כתב האישום המתוקן תיקן באופן משמעותי את המיוחס למרשתי. גם עמדת התביעה שדרשה תחילה מאסר בפועל של ממש מאחורי סורג ובריח, השתנתה, ולמרות שהתביעה ביקשה מאסר על דרך עבודות שירות, של חצי שנה, בית המשפט לא קיבל את עמדתה. עצם העובדה שהיא לקחה אחריות והתפטרה, ומאז מסרבת לעבוד עם ילדים רק מראה על לקיחת אחריות".

"מעבר לכך קיימות מספר טעויות בולטות בגזר הדין- גזר הדין מתעלם משורה ארוכה של תיקים בתחום, שבהם ייצגתי, שבהם הענישה היא פחותה ביותר לעומת העונש (שלעמדת התביעה הוא מקל) שניתן על ידי בית המשפט. יתרה מכך, בית המשפט אמר בתוך הדיון, שהסרט שהוגש על ידי התביעה (בניגוד לדין), הוא סרט לטובת הסניגוריה, ופסק הפוך מאמירותיו, בנוסף בית המשפט התעלם מהדברים החיוביים מתסקיר שירות המבחן, אשר קבע כי "אינו מלבב" אולם התסקיר המליץ על מאסר על תנאי, בית המשפט התעלם ממצבה של הנאשמת, הנפשי והפיזי, ועל כל אלו ועוד בכוונתנו להגיש ערעור".

"מעל הכל וללא קשר לגזר הדין- הפתיעה אותנו מאוד לרעה, העובדה שבית המשפט, במעמד מתן גזר הדין, מסר את גזר הדין פיזית על השולחן, מבלי לפרטו, ויצא מהאולם- לא כך נוהגים ולא כך מכבדים, נאשם, במעמד גזר הדין והדבר חריג מאוד לנסיוני בכל שנותיי כסניגור".

עוד כתבות

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,092; שישה מקרי מוות ביממה האחרונה

95 מהחולים במצב קשה, 6 מקרי מוות ביממה האחרונה ● נתניהו הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים מחו"ל לבידוד במלוניות תחת השגחה ● קופות-החולים יפתחו מרכזים ומרפאות לבדיקות קורונה במגזר הערבי ● משרד החינוך: התלמידים ייבחנו השנה עד 5 בחינות בגרות בלבד

דודי עזרא, בעל השליטה בחברת נטו / צילום: יח"צ

ההנפקה בוטלה, העסקה נפלה: דודי עזרא נשאר עם 50% משיווק הפירות והירקות של ביכורי השדה

נטו אחזקות, שהייתה אמורה למכור לביכורי השדה את חלקה בחברה-הבת המשותפת תמורת כ-300 מיליון שקל: "החברה בוחנת אפשרויות שונות ביחס להחזקותיה"

פגישת הנשיא ריבלין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמש בבית הנשיא / צילום: קובי גדעון, לע"מ

המו"מ הפוליטי תקוע: חילוקי דעות על אדלשטיין ועל מינויים משפטיים

בלשכת ראש הממשלה מתעקשים על זכות וטו (או חובת הסכמה הדדית) בנושא מינוי פרקליט המדינה הבא והיועץ המשפטי לממשלה הבא ● בכחול לבן לא מעוניינים בחזרתו של אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת

משה כחלון / צילום: רפי קוץ

בתחום הנדל"ן מחכים לבית המשפט: האם הקורונה היא כוח עליון?

במכתב ששלח משרד האוצר נטען כי עיכובים בבנייה עקב המגפה לא ייחשבו לכוח עליון, ואנשי הנדל"ן זועמים • בפועל מדובר בסוגיה שתוכרע רק בבית המשפט

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

התחזית הפסימית של טראמפ ומה יקרה למגזר השלישי: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידות חדות בנעילה בת"א; מניות הבנקים והביטוח צנחו

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● מדדי הבנקים והביטוח רשמו ירידות של יותר מ-4% ● מיטב דש: קופות הגמל הכלליות רשמו תשואה שלילית ממוצעת של כ-9.3% בחודש מרץ

מאה שערים, השבוע / צילום: רויטרס - Ronen Zvulun

החברה החרדית בטלטלה: עליהום מבחוץ, חשבון נפש מבפנים, והקורונה בכל מקום

שבוע קשה עבר על החברה החרדית: שיעור קורונה גבוה במיוחד, הנהגה שמגיבה באיחור ואורח חיים שמקשה במיוחד על התגוננות ● עכשיו הם צריכים להתמודד גם עם גל גדול של שנאה מבחוץ ועם חשבון נפש מבפנים

ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

רשות ני"ע נותנת ארכה של חודש גם לפרסום הדוחות לרבעון הראשון ב-2020

לאחר שנתנה אורכה של חודש במועד האחרון לפרסום דוחות 2019, הרשות מאפשרת לפרסם את דוחות הרבעון עד סוף חודש יוני

פינוי בינוי בנוה שאנן בחיפה /   קרדיט: חברת פרשקובסקי

משבר הקורונה מתגלגל לנדל"ן: ירידה חדה במסירת דירות של פרשקובסקי

חברת הנדל"ן הבורסאית פרשקובסקי מדווחת על מכירה של 6 יחידות דיור בחודש מרץ ● בדצמבר מכרה החברה 42 יחידות באותם פרויקטים

שליחים של חברת המשלוחים "וולט" משקיפים לעבר רחוב ריק בצל הקורונה. חברות המשלוחים הפכו להיות מרכזיים בתקופה שבה אי אפשר לצאת כמעט מהבית / צילום: כדיה לוי, גלובס

חברת משלוחי האוכל וולט מסירה את הכפפות: שוכרת את שירותי חברת הלובינג פוליסי

וולט נמצאת בעיצומו של מאבק מול המסעדנים, שמבקשים ממנה להוריד את העמלה שהיא גובה על משלוחים ● חברת המשלוחים: שכרנו את חברת הלובינג במטרה "לקדם אינטרס משותף עם תעשיית המסעדנות"

הראל ויזל, פוקס, שחר תורג'מן, בריל, רביב ברוקמאייר, גולף, גבי רוטר, קסטרו: / צילום:  דימה טליאנסקי, איל יצהר, ענבל מרמרי

"ענף האופנה במוות קליני, מאיפה יגיע הכסף למלאי החורף?"

קמעונאיות האופנה קורסות תחת המשבר ● החנויות נסגרו, ואין כמעט הכנסות מולן אפשר לרכוש סחורה עתידית לעונת החורף הבאה ● הקרנות של המדינה רחוקות מלסייע לחברות שזקוקות להלוואות מיידיות

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

האוצר אישר - ורשות החדשנות תעביר לחברות הייטק 650 מיליון שקל

רשות החדשנות לא העבירה שום מענק וסיוע לחברות הייטק מתחילת השנה מכיוון שלא אושר לה תקציב

דונלד טראמפ / צילום: Gripas Yuri -ABACA, רויטרס

טראמפ: חבילת סיוע רביעית בגובה 2 טריליון דולר צריכה להתרכז בתשתיות

נשיא ארה"ב בונה על כך שטריליוני הדולרים יגיעו מהלוואות ● "אנחנו הולכים ללוות את הכסף הזה בריבית אפס. תשלומי הריבית שלנו יהיו כמעט אפס, ונוכל ללוות לטוח הארוך. אנשים רוצים להיות מושקעים בארה"ב"

מימין: גיא לויתן, דור קרובינר ועומרי ליטבק, מייסדי הוטלמייז / צילום: גיא כושי, יח"צ

דווקא עכשיו: עליבאבא משקיעה בסטארט-אפ הטרוול-טק הישראלי הוטלמייז

הגיוס נעשה בהובלת קרן ההשקעות של עליבאבא והקרן הישראלית בריליאנס ונצ'רס ● הוטלמייז מפתחת טכנולוגיית אופטימיזציית רווח וחיזוי מחירים מבוססות בינה מלאכותית לתעשיית הזמנת בתי המלון

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

אין לכם חום? כך תוכלו לבדוק אם נדבקתם בקורונה - דרך הסלולר

צוות מאסותא אשדוד, בשת"פ עם לומינטי נטוורק, בדק חולי קורונה ללא תסמינים - ומצא כי אצל 60% מהם רמות החמצן בדם היו נמוכות ● הצוות המליץ לבדוק קורונה ע"י בדיקת רוויון החמצן - וחלקכם יכולים לבדוק זאת ממש עכשיו, שכן הבדיקה מוטמעת במספר מכשירי סלולר ושעונים חכמים

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

בפרטנר חששו ממכירת הסיבים האופטיים: מה קרה בדרך לביטול העסקה עם הוט

בפרטנר חששו שרשות התחרות תדרוש מהם למכור את פעילות הסיבים האופטיים ● הוט העריכה כי העסקה תאושר מפני שלא תייצר פגיעה בתחרות בשום מקטע בשוק התקשורת ולא תביא לעליית מחירים ● "גלובס" מביא פרטים נוספים על הנעשה מאחורי הקלעים בדרך לביטול העסקה

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

משבר הקורונה הופך סדרי עולם בבורסה: אלטשולר שחם גמל שווה יותר מכל שאר בתי ההשקעות הציבוריים יחד

אלטשולר שחם גמל ופנסיה שווה 2.42 מיליארד שקל - יותר מהשווי של מגדל וגם מהשווי של כלל ביטוח ופי ארבעה יותר מהשווי של כל בית ההשקעות מיטב דש ● חברת הגמל הגדולה בשוק סיכמה את 2019 עם רווח של 91 מיליון שקל

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "מענקים בסך 500 שקל לכל ילד, מהדקים את הגבלות התנועה על בני ברק"

הצעדים החדשים של ראש הממשלה כוללים מענק של 500 שקל לכל ילד - עד הילד הרביעי במשפחה ● עוד יוטלו הגבלות תנועה על בני ברק וממנה, ניתנה הנחיה לחבוש מסכות במרחב הציבורי והחלטה כי כל ישראלי ששב ארצה יוכנס לבידוד במלונית

אריאל קלנר / צילום: מתוך יוטיוב

אריאל קלנר הגיש תביעת לשון הרע ב-420 אלף שקל נגד תנועת "דרכנו"

קלנר, חבר הכנסת ה-21 ופעיל הליכוד, תבע את "דרכנו" לאחר שבמספר פרסומים יוחסו לו אמירות קיצוניות שכלל לא אמר ● בתגובה לפניית "גלובס" הודתה "דרכנו" בטעותה וביקשה להתנצל בפני קלנר

דסק הדל"ן עולה לשידור חי / צילום: אפרת לוי, גלובס

שכר הדירה שלכם והקורונה: מי מוריד מחיר והאם המדינה צריכה להתערב

מעל מיליון ישראלים מובטלים, ורבים מהם מגלים כי תשלום שכר הדירה הוא כבר מעמסה כבדה ● מהצד השני נמצאים בעלי דירות שלחלקם קשיי נזילות משלהם ● איך מתמודדים עם המצב? ומה קורה בתחום במדינות אחרות? הצטרפו לשידור הלייב של דסק הנדל"ן ב"גלובס"