גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאנאפורט ובכיר ישראלי הפכו את האנטישמיות לנשק פוליטי

(עדכונים): פול מאנאפורט, מנהל הקמפיין לנשיאות של טראמפ ב-2016, עשה עסקת טיעון עם התובע המיוחד והסכים לשתף עחמו פעולה ● בכתב האישום – שמאנאפורט הודה בכל סעיפיו – נאמר שהוא והבכיר הישראלי זממו להאשים פוליטיקאית אוקראינית באנטישמיות כדי לסייע למנהיג אוקראיני, לקוח של מאנאפורט

פול מנאפורט אתמול / צילום: רויטרס
פול מנאפורט אתמול / צילום: רויטרס

פול מאנאפורט, שעמד בראש הקמפיין לנשיאות של דונלד טראמפ ב-2016, הסכים לשתף פעולה עם התובע המיוחד, רוברט מולר, שחוקר מעורבות רוסית פוטנציאלית במסע הבחירות, בעסקת טיעון.

התפתחות זו נחשבת מכה חזקה לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ששיבח באחרונה את מאנאפורט על עמידתו האיתנה נגד לחצי מולר, ורמז שהוא יעניק למאנאפורט חנינה. החלטתו של מאנאפורט "לזמר" באזני התובע המיוחד נובעת כנראה מהערכתו שאין כל ודאות שטראמפ אכן יחון אותו. למאנאפורט יש מידע אינטימי על התנהלות מסע הבחירות של טראמפ ועל קשריו לכאורה עם גורמים רוסיים.

מאנאפורט הורשע בבית-משפט פדרלי בווירג'יניה בחודש שעבר בשורת עבירות פיננסיות - העלמת הכנסות ממס ההכנסה בארה"ב והונאות בנקים - שנובעות ממאמציו להלבין הכנסות בסך 30 מיליון דולר מפעילותו כיועץ פוליטי, בעיקר באוקראינה.

אתמול (ו') עמד להיפתח משפט שני נגדו, הפעם בוושינגטון הבירה, אך המשפט בוטל למעשה בעקבות עסקת הטיעון שעשה מאנאפורט עם התובע המיוחד.

לבית-המשפט הוגש כתב אישום מקוצר - קשירת קשר נגד ארה"ב וקשירת קשר לשיבוש הליכי משפט - במקום שבעה סעיפי אישום. מאנאפורט הודה בשני סעיפים אלה אך הוא הודה גם בכל סעיפי האישום המקוריים נגדו, לרבות אלה שאינם כלולים במפורש בכתב האישום החדש וסעיפי אישום ממשפטו הקודם, שעליהם לא היה יכול חבר המושבעים להגיע לכלל הסכמה. הוא הסכים שמשרד המשפטים האמריקאי יפקיע את רוב רכושו, לרבות דירה במגדל טראמפ בשדירה החמישית.

תמורת הסכמתו לשתף פעולה, צפוי מאנאפורט לקבל עונש קל יותר, אך רק לאחר שיוכח ששיתף פעולה עם התובע המיוחד.

במסמכים שהגיש התובע המיוחד לבית-המשפט בוושינגטון , נטען, בין היתר, שמאנאפורט ו"בכיר ישראלי" זממו להפוך אנטישמיות לנשק פוליטי באוקראינה, כדי לסייע ללקוח של מאנאפורט. הנאשם היה יועץ פוליטי לפוליטיקאים פרו-רוסיים במדינה זו במשך שנים רבות.

על פי המסמכים, רצה מאנאפורט לסייע ללקוח, ויקטור יאנוקוביץ', נשיא המדינה לשעבר, במאבק נגד פעילה פוליטית פופולרית, יוליה טימושנקו. טימושנקו התמודדה מול ינוקוביץ' בבחירות לנשיאות אוקראינה ב-2010, והפסידה. ב-2011, היא הואשמה בבית-משפט מקומי בעבירות הונאה ונדונה לשבע שנות מאסר ולקנס בסך 188 מיליון דולר. במדינות רבות, לרבות מדינות האיחוד האירופי וארה"ב, נראתה הרשעת טימושנקו כרדיפה פוליטית. ממשל אובמה גינה את גזר הדין.

על רקע זה החליט מאנאפורט להשחיר את פניה של טימושנקו במדינות המערב וממילא לשקם את המוניטין של לקוחו, ינוקוביץ'. לצורך זה, תכנן מאנאפורט להאשים את טימושנקו שהיא אנטישמית ושיש לה קשרים עם קבוצות אנטישמיות באוקראינה.

המטרה היתה לשכנע את "יהודי אובמה" - כך לפי כתב האישום - לאלץ את ממשל אובמה למשוך את תמיכתו מטימושנקו ולתמוך בינוקוביץ'. "מאנאפורט תיאם עם פקיד ישראלי בכיר" כיצד לתת פומבי למסע ההשמצות הזה. שמו של הבכיר הישראלי לא צוין.

כוונת הביטוי "יהודי אובמה" היא תומכיו היהודיים הרבים של הנשיא לשעבר. מאנאפורט והבכיר הישראלי רצו למעשה לאלץ את ממשל אובמה לתמוך ביאנוקוביץ' מחשש שאם לא יעשו כן, בוחריו היהודיים יענישו אותו בקלפי בגין תמיכתו בטימושנקו "האנטישמית". יתר על כן, מאנאפורט דאג להפיץ מידע כוזב שלפיו דמות בכירה בממשל אובמה היא אנטישמית בגלל תמיכתה בטימושנקו. (הכוונה היתה לשרת-החוץ דאז, הילארי קלינטון). במקביל הוא הפיץ בארה"ב דיווחי עיתונות בישראל שלפיהם טימושנקו היא אכן אנטישמית.

במסמכי התובע המיוחד לא צוין שמו של "הבכיר הישראלי", אך בכמה אתרי חדשות ישראליים צויין שמדובר בשר הביטחון, אביגדור ליברמן, שפרסם הודעה בגנות טימושנקו באוקטובר 2012. מכל ליברמן, הכחיש זאת בתוקף. בהודעה מלשכתו נאמר, כי "שר הביטחון אינו מכיר את מאנאפורט, מעולם לא פגש אותו ומעולם לא דיבר עמו".

יאנוקוביץ' כיהן כנשיא אוקראינה מ-2010 ועד הדחתו במהפכה ב-2014 בגלל מאמציו לשלוף את אוקראינה מחיק האיחוד האירופי ולהחזירה לתחום ההשפעה של רוסיה. יאנוקוביץ, שנחשב מקורב לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חי עתה בגלות ברוסיה, לאחר שנמלט מארצו. כמה ימים לאחר ההדחה, כבשה רוסיה את חצי האי קרים ולאחר מכן סיפחה אותו.

עוד כתבות

תל אביב, ישראל / צילום: shutterstock

מנכ"ל פורום ה-15: "אנשים מוכנים לגור בערים צפופות, אם באותן ערים יש איכויות נוספות"

אף שהדרך לאישור השינויים בתמ"א 35, שיגדילו בצורה משמעותית את הצפיפות הערים, עוד ארוכה - הם כבר מעוררים תגובות עזות בענף ● איתן עטיה: "הממשלה צריכה לעשות שינוי דרמטי ולהגדיל במאות אחוזים את ההשקעות בשירותים האזרחיים"

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

סיטי חותך את מחיר היעד של טבע – אך ממשיך להמליץ "קנייה"

סיטי, בין הגופים הבודדים שמחזיק בהמלצה חיובית כלפי מניית טבע, חתך את מחיר היעד מ-23 דולר ל-13 דולר בלבד

תמונה עדכנית של רונן שטיין, משנה למנכ"ל בנק הפועלים / צילום: סיון פרג'

רונן שטיין על הצעד הלא פורמלי של הפיקוח בפועלים: "לא נמסר לי על פגם בעבודתי"

המשנה למנכ"ל בנק הפועלים שפרש מהמירוץ להחלפת אריק פינטו, מתייחס לפרסומים כי הפיקוח על הבנקים לא רצה בו כמנכ"ל הבנק בגלל ממצאי ביקורות • המפקחת על הבנקים אמרה ב–2018 לכנסת: "אנו נוקטים אמצעים המקובלים אצל רגולטורים בינלאומיים, לרבות כלים בלתי פורמליים"

אליקה מרחבי / צילום: יוסי צווקר

ישראייר יעבדו עם זרמון גרופ

ההתקשרות מתייחסת לשירותי סטודיו וחלק מהקריאייטיב באוף-ליין ובדיגיטל ● תקציב הפרסום של ישראייר נאמד במיליוני שקלים בודדים

פוליטיקאי פקיסטני עם פילטר חתול על פניו / צילום מסך

מבוכה לפוליטיקאי הפקיסטני: עלה לפייסבוק לייב - בתור חתול

הפוליטיקאי הפקיסטני שאוקט יוספזאי שידר מסיבת עיתונאים בלייב בפייסבוק ולא שם לב שעל פניו הופיע פילטר של חתול ● יוספאזי: "לא הייתי היחיד, שני בכירים שישבו לידי הושפעו גם מפילטר החתול"

עו"ד רונאל פישר וזוהר בוצ'ן / צילום: רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

כך אפשרה הפרקליטות לעד למסור גרסה למרות שידעה שהוא משקר

מדוע נאלמה הפרקליטות דום כשעד התביעה, זוהר בוצ'ן, העיד בביהמ"ש גרסה שהופרכה כבר בזמן חקירתו במח"ש? • בוצ'ן, שלפי כתב האישום קיבל מידע משטרתי חסוי מרונאל פישר, אמר בעדותו כי הונחה ע"י רות דוד ורונאל פישר לצאת מהארץ, בשל מעצרו הצפוי • על אף שבפרקליטות ידעו שעדות זו סותרת את חומר הראיות, היא לא טרחה להעמיד את העד על טעותו • אנשי צוות ההגנה של פישר זועמים

לילך אשר טופילסקי - מנכ"לית בנק דיסקונט / תמר מצפי

אשר טופילסקי: "פעם להיות בנקאי היה אופציה ראשונה ליוצאים מהאוניברסיטה, היום זה ההייטק"

מנכ"לית דיסקונט הפורשת בכנס הנדל"ן השנתי של EY: "היום לא מחפשים קביעות במערכת גדולה, מחפשים שינוי וריגוש ותגמול נכון וראוי" ● על עזיבתה: "החלטתי לעשות שינוי ולהתפתח לאתגרים חדשים" ● איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה: "חברות מבינות שצריך לייצר ערך מוסף ללקוחות"

מאיר יצחק הלוי ראש העיר אילת  / צילום: תמר  מצפי

מנהלי הגוש הגדול לראש העיר אילת: "גלה מנהיגות אמיתית"

היום אחה"צ מתוכננת הפגנה נגד סגירת שדה דב ● לקראת ההפגנה פרסמו מנהלי הגוש הגדול בת"א מכתב גלוי לראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, בו כתבו: "ניסיונך למצוא תירוץ ביטחוני להמשך פעולתו של שדה דב קרס. האחריות והמנהיגות מחייבים כי תדאג לתושביך ולא תנהל מאבק עקר"

חממת הקנאביס של טוגדר באוגנדה / צילום: טוגדר פארמה

חברות הקנאביס לא מגייסות בכזו קלות: טוגדר נאלצה לחתוך את היקף ההנפקה

גייסה רק 4.7 מיליון שקל מהציבור במקום 7.5 מיליון אליהם כיוונה, ביום של ירידות בסקטור ● מחיר מניה בהנפקה נשמר כמתוכנן ועמד על 4.3 שקלים, לעומת 4.4 שקלים בעת סגירת המסחר ביום חמישי לפני ההודעה על ההנפקה

 

בצלאל סמוטריץ / צילום: אתר הכנסת

בחוסר חשק, אבל עם המון כוח: מה מצפה לשר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ' בתפקיד

סמוטריץ' אומנם מוגבל בפעולות שיכול לעשות בממשלת מעבר, אבל הוא יוכל להסיר חסמים ולסייע לביצוע פרוייקטים שנתקעו בבירוקרטיה ● עוד מעניין יהיה לראות האם סמוטריץ' ימשיך לקדם מכרזי מוניות שירות, שיפעלו בשבת ● פרשנות

לוגו באליגם / צילום: יח"צ

המועצה לצרכנות ללקוחות באליגם: "זכאים לפנות לכונסי הנכסים"

מפעילת אתר המכירות המקוונות באליגם הגישה אתמול בקשה למינוי כונס נכסים בשל חובות בסך 22 מיליון שקל ● במועצה לצרכנות מזהירים כי ספק אם חברות האשראי יוכלו להתערב ולבטל את העסקאות שנעשו עם האתר

עמית משיח / צילום: יח"צ

הערכות: מקאן יזכו הערב במדליות גרנד פרי וזהב בתחרות הפרסום בקאן

המדליות עבור העבודה לאיקאה ● בענף מהמרים על 10 מדליות לעבודה עד תום התחרות ● היקף עבודות חסר תקדים לישראל - עליה של כ-20% במספר ההגשות

 

 

פריסת סיבים אופטיים ותשתיות תקשורת / צילום: shutterstock

ההחלטה הרגישה של שר התקשורת החדש: רישיונות לפעילות הטלוויזיה והסיבים של פרטנר וסלקום

בכיר במשרד התקשורת: אין שאלה האם פעילות הטלוויזיה והסיבים של פרטנר וסלקום יוסדרו ברישיון - השאלה היא מתי

אביגדור וילנץ / צילום: תמר מצפי

אחרי אנפורנה: אביגדור וילנץ השיק שבב בינה מלאכותית למרכזי נתונים

השבב החדש של הבאנה מצטרף לשבב בינה מלאכותית למכשירי קצה, שהשיק הסטארט-אפ בנובמבר ● בהבאנה, שאינטל היא אחת מהמשקיעות שלה, אומרים כי השבב החדש למרכזי הנתונים מהיר פי ארבעה מזה של אנבידיה

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

אלן מוריה מורינט מכר מניות החברה בהיקף של כ-922 אלף דולר

מוריה, שמכהן כנשיא החטיבה האזרחית בורינט, מכר את המניות לאורך שלושה ימי מסחר ובמחירים שנעו בין 56.19-57.22 דולר למניה

רון חולדאי במסיבת העיתונאים היום על שדה דב / צילום: שלומי יוסף

חולדאי לנתניהו: "המשך הפעלת שדה דב לא יעכב את ביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה"

במכתב ששלח הבוקר לנתניהו, התייחס ראש עיריית ת"א לטענות כי מתן ארכה לפינוי שדה דב יביא לקשיים בביצוע עבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה: "החלופות המוצעות אינן גורמות לאף קושי בביצוע עבודות הקו הירוק" ● נת"ע: "מדובר במעקף של הקו הירוק שלא משנה מהותית את מתווה הקו"

איילת שקד /צילום: איל יצהר

איחוד מפלגות הימין: סמוטריץ' ופרץ רוצים את שקד במקום השני

עדיין אין הסכמה על הרכב הרשימה, אך ישנן הסכמות על נושאים אחרים והצפי הוא בלוק טכני שיאפשר פירוק לאחר הבחירות למפלגות עצמאיות ● ח"כ מוטי יוגב התנצל על דבריו כלפי בנט ● לפי בכירים בבית היהודי, יש תמיכה רחבה במפלגה להציב אותה במקום השני ברשימה אחרי רפי פרץ ● בסביבת שקד אומרים כי היא איננה חלק מהמגעים המדוברים וכי המסרים שיוצאים אינם על דעתה

רון קובי ראש עיריית טבריה/  / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית טבריה רון קובי רשם מפלגה חדשה

לפי טפסי מפלגתו של קובי, מטרות המפלגה הן: קידום הפריפריה הצפונית והדרומית, קידום תחבורה ציבורית בשבת, קידום חקיקה בנושא גיוס חרדים לצה"ל ושירות לאומי במסגרת שוויון בנטל ● עוד הוא מצהיר כי מטרתו היא לקבל לידיו את משרד הפנים, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, ולשנות את סדר העדיפויות ביחס לרשויות מקומיות

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

שוק הנדל"ן מתחמם: זינוק חד במכירת דירות באפריל

עם זינוק של 37% בהיקף רכישת הדירות לעומת אפריל שנה שעברה, נראה שהציבור נהר לרכוש דירות לפני שהלך להצביע, ושוב בלטה השליטה של הזוגות הצעירים בשוק זה

משה כחלון / צילום: רויטרס

האפקטיבי, המפתיע, הפופולרי והשחוק: כל הכלים של האוצר לסגור בור של 22.6 מיליארד שקל

תוכנית החירום שתוצג לממשלה לסגירת גירעון התקציבי תהווה 10% בלבד מהיקף הקיצוץ הנדרש ● איך בכל זאת יוכל האוצר לסגור את הגירעון, מהם הצעדים שצפויים לעורר את ההתנגדות הגדולה ביותר, ואיזה קלפים מפתיעים יכול שר האוצר הבא לקבל לטובת הטיפול בגירעון