גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסיבה האמיתית שמייסדי אינסטגרם עזבו את פייסבוק

6 שנים אחרי שמארק צוקרברג החליט לרכוש את רשת שיתוף התמונות במיליארד דולר, מייסדיה נפרדים: "לוקחים פסק-זמן" ● מאחורי המילים היפות מסתתר קונפליקט עמוק, שהוביל גם לעזיבת מייסדי וואטסאפ: פייסבוק רוצה לשלוט בחברות שקנתה ולהצמיח אותן מהר, בעוד שהן רק רוצות שיעזבו אותן בשקט ● פרשנות

קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרם / צילום: רויטרס
קווין סיסטרום, ממייסדי אינסטגרם / צילום: רויטרס

שש שנים אחרי שפייסבוק רכשה את אינסטגרם במיליארד דולר, הודיעו הלילה מייסדי שירות שיתוף התמונות, קווין סיסטרום (מנכ"ל) ומייק קריגר (סמנכ"ל הטכנולוגיה) על עזיבתם. הפוסט הרשמי על כך, שכתב סיסטרום בבלוג של אינסטגרם, דיפלומטי למדי: "אנחנו מתכוננים לקחת פסק-זמן ולחקור שוב את הסקרנות והיצירתיות שלנו. בניית דברים חדשים מצריכה שניקח צעד אחורה, נבין מה מעורר בנו השראה ומתאים למה שהעולם צריך. זה מה שאנחנו מתכוונים לעשות".

מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, הגיב בטון דיפלומטי לא פחות: "קווין ומייק הם מנהלי מוצר יוצאים מגדר הרגיל, ואינסטגרם משקפת את שילוב הכשרונות היצירתיים שלהם. למדתי רבות מלעבוד איתם בשש השנים האחרונות ובאמת שנהניתי מכך. אני מאחל להם כל טוב ומצפה לראות מה הם יבנו בעתיד".

אלא שלפי שורה של מקורות, ששוחחו עם כלי התקשורת המובילים בארה"ב, מאחורי ההצהרות המחויכות מסתתרת מערכת יחסים שהלכה ונעכרה עם השנים. בעוד סיסטרום וקריגר ביקשו לשמר את עצמאותה של אינסטגרם, צוקרברג ביקש להכפיף את המוצר לפייסבוק ולהגדיל במהירות את מספר המשתמשים הפעילים, שעומד כבר כיום על יותר ממיליארד. עזיבת שני המייסדים, לפי מקורות אלה, הייתה רק שאלה של זמן.

אם מתעוררת בכם עכשיו תחושה של דז'ה וו, זה לא במקרה. באפריל האחרון התפטר מפייסבוק יאן קום, מייסד וואטסאפ שפייסבוק רכשה ב-2014 תמורת 22 מיליארד דולר. גם אז דווח כי הרקע להחלטה היה מתיחות מול צוקרברג והנהלת הרשת החברתית. המייסד הנוסף של שירות המסרים המיידיים, בריאן אקטון, עזב עוד בשנה שעברה - ואף קרא לציבור למחוק את אפליקציית פייסבוק בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה. סביר להניח שאותה פרשה, והמכות התדמיתיות הנוספות שספגה הרשת החברתית השנה, תרמו גם הן להחלטה שקיבלו סיסטרום וקריגר.

תשומת לב שנהפכה לחרב פיפיות

ירח הדבש בין צוקרברג לסיסטרום לא היה קצר. רוב הזמן הם נחשבו לשני מנהלים שיודעים להסתדר זה עם זה, גם אם פרצו ביניהם עימותים פה ושם. לפי טק-קראנץ', במרכז כמה מהעימותים החריפים יותר עמדה שאלת שיתוף התוכן (Sharing) בין שתי הפלטפורמות. "בשלב מסוים מארק רצה שאינסטגרם תשלח את גולשיה לפייסבוק", אמר אחד המקורות, "העניינים התחממו לאחרונה, עד כדי כך שמארק החליט להסיר מפייסבוק את כל הקישורים לאינסטגרם". ואכן, קישור לאינסטגרם שנוסף לתפריט המועדפים של הרשת החברתית בשנה שעברה נעלם מאז.

העימותים האלה לא פרצו על רקע כישלונה של אינסטגרם, אלא דווקא על רקע הצלחתה: על רקע ההאטה בצמיחת המשתמשים של פייסבוק, שעוררה חששות לגבי עתיד הפלטפורמה, אינסטגרם רק פרחה. בכירי הרשת החברתית הזכירו יותר ויותר את שמה בשיחות משקיעים, שערכו אחרי הדוחות הרבעוניים.

תשומת הלב היתרה הזאת לא החמיאה לאינסטגרם. בניגוד למייסדי וואטסאפ, הם מעולם לא התנגדו לשילוב פרסומות בשירות שלהם - ואכן, גלישה באינסטגרם כוללת לא מעט תמונות וסרטונים ממומנים. אלא שהעצמאות היקרה כל כך ללבם הלכה והתמוססה. לא ברור אם צוקרברג מינה את אנשיו לפקח על אינסטגרם בעקבות המחלוקות עם מייסדיה, או שהמינויים הם שליבו את המחלוקות, או שכל התשובות נכונות - אך את התוצאה אנו רואים כעת.

הפיקוח הזה כלל בין היתר שינוי מבני עמוק, שעליו הכריזה פייסבוק במאי האחרון. היא הציבה את מנהל המוצר שלה, כריס קוקס, לפקח גם על אינסטגרם, וואטסאפ ומסנג'ר. קוקס וסיסטרום, לפי טק-קראנץ', "מעולם לא הסתדרו". צוקרברג לא הזיז מתפקידו את סיסטרום, אך כן את קווין ווייל, סגן הנשיא למוצר של אינסטגרם, שהיה מוערך ואהוד בחברה. החליף אותו אדם מוסרי, הנחשב לאחד מאנשי "המעגל הפנימי" של מנכ"ל פייסבוק, במטרה להגביר את הלחץ על אינסטגרם לשתף פעולה. "היה ברור שזה לא הולך להיות נעים", אמר אחד ממקורות טק-קראנץ', "ראיתי שהבחור הזה (סיסטרום) הולך להידחק לפינה".

דיווח אחר, ב"וול סטריט ג'ורנל", גורס שמוסרי מונה דווקא כיוון שצוקרברג העריך שמייסדי אינסטגרם יעזבו בקרוב, ורצה להפוך את התהליך לחלק יותר. כך או כך, זו לא הייתה הטלטלה היחידה באינסטגרם השנה: מנהלת המדיניות הציבורית ניקול ג'קסון קולאקו עזבה בשקט את החברה, ולפני שבועיים הצטרפה אליה סמנכ"לית התפעול מארן לוין, שנחשבה לגורם מפשר בין הצדדים, וכעת תוביל את שיתופי הפעולה בפייסבוק.

כעת אינסטגרם נראית הרבה יותר כמו חטיבה של פייסבוק מאשר כחברה עצמאית, וספק אם צוקרברג ימנה מחליף לסיסטרום, או שמוסרי פשוט ייקח לידיו את מושכות הניהול. למרות כל התהליכים האלה, שהפכו את עזיבת סיסטרום לצפויה יחסית, דווח כי עובדי אינסטגרם התעצבו לשמוע כל כך, ואמרו כי "הוא משאיר נעליים גדולות למלא".

לשמור על המותג וגם לעשות כסף

אינסטגרם הוקמה ב-2010, שנתיים לפני מכירתה לפייסבוק. סיסטרום וקריגר, שלמדו יחד בסטנפורד, בנו במקור אפליקציה מבוססת מיקום בשם Burbn. הם שילבו בה פילטרים לתמונות, שאפשרו לגרום לצילומי סמארטפון לא איכותיים (ובתחילת העשור הם היו הרבה פחות איכותיים מהיום) להיראות טוב יותר. כאשר השניים הבינו שזהו הפיצ'ר הפופולרי ביותר באפליקציה, הם החליטו לבנות שירות חדש ומבוסס תמונות.

מבחינת סיסטרום וקריגר, עיתוי המכירה היה הגיוני. לאינסטגרם היו אז פחות מ-50 מיליון משתמשים פעילים, לעומת מיליארד כיום, אך קצב הצמיחה של החברה הצעירה היה מטאורי - ולא היו לה משאבים רבים כדי לעמוד בו. קריגר, לפי הדיווחים, נאלץ להיכנס למצב כיבוי שריפות, אבל אז נכנס לתמונה צוות המהנדסים של פייסבוק. פתאום היה הרבה יותר קל להתרחב גלובלית, להגדיל את פעילות המכירות, להילחם בספאם.

ואז, בסוף 2016, הגיעה ההשקה המוצלחת של הסטוריז - הפיצ'ר של אינסטגרם שמציג "סיפורים" שנעלמים אחרי 24 שעות. הסטוריז שילבו בין שני מרכיבים: היכולת של אינסטגרם ופייסבוק ליצור ממשקים משכנעים וממכרים, והנכונות (או חוסר הבושה) של פייסבוק להעתיק ממתחרותיה. סיסטרום הודה בגלוי שהסטוריז לקוחים מסנאפצ'ט, האפליקציה המתחרה: "מגיע להם כל הקרדיט", אמר. מחמאות זה נחמד, אבל סנאפצ'ט דעכה, אינסטגרם הפכה מאז לאימפריה שהיא היום, והסטוריז התרחבו גם לשאר מוצרי פייסבוק.

החבירה לפייסבוק הולידה גם כמה אתגרים חדשים מבחינת אינסטגרם. כמו החברה-האם, גם היא נאלצה להשקיע בבינה מלאכותית ובעובדים שינטרו תגובות פוגעניות ובריונות בפלטפורמה. המבצע הרוסי להתערבות בבחירות 2016, שפגע כל כך בפייסבוק, התרחש גם באינסטגרם - תעמולת הפייק ניוז הגיעה ל-20 מיליון ממשתמשיה. למרות זאת, היא הצליחה לשמור על תדמית נקייה יותר, מגניבה וצעירה. האתגר של פייסבוק יהיה לשמור על המצב הזה, גם בלי סיסטרום וקריגר, ועדיין להפוך את אינסטגרם למנוע צמיחה משמעותי יותר. פשוט זה לא יהיה. 

עוד כתבות

חוף התכלת / צילום: שלומי יוסף

מתחם חוף התכלת חולק מחדש בעקבות ביקורת על תוכנית המתאר

החלוקה המקורית כללה 7 תתי מתחמים, וגררה ביקורת שהם לא שוויוניים לבעלי הקרקעות ● החלוקה הנוכחית כוללת 3 תת מתחמים עיקריים, ועוד אחד שמיועד לשטחי ציבור

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל בנק רביעי פורש בתוך שנה: אלדד פרשר עוזב את מזרחי טפחות

פרשר יעזוב את הבנק לאחר 16 שנות עבודה, מהן שבע כמנכ"ל ● עלות סך התגמולים שקיבל על שנות עבודתו נאמדת ב-50 מיליון שקל ● הבנק יחפש מנכ"ל שיקדם את האתגרים החדשים, בהם המיזוג של בנק איגוד

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הדגיש במכתב שהוציא כי "בשעה שענף התעופה העולמי נערך שלינויים מרחיקי לכת חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי. התחזיות הקודרות מתחילות לקבל ביטוי ממשי בשטח ומול פני המשפחות שמאבדות את מקור פרנסתן ניצב ענף שנלחם על קיומו"

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

אפקט הקורונה מתפשט: גם העצמאים רוצים פיצוי מהמדינה על ימי הבידוד

נשיא להב עו"ד רועי כהן דורש ממשרד הבריאות פיצוי כספי לעצמאים הנמצאים בבידוד בשל נגיף הקורונה, בדומה לשכירים המקבלים תעודת מחלה גורפת על ימים אלה ● "אסור למדינה להשאיר אותם להתמודד עם ההחלטה מה קודם למה - בריאות הציבור או פרנסה למשפחתם"

רשת Pier 1 סוגרת מאות חנויות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

רשת הריהוט האמריקאית Pier 1 פשטה רגל ותימכר

בית משפט לפשיטות רגל בריצ'מונד, וירג'יניה, אישר אתמול את הליך מכירת נכסי החברה ● השופט אישר גם את בקשת הרשת למימון של 256 מיליון דולר מהנושים שלה, כדי להמשיך לפעול בכפוף למכירה אפשרית של הרשת

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

מנכ"ל סלקום: "גולן טלקום היא חברה מצוינת, ויש לנו מה ללמוד ממנה"

במכתב לעובדי סלקום כתב המנכ"ל אבי גבאי כי צריך לבוא לרכישה עם הרבה כבוד ובלי התנשאות וזלזול

דן הראל, יו"ר הרכבת הפורש / צילום: תמר מצפי

הדיון שבעקבותיו התפטר יו"ר הרכבת דן הראל

הראל הודיע על התפטרותו המיידית יום לאחר דיון שעסק בעתיד פרויקט חשמול הרכבות, שהיקפו עומד על 12 מיליארד שקל ● מה קרה בדיון ומה המשמעויות לפרויקט הדגל של הרכבת, שישפיע על הנוסעים בשנים הקרובות

בנימין נתניהו / צילום: רפי קוץ

"300 אלף ליכודניקים לא הלכו להצביע בספטמבר"? לא בדיוק

נתניהו מספר בכנסים, ברשתות ובתקשורת על המוני תומכים רדומים שמחכים לצאת מהבית ● אך הטיעון של נתניהו הוא מיתוס שנולד מחישוב כושל ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח 

יגאל דמרי / צילום: איל יצהר

יגאל דמרי מצא תחליף לאפריקה ישראל: במגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ב-700-600 מיליון שקל

דוניץ, המתמחה בייזום פרויקטים למגורים, נמצאת בשליטת בני משפחת דוניץ ונסחרת בשווי של 665 מיליון שקל - לאחר עלייה של 130% במניה בשנה האחרונה

אבי גבאי/ צילום: כדיה לוי

התוכנית של סלקום: גולן טלקום תשמור על המותג והעצמאות אחרי הרכישה

חלק מהפעילויות של החברות, למשל נדידה בינלאומית, ימוזגו במטרה להקטין עלויות ●  גבאי לעובדים: "גולן טלקום זו חברה מצוינת שיש מה ללמוד ממנה" ● המיזוג עשוי להקשות על אקספון, ששותפה ברשת של סלקום 

 

מזוודת מזומנים /  צילומים: יוסי כהן, shutterstock. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

השופטת איימה במאסר מיידי, והקנס שולם במזוודת מזומנים

עבריין מורשע סירב במשך שנים לשלם קנס של 850 אלף שקל שהטיל עליו בית המשפט ● מיד לאחר האיום של השופטת במאסר הוא מצא את הכסף: למחרת הגיע אחיו לסניף דואר עם מזוודה ובה 850 אלף שקל במזומן

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

טבע ופריגו הובילו את עליות השערים בת"א; מדד הביומד קפץ ב-2.4%, אקסלנז קפצה ב-60%

דמרי במו"מ לרכישת דוניץ, ושתי המניות מזנקות ● אקסלנז חתמה על הסכם מיזוג עם חברה אמריקאית ● סומוטו מוכרת את פעילות הפצת האפליקציות לצביקה בארינבוים ● מזרחי טפחות נחלשה לאחר הדיווח על עזיבת המנכ"ל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 18 בפברואר

אתמול באיכילוב: 9 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

קתאי פסיפיק  / צילום: יחצ

קתאי פסיפיק עוצרת את הטיסות בקו ת"א-הונג קונג

עם האיסור על כניסת תושבים זרים ששהו בסין, בהונג קונג, בתאילנד, במקאו ובסינגפור לישראל, חברת התעופה הלאומית של הונג קונג הודיעה על השהיית טיסותיה בקו לת"א מ-24 לפברואר ועד 31 במרץ

קנאביס רפואי \ צילום: שאטרסטוק

התאחדות הרוקחים יוצאת נגד הפיקוח על מחירי הקנאביס: "השוק עוד לא התגבש"

ההתאחדות פרסמה מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד ליותר רגולציה בענף ● מחירי הקנאביס זינקו בחודשים האחרונים מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: אבקש לפצות עסקים שנפגעו מהקורונה - למשל חברות התעופה

רה"מ: "יש פה אירוע של כוח חיצוני, ואנחנו חייבים כמדינה לטפל במי שנפגע מהעניין הזה, גם באזרחים שנדבקים ודורשים טיפול מיוחד וגם כמובן בעסקים" ● אתמול התייחס שר התחבורה סמוטריץ' לקשיים אליהם נקלעה אל על עם פרוץ הווירוס, וטען כי המדינה חייבת לפצותה

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

הדרך להכפלת שווי גולן טלקום: יציבות בהכנסות ועלייה קלה במנויים

פרטי העסקה למכירתה של גולן טלקום לידיה של סלקום ממחישים את הרכישה המוצלחת שביצעה חברת אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ), הנהנית תוך כשלוש שנים מהצפת ערך משמעותית

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"