גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך ניצח צעיר ישראלי את ענקית הקניות אמזון

אמזון חזרה בה מדרישת 200 אלף דולר שנפסקו לטובתה בבוררות בארה"ב נגד צעיר ישראלי שסחר באתר הקניות ● עו"ד גיא אופיר מזהיר: "אמזון יצרה מנגנון דורסני חדש. היא תובעת ישראלים בחו"ל, בבוררות קנגרו, כאשר רק ההתגוננות מפני הליך בלתי חוקי בעליל זה בארה"ב תעלה לישראלים עשרות אלפי דולרים"

עו"ד גיא אופיר / צילום: שלומי יוסף
עו"ד גיא אופיר / צילום: שלומי יוסף

לפני מספר שנים פתח א', צעיר ישראלי בן 17, חנות באמזון והחל למכור בה מוצרים שונים. הוא לא דמיין לעצמו שתוך זמן קצר הוא ייקלע למאבק משפטי בינלאומי מול ענקית הקניות, ויינתן נגדו פסק בוררות אמריקאי שמחייב אותו לשלם לה כ-200 אלף דולר ואוסר עליו להשתמש באמזון כל חייו. אבל זה קרה.

הצעיר הישראלי לא ויתר והחליט להילחם נגד אמזון בבית המשפט הישראלי; והשבוע הוא אף הצליח להכניע את הענקית הבינלאומית, כשזו הודיעה לו, מיוזמתה, רגע לאחר שפתח נגדה בהליכים בישראל, כי היא חוזרת בה מהדרישות הכספיות כלפיו.

איך זה קרה? סיפורו של א' מתחיל בסעיף קטן בתקנון האינטרנטי של אמזון, המתפרש על פני 43 עמודים, המחייב את כל מי שמעוניין לעשות שימוש בשירותי האתר אשר בבעלותה לשם מכירת מוצרים שונים, להסכים כי כל סכסוך משפטי בין המשתמש לחברה יתנהל בארצות-הברית ויתחיל בהליכי בוררות בסיאטל.

השאלה אם א' אישר את התקנון של החברה (רבים עושים זאת באופן אוטומטי מבלי לקרוא אותו כלל) שנויה במחלוקת, ואולם מה שידוע באופן וודאי זה ש-א' החל לסחור באתר המכירות האלקטרוני הגדול בעולם - Amazon.com, וזמן קצר לאחר מכן מצא את עצמו במאבק משפטי בינלאומי מול אחד התאגידים הבינלאומיים הגדולים בעולם, ששווי השוק שלו עומד כיום על מעל חצי טריליון דולר, והוא מעסיק קרוב ל-350,000 עובדים ברחבי העולם.

בין השנים 2014 ו-2017 ניהל א' חשבונות למכירת מוצרים שונים באתר, אך לאחר זמן מה העלתה החברה טענה נגדו, לפיה הוא ביצע במהלך השנים מניפולציה בדירוג המוצרים אותם מכר בחשבון הסוחר שלו באתר. בהמשך לטענות אלה, פתחה החברה בהליכי בוררות נגד א' ואביו בארצות-הברית. האב ובנו לא הגיעו לדיוני הבוררות בסיאטל, מן הסתם, ובעקבות זאת נגד השניים ניתן במעמד צד אחד בסיאטל פסק בוררות על סך כ- 200 אלף דולר (ללא הוכחת נזק), וצו מניעה לכל החיים האוסר עליהם להשתמש באמזון.

בשלב הזה הסיפור חזר לישראל, כאשר אמזון שלחה ל-א' ולאביו את פסק הבוררות שניתן נגדם בדואר רגיל וכן דרישה לתשלום החוב שנפסק בו. בתגובה פנו א' ואביו לעו"ד גיא אופיר (שהתפרסם בעת האחרונה בשל מאבקים שהוא מנהל נגד פייסבוק וכן מאבק שהניע לחיוב ענקיות האינטרנט בתשלום מס בישראל) ולעו"ד אור אלוני ופתחו במאבק משפטי נגד אמזון - הפעם בישראל.

בבקשה שהגישו א' ואביו לבית המשפט, באמצעות גיא אופיר, ביקשו השניים מבית המשפט לקבוע כי פסק הבוררות פסול, ועל כן לא ניתן לאכוף אותו בארץ, וכן כי יאסור על אמזון להמשיך ולנהל הליך לאישור של פסק הבוררות אותו פתחה בבית הדין הפדרלי בארצות-הברית.

"עסקינן בפרשיה סבוכה אך פשוטה, בה תאגיד בינלאומי ענק, המקיים תזרים הכנסות בסדר גודל של מדינה אירופאית מתועשת, מחליט 'לגבות' מאות אלפי דולרים מאזרח ישראלי בן 19 (כיום כבן 23) ומאביו המסייע לו, באמצעות הליכי בוררות מפלים ובעלי גוון ואופי של משפט שדה זריז ומוטה. הכול בהסתמך על תניית בוררות מפוקפקת, בלשון המעטה, המצויה במעמקיו של לב המאפליה של תקנון אינטרנטי - חוזה אחיד מקפח, המתפרש על פחות מ-43 עמודים. הכול כפי שיפורט בהמשך", נכתב בבקשה לביטול פסק הבוררות.

לטענת א', הוא כלל לא אישר את התקנון של אמזון, והוא לא משתמש באמזון, אך "הבורר ואמזון לא נותנים לחקר האמת או לעובדות לבלבל אותם" ובכל זאת חייבו אותו בתשלום פיצוי לאמזון.

א' מבקש מבית המשפט "למנוע מתאגידי הענק של ימינו מלגרור אזרחים ישראלים פרטיים לנהל הליכים משפטיים בעלות של עשרות ומאות אלפי דולרים במדינות שונות בארה"ב - הליכים הנפתחים על בסיס חרותם המוחלטת של אותם תאגידים לבחור את זהות השופט ו/או הבורר, את מהותן ושאלת קיומן של הפרות מומצאות שונות ומשונות, את סדרי הדין והדין המהותי שיחול בהם וכן את סכום הפיצוי אשר יפסק להם בסיומו של אותו ההליך מבלי להוכיח נזק".

לטענת א', אם אמזון סבורה כי הוא או אביו פגעו בה, היא צריכה הייתה להגיש תביעה כאן בישראל, באמצעות אחד משני משרדי עורכי הדין המייצגים אותה בהליכים רבים: משרד נשיץ-ברנדס, המייצג את אמזון מזה שנים רבות באמצעות עו"ד נטע היכל; ומשרד מיתר-ליקווניק, באמצעות עו"ד יואב אוסטרייכר ואחרים.

עוד נטען בבקשה כי באי-כוחם של א' ואביו התריעו בפני אמזון בדבר אי-החוקיות ובטלותו של הליך הבוררות ושל פסק הבוררות שניתן בסיומו; באמזון סירבו לקבל טענה זו ואף הגישו בתגובה בקשה לבית המשפט הפדרלי בסיאטל לאשר את פסק הבוררות ולתת לו תוקף של פסק דין פדרלי.

א' ואביו המשיכו וטענו כי ההליך פסול, בין היתר היות ו"הבורר מונה על-ידי אמזון, שכרו שולם על-ידי אמזון, 'ההמצאה' של הזימון לבוררות נשלחה אל כתובתם בישראל בדואר ללא היתר המצאה מחוץ לתחום, והכי חשוב: הסכם הבוררות הוא סעיף לקוני, עמום ולא נהיר המתחבא בתוך תקנוניה האינטרנטיים הרבים של אמזון, המשתרעים על עשרות עמודים, וספק אם ישנו אדם בעולם אשר אי-פעם קרא את כולם ויודע מה כתוב בהם, לבטח א' לא הבין".

עו"ד גיא אופיר מוסיף וכותב בבקשה כי "אם המבקשים (א' ואביו) לא היו מצויים במצב קשה זה, בו מרחפת עליהם סכנה משפטית - ניתן היה להתלוצץ על סיפור קפקאי זה, שלא ניתן להאמין כי מישהו מאמין כי פסק הבוררות בר-אכיפה". 

שירת הברבור של זכויות האדם אל מול תאגידים רב לאומיים

לטענת עו"ד אופיר, יש לדחות את פסק הבוררות, בין היתר על רקע הבהרות שבית המשפט העליון נתן לחברה לאחרונה - בתמיכת עמדת היועץ המשפטי לממשלה - במסגרתן נמסר לחברה כי תקנוניה, המורים לישראלים להגיש תביעה ייצוגית נגדה רק בארה"ב (פייסבוק הסכימה כי תביעות אישיות אפשר להגיש נגדה בישראל, אך ייצוגיות רק בארה"ב), פוגעים פגיעה קשה בזכותם של ישראלים להליך הוגן; וכי תאגיד רב-לאומי הפועל בישראל צריך לקבל עצמו את מרות וסמכות בתי המשפט גם בתביעות ייצוגיות.

"תיק זה עוסק במקרה הפוך, וחמור שבעתיים מעניין פייסבוק. עתה הגישה אמזון בקשה למתן תוקף של פסק דין לפסק הבורר בסיאטל ארה"ב. רק ההתגוננות בסיאטל מפני 'פסק בוררות' קנגרו זה ובלתי חוקתי זה, עלולה לעלות למבקשים עשרות אלפי דולרים ואולי אף הסכום שחויבו בו", נכתב בבקשה לביטול פסק הבוררות, וכן נטען כי "אם תותר התנהלות זו של אמזון, אשר מחזיקה בישראל תאגידים, עשרות עובדים ומסחר בהיקפים של מאות מיליונים, אך שומרת לעצמה את הזכות לתבוע ישראלים בארה"ב בפני בורר מטעמה, כדי להעמידם בעלויות עצומות לצורך התגוננות - יהיה בכך משום שירת הברבור של זכויות האדם אל מול תאגידים רב-לאומיים, שכן מי יעז להתעמת עם אמזון או יתר תאגידי-העל".

א' הכין את עצמו למאבק ממושך מול הענקית הבינלאומית, ואולם ימים ספורים לאחר שהגיש את הבקשה לבית המשפט, הודיעה אמזון לבא-כוחו, עו"ד אופיר, כי היא חוזרת בה מהבקשה שהגישה לבית המשפט הפדרלי למתן תוקף לפסק הבוררות.

מנגנון דורסני חדש

מההודעה של אמזון משתמע חד-משמעית כי החברה לא עומדת עוד על דרישותיה הכספיות נגד א' ואביו, והסיפור תם ונשלם לכאורה מבחינתם.

ואולם, עו"ד אופיר סבור כי המאבק לא תם, וכי יש לנהל אותו עד שתינתן החלטה עקרונית נגד התנהלותה של החברה ואכיפת סעיף הבוררות הלקוני בתקנון שלה. לטענתו, המקרה הזה משקף תופעה חדשה חמורה והתנהלות מטרידה של התאגידים הבינלאומיים.

לדבריו, "לא רק שאמזון מקשה על ישראלים לתבוע אותה בישראל, ובתיק אחר נדרשנו להילחם עם אמזון עד לבית המשפט העליון, שחייב אותה להתייצב למשפט בישראל ולשלם 50 אלף שקל (העליון דחה את בקשת רשות הערעור של אמזון על ההחלטה שלפיה חברת הקוסמטיקה פרמייר ים המלח יכולה לתבוע אותה בישראל) - אלא עתה אמזון יצרה מנגנון דורסני חדש. היא תובעת ישראלים בחו"ל, בבוררות קנגרו, כאשר רק ההתגוננות מפני הליך בלתי חוקי בעליל זה בארה"ב תעלה לישראלים עשרות אלפי דולרים ותרתיע ישראלים מלעמוד על זכויותיהם. לכן הגשנו תביעה נגד אמזון בישראל, למען בית המשפט יצהיר כי אמזון אינה רשאית לפעול כך נגד ישראלים ויוציא נגדה צו חוסם מפני הליכים בחו"ל.

"אכן, נראה כי אמזון בתיק זה הרימה דגל לבן וחזרה בה מההליך לאכיפת פסק הבוררות בארה"ב, אך בכוונתנו להמשיך בהליך בישראל עד לקבלת פסק דין עקרוני, שיבהיר לאמזון כי היא לא יכולה לנהוג כך כלפי ישראלים. למען הישג זה יקבל ביטוי לא רק עבור לקוחותיי דנא, אלא עבור כל הישראלים".

עוד כתבות

שר התרבות והספורט חילי טרופר / צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת

לאחר חודשים בלי פרנסה: אמנים יופיעו בגנים הלאומיים

משרד התרבות והספורט ורשות הטבע והגנים יקיימו באוגוסט הופעות של אמני רחוב ומוזיקאים בגנים הלאומיים ברחבי הארץ ● היקף ההשקעה בפרויקט עומד על 1.2 מיליון שקל והוא ימומן על ידי מפעל הפיס ומשרד התרבות והספורט

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: שלומי יוסף

האם החו"לניקים החרדים קיבלו פטור מלא ממגבלות הקורונה?

אפס הגבלות קורונה על חו"לניקים אמריקאים שיגיעו ללמוד בישיבות? ליברמן סתם מעליל ● המשרוקית של "גלובס"

 

מעון ראש הממשלה החדש  /  הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים

פרויקט בית רה"מ החדש: 11 שנה, השקעה של מיליוני שקלים בתכנון ובהכנות, ועכשיו מחפשים מקום אחר

דוח מבקר המדינה קובע שעל אף ההסכמה בדבר נחיצותו של מבנה חדש עבור ראש הממשלה והצורך בקידומו, אפילו תהליך תיכנונו עדיין לא הושלם בגלל שהשב"כ לא עודכן בתוכנית שינוי הכניסה לירושלים ● משרד רה"מ: "הוחלט באופן מיידי על השהיית הפרויקט במיקום שנקבע"

"טקס האשכבה" לתעשיית התרבות שקיימו בשבוע שעבר עובדי תעשיית האירועים מול קריית הממשלה בירושלים / צילום: מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים

"הכסף שנשאר בסוף מצחיק. המחירים שלי נמוכים ב-40%-50%"

גלעד אלפסי, בן 46, מחזאי ובימאי תיאטרון ומנהל אומנותי של אירועים ופסטיבלים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

לילך אשר טופילסקי / צילום: תמר מצפי

האקזיט של משפחת רימוני: קרן פימי רוכשת מחצית ממניות השליטה בחברה

העסקה - בפרמיה של 20% על מחיר השוק - תעביר לידי הקרן 37.5% ממניות רימוני ● לילך אשר-טופילסקי, שתמונה ליו"ר החברה מטעם פימי: "רימוני תעשיות היא בעלת ידע ייחודי בתחום מוצרי הפלסטיק ונחשבת מובילה בתחומה"

מתוך "מנאייכ", הסדרה החדשה של כאן 11   / צילום: צילום מסך, כאן11

סערה סביב הסדרה החדשה של כאן: "מנאייכ הוא שם הזוי ומזעזע"

ישראלים רבים זועמים על השם שנבחר לסדרת המשטרה החדשה של תאגיד השידור: "בערבית מדובר במילת גנאי ותיאור זוועתי – קללה מדוברת הקשורה לעולם הזנות והבוגדנות"

משחקי קופסה: האוצר מתכנן להזרים 30 מיליארד שקל לתשתיות / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

נתניהו וכ"ץ מדלגים על התקציב ומתכננים קופסה של 30 מיליארד שקל לתשתיות

בשעה שהפוליטיקאים עדיין נאבקים על תקציב המדינה, לאוצר יש דרך להזרים כסף למשק - שיטת הקופסאות ● השיטה שנולדה כדי לעקוף את מגבלת ההוצאה התקציבית מאפשרת להזרים עוד ועוד כסף למשק ● הבעיה היא שזה מתחיל להיראות כמהלך קבוע ומקביל לתקציב המדינה הרשמי ועלול לפגוע בדירוג האשראי של ישראל

פקקים באיילון / צילום: איל יצהר, גלובס

הגבלות על רכבים במגזר הציבורי? כנראה שלא בקרוב

הדוח החדש של הארגון מותח ביקורת על כשלים בני עשרות שנים בתחום זיהום האוויר מתחבורה בארץ ● בין ההמלצות לתיקון המצב: ביטול החזרים על מס הסולר, הטלת מס מבוסס נסועה וביטול הטבות הרכב במגזר הציבורי ● לאור ניסיון העבר, הסיכויים שבאוצר יתייחסו אליהן ברצינות הם קלושים

עופר נמרודי, מנכ"ל הכשרת הישוב / צילום: ורדי כהנא

עופר נמרודי קנה מניות של הכשרת היישוב; פוטנציאל לאפסייד של 48% במניה

לאחר התרסקות של 44% במניה מתחילת השנה, בחברת החיתום מעריכים את שווי מניית הכשרה ב-37% מעל מחיר השוק ● על מגדל המשרדים שייבנה על חורבות "בית מעריב": "הודות למיקום האטרקטיבי ולתזמון הנוח של הפרויקט קיים בו עודף שווי משמעותי"

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, בטינה טאובר / צילום: עינת לברון, גלובס

הסיפור המוזר על שופטת המחוזי והמינויים השנויים במחלוקת בתיקי חדלות פירעון

עו"ד ליאור מזור מונה ע"י ביהמ"ש המחוזי בחיפה 12 פעמים לבעל תפקיד בתקופה של 3 שנים בלבד, כשמחצית מהמינויים נעשו ע"י השופטת בטינה טאובר ● נציב התלונות על השופטים קבע שהדבר "מעורר תמיהה"

תור משתרך מחוץ לשירות התעסוקה ביוטה / צילום: Rick Bowmer, AP

הגרף היומי: מענק לכל אזרח יצא לדרך, על מה בזבזו אותו בארה"ב?

העברת כסף ישירות לאזרחים היא לא המצאה ישראלית - כחלק מחבילת הסיוע בארה"ב לפני מספר חודשים, חולקו צ'קים ליותר ממאה מיליון אזרחים אמריקאים ● על מה הם הוציאו את הכסף?

אלפים בהפגנת העצמאים בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"בהשקעה בתשתיות, משדרוג האינטרנט עד ערים חדשות, המדינה לא יכולה לטעות"

להקים שתי ערים בפאתי המרכז, למסות קרנות השתלמות, להחיל חובת דיווח כללית ולהוריד את יוקר המחיה ● "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

הברחת סיגריות  / צילום: יחידת דוברות והסברה רשות המיסים

מבקר המדינה: ישראל מפסידה הכנסות של מליארדי שקלים בכל שנה עקב הברחות של טבק

ממצאי דוח המבקר שמתפרסמים היום חושפים הזנחה במעברי הגבול היבשתיים של ישראל ● המבקר: "במצב זה קיים חשש שגורמים עברייניים מנצלים את המעבר להעברת סמים וכסף וההרתעה נפגעת"

חדלות פרעון / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שוק סגור: הרעה החולה של תחום חדלות הפירעון

סוגיית היעדר הגיוון במינויים של בעלי תפקיד מטרידה כבר תקופה ארוכה את כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר), את בתי המשפט, את נציב התלונות וכמובן את עורכי הדין העוסקים בתחום

בני גנץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

משרד הביטחון לא נערך לצמצום הרכש הביטחוני מכספי הסיוע האמריקאי בשנים הקרובות

מבקר המדינה מדגיש כי "אי-היערכות למצב זה עלולה לפגוע בצה"ל ומכאן גם עלול להיפגע ביטחון המדינה" ● מעבר לפגיעה הביטחונית מתריע המבקר גם מפני פגיעה כלכלית במשק כתוצאה מהפסקת הרכש

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"נכנע לסינים": משרד האוצר מוותר על לפחות 9 מיליארד שקל לעידוד תעשייה מקומית

חברות ענק מחו"ל שישתתפו במכרזי תשתיות גדולים לא יחוייבו להישען על ספקים מקומיים ולבצע רכש גומלין בישראל ● במשרד הכלכלה ובהתאחדות התעשיינים מתריעים "האוצר נכנע לסינים"

אלדד פרי / צילום: איל יצהר

מדוע הטיל משרד השיכון עיצום כספי של 800 אלף שקל על פרי נדל"ן

במשרד הממונה על חוק המכר במשרד השיכון בדקו בשנה האחרונה אם בחלק מהפרויקט,בהם מציגה את עצמה פרי נדל"ן כמארגנת קבוצת רכישה, הוטעו הלקוחות לחשוב כי הם רוכשים דירות בפרויקט יזמי ● הבוקר הוטל על החברה לחתום על מתווה תיקון ליקויים ועיצום כספי על סך 800 אלף שקל

הדר קרה, סטודנט שנה ב’ לספרות ובלשנות באוניברסיטה העברית. משבר הקורונה אילץ את הסטודנטים והצעירים שעזבו את הבית לעשות סיבוב פרסה ולחזור לבית ההורים / צילום: איל יצהר, גלובס

הדור ששב הביתה: הצעירים חוזרים להורים, מי ישכור את הדירות שנטשו ומה יקרה למחיריהן?

כמעט מחצית מהעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו הם צעירים עד גיל 34 • חלקם לומדים באוניברסיטאות ובמכללות שעברו ללמד בזום • עבור רבים מהם הפתרון היה לחזור הביתה, לחדר בבית ההורים • האם הדירות הריקות שהותירו יגרמו לבעלי הבית להוריד מחירים?

מטילי זהב בבית זיקוק באוגנדה. עלות כריית הזהב משתנה משמעותית בין מכרות שונים בעולם / צילום: BAZ RATNER

מחיר הזהב זינק לשיא כל הזמנים. האם זה הזמן להשקיע?

מחירה של אונקיית זהב הגיע בימים האחרונים לשיא של כל הזמנים, אחרי שטיפס ביולי בכ-10% על רקע משבר הקורונה וחוסר הוודאות בכלכלה העולמית ● לאן הוא ממשיך מכאן? תלוי את מי שואלים

יפעת שאשא ביטון בועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"בלתי נתפס שהכל נפתח ורק עולם התרבות נשאר מאחורה"

דיון סוער בועדת הקורונה נסוב סביב הגבלות הממשלה - גרוטו הבטיח ש"יש כוונה כללית לפתוח את עולם התרבות", ויו"ר הועדה, יפעת שאשא ביטון דרשה תאריך יעד לפתיחה הזאת ● ויכוח אחר פרץ כאשר ח"כ יוליה מלינובסקי טענה כי 70% מהתחלואה היא במגזר החרדי