גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לתגמל את חברי המועצות בעיריות

כדי לתקן את המשבר בשלטון המקומי צריך להגדיל את המשאבים המצמוצים שעומדים לרשותם

צריך להגדיל את המשאבים שברשות העיריות / צילום: Shutterstock
צריך להגדיל את המשאבים שברשות העיריות / צילום: Shutterstock

השלטון המקומי בישראל נמצא במשבר מתמשך, כפי שמעידים שיעורי ההצבעה הנמוכים בבחירות המקומיות (מעט יותר מ-51% בבחירות האחרונות) והאמון המועט שלו זוכים נבחרי הציבור בזירה זו (50% לפי מדד הדמוקרטיה 2016). משבר זה נובע ממגוון סיבות - אך בעיה מרכזית אחת שאפשר לתקן בקלות יחסית, היא איכות השירות והתפקוד של חברי המועצות המקומיות. ובכדי לתקן זאת יש להגדיל את המשאבים המצומצמים שעומדים לרשותם.

אף שהתקשורת מתמקדת בדרך כלל בראש הרשות, גם לחברי המועצות המקומיות בישראל תפקיד מרכזי בניהול היישוב - כפי שקבע כבר בג"ץ, חברי המועצה הם "חברי הכנסת" שלה. ככאלה, הם אמורים למלא תפקיד מרכזי: לפקח על ראש הרשות וסגניו ולמלא תפקיד מרכזי בניהול העניינים המקומיים - למשל בכל הנוגע לאישור חקיקת העזר, ניהול ענייניה הכספים של הרשות ובוועדת ביקורת. ואולם המועצות וחבריהן מתקשים מאוד למלא תפקידים אלה - ולא לגמרי באשמתם.

אחד הכשלים העיקריים המקשים על עבודת חברי המועצות המקומיות הוא היעדר תמיכה מקצועית. חברי המועצה לרוב מגיעים מתחומים שאינם קשורים לפוליטיקה המקומית, והידע שלהם בתחומים הקשורים לניהול המועצה אינו מספק. מלבד הכשרה בסיסית בראשית הקדנציה שאותה מספק משרד הפנים, לא עומדים לרשותם כלים או אמצעים כלשהם שמספקים להם ידע בתחומי פעילותה של הרשות המקומית - כמו תכנון ובנייה, חינוך, תרבות, איכות סביבה ותחבורה. כשל נוסף הוא שחברי המועצה, בניגוד לראש הרשות וחלק מסגניו, לא מקבלים שכר כלשהו על פעילותם. בשל כך, רובם מוכרחים להמשיך ולעבוד במשרה מלאה, ואינם יכולים להקצות זמן ותשומת לב משמעותיים לענייני השלטון המקומי, שנשאר בגדר "תחביב".

בנסיבות אלה, קשה לצפות גם מחברי מועצה מוכשרים ורציניים לתרום באופן משמעותי לניהול ענייני השלטון המקומי או לפקח על ראש הרשות, שממילא נהנה מסמכויות ומשאבים רבים מדי לעומתם (כפי שיעידו מקרי השחיתות הרבים שנחשפים לאחרונה). יתר על כן, חוסר היכולת של חברי המועצה להתעמק בעבודתם עלול להקשות עליהם להגן על האינטרס הציבורי מול בעלי אינטרסים אחרים, למשל לוביסטים או מאכערים' שמספקים להם מידע מוטה בהתאם לאינטרסים כלכליים כאלו ואחרים.

מצב עניינים זה משפיע גם על זהות המתמודדים לתפקיד חבר המועצה: העובדה שחברי המועצה לא מקבלים שכר עלולה להרתיע אנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך מלהתמודד או למשוך מועמדים שמבקשים לנצל את חברותם במועצה לצורך רווח אישי ועסקי, ובכך לעודד שחיתות.

במוסדות דמוקרטיים אחרים בישראל ובעולם מצבם של הנבחרים שונה. חברי הכנסת, למשל, זוכים לא רק לשכר מכובד - אלא גם נהנים מסיוע של שלושה יועצים פרלמנטריים, ומאז שנת 2000 גם ממידע מהימן ואובייקטיבי שמספק להם מרכז המחקר והמידע בכנסת. דמוקרטיות רבות אחרות, כמו בריטניה, אוסטרליה, איטליה, דנמרק והולנד מעניקות לנבחרי ציבור בשלטון המקומי שכר קבוע או תשלומים אחרים, כגון תגמול עבור השתתפות בישיבות המועצה או החזרי הוצאות משמעותיים.

הגיע הזמן לאמץ מנגנונים דומים גם בישראל, שבמסגרתם יוענקו לחברי מועצות מקומיות תגמולים עבור השתתפות בישיבות המועצה, וכן סיוע מקצועי רלוונטי מצד חוקרים אובייקטיביים. הצעות חוק בעניין, בעיקר כאלה המבקשות לתגמל חברי מועצה, עולות מעת לעת - בכנסת הנוכחית אף זכתה הצעה ברוח זו, שיזמו חברי הכנסת דוד ביטן, אוסאמה סעדי ואחמד טיבי, לתמיכת ועדת השרים לענייני חקיקה והוגשה לקריאה ראשונה, אך לא קודמה. חיזוק נבחרי הציבור ברשויות המקומיות אולי יעלה קצת כסף לקופת המדינה, אך בתמורה נרוויח שירות טוב ואיכותי יותר לתושב ונחזק את אמון הציבור בנבחריו.

■ הכותב הוא חוקר במרכז לממשל וכלכלה במכון הישראלי לדמוקרטיה. 

עוד כתבות

מתחם עזריאלי באזור התעשייה בחולון / צילום: גיא ליברמן, גלובס

לאחר שקיבלה שתי המלצות חיוביות: עזריאלי קופצת ב-4%

האנליסט ישי ששון מדיסקונט ברוקראז' ממליץ "תשואת יתר" ומציב מחיר יעד של 213 שקל למניה, גבוה בכ-17% ממחירה בבורסה כעת ● ברי גנדנשטיין מלאומי פרטנרס מציב מחיר יעד של 204 שקל למניה

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

הסל של רשתות המזון ברבעון הראשון גדל ב-20% בזכות הקורונה, פסח והצרות של נחום ביתן

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● אבל ההתנפלות על הסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"גלובס" לביהמ"ש: להסיר את החיסיון על הדיון בהסדר הנושים בין משפחת פישמן לבנקים

הבנקים מתקרבים להסדר עם בני משפחתו של אליעזר פישמן ● "גלובס" מבקש לפתוח את הדיון החסוי בבית המשפט המחוזי בנוגע להסדר הנרקם ● המשפחה הסכימה להצעה משופרת לנושים, שלפי הערכה עדיין נמוכה ביחס לחוב ● הנאמן לנכסי פישמן עו"ד בנקל צפוי להתנגד להסכם הנרקם

מימין: שר הבריאות הברזילאי לואיז אנריקה מנדטה ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו  / צילום: Andre Borges , AP

ארה"ב שולחת סיוע לברזיל הכולל 2 מיליון מנות הידרוקסיכלורוקווין

מדובר בתרופה שמקדם טראמפ למרות הצטברות עדויות כי התרופה אינה מועילה ויכולה אף להזיק ● על פי הצהרת ארה"ב וברזיל, המוצר ישמש למניעה אצל עובדי מערכת הבריאות הברזילאית – למרות שהעדויות לגבי מניעה קלושות עוד יותר מאשר לגבי טיפול

שבתאי אדלסברג/ צילום: יחצ

המניה בשיא: אודיוקודס יוצאת לגיוס של כ-100 מיליון דולר

חברת הטכנולוגיה נהנית מהמעבר לעבודה מרחוק, מגמה שהתגברה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה

חיים ליבוביץ', מנכ"ל בריינסטורם / צילום: יח"צ

מעבר מפתיע בעולם הביוטק: מביוג'ן להנהלת בריינסטורם סל

סטייסי ר. לינדבורג, עד לאחרונה בכירה מחברת הביוטק האמריקאית ביוג'ן, מונתה לסגנית נשיא בכירה וראש תחום המחקר הקליני בבריינסטורם סל

פרופ' רפי מלניק / צילום: רפי קוולרצ'יק

פרופ' רפי מלניק לא חושב שצריך לדאוג מהחוב הציבורי התופח

פרופ' רפי מלניק, לשעבר חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, מסביר בטור מיוחד למה הוא חושב שכלכלת ישראל איתנה מספיק להתמודד עם נטל החוב שייווצר, וסוכנויות הדירוג הבינלאומיות תמשכנה לדרג אותה כמקום בטוח להלוות לה כספים ולעשות אתה עסקים

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

אחרי ההסלמה: הפסקת אש בין הנהלת רשת לעובדי חדשות 13

הצדדים יכנסו למו"מ מזורז: שכר העובדים לא ינוכה והם מצידם ימנעו מצעדים ארגוניים

יוסי לובטון / צילום: איל יצהר

אפקט הקורונה: פובליסיס ישראל יוצאת בפיילוט לעבודה מהבית

החברה תחל בפיילוט שיימשך שלושה חודשים, במסגרתו במהלך יומיים בשבוע יעבדו העובדים מהבית ● יו"ר הקבוצה: "העבודה מהבית בתקופת הקורונה הוכיחה לנו שמדובר במודל עבודה חדשני המתאים לתקופה"

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי / צילום: מתוך יוטיוב

בעלי הבארבי נגד המדינה: "אם אתה רוצה לתת - תיתן, אם לא אז אל תציע"

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי בתל אביב, שובת רעב מול בית ראש הממשלה במחאה על כך שלא קיבל סיוע ממשלתי בשל מגפת הקורונה ● "לא יעלה על הדעת שמהמדינה מציעה מתווה כדי לדפוק את האזרח"

קבלת היתר בנייה / איור: סהר קובר

"שנים מתבזבזות על הליכי סרק": כמה זמן באמת לוקח להוציא בישראל היתר בנייה, והאם יש סיכוי לקיצור משמעותי

רשויות התכנון בישראל אומרות שמשך הזמן לקבלת היתר בנייה מתקצר, והליך הרישוי מתייעל ● בשוק אומרים שהמצב לא רק שלא השתפר, אלא אף הורע ● מי צודק?

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ועד עובדי נתב"ג: "השדה יעבור למתכונת יום כיפור אם לא ייפתחו השמיים"

בשל נהלי משרד הבריאות, הלכה למעשה נמשך העוצר התעופתי ● ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע כי אם לא יגובש מתווה לחזרת הטיסות בהקדם, כל עובדי רש״ת יצאו לחל״ת ביום א' הקרוב והצוותים היחידים שיעבדו יהיו צוותי חירום

רון חולדאי / צילום: שלומי יוסף

"לצלוח את התקופה": עיריית ת"א מקימה מרכז גישור לשוכרי הדירות

המרכז הוקם במטרה לסייע לאזרחים בבעיות כמו סכסוכים משפטיים, עיכובים בתשלום שכירות ותביעות פינוי ● חולדאי: "מקווה שמרכז הגישור יסייע לפחות לחלק מהתושבים לצלוח את התקופה הקרובה, בהסכמה ומתוך סולידריות של בעלי הבתים"

מערכת טילי LORA / צילום: Wikibob

ניסוי מוצלח של התעשייה האווירית בירי טילי תקיפה בליסטיים מדויקים

על-פי הודעת התעשייה האווירית הניסוי, שנערך מלב ים, כלל שיגור של שני טילי LORA ארוכי טווח אל עבר נקודת פגיעה מתוכננת מראש בלב ים בשני מתארים

משמאל: ד''ר מורי בלומנפלד, ד''ר מוריס לסטר, דויד סוקוליק / צילום: OurCrowd

Ourcrowd מקימה "קרן השקעה במגפות": רוצה לגייס 100 מיליון דולר

כמחצית מהקרן תשמש להשקעה בחברות בתחומים רפואיים וכמחצית בתחומים הנהנים מן המגפה באופן עקיף ● ג'ון מדבד, מייסד OurCrowd: "המודל שלנו הוא להיות רלוונטיים. המשבר יצר הזדמנויות פיננסיות"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 1 ביוני

אתמול באיכילוב: 11 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בנק UBS / צילום: Gaetan Ball, Associated Press

היזהרו מעמלות סמויות בתיק ההשקעות שלכם

משבר הקורונה עלול לפגוע מהותית בביצועי התיקים של המשקיעים הפרטיים ● כדי להקטין את הפגיעה, בתקופה כזו חשוב לבחון בקפדנות את העמלות - שחלקן עקיפות ואף סמויות ● שווייץ, מרכז ניהול העושר של ישראלים באירופה, כמשל

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מחריף המשבר ב"ידיעות" בשל הכוונה לקצץ בשכר העובדים ב"כלכליסט"

העובדים בקבוצת "ידיעות אחרונות" קיבלו ממשאבי אנוש דרישה להשיב "עד סוף היום" האם הם עדיין מסרבים לקיצוץ בשכרם ● הוועד מפציר בעובדים לדבוק בסירובם: "בניגוד למסר שניסתה ההנהלה להעביר לעובדים, ביה"ד האזורי לעבודה לא קבע כי קיצוץ השכר הוא תקין"