גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דיון בבקשה לפסול את גרסטל מלדון בבוררות תחנת הכוח דוראד

הדיון התקיים לאחר סגירת תיק 1270 ● השופטת יהודית שבח שדנה בבקשת הפסילה טרם נתנה את החלטתה בבקשה

השופטת בדימוס הילה גרסטל / צילום: איל יצהר
השופטת בדימוס הילה גרסטל / צילום: איל יצהר

העימות החריף סביב בוררות תחנת הכוח הפרטית דוראד ובקשת הפסילה של הבוררת, השופטת בדימוס הילה גרסטל, הגיעה היום (א') לנקודת רתיחה בדיון בבקשת הפסילה שהגישו קבוצת אדלקום של משפחת אדלסבורג וחברת זורלו הטורקית. 

הדיון התקיים באולמה של שופטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב, יהודית שבח, ונטלו חלק בו לא פחות מעשרות עורכי דין שייצגו את הצדדים המעורבים בבוררות, ובהם, מלבד מגישות בקשות הפסילה, גם א.דורי תשתיות אנרגיה בע"מ, חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון), דוראד אנרגיה בע"מ וקבוצות לוזון.

הדיון עצמו, שהחל באיחור, התנהל יחסית על מי מנוחות. השופטת שבח, ששמעה את טענות הצדדים, ציינה כבר בפתח הדיון, ולמען הזהירות, כי אין ולא היו לה קשרים חברתיים או אישיים עם מי מהצדדים ובאי-כוחם. החלטת השופטת שבח תישלח לצדדים בדואר.

בבקשה לפסילתה של גרסטל מלדון כבוררת בסכסוך רווי היצרים טוענת אדלקום, שאותה מייצג משרדו של עו"ד רון ברקמן, משרד מיתר, כי גרסטל לא יכולה להמשיך לדון בבוררות. זאת, משום שבעודה משמשת כבוררת בסכסוך בעניין דוראד, פנתה גרסטל לעו"ד אייל רוזובסקי וביקשה להתייעץ איתו כיצד לפעול בקשר ל"תיק 1270".

בתיק זה, שעל סגירתו הודיעה המשטרה בסוף שבוע שעבר, נחקר החשד כי עד המדינה בתיקי ראש הממשלה, ניר חפץ, הציע לגרסטל באמצעות יועץ התקשורת, אלי קמיר, לתמוך בה במירוץ לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, בתמורה לתמיכה של גרסטל בסגירת תיק החקירה של שרה נתניהו בפרשת המעונות שהחל היום. גרסטל עצמה, מעולם לא הייתה חשודה בדבר בפרשה.

השופטת שבח הכינה לעצמה רשימת שאלות והלינה על העובדה שלא הוגשו לה תצהירים רלוונטיים מהנוכחים בדיון שנערך בפני השופטת גרסטל. בית המשפט הדגיש כי ההליך שבפניו איננו ערעור על החלטתה של השופטת גרסטל, והכרעת בבקשת הפסילה תהיה "בשים לב לטענות הצדדים ולאו דווקא בטיעונים שעלו בהחלטת הבוררת גרסטל".

עו"ד רון ברקמן, שייצג את אדלקום, ציין במהלך הדיון כי "כל אדם סביר היה מוצא עצמו באובדן אמון אל מול הבוררת גרסטל". ברקמן דחה בנוסף את טענות המתנגדות לבקשות הפסילה, לפיהן מטרת בקשת הפסילה היא לתקוע מקלות בגלגלי הבוררות.

בהקשר זה העירה השופטת שבח - ובכך ככל הנראה שמה סוף לטענה זו - כי "אין לה את הכלים להכריע בטענות שבקשות הפסילה הוגשו על-מנת לתקוע מקלות בגלגלי הבוררות". 

עו"ד אורן טננבאום ממשרד מ.פירון, המייצג את זורלו, ציין כי הסוגיה שהגיעה לפני בית המשפט "מזמינה קביעת מדיניות. היום נשיאה בדימוס, מחר בורר שאינו שופט ומחרתיים שמאי". 

השופטת שבח הלינה בנוסף שהצדדים הגישו לה את הסכם הבוררות כשהוא מושחר כמעט לגמרי. תלונה זו הובילה להעברת המסמך המלא (ללא השחרות) לעיון בית המשפט.

בנוסף ציינה השופטת כי בשעה שתידרש להחליט האם ההיוועצות שביצעה נשיאת בית המשפט המחוזי בדימוס גרסטל עם עו"ד רוזובסקי מקימה עילת להימנעותה מלשבת כבוררת במקרה זה. בשעה שתכריע, יידרש בית המשפט לנסיבות המיוחדות שאופפות את הליך הבוררות של דוראד ובכלל אלה: העובדה שההיכרות בין גרסטל לחלק מבאי כוח הצדדים הייתה ידועה לצדדים להליך, ההיכרות המקצועית רבת-השנים בין עו"ד רוזובסקי לשופטת גרסטל, סעיף 5.2 להסכם הבוררות המציין כי השופטת גרסטל ישבה כבודקת יחד עם דירקטוריון דוראד ועוד.

לדברי קצא"א (חברת שירותי תשתיות אילת אשקלון), המיוצגת על-ידי עורכי הדין גיל אוריון וצבי ניקסון, הדרישה מגרסטל לפסול את עצמה מלשמש כבוררת בשל התייעצותה עם עו"ד רוזובסקי, היא מופרכת. זאת, בין היתר, משום שההתייעצות לא חרגה מ"יחסי ידידות מקצועיים בין שופט או בורר לעורך דין, שהם מקובלים בקהיליית המשפטנים בישראל ואינם נחשבים ליחסים משמעותיים העלולים לעורר חשש ממשי למשוא-פנים".

ניפוח סכום החוזה

הסכסוך סביב תחנת הכוח הפרטית דוראד החל בתביעה שהגישו בינואר 2016 דורי אנרגיה וקצא"א למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, ושעברה לפני כשנה וחצי לבוררות בפני גרסטל. בתביעה נחשף סכסוך בין בעלי המניות בחברת דוראד, מפעילת תחנת הכוח הפרטית.

לטענת דורי אנרגיה וקצצ"א, אדלקום וזורלו קשרו קשר עם הקבלן שהקים את תחנת הכוח - מאחורי גבם של יתר בעל המניות בדוראד - לניפוח סכום חוזה ההקמה של התחנה. זאת, לפי הנטען, תוך שאדלקום וזורלו מקבלות את ההפרש "בדלת האחורית" ומשלשלות לכיסם בהסתר סכום-עתק של כ-140 מיליון דולר, על-חשובנה של של דוראד, באמצעות נאמנות הרשומה באיי הבתולה.

באחת מישיבות הבוררות שנערכה במארס האחרון, הודיעה גרסטל לצדדים מיוזמתה כי היא נועצה טלפונית באופן נקודתי בקשר ל"תיק 1270" עם עו"ד רוזובסקי. בראשית חודש יולי השנה, כשהבוררות בסכסוך כבר מתקרבת לסיומה, הפתיעו אדלקום וזורלו כשהגישו לגרסטל בקשה כי תפסול את עצמה בשל ההתייעצות עם עו"ד רוזובסקי. אדלקום טענה כי בישיבת הבוררות מחודש מארס הייתה מחלוקת באשר להשלכות ההודעה של גרסטל בעניין רוזובסקי, והחברה הלינה על כך שלא נוהל פרוטוקול של אותה ישיבה. אדלקום טענה כי היעדר פרוטוקול הוא חלק מאירועים שהובילו לאובדן אמון קשה מצד הקבוצה בגרסטל.

גרסטל דחתה את בקשת הפסילה, תוך שהיא מציינת כי ערכה גילוי נאות בפני הצדדים על יחסיה עם רוזובסקי, וכי הצדדים לא הלינו על כך בזמן אמת. "בשיחותיי עם עו"ד רוזובסקי אין כדי להשפיע בכל דרך שהיא על שיקול-דעתי המקצועי הנדרש להכרעה בבוררות דוראד", כתבה גרסטל. "איני רואה בשיחותיי הספורות עם רוזובסקי עילת פסילה, ואיני רואה כל מניעה מבחינתי להוסיף ולשבת בדין. התיק יוכרע לפי הראיות והטיעונים המשפטיים - לא לפי זהות המייצגים ולא לפי זהות המיוצגים". 

עוד כתבות

החתן והכלה אחרי החופה, יד ביד אחרי שבוע בו לא התראו / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"הזמנו 150 איש, קנינו קייטירינג ואז הגיעה הקורונה": הסיפור על חתונת המרפסות

רגע לפני החמרת ההגבלות בשכונה אחת בלוד הפכה הגינה הקהילתית לגן אירועים מאולתר ● החתן והכלה מתחתנים על הדשא והאורחים משקיפים על השמחה מן המרפסות

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

מיקרוסופט החליטה לממש את השקעתה ב-AnyVision הישראלית

הסטארט-אפ הישראלי פיתח טכנולוגיה לזיהוי פנים, שמוטמעת ביהודה ושומרון ● במיקרוסופט החליטו לא להחזיק במניות מיעוט בסטארט-אפים שמפתחים טכנולוגיה כזו בגלל חוסר יכולת לפקח על השימוש בה

פקחים נפרשים לפעולה ברחבי הארץ תחת משטר הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

נערכים לסגר מלא; ב-12:30 ישיבת ממשלה בנושא החמרת הסגר

נכון ליום חמישי בלילה טרם נפלה ההחלטה אם לצאת לסגר מלא, וסוף השבוע הנוכחי יאפשר למטה לבטחון לאומי פרק זמן נוסף לבחינת המצב ● החיילים, מבסיסי הכשרות הלוחמה ויחידות השדה, יחולקו למחוזות משטרתיים כאשר לכל מחוז תוקצה פלוגה אחת

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

זוג עם מסכות בבוליביה / צילום: Juan Karita, AP

לקראת בייבי בום קורונה? יצרנית הקונדומים הגדולה בעולם מתריעה על מחסור חמור בגלל המגפה

החברה שמייצרת אחד מכל חמישה קונדומים בעולם בעבור דורקס וחברות אחרות מסבירה כי בתוך חודשיים מחסני המלאי יתרוקנו ● בעולם כבר יש מי שמכנים את הדור שייוולד בגלל הטלות הסגר בעולם "דור הקורונייאלס"

ראש העיר גייב בראון / צילום: צילום מסך

לראש העיר נמאס מהזלזול בקורונה: "תתייחסו לזה ברצינות או שתלכו להזד**ן"

"הקורונה היא ביג פאקינג דיל", כתב ראש עיר בקנטקי לתושבים בפייסבוק, "תשארו בבתים שלכם" ● "אין לי את הנימוסים הכי טובים אבל לא אכפת לי. אתם צריכים להבין שזה עניין חמור... אם אתם לא אוהבים את מה שאני אומר אז לכו תקנו עוד נייר טואלט"

טל ארבל  / צילום: אפרת מזור

"צריך לסייע אחד לשני ולקנות יותר בחנויות ליד הבית"

טל ארבל, מעצבת ובעלים של מותג הנעליים והתיקים Norman & Bella, מייצרת בימי שגרה את הנעליים במפעל באיטליה ● "לא הייתה אפשרות להיערך, לא הספקתי אפילו לחזק קצת את האינטרנט. חוץ מהנחות, אין הרבה מה לעשות"

שוטר סיני מנווט רחפן כדי לפקח על האזרחים / צילום: Associated Press

אחרי הסארס כולם ידעו שזה רק עניין של זמן עד שמגפה חדשה תתפתח בסין. ידעו ושתקו

אחרי הסארס, זה היה ברור לכולם שזה רק עניין של זמן עד שמגפה קטלנית חדשה תתפתח בשווקים החיים ● למרות זאת, סין נתנה להם לפעול ובהמשך נכשלה באיתור ההתפרצות, בעוד שאירופה ישבה בחיבוק ידיים ● התוצאה: אירופה מגלה כי כדי לנצח את המגיפה תוצרת סין, צריך לאמץ מדיניות סינית

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

ראובן (רובי) ריבלין / צילום: קובי גדעון - לע"מ

רובי ריבלין, מרים פרץ ובועז שרעבי מדברים על הבידוד והבדידות

מי שנמצא בקו החזית של הסיכון הם דווקא הפגיעים והחלשים יותר - האוכלוסייה המבוגרת ● מאות אלפי מבוגרים נאלצים להתמודד עם הימים האלה לבדם ● ליקטנו את קולותיהם של כמה מהם – בהם נשיא המדינה ראובן ריבלין וכלת פרס ישראל מרים פרץ, שמציגים פרספקטיבה של בעלי ניסיון ואופטימיות

איגנץ זימלווייס. הכרה מאוחרת  / צילום: Associated Press

זמלווייס אמר לשטוף ידיים: הכירו את הרופא הראשון שהבין את חשיבותם של סבון ומים

שטיפת ידיים עם סבון נראית בנאלית בימינו, אך היא גילוי חדש יחסית בהיסטוריה של הרפואה ● התיאוריות של איגנץ זמלווייס ההונגרי על חשיבות השמירה על היגיינה נדחו על ידי הקהילה הרפואית בתחילת המאה ה-19, הוא הושמץ וסיים את חייו באופן טרגי

פגישה עסקית דרך אפליקציית זום / צילום: Roman Baluk, רויטרס

זום לא לבד: כך מנסות שורה של חברות לכבוש את התחום הלוהט של שיחות הווידאו

זום אולי הפכה לשיחת היום, אבל מיקרוסופט, גוגל, סיסקו וסלאק הן רק חלק מהחברות שפועלות בתחום ● כולן מתחרות על לב המשתמשים ומציעות הרבה פיצ'רים חינמיים

בני גנץ נכנס למליאת הכנסת לקראת מינויו כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: לגנץ היו את כל הקלפים ביד ו-14 יום נותרים. מה קרה?

בני גנץ, מי שהיה מבין מקימי מפלגת כחול לבן, מונה אתמול ליו"ר הכנסת ונטש את מפלגתו ואת שותפיו מאחור ●
גנץ חיסל את "גישת השלבים" של לפיד, יעלון, ליברמן, הורביץ ועודה

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

מנמלי תעופה ענקיים חדשים ועד השקות קווי טיסה חדשים: חמישה דברים שכבר לא תראו במציאות התעופתית

דווקא כשהיה בשיא פריחתו, ענף התעופה הולך ודועך עם עוצר כמעט מוחלט של השמים ● עדיין לא ברור מתי הטיסות העתידיות יחזרו לשגרה, אך בינתיים דברים שעד לאחרונה היו חלק מהותי מעולם התעופה, כבר נראים כמו דמיון רחוק ● צ'ק אין לסופ"ש

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אל תשכחו את ה-QA: תקלה גם באפליקציית המגן של משרד הבריאות

אחרי שבבוקר דווח על תקלה בהעברת נתונים בבדיקות הקורונה, כעת נודע שישנה תקלה באפליקציה שאמורה לזהות שהות בקרבת חולי קורונה ● שלושה רופאים ממערך בריאות הנפש קיבלו הודעות שנחשפו לחולי קורונה, אך במיקום שבו לא ביקרו מעולם

אנשים מחכים בתור לקניות בסופרמרקט במדריד, ספרד / צילום: Manu Fernandez, AP

ספרד: מספר המתים האמיתי עשוי להיות גבוה בהרבה

832 בני אדם מתו ב-24 השעות האחרונות בספרד ● הסגר בגרמניה יימשך לפחות עד ה-20 באפריל ובצרפת הסגר הוארך עד ה-15 באפריל ● 260 מתים בבריטניה ב-24 השעות האחרונות

קבוצת ברצלונה חוגגת / צילום: ג'ואן מונפורט, AP

בלי משכורות מנופחות ועם פחות חסויות: הכדורגל האירופי כבר לא ייראה אותו דבר

בליגות הבכירות מחכים לחזור לשחק באצטדיונים מלאים, אבל גם כשהמשבר הבריאותי יסתיים בקבוצות יצטרכו להסתגל למציאות חדשה ● סביר להניח שכבר לא נראה סכומי העברה מופרזים על כוכבים ומשכורות מפוצצות כפי שהתרגלנו בשנים האחרונות ● וגם: החלופה המפתיעה שמצאו בתי ההימורים

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הערכה: הממשלה תושבע עוד בשבוע הבא; צפויה לכלול גם את עמיר פרץ

עקרונות ההסכם להקמתה של ממשלת האחדות קובעים כי היא מיועדת לכהן שלוש שנים, כשבחצי הראשון של כהונתה ימשיך נתניהו להיות ראש הממשלה, ויוחלף בספטמבר 2021 על ידי גנץ