גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

השקעה בנדל"ן באירופה? ההזדמנויות הגדולות יגיעו דווקא מהמדינות הקטנות

סקירה של כלכלני S&P מעלה כי בשנים הקרובות צפויה אמנם נחיתה רכה של מחירי הדיור בבריטניה, בצרפת ובגרמניה, אולם צפויות עליות חדות במחירי הנכסים במדינות הקטנות יותר, כמו אירלנד, הולנד ופורטוגל

לונדון / צילום: רויטרס
לונדון / צילום: רויטרס

"שוקי הדיור באירופה מבצעים נחיתה רכה" - זו כותרת הסקירה השנתית של שוקי הנדל"ן למגורים באירופה המערבית של כלכלני חטיבת הדירוגים העולמיים של S&P (סטנדרד אנד פורס) שפורסמה לאחרונה. מקריאת התחזיות לשוקי הדיור הלאומיים מצטיירת אמנם תמונה של נחיתה רכה בבריטניה, צרפת וגרמניה, אך יש גם הזדמנויות לעלייה חדה במחירי הנכסים במדינות הקטנות יותר, כמו אירלנד ופורטוגל, שסבלו קשות במשבר של 2008, וגם בהולנד, אחת המדינות היציבות ביותר באיחוד האירופי.

כלכלני S&P Global Ratings קובעים שהתנאים המוניטריים במרחב האירו, בבריטניה ובשווייץ יישארו חיוביים באופן כללי לקניית נכסי דיור, מאחר ששערי הריבית יטפסו רק בקצב הדרגתי מאד בשנים הקרובות, ומרמות נמוכות מאוד. נסקור כאן את השווקים המעניינים ביותר מנקודת מבט הקורא הישראלי.

תחזיות לשוק הנדל"ן האירופי

בריטניה: הברקזיט ממשיך להאט את עליית המחירים

סביבה מאתגרת יותר לנכסים מניבים, וברקזיט שממשיך להאט את התייקרות הנכסים - זו כותרת סקירת שוק הדיור הבריטי. S&P צופה קיפאון במחירי הנכסים בממוצע ארצי ב-2018, ועלייה של 2.5% בלבד בשנה הבאה.

המגמות האחרונות בבריטניה: שוק המשכנתאות לרכישת דירות ובתים להשקעה (נכסים מניבים) לא התאושש עדיין מהשינויים בתקנות שלו בתחילת 2016, כולל הידוק תנאי מתן המשכנתאות. כמה משקיעים "חובבנים" (עם פחות משלושה נכסים) עוזבים את השוק, ולכך יש השפעה מזיקה על היצע הדירות להשכרה, בייחוד בלונדון.

מתן משכנתאות למשקי בית עדיין שקט בהשוואה היסטורית, אם כי יש גידול בפעילות הזו בחודשים האחרונים. הבנקים להוטים להלוות, אבל הביקוש עדיין חלש, בייחוד מצד משפרי דיור. אי הוודאות שנוגעת לברקזיט משפיעה כנראה לרעה על הביקוש לדיור משופר. משקי בית שנהגו לעבור לנכס שני או שלישי מעדיפים להשקיע בשיפוץ הנכס הראשון או השני שלהם או בהרחבתו.

בו בזמן, מלאי הנכסים בשוק עולה לאחרונה. גם בגלל היציאה של כמה מהמשקיעים הקטנים, אבל גם בשל התעקשות של בעלי נכסים על מחיר מכירה גבוה, שמפחיד את הקונים בכוח.

מגמות עתידיות: הדינמיקה של שוק הדיור תישאר כנראה "רכה" בשנתיים-שלוש הבאות, אם כי כמה גורמים יגבילו את ההאטה. בצד ההיצע, התחלות הבנייה, שטרם התאוששו מהמשבר של 2008 ומהצבעת הברקזיט ביוני 2016, צפויות להתעורר מעט.

בצד הביקוש, תנאי האשראי נשארו חיוביים ומוסדות המשכנתאות נשארו להוטים להלוות, למרות העלאת ריבית הפריים על ידי הבנק אוף אינגלנד ל-0.75% באוגוסט. כ-90% מהמשכנתאות הן בריבית קבועה לשנתיים עד חמש שנים.

שיעור האבטלה בבריטניה, בשפל של יותר מ-40 שנים, ימשיך לתמוך בביקוש לדיור, אך עליות השכר יהיו מתונות מאוד, אם כי השכר הריאלי ישתפר הודות לבלימת האינפלציה שנבעה מחולשת הליש"ט. הבעיה היא שבמקרה של נטישת האיחוד האירופי ללא עסקה במארס 2019, התחזית לשוק הדיור תהיה שלילית יותר.

צרפת: האטה במרכז פריז

כותרת הסקירה היא "התמתנות אחרי שנת שיא ב-2017". S&P צופה עלייה של 2.7% במחירי נכסי הדיור בממוצע ארצי השנה, ושל 2% בשנה הבאה, כאשר משקי הבית ממשיכים ליהנות מהריביות הנמוכות ומהכלכלה המבריאה שיוצרת מקומות עבודה. המגבלות על ההתייקרות בשוק הדיור הן ההידוק המוניטרי הצפוי מהשנה הבאה, ויחס גבוה בין מחירי הנכסים מההכנסה הפרטית.

מגמות אחרונות: על פניו, שוק הדיור הצרפתי המשיך לתפקד היטב בתחילת 2018, עם עלייה שנתית של 3.5% במחירים ברבעון הראשון, אחרי 3.3% ברבעון שלפניו. הריביות הנמוכות והתהדקות שוק העבודה תומכים בהבראת שוק הדיור משנת 2015.

בפריז עצמה ובסביבתה יש פעילות דינמית, וכן בקרב רוכשי נכסים לראשונה בחייהם. אבל יש התחלת האטה בפעילות: מספר עסקאות הקנייה ירד ב-1% מהשיא של ינואר עד אפריל. מכירות דירות חדשות ירדו ב-5% בהשוואה שנתית ברבעון הראשון השנה, וההאטה הורגשה במיוחד במרכז פריז (איל דה פראנס). פעילות ההלוואות שיקפה היטב את ההאטה: במאי היתה ירידה של 42% במתן משכנתאות בהשוואה שנתית. נראה שהביקוש פחות דינמי משהיה, וגם התחלות הבנייה והיתרי הבנייה בהאטה.

מגמות עתידיות: התמתנות עליות המחירים בשוק הדיור הצרפתי מאותתת שהשוק עובר כעת נחיתה רכה, עם יחס מחיר נכסים להכנסה שגבוה ב-22% מהממוצע הרב-שנתי, קונים רבים לראשונה בחייהם אינם יכולים להרשות לעצמם דיור בבעלות. מצד שני, לא צפויה האטה חדה בשוק הדיור, והככלה תהיה חיובית יותר במחצית השנייה של השנה, מה שיתרום לירידה באבטלה ולגידול בביקוש לדיור.

גרמניה: עליית המחירים מתמתנת

ההיצע משתפר, עליית המחירים מתמתנת. מחירי נכסי הדיור בגרמניה צפויים לעלות השנה ב-4% וב-3.5% בשנה הבאה. הסביבה הכלכלית תישאר תומכת לעליית המחירים, בייחוד השפל באבטלה, אבל ההאטה בהגירה לגרמניה והעלייה בהיצע הדירות ימתנו את עליות המחירים בשנים הקרובות.

ברמה הארצית, עליית מחירים בגרמניה ב-2017 הייתה 4.5%, אחרי עלייה של 6.8% ב-2016, אבל בשבע הערים הגדולות ביותר, הסיפור הוא שונה: עליית המחירים נשארה מהירה בשנה שעברה, 9.4% לעומת 10.9% ב-2016.

האינפלציה במחירי הבתים/דירות נבעה גם ממחסור בהיצע, והתחלות הבנייה אכן אינן מגיעות לרמה הנחוצה. הביקוש לדיור נשאר חזק הודות לשפל באבטלה (3.4% באפריל). כבר מהשנה צפוי השכר בגרמניה לעלות. גם ריבית המשכנתאות נשארה נמוכה, 1.9% ביוני (לעומת 1.6% ב-2016). מנגד, היצע הדיור החדש משתפר, והיתרי הבניה השנה עומדים בצרכי האוכלוסייה. גם ההתייקרות, בייחוד בערים, פוגעת בפעילות בשוק.

אירלנד: פעילות מוגברת של משקיעים מוסדיים 

שוק עבודה הדוק וההיצע מוגבל מקפיצים את מחירי נכסי הדיור, שצפויים לעלות השנה ב-9.5% ובשנה הבאה ב-8%. ביוני נרשמה עליית מחירים שנתית של 12%, כאשר חוזק הכלכלה ממשיך להיות הגורם המרכזי לכך, עם צניחה של 1.6 נקודות אחוז בשיעור האבטלה ל-5.1% מיולי 2017 עד יולי 2018 .

היקפי מתן המשכנתאות ממשיכים לרחף סביב רמות השפל של המשבר הפיננסי מ-2008, אבל הנתון הזה מסתיר את העובדה שהבנקים מוכנים יותר ויותר לתת הלוואות (במחצית הראשונה של 2017 נרשם גידול חריג של 33% במתן הלוואות חדשות).

גם פעילות מוגברת של משקיעים מוסדיים מקומיים ובינלאומיים תומכת בעליית מחירי הבתים. ב-2017, כמעט חמישית מסך עסקאות נכסי הדיור היו של משקיעים מוסדיים, כולל משקיעים קטנים בנכסים מניבים (להשכרה).

הולנד: היצע הדוק מקפיץ את המחירים

היצע הדוק מאוד מקפיץ את המחירים, שצפויים לעלות השנה ב-8.3% ובשנה הבאה ב-7%. כמו באירלנד, מנוע הצמיחה הוא הכלכלה והאבטלה הנמוכה. מ-2019 צפויה האטה בהתייקרות בגלל בנייה חדשה.

מחירי הבתים עלו בשנה שעברה ב-8.5% והמשיכו להאיץ להתייקרות שנתית של 9.3% ברבעון הראשון של 2018. בהשוואה לממוצע הרב-שנתי המחירים מנופחים ב-17% במונחי יחס בין מחיר לדמי שכירות, וב-26% במונחי יחס מחיר להכנסה פרטית. זה אמנם נמוך בהשוואה לשנת השיא בשוק הדיור ב-2007, אבל שוק הדיור בהחלט התאושש מהמשבר של 2013.

הבנייה מפגרת מאחורי הגידול בביקוש לדיור. לכן, מספר הדירות למכירה ירד ל-76,000 ביוני השנה מ-230,000 בספטמבר 2013.

פורטוגל: ביקוש מקומי ובינלאומי

היצע הדוק וביקוש חזק, הן מקומי והן בינלאומי, מקפיץ את המחירים. S&P צופה עלייה של 9.5% במחיר נכסי הדיור השנה, אבל לחצי המחירים צפויים להתרכך בהמשך, כתוצאה מהאטה צפויה בצמיחה הכלכלית, עליית עלות האשראי והנכסים היקרים.

ברבעון הראשון השנה הייתה האצה בהתייקרות: 12.2% בשוק הכללי ו-13% בנכסים קיימים. בליסבון, המחיר החציוני למטר רבוע עלה ב-20% ל-2,581 אירו. בפורטו הוא עלה ב-23% ל-1,379 אירו. המשמעות: דירה של 100 מ"ר עולה בליסבון כ-258,000 אירו ובפורטו כ-138,000 אירו באמצע השוק. סך העסקאות ברבעון הראשון ירד מול הרבעון שקדם לו. כללית, הצמיחה הכלכלית צפויה להאט בשנה הבאה מ-2.3% השנה, כתוצאה מנטל החובות של הסקטור הפרטי והציבורי.

ספרד: המחירים באזור מדריד עלו ב-15.5%

עדיין עליות נאות בשוק הדיור, על רקע התחזקות הכלכלה. ברבעון השני השנה, מחירי הדיור באזור מדריד זינקו ב-15.5% בהשוואה שנתית (לרבעון המקביל ב-2017), אבל ירדו ב-3.4% במחוז אקסטרמדורה (מערב ספרד, על גבול פורטוגל). בכל ספרד נרשמה עליית מחירים של 6.4% ברבעון השני. התחזית לשנה זו היא התייקרות של 5.6% (ירידה מ-7.3% ב-2017), ובשנה הבאה צפויה התייקרות מתונה יותר, 4.3%.

המחירים הנומינליים בסוף 2017 היו עדיין נמוכים ב-24% מהשיא שלהם ב-2007, לפני המשבר. לכן, יחס המחירים להכנסה הפרטית נשאר נמוך ב-29% מהשיא שלו. זה מסביר את הגידול בכמות עסקאות הקנייה בשוק הדיור הארצי ב-15.2% במאי בהשוואה שנתית.

מגמות דיור לפי מדינות

האנליסט גיל אברהמי / צילום: יח"צ

ישראל: ירידות מחירים בטווח הקצר ועליות מתונות בהמשך / גיל אברהמי

ברבעונים האחרונים מתגברים הסימנים המצביעים על המשך מגמת ההתקררות בשוק הנדל"ן למגורים. לאחר כעשור של עליות מחירים, מדד מחירי הדירות מצביע על שינוי מגמה במקביל להמשך הירידה בביקוש לדירות חדשות. לפי נתוני הלמ"ס, הכמות המבוקשת של דירות חדשות ברבעון שני 2018 עמדה על כ-9,000 יחידות, ירידה של כ‑15% בהשוואה לתקופה המקבילה. בצד ההיצע, ניתן לראות כי מגמת ההאטה בהתחלות הבנייה שהחלה בשנת 2017 מתגברת ומצביעה כי החברות היזמיות בענף מתאימות את פעילותן לתנאי השוק.

בקרב משפרי הדיור חלה ירידה בביקוש מכיוון שהם ככל הנראה ממתינים לראות אם מגמת מחירי הדיור משתנה וכן לא ממהרים לרכוש לפני מכירת הדירה הקיימת. מצד המשקיעים חל קיטון מתמשך בביקוש שמשתקף בין היתר בירידה העקבית במספר הדירות המוחזק על ידי משקיעים - רכישות נטו שליליות החל מהרבעון השני של 2016 - ובירידת משקל המשקיעים מסך העסקאות לכ-14% - שיעור שהוא שפל היסטורי.

בטווח הזמן הקצר נראה כי המשך הקיפאון בשוק הדיור צפוי להפעיל לחץ שלילי על המחירים עם אפשרות לירידות מחירים מתונות בעיקר באזורי הפריפריה ובאזורים עם היצע גדול של דירות במסגרת "מחיר למשתכן". נראה כי באזורי הפריפריה ההתאמה בין רמות הביקוש לבין הגידול המשמעותי בהיצע במסגרת תכנית מחיר למשתכן אינה פרופורציונלית, בין אם בשל הטבה כספית נמוכה יותר לרוכשים בהשוואה למכרזים באזורי ביקוש, ובין אם בשל שולי רווח נמוכים יחסית ליזמים פוטנציאליים.

מאידך, בטווח הבינוני סביר כי נראה עליות מחירים חד-ספרתיות נמוכות באזורי הביקוש, בעיקר אם תימשך מגמת ההאטה בקצב התחלות הבנייה. הצפי מתבסס על הערכות S&P Global Ratings כי ביצועיה של כלכלת ישראל יהיו חזקים, שיעור האבטלה יישאר נמוך וכי סביבת הריבית תיוותר נמוכה.

יש לציין כי אי-יציבות פוליטית עשויה להוביל לחזרה של ביקושים לדירות בשוק החופשי ולעליות מחירים בשל אי-ודאות לגבי המשך יישומה של תוכנית "מחיר למשתכן".
בנוסף, עלייה בסביבת הריבית יחד עם המשך ירידה בקצב המכירות, צפוי לדעתנו ליצור לחץ להורדת מחירים גם על ידי החברות המובילות.

הכותב הוא מנהל תחום נדל"ן יזמי וקבלנות, S&P מעלות

עוד כתבות

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

התובע המחוזי של מנהטן הוציא צו לקבלת החזרי המס של טראמפ

לפי "הניו יורק טיימס", התובע המחוזי דורש את מסמכי החזרי מס ההכנסה האישיים והתאגידיים של נשיא ארה"ב משמונה השנים האחרונות כחלק מחקירה מתמשכת

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"30% הנחה למי שמצביע"? ועדת הבחירות קבעה כי זה "מתן שוחד"

מיזם "מצביעים 70", שביקש להעלות את אחוז ההצבעה ע"י מתן הנחות במגוון בתי עסק, נפסל בנימוק כי מדובר "במתן שוחד" ● במיזם קראו לבעלי העסקים "להמשיך ולתת את ההטבות, ללא שום תנאים מקדימים וללא צורך בהוכחת הצבעה"

דפנה מורביץ, 8400 / צילום: יח"צ

המובחרים לביומד: "מועדון העילית" של תעשיית הבריאות מציג שלושה פרויקטים חדשים

בחודשים האחרונים החלו לצאת אל הפועל שלושה פרויקטים שנולדו בתוך ארגון 8400, שפעילותו נחשפה כאן לראשונה ● שילוב בוגרי יחידות מובחרות של צה"ל בתעשיית הביומד; סטאז' של רופאים צעירים בחברות סטארט-אפ; והקמת מאגר מידע לשימוש בציוד מחקרי

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

הטוב, הרע והמכוער: שלושה תרחישים להקמת ממשלה חדשה

בסופו של דבר תקום בישראל ממשלה חדשה - השאלה היחידה היא איך תיראה ● ממשלת ימין צרה, ממשלת אחדות או שאולי זו תהיה ממשלת מרכז-שמאל? ● פרשנות

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

משקיעי הנדל"ן יוצאים מחיפה ומירושלים ומזהים הזדמנויות בערים הקטנות

בדיקה שערך משרד האוצר לבקשת "גלובס" מצאה כי משקיעי הנדל"ן מצמצמים את פעילותם בערים הגדולות מאז שנת 2017 ● מנגד, הערים נתיבות, אור עקיבא, חריש וקריית אונו עלו על הרדאר של המשקיעים, שהגבירו בהן את נוכחותם בתקופה זו ● ניתוח

אנרגיה מתחדשת / צילום: רויטרס

אנרגיות מתחדשות, מיסוי מיושן: להיטיב עם יצרני חשמל

מטעמים השמורים עם מחוקק המס לא קיימת מדיניות עידוד כלפי אוכלוסיית יצרני החשמל הבינוניים ● הגבלת העידוד למשקי-הבית המסוגלים להפיק חשמל מהגגות מגבילה גם את המשך ביסוסו של משק האנרגיה הישראלי על אנרגיית שמש

מייקל מקללן, סמנכ"ל הכספים הזמני / צילום: אתר החברה

התפקיד החדש של סמנכ"ל הכספים של טבע הפורש מייקל מקללן

לאחר שפרש מטבע מסיבות אישיות, מייקל מקללן עובר לחברה ספרדית לאותו תפקיד ● מקללן כיהן קודם לכן כמנהל הכספים של פעילות התרופות הייחודיות הגלובליות בטבע ולפני כן עבד בחברת התרופות סאנופי

הרמטכ״ל אביב כוכבי, ראש המל״ל מאיר בן שבת, ראש המוסד יוסי כהן, ראש  השב״כ נדב ארגמן, והמזכיר הצבאי שלו תא״ל אבי בלוט / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

האם היועמ"ש מנדלבליט חסם את נתניהו מלצאת למלחמה?ֿ

בשבוע שעבר רה"מ יצא לכנס בחירות באשדוד, אך נאלץ להתפנות למרחב מוגן עקב ירי רקטות על העיר ● בהמשך אותו לילה הגיע נתניהו להתייעצות בקריה וקיים התייעצות ביטחונית, ובמהלכה - עפ"י הפרסומים - דחף ליציאה למבצע צבאי רחב-היקף ● מה גרם לו לשנות את דעתו?

מליאת הכנסת / צילום: איל יצהר

מהקלפי ועד התוצאות הסופיות: 11 השלבים בדרך להקמת הממשלה

5 חודשים אחרי הבחירות לכנסת ה-21, בקלפיות שוב יחכו לכ-6 מיליון בוחרים ● השאלה כמה מהם יצביעו עשויה להכריע את המערכה, כי לפי הסקרים מפלגות משני קצות המפה קרובות לאחוז החסימה ● כל מה שצריך לדעת על אחוז החסימה ועל האפשרויות שיעמדו בפני נשיא המדינה

קלפי בבחירות הקודמות/ צילום: איל יצהר

"הבחירות בישראל הן לא סביב כלכלה, ולכן לא מובילות לתזוזות דרמטיות בשוק"

את הדריכות בשוק לקראת הבחירות שייערכו מחר כבר היו מי שהגדירו כ"שואפת לאפס" ● הפעילים מעריכים כי להרכב הממשלה העתידית לא תהיה השפעה משמעותית על הכלכלה ועל כיוון השוק המקומי בהמשך, ואילו התפתחויות פוליטיות ממילא אינן משפיעות בדרך-כלל על המשקיעים

המוסד/ צילום: עידו ברלד באדיבות סרטי יונייטד קינג

5 הסרטים שהכי שווה לראות היום, בקולנוע או על הספה בסלון

שני ישראלים, שני אמריקאים ודרום קוריאני אחד • חמישה סרטים מעולים שיעבירו לכם את יום החופש הכי בכיף שאפשר ● אבל רק אחרי שהצבעתם כמובן

יובל כהן פורטיסימו / צילום:שלומי יוסף

פורטיסימו יוצאת לגיוס קרן חמישית בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר

קבוצת קרנות הפרייבט אקוויטי שמוביל יובל כהן גייסה עד היום כמיליארד דולר בארבע קרנות שהניבו תשואות של פי 7-4 ● הפתעה: גם קיבוצים מתעניינים בהשקעה של מיליוני דולרים בקרן, המתמחה בחברות צמיחה בעלות זיקה לישראל הפועלות בתחומי ההייטק והתעשייה

אמזון./ צילום:  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיליוני חבילות בשנה: אמזון חתמה על הסכם הפצה בלעדי עם דואר ישראל

עפ"י הערכות, ההסכם צפוי להגדיל את הכנסותיה של דואר ישראל בעשרות מיליוני שקלים בשנה, בהתאם לצפי של מיליוני חבילות שהחברה תפיץ עבור אמזון ברחבי הארץ

זהבה אנגל דורני, והנכד (ושכנה) / צילום: טל שניידר, גלובס

בתוך מערך הסעות המצביעים לקלפיות: הליכוד הולכים על הראש של ליברמן

במערכת הבחירות הזו, מועד ב', הוחלט בליכוד "ללכת על הראש" של אביגדור ליברמן ולא לתת לו להיות בעל מערך ההסעות הבלעדי מחוץ לבתי האבות, דבר שהיה מקובל ב"בייס" שלו בעבר

ארון האריס, Y Combinator / צילום: Y Combinator

"סטארט-אפ לא צריך לשאוף להימכר לענקיות הטכנו'": המשקיע שמאחורי האקסלרטור המוביל בעולם בראיון

המשקיע ארון האריס הגיע לישראל כדי לחפש סטארט-אפים ל-Y Combinator ● בראיון ל"גלובס" הוא מסביר למה החליטו להגיע עד ליזמים כדי לראיין אותם, ואומר: "הסמן הגדול ביותר להצלחה עבור חברה זה כשהיא משנה את העתיד ואת הדרך בה העולם עובד"

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

ראדא מזנקת על רקע התקיפה בסעודיה; DBSI מכרה מניות למיטב דש והפניקס

בלעדי ● חברת ההשקעות הפרטית DBSI בראשותו של יוסי בן-שלום וברק דותן מכרה אתמול כ-7% ממניות החברה הביטחונית ראדא בתמורה ל-12.7 מיליון דולר

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה של פייסבוק / צילום: REUTERS/Joshua Roberts

ראש חברת הבלוקצ'יין של פייסבוק מגונן על ליברה: "לא ניצור כסף חדש"

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה, הגיב בסדרת ציוצים לטענות על האיום שמציב המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בפני הריבונות המוניטרית של המדינות ● לדבריו, עמותת ליברה תמשיך להיות בקשר עם רגולטורים כדי לתת מענה לחששות שלהם

בורסת ציריך /  צילום: רויטרס Arnd Wiegmann

בשווייץ לא קורה כלום - ובגלל זה מסביב לעולם מקנאים בה

קשרי הסחר ההדוקים של המדינה עם הכלכלה העולמית מגיעים אומנם במחיר של רגישות לזעזועים כגון מלחמות סחר, אבל הנשק של שווייץ פשוט: היא פועלת לפי הוראות הפעלה של ספר ללימודי כלכלה, שמסייעות לה להשיג יציבות כלכלית