גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יחסים מתוחים וחילוקי דעות על ההשקעה בתחום החלב: למה באמת עזב נשיא קוקה-קולה?

לאחר גל שמועות שהוכחשו הודיע השבוע רוני קוברובסקי, נשיא החברה המרכזית למשקאות, זכיינית קוקה-קולה בישראל, על עזיבת החברה אחרי 40 שנה ● ברקע – חילוקי דעות עם הבעלים דודי ורטהיים, שירש את העסק לפני שנתיים והחליט להגדיל את מעורבותו בחברה ● על רקע השינויים מונה גם דירקטור חדש: ארז גזית, אחיינו של דודי ורטהיים

רוני קוברובסקי / צילום: איל יצהר
רוני קוברובסקי / צילום: איל יצהר

אחת החברות המסתוריות במשק היא החברה המרכזית למשקאות. מעטים מכירים אותה בשמה, אבל כולם, גם אם הם לא מודעים לכך, מכירים את מוצריה וצורכים אותם באופן קבוע. קוראים לה קוקה-קולה ישראל, והיא חברה פרטית, חזקה, רווחית, דומיננטית, מקצועית ומוכוונת מטרה בצורה מרשימה וקנאית למעמדה.

מדובר בחברת ענק שנוסדה על-ידי מוזי ורטהיים וכיום נמצאת בשליטת בנו, דודי ורטהיים, אשר שלשום (ב') גילתה על התפתחות מרעישה בצמרתה - התפתחות שמעידה יותר מכל על סוף עידן מוזי והמעבר לעידן דודי. לאחר גל שמועות והכחשות, הודיעה שלשום החברה כי הנשיא רוני קוברובסקי עוזב אותה לאחר 40 שנה.

זו אינה עזיבה שגרתית, גם אם על הנייר הוא הגיע לגיל פרישה. רוני קוברובסקי היה מי שניהל את האימפריה של מוזי ורטהיים והיה איש אמונו, וגם אם עזיבתו הייתה צפויה ובאה לאחר שנים של היערכות ותזוזות במאזני הכוחות בתוך הקבוצה, היא עדיין מהווה נקודת מפתח עבור הקבוצה שנדרשת להתמודד עם אתגרים משמעותיים שעשויים להשפיע עליה בעתיד.

בהודעה שהוציאה שלשום החברה על סיום תפקידו של קוברובסקי היו יותר שאלות מאשר תשובות. אחרי 4 עשורים בחברה המרכזית לא צוין שקוברובסקי ביקש לפרוש, אלא רק שהגיע לגיל 67 ושיסיים את תפקידו בסוף השנה. עוד צוין כי מי שימלא את מקומו הוא יורם שגיא, המשמש כיום כמנכ"ל קבוצת קוקה-קולה ישראל.

קוברובסקי היה נשיא של כל הפעילות של החברה, כלומר גם הפעילות שלה בחו"ל. מה שלא צוין הוא האם ימונה מנכ"ל במקומו של שגיא, האם הוא יחזיק בשני התפקידים במקביל, או האם הוא ימלא את מקומו מבחינת הסמכויות, והחברה תוותר על משרת הנשיא, שהרי אין הכרח בתפקיד כזה.

לדעת גורמים בשוק, העזיבה הזו מתרחשת על רקע שינוי מאזן היחסים בין ורטהיים לקוברובסקי, כשעבור דודי ורטהיים הגיע הרגע לקחת את המושכות לידיים ולמנות מנהל דומיננטי מטעמו. מוזי ורטהיים הלך לעולמו כבר לפני כשנתיים, באוגוסט 2016, ומאז העמיק דודי את המעורבות שלו בחברה, כשאותם גורמים מתארים לא מעט חילוקי דעות בין ורטהיים הבן לבין קוברובסקי.

לפי אותם גורמים, חילוקי הדעות עסקו במינויים, תפיסות וההשקעה במחלבות טרה. לעומת זאת, גורמים בסביבת החברה מתעקשים כי מערכת היחסים הייתה ונותרה חמה, כשגורם אחר, המכיר את החברה ונחשב מקורב לקוברובסקי, הוסיף כי "רוני הרגיש שהגיע הזמן להעביר את המושכות לצעירים". אין בהכרח סתירה בין הדברים. 

החברה המרכזית למשקאות

הילה של חשאיות 

בכל אופן, בכדי לדבר על העתיד ועל האתגרים שעומדים בפניה, כדאי גם לבחון את ההווה והעבר. החברה המרכזית היא אחת החברות הגדולות הוותיקות במשק, ובאופן מסורתי יש סביבה הילה מסוימת של חשאיות. המותגים שלה, עם זאת, מוכרים בכל בית. בשמה המלא - החברה המרכזית לייצור משקאות קלים - היא הגורם הדומיננטי בתחום המשקאות הקלים ומחזיקה בבעלות מלאה, בנוסף לזיכיון קוקה-קולה בישראל, גם בטרה, פריגת, נביעות ומבשלות בירה בישראל המשווקת קרלסברג, טובורג, סטלה, גינס ועוד. בנוסף, יש לה פעילות מהותית בחו"ל. היא פועלת בכ-20 אלף נקודות קמעונאיות, ומעסיקה 5,000 עובדים.

ורטהיים האב אמנם הלך לעולמו כאמור לפני כשנתיים, אולם את מניותיו באימפריה שלו העביר לילדיו לפני כ-7 שנים. בחברה המרכזית למשקאות, בעל השליטה (63%) והיו"ר הוא כאמור דודי ורטהיים. אחותו דרורית מחזיקה ב-37% הנותרים. עד 27 במאי השנה שימשה דרורית כדירקטורית בקבוצה. אלא שבתאריך הזה היא הפסיקה את תפקידה, ובמקומה מונה לדירקטור ארז גזית, בנה מנישואיה לעו"ד רון גזית שממנו התגרשה בהמשך, אך הוא עצמו המשיך לעבוד בצמוד למשפחה ולעסקיה והיה נחשב למקורב למוזי. זו למעשה תזוזה ראשונה בדירקטוריון החברה מאז הלך מוזי לעולמו, כשהמינויים של יתר הדירקטורים התרחשו אי-שם באביב 2010. בנוסף לגזית הבן ולדודי, נמנים על דירקטוריון החברה יהונתן קפלן ויוסף בהט.

קוברובסקי נמצא בחברה למעלה מ-4 עשורים, כשבתפקידו הוא כיהן מאז 2002. השנה מלאו לו 67, ולא רק שכיהן כמנהל שכיר האחראי על כל פעילות החברה המרכזית, הן זו שבארץ והן זו שבחו"ל, אלא הוא גם שותף: קוברובסקי מחזיק במניות, בשיעור שאיננו עולה על 10%, בנביעות וכן במבשלת בירה ישראלית. האחרונה מחזיקה במבשלות הבירה של החברה בטורקיה וברומניה, וכך בעקיפין יש לקוברובסקי החזקות גם בהן.

משפחת ורטהיים מחזיקה גם במחצית מבנק מזרחי טפחות, לצידה של משפחת עופר, ובשליטה על חברת שידורי הטלוויזיה קשת. ורטהיים עצמו גם מחזיק בשליטה בחברת הנדל"ן המניב אלוני חץ.

"סיום של תהליך שהבשיל" 

כך או כך, נראה כי קוברובסקי לא זכה לאותו מעמד מרכזי שהיה לו בעבר. ורטהיים מסר שלשום כי "לרוני תרומה משמעותית בקידומה ובהתפתחותה של החברה המרכזית בישראל ובחו"ל ושל תעשיית המזון בישראל. אני מודה לרוני בשם החברה ועובדיה על עשרות שנים של עשייה פוריה".

ורטהיים, שעל אף החזקותיו המשמעותיות בקשת ובבנק מזרחי טפחות ממעט להיראות בציבור או באירועים, קימץ גם הפעם במילים. ואולם נראה כי מבחינת החברה לא מדובר ברעידת אדמה אלא "בסיום של תהליך שהבשיל", כפי שהגדירו זאת בשוק, שבא לידי ביטוי בהעברת המושכות לשגיא. 

עד כמה דומיננטי המותג קוקה-קולה עבור שגיא, ניתן ללמוד מהערת אגב סימלית בנוגע לשנה שבה נולד בראיון שנתן לאחרונה ל"גלובס": "נולדתי בשנה שבה קוקה-קולה הגיעה לארץ", לפני 50 שנה בדיוק. קרוב לשני עשורים שהוא חלק מהחברה. התחיל מלמטה, מאז שלח ב-1999 את קורות חייו והתקבל לעבודה כאיש מכירות והיה אחראי על הסחר עם רשת שכבר איננה קיימת, רבוע כחול. בהמשך ניהול את חברת המידע הקמעונאי סטורנקסט, שקוקה-קולה נכנסה בה כשותפה. אחרי 4.5 שנים בתפקיד זה מונה לתפקיד מנכ"ל חברת המכירות וההפצה, ולפני 3 שנים, במסגרת סדרה של חילופי מנהלים שהוביל דודי ורטהיים, הוצע לשגיא לתפוס את מקומו של איציק תמיר הוותיק כמנכ"ל. "דודי, יחד עם רוני (קוברובסקי - ש.מ), קראו לי והציעו לי את התפקיד. הסכמתי ומינו אותי", סיפר שגיא בתמציתיות, תוך שהוא מוסיף: "הם אמרו שהם ממנים אותי לתפקיד, ו-30 שניות אחרי זה חזרנו לעבוד". 

שמו של קוברובסקי הוזכר בעבר בהקשר של התמודדות על תפקיד נשיא התאחדות התעשיינים

רוני קוברובסקי נחשב לאחד התעשיינים הדומיננטיים במשק, דמות רצויה וגם מצויה בהתכנסויות של בעלי תפקידים בכירים בתעשייה - במיוחד בענף תעשיות המזון.

פעמים רבות הוא הגיע לאירועים כאלה כשהוא נושא בידו שקית ובה משקאות של החברה המרכזית לייצור משקאות. "היה כינוס של התעשיינים במלון גדול באילת שלא נמנה עם הלקוחות שלו ועובד דווקא עם טמפו, המתחרה. רוני הגיע לארוחת הערב מהודר, מחויך ולא שכח להביא איתו בקבוקים של דיאט קולה שהוא שותה - ורק כדי לא ללגום מהמשקה שמייצרת ומשווקת החברה המתחרה", סיפר אחד התעשיינים שהיה במקום.

כיום מכהן קוברובסקי בתפקיד יו"ר מועצת התעשיינים וכחבר בנשיאות של התאחדות התעשיינים ונחשב לדומיננטי במוסדות אלה. בסוף יוני השנה הוזכר שמו, ולא בפעם הראשונה, בהקשר של התמודדות על תפקיד נשיא התאחדות התעשיינים. באותם הימים נעצר הנשיא המכהן, שרגא ברוש, לחקירה בחשד להעלמת מס של מיליון וחצי שקל, וברקע הועלו תרחישים שונים שמדברים על סיום כהונתו. מהלך בנושא מצד קוברובסקי לא ננקט, וממילא מליאת מועצת התעשיינים גיבתה את ברוש - שממשיך לכהן בתפקיד.

גם בעבר הועלה שמו של קוברובסקי כמועמד אפשרי לתפקיד זה, לצד מנכ"ל תנובה לשעבר, אריק שור. אלא שמועמדויות הם לא הגישו, אך לדברי גורמים בתעשייה אפשר שזה עוד יקרה: "ייתכן מאוד שקוברובסקי נמנה עד כה מצעד כזה בשל תפקידו בקוקה-קולה, ולכן אפשר שירצה להרחיב בעתיד הקרוב את פעילותו הציבורית", העריך גורם בתעשייה. 

עוד כתבות

יעקב לוקסי לוקסנבורג / צילום: גיזי

קריסת אינוונטק: הנאמן מבקש להגיש תביעת עתק נגד לפידות, לוקסנבורג ועיזבון יולי עופר

בבקשה שהוגשה היום לביהמ"ש נטען כי לפידות ולוקסנבורג רוקנו את אינוונטק ממזומנים תמורת העברת נכסי נדל"ן כושלים ממזרח אירופה לתוך החברה, במהלך שהביא לקריסתה ● עוד נטען כי המהלך התאפשר הודות לשיתוף-פעולה מצד מעריכי שווי ורואי חשבון ישראליים והתבססות על חוות-דעת "מוזמנת" וכוזבת שיצרה שיערוך פיקטיבי של הנכסים

ארוחת בוקר במסעדת אלנה / צילום: סיון אסקיו

3 בראנצ'ים מצטיינים

שלוש ארוחות בראנץ' ששווה לנסוע אליהן במיוחד: מסעדת נחום בעיר התחתית בחיפה, המסעדה שבמלון נורמן וזו של מלון דריסקו בתל אביב ● איך מסעדה חיפאית קטנה מצליחה לתת פייט למלונות הבוטיק התל אביביים היוקרתיים, ועוד במחירים צנועים של 50-20 שקל למנה?

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

מנג'ר ביציע: מנהלים וקבוצות הכדורגל שהם לא יכולים לחיות בלעדיהן

עוד שבת של כדורגל: חמישה מנהלים מספרים על אהבתם חסרת הפשרות לקבוצת הכדורגל שהם מעריצים

מבצע מעבר לקו הירוק / צילום: איל יצהר

עסקת המאה: 9 שקלים פחות עבור סיגריות מעבר לקו הירוק. ישראלים רבים חושבים שזה שווה את הסיכון

כשפערי המחירים הם עצומים כמעט בכל תחום, אפילו המצב הביטחוני לא יכול לעצור את עשרות אלפי הישראלים שנוהרים מדי סוף שבוע אל הכפרים בשטחים ● כל המעורבים משוכנעים שהכסף ימשיך לדבר חזק יותר מהפוליטיקה, ויש כבר מי שמציע שקבלני הבניין משני הצדדים "יסגרו הסכם שלום תוך דקה"

רקס טילרסון / צילום: שאטרסטוק

שר-החוץ האמריקאי לשעבר: הישראלים עבדו על טראמפ בעיניים

רקס טילרסון אמר את הדברים בדיון באוניבריסטת הארווארד ● עוד אמר כי "כשיש לכם עסק עם נתניהו, תתחמשו במנה גדולה של ספקנות. נתניהו הוא פוליטיקאי בעל כישורים יוצאים מהכלל, אך הוא קצת כמו מקיאוולי"

האוהדים לא מגיעים כמו פעם. חלוץ נאפולי חוגג מול יציעים ריקים  / צילום: רויטרס

תוצאות צפויות וקרחות ביציעים: באופ"א רוצים להחזיר את ליגת האלופות לגדולתה

שלב הבתים בליגת האלופות שיצא השבוע לדרך מתאפיין בשנים האחרונות בהיעדר תחרותיות בגלל הפערים הגדולים בין הקבוצות ביבשת ● במקום לחזק את המועדונים הקטנים ולגשר על הפערים, פועלים באופ"א להשאיר רק את הגדולים והחזקים על המגרש

ג'ייסון גרינבלט, השליח המיוחד של טראמפ למזרח התיכון / צילום: רויטרס

גרינבלט לקראת פרסום תוכנית השלום: "שום דבר לא מושלם, צריך פשרות"

שליחו המיוחד של טראמפ למזה"ת המסיים את תפקידו הביע תקווה כי חזון הממשל האמריקני ידרבן את ישראל והפלסטינים להיכנס למו"מ שיוביל להסכם שלום וליציבות מעבר לירדן ולמצרים ● "חמאס והג'יהאד מוכנים להרוס את חיי הפלסטינים במסעם להשמיד את ישראל", טען

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן  / צילום: חיים צח, לע"מ

מה קרה לכנסת בחילופי העונות, ולמה זה גרם לקרמניצר להתנגד לחוק היועמ"שים?

למה באמת נערך השנה סביב נוסף של בחירות, מה אפשר ללמוד מהמהלך על המעמד של הכנסת ואיך קרה ששני חוקרים במכון הישראלי לדמוקרטיה מתארים את בית הנבחרים הישראלי בצורה כל כך שונה ● פרשנות

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה

Mate 30, הסמארטפון החדש של וואווי / צילום: מייקל דאלדר, רויטרס

וואווי השיקה טלפונים חדשים ללא שירותי גוגל

חברת וואווי הסינית השיקה היום את סדרת מכשירי הדגל החדשים שלה, "Mate 30", עם מערכת ההפעלה שמתבססת על גרסאת הקוד הפתוח של אנדרואיד של גוגל, אך אינה נתמכת ע"י החברה ● הסיבה לכך  היא ההגבלות שממשל ארה"ב הטיל על הענקית הסינית, מתוך חשש כי ממשל סין משתמש בחברה לצורכי ריגול

נוכלות בלי חשבון / צילום: באדיבות פורום פילם

ג'ני פרום דה עמוד: לא סתם עוד סרט חשפנות

"נוכלות בלי חשבון" הוא הרבה יותר "יסמין הכחולה" מאשר "אושן 8", והוא שווה לצפייה בזכות ההופעה המרהיבה של ג'ניפר לופז

ריימונד מקדניאלס ג'וניור, יו"ר מודי'ס / צילום: פרד פראוסר, רויטרס

מודי'ס מזהירה: דירוג האשראי של ישראל בסכנה אם לא תוקם ממשלה יציבה

חברת דירוג האשראי צופה כי הגירעון השנתי יתקרב ל-4 אחוזים ויישאר גבוה ב-2020

אדם נוימן / צילום: צילום: רויטרס Eduardo Munoz ,

צרות בצרורות: הבנקים מבקשים לשנות את קו האשראי לנוימן

הבנקים שהעמידו קו אשראי למייסד אדם נוימן בהיקף של 500 מיליון דולר מבקשים לשנות את תנאי ההלוואה ● הנמכת הציפיות סביב ההנפקה של WeWork שנדחתה העלתה את החששות לגבי המניות שנוימן התחייב כבטוחה

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

כחול לבן מסמנת מטרה ראשונה לפתיחת הכנסת: החלפת היו"ר יולי אדלשטיין

ל"גלובס" נודע שהתכנית של רשימת כחול לבן היא להחליף את יו"ר הכנסת, הבכיר בליכוד, כבר בישיבת הפתיחה ב-3 באוקטובר ● האם מדובר בפעולה בת ביצוע והאם לבני גנץ יש את הרוב הדרוש לכך? ● פרשנות

אריה ריכטמן / צילום: איל יצהר

כמעט כל דבר מזכיר לאריה (ריצ’י) ריכטמן מנכ"ל קליל - חלונות. אחרי 30 שנה הוא סוגר את הדלת

"רוצה לעזוב בשלב שבו אני עדיין נחוץ, לא להגיע לשלב שבו אהיה פתטי וכולם רק יחכו שאלך כבר" ● מנכ"ל חברת קליל מסביר איך ניווט את החברה בטלטלות שוק הנדל"ן, למה החליט לסיים את הפרק הזה בחייו, ומה הוא מחפש כעת

פטריק דרהי / צילום: Gettyimages ישראל

מה מחפש המיליארדר פטריק דרהי בבית המכירות הפומביות סותבי'ס ולמה זה שווה לו 3.7 מיליארד דולר

רכישת בית המכירות הפומביות סותבי'ס על"י איש העסקים הצרפתי–ישראלי פטריק דרהי תמורת כ–3.7 מיליארד דולר הוכתרה כעסקת השנה - וגם כהפתעת השנה - בעולם האמנות ● בשוק מנסים להבין מה לדרהי ולאמנות

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

נמחקו העליות בוול סטריט בסגירת המסחר

הפד הזרים גם היום 75 מיליארד דולר לשוק האשראי לטווח קצר בארה"ב (repo) ● מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו ב-1.3% בחודש אוגוסט ● תביעות האבטלה הראשוניות בארה"ב בשבוע החולף עלו ב-2,000 ל-208 אלף ● הבנק הבריטי הותיר את הריבית ללא שינוי בצל אי-ודאות בנוגע לברקזיט ● מיקרוסופט הודיעה על הקצאה של 40 מיליארד דולר לרכישה חוזרת של מניות, והעלאת הדיבידנד הרבעוני ב-5 סנט למניה

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן: "מוכנים לאופציה צבאית"

טראמפ צפוי לכנס דיון בבית הלבן על צעדי תגובה אפשריים למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה ● לפי גורמים אמריקניים, בין האופציות הנוספות - תגבור הסיוע לריאד או פעולות סייבר ● בטהראן מזהירים: "נגיב מהים התיכון עד הים האדום"

בני גנץ ובנימין נתניהו, בחירות 2019, סבב ב' / צילום: אמיר מאירי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבליץ האחרון: זמן המסך שקיבל נתניהו מהערוצים - כפול מגנץ

רה"מ קבע את סדר היום, ושוב קיבל זמן אוויר כפול מגנץ בבליץ של הימים האחרונים. איכשהו, הפעם זה לא עבד

ג'ו לובין, מייסד Consensys  / צילום: שלומי יוסף

צניחת את'ריום לא קלקלה את התיאבון למייסד ג'ו לובין: "עוד ננפיק מטבעות דיגיטליים"

ג'ו לובין, ממייסדי פלטפורמת המטבע הדיגיטלי את'ריום, המוביל את חברת Consensys, חזר לביקור בישראל, הפעם במסגרת שבוע הבלוקצ'יין בתל אביב ● בראיון מיוחד ל"גלובס" הוא מספר על התובנות שלו מ"חורף הקריפטו" ועל האסטרטגיה שלו להובלת תעשיית הבלוקצ'יין העולמית