גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

85% מהציבור סבורים כי המעסיקים שלהם מעדיפים עובדים עד גיל 40

סקר שערך "ליידי גלובס" מלמד כי 85% מהציבור סבורים כי המעסיקים שלהם מעדיפים עובדים עד גיל 40 ● ומצד שני, לדעת רוב הנשאלים (43%), בטווח הגילים 40–50 הסיכוי למצוא עבודה פוחת משמעותית

גילנות (אייג'יזם) בשוק העבודה. כולם מפסידים / צילום: shutterstock
גילנות (אייג'יזם) בשוק העבודה. כולם מפסידים / צילום: shutterstock

האם שוק העבודה בישראל מאופיין בדעות קדומות כלפי מבוגרים ונגוע באפליה גילאית? סקר אינטרנטי שביצע מגזין "ליידי גלובס" באמצעות חברת המחקר סי.איי מידע שיווקי בשיתוף פאנל וויו, בקרב 512 משיבים במדגם כלל ארצי בני 18-70, בוחן האם קיימת העדפה גילנית בשוק העבודה.

לפי תוצאות הסקר, בקרב העובדים עצמם קיימת העדפה לעמיתים צעירים; טווח הגיל הפופולרי ביותר לעמיתים לעבודה הוא 30-40, וצעירים עד גיל 40 מעדיפים יותר לעבוד לצד בני גילם. עוד לפי הסקר, ככל שעולים בגיל (מעבר לגיל 40), ההעדפה הגילנית פוחתת, וקיימת פתיחות לעבוד עם כל טווח הגילים.
רוב המשיבים (85%) ציינו כי בקרב המעסיקים שלהם קיימת העדפה לעובדים עד גיל 40. כמחצית ציינו העדפה לבני 20-30 והיתר לבני 30-40. רק 2% מהמשיבים סבורים כי מעסיק יעדיף עובד מעל גיל 50. יחד עם זאת, 71% מהמשיבים ציינו כי אילו הם היו מעסיקים עובדים, הם היו מעדיפים לשכור לארגון שלהם עובד מעל גיל 50. ציינו זאת בעיקר נשאלים מעל גיל 40.

לדעת רוב הנשאלים (43%), בטווח הגילים 40-50 הסיכוי למצוא עבודה פוחת משמעותית. 37% סבורים שרק החל מגיל 50-60 הסיכוי למצוא עבודה יורד משמעותית.
לדברי מירב שפירא, מנכ"לית משותפת של חברת המחקר סי.איי מידע שיווקי, "הציבור חושב כי קיימת העדפה אצל המעסיקים לשכבות גיל צעירות יותר, וכי בעיני המעסיקים עובד מאבד מערכו משמעותית אחרי שחצה את גיל 40. מעניין מאוד לראות כי תמונת המצב משתנה לחלוטין כאשר נשאלו הנדגמים, 'ונניח לרגע שאתה המעסיק, האם היית מעדיף עובד בגיל 50 ומעלה?', התשובה של למעלה מ-70% מהנשאלים הייתה כי היו מעדיפים עובדים מעל גיל 50. מתן דגש על העובדים הצעירים בלבד הוא טעות. עובד שעבר את גיל 40 ובעל ניסיון רלוונטי, רכש ניסיון, מיומנויות וכלים, עשוי להתמודד בצורה טובה יותר עם תפקידו מהעובד הצעיר. "גיוון היא מילת המפתח", אומרת שפירא, "מנהל טוב צריך לדעת לבנות לו צוות עבודה המשלב עובדים בטווח גילים רחב. התוצאה היא הפריה הדדית, שיתוף הידע והניסיון, וחיבור המהווה כר פורה ליצירתיות והצלחה עסקית".

סקר

במצב הכי פחות טוב: המבוגרים

לפי נתוני שירות התעסוקה, בחודש ממוצע בשנת 2017 התייצבו בלשכות התעסוקה כ-25 אלף בני 50 פלוס. הם היו 29% מכלל המחפשים. 65% מתוכם לא מצליחים למצוא עבודה לפני שמסתיימת התקופה שבה הם זכאים לדמי האבטלה. עוד לפי הנתונים, בני 40 פלוס הם 62% מדורשי העבודה בישראל. עובדים מבוגרים, בעיקר בני 50 פלוס שפוטרו, מתקשים לחזור לשוק העבודה בשל העדפה של המעסיקים לעובדים צעירים.

עובדים רבים, בני 45-55, נאלצים לאפסן את שנות הניסיון הרבות שלהם והידע המקצועי, ולחשב מסלול מחדש. "בבדיקה שערכנו, עולה כי לאוכלוסייה של בני ה-50 ומעלה ישנו קושי רב יותר במציאת עבודה. אנחנו מגלים שדווקא האוכלוסייה הזו, שזכאית להכי הרבה ימי אבטלה, מחפשת ומחפשת ונתקעת בבית בלי עבודה, לאחר שמיצתה את דמי האבטלה", אומר חגי לוין, סמנכ"ל מחקר בשירות התעסוקה. "יש טענה שאומרת 'אנשים רוצים לנוח ומשתמשים בדמי האבטלה'. אני די בטוח שאדם שממצה את דמי האבטלה שלו לא רוצה להיות בבית בלי עבודה. ויש לא מעט כאלה, בעיקר מבוגרים".

מה קורה בישראל מבחינת תעסוקת מבוגרים בשנים האחרונות?
"אם מסתכלים על הגרף, רואים התנהגות מוזרה. רק כ-20% מהצעירים עד גיל 30 מגיעים למצב שבו הם בבית בלי דמי אבטלה ובלי עבודה. מגיל 30 ועד 40, אחוז הנותרים בלי עבודה עולה באופן איטי. אבל בגיל 50 יש קפיצה משמעותית - 45%-55% פשוט לא מוצאים עבודה. יש נקודת שבר בגיל הזה. הקושי למצוא עבודה גדל עם הגיל, אבל באזור הגיל הזה, המצב אקוטי. אגב, יש הבדל של 1% בממוצע לרעת הנשים בעניין הזה, אבל זה לא משמעותי. הקושי הוא לשני המגדרים".

ועם זאת, האבטלה בישראל במגמת ירידה בשנים האחרונות.
"זה נכון. כשמדברים על אבטלה בישראל מתייחסים לסקר חודשי של הלמ"ס, שלפיו בודקים כמה אנשים מעידים שהם מובטלים ומחפשים עבודה. כשרואים מה קרה בין 2013 ל-2017, רואים שיש ירידה של 60 אלף איש במספר מבקשי העבודה. בדקנו עכשיו מי האוכלוסיות האלו באופן מפולח, והתמקדנו בשני פרמטרים; גיל ורמת השכלה. גילינו שהמצב הכי פחות טוב הוא למבוגרים".

סקר אג'יזם

מה המגמות העתידיות שאפשר להסיק מהנתונים?
"כשמדברים על מגמות, מסתכלים על ההיסטוריה ועל ראי העולם. קשה לנו במקרה הזה ללמוד ממדינות, מפני שהעולם המערבי מזדקן מאוד וחייב לקלוט מבוגרים. אצלנו המגמה היא אחרת; החברה בישראל צעירה יותר. האתגר של ישראל הוא למלא את המקומות שבהם יש צורך. ישראל תהיה חייבת לשפר את כמות האנשים שיכולים להיכנס להייטק. יש בישראל בערך 100 אלף משרות פנויות בכל רגע נתון. רק 20 אלף מתוכן הן משרות בעלות שכר ממוצע ומעלה. כל היתר הן בשכר פחות מהממוצע. מתוך ה-20 אלף הללו, בערך 10,000 הן משרות בהייטק, 3,000 בעולם הבריאות, ובערך 6,000 לכל היתר".

שוק העבודה בישראל הוא שוק שמפלה על רקע גיל?
"אפליה זה לומר באופן מודע: 'אני לא רוצה X'. כשאתה מדבר עם מעסיקים, גם על אוכלוסיות אחרות, בסופו של דבר המעסיק אומר לך ‘אני אדיש. אני מחפש את הכי טוב לצרכים שלי’. הבעיה היא שהנטייה הפסיכולוגית של אנשים היא ללכת למוכר. אם עד היום הוא היה רגיל לעבוד עם צעירים, כמו בהייטק, למשל, אז הוא הולך לשם. הוא מפחד להתנסות בלא מוכר. זה צמצום סיכונים מבחינת מעסיקים".

לפי הנתונים שלכם, ב-2018 יש עלייה בשיעור בני ה-45 ומעלה בעלי השכלה אקדמית שנפלטים משוק העבודה. דווקא מבוגרים ללא השכלה אקדמית משתלבים יותר.
"זה מאפיין של כלכלות מערביות, וגם של השוק הישראלי. מה שקורה אצל כולם, אצלנו קורה יותר מהר. ניהול הביניים, המשרות הרגילות שאינן הייטק, לא צומחות. אם ניקח את האדם הסטנדרטי האקדמאי, אין לו באופן מובהק לאן לצמוח, ולהייטק מתאימים מעט מאוד אנשים. הצעירים שיוצאים מהאקדמיה תופסים את המשרות, ולמבוגרים יותר קשה. כמות המתמודדים המתחרים על משרות היא אדירה.

"מה שצומח בישראל זה ההייטק, או מגזרים שמספקים שירותים שנדרשות עבורם פחות מיומנויות. למשל, ישנו מחסור בעובדים בעולם המזון, הסיעוד והמכירות. אלו תחומים שאי אפשר עדיין לייבא מכונות כדי להחליף בהם את העובדים. האתגר כעת הוא לא לשנות את הכלכלה, אלא לעזור ליותר אנשים להשתלב בהייטק ובעולם מסביב לו שצומח".

עוד כתבות

יוקרה בלוס אנג'לס / אינפוגרפיק: shutterstock, שאטרסטוק

אקווריום כרישים, אמנות חיה וחדר פרטי לגידול קנאביס: כל השיטות למכירת אחוזות פאר בלוס אנג'לס

מסיבות מפוארות ותוספות מיוחדות כמו אקווריום לכרישים וחדר לגידול גראס - הכול כדי למכור בתים ביותר מ–20 מיליון דולר, שיש יותר מדי מהם בעיר ● בסביבה כזו, ועל רקע סימני ירידה במחירים, הקבלנים והסוכנים שלהם יוצאים מגדרם כדי לבדל את ההצעות שלהם

דונאלד טראמפ/ צילום: רויטרס

טראמפ מפתיע: החבלה במכליות במפרץ – “ דבר שולי ביותר"

ההתבטאות מנוגדת למאמצים של משרדי החוץ וההגנה לספק הוכחות שמבצעי הפיגועים היו איראניים ● אך בראיון למגזין "טיים" אומר טראמפ, כי הוא יהיה מוכן לנקוט פעולה צבאית נגד איראן כדי למנוע ממנה השגת נשק גרעיני 

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

פרופ' נוריאל רוביני על המטבע של פייסבוק: "אין לזה שום קשר לבלוקצ'יין"

הכלכלן היהודי אמריקאי, שחזה את המשבר הפיננסי העולמי של 2008, מתח ביקורת על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בראיון לאתר Coindesk ● לטענת רוביני, מהמתנגדים הקולניים למטבעות הקריפטו, "מסדי נתונים מבוזרים של תאגידים אינם באמת בלוקצ'יין, אלא רק נקראים כך"

הילית מגד-ברגבאום / צילום: ענת לברון

מסתמן: הילית מגד תמונה למנכ"לית בלומברג ישראל

המו"מ בין קבוצת סלוצקי אפיקי תקשורת לבלומברג הושלם בהצלחה וחוזה צפוי להיחתם בימים הקרובים

שדה דב / איל פישר

"חייבים לאפשר לשדה דב להמשיך לפעול. ההחלטה נעשתה מתוך הרבה אינטרסים, הרבה אגו, ללא מחשבה אמיתית"

מאחורי הקלעים של פינוי שדה דב ב–1 ביולי, גורמים בכירים המעורבים בהחלטה יוצאים נגדה: "נתב"ג הולך ונסתם - להעמיס עליו טיסות נוספות לא יהיה נכון" • בכיר מענף התעופה ל"גלובס": "כשסוגרים שדה תעופה במדינה שאין בה תשתיות, אין בה אלטרנטיבות ואין בה מקום לשדות תעופה - צריך לקחת בחשבון על איזה מנוע צמיחה כלכלי מוותרים ולא על כמה יחידות דיור בונים לעשירים ולתושבי חוץ"

אנגלה מרקל / צילום: רויטרס - Hannibal Hanschke

מרקל תועדה רועדת במהלך ההמנון, וכלי התקשורת בגרמניה עסקו במצבה הבריאותי

מרקל, בת 64, השתתפה בטקס קבלת פנים למנהיג אוקראינה הנבחר, וולודמיר זלנסקי, וצולמה כשהיא מנסה להשתלט על רעד כבד שאחז בגופה במהלך נגינת ההמנון הגרמני

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

בורסת ת"א תיפתח לאחר הראלי בוול סטריט

טראמפ צייץ אמש כי "הייתה לי שיחת טלפון טובה מאוד" עם נשיא סין שי ג'ינפינג והשווקים מגיבים בזינוק: בוול סטריט המדדים העיקריים ננעלו בעליות חדות של עד 1.44% בהובלת הדאו ג'ונס, באסיה מדד ההנג סנג מזנק בכ-2.3% • טבע עלתה ב-3.5%, מנייתה של אלביט מערכות טיפסה ב-0.5% ובכך ננעלה ברמת שיא כל הזמנים

לקוח בארה"ב מתנסה במכשיר של חברת וואווי/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המאבק של ארה"ב גובה מחיר כבד מוואווי: תאבד הכנסות של 30 מיליארד דולר בשנתיים

וואווי היא חברה פרטית, אך מייסד ומנכ"ל החברה, רן ז'נגפיי, חשף כי הכנסות החברה לא יצמחו השנה ● חברות השבבים האמריקאיות חוששות מפגיעה בפעילותן בעקבות החרם על הענקית הסינית, ומבצעות מאמצי לובי בוושינגטון

עכו / צילום : גיא נרדי

ותמ"ל עכו אושר: ביהמ"ש נתן אור ירוק לבניית 8,000 דירות בעכו

ביהמ"ש המחוזי בחיפה דחה שתי עתירות שהוגשו נגד אישור תוכנית ביוזמת הותמ"ל לבניית אלפי דירות בעכו, מרביתן על שטחים חקלאיים ● בין העותרות – חווה חקלאית שמפעיל משרד החקלאות שתיאלץ למצוא מקום חדש לפעילותה

קמפוס המכללה למינהל / צילום: עינת לברון

הרוחות סוערות במכללה למינהל: הנשיא זומן לשימוע לפני פיטורים וטוען מצידו "לאי סדרים"

נשיא המכללה אורן קפלן זומן לשימוע בפני הדירקטוריון ביום ראשון הקרוב ● ברקע, טענות כי הוא נמנע מלטפל בהטבות יתר שניתנו לעובדים מאוגדים, קבוצה שהוא נמנה עליה וכן האשמות על כך שאינו מסתדר ניהולית עם הצוות ● קפלן מצידו מגיב בחריפות וטוען שהיו"ר והמנכ"ל עשו יד אחת נגדו כיוון שגילה והחל לטפל באי סדרים ובמנהל לא תקין

מוזיקה/ שאטרסטוק

צלילים צורמים: המוזיקאים הבריטיים חוששים מברקזיט לא מסודר

עזיבה של האיחוד האירופי ללא הסכם עלולה לגרום לנגנים וזמרים כאבי ראש לוגיסטיים בבואם להופיע מחוץ לבריטניה ● הסיכוי לברקזיט מבולגן עלה מאז שראשת ממשלת בריטניה התפטרה מתפקידה ותומכי הברקזיט ה"קשה" מתמודדים על תפקידה

הילדים המבוגרים חוזרים לבית ההורים / צילום: Shutterstock

הסקר החברתי של הלמ"ס ל-2018: אחד מכל שלושה צעירים עדיין גר בבית של ההורים

נתוני הסקר החברתי לשנת 2018 פורסמו היום על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● עוד בסקר: למעלה ממחצית מהנשים עשו שינוי בתעסוקה בעקבות הולדת ילד, כמעט 1.5 מיליון איש אינם מרוצים מהאיזון בין הזמן שהם מקדישים לעבודה בתשלום לבין הזמן שהם מקדישים לתחומים אחרים בחייהם

אלי כהן  / צילום: איל יצהר, גלובס

שר הכלכלה קורא לישראל להצטרף לגל עולמי של החרמת ה–BDS. כמה גבוה הגל?

סירובה של מקדונלד'ס לפתוח סניפים מעבר לקו הירוק עורר את חמתו של השר אלי כהן ● לדבריו, "בכל העולם, כולל גרמניה רק לאחרונה, מוציאים מחוץ לחוק את ה-BDS". האומנם? ● המשרוקית של גלובס

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

הרנסנס של מניות הנדל"ן בתל אביב

מניות חברות הנדל"ן בבורסת תל אביב המריאו מתחילת השנה ב-26% ● האופוריה בתחום בנייני המשרדים החדשים, הכובשים את שמי העיר תל אביב רבתי, מקבלת ביטוי בתפוסות גבוהות ושכר דירה שהיה עד לא מזמן דמיוני ● השיתוק הפוליטי בישראל הביא לקבורת חמור של תוכנית "מחיר למשתכן" ומכאן לציפיות לחידוש מגמת עליות המחירים עקב מחסור צפוי בהיצע

פריקת קרונות בנמל חיפה / צילום: דוברות רכבת ישראל, סיגל ספנות

נמל חיפה השיק אתר אינטרנט חדש כולל מידע מלא בערבית

על רקע התחרות הקשה בתחום המכולות הצפויה לנמל הוותיק מצד נמל המפרץ הנבנה בסמוך לו יתמקד אתר האינטרנט החדש בתחומי פעילות אחרים ובהם מטען כללי (מטען שאינו מכולות), ותיירות, בכלל זה תחום הפלגות השייט ואוניות התיירים וההכנות לפתיחת הנמל לקהל הרחב במסגרת תוכנית חזית הים העירונית

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

טעות לעולם חוזרת? שגיאת הכתיב שעלתה מיליון שקל

תובע ש"שכח" לכתוב את הספרה 1 משמאל ל-900,000 שקל יצטרך למכור במחיר נמוך משחשב

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה חזקה בת"א: מניית אלביט מערכות בשיא כל הזמנים

ת"א 35 קפץ 0.9%, סלקום ופרטנר צנחו ● בצד החיובי במדד ת"א 35, מניית אופקו זינקה בכ-6.5% וזו של טבע בכ-3.5% ● בזק טיפסה ב-0.8%, נובה עלתה ב-2.5%, פריגו טיפסה ביותר מ-2% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל

ישיבת הפתיחה של מועצת המדינה הזמנית/  צילום: דוד אלדן, אוסף התצלומים הלאומי

לנצח "מצב חירום"? כבר 71 שנה שהח"כים המבוהלים משמרים מצב חוקי לא-דמוקרטי

הכנסת שוב אישרה ברוב קולות גדול במיוחד שיש "מצב חירום" בישראל ● איך קורה שלא קם איש וזועק נגד איומי הקטסטרופה המדומים ● התוצאה - שרים ופקידים בכירים, נהנים מכוח עצום מול החלטות כנסת ● דעה

ברונו לה מאר, שר האוצר הצרפתי / צילום: REUTERS/Issei Kato/Pool/File Photo

שר האוצר הצרפתי נגד המטבע של פייסבוק: "זה לא בא בחשבון"

ברונו לה מר, שר האוצר של צרפת, תקף בראיון לרשת "בלומברג" את פרויקט ליברה, שעליו הכריזה היום פייסבוק ● לדבריו, "אסור שמטבע הקריפטו ייהפך למטבע ריבוני" ● הוא קרא לראשי הבנקים המרכזיים בעולם להקים ועדה לבדיקת הפרויקט

הפגנה בברלין נגד עליית מחירי השכירות / צילום: רויטרס, Christian Mang

הקפאת מחירי השכירות לחמש שנים: עיריית ברלין מסירה את הכפפות מול בעלי הנכסים

הצעת חוק חסרת תקדים צפויה לאסור באופן גורף העלאת שכר דירה בחמש השנים הקרובות ● החוק המתוכנן יצר גל של העלאות מחירי של הרגע האחרון וגרר תגובה קשה מצד אגודות של בעלי דירות, שמאיימים בערעור לבית המשפט