גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחד שיודע: מלך החובות הפך לנשיא ארה"ב ועכשיו הוא יוצא נגד יו"ר הבנק החשוב בעולם

כשטראמפ היה איש עסקים ומועמד לנשיאות הוא דיבר לא פעם בגנות הריבית האפסית, אבל מאז שהתמנה לנשיא הפך את עורו במה שהגיע לשיא בהתקפה שלוחת רסן על הפדרל ריזרב ומדיניות העלאות הריבית שלו ● אלא שליו"ר הפד אין הרבה אופציות אחרות לפעולה אם הוא רוצה למלא את תפקידו באחריות, ולמעשה כבר עכשיו המדיניות שלו מתחילה לתת את אותותיה על סקטורים שונים

טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria
טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria

בראיון לסי.בי.אס לקראת הבחירות, ביוני 2016 , אמר המועמד לנשיאות דונלד טראמפ: "אני מלך החובות. אני מעולה עם חובות. אני השתמשתי בחוב כדי להרוויח הון, ואם דברים לא מסתדרים אני מנהל מו"מ על החוב... זה דבר חכם, לא דבר טיפשי... אתה חוזר לנושה ואומר לו: 'נחש מה? אני הולך להחזיר לך חצי ממה שאני חייב לך'. אני אוהב חובות... אני אוהב חובות לחברות שלי..."

ואכן, חברות שונות של טראמפ לא היססו להיכנס לחובות ולפשוט את הרגל אחר כך. שש פשיטות רגל רשמו חברות שונות של טראמפ, כשהן מותירות חובות של מיליארדים בלתי משולמים.

כמי שמחשיב את עצמו למלך החובות טראמפ מבין היטב מה משמעותה של ריבית. לפני הבחירות הוא היה בהיר כבדולח. בספטמבר 2016, בראיון ל"פוקס", הסביר: "הם (הפדרל ריזרב) מחזיקים את הריבית נמוכה באופן מלאכותי כדי שהכלכלה לא תרד, כדי לעזור לאובמה, אבל זוהי כלכלה מאוד מזויפת, זה שוק מלאכותי, זוהי בועה. כשהריבית כה נמוכה קשה שלא יהיה שוק מניות חזק, אבל זה כל כך מלאכותי".

זאת לא הייתה ההתבטאות היחידה שלו בנושא. לאורך השנים הזהיר טראמפ כי "המדיניות המוניטרית חסרת האחריות של הפד תגרום לבעיות בשנים הבאות. צריך לרסן את הפד", הוא הסביר, "אחרת נהפוך ליוון". ובפעם אחרת הוסיף: "מדיניות הפד של קניית 61% מכל החוב של האוצר (ההרחבה הכמותית) מחסלת את עתיד ילדינו".

המועמד טראמפ כמובן צדק, והנחישות שבה הוא אמר דברים שאיש לא העז לומר קודם, גם בעניין הפד, הריבית, הבועה והחוב, נעמה לאוזני המצביעים שאינם נמנים עם האליטות שהרוויחו מהמדיניות של ריבית אפס וניפוח בועת נכסים. המצביעים האלו, אשר שכרם לא השתנה כלל ורמת חייהם הלכה והתכווצה מאז החל הפד במדיניות ייצור הכסף והחוב, שלחו את המהפכן המבטיח לבית הלבן.

אך ההצהרות הלוחמניות החזיקו מעמד שלושה חודשים. באפריל 2017 הודה הנשיא טראמפ בגילוי לב בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל": "בכנות, אני דווקא אוהב מדיניות של ריבית נמוכה".

טראמפ הקבלן, מלך החוב, חזר. בהתאם ובהמשך הוא בחר את ג'רום פאוול, אשר תמך לאורך כל הדרך במדיניותה היונית המרחיבה קודמתו ג'נט ילן, להחליפה בתפקיד יו"ר הבנק המרכזי.

תפוח האדמה הלוהט של פאוול

הואיל וילן בחוכמתה משכה ומתחה את המדיניות המרחיבה ממש עד סוף הקדנציה שלה, כשהיא מרחיקה את עצמה ככל האפשר מהבועה שהיא יצרה, מצא את עצמו היורש פאוול אוחז בתפוח האדמה הלוהט.

החובות של האמריקאים שוברים שיאים

אבל היה עליו להתקדם מאזור הנוחות. הפדרל ריזרב החליט והכריז על מדיניות מוניטרית מצמצמת הן באמצעות העלאת ריבית איטית, 1% ב-2018 ו-0.5% בשנה הבאה, והן באמצעות הקטנת מאזנו, קרי אי חידוש רכישת איגרות החוב הממשלתיות, זאת כדי לספוג נזילות בסך של כ-1.2 טריליון דולר בשנתיים הבאות.

החסכונות נמצאים בשפל

הסיבה העיקרית למדיניות הזו ברורה. אפילו האינפלציה הרשמית, זו הנמדדת במכשירי המדידה המעוותים של הלשכה לסטטיסטיקה, כבר נראית באופק. אם האבטלה ירדה לרמה הנמוכה ביותר מאז מלחמת ווייטנאם, כלשון הדוברים הרשמיים, ברור כי השלב הבא יהיה לחצים לעליית שכר לאורך כל המשק.

גם החוב של הממשלה הפדרלית שאמור לגדול בכחצי טריליון נוספים בשנת התקציב הנוכחית ובסך הכול להגיע השנה לכטריליון דולר, וכן להמשיך ולגדול בשנים הבאות, יגיע במהירות אל ארנקי הצרכנים ויתרום לעליית המחירים. זאת, בשונה מהכסף שהפד הלווה לבנקים אשר מסלולו למשק ארוך ומפותל הרבה יותר.

במקומות שבהם הכספים הפיננסיים כבר הגיעו לשוק והבועה פעילה במיוחד, כמו אזור עמק הסיליקון, אפילו המדד הרשמי מצביע על אינפלציה שעברה את ה-4%. כך למשל המדד הרשמי, כפי שנמדד לפי הלישכה לסטטיסטיקה ושיטותיה, הצביע באוגוסט 2018 על עליות מחירים של 4.3% באזור סאן פרנסיסקו לעומת השנה שעברה. ההתייקרויות האמיתיות, אלו שכל אחת ואחד באזור מרגישים בסופרמרקט, במספרה, במסים, במסעדות ובשכר הדירה, כבר עברו לבטח את ה-10%.

החובות התופחים של האמריקאים

בנוסף ביקש הבנק המרכזי לצבור קצת תחמושת - ריבית - כדי להיות מסוגל להתמודד עם ההאטה הכלכלית הבאה שגם היא קרובה היסטורית כדי שנה או שנתיים. היסטורית, וגם לפי ציפיות המומחים, על פי סקר שפורסם בבלומברג בסוף אוגוסט השנה ושנערך על ידי הארגון הלאומי של כלכלנים עסקיים, שני שלישים מהנשאלים מצפים כי מיתון במשק האמריקאי יתחיל לפני סוף 2020.

השתלחות נשיאותית חסרת תקדים

אך המדיניות הקלאסית הזאת של הבנק המרכזי המאמין ביכולתו לשלוט במשק ובמחזורי העסקים באמצעות משחקי הרחבה וצמצום, לא מצאה חן בעיני הנשיא. הספיקה ירידה קטנה במחירי המניות, שהיום הם גבוהים עוד יותר מאשר היו בעת שהמועמד לנשיאות טראמפ כינה אותם שוק מלאכותי ובועה, כדי שהנשיא טראמפ ישתלח ללא תקדים ובמלוא זעמו ביו"ר הבנק המרכזי.

"אני חושב שהפדרל ריזרב השתגע", הסביר, "העלאות הריבית האלו הן טירוף". לא פחות. רק לשם הפרופורציות, אנחנו עדיין רחוקים אפילו ממחצית שערי הריבית של 2007 שעמדו על 5.25% ערב הקריסה.

בינתיים, לפני כחודש, האיר גארי כהן, יועצו לשעבר של הנשיא, את עינינו: "אם הדמוקרטים יזכו בקונגרס בבחירות האמצע, אני אהיה מופתע אם הדבר הראשון שהם יעשו לא יהיה הוצאה מסיבית על תשתיות. אני חושב שהם יגישו תקציב של טריליון-טריליון וחצי דולר של הוצאה לתשתיות, והנשיא יחתום על זה. עוד טריליון-טריליון וחצי של חוב, הנה אנו באים", הפטיר.

וכך מוצא את עצמו יו"ר הפד פאוול, בנקאי השקעות עשיר ללא כל השכלה כלכלית פורמלית, דחוק בפינה קשה ביותר.

הנשיא חסר המעצורים כבר הציג אותו לציבור כמי שמחבל בהתאוששות הכלכלית המופלאה. "זהו תיקון שנגרם על ידי הפד", אמר ביום חמישי שעבר בהתייחסו לירידות בשוק המניות. כאילו שהמנדט של הפד ותפקידו הוא לדאוג שהמניות תמיד יעלו.

לאחר שבמשך חודשים הנשיא לקח לעצמו קרדיט על "הגאות הגדולה ביותר שראינו בשוק המניות בהיסטוריה המודרנית" (ציוץ מינואר 2018), סימן הנשיא באגרסיביות טיפוסית את האשמים בירידות, "השיגעון של הפד".

מלחמה שאי אפשר לנצח בה

זוהי מלחמה שפאוול לא יכול לנצח בה. לא רק משום שהנשיא מיומן בה פי כמה, בעל קהל מעריצים לוהט, וחשבון טוויטר פעיל במיוחד, אלא שלפאוול אין אופציות טובות. כל אלו כבר נוצלו על ידי קודמיו, ברננקי וילן, שפרשו בכבוד לטובת כתיבת זיכרונותיהם ומתן הרצאות בוול סטריט בתמורה לכמה מאות אלפי דולרים להרצאה, יותר מכל שכרם השנתי הקודם.

לפאוול נותרה, מלבד נשיא חסר רסן אשר יכלה בו את זעמו ויסית נגדו ללא מעצורים בכל פעם שהשווקים יירדו אפילו מעט, גם האופציה להיות אחראי על גלישתה של בועת האשראי לכדי אינפלציה רבתי, כזאת שתחריב את המוניטין שכביכול יש לפדרל ריזרב כ"מאזן הגדול", כלשונו של ברננקי. זה שמבין מה הוא עושה, שולט בכלכלה, וכמו מאסטרו, באמצעות המדיניות המוניטרית, מנווט את המשק בין משברים והחוצה מהם.

בינתיים מדיניות הפד של העלאת הריבית והצמצום הכמותי החלה לתת את אותותיה. העלאת הריבית כבר גרמה לעליית ריבית על משכנתאות. הריבית על משכנתא ל-30 שנה טיפסה ועברה את ה-5% לראשונה זה שמונה שנים. זאת לעומת 4.16% לפני שנה. על משכנתא של 300 אלף דולר ההבדל בין 5.05% ל-4.16% יהיה תשלום של 1,620 דולר לחודש במקום 1,460 דולר לחודש, ובסך הכול כ-1,920 דולר לשנה או כ-58 אלף דולר לכל תקופת המשכנתא.

הירידה במספר הפונים לקבלת משכנתאות הייתה מיידית. בשבוע שעבר ירד מספר מבקשי המשכנתא ב-1.7% לעומת השבוע שקדם לו, כך לפי ארגון בנקאי המשכנתאות. העלייה המתמשכת בריבית המשכנתאות מאז נקודת השפל של 3.44% לפני כשנתיים, כבר גרמה לירידה של כ-15% בבקשות למשכנתאות לעומת מספרן לפני שנה.

עם הירידה במשכנתאות החלה ירידה בשוק הנדל"ן. על פי נתונים ממשלתיים מיולי 2018, "מכירות של בתים חדשים נפלו לשפל של שמונה חודשים, ירידה של 5.3% ממאי. מחיר הבית החציוני ירד ל-302,100 דולר, המבטא ירידה של 4% משנה שעברה".

הצצה באתרים העוסקים במכירת דירות, למשל באזורים החמים של פלורידה (כוכבת בכל בועת נדל"ן), מראים בבירור כי השוק הפך להיות שוק של קונים וכי המוכרים מקצצים באגרסיביות במחירים המבוקשים. בהתאם, על פי המדווח בספטמבר 2018 בבלוגLawyers.com , "על פי מחקר שנערך על ידי אטום דאטה סולושנס, כמות ה-foreclosures (סוג של כינוס נכסים, הליך שבו הבנק לוקח בעלות על הבית בגין אי פירעון המשכנתא) גדלה ב-35% בדרום פלורידה".

מניות החברות העוסקות בבניין ובנדל'ן הגיבו גם הן להאטה הזו בשוק הנדל"ן. באוגוסט נכנסה תעודת הסל ITB שמרכזת את כל המניות העיקריות של החברות העוסקות בבנייה ובאספקת חומרי בנייה, לטריטוריה דובית לאחר שאיבדה יותר מ-21% משיאה בינואר 2018. נכון ל-12 באוקטובר הירידה עומדת על 31%, עמוק בטריטוריה הדובית.

גם האשראי לרכב התייקר. כך דיווח ה"דטרויט ניוז" בשבוע שעבר: "הריבית הממוצעת על הלוואה לרכב בחודש שעבר הייתה 5.8%, אחוז שלם יותר מאשר לפני שנה, בספטמבר 2017. משמעות הדבר היא כי אם מישהו לוקח הלוואה של 30 אלף דולר לחמש שנים, הוא ישלם עוד 828 דולר בתקופת ההלוואה, ובסך הכול 4,632 דולר ריבית על ההלוואה".

ומוסיף נשיא ארגון הסוכנויות למכירת רכב: "העלייה בריבית יחד עם העלייה במחירי הרכב (האחרונה נבעה בחלקה ממלחמת הסחר - ח.ש.) כבר גרמו בחודש שעבר לנפילה של 7% במכירות". זאת לאחר נפילה של 4% בחודשים יוני עד ספטמבר.

לצרכנים בארה"ב יש חוב כולל של יותר מטריליון דולר בכרטיסי אשראי. הממוצע הארצי של הריבית המינימלית על החוב הזה עמד לפני עשרה ימים על 17.07%. לפני שנה עמד המספר על 16.15%, כמעט אחוז אחד פחות. יש מחזיקי כרטיסי אשראי שהריבית שהם משלמים מגיעה ל-24% ואף יותר. העלייה הנמשכת בריבית תשפיע אפוא על ההכנסה הפנויה של הצרכנים ועל נכונותם ללוות עוד בכרטיסי האשראי.

הואיל והוצאות הצרכנים הן כ-70% מהתמ"ג בארה"ב והואיל ועונת הבזבוזים הגדולה, עונת החגים, נמצאת בפתח, לא קשה להעריך איזה אפקט יהיה להעלאת הריבית על הכנסות העסקים התלויים כל כך בעונת החגים הקרובה. זאת עוד לפני שמביאים בחשבון את ההתייקרויות במוצרי הצריכה בגין מלחמת הסחר המתפתחת.

הסופר האמריקאי אפטון סינקלר אמר פעם: "מאוד קשה לגרום לאדם להבין משהו אם ההכנסה שלו תלויה בכך שאינו מבין". בחודשים הבאים נוכל ללמוד עד כמה ישימה אימרה זו גם על פוליטיקאים, נגידי בנקים, בנקאים, משקיעים וסתם פרשנים. 

הכותב הוא עורך דין בהשכלתו העוסק ומעורב בטכנולוגיה. מנהל קרן להשקעות במטבעות קריפטוגרפיים, ומתגורר בעמק הסיליקון זה 22 שנה. כותב הספר "A Brief History of Money" ומקליט הפודקסט KanAmerica.Com

עוד כתבות

מנכ"ל פלסאנמור ד"ר אלעזר זוננשיין ומוצר החברה / צילום: פלסאנמור יח"צ

הצלחה בגיוס של חברת פלסאנמור בת"א: גייסה 137 מיליון שקל

מניית החברה שמשווקת אולטרסאונד ביתי קפצה 8% ביום הראשון למסחר בבורסה בתל אביב ● החברה הוקמה על ידי מייסד מדיגוס אלעזר זוננשיין

עמדות בדיקת קורונה  בנתב"ג / צילום: גלובס

דרמת הבדיקות בנתב"ג: ביהמ"ש קבע כי מכרז רש"ת לא יבוטל

המשמעות של קביעת בג"ץ היא שחברת פנגיה היא זו שתציע את בדיקות הקורונה לממריאים משדה התעופה ● חברת AID עתרה נגד הזכייה בטענה כי פנגיה הציעה מחיר גבוה מדי שאינו רלוונטי למצב השוק

שר האוצר אביגדור ליברמן בפגישה על התקציב הדו שנתי לשנים 2021-2022 / צילום: דוברות משרד האוצר

מהשקעה בתשתיות ועד להפחתת הבירוקרטיה: מומחים מציעים איך לפתור את בעיית הגירעון

דרור שטרום, מנכ"ל המכון הישראלי לתכנון כלכלי, קורא לא להעלות מסים או לקצץ בהוצאות הממשלה בתחומים חשובים כמו תשתיות ● "גירעון אינו מחלה בלתי נמנעת במשק הישראלי, אלא תוצאה של משבר ספציפי, ולכן החזרה לשגרה כלכלית תתקן אותו בהדרגה”

נמל גואנגג'ואו / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

3 חודשים אחרי החסימה בסואץ, העולם מתקרב למשבר ספנות נוסף

בזמן שהתפרצות קורונה בדרום סין משבשת את הפעילות בנמלים ומעכבת ספינות, עסקים ולקוחות מתכוננים למשבר ספנות נוסף ● שירותי הדואר והנמלים בשנזן וגואנגג'ואו כבר באיחור, והחשש הוא מפני שילוחים מחוץ לסין ועליית מחירים דרסטית

לשכת התעסוקה / צילום: כדיה לוי

הביקוש לידיים עובדות שובר שיאים: 133 אלף משרות פנויות בחודש מאי

מספר המשרות הפנויות במשק בחודש שעבר הגיע ל-133 אלף - זהו האומדן הגבוה ביותר שנצפה בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מאז תחילת המדידות ● התחומים בהם נדרשים הכי הרבה עובדים הם ענפי האירוח וההסעדה

נפתלי בנט / צילום: רפי קוץ

רה"מ נפתלי בנט האריך את כהונת ראש השב"כ נדב ארגמן בחודש

ארגמן ימשיך בתפקידו עד לאוקטובר השנה ● בזמן שנותר בנט יקבע את מי למנות במקומו, ולפי הנוהג עד כה יהיה זה מועמד מתוך השירות ● היום השניים נועדו לפגישת עבודה ראשונה, ודנו בין היתר בסוגיית מצעד הדגלים

ספירת צעדים היא רק קצה הקרחון / צילום: Shutterstock, WAYHOME studio

ספירת צעדים היא רק קצה הקרחון: חזון מערכת הבריאות במובייל על פי סמסונג

יונתן מצ'אדו, משקיע בכיר בסמסונג נקסט, זרוע ההשקעות של סמסונג, מסביר מדוע דווקא למדינות פחות עשירות יש פוטנציאל לבנות מערכות בריאות טובות יותר מאשר במערב, ומסמן את שינוי המיקוד מבית החולים לטלפון הנייד 

יאיר הירש, מנכ"ל משרד הפנים המיועד / צילום: דוברות שרת הפנים

איילת שקד בחרה מנכ"ל חדש למשרד הפנים: ראש המטה שלה ואיש אמונה

יאיר הירש נחשב לאיש אמונה של שקד ומלווה אותה מאחורי הקלעים בשנתיים האחרונות, גם לאחר שסיימה את תפקידה כשרת המשפטים ● שקד: "מדובר באיש ערכי וישר, ואני בטוחה כי הניסיון המקצועי והניהולי המוכח שלו בהובלת אנשים ובניהול תהליכים ארגוניים יבוא לידי ביטוי גם במשרד הפנים"

אורי יוגב / צילום: יונתן בלום

אחרי סלקום והוט: גם אסקו ישראל רוצה למכור חשמל

החברה, שעוסקת בפתרונות לייעול צריכת אנרגיה אצל לקוחות עסקיים, הגישה לרשות החשמל בקשה לקבלת רישיון לאספקת חשמל לצרכנים פרטיים

בנק לאומי , בנק לאומי למשכנתאות / צילום: איל יצהר

בהמשך לפניית גלובס: סניפי הבנקים חוזרים לשגרה אחרי יותר משנה

בשבוע שעבר פרסם גלובס כי למרות הסרת מרבית מגבלות הקורונה, סניפי הבנקים נותרו סגורים, והכניסה אליהם מותנית בזימון תור מראש ● כעת מודיע בנק ישראל כי "לכל המאוחר עד ליום 30.6.2021, כל סניפי המערכת הבנקאית ייפתחו כבשגרה לקבלת קהל"

אצטדיון שלמה ביטוח בפתח תקוה / צילום: יחצ-שביט

איצטדיון שלמה ביטוח בפתח תקוה ירושת בדור 5

החברה לפיתוח פתח תקוה מתכוונת להוציא למכרז הקמה של רשת ייעודית בדור 5 שתאפשר לסטארט-אפים לפתח טכנולוגיות ספורט

מדפים בסופרמרקט / צילום: תמר מצפי

מדד המחירים במאי נמוך מהצפי; מחירי הדירות זינקו ב-10.6% מתחילת 2019

מדד מאי עלה ב-0.4% לעומת הציפיות לעלייה של 0.5% ● עליות מחירים בולטות במיוחד נרשמו בפירות טריים  - זינוק של 80% במחירי האפרסקים לעומת אוקטובר ● מחוז ירושלים בלט בעליות במחירי הדירות

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק / צילום: Shutterstock

התנועה לאיכות השלטון: "להטיל קנסות אישיים על נושאי משרה בפייסבוק"

בחודש שעבר הודיעה הממונה על התחרות על כוונתה להטיל קנס של 6 מיליון שקל על פייסבוק בשל אי-דיווח על שתי עסקאות רכישה ● התנועה לאיכות השלטון דורשת להגדיל את הקנס ומאיימת לעתור לבג"ץ: "תוצאה בלתי סבירה באופן קיצוני עד כדי פגיעה חמורה בתכלית חוק התחרות"

בורסת פרנקפורט / צילום: shutterstock

אירופה סיימה בעליות; ירידות בניו יורק, ג'י.פי מורגן בתחתית הדאו

המכירות הקמעונאיות בארה"ב ירדו ב-1.3% במאי; מדד המחירים ליצרן עלה ב-0.8% ובחישוב שנתי בשיא של 6.6% ● מדדי דאקס ופוטסי 100 התחזקו ב-0.3%, קאק 40 התקדם ב-0.4% ● השכר הממוצע באנגליה עלה מעבר לצפי, מספר המועסקים דווקא נמוך מהתחזיות

נדב פרסמן / צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

בציר טוב: ירון פרל וזיו מאירי מצטרפים למקאן בתפקיד סמנכ"לי קריאטיב

לגלובס נודע כי נדב פרסמן, מנכ"ל המשרד, מחזק את שדרת המנהלים שלו בשני אנשי קריאטיב מוערכים ● פרסמן: "אני משוכנע כי שיתוף-הפעולה של מנהלת הקריאטיב הראשית סיגל עבודי עם זיו וירון יאפשר לנו להמשיך ולכבוש שיאים חדשים"

שלמה  אליהו/ צילום:  תמר מצפי

השופט דנציגר ממליץ למגדל לדחות דרישת בעל מניות לתביעה נגזרת נגד שלמה אליהו

פרופ' חיים לוי, בעל מניות בחברת הביטוח, ביקש ממגדל להגיש תביעה בסך 330 מיליון שקל נגד אליהו בטענה כי בעל השליטה בחברה גרם לה נזקים • הוועדה בראשות השופט בדימוס ממליצה לדחות את הדרישה בטענה כי נפלו בבסיסה פגמים מהותיים

משתתפי מצעד הדגלים רוקדים ליד שער שכם בירושלים / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

מצעד הדגלים מתקרב לשער יפו; עימותים בסמוך למשרד המשפטים

בשעה זו מתקיים בירושלים מצעד הדגלים לאחר שקיבל את אישור השר לביטחון הפנים ● עימותים בין המשטרה וצעירים פלסטינים באזור רחוב סלאח א-דין

אביגדור ליברמן בטקס חילופי שרי האוצר במשרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

שבוע עבודה מקוצר והעלאת שכר המינימום: הדרישות של ההסתדרות נחשפות

הפגישה בין ההסתדרות, המעסיקים והממונה על השכר הדגישה את הפערים: בהסתדרות יתנגדו לקיצוצי שכר; ארגוני המעסיקים יתנגדו לשבוע עבודה מקוצר; והממונה מדבר על שינוי שכר מבני בשירות הציבורי ● האם יוזמת שר האוצר יכולה לצלוח את הפערים בין הצדדים

מל"ט מסוג WanderB- VTOL / צילום: תע"א

תע"א השלימה מסירת 100 מל"טים בהיקף של עשרות מיליוני דולרים ללקוח אירופי

חברת בלובירד מקבוצת התעשייה האווירית השלימה את מסירת המל"טים מסוג WanderB- VTOL הממריאים ונוחתים אנכית ● עסקה זו היא חלק ממגמה בעולם לשימוש במל"טים מסוג זה, המספקים יתרונות חשובים בעולמות היבשתי והימי כאחד

הבניין שבו נמצא הפנטהאוז של מיכאל שטראוס / צילום: כדיה לוי

פנטהאוז בשווי 16 מיליון שקל הועמד למכירה: מודעה קטנה בעיתון חשפה את המוכר המפתיע

מנהלי העזבון של מיכאל שטראוס פרסמו להזמנה להציע הצעות לרכישה הדירה במגדל אבשלום ברחוב פישמן מימון ● הדירה היא בת 290 מ"ר, ולפי אומדן שנערך עבור גלובס שווי מ"ר בנוי עומד כיום על כ-50 אלף שקל למ"ר