גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגנית שר האוצר האמריקאי: "משטר הסנקציות יביא לירידה משמעותית ברכש נפט מאיראן"

כך אומרת בראיון ל"גלובס" סיגל מנדלקר, שאחראית במשרד האוצר על המלחמה בטרור באמצעים פיננסיים • מנדלקר, בת לניצולי שואה, המבקרת בישראל כחלק מהמשלחת של השר מנוצ'ין, רואה חשיבות בכך שהודקו הסנקציות על ארגון הבסיג', המשגר לסוריה ילדים להילחם עבור איראן

סיגל מנדלקר / צילום: דיוויד אזגורי, שגרירות ארה"ב בירושלים
סיגל מנדלקר / צילום: דיוויד אזגורי, שגרירות ארה"ב בירושלים

"לקראת סבב הסנקציות השני, הציפייה שלנו שתהיה ירידה משמעותית ברכש זר של נפט מאיראן" - כך אומרת בראיון ל"גלובס" סיגל מנדלקר, סגנית שר האוצר האמריקאי לענייני טרור ומודיעין פיננסי. מנדלקר באה לישראל כחלק מפמלייתו של שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין ומקיימת כאן פגישות בתחום ה-FinTech ומטבעות דיגיטליים. בהצהרות לתקשורת אתמול (א') של נתניהו ומנוצ׳ין, התייחס ראש הממשלה לעבודה המסיבית שעושים כיום בוושינגטון בהקשר של הטלת הסנקציות והלחץ הכלכלי על טהרן מאז יציאת ארה"ב מהסכם הגרעין. "המוקד שלנו בדיון יהיה בהגברת הלחץ על משטר הטרור הראשי בעולם, המשטר התוקפני בטהרן", אמר נתניהו אתמול.

בחזית של הפעילות הכלכלית האמריקאית נגד איראן עומדת כיום מנדלקר שמובילה את המערכה המורכבת של יישום והחלת הסנקציות הפיננסיות על איראן, איסוף המודיעין בנוגע לפעילות של חברות תשתית, חברות השקעה ובנקים, וקשירת הקצוות בכל הנוגע לעצירת מימון הטרור.

האגף שבראשו היא עומדת - הסוכנות לטרור ומודיעין פיננסי במשרד האוצר האמריקאי - הוקם בשנת 2004 כסוכנות במשרד האוצר. תחת פיקוחה של מנדלקר עובדים כ-700 אנשי מקצוע פדרליים, שכל מטרתם היא לאתר נכסי הון או נכסים מוחשיים ולחסום את השימוש שעושים ארגוני טרור בתשואת הנכסים ולבלום את העברות הכספים תוך שימוש במערכות פיננסיות בינלאומיות.

בין שמדובר בארגוני טרור חצי-צבאיים או בטרור מדינתי, כמו במקרה של איראן, הסוכנות של מנדלקר מנסה לייבש את הלבנות הכספים, לחסום העברות כספים ובעיקר להתמקד בגופי טרור המאיימים על אזרחים ברחבי העולם. חלק אחר של עבודתה נוגע לאתגר קרטלי הסמים ברחבי העולם.

כזכור, ב-4 בנובמבר ייכנס לתוקף השלב השני והמשלים של השבת הסנקציות על איראן. מנדלקר בראיון בלעדי ל"גלובס" אומרת שבמשרדה רואים תוצאות משמעותיות ופגיעה בסחר בשוק השחור במטבע האיראני, הריאל.

כזכור, בחודש מאי 2018 הודיע הנשיא טראמפ כי הוא מבטל את חלקה של ארה"ב בהסכם הגרעין עם איראן (הסכם ה-JCPOA שנחתם בין ארה"ב, רוסיה, סין, גרמניה, בריטניה, צרפת ואיראן). טראמפ הצהיר שארה"ב תשיב למסלולן את הסנקציות האמריקאיות על איראן, שהיו בתוקף עד לחתימה על ההסכם בשנת 2015. השלב הראשון של השבת הסנקציות התרחש ב-6 באוגוסט השנה. משמעות החלק הראשון הייתה איסור או מגבלות קשות על רכש דולרים אמריקאיים על ידי הממשלה האיראנית, הגבלות על סחר במתכות, כולל זהב, אלומיניום, פלדה. כמו כן הוטלו מגבלות על סחר במטבע הריאל. ארה"ב הטילה גם מכסים גבוהים על סחר בתחום הרכב, מטוסים ותחבורה וכן איסור על יבוא שטיחים ומוצרים נוספים.

החלק השני של השבת הסנקציות נקבע מראש ל-4 בנובמבר והוא אמור להיות חמור וקשה יותר. הפעם, מגזר האנרגיה יעלה על המסכים והגרפים. כולם מצפים לראות ירידות תלולות, שכן כלכלתה של איראן תלויה ברכש הנפט בידי מדינות אירופה, סין והודו.

איזה תוצאות אתם רואים לשלב הראשון בסנקציות? האם יש שינוי בתוך איראן?

"אנחנו רואים תוצאות, ובין השאר אפשר להתבונן על השוק השחור של המטבע האיראני, הריאל. יש שינוי גדול ביותר בחודשים האחרונים, אם מציבים אותו אל מול הדולר. הציפייה שלנו היא שבשל משטר הסנקציות, רכש הנפט מאיראן יירד באופן משמעותי".

  מדינות אירופה, שהתנגדו ליציאת ארה"ב מן ההסכם, כוננו מנגנון לביצוע עסקאות של גופים מסחריים עם איראן, כדי שהפגיעה הכלכלית בהם תיעצר.

"האינדיקציה לתהליך שמתרחש באירופה מגיע מן החברות המסחריות עצמן, הנוטשות את איראן בהמוניהן. לחברות מסחריות יש הבנה חדה איזה שוק חשוב יותר עבורן. הן מבינות את הקושי לעשות עם איראן עסקים. זו מדינה שאין בה שקיפות, שאין לה חוקים נגד הלבנת הון ברמה גלובלית. החברות המסחריות לא מעוניינות למצוא עצמן, מבלי שהיו מודעות לכך מראש, עושות עסקים עם משמרות המהפכה. קשה להם לוודא אם הם עושים עסקים עם משמרות המהפכה או אגפים אחרים של המשטר. אני חושבת שבאירופה ובמקומות אחרים בעולם מבינים היום שארה"ב רצינית ביותר בנוגע לאכיפה אגרסיבית של הסנקציות על איראן".

נתניהו ומנוצ'ין/ צילום: רויטרס

שולחים ילדים להילחם בסוריה

לפני כמה ימים הכריז משרד האוצר האמריקאי, תחת האגף של מנדלקר, על מהלך משלים והוא הטלת סנקציות רחבות-היקף על הבסיג׳ (Basij), ארגון צבאי-למחצה בו חברים מעל 12 מיליון איראנים, ספק אם מדובר בחברות "התנדבותית". הבסיג׳ מבצע גיוס אזרחים, וביניהם גם ילדים ונערים, לשמש כחיילים של משמרות המהפכה. הוא גם הזרוע המפעילה את מחנות האימונים ושולחת את החיילים, כוללל נערים וילדים, לחזית. הבסיג׳ זכור לקהילה הבינלאומית ולישראלים כמי שגייס ילדים ושלח אותם ל"מות קדושים" כמטהרי שדות המוקשים במלחמת איראן-עיראק. הבסיג׳ היה מעורב ככל הנראה בתקיפת המפגינים באיראן נגד המשטר אחרי בחירות 2009.

מנדלקר מספרת ל׳גלובס׳ שבידי ארה"ב ראיות ברורות לכך שהבסיג׳ משגר כיום ילדים ונערים, חלקם איראנים ואחרים אפגנים, לקרבות שמנהלת איראן בתוך סוריה.

האם זו הפעם הראשונה שמטילים על ארגון זה סנקציות מטעם ארה"ב?

"זה ארגון שהיה כבר תחת משטר סנקציות בהיבט של אכיפת נושא זכויות האדם. הפעם מדובר במהלך שונה מאוד. ראשית, זו הפעם הראשונה שאנחנו מסווגים את הארגון הזה תחת משטר סנקציות של ארגוני טרור. שנית, בעבר כאשר הבסיג׳ סווג תחת ארגונים הפועלים נגד זכויות אדם, המעטפת הרחבה של התשתית הפיננסית שתומכת בבסיג׳ לא נכללה ולא סווגה במשטר סנקציות.

"הפעם, הנושא הוא גם החיילים-ילדים, כיוון שהבסיג׳ כבר זמן מה משמש כזרוע סמי-צבאית ומגייס ילדים שהם ממוצא איראני או אפגני. הם שולחים את הילדים והנערים לסוריה להילחם מטעם איראן".

במסגרת המהלך נגד הבסיג׳ הטלתם סנקציות על מפעל ענק לייצור טרקטורים וציוד כבד, על מפעל לייצור אבץ. מה הקשר שלהם לבסיג׳?

"כיוון שמדובר בתמיכה של רשת ארגונים וחברות באמצעות קשרים פיננסיים משמעותיים בכל רחבי העולם, וחלק מן הכסף שנכנס כהכנסות של החברות הנ"ל משמש כדי לגייס, לאמן ולשלוח ילדים ונערים לשדה הקרב בסוריה, שם הם נהרגים. זו זוועה. מעשיהם חושפים את ההשלכות ההומינטריות החריפות על מי שעושה עימם עסקים בתוך איראן".

לחסום את ההעברות ב"סוויפט"

אחת מן הסוגיות הנמצאת כיום על שולחן של משרד האוצר האמריקאי הוא חסימת העברות הכספים לארגונים הקשורים במשמרות המהפכה באמצעות מערכת העברת הכספים הגלובלית SWIFT. לפני מספר חודשים פורסם ב"גלובס" כי מזכיר האוצר, סטיבן מנוצ׳ין, אינו ממהר לחסום את השימוש האיראני במסלקה הבינלאומית SWIFT, כפי שאירע בעבר ב-2012 (וגם אז, היה זה בעקבות לחץ של הקונגרס). בעקבות הסכם הגרעין הוחזרה איראן ב-2016 לתוך מערכת ה SWIFT.

יש להניח, שהיום כאשר מנוצ׳ין נמצא בירושלים, גם הנושא הזה נמצא על הפרק בשיחות בינו לבין נתניהו. גורם ממשל אמר ל"גלובס" שארה"ב תדאג לכך שהסנקציות ייאכפו "בין שהכסף מועבר לאיראן דרך SWIFT או בכל דרך אחרת. אם יהיו עסקאות אסורות עם האיראנים שיבוצעו באמצעות SWIFT או בכל אמצעי אחר, אנחנו נוודא שהסנקציות יוחלו עליהן בתקיפות".

סוגיה אחרת הנמצאת על הפרק וגם בנוגע אליה אין כל התייחסות רשמית, היא המצב הרגיש שנוצר בשבועיים האחרונים ביחסים הבילטרליים שבין ארה"ב לסעודיה בעקבות רצח העיתונאי ג׳מל חשוקג׳י. יצוין ששלב הסנקציות הבא על איראן, האמור לפגוע קשות בה, לא אמור להשליך ישירות על שוק האנרגיה הבינלאומי. אך ארה"ב, נעזרה תמיד בסעודיה כמשענת בהקשר הזה, ולאור הבעיות שנוצרו לוושינגטון אל מול בית המלוכה הסעודי, ערעור שוק האנרגיה בתוך איראן עשוי להיות בעל השלכות נוספות. 

תעודת זהות

סיגל מנדלקר

גיל: 47, ילידת פיטסבורג, פנסילבניה

השכלה: משפטנית

קריירה: מונתה לסגנית מזכיר האוצר ביוני 2017. במחלקתה כ-700 עובדים פדרליים. קודם לכן הייתה סגנית פרקליט ראשי לאזור מדינת ניו יורק (דרום), יועצת משפטית בכירה וסגנית פרקליט מדינת ניו יורק, סגנית פרקליט במשרד המשפטים לעניינים פליליים, שותפה במשרד עורכי הדין פראוסקר-רוז, עורכת דין בלשכתו של השופט העליון קלרנס תומאס. בוגרת בתי הספר למשפטים במישיגן ופנסילבניה.

השם הפרטי הישראלי: הוריה, גרשון ואסתר מנדלקר, ניצולי שואה, הגיעו לישראל ב-1947 ו-1948 באוניות המעפילים אקסודוס ובן-הכט והתגוררו בישראל עד לשנות ה-60, אז עברו לפיטסבורג ושם פיתחו קריירות אקדמיות והקימו את משפחתם.

עוד כתבות

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

האם ועד עובדי "ידיעות אחרונות" ישבית את העיתון?

המאבק בין העיתונאים בקבוצת "ידיעות אחרונות" להנהלה מסלים, והוועד מאיים לנקוט צעדים ארגוניים חריפים יותר מאלה שננקטו עד כה ● בהודעה לעובדים ששוגרה הבוקר ע"י הוועד, עודכנו העיתונאים כי ההנהלה מתבצרת בעמדתה, וכי המו"מ תקוע

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

יאיר טרצ'יצקי / צילום: שלומי יוסף

אחרי שמונה שנים: ארגון העיתונאים נפרד סופית מההסתדרות

זאת כפי שפורסם ב"גלובס" ● הארגון החדש יוקם במסגרת של עמותה, ובשלב זה לא צפויים להתנהל שינויים בכל הנוגע לגביית דמי החבר מכ-3,500 העובדים שהוא מייצג ● יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי: "המתווה אליו הגענו עם ההסתדרות מייצר בסיס לצמיחה משמעותית והרחבת הפעילות"

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צנחה, וול סטריט ננעלה בירידות שערים

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי, הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט ירדה ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה עם ההצבעה, והעליות נמחקו ● הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3%, והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● פייסבוק ירדה ביותר מ-3% לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן זינקה בכמעט 30% לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09%, ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בדיחה מאוד מסובכת להבנה: פארסת הברקזיט שברה שיאים חדשים

התמרונים הפוליטיים, העריקות התכופות והטריקים הפרלמנטריים, שנמשכים ברצף כבר יותר משלוש שנים, מעסיקים את המערכת הפוליטית באופן בלעדי כמעט ועדיין לא הביאו את בריטניה לפרוש מהאיחוד האירופי ● בעוד עשרה ימים אמורה בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי, אבל היא פשוט לא יכולה לקחת ברצינות את הבטחות רה"מ הבריטי או כל גורם אחר

פרויקט תמ"א 38./ צילום: איל יצהר

הולנת"ע: סמכויות הוועדות המקומיות יורחבו, והן יוכלו לאשר תוכניות לחיזוק מבנים ללא צורך בהיתר בנייה

הוועדה המליצה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה לסיים את תמ"א 38 בעוד שלוש שנים, שבמהלכן בקשות להיתרים יטופלו כרגיל

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

בין המורה שמגר לתלמיד ברק: שיעור על גבולות האקטיביזם השיפוטי

פרופ' רון שפירא, נשיא המרכז האקדמי פרס, על נשיא העליון המנוח: "מאיר שמגר היה אקטיביסט שיפוטי מובהק, ואולם הנשיא שהחליפו בתפקיד, אהרן ברק, היה תאורטיקן מקיף יותר של המשפט החוקתי, והיסודות התאורטיים שהניח אפשרו להרחיק לכת בהתערבות השיפוטית"

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Simon Dawson, רויטרס

מכה לג'ונסון: הפרלמנט עיכב הליך אישור הסכם הברקזיט

הפרלמנט הצביע, לראשונה אי-פעם, בעד הסכם ברקזיט כלשהו, אך דחה את דרישת הממשלה לאשר אותו בחקיקת בזק ● המשמעות: ככל הנראה מועד הברקזיט יידחה אחרי 31 באוקטובר ● הליש"ט ירדה ב-0.7% מול הדולר לאחר ההפסד בהצבעת לוח הזמנים

דוכן תצוגה של סיגייט ((Seagate Technology (STX) / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הכנסות של מעל 10 מיליארד דולר בשנה: מחסן ההזדמנויות של סיגייט

היקף המידע בעולם צומח באופן מתמיד, אך כמות האחסון הזמינה נמוכה משמעותית מקצב הגידול במידע ● אחת החברות שנהנות מהפער הזה היא ספקית פתרונות האחסון סיגייט טכנולוגיות

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

יש הסבורים כי ההגנה שהחוק מעניק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, נתניהו יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

מארק צוקרברג/צילום: רויטרס ReutersTV

פייסבוק ממשיכה לדחוף את ליברה: צוקרברג יעיד היום בקונגרס האמריקאי

בשימוע בקונגרס יתבקש מנכ"ל פייסבוק להשיב על שאלות בנוגע להשפעת החברה על שירותים פיננסיים ומגזר הדיור ותוכנית המטבע הדיגיטלי ליברה ● "אם אמריקה לא תהיה חדשנית, המנהיגות שלנו בתחום הפיננסי אינה מובטחת"

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

מגמה מעורבת באירופה על רקע המבוי הסתום בברקזיט

ירידות במגזר הטכנולוגיה על רקע תחזית הכנסות פסימית מצד טקסס אינסטרומנטס ● בורסות אסיה ננעלו בנטייה שלילית על רקע הדחייה הנוספת הצפויה בברקזיט ● הונג קונג ירדה 0.8% בצל דיווחים על החלפת המנהיגה על-ידי הסינים ● אמש נסגרו בורסות ניו יורק בירידה, לאחר שהצעתו של בוריס ג'ונסון התקבלה, אולם נדחתה תוכניתו לחוק מזורז בנושא הברקזיט

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

קארי לאם / צילום: REUTERS/Athit Perawongmetha

דיווח: סין מתכננת להחליף את מנהיגת הונג קונג

עפ"י "פייננשל טיימס", הרעיון הוא להחליף את קארי לאם, ראש הראשות המבצעת של הונג קונג, עם מנכ"ל "זמני" כבר במרץ הקרוב - זאת על-מנת להרגיע את גל ההפגנות באזור

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים