גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ח"כ סלומיאנסקי: לדחות במספר חודשים את כניסת חוק הגבלת השימוש במזומן

יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט בכנס של לשכת יועצי המס: "הציבור לא מודע לגזירות של החוק הזה, ואין פתרונות לאוכלוסיות שרגילות לעבוד במזומן ולאוכלוסיות חלשות" ● רו"ח מירי סביון, המשנה למנהל רשות המסים: "בשבועות הקרובים הרשות תצא בהסברה לציבור בנושא"

ח"כ ניסן סלומיאנסקי / צילום: אוריה תדמור
ח"כ ניסן סלומיאנסקי / צילום: אוריה תדמור

"צריך לדחות את כניסתו של חוק הגבלת השימוש במזומן במספר חודשים. הציבור לא מודע לגזירות של החוק הזה, ואין פתרונות לאוכלוסיות שרגילות לעבוד במזומן ולאוכלוסיות חלשות. יש פה בעיה" - את הדברים החמורים הללו לא אומרים מתנגדי חוק הגבלת השימוש במזומן, אלא דווקא מי שדחף לחקיקתו, האמין בחשיבותו וקידם את החוק - חבר הכנסת ניסן סלומיאנסקי, יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט.

בפאנל שנערך בכנס לשכת יועצי המס בנושא הגבלת השימוש במזומן וההגבלות בהעברות כספים בין בנקים, הביע סלומיאנסקי חשש ממה שעתיד לקרות בעוד כחודשיים, אז ייכנס לתוקפו חוק הגבלת השימוש במזומן.

חוק צמצום השימוש בכסף מזומן עתיד להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2019. החוק קובע מגבלה על השימוש במזומן בכל עסקה שערכה עולה על 11,000 שקל לעוסק או על 50 אלף שקל למי שאינו עוסק. עוד נקבע בחוק מדרג של עיצומים כספיים לעוסק וקנסות פליליים למי שאינו עוסק, במקום שיעור קנס של 30% על הפרה ראשונה. העיצום יחול רק על הסכום ששולם במזומן, כאשר קרובי משפחה יוחרגו מהחוק.

הצעת החוק, המתבססת על המלצות "ועדת לוקר" לבחינת צמצום השימוש במזומן, קובעת כי מעל לסכומים מסוימים ייאסר על הצדדים לתת ולקבל תשלום במזומן, וזאת במגוון רחב של פעולות כספיות. החוק נועד לחזק את המאבק בהון השחור, שנאמד ב-350 מיליארד שקל - כסף שמממן בין היתר את פעילות ארגוני הפשיעה והטרור.

המסר שיצא מהפאנל היה שקיימת בעיה קשה ביישום החוק, היות והציבור כלל לא מודע לכללים ואינו מכיר את האמצעים האלקטרונים החלופיים שאמורים להחליף עבורו את השימוש במזומן.

ח"כ סלומיאנסקי הסביר את הרקע לחקיקת החוק ואת חשיבותו. "במדינה יש כ-130 מיליארד שקל שזורמים מתחת הרדאר ולא מדווחים", אמר. "הכסף הזה הוא המנוע והשמן לארגוני הפשע, הטרור והסמים, ולכן יש חשיבות גדולה לצמצם את המזומן, וזאת בנוסף על כך שהמדינה לא רואה אפילו שקל אחד מכל הסכום הגדול הזה, כי הוא לא מדווח. גביית מסים מתקציב כזה גדול יכולה הייתה לפתור הרבה מאד בעיות בנושאי רווחה, חינוך, בריאות וכו'.

"זה גם יכול לשבור את רוחו של מי שכן משלם מס. אם שכן שלי נוסע ברכב מפואר כי הוא לא מדווח וחי על מזומן - אתה כאדם נורמטיבי שכן משלם - תישבר ותתחיל גם לעבוד על מזומן. זה יכול לשבור מערכת נורמטיבית של מדינה. אנחנו נלחמים לתת עוד כסף לנושאים שונים, ופה יש לך סכום אדיר, שיכול היה לאפשר השקעה בתחומים אחרים".

לכן, אמר סלומיאנסקי, חייבים את החוק הזה, וחייבים לצמצם את השימוש במזומן. עם זאת, יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט הוסיף: "זה לא פשוט. יש כל-כך הרבה אוכלוסיות שרגילות לעבוד במזומן, ואם מצמצמים את השימוש במזומן - זו טראומה. יש הרבה אנשים בלי חשבונות בנק. איך הם יתפקדו? אין לנו היום שום מערכת חלופית בשבילם - הצ'קים זה כמו מזומן. איך הם יחיו?".

לדברי ח"כ סלומיאנסקי, "הובטח לי שכל הבעיות עם יישום החוק ייפתרו עד כניסתו לתוקף, אך ההבטחות הללו הופרו. הסכמתי לחוקק את החוק בשני תנאים: שתהיה הסדרה מקיפה לכל הציבור מה משמעות החוק ומה צריך לעשות ולפעול; ושיהיו אמצעים אלטרנטיביים למזומן, בפרט כשיש היום מאות אלפי אנשים ללא חשבונות בנק, והמזומן הוא הכלי היחיד שלהם כרגע לפעול.

"לצערי, החוק אמור להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2019, ועדיין אין הסברה לציבור, ואין אמצעים אלטרנטיביים פעילים שיכולים לפצות על אי-שימוש במזומן, ולכן איני רואה הכיצד יכול החוק להיכנס לתוקפו ללא תנאים אלה".

רו"ח מירי סביון, המשנה למנהל רשות המסים וסמנכ"לית בכירה לתכנון וכלכלה, ניסתה לענות לח"כ סלומיאנסקי על הדברים, תוך שהיא מבטיחה כי "בשבועות הקרובים רשות המסים תצא בהסברה לציבור".

לשאלה איך בכלל רשות המסים תאכוף את החוק, לאור הסטטיסטיקה הידועה כי הרשות מגיעה לביקורת ב-2% מהתיקים של הציבור בלבד - השיבה סביון כי "ברשות המסים נערכים למבצעים שבמסגרתם נאסוף מידע שייראה לנו רלוונטי כדי להגיע למקומות ולסוגי עסקאות שלאנשים יש נטייה לשלם במזומן, גם אנשים פרטיים וגם עסקים, ונזכיר שמדובר בעסקאות שאסור לעשות במזומן".

עוד הוסיפה רו"ח סביון: "נפרסם הבהרות מסודרות איך צריך לתעד את התקבולים, ומה מהווה תיעוד הולם ומספיק לעסקאות מזומן. בשבועות הקרובים נוציא הבהרה מה נחשב לתיעוד הולם".

עוד כתבות

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

ברק כהן / שלומי יוסף

העונש של ברק כהן, מוביל מחאת "באים לבנקאים": מאסר על-תנאי וצו הרחקה מרוסק-עמינח

על כהן, שהורשע בפגיעה בפרטיותה של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר לאחר שהפרקליטות נסוגה מהאישומים היותר קשים נגדו במסגרת הסדר טיעון, נגזר גם קנס של 20 אלף שקל ● ביהמ"ש: "גרם לזילות חופש הביטוי" ● כהן: "היה שווה - הבנקאים הורתעו"

מנסור עבאס, יו"ר רע"ם / צילום: דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם: הצוות של נתניהו ניהל איתי מו"מ לתמיכה בממשלת 60 ח"כים

ח"כ ד"ר מנסור עבאס סיפר הבוקר בגל"צ כי בין סוף אפריל למאי 2019 הוא ניהל מו"מ עם ח"כ מיקי זהר, נתן אשל ושר בכיר בליכוד ● ההצעה הפוליטית כללה תמיכה עקיפה בממשלת 60 ח"כים בראשות נתניהו, תוך הסכמת רע"ם שלא להצביע נגד הממשלה

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

נתניהו בכנס "חירום" בגני התערוכה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"עם הרשימה המשותפת אתה הולך להקים ממשלה? מה עובר לכם במוח?"

כך אמר ראש הממשלה נתניהו הערב ב"כנס חירום" שערך בגני התערוכה ● נתניהו הוסיף כי "בכל זאת, בזמן שהאזרחים שלנו הותקפו בטילים, באותו זמן בדיוק אתם מנהלים משא ומתן עם חברי כנסת התומכים בארגוני הטרור ורוצים להשמיד את המדינה"

מפעל זהר דליה בקיבוץ דליה / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

קנס של 1.1 מיליון שקל למפעל בקיבוץ דליה בגין זיהום אוויר

לפי המשרד להגנת הסביבה, מפעל "זהר דליה", המייצר חומרי גלם למוצרי ניקוי וטואלטיקה, פלט מזהמי אוויר בריכוז גבוה מהמותר ועבר על חוק אוויר נקי

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

עו''ד אביטל רוזנברג / צילום: רפאל

יועצת משפטית חדשה לרפאל; האישה הרביעית בהנהלה הבכירה

עו"ד אביטל רוזנברג תחליף את עו"ד שמואל שנראי שכיהן בתפקיד במשך 13 שנה

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

התוכנית החדשה לכיסוי הגירעון: הטלת מס על ירידה מהארץ ורילוקיישן

ועדה של רשות המסים בוחנת לאחרונה שורת פתרונות לסגירת פרצות המס בעת ירידה מהארץ או רילוקיישן ● בין הפתרונות - החמרה של "מס הגירה" שכבר קיים היום אך לא נאכף, וחיוב להעביר לנאמנות נכסים שנותרו בישראל

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן, דני דיין, עזי שפר וגיא פרנקלין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

יו"ר מפלגת הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה / צילום: רפי קוץ

מאיימן עודה עד בילי אייליש: "טיים" בוחר את 100 המשפיעים על עתיד העולם

אחרי 15 שנים של רשימות משפיעים, מגזין "טיים" פרסם לראשונה את רשימת מאה האנשים שישפיעו על עתיד העולם נכון ל-2019 ● איך נבחרו המאה, מה ההבדל בין משפיעי ההווה למשפיעי העתיד ומי הישראלים ברשימה?

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

מגדלי עזריאלי והסביבה /צילום: גיא ליברמן

חיידק ליסטריה התגלה בסניפי לנדוור וארומה ת"א בקניון עזריאלי

משרד הבריאות קבע בעקבות בדיקת מעבדה מיוחדת כי יש להפסיק באופן מיידי את פעולות המטבח והכנסת המזון בשני סניפי רשתות הקפה בעזריאלי

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלה לא מחכה לממשלה: למה לא כדאי להתלהב מנתון הצמיחה הגבוה של הרבעון השלישי

אומדני הלמ"ס שדיווחו על צמיחה של 4.1% ברבעון השלישי של 2019 הפתיעו את השווקים שציפו למספר נמוך הרבה יותר • אלא שמבט עומק לתוך רכיבי הצמיחה מגלה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי, והאפשרות להורדת ריבית בשבועות הקרובים עדיין על הפרק

קמפיין ההשקה של SKYMAX, כרטיס האשראי הראשון בישראל שמאפשר לצבור נקודות ולטוס עם כל חברות התעופה / צילום: יח"צ

כרטיס אשראי חדש של מקס יאפשר מימוש נקודות להזמנת כרטיסי טיסה

מימוש הנקודות שנצברו בקניות בכרטיס החוץ-בנקאי "סקיי מקס" ייעשה בהזמנת כרטיסי טיסה ומוצרים משלימים דרך אתר ייעודי, כשהנקודות יהוו אמצעי תשלום ● באתר הייעודי אפשר להזמין כרטיסי טיסה של כל החברות, כולל חברות לואו קוסט

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב